Potřebné doklady do Vietamu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaOčkováníBezpečnostCo s sebou

DŮLEŽITÉ DOKLADY/ADMINISTRATIVA PŘED ODLETEM A PO PŘÍLETU DO VIETNAMU

Než vyrazíte za zážitky do Vietnamu, je nutné zajistit nezbytné administrativní kroky. Co vše musíte mít s sebou?

  • Cestovní pas: musí být platný při vycestování ještě alespoň 6 měsíců. Děti musí mít svůj vlastní cestovní pas, bez ohledu na jejich věk.
  • Vízum: každý turista (dospělý i dítě), který cestuje do Vietnamu, musí předem zažádat o tzv. E-vízum na webových stránkách Vietnam evisa (provozováno v anglickém jazyce). Toto vízum se vydává na dobu třiceti dní. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje tuto administrativní proceduru absolvovat s dostatečným předstihem. S E-vízem můžete přejít hranice pouze na některých letištích, tj. například na mezinárodním letišti v Hanoji, v Ho Či Minově Městě, v Nha Trangu, v Danangu, Hue a dalších. Vízum až po příletu do Vietnamu lze získat jen ve specifických případech – více informací najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Pokud se chystáte ve Vietnamu k zapůjčení automobilu anebo motocyklu, musíte mít s sebou mezinárodní řidičský průkaz i národní řidičský průkaz vydaný českými úřady. Je však velmi doporučováno, aby se na vietnamské silnice nepouštěli nezkušení řidiči.

Bezvízový styk

Pokud se chystáte vycestovat pouze na vietnamský ostrov Phu Quoc a nikam jinam (na dobu 30 dní), nepotřebujete v rámci bezvízového styku žádat o E-vízum. K přepravě vám postačí pouze platný cestovní pas (s expirací min. 6 měsíců). V momentu, kdybyste snad přeci jen chtěli navštívit jiné oblasti Vietnamu, potřebujete k tomu povolení od imigrační kontroly. U pobytu nad 30 dní je pak nutné žádat o vízum.

Doplňující informace

Plánujete vzít na cesty do Vietnamu děti, které nejsou vaše vlastní, anebo cestujete bez partnera/druhého rodiče? Potom po vás mohou úřady vyžadovat (zejména při delších pobytech) ideálně notářsky ověřené potvrzení o tom, že můžete s nezletilým dítětem cestovat do zahraničí. Formulář pak musí obsahovat platný podpis rodičů nebo opatrovníka.

Každá země souhlas s vycestováním nezletilého dítěte nemusí vyžadovat, avšak Ministerstvo zahraničních věcí ČR toto rozhodně doporučuje nejen při cestách po Evropě ale i mimo Evropu.

DOPORUČENÍ K DOKLADŮM

  • Udělejte si kopii nejdůležitější strany pasu, tj. okopírujte stranu s osobními údaji a fotografií a uschovejte dokument na jiném místě než pas. Stejně tak učiňte pro jistotu s ostatními doklady (řidičský průkaz, občanský průkaz, kartička pojištěnce a podobně).
  • Pokud zaznamenáte ztrátu nebo krádež osobních či cestovních dokladů, ihned tuto skutečnost oznamte na policii ve Vietnamu, která vám vystaví potvrzení o hlášení. Náhradní cestovní doklady vám pak vystaví na základě domluvy Velvyslanectví České republiky v Hanoji anebo Honorární konzuláty v Ho Či Minově Městě a Hai Phongu.
  • S sebou do Vietnamu si také vezměte pro jistotu dvě pasové fotografie + seznam nejdůležitějších telefonních čísel na Velvyslanectví ČR a konzuláty.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY NA VELVYSLANECTVÍ A KONZULÁTY VE VIETNAMU

- Telefonní kontakt na Velvyslanectví České republiky v Hanoji: +84 243 845 41 31 nebo +84 243 845 41 32, nouzová linka je +84 917 011 914

ADMINISTRATIVA PO PŘÍLETU DO VIETNAMU

Po příletu na některé z mezinárodních letišť ve Vietnamu budete nejprve podrobeni imigrační kontrole, která zkontroluje váš cestovní pas (platný ještě minimálně 6 měsíců) a také vaše E-vízum. Očkování není povinné, tudíž nemusíte očkovací průkaz předkládat. Nutné již není ani překládání potvrzení o očkování proti COVID-19 a také ani negativní test. Příjezdový formulář/zdravotní prohlášení též není nutné vyplňovat.

V celním prohlášení pak musíte deklarovat, pokud si vezete do země částku převyšující 15 milionů vietnamských dongů (nebo 5 000 USD) v hotovosti, drahokamy anebo cenné kovy. A jaké jsou podmínky dovozu zboží do Vietnamu? Bezcelně lze dovézt: 1,5 l lihoviny s obsahem alkoholu vyšším jak 20 % anebo 2 l lihoviny s obsahem alkoholu do 20 % či 3 litry piva anebo vína a 200 ks cigaret. O dalších celních předpisech se dočtete na oficiálních webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

zobrazit zájezdy do Vietnamu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 33%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole