jižní Asie, Srí Lanka

O buddhismu, astrologii a telefonování na Srí Lance

Mniši, zpěvy canto a odříkávání manter. Lidé odění do bílé, dlouhatánská procesí, darování až tři sta metrů dlouhé šafránově-oranžové šerpy do chrámů. Rytmické bubnování v doprovodu věřících duší řídících se amulety a talismany. To je jen fragment z obrazu každodenního života na ostrově Srí Lanka. Buddhismus zde své kořeny zapustil opravdu doslova.

Autor: Michal Gaj a Juraj Ondrejčík

24.11.2017

Čti více
jižní Asie, Srí Lanka
jižní Asie, Srí Lanka

Jižní odnož posvátného fíkovníku byla totiž na ostrov přinesena z města Bodh Gaya Mahinda Mahindem Therem a princeznou Sanghamittou. Tento skromný dar – malý stromek – vložili do rukou vládnoucího krále a on ho v roce 288 př. n. l. zasadil na místo, kde roste dodnes. V nejstarším hlavním městě Anuradhapuře vyrostl v majestátní, 2304 let starý Jaya Srí Mahá Bódhi. Ještě pod jeho původní, košatou korunou dosáhl osvícení sám Siddhártha Gautama a stal se Buddhou. Právě on si při svém odchodu do nirvány přál, aby se jeho filozofie a učení přeneslo na Srí Lanku, dále se rozvíjelo a bylo tak nejbližších pět tisíc let v bezpečí.

Kandy,Srí Lanka
Kandy,Srí Lanka

V srdci ostrova, ve městě Kandy, se v chrámu Dalada Maligawa nachází jiná významná buddhistická zajímavost, a to přímo ta nejsvětější relikvie – Buddhův špičák. Veřejnost ho může na vlastní oči spatřit jen poslední den desetidenního svátku Esala Perahera (mezi měsíci červenec a srpen) - v den úplňku. Na svých zádech ho v pulzujícím a zářivém průvodu tančících lidí, fakírů a za ohlušujícího rytmu kandyjských bubeníků nese vznešený maligawský slon. Slonů je v zástupu několik, ale jen tento je vychováván na Královském dvoře v Thajsku, kde je buddhismus státním náboženstvím.

buddhismus na Srí Lance
buddhismus na Srí Lance

Politika, náboženství a astrologie jdou na Srí Lance ruku v ruce. Tři dny před příjezdem papeže Františka si v lednu roku 2015 Srílančané zvolili nového prezidenta. Volby probíhaly pět dní. Byly vyvolány sociálním tlakem a na podnět hlavního dvorního astrologa v zemi – Sumanadasu Abejdžunavardena. Tento dlouholetý rádce prezidenta se však pořádně zmýlil. Sbalil si kufry a z ostrova raději odešel ještě před oficiálním zveřejněním výsledků. S 56,2 procenty hlasů vyhrál opoziční kandidát Maithripala Sirisena, který byl do té doby ministrem zdravotnictví. Vsadil na protikorupční program. Korupce se totiž za bývalého prezidenta enormně rozšířila, ale země a ekonomika i tak rostly. Dnes jsou stanovena jasná pravidla. Prognóza návštěvnosti do roku 2018 je pět milionů turistů ročně. Doposud to byl necelý milion.

rybáři na Srí Lance
rybáři na Srí Lance

Služby jsou tedy jedním ze základních pilířů zdejší ekonomiky a správného fungování socialisticko-demokratické republiky. Vše se buduje, turistů přibývá, doprava houstne, služby se zdokonalují. Žije se pro přítomnost. Dialog mezi lidmi je zde platidlem. A telefonování je sport číslo jedna. Teprve potom následuje kriket. Přesto je setkávání se tváří v tvář stále silnější než mobilní komunikace. Slovo má svou váhu. Média zatím nemají šanci prolomit to, co je v lidech po tisíciletí zakořeněné. Sounáležitost a empatie. Buddhismus, hinduismus, křesťanství i islám jsou náboženství žijící na jedné ulici. To je jen něco málo z toho, čím se domorodci dokážou pyšnit. Každodenní jinakost směsi národností a koření.

<
>
Všechny články autora

Juraj Ondrejčík

Juraj vystudoval cestovní ruch a své znalosti jako průvodce uplatňuje již od roku 2006. Není divu, že poznávací zájezdy jako Čína, Tibet, Nepál, Indie, Vietnam, Kambodža, Kuba, Bhútán, či Jordánsko, Libanon, ale i Nový Zéland prošel všechny již několikrát. Zároveň provází cesty do Pákistánu, Laosu, do Barmy, na Taiwan, Srí Lanku, do Severní Koreje, Bruneje, USA i Indonésie i polárních oblastí. Tvrdí, že navštívené země nepočítá, ale má jich aktivně procestovaných více než 100. Určitě ho zaskočíte otázkou "Kde se Ti nejvíc líbilo?". Manželku požádal o ruku na palubě Boeing 777 někde nad Nassau a na svatební cestu vyrazil do Centrální Austrálie. Sbírá palubní lístky z leteckých cest a přátelům přinesl jako suvenýr již více magnetek než pokryje deset chladniček. V současnosti se věnuje výběru a výchově nových průvodců a v kanceláři školí kolegyně při prodeji a při řízení kancelářských procesů je známý pozitivní energií. Jeho zkušenosti jsou neuvěřitelné, ale vždy je připraven přizpůsobit se požadavkům klienta. Pokora je pro cestovatele nezbytná stejně, jako při budování vztahů mezi lidmi. Jeho oblíbenou specialitou je indický dal makhni a česnekový chléb naan.


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací