Pohled na Halong Bay ve Vietnamu

Co s sebou do Vietnamu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaOčkováníBezpečnostCo s sebou

CO SI ZABALIT/BEZ ČEHO DO VIETNAMU NEODJET

Pro mnohé turisty je dovolená ve Vietnamu velkým snem – a není divu, vždyť tato okouzlující země má vše, po čem dobrodruh touží. Můžete zde lenošit nejen na pláži, ale i podniknout nespočet pěších túr zelenající se krajinou. Ať už budete dělat v destinaci cokoliv, vždy se vám bude hodit praktický cestovní batůžek, do kterého s jistotou vměstnáte znovu použitelnou lahev na vodu (pozor, voda z kohoutku není ve Vietnamu bezpečná pro pití – pijte jen balenou), dózu na svačinu, rychle schnoucí ručník (hodí se především v období dešťů), překladač a mapu. Nosit s sebou můžete ale dle potřeby daleko víc. Informujte se níže, bez čeho se ve Vietnamu neobejdete.

Několik rad před balením zavazadla

 1. Do Vietnamu si vezměte ideálně jedno zavazadlo (kufr, batoh nebo tašku na kolečkách) určené k odbavení, do kterého si zabalíte tolik věcí, abyste dosáhli maximální povolené hmotnosti 23 kg na osobu – gramáž se však liší podle letecké společnosti a přepravní třídy, tj. Economy nebo Business Class.
 2. Pokud cestujete v Economy Class, na palubu letadla si můžete vzít obvykle jedno příruční zavazadlo (rozměr nesmí přesáhnout zpravidla 55 x 40 x 20 cm) s maximální hmotností 8 kg. Některé aerolinky však mají rozměrový a hmotnostní limit posunutý výše. Stejně tak umožňují vybrané letecké společnosti například i 2 příruční zavazadla (v Business Class jsou 2 ks standard). Informujte se!
 3. Do příručního zavazadla pak nebalte potenciálně nebezpečné předměty, jako například nožíky, nůžky, zapalovače a kosmetické přípravky v obalu větším než 100 ml. Při letištní kontrole se jich totiž budete muset zbavit/budou vám odejmuty.
 4. Ještě, než začnete balit potřebné věci, označte zavazadlo kontaktní kartou. Můžete zvolit pouze papír, který vsunete do průhledné kapsy na kufru anebo odolnější štítek, například z kůže. Zaměstnanci letiště vaše zavazadlo sice označí plastovým štítkem s iniciály, avšak při jeho ztrátě či poškození je vhodné pojistit se právě doplněnou kontaktní kartou (vyplňujte ideálně jen e-mail, jméno, příjmení a telefon s mezinárodní předvolbou).
 5. Před balením kufru do Vietnamu také počítejte s přísnou celní kontrolou na hranicích či kdekoliv jinde v zemi. Je vysloveně zakázáno dovážet do země konkrétní druhy „zboží“, jako například zbraně, munici, pyrotechniku, výbušniny, pornografické materiály, vojenský materiál, politicky motivované materiály, drogy či toxické látky. Bezcelně pak můžete do Vietnamu dovézt například 1,5 litru lihovin (nad 20 % alkoholu), 2 litry lihovin s obsahem alkoholu do 20 % anebo 3 litry vína či piva. Více informací se dočtete na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.
 6. Též neukládejte do zavazadla podezřelé tekutiny (jako např. odlakovač, odličovač apod.), neboť vám tento produkt mohou při kontrole zabavit či poškodit (čímž může hrozit vylití a poškození oblečení). Proto buďte při balení rozvážní.
 7. Mějte na paměti, že přísné kontrole mohou podléhat i jakékoliv běžné léky. Proto to s jejich množstvím nepřehánějte a u trvalé medikace i jakýchkoliv jiných léčiv ponechte původní obaly + cestujte s lékařským potvrzením o nutném předpisu konkrétních léčiv (v angličtině).
 8. Pokud se chystáte na kufr upevnit zámek, mějte při ruce klíček, či buďte připraveni nastavit heslo pro jeho otevření. V momentu, kdy by nešel při případné kontrole obsahu otevřít a vyskytly se problémy, může být otevřen násilím a tím pádem zničen. Doporučujeme používat zámky s červeným TSA logem (Travel Sentry Approved), ke kterým mají pověření zaměstnanci kontroly letiště univerzální klíč, tedy zámek umí otevřít bez jeho poškození a bez vaší přítomnosti.
 9. Jakékoliv křehké a cenné věci, jako je například mobil, notebook, fotoaparát či náhradní baterie a fotobanku přepravujte ideálně mimo zavazadlo určené k odbavení – předejdete tak případnému poničení. Informujte se u přepravní společnosti, zda si tyto technologie můžete vzít s sebou do letadla a za jakých podmínek.

Doplňující informace: Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, MP3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky a náhradní baterky.

Co si zabalit?

Každý správný turista by se měl na své cesty důkladně připravit, i co se týká vybavení. Proto pro vás máme stručný a praktický přehled věcí, které byste si měli vzít s sebou do Vietnamu. A nezapomeňte – až si zabalíte vše, co budete potřebovat, zavazadlo převažte a překontrolujte tak dodržení váhového limitu na osobu (23 kg u Economy Class nebo vyšší u Business Class).

TIP: v kufru si samozřejmě můžete nechat nějaké to volné místo na nakoupené zboží ve Vietnamu. Jistě si v zemi vyberete nějaký suvenýr anebo třeba pohodlné nové oblečení.

DOPORUČENÍ: Myslete i na tzv. „zadní vrátka“, tedy do příručního zavazadla si zabalte ideálně vše potřebné včetně důležitých léků a oblečení aspoň na dva dny. Budete tak připraveni na případné zatoulání/zpoždění dodávky odbaveného zavazadla, které zpravidla dostanete až za pár dní. Za tyto komplikace je pak zodpovědná konkrétní letecká společnost (se kterou do Vietnamu letíte). Právě u té můžete následně uplatňovat reklamace.

 • Oblečení: Co se týká oblékání, sever Vietnamu je o poznání konzervativnější nežli jih. Avšak Vietnamci jsou již velmi zvyklí na evropský styl odívání. Do asijského tropického ráje se tedy bude hodit volné a lehké letní oblečení, jako kraťasy, letní kalhoty, trika, tílka nebo delší šaty. Opomenout nemůžete samozřejmě i plavky. Přibalte si však i cestovní nepromokavou bundu a pláštěnku, a to především tehdy, pokud do země cestujete od dubna do října (je více deštivo). Vhod přijde i nějaký ten svetr nebo mikina. Obecně si ale nemusíte balit příliš věcí – mnoho toho nakoupíte levně přímo na místě. Mějte také na paměti, že do měst a nábožensky orientovaných míst jako jsou pagody a chrámy, je nutné spíše konzervativnější odívání (ramena i kolena by měla být zahalená). Ani velké množství šperků se zde příliš „nenosí“.
 • Obuv: Do Vietnamu se budou hodit pohodlné a kvalitní turistické boty, díky kterým bezpečně zvládnete různé túry. Dobrou volbou jsou i sportovní sandále – ty oceníte zejména v horkých dnech, praktické však budou i při vyzouvání se před některými chrámy a pagodami (není pravidlem všude). Na plážích pak oceníte také obyčejné avšak kvalitní žabky.
 • Lékárnička: Řádně vybavená osobní lékárnička se všemi potřebnými léky by měla být základem každé cesty do zahraničí. Vsadit můžete na vitamíny, které posílí vaši imunitu (ideálně multivitamin) + samozřejmostí v zásobách by měla být běžná a volně prodejná analgetika proti bolestem, léky proti horečce (např. acylpyrin nebo paralen) či alergiím a „první pomoc“ při nachlazení a průjmu. Přibalit si můžete i kapky do očí (umělé slzy) + náplasti na oděrky či otlaky a elastický obvaz.

DOPORUČENÍ: Berete trvalou medikaci v jakékoliv formě (např. tablety na vysoký tlak, inzulín při diabetu, kapky na zelený zákal), nebo jste si na cestu nechali předepsat antibiotika? Pak tyto léky musíte přepravovat v původním obalu (ostatně jako všechny výše zmíněné/volně prodejné) a v přiměřeném množství, tj. pouze na dobu dovolené. Cestující může být také letištní kontrolou vyzván, aby doložil předpis dotyčných léčiv od svého lékaře/případně dopis od lékaře v angličtině dokládající trvalou medikaci. Pokud nehovoříte anglicky, je dobré mít v těchto případech s sebou slovník základní konverzace.

 • Toaletní potřeby: Ještě, než si začnete balit do kufru kosmetiku, berte na vědomí, že letištní kontrola vám zabaví jakékoliv hořlaviny a tlakové lahve (např. deodorační spreje a podobně). Proto volte produkty, které jsou bezpečné, a můžete je tedy přepravit letadlem do Vietnamu. Problém by neměl být s opalovacím krémem (volte ten s vysokým ochranným faktorem), šamponem a kondicionérem, mýdlem, hydratačními krémy, make-upem, nealkoholovou dezinfekcí na ruce, nealkoholovým repelentem proti hmyzu či suchým šamponem – to vše zabalte do nepropustného sáčku pro případ úniku látek. Zabalit si do kufru pak můžete samozřejmě i kleště na nehty, pinzetu a jiné potřeby k manikúře a pedikúře. Hodit se ovšem budou i vlhčené ubrousky k osvěžení a papírové kapesníčky.
 • Doplňky: Pokud používáte dioptrické či sluneční brýle, vždy je přepravujte v pevném pouzdře a ideálně v příručním zavazadle, abyste předešli jejich poškození. Do kufru si ovšem můžete zabalit náhradní kontaktní čočky a roztok – když brýle nepoužíváte a také šperky, čepice, klobouky, šátky, škrabošku na spaní, špunty do uší a také menší batoh/kabelu na výlety.
 • Moderní technologie: Nejeden turista se neobejde bez fotoaparátu, díky němuž si krásy Vietnamu může zvěčnit. Samozřejmostí je pak také mobilní telefon. Ať už si však vezmete jakékoliv technologie – třeba v podobě notebooku, tabletu, fotoaparátu, mobilu a podobně, neumisťujte je raději do kufru k odbavení. Tyto věci si dle možností raději vezměte s sebou do příručního zavazadla. A pamatujte na jedno – k nim přibalte i náhradní baterie a přístroje před cestou řádně nabijte!

Pohled na Halong Bay ve Vietnamu Noční Hoi An, Vietnam Nejvýznamnější pagodu HanojeCísařské město HueZátoka Halong Bay je plná dračích zubůHo Či Minovo mauzoleum v Hanoji Projížďka na kole v Hoi AnuSEN na lodi v Halong Bay Císařské město Hue Japonský most je dominantou města HPamátky Saigonu s francouzským šarmemSetkání s místními VIetnamci Ulice Saigonu jsou neustále plné motorekNoční trh ve Vietnamu Typické nudlové polévkyVietnamská Pho bo
zobrazit zájezdy do Vietnamu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole