Pohled na Halong Bay ve Vietnamu

Vietnam - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaOčkováníBezpečnostCo s sebou

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O VIETNAMU

 • Oficiální název země: Socialist Republic of Vietnam (Vietnamská socialistická republika)
 • Hlavní město: Hanoj
 • Největší město: Ho Či Minovo Město (dříve známé jako Saigon)
 • Vznik státu: 2. 9. 1945
 • Státní zřízení: socialistická republika
 • Rozloha: 331 690 km²
 • Počet obyvatel: 99 763 361
 • Etnické skupiny: etničtí Vietové (Kinh) – 87 %, Tayové, Thajci, Muongové, Hoaové, Khmerové, Nungové, Hmongové a další
 • Náboženství: více jak 80 % lidí žijících ve Vietnamu je bez vyznání, jinak jde o budhismus, taoismus, konfucianismus, katolicismus, Cao Dai (spojuje principy předchozích náboženství)
 • Hlavní jazyky: vietnamština, angličtina i francouzština
 • Měna: vietnamský dong (VND)
 • Časové pásmo: UTC +7 (v letním čase je ve Vietnamu o 5 hodin více než v ČR a v tom zimním o 6 hodin více)
 • Celostátní tísňová čísla: 113 (policie), 114 (hasiči), 115 (sanitka, záchranná služba) a 112 (městský pátrací/záchranný tým v případě živelních katastrof a podobně)
 • Mezinárodní předvolba pro Vietnam: +84
 • Volání z Vietnamu do ČR: zadejte mezinárodní předvolbu pro ČR, tj. 00420 + telefonní číslo

PROČ NAVŠTÍVIT VIETNAM?

Ať už jste cestovatelský gurmán, dobrodruh, kulturní nadšenec anebo milovník plážového povalování, Vietnam vám to dokáže dát každým coulem. Je to země mnoha barev, kontrastů i překrásných historických památek. Dějiny ostatně „dýchají“ z každého koutu Vietnamu, a že byly velmi komplikované! Zajímavostí je, že vietnamská historie je jednou z nejstarších v jihovýchodní Asii a nebyla ovlivněna jen původní kulturou Dong Son, ale i mnoha jinými. Prolíná se v ní i čínský, indický, khmerský či francouzský vliv. Poznejte na jednom místě dokonalé pouliční jídlo, velmi milé obyvatele, velkolepé hory či ohromující tropické pláže. Můžete si být jistí, že odjíždět budete jako znovuzrození.

Několik přesvědčivých důvodů, proč navštívit právě Vietnam:

 • Vietnam je jednou z nejlevnějších destinací v jihovýchodní Asii. V zemi si tak můžete užít klidně i několikatýdenní dobrodružství, aniž byste zruinovali svůj rozpočet. Tedy vzhůru za zážitky!
 • Země nabízí nepřeberné množství okouzlujících lokací, atrakcí a památek. Budou vám doslova oči přecházet! A možná vás také napadne „Co navštívit dřív?“. Stihnout můžete všechno, co chcete, když si na to najdete čas. Za návštěvu rozhodně stojí hlavní město Hanoj, Ho Či Minovo Město, oblast s rýžovými terasami zvaná Sapa anebo fascinující zátoka zvaná Halong Bay, která je zapsaná i ve světovém kulturním dědictví UNESCO. Je toho ale daleko víc! Objevujte!
 • Street food ve Vietnamu je přímo božský a neodolatelný! Až se ocitnete ve vietnamských uličkách, neopomeňte ochutnávku místních dobrot. Každý si najde to své – dokonce i vegani a vegetariáni. Ať už tedy zatoužíte po známé nudlové polévce Pho anebo po křupavých bagetách plněných masem, koriandrem, bílou ředkví a mrkví, vaše chutě budou totálně uspokojeny. Všude se to hemží skvělými stánky s voňavými jídly typickými pro tuto zemi. Jen pozor, aby bylo jídlo dostatečně tepelně zpracované!
 • Vietnam nabídne dokonalý šálek výtečné kávy. Jedním z velmi osvěžujících nápojů v zemi je ledová káva s kondenzovaným mlékem. Nezapomeňte ochutnat, je to zážitek!
 • Země je k cestování velmi bezpečná. Pokud budete během dovolené ve Vietnamu používat zdravý rozum, nemůže se vám nic stát. 
 • Ve Vietnamu žijí přátelští lidé. Ať už budete cestovat po velkých městech nebo malých vesničkách, vždy se setkáte s nesmírnou vlídností tamějších obyvatel. Seznamte se, povídejte si, poznávejte velmi zajímavou kulturu. 

KDY NAVŠTÍVIT VIETNAM?

Vietnam je velmi rozlehlá asijská země, proto zde můžete zažít dle polohy velmi rozmanité klima. Na severu bývá obvykle mírnější podnebí a na jihu pak skutečně tropické. Do Vietnamu můžete přiletět v jakémkoliv ročním období, zdaleka nejvhodnější jsou ale měsíce listopad, prosinec, leden, únor, březen a duben, kdy jsou teploty snesitelnější a méně prší. Od května do října pak počítejte zejména v Hanoji a na severu s velmi horkým klima, zvýšenou vlhkostí vzduchu a vyšší pravděpodobností srážek.

Vietnam na jaře

Jaro představuje ve Vietnamu velmi krátkou sezónu trvající od února do začátku dubna. Počasí je v tomto období příjemnější a dočkáte se nejen teplého vánku, ale i jasného slunce a modré oblohy. Nutno však počítat s občasným deštěm. V zemi také panuje poklidnější a sváteční atmosféra. Užít si můžete mezi rozkvetlými stromy například festival Tet, který je spojen s oslavami vietnamského tradičního lunárního Nového roku. A jaké očekávat teploty? V únoru dosahují v maximech 20,5 °C, v březnu pak 23 °C a v dubnu 28 °C. 

Vietnam v létě

Vietnamské léto trvá od konce dubna do konce srpna. Počasí je v tomto období velmi horké a vlhké. Nutno tedy počítat s vyššími průměrnými teplotami během dne (pohybují se obvykle kolem 34 °C), které nezřídka kdy dosahují i 40 °C. V létě se také snadno setkáte s bouřkami a lijáky. Protože je přes den skutečné vedro, lidé se často vyhýbají vycházení mezi 10:00 až 15:00 – když už však ven jdete, je velmi vhodné používat opalovací krém a pokrývku hlavy. Myslet byste také měli na dostatečnou hydrataci vodou. V květnu se pak dočkáte průměrné maximální teploty 32 °C, v červnu i červenci 33 °C a v srpnu 32 °C. 

Vietnam na podzim

Podzim je ve Vietnamu velmi krátký a trvá od září do listopadu. Teploty se zdají být mírnější, v některých částech dokonce chladnější a občas zafouká i vítr. Zdaleka nejlepším místem pro podzimní dovolenou je Hanoj. V zemi také podzim představuje „romantickou sezónu“, ve které probíhá nejvíce svateb. Pokud chcete podniknout pěší túry či jiné outdoorové aktivity zejména na severu, je říjen a listopad nejideálnějším obdobím. Maximální průměrné teploty v září se pohybují kolem 31 °C, v říjnu okolo 29 °C a v listopadu sahají k 26 °C. 

Vietnam v zimě

Zimními měsíci ve Vietnamu jsou prosinec, leden a začátek února. Počasí bývá v tomto období chladné a spíše sušší. Teploty se obvykle pohybují mezi 14 až 20 °C, někdy však mohou klesnout pod 10 °C. V odlehlých horských oblastech je dokonce možné naměřit 0 °C (např. v oblasti Sapa, Lang Son nebo Ha Giang). Střední Vietnam je poněkud teplejší, zde naměříte 17 až 25 °C. Jinak maximální průměrná teplota v prosinci se pohybuje kolem 22 °C a v lednu i únoru okolo 20 °C.

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE?

Během svého pobytu ve Vietnamu budete jistě pátrat po informacích o jednotlivých lokalitách a památkách. Turistická či návštěvnická centra jsou pro tyto příležitosti jako dělaná. Najdete je především ve velkých městech a také u turisticky oblíbených oblastí. Jaká můžete navštívit?

 • Mine Action Visitor Center: pokud se budete pohybovat ve městě Dong Ha (provincie Quang Tri), zavítejte do velmi zajímavého návštěvnického centra Mine Action. Tohle místo vám poskytne nejen potřebné informace o okolních památkách. Spatřit zde totiž můžete exponáty, dokumentární filmy a fotografie z dob devastující vietnamské války. Centrum též nabízí kavárnu pro občerstvení, toalety, bezplatné Wifi připojení a suvenýry. Vstupné je zdarma (je však vhodné věnovat jakýkoliv příspěvek na údržbu expozic centra). Otevírací doba je od pondělí do pátku v čase 8:00 až 17:00. 
 • Da Nang Visitor Center: i ve vietnamském městě Danang (v okrese Hai Chau) naleznete návštěvnické centrum, ve kterém vám pracovníci poskytnou bezplatné poradenství týkající se dané destinace, památek, oblíbených atrakcí a podobně. Získat na místě můžete i mapy, brožury, tipy na restaurace či hotely a podporu v nouzových situacích (krádeže, podvody, nehody a podobně). Otevřeno zde mívají od pondělí do neděle v čase 8:00 až 21:30. Další pobočky naleznete i na místním letišti.
 • Sapa Tourist Information Center: horské město Sapa je velmi oblíbené mezi turisty. Pokud sem tedy zavítáte, určitě navštivte místní turistické informační centrum. Ochotný personál vám sdělí mnoho potřebných informací nejen o samotné destinaci a provincii Lao Cai, ale i o okolních oblastech, jako jsou Dien Bien, Son La, Cao Bang či Lai Chau. V centru si také můžete zapůjčit motorku a kolo, rezervovat místa v autobusu, vlaku i letadle, surfovat bezplatně na internetu, či se občerstvit v kavárně. Otevřeno zde bývá od pondělí do pátku v čase 8:00 až 17:00. 

Hlavní město Vietnamu – Hanoj, vám samozřejmě také nabídne několik turistických či návštěvnických center s informacemi, jako např. Vietnam Tour Booking Center, My Holiday Vietnam, Journey On Air – Vietnam Leading Travel Information Center, VietNam Travel Guide anebo The Sinh Tourist Ha Noi Head Office.

STÁTNÍ SVÁTKY 

 • Tết dương lịch (Nový rok): 1. leden
 • Tết Nguyên Đán (lunární Nový rok/festival Tet): první den prvního měsíce dle lunárního kalendáře + další 4 dny dle uvážení vlády
 • Giỗ tổ Hùng Vương (vzpomínka na počest králů Hung/festival): desátý den třetího měsíce dle lunárního kalendáře, připadá obvykle na duben
 • Ngày Giải phóng miền Nam, Thống nhất Đất nước (Den znovusjednocení): 30. duben
 • Ngày Quốc tế lao động (Svátek práce): 1. květen
 • Quốc khánh (Národní den): 2. září

FLORA A FAUNA 

Monzunové tropické klima, velké množství slunečních paprsků i občasný déšť – to vše podporuje rozmanitost vietnamské vegetace. Krom jiného, Vietnam se pyšní i velmi úrodnou půdou, která se skládá až ze sedmi různých složek – najdete v ní například kamenec, naplaveniny, sůl nebo rašelinu. Z tamějších lesů pak také přechází zrak. Stromy rostoucí v zemi jsou zdrojem vzácných dřev (ve Vietnamu je až 800 druhů) oblíbených po celém světě. V přírodě tak snadno natrefíte na teak, dub, mahagon, kalamandr, orličín a další. Významné jsou rovněž vietnamské pralesy rozkládající se na většině území. 

Fauna ve Vietnamu je neméně pestrá. Husté lesy mají mnoho zvířecích obyvatel, mezi které lze zařadit různé druhy opic, divoké kočky, veverky, cibetky, vydry, lišky či asijské černé medvědy. Ve vietnamské přírodě se však daří i četným druhům plazů, jako jsou hroznýši, chameleoni a leguáni. Tamější brakické a pobřežní vody jsou pak domovem až tisíce druhů ryb, tří stovek druhů krabů, čtyřiceti druhů krevet a humrů nebo tří stovek druhů ústřic a mořských šneků. 

TOP TIPY PRO CESTOVATELE

Mohutné hory, členité pobřeží, jeskyně, rozlehlé pláže, zelenající se rýžová pole, atraktivní památky, to vše láká k probádání i dobrodružství. Ať už si zvolíte venkovní či vnitřní aktivity v případě nepřízně počasí, vždy budete u vytržení. Vietnam přináší svým návštěvníkům nevyčerpatelné množnosti vyžití, tedy každý si v zemi najde to, co ho baví nejvíce. Inspirujte se aktivitami, které lze v této kouzelné destinaci provádět.

OUTDOOROVÉ AKTIVITY

 • Vydejte se na pěší túru. Vietnam skvěle poznáte, když vezmete batoh na záda a vyrazíte na výlet tamější divokou přírodou. Zdaleka nejoblíbenější pro trekking je severozápadní horská oblast Sapa – odtud se také vydávají ti nejzkušenější horalové na nejvyšší vrchol, tj. Fan Si Pan. Úžasným zážitkem však bude i turistika v jednom z tamějších národních parků, jako např. Cuc Phuong, Cat Ba, Yok Don (zde se můžete svést i na slonech) a Cat Tien. 
 • Věnujte se vodním sportům. Dokonalé koupání v moři či windsurfing a kitesurfing si můžete užít hlavně v oblasti pláží Mui Ne a Nha Trang. Na ostrovech Con Dao a Phu Quoc jsou pak velmi dobré podmínky pro šnorchlování a potápění. Kolem města Da Lat si na své přijdou zase milovníci kanoistiky. Vodní sporty jsou však oblíbené také v známé zátoce Ha Long Bay. 
 • Projeďte vietnamská zákoutí na motorce. Pronájem motorky ve Vietnamu není vůbec žádný problém, pokud vlastníte řidičský průkaz. Na motorce ostatně jezdí převážná většina tamějších obyvatel. Projet můžete nejen akční Hanoj, ale třeba i Ho Či Minovo město a oblíbená turistická místa jako Nha Trang, Mui Ne, Danang, Hoi An a další. Jen pozor na poměrně chaotický provoz! Řízení ve Vietnamu je skutečně jen pro odvážné a hlavně zkušené motoristy. 
 • Navštivte jeskyně. Vietnam ukrývá i stovky jeskyní, které doslova berou dech. Většina z nich se nachází v provincii Quang Binh. Největší jeskyně světa Son Doong láká turisty nejvíce. Neopomeňte však ani zajímavé jeskynní systémy Hang Tien, Dark Cave nebo Hang En!
 • Sjeďte písečné duny. Jen kousek od plážového města Mui Ne můžete zažít něco, co jste možná ve Vietnamu ani nečekali. Zdejší pouštní mikroklima umožňuje tzv. sand boarding (sjezd po písečných dunách). Na severu natrefíte na bílé duny a jen jedenáct kilometrů od turistického centra vás uchvátí duny zbarvené do červené. V místě je půjčovna sandboardů, výjimkou však nejsou ani potulující se prodejci různých plastových sáněk a jiných pomůcek, díky kterým písek snadno sjedete. 

INDOOROVÉ AKTIVITY

 • Navštivte 3D muzeum v Danangu. Když zrovna nebude počasí ve Vietnamu přát, můžete si zajet pro zážitky do muzea Art In Paradise Danang. Na ploše čtyři tisíce metrů čtverečních si užijete zábavy do sytosti. Dvoupatrová budova vám nabídne devět různých zón (např. Fantasy, Safari, Egyptian, Aqua), které jsou tematicky zaměřené. Obdivovat můžete na tomto místě umělecká díla až dvaceti korejských umělců – 3D malby jsou skutečně fascinující a umožní vám vytvořit skvělé fotografie. Tato volnočasová aktivita je jako dělaná zejména pro rodiny s dětmi. 
 • Zavítejte do War Remnants Museum (Muzea pozůstatků války). Pokud se budete pohybovat v Ho Či Minově Městě a jste nadšenci do historie, určitě nevynechte toto válečné muzeum vystavující exponáty související s válkou v Indočíně a ve Vietnamu. Prohlédnout si zde můžete například dobovou vojenskou techniku, zbraně či historické fotografie. 
 • Objevujte jeden z nejvýznamnějších chrámů ve Vietnamu. Linh Phuoc Pagoda se nachází zhruba šest kilometrů od města Da Lat a už na první pohled vám doslova vyrazí dech svou unikátní architekturou. Zvenku je vyskládaná mozaikami z keramických dlaždic. Neméně přitažlivý je však i interiér pagody, kde můžete obdivovat například dvě řady dračích sloupů nebo majestátní sochu Buddhy (je zdobená zlatem a vysoká 4,9 metrů). Ke kochání je toho ale v pagodě daleko víc! Zajeďte si sem pro kousek klidu a obohaťte se budhistickým učením. 
 • Naučte se vařit vietnamské jídlo. Pokud si budete chtít odpočinout v deštivém dni od návštěv památek, můžete se kdekoliv ve Vietnamu zapsat do kurzu vaření. Naučíte se tak proslulé pokrmy Vietnamu a stanete se mistry kuchaři. Takové zkušenosti vám už nikdo nevezme. V rámci některých kurzů zavítáte i na místní trhy, které jsou plné čerstvých ingrediencí i dobrot.
 • Prozkoumejte Cu Chi tunely v Ho Či Minově Městě. Před nepřízní počasí se můžete snadno schovat v rozsáhlé síti tunelů s průvodcem. Během vietnamské války byly tyto prostory využívány nejen jako úkryt, ale i jako nemocnice, obytné prostory a zásobovací trasy. Pakliže jste ale klaustrofobik, nemusí být pro vás tato prohlídka vhodná – tunelové chodby jsou skutečně úzké. 

DOPRAVA 

Letenky

Než se vydáte za dobrodružstvím do Vietnamu, musíte si samozřejmě rezervovat včas letenky. Za dostatečný předstih je považován horizont pěti až šesti měsíců. Díky tomu můžete také získat výhodnější ceny. Nejlevnější letenky získáte zpravidla v mimosezóně, tj. březen až duben anebo září až říjen. Naopak s vyššími cenami musíte počítat v červnu a červenci, neboť tyto měsíce jsou ve Vietnamu považovány za hlavní sezónu. Průměrná cena zpáteční letenky z Prahy do Vietnamu/na osobu se pohybuje kolem 14 000 Kč (závisí však na destinaci a období). Levněji můžete samozřejmě cestovat ze sousedního Německa (za letenku dáte průměrně o 2 000 Kč méně) – lety jsou k dispozici do země i z Berlína, Mnichova nebo například z Frankfurtu nad Mohanem. 

Z České republiky do Vietnamu zprostředkovává lety hned několik leteckých společností. Mezi nejčastější patří Turkish Airlines, Air France, China Airlines, Singapore Airlines, Qatar Airways, Lufthansa, Ryanair nebo China Southern. Nejvíce turisté létají z Prahy do Hanoje a Ho Či Minova Města. Letět však můžete i z Ostravy nebo z Německa, tj. z Berlína, Mnichova nebo Frankfurtu nad Mohanem. Ve Vietnamu se nachází hned několik letišť, mezi tři hlavní mezinárodní letiště však patří Hanoi's Noi Bai International Airport (v Hanoji), Da Nang International Airport (v Danangu) a Ho Chi Minh City's Tan Son Nhat International Airport (v Ho Či Minově městě). 

Vietnam nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům širokou síť vnitrostátní dopravy. Využít můžete nejen letadla, ale i autobusy, vlaky, taxíky, motorky nebo lodě. 

Vnitrostátní lety

Mezi jednotlivými vietnamskými provinciemi se snadno přepravíte pomocí vnitrostátních letů. Nejběžnějšími aerolinkami jsou Vietnam Airlines, Viet Jet Air, Jetstar Pacific nebo Bamboo Airlines. 

Vlak

Cestování vlakem po Vietnamu je velmi levné a praktické. Přepravovat se můžete jak mezi velkými městy (Hanoj, Ho Či Minovo Město a Danang), tak i mezi těmi menšími, jako jsou například Ninh Binh a Phan Thiet. Vlaky jsou v zemi pohodlné a spolehlivé. 

Autobus

Autobusem můžete cestovat v podstatě kdekoliv ve Vietnamu. K dispozici jsou nejen dálkové lůžkové autobusy, ale i ty městské, turistické či minivany. Nejznámější autobusové společnosti ve Vietnamu jsou Phuong Trang FUTA Bus (přeprava mezi Ho Či Minovo Městem a oblastmi v deltě Mekongu), Sinh Cafe Bus (přeprava mezi Ho Či Minovo Městem, Laosem a Kambodžou), Hoang Long Bus (přeprava mezi Hanojí, Danangem a Hue) a Mai Linh Bus.

Motocykl

Vietnam je přímo proslulý stovkami motorek v ulicích. I vy tak můžete na jednu nasednout a prozkoumat tamější zákoutí. Jízda na motorce je však doporučována pouze na krátké vzdálenosti v obcích a městech. Dálnice a běžné silnice mezi městy jsou pro tento způsob dopravy poněkud nebezpečné. Zapůjčit si můžete motocykl např. u společností Tigit Motorbikes a RentABike. K řízení potřebujete mezinárodní řidičský průkaz a také ten národní (vydaný v ČR). 

Taxi

V podstatě po celé zemi můžete využít širokou síť taxi služeb (buď klasické automobily, nebo motorky). Ty si můžete snadno rezervovat předem přes různé tamější aplikace (třeba Grab). Mezi nejznámější taxi služby ve Vietnamu patří Gojek, Taxi Mai Linh a Vietnam Airport Taxis.

Loď

Pokud chcete vidět Vietnam z trochu jiné perspektivy, podnikněte plavbu lodí třeba po řece Mekong. Některé cestovní kanceláře umožňují dokonce i soukromé a rybářské výpravy. Skvělé jsou také výlety lodí do zátoky Ha Long Bay, která je zapsaná v UNESCO. Počítejte však s tím, že lodní doprava je oproti té autobusové (na stejné trase) o poznání dražší. 

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Vietnam je přímo dokonalou destinací pro cestování s dětmi. V zemi je totiž bezpečno, a tak si můžete užít i s potomky různých věkových kategorií ničím nerušenou dovolenou. Rodiny jako takové v podstatě nic neznevýhodňuje – dobře dostupné je jak ubytování, tak jídlo různých vůní a chutí, které bude chutnat i těm nejmenším. Pitná voda je také dostupná a z bezpečných zdrojů nepředstavuje (stejně jako jídlo) žádné zdravotní riziko – je ale samozřejmě vhodné zachovat racionálních úvah i obezřetnosti. Znepokojivé mohou být některé expozice ve válečných muzeích, proto do takovýchto míst berte pouze starší ratolesti. Jinak se ale můžete plně oddávat různorodým aktivitám, které budou vhodné i pro dítka, jako koupání v moři, plavby na lodích, výroba luceren ve městě Hoi An, procházky po horské oblasti Sapa, představení vodních loutek či kurz vaření vietnamského jídla. Společně si užijete mnoho legrace!

CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI

Pokud jste seniorem a chystáte se strávit dovolenou ve Vietnamu, můžete bez obav vyrazit. Těšit se v zemi budete nebývalé úctě. Vietnamci mají obecně ke starším lidem velký respekt. Počítat ale s nějakými výraznými slevami pro seniory nemůžete. Co se týká stravování – jistě vás bude lákat ochutnávka pouličního jídla, v tomto ohledu ale buďte obezřetní a opatrní, vzhledem ke svému zdravotnímu stavu a citlivosti zažívání. Klasické restaurace ovšem bývají bezpečné. Vodu pak pijte ideálně jen balenou, abyste předešli případným komplikacím. A pakliže nejste příliš aktivním pěším turistou, je možné k přepravě mezi jednotlivými oblastmi využít taxíky, pronajaté motorky anebo třeba kola. 

CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM

Zejména velká vietnamská města jako Hanoj a Ho Či Minovo Město jsou velmi rušná. Po ulicích chodí mnoho lidí a na silnicích kličkuje nespočet automobilů a hlavně motorek. Pro vozíčkáře může být dovolená ve Vietnamu skutečnou výzvou, neboť celé spektrum míst není přizpůsobených pro pohybově handicapované – často chybí rampy a bezbariérové přístupy (zejména na venkovech). U hotelových komplexů velkých měst však nebývá obvykle problém s pohybem po venku i v interiéru. Krom jiného jsou Vietnamci velmi milí a ochotní lidé, a tak s radostí poskytnou pomocnou ruku, v případě potřeby. Neslyšící pak musí být nanejvýš obezřetní – vyplatí se sledovat bedlivě různé informační cedule a používat případně naslouchátko. Rušné vietnamské ulice ve velkoměstech mohou být ale výzvou i pro nevidomé – zde je vhodné cestovat vždy s nějakou druhou osobou, která bezpečně dotyčného převede přes chaoticky vyhlížející silnice i ulice. 

CESTOVÁNÍ SE PSEM

Chcete-li vzít s sebou do Vietnamu svého psího nebo jiného mazlíčka (kočku, fretku), pečlivě zvažte všechna rizika s tím spojená. Vietnam je země s odlišnými klimatickými podmínkami, na které se nemusí zvíře dobře adaptovat. Také mějte na paměti, že musíte mít svého mazlíčka neustále pod dohledem, neboť v zemi nejsou ojedinělé krádeže psů pro psí zápasy nebo obchod s psím masem. Seč to zní velmi dramaticky, musíte počítat skutečně se vším. Pakliže i přesto přistoupíte na společné vycestování, musíte splnit několik podmínek:

 • Pes nemusí mít mikročip, je však vhodné zaregistrovat své kontaktní údaje ještě před cestou, pro případ, že by se mazlíček ztratil. Také by měl mít v tomto případě na obojku identifikační a kontaktní údaje. 
 • Pes musí být očkován proti vzteklině 30 dní až 12 měsíců před cestou. Nutná jsou i očkování proti psince, hepatitidě, parvoviróze, para influenze a leptospiróze. 
 • Majitel psa musí mít pro imigrační kontrolu veterinární osvědčení potvrzené od akreditovaného veterináře/zajišťuje Státní veterinární správa. To dokazuje, že je zvíře zdravé a nevykazuje žádné známky nemoci přenosné na člověka. Dále si musí majitel psa zajistit také záznam o provedených očkováních (očkovací průkaz). 

ZDRAVOTNÍ PÉČE 

Ve Vietnamu žije přes 80 % lidí, kteří mají pokrytou zdravotní péči na základě pojištění. Vláda navíc plně nebo částečně hradí zdravotní úkony nízkopříjmovým skupinám nebo určitým profesím. Pro tyto obyvatele poskytují péči primárně veřejné nemocnice. Ti, kteří pak hodnotí veřejné nemocnice jako nedostatečné a mohou si to finančně dovolit, upřednostňují soukromý sektor. Obecně soukromé nemocnice také vyšší standard skutečně poskytují, a tak jsou velmi vhodné i pro případné ošetření turistů. Ve velkých městech jako je Hanoj, Ho Či Minovo Město nebo třeba Danang, natrefíte i na personál, který hovoří anglicky. Ve vesnických oblastech pak bývají lékárny, nemocnice a jiná zdravotnická zařízení hůře dostupná. 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR jednoznačně doporučuje před cestou do Vietnamu sjednat komplexní cestovní pojištění, které vám pokryje případné náklady na lékařské ošetření v zemi (v případě úrazu a jiných akutních stavů). Toto pojištění se však dále vztahuje na ztrátu pasu i zavazadel (nebo zpoždění dodání zavazadel) či na zpožděné a zrušené lety. Zvolte si pojišťovnu dle svého uvážení. 

STRAVOVÁNÍ 

Vietnamská kuchyně je lehká, rozmanitá a velmi jemná svou chutí. Vietnamci připravují nejčastěji jídla vařená nebo dušená s důrazem na bylinky a koření. Obvyklými dochucovadly jsou citronová tráva, šalotka a koriandr. Oblíbenými ingrediencemi však bývají i kokosové mléko, anýz, máta, šafrán, zázvor nebo bazalka. Často v pokrmech natrefíte i na příchuť rybí omáčky nebo chilli – obecně ale vietnamská jídla nebývají příliš ostrá (zejména na jihu země). 

Vietnamské speciality

Jedním z nejznámějších vietnamských jídel jsou například jarní závitky známé také jako cha nem nebo nem ran. Pochutnat si v nich můžete bud na vepřovém mase, krevetách anebo krabovi v kombinaci s různými druhy zeleniny a rýžovými nudlemi. A jaké další speciality ve Vietnamu ochutnat?

 • Phở: velmi osvěžující a chutná polévka, základem je kuřecí nebo hovězí vývar s kousky masa. Podává se s rýžovými nudlemi a různými druhy zeleniny.
 • Bánh Mì: bageta nebo také sendvič, který je plněný nejčastěji vepřovým bůčkem, koriandrem, nakládanou zeleninou a okurkou. 
 • Cơm Gà: kuřecí kousky ochucené rybí omáčkou a cibulí, které se podávají s kurkumovou rýží, častou přílohou je šalotka, ředkvičky a pestré bylinky.
 • Bánh Xèo: slané palačinky z rýžové mouky, kurkumy a kokosového mléka, které jsou plněné plátky vařeného vepřového masa, mletým vepřovým masem, krevetami a fazolovými klíčky.
 • Nộm Hoa Chuối: salát skládající se z mrkve, koriandru, banánových květů, lotosového kořene a zelí – někdy se do něj přidává sezónně papája nebo zelené mango (lze připravit i jako masitý pokrm s hovězím, kuřecím či s krevetami), chybět nesmí ani vietnamská kořeněná omáčka nước chấm, drcené arašídy a chilli vločky.

Dezerty a ovoce 

I ve Vietnamu si můžete skvěle zamlsat. Gastronomická scéna nabízí nepřeberné možnosti! Jaké dezerty/sladkosti stojí za ochutnání?

 • Kem Ống: v tropické destinaci je tento nanuk výtečným osvěžením – prodává se nejčastěji s příchutí kokosu, máty, jahody nebo manga. 
 • Sinh Tố: ovocné smoothie vyrobené z ovoce a ledu (obě ingredience jsou rozmixované), lahodná je např. příchuť máty a manga.
 • Chè Chuối: grilovaný banán v tapiokovém pudinku – dezert je také přelitý zahuštěným kokosovým mlékem a posypaný arašídy

Ve Vietnamu je celoročně k dispozici i čerstvé ovoce. Na místních trzích tak můžete zakoupit například mangostan, durian, rambutan, avokádo, cukrové jablko nebo dračí ovoce. Od prosince do února jsou k dostání i jahody. Pokud máte citlivější zažívání, volte raději ovoce loupatelné. To, co nemá slupku, pak před konzumací pečlivě omyjte čistou (klidně i balenou) vodou. 

Restaurace nebo street food?

Jídlo v restauracích bývá obecně velmi bezpečné, neboť personál musí dodržovat jisté hygienické standardy. Pokud chcete zvolit dobrý podnik, sledujte především množství zákazníků – větší počet lidí je obvykle příznivým znamením. Také konzumujte ideálně horké pokrmy, které prošly evidentně tepelnou úpravou. Můžete tak předejít případným trávicím potížím. Tím samým se pak řiďte i před objednáváním pouličního jídla. 

Nápoje

Vietnam je tropickým rájem, který nabízí nejen chutná jídla, ale i osvěžující nápoje. A že v teplém počasí přijdou skutečně vhod! Jakými nápoji se tedy můžete nejen zavodnit, ale i potěšit?

 • Čaj: představuje doslova kulturní vietnamský nápoj a je nepostradatelnou součástí pitného režimu Vietnamců žijících jak na venkovech, tak ve městech. Popíjení čaje doprovází velmi často rituály, které zkuste s místními obyvateli zažít. Vychutnat si můžete šálek čaje lotosového nebo například zeleného. 
 • Káva: Vietnamci milují kávové dýchánky! V Hanoji můžete ochutnat naprostý unikát – Cà Phê Trứng neboli vaječnou kávu, což je šálek silné vietnamské kávy, přelitý vzdušnou pěnou z vaječného žloutku a kondenzovaného mléka. K dostání jsou ale i jiné kávové variace, a to nejen v teplé ale i studené podobě (výtečná je ledová káva s kondenzovaným mlékem).
 • Pivo: v zemi se popíjí nejen točené, ale i to lahvové nebo řemeslné. Vietnamci svěžímu točenému moku říkají Bia Hơi – velmi často se podává s kostkami ledu. Pokud byste však raději dali přednost lahvovému pivu, můžete sáhnout po značkách Saigon Beer, Hanoi Beer, Huda Beer i světoznámých značkách jako Budweiser a Heineken. 
 • Rýžové víno: likér vyrobený z fermentované rýže, ve Vietnamu je velmi populární. 

Dále si můžete ve Vietnamu dopřát i ovocné šťávy, smoothie, výživnou vodu přímo z kokosového ořechu a samozřejmě obyčejnou vodu – tu ale pijte pouze balenou, neboť ta z kohoutku není pro pití vhodná.  

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

Ve Vietnamu platí zákaz kouření v budovách i mimo ně a vymezuje se na konkrétní veřejná místa, tj. zdravotnická zařízení, vzdělávací instituce, zařízení pro děti, zařízení s rizikem požáru či výbuchu. Kouřit se také nesmí v prostředcích hromadné dopravy. Kuřácké zóny jsou pak vyhrazeny na mezinárodních letištích, v barech a restauracích, na diskotékách, v karaoke klubech, ve vlacích, na lodích, v hotelech a jiných ubytovacích zařízeních. Cigarety vám pak prodají jen tehdy, pokud je vám 18 a více let. Co se týká používání e-cigaret, je ve Vietnamu povoleno, ale též regulováno jako kouření klasických cigaret.

Alkohol si můžete ve Vietnamu koupit jedině tehdy, pokud je vám 18 a více let. Na některých místech je však jeho prodej zcela zakázaný (stejně tak i jeho konzumace). Mezi tato místa patří například zdravotnická zařízení, zařízení pro děti a mládež, vzdělávací zařízení, organizace či vládní instituce, kina, divadla, autobusová nádraží a také parky – zde mají ale výjimku restaurace legálně provozované v areálech parku. Nejbezpečnější tedy je, dopřát si drink v restauraci, baru či klubu a nepopíjet ho jen tak na ulici. 

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY 

Oficiální měnou Vietnamu je vietnamský dong (zkratka VND). V oběhu jsou nejčastěji bankovky v nominální hodnotě 1 000, 2 000, 5 000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000, 200 000 a 500 000 VND. 1 česká koruna se rovná 1 105 VND (nebo dle aktuálního kurzu). 1 vietnamský dong = 0,00091 Kč (nebo dle aktuálního kurzu). Většina plateb v zemi probíhá místní měnou, některé hotely a restaurace však akceptují i platbu v amerických dolarech. Směnit můžete peníze i v tamějších bankách (nejlépe USD na VND) – banky přijímají ale i jiné měny, jako např. EUR. V hotelových směnárnách, na letištích či dokonce v klenotnictvích lze měnit jen americké dolary. 

Platit můžete ve Vietnamu samozřejmě i platební kartou – nejčastěji v hotelech, restauracích a nákupních centrech. Na trzích a u pouličních stánků s jídlem se naopak bude hodit hotovost. Bankomaty v zemi pak vydávají pouze VND a natrefíte na ně klidně i na venkovech. Některé mají však limity pro výběr. Počítat také musíte s poplatky za výběr (obecně bývá jeden výběr zpoplatněn částkou ve výši 40 000 VND až 100 000 VND – tedy cca 36 Kč až 90 Kč).

Spropitné 

Vietnamci zpravidla spropitné neočekávají – v zemi není obvyklé, ale je za to velmi ceněné. V případě, že budete spokojeni s hotelovými službami, můžete dát personálu samozřejmě dýško dle svého uvážení (např. pokojské). Některé větší hotelové komplexy si však mohou účtovat z celkového účtu automatické spropitné ve výši 5 až 10 %. Stejně tak to mají restaurace – proto vždy zkontrolujte účet. Peníze navíc je ale možné dát kdykoliv, když to uznáte za vhodné. Za dobře odvedenou práci pak lze předat spropitné i průvodcům či třeba taxikářům – výše je opět na vaší úvaze.

Nakupování a ceny ve Vietnamu

Vietnam je nejen překrásnou destinací s přírodními skvosty, ale i nákupním rájem pro všechny shopaholiky. Ceny v zemi totiž nejsou nikterak přemrštěné, tedy můžete pořídit velmi levně mnoho úžasných věcí – od suvenýrů, oblečení, řemeslných výrobků až třeba po šperky. Jen berte na vědomí jednu věc – Vietnamci jsou zvyklí smlouvat o ceně. A vy se mile rádi přizpůsobíte, neboť místní obyvatelé vám klidně prodají zboží za co nejvyšší cenu (obecně u nich převládá představa, že všichni turisté jsou bohatí). Když se umění smlouvání skutečně naučíte, můžete se dočkat dokonce i 50 % slevy! A kam ideálně za nákupy vyrazit? Zkuste Pouliční noční trh (Street Night Market) v Hanoji, tržnici zvanou Sapa Market v horské oblasti Sapa anebo trhy v hrnčířské vesnici Bat Trang!

Jaké ceny čekat ve Vietnamu?

 • lahev vody (0,33 l): 6 796 VND (6 Kč)
 • cappuccino: 48 186 VND (44 Kč)
 • točené pivo (0,5 l): 20 000 VND (18 Kč)
 • lahvové pivo/dovoz (0,33 l): 37 500 VND (34 Kč)
 • lahev vína (střední kategorie): 250 000 VND (227 Kč)
 • cigarety (20 ks): 35 000 VND (32 Kč)
 • jídlo ve fast foodu (pro 1 osobu): 130 000 VND (118 Kč)
 • jídlo v levnější restauraci (pro 1 osobu): 50 000 VND (45 Kč)

Rozpočet

Vietnam patří mezi levnější turistické destinace s nádechem exotiky, avšak záleží samozřejmě na tom, co všechno si chcete během dovolené dopřát, a jak moc můžete utrácet. Obecně se nabízí tři rozpočty:

 • Nejlevnější: s denním rozpočtem zhruba 705 000 vietnamských dongů na osobu (cca 640 Kč) si můžete dopřát pokoj v levnějším hostelu, penzionu nebo motelu, pouliční jídlo, několik piv, veřejnou dopravu a výlety po vlastní ose.
 • Střední: s denním rozpočtem zhruba 1 176 000 vietnamských dongů (cca 1065 Kč) se můžete ubytovat v modernějších hotelech, jíst čas od času i v restauracích a podnikat některé výlety s průvodcem. 
 • Luxusní: s denním rozpočtem zhruba 1 880 000 vietnamských dongů (cca 1700 Kč) máte vlastně rozvázané ruce, tj. můžete se ubytovat ve špičkových hotelech, najíst se ve skvělých restauracích, přepravovat se taxíkem a jinými klimatizovanými dopravními prostředky, využít lázeňské aktivity, poznat více oblastí třeba i s průvodcem a také více nakupovat. 

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) 

Každý moderní turista cestuje na dovolenou s mobilním telefonem nebo dokonce i s notebookem či tabletem. K tomu, aby byl „online“ však potřebuje datové služby. Než abyste utráceli za předražený roaming, zvažte spíše koupi vietnamské SIM karty nebo eSIM – získáte tak levnější SMS, volání i internet za místní sazby. SIM karta vás ve Vietnamu vyjde na cenu už od 50 000 až 60 000 VND (45 až 55 Kč). Zakoupit ji můžete v obchodech místních telefonních operátorů (VinaPhone, Viettel Mobile nebo MobiFone) či na mezinárodních letištích, tj. například v Hanoji, Danangu, Nha Trangu a Ho Či Minově Městě. Prodejci však vyžadují od turistů před koupí SIM karet identifikaci (cestovní pas). Pakliže se chcete vyhnout povinnému sdělování osobních údajů, můžete si pořídit online ještě před odjezdem eSIM od společností Airalo, Nomad nebo Holafly. Váš telefon však musí být kompatibilní pro používání takovéto SIM karty.

Jinak telefonní signál bývá ve většině městských oblastí velmi dobrý. Počítat však musíte s tím, že vzdálenější a horské oblasti Vietnamu mohou mít omezené pokrytí sítě.

POŠTOVNÍ SLUŽBY 

Ve Vietnamu poskytuje poštovní služby společnost známá jako Vietnam Post. Poštovní pobočky najdete prakticky po celé zemi, tedy nejen ve velkých městech, ale i na venkovech. Obvykle mají otevřeno od pondělí do neděle (včetně svátků) v čase 6:30 až 21:00 – může se ale lišit. Zasílat prostřednictvím Vietnam Post můžete nejen pohlednice, dopisy, ale i balíky. Do zahraničí trvá dodání zhruba měsíc, letecky pak asi 5 až 10 dní. Krom výše zmíněného je možné využít i služeb společnosti FedEx, UPS a DHL (v Hanoji a Ho Či Minově Městě). 

SPECIÁLNÍ INFORMACE O VIETNAMU

 • Název země Vietnam zřejmě pochází ze dvou slov, tj. „Viet“ (skupina lidí) a „Nam“ (jih) – doslovně se tedy Vietnam překládá ve starověké čínštině jako „lidé na jihu“. Dle starověké vietnamštiny ovšem znamenalo slovo „viet“ označení pro víly a draky. 
 • V roce 938 Vietnamci vyvinuli obchodní systém pro výměnu zvířecích kůží, slonoviny a tropického zboží za čínské svitky, filozofii a literaturu.
 • „Parfémová řeka“ protékající městem Hue získala svůj název díky vůni tropických květin, které na podzim padají na vodu.
 • Tet Nguyen Dan je nejdůležitějším festivalem ve Vietnamu. Oslavuje znovuzrození a je ekvivalentem lunárního nového roku.
 • Vietnamská kuchyně je považována za jednu z nejzdravějších na světě.
 • Ve Vietnamu je registrovaných 45 milionů motocyklů.
 • Děti školou povinné jsou ve Vietnamu svolávány tradičními gongy místo zvonů.
 • Vietnam je druhým největším vývozcem kávy na světě.
 • Prameny v obci Binh Chau jsou dostatečně horké na vaření vajec.
 • Fotbal je nejoblíbenějším sportem ve Vietnamu.
 • Tělo prvního vietnamského prezidenta Ho Či Mina bylo balzamováno a je vystaveno v mauzoleu.
 • Vietnam je jedním z největších producentů kešu ořechů na světě.
Pohled na Halong Bay ve Vietnamu Noční Hoi An, Vietnam Nejvýznamnější pagodu HanojeCísařské město HueZátoka Halong Bay je plná dračích zubůHo Či Minovo mauzoleum v Hanoji Projížďka na kole v Hoi AnuSEN na lodi v Halong Bay Císařské město Hue Japonský most je dominantou města HPamátky Saigonu s francouzským šarmemSetkání s místními VIetnamci Ulice Saigonu jsou neustále plné motorekNoční trh ve Vietnamu Typické nudlové polévkyVietnamská Pho bo
zobrazit zájezdy do Vietnamu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole