Nyní se slevou!

Egypt maximální poznání a Súdán komfortněji

Horní a Dolní Egypt

Dopřejte si nezapomenutelnou cestu starověkým Egyptem a starobylou Núbií. Uvidíte nejvíce pyramid ve svém životě! Zažijte nádhernou cestu Saharou a pojďte s námi na dlouhou a úžasnou cestu podél Nilu. Věděli jste, že Súdán má více pyramid než samotný Egypt? Jen v samotném Súdánu jich uvidíme více než sto! Každý si zde najde svou pyramidu se kterou budete úplně sami. Pokud jste milovníkem historie a obdivujete tyto impozantní stavby, neváhejte!

  • Pyramidy v Gíze, starobylá Káhira, plavba po Nilu
  • Núbijský Aswan, Abu Simbel, Luxor, údolí králů i Alexandrie
  • Meroe, Nuri, Soleb, Kerma, Karima, Tombus na vlastní oči
  • Skutečný přejezd Saharou v autech 4 x 4, soutok Bílého a Modrého Nilu
  • 25 let nepřetržitých cest na Blízký východ, maximální odbornost
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, přelet Luxor – Káhira – Chartúm, ubytování ve 3* hotelech a núbijských domech (základní) v pokojích pro dvě osoby, dopravu během celého programu, 1x noční vlak v Egyptě, 7x snídaně v Egyptě, plná penze v Súdánu (mimo hlavního města zde jen snídaně), balená pitná voda v Súdánu, SEN průvodce a anglicky hovořící místní průvodce, v Súdánu vstupné do archeologických lokalit a muzeí, zvací dopis k vyřízení víz do Súdánu, povolení a všechny potřebné permity, bohatý poznávací program v Egyptě, vstupné do památek - Pyramidy v Gíze, Saqqara, Egyptské muzeum, Citadela, Mešita sultána Hassana, Alexandrijská knihovna, katakomby, Philae, Abu Simbel, Údolí králů, Hatšepsutina chrámpojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

Víza do Egypta a Súdánu, stravu kromě uvedené, fakultativní výlety, cestovní pojištění, individuální výdaje, registrace pasu v Súdánu (platí se na místě)

Ostatní:

Zájezd je organizován naší partnerskou BUBO travel agency

Ubytování:

Káhira – Pyramids Plaza***, 3 noci
 
Aswán – Marhaba Palace hotel ***, 2 noci
 
Luxor – Saint Joseph Hotel***, 1 noc
 
Chartúm – Khartoum Plaza Hotel***, 2 noci
 
Kerma, Soleb, Karima – Tradiční núbijský dům**, 4 noci
 
Meroe – Raidan Tourist Village***, 1 noc
 
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Geniální SEN COVID GARANCE - vrácení peněz v plné výši

 

Před zájezdem:

Záloha jen 10 tis Kč, doplatek je splatný 6 - 10 týdnů před odjezdem na zájezd

Proplatíme Vám COVID test do výše 1 800 Kč/osoba

Pozitivní test – vrácení peněz v plné výši po doložení pozitivního výsledku PCR testu a lékařské zprávy obsahující akutní problém spojený s onemocněním COVID-19

Negativní test – odjíždíte v klidu na zájezd

Po zájezdu:

Proplatíme Vám COVID test do výše 1 800 Kč/osoba

Spolu Bonus až 8500 Kč:

Pojištění storna zájezdu do základní ceny zájezdu v ceně!

Slevy až 2000 Kč

Více o SEN Covid garanci
Hotely v základní ceně zájezdu

1.den: Přílet do Káhiry

PRAHA/VÍDEŇ – KÁHIRA

Přilétáme do Káhiry. První doušky egyptské reality a dopravy, první dotyk s egyptskými penězi, nákup první vody a první socializace s Káhirčany. Věděli jste, že Egypťané čtou zprava doleva? Že veškerý odpad házejí na střechu? Že zde nefungují žádná pravidla silničního provozu a nechápou princip semaforu? Where are you from? Welcome to Egypt !!!! Vnoříme se do obrovské metropole, která udává tón arabskému světu. Přes 5000 let historie, vůní a chutí. V Káhiře plánujeme strávit tři noci. Náš hotel se nachází přímo v Gize, jen deset minut cesty autobusem od starověkých egyptských pyramid. Pokud však chcete Káhiru zažít opravdu na tom nejvyšším levelu, doporučujeme připlatit si za 5* hotel Marriott Mena House Cairo. Žádný jiný hotel na světě se nemůže pochlubit atraktivnější polohou jako tento – přímo u pyramid v Gíze. Více informací najdete v sekci "Doplňkové služby". Vyzkoušíte si noční jízdu taxíkem k řece Nil a následnou plavbu na motorové loďce? Egyptu se dostaneme pod kůži.

2. den: Pyramidy v Gíze

KÁHIRA

Hned po snídani nedočkavě vyrážíme k legendárním pyramidám v Gíze, k jedinému dosud existujícímu starověkému divu světa. V celém Egyptě je více než sto pyramid, stojí tu už 4500 let. Když si uvědomíme, že v době, kdy lidé stavěli tyto impozantní stavby, neznali kolo ani železo, musíme žasnout. Víte kolik pyramid je v Gíze? Tři? Ne, je jich až 9! Začínáme jednou z nejznámějších pyramid – Cheopsova. Kdysi měla 147 metrů, dnes má o deset méně. Vyčerpávající výklad, cedrová 4500 roční solární bárka, klaustrofobický zážitek z dusných a tmavých chodeb uvnitř pyramidy. Podíváme se z očí do očí se Sfingou, kdo vydrží její pohled? Na vyhlídce nad pyramidami si nafotíme nezapomenutelné fotografie a přesuneme se na jih do Sakkáry, kde stojí nejstarší stupňovitá pyramida, symbolizující schody ke Slunci. Věděli jste, že nejdéle žijící a vládnoucí faraon vládl 90 let, jmenoval se Pepi II a zemřel jako 106letý? Poslední pohledy na Dášurské a Abúsírske pyramidové pole. Den zakončíme výbornou večeří přímo v Sakkáře mezi egyptskými palmami. Návrat do srdce 20 mil. Káhiry, kde se podíváme, jak se vyrábí tradiční papyrus starodávnou technikou. Odnesete si papyrus domů? Pro zájemce večerní zvukové a světelné představení přímo u pyramid v Gíze.

3. den: PR managment krásné Kleopatry

KÁHIRA – ALEXANDRIE

Hned po snídani vyrážíme do přímořské Alexandrie. Alexandrie je druhým největším městem země a největším egyptským přístavem. Po příchodu do Alexandrie míříme nejprve do zdejších katakomb Kom El Shoqafa. Jsou údajně největším římským pohřebištěm od řecko-římské éry. Byly využívány někdy od 2. do 4. st.n.l. a pak upadly v zapomnění. Po prohlídce alexandrijských katakomb se přesouváme na místo, kde kdysi stál slavný Alexandrijský maják – jeden ze starověkých divů světa. Stometrový maják z třetího století před Kristem byl velmi dlouho nejvyšší stavbou na světě, vystavěnou lidskou rukou. Zničilo ho několik velkých zemětřesení. Dnes na tomto místě najdete pevnost Fort Qaitbay z 15. století. Přesouváme se do slavných zahrad Montanza s palácem, který dal vybudovat Muhammad Ali. My toto nádherné místo s výhledem na moře využijeme tím nejlepším způsobem – ochutnáme tu tradiční egyptské jídlo s názvem kushari. Po dobrém obědě směřujeme do Alexandrijské knihovny. Byla to bezkonkurenčně největší a nejslavnější starověká knihovna, nejdůležitější centrum vzdělávání, spojené s nejvlivnějšími velikány a mysliteli, a tak se tu psali základy i naší kultury a historie. Na její stěnách uvidíte Asuánskou žulu, která nese písmena abecedy všech světových jazyků. Neodcházejte z knihovny bez zakoupené knihy, je z čeho vybírat!

4. den: Ahoj Ramsesi!

KÁHIRA

Den plný nezapomenutelných zážitků v Káhiře. Citadela je po pyramidách a muzeu nejnavštěvovanější památkou Káhiry. Stojí jako dominanta na vrcholku hory Mukattam a je impozantním vyjádřením několika stylů islámského umění, symbolem egyptské moci. Její nejznámější stavbou je Mešita Mohammeda Aliho z 19. století, v níž si řekneme hlavní znaky islámu. Po prohlídce Citadely s mešitou se podíváme ještě na jedno významné náboženské místo Káhiry – Mešitu Sultána Hassana. Tato stavba není jen samotným místem modlení, ale slouží i jako medresa. Na stěnách budete obdivovat citáty z koránu. Egypt však není jen muslimský, podíváme se i na starobylou křesťanskou menšinu v koptské Káhiře. Koptská čtvrť v Káhiře sídlí ve staré části a nese si úplně jinou atmosféru, jako je ta islámská. Jeden z nejdůležitějších křesťanských chrámů města je Kostel sv. Jiří. Naší poslední zastávkou v Káhiře je Egyptské muzeum neboli Al-Mathaf al-misrí. Muzeum s více než 120 000 artefakty je jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí země. Staré a zaprášené Egyptské muzeum plné zlata, pokladů a mumií. Kdo se chce osobně seznámit s Ramessem II? Čeká nás noc strávená ve vlaku, hlídaném vojáky. Oči zavřete v Káhiře a ráno je otevřete na jihu Egypta – v horkém Asuánu. Naše cesta za SEN zážitky pokračuje ...

5. den: Núbie a sv. Simeon

ASWÁN

Po třinácti poutavých hodinách nabitých dojmy vystupujeme na vlakovém nádraží v Asuánu. Víta nás Asuán, jedinečná brána do černé Afriky na prvním nilském kataraktě. Vysmátý řidič nás odveze do našeho hotelu, nacházejícího se přímo u řeky Nil. Teplo, vůně, a hlavně široké úsměvy na tmavých tvářích Núbijců. Nasedáme na feluku, která pamatuje určitě ještě Ramesse II, a vydáváme se na plavbu po majestátní řece Nil. Naším cílem je druhý břeh afrického veletoku, na kterém již z dálky vidíme blankytně žlutý písek Sahary a úplně na vrcholu klášter Sv. Simeona. Během plavby po řece Nil uvidíte všude kolem obrovské kameny vystupující z vody. Mnohé z nich připomínají koupající se slony. I proto zde najdeme ostrov, který se právem nazývá Elephant Island (Sloní ostrov). Jelikož plánujeme vyjít až na vrchol asuánské pouště a prohlédnout si zblízka klášter Sv. Simeona, velbloudi se věru hodí. Kdo nemá zájem nasednout na velblouda, brodí se Saharou pomaličku pěšky. Blízké ruiny kláštera sv. Simeona připomínají, že Egypt nebyl a není jen muslimský, ale i koptský. Večerní Asuán má zvláštní kouzlo. Teplota trochu klesne (ze 40 na snesitelnějších 32), rozzáří se obchůdky na trhu, místní posedávají na ulicích, kouří shishu a debatují o všem možném. Ve městě najdete pestrobarevné trhy s ochotnými prodávajícími a stánky s tím nejlepším falafelem. Večerní kouzlo Orientu si nenechte ujít.

6. den: Nejstarší fejk na světě a krokodýl 

ABÚ SIMBEL

Pokračujeme ještě více na jih, k súdánským hranicím, kde pro nás první ranní paprsky osvítí monument pýchy, síly a lásky. Abu Simbel. Hluboko v poušti, ale zároveň na břehu obrovské přehrady. Hned vedle Velkého chrámu stojí chrám Ramsesova manželky Nefertari. Ramses II. měl několik žen, avšak jeho nejoblíbenější byla Nefertari, a proto jí dal postavit chrám. Oba chrámy jsou staré 3500 let, jsou vytesané do skály, ale zároveň jsou ukázkou moderní techniky, když je před 60 lety museli vědci a inženýři zachránit před vodami nové přehrady a přemístili celou skalní horu i s vytesanými chrámy o pár set metrů výše. Věděli jste, že přes Asuánskou přehradu proteče 11- tisíc metrů krychlových vody za sekundu? Z asuánské přehrady to máme jen skok na ostrov Philae, který je nejstarším fejkem na světě. Původní ostrov je zatopen, a tak i tento chrám je přenesen na výše položený ostrov. V časech, kdy se stavěl tento chrám, pyramidy už stáli dva tisíce let. V roce 1979 byl chrám, kdysi nazývaný i perla Nilu, zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Pozor na krokodýly!

7. den: Pečení holuby

NIL – LUXOR

Cestujeme údolím Nilu! Postupně projdeme kolem velbloudího trhu, a nakonec dorazíme do Luxoru s jeho krásně nasvíceným chrámem. Zabírá okolo sto tisíc metrů čtverečních a je zasvěcen třem božstvům. Nechybí Vám před ním jeden obelisk? Ale ano, dnes je na Place de la Concorde v Paříži. Potkáme Hercula Poirota v sloupové síni Karnackého chrámu? V sloupové síni stojí 134 sloupů o výšce 10-12 metrů. Jsou široké čtyři metry a jsou celé pokryty hieroglyfy. Karnacký chrám je spojen s luxorským chrámem alejí sfing s hlavou kozy – koza byla totiž posvátné zvíře boha Amona. Na konci aleje nás čeká Luxorský chrám, impozantní stavba ze vzácného núbijského pískovce. Náš hotel v Luxoru se nachází právě blízko Luxorského chrámu, který je večer krásně nasvícen a dýchá na nás ještě z dálky tajemnou bohatou historií této výjimečné krajiny ... Z Luxoru neodejdeme, dokud neochutnal místní specialitu – pečeného holuba. Dobrou chuť!

8. den: Země mrtvých

ÚDOLÍ KRÁLŮ – CHARTÚM 

Brzy ráno se přepravíme na Západní břeh do země mrtvých. Celá oblast údolí, které kdysi sloužilo jako pohřebiště faraónů a jiných vysoce postavených osob Nové říše, se nazývá El kurna. V Údolí králů, které se dělí na východní a západní, se nachází momentálně 65 hrobek, právě ve východní části. Maličká hrobka faraóna Tutanchamona objevena v roce 1922 anglickým archeologem a egyptologem Howardem Carterem je nejvýznamnějším egyptským nalezištěm všech dob. Z Údolí králů se přesouváme ještě na malou návštěvu archeologické lokality Dér el Bahri nedaleko Luxoru. V rámci komplexu tří zádušních chrámů ve skalní kotlině si prohlédneme nejnavštěvovanější z nich – chrám královny Hatšepsut, kterou mnozí považovali nejen za první královnu v historii, ale zároveň za první ženu, která se stala faraonem. Máte zájem pořídit si zaručeně pravou starožitnou alabastrovou nádobku na vonné oleje nebo pravý papyrus? Ať se líbí .... ale určitě sjednávejte cenu. Odpolední odlet do Káhiry a z Káhiry přeletíme do Chartúmu, do hlavního města hyperexotického Súdánu. Naše dobrodružství pokračuje.

9. den: Hadí kůže, slonovina a křesťanství

CHARTÚM – OMDURMAN 

Vzbudili jsme se kousek od soutoku Bílého a Modrého Nilu, místo, které musí každý skutečný cestovatel jednou zažít. Snídaně v našem hotelu, procházky v okolí a první exotické vjemy. Zatímco my si budeme užívat Chartúm, naše kontakty dokončí zdlouhavé registrace a my tak neztratíme ani minutu času. Povolení se neustále mění a když chceme vidět, co nejvíce, nevyhneme se jim. Máme know how, a proto s námi víte jít tam, kde se mnozí nikdy nedostanou. Prohlídka hlavního města. Překvapivé národní muzeum s objekty Núbijské historie. Nádherné chrámy zachráněné z vod Násirovo přehrady jsou pod ochranou UNESCO a v muzeu jsou opět postaveny. Na vrchním patře jsou křesťanské fresky. Víte, že Súdán byl podobně jako sousední Etiopie křesťanskou krajinou? Etnografické muzeum nám pomůže ukázat si další specialitu této země, a to enormní kmenovou diverzitu. Právě kmeny jsou tím, co nás ve SNU roky fascinuje a mapujeme je po celém kontinentu. Knih a celkově informací o Súdánu je málo a tyto muzea jsou nutným vstup k pochopení unikátních zážitků, které zažijeme později. Projedeme přes Bílý Nil do města Omdurman. Toto je ta pravá exotika odlišná od Chartúmu, který se snaží vykročit směrem k moderně. Omdurman je tradiční ve všech směrech, něco takového jste nikdy v životě neviděli. Hrob Mahdího, Chalífův dům a trh na kterém se prodávají hadí kůže, kůže leoparda, krokodýla a slonovina. Nakoupíte už tu první suvenýry? Večer v Chartúmu.

10. den: Sahelem k nádherné oáze. Kompou přes nezregulovaný Nil

STARÁ DONGOLA – KERMA 

Brzy ráno po snídani v našem hotelu nasedáme do našich terénních aut a vyrážíme na exotickou cestu, kterou zažije minimum lidí. Cestou si nakoupíme ovoce, posedíme na čaji a oběd strávíme v místním, typickém podniku, kde budeme překvapeni, jakou má Súdán chutnou stravu. STARÁ DONGOLA: zde bylo křesťanské hlavní město království Makura. Je tu nádherně, palmové háje, nezregulovaný Nil a kolem nás ani živé duše. Granitové sloupy kostelů vyrůstající z písku, nejstarší mešita a exotické pohřebiště. Starou kompou se z pohádkové oázy přepravíme přes Nil jako za starých časů a směřujeme na sever do Kermit. Kermit je zde přes 5800 let. Dnes si povíme o tajemném Sahelu a tajemné Núbii. Ubytujeme se v tradičním núbijském domě a s domorodým průvodcem začínáme poznávat núbijského kulturu do větší hloubky. Vstup na archeologické místo plné ruin a na vrchol zajímavé diffufy v ceně.

11. den: Po stopách černého faraona k 3. kataraktu

TOMBUS – SOLEB 

TOMBUS: je od Kermit 25 kilometrů a když nemáte vlastní expediční dopravu, nikdy ho neuvidíte. Obrovská granitová socha věnována "černému faraónovi" Taharqovi zde leží 2700 let pohozená jen tak. Najdeme nádherné, egyptské hieroglyfy na kameni v oáze a vysvětlíme si, proč je právě tento kámen tak důležitý. Slyšeli jste už o nilských kataraktech? Dnes jeden z nich uvidíte na vlastní oči. Co jsou to ty katarakty? Sedíc na vyhlídce nad třetím z nich všechno pěkně pochopíte. Známe místo, odkud se dá nafotit nejlépe (domorodci ho neznají, neboť nefotí). Poobědváme v domorodé čajovně. Opět překročíme Nil na západní břeh, sytě zelené datlové palmy a úrodné pole končí jako sekem mačety a bez jakéhokoliv přechodu začínají písky a my dále jdeme pouští. Maximálně exotický úsek, kterým míříme do srdce Núbie. Zažijeme karavanu velbloudů jako za starých časů? U studny nejprve pijí velbloudi, pak ovce, pak muži a ženy a děti pijí nakonec, takto to nařizuje zákon Sahary. Ubytování v Núbijské domě v Solebe.

12. den: Dnes se stanete archeology a poplujeme na neznámý ostrov uprostřed Nilu

SOLEB – SADINGA – SAI 

SOLEB: brzy ráno za nejlepšího světla navštívíme egyptský chrám věnovaný bohu Amonovi, postavený faraónem Amenhotepem. Nafotíme nádherné fotografie, vždyť tu nikdy neprší. Takto nějak musel vypadat Karnak kdysi, když ho ještě neznali davy turistů. Zde jsme stále sami! Další exotický chrám věnován krásné královně Tiyi je cestovatelskou zvláštností. Dohromady se v Sedeinge nachází 35 pyramid, některé s kruhovou podstavou, což je značně atypické. Jako další novinku jsme v roce 2018 přidali i plavbu na ostrov SAI. Úžasné výhledy na nezregulovaném Nilu a neznámé památky prastaré historie. Jsme v "zemi papyru", ostrov má 50km2 a jeho obyvatelé tisíciletí vzdorovali síle faraonů. Nakonec se zde odehrály téměř všechny epizody súdánské historie a připomíná tak tlustou knihu dějin. SAI je i o našem objevování, ačkoli máme s sebou průvodce. Takové místo jste ještě nezažili a už zřejmě jinde ani nezažijete. Na zemi se povalují stovky, tisíce střepů starých pár tisíc let, vedle nich spatříte kamenný reliéf s křížem ze středověké Núbie a o ten se opírá kámen posetý egyptskými hieroglyfy. Šílené. Stále zde písek ukrývá mnoho tajemství. Zakopnete o něco právě vy? Vrátíme se do naší loďky, užijeme si plavbu Nilem. Na břehu přeskočíme do našich džípů a jedem do našeho núbijského domu, kde při doušcích čaje nebudete věřit, tomu co jste zažili a viděli ..

13. den: Saharou ke svatému vrchu Džebel Barkal – UNESCO 

SOLEB – KARIMA

KARIMA byla centrum kultury Napata (900–270 př.Kr.) a fascinujícím centrum 25. egyptské dynastie. Dnes vede přes vyprahlou poušť Bayuda kvalitní, moderní cesta, ale kdysi šlo o expediční přechod. I v zemi, jakou je Súdán se věci mění. Pod posvátným vrcholem Jebel Barkal (UNESCO) objevíme egyptský chrám bohyně Mut s nádhernými freskami, které budou jen pro nás a nevynecháme ani Amonův chrám. Naše první krásné a fotogenické pyramidy jsou jen pár stovek metrů odsud. Neodoláme jim. Na pohřebišti El Kurri se podíváme do unikátní královské hrobky. Známe Núbijce, který nám hrobku otevře a my vstoupíme do tajemného podzemí jako staří objevitelé. Toto nezažijete ani v Egyptě! Viděli jste už na vlastní oči zkamenělý strom? Ano? A co řeknete rovnou na zkamenělý les? Přesně tohle jsme pro vás připravili. Západ slunce si vychutnáme na pahorku Jebel Barkal a budeme sledovat, jak núbijské slunce pomaličku zapadá za krásné pyramidy. Toto jsou momenty, na které se nezapomíná. Dáte si večer čaj na živém náměstí v Karimě? Noc v núbijském domě.

14. den: Dnes uvidíme nejkrásnější pyramidy svého života

NURI – MEROE 

Dnes uvidíte své nejkrásnější pyramidy v životě. Nejvíce pyramid totiž není v Egyptě ale tady v Súdánu na horním toku Nilu. Nuria je nádherná. V písku jsou pouze vaše stopy a před vámi pyramidy, které ještě nikdo nerekonstruoval a působí proto romanticky a pravdivě. Už se nám sice nepodaří vystoupit na vrchol, ale i tak na tomto místě stojíte dlouho před ostatními turisty. SEN byl první na mnoha místech světa, například v Barmě či na Kubě a nyní jde o země s miliony turistů. Totéž se stane se Súdánem. Při výborném světle nafotíte nádherné pyramidy. Tyto fotografie budou mít později velkou cenu. Pak se přesuneme dále na jihovýchod přes poušť Bayuda. MERO a jeho ruiny královského města a stovky pyramid si vychutnáme a vydržíme až po západ slunce. Každý si zde najde svou pyramidu se kterou bude zcela sám. Popřemýšlíte o svém životě, nesmrtelnosti chrousta – v tomto případě hovnivála, který si tu po písku válí svou kuličku. Nasedneme na velbloudy a alespoň na chvilku se oddáme pocitu, jaký zde v Núbii znali obchodníci, řidiči karavan či zapomenutí cestovatelé. Takových míst je na světě již málo.

15. den: Poslední památky UNESCO a odlet domů

MEROE – CHARTÚM 

Ráno se ještě vrátíme k pyramidám v Meroe. Jiné jsou večer při západu slunce, jiné ráno osvětlené ranními paprsky. Už máte desítky fotografií, ale nebudete moci přestat cvakat, protože každý krok v písku je unikátem. Toto místo je jako stvořené na lovení zážitků. Poslední panoramata, posezení ve stínu pyramid a můžeme vyrazit na cestu do málo známého chrámového místa MUSAWWARAT (UNESCO). Jdeme 90 kilometrů po asfaltu a pak dalších 40 kilometrů mimo něj prázdnou krajinou. Meroitický komplex je z jiného soudku než pyramidy. Šlo o největší stavbu, jaká kdy byla v Núbii zkonstruována. Zastavíme se i při Levém chrámu s reliéfy. Dalších 20 km k NAQA (UNESCO) s chrámem s nejkrásnějšími reliéfy Súdánu. Římané se při pohledu na Naqu červenali a ano římský vliv je zde jednoznačně vidět. Dost bylo památek, jízda k soutoku Nilu zpět do civilizace hlavního města. Poslední súdánská večeře, poslední suvenýry a cesta na letiště. Odlet ze středověku zpět domu, kde si budeme vážit vlastní postele, pitné vody z vodovodního kohoutku. V srdci budeme mít zážitky, na které budeme vzpomínat celý život.

16. den: Odlet domů

ODLET DO EVROPY

Přílet domů a sdílení fantastických zážitků s rodinou a přáteli.

Egypt maximální poznání a Súdán
<
>
Čeká na Vás jeden z divů SvětaSfinga v celé své kráseZažijte kouzlo EgyptaS CK SEN se do Egypta doslova zamilujetePodíváte se sfinze přímo do očíNejstarší stupňovitá pyramida v SakkařeTěšit se můžete na egyptskou architekturuVítejte v Káhiře - v největším městě celé Afriky Muzeum Sluneční lodě v egyptské GizePoznejte nejkrásnější památky Káhiry s CK SENS námi se vydáte i k alabastrové mešitě  Muhammada AlihoPodíváte se dovnitř mešity Muhammada AlihoUvidíte umění starých egypťanůLuxorský chrám přes denLuxorský chrám v nociUmělěcké zdobení ve Velké sloupové síniProjdeme si Velkou sloupovou síň v KarnakuEgyptský klenot - chrám královny HatšepsutVnitřní komplex královny HatšepsutEgyptská kultura stará tisíce let se SEN průvodcemNa druhý břeh se přeplavíme felukouNavštívíme archeologickou lokalitu Abu SimbelChrám královny Nefertari v Abu SimbelSvezete se na vebloudech s místními průvodciZažijete atmosféru egyptského životaSeznámíme Vás s naším přítelem HamzouŠkolní uniforma je v Egyptě samozřejmostíPotkáte se s místnímiČekají Vás gurmánské zážitkyUžijete si služby hotelu Marriot Mena HouseTěšit se můžete na relax v hotelu Marriot Mena House

Egypt - SEN opět nezklamal

Rád bych napsal pár řádků po návratu z cesty Egypt maximální poznání a musím přiznat, že název zájezdu platí na 100%. To co jsme viděli a zažili nás s manželkou nadchlo. Super itinerář a program, vše jsme stíhali, na památkách nebylo mnoho turistů a díky naší průvodkyni Mirce organizace klapala. Jen někteří spolucestovatelé si trochu pletli zájezd s cestovní kanceláří a s individuální cestou a snažili se upravit program všech podle svých představ. Také neustálé šíření negativismu téměř na vše pohody nepřidá, ale nenechali jsme si cestu zkazit. Zážitky byly opět super silné a vidět úchvatnou krásu starou tisíce let na vlastní oči bylo nezapomenutelné. Díky Mirko, díky SEN. Renata a Libor Soumarovi

Čti více

Egypt - Ještě dlouho budou v nás rezonovat vzpomínky na tuto cestu

Před několika dny jsme se vrátili ze zájezdu Egypt – maximálně poznání. Opět se CK SEN podařilo v tomto názvu vystihnout podstatu cesty, za 6 dní jsme prošli zemi od Alexandrie až po Abu Simbel, kde nás od hranice se Súdánem dělilo jen pár kilometrů. Vidět všechny ty úžasné dech beroucí památky na vlastní oči je nezapomenutelný zážitek na celý život. Kromě toho jsme poznali partu příjemných a zcestovalý lidí, kteří tento zážitek jen umocnily. Naše průvodkyně Mirka byla skvělá, vždy příjemná, rozvážná, s nadhledem zvládala všechny organizační záležitosti na 1. Ještě dlouho budou v nás rezonovat vzpomínky na tuto cestu a už teď se těšíme na další lov zážitků s CK SEN. Iveta a Zoltán Horváthovi

Čti více

Egypt - S radostí Vás budu všem doporučovat

Egypt mne ve skutečnosti nijak nikdy nelákal. Tato cesta byla shoda okolností a dodatečně mohu jen konstatovat, že velmi dobrá shoda.
Pyramidy v Gíze či jedinečný chrámový komplex Abu Simbel na západním břehu Násirova jezera, Egyptské muzeum v Káhiře. Nil jako takový i plavba po něm, chrámový komplex Karnak, let balonem nad Údolí králů, ale i piknik v Alexandrii. Díky především našemu průvodci Petrovi za množství poskytnutých informací, dokonalou organizaci a neustálý pozitivní přístup.
S radostí Vás budu všem doporučovat.
Takže snad příště zase někde s vámi na viděnou. Víťa

Čti více

Egypt - Vše super!!! Perfektně zorganizováno.

SEN opět nezklamal. Když maximálně – tak na maximum!!! Za 10 dní přejít od Severu na Jih, vidět všechny důležité památky, i ty méně známé (o to zajímavější) a navíc s perfektním výkladem, to se jen tak nevidí. Navíc když to máme zpestřené i s jiným programem (jízda taxíkem, na velbloudu, loďce, potápění, procházkou přes trhy přeplněnými otravnými Araby ...), to jsou věci, kterých si vážím ještě více, neboť pro mě je to hlavně o poznání jiné kultury a života. No hlavně je to i o průvodci (a možná 95 % závisí na něm). Ten náš byl skvělý, takže touto cestou chci poděkovat Petru Reaovi že nám ukázal, řekl a dal z tohoto zájezdu maximu. A děkuji mu i za to, že nikdy nebyl unavený dost na to, aby mi ještě odpovídal i na mé nekonečné otázky. Vše super!!! Perfektně zorganizováno, až na tu trošku vyčerpávající cestu domů (z Hurghady do Káhiry), ale vyspali jsme se z toho.
Děkujeme
Romana a Roman Lojkovi

Čti více

To nejlepší z Egypta

Vážení přátelé, dnes jsme byli na nejjižnějším bodě naší cesty, pouhých 60 km od Súdánu a konečně jsme viděli na vlastní oči Abu Simbel. Nádhera. Potom ještě Philae, pár odvážlivců v 45 stupňovém horku ještě stihlo i nedokončený obelisk a nyní už si vychutnáváme příjemných 32 stupňů, neboť slunce konečně zapadlo a máme moře času toulat se po trhu a vdechovat vůni koření v Aswat. Doufám, že tak jako v minulých letech zvítězí toto magické místo v hodnocení nejlepších míst, které jsme navštívili. Zítra nás čeká 134 sloupů v Karnaku a večer pečení holubi, kteří nám ale nespadnou sami do úst, ale musíme za nimi do restaurace. Holubi nám skutečně přišli v restauraci až pod nos, ale kromě smutných očiček už neměli co více nabídnout, ale najedli jsme se jiných dobrot. Potřebovali jsme to, protože dnes jsme se toulali v pekelném horku po Karnack chrámu, který je podle vice odborníků ještě významnější památkou starého Egypta než pyramidy. Zítra pokračujeme po Západním břehu, kde nás čeká kopec hrobek, reliéfů a Faraonů, abychom pozítří konečně spláchli prach egyptské pouště v  Červeném moři…

Čti více

Nejkrásnější pyramidy Súdánu

Pokud se vysloví slovíčko "pyramidy", co vás jako první napadne? Egypt, možná Mexiko, ale pro nás to už bude zřejmě navždy Súdán. Věděli jste, že tato severoafrická země jich má více, než slavný Egypt? Egypt však umí dělat velmi kvalitní PR a tak i malé dítě ví, že pyramidy jsou právě zde. Ano, má to něco do sebe toulat se zaprášenou Gízou, Dahšúrou či sledovat stupňovitou pyramidu Džosera v Sakkáře, ale tato místa už nikdy nebudete mít jen sami pro sebe. Tehdy nastupuje Súdán se svými poklady a vy stojíce sami tváří vůči pyramidám pochopíte tu unikátnost a velikost tohoto zážitku. A tak jsme se písky súdánských pouští vydali do bájného Meroe. Je to legendární súdánské město a místo se snad nejkrásnějšími pyramidami země. Ještě před tím jsme si dokonale vychutnali pyramidy v Nuri, které nikdo nerekonstruoval a tak dýchají svou starobylostí bez jakýchkoliv příkras. Meroe má však jméno, které sem přitahuje dobrodruhy už více než 150 let. Blížíme se k Meroe a do běhu se dá několik dětí a velbloudů. Kráčíme k pyramidám. Je to něco neskutečného, že si sedneme na jejich okraj, sledujeme krajinu posetou pískem a kamennými jehlany, které zde přečkaly staletí. Neváháme a zorganizujeme si vlastní SEN karavanu. Někdy sem karavany putovali dny či týdny, ale my vykročíme na necelou čtvrthodinku, abychom se prošli mezi skupinami pyramid. Je to krásný pocit. Zapadající slunce ještě naposledy pohladilo krajinu a my jsme si užili jeho poslední paprsky v náručí pyramid. Po teplé, súdánské noci plné hvězd se ráno vrátíme k pyramidám. Tento zážitek je dokonalý. Zde v Meroe je pyramid několik desítek, uvádí se dokonce, že jsou tu dvě stovky, ale některé jen v základech. Proč tak mnoho? Ona je to jednoduchá odpověď, protože zatímco ve starověkém Egyptě byla pyramida okázalá hrobka krále, tak tu jsme poskočily v dějinách do cca 3-2 století př.Kr. (Ačkoli některé jsou starší), a v té době zde v Meroe byla hrobka módou a každý kdo na to měl, mohl si pyramidu nechat postavit, a proto zde nemají jen krále, královny či královské děti, ale pyramidu mohl mít bohatý aristokrat, obchodník, úředník a každý, kdo se tak rozhodl. Samozřejmě zde na hlavní nekropole je to o královské rodině, ale Meroe je obrovské. Strávíme zde téměř dvě hodinky a Meroe se s námi loučí s krásnými fotkami. Súdán je neskutečná krajina. Fantastická. Trpící svým špatným jménem a renomé, ale nádherná, připravena odměnit se každému koho nezlomí média a přesvědčí se na vlastní oči. 

Čti více

Dobrodružství na Súdánském Nilu

Cestovat Súdánem a nedotknout se Nilu se jednoduše nedá. Tedy, dá, kdybyste hodně chtěli, ale kdybyste tak udělali, ochudili byste se o kopec krásných zážitků. My se Nilu držíme, protože víme, že právě on sem vdechl život a na jeho břehu dnes najdeme několik mimořádně zajímavých, ale stále neznámých míst. Po starobylé Dongole míříme na sever. Čekali byste tu rozbité cesty? Ne ne, tu byste byli na omylu. Naše džípy se téměř ani nenatřásají, takové kvalitní cesty najdeme dnes v Súdánu. Když jsme tu před 10 lety šli na první expedici, byl to jiný svět. Ve starobylém Kermitu vylezeme až nahoře na Diffufu a hledíme na to, jak mění Nil krajinu a dodává jí odstín zelené. V Tombose zase pohled na monumentální sochu faraóna Taharqu z 25. dynastie tzv. Černých faraonů. Na několik desetiletí dokonce obsadily celý Egypt a vládli Luxoru, Karnaku jiným slavným místům. Tolik málo se u nás ví o súdánské historii. Najdeme granitové doly, odkud se bral granit do celé Núbie. Téměř všechny sochy, sloupy, vše z granitu pochází přímo odsud z této neznámé vesničky. Najednou se naše pronajaté džípy zastaví na břehu Nilu. Nil se odrazem zúží, klesne jeho hladina a právě zde člověk pochopí, že se po něm nedá plavit. Takových kataraktů je na Nilu šest, od Asuánu až téměř po Chartúm. Cesta pokračuje až do Solebu a to znamená nalodit se a přeplavit se na druhý břeh Nilu, tentokrát západní. Plavit se po Nilu je zážitek, a protože nám to nestačí, další den se vydáme na ostrov jménem Sai. Patří k největším na středním Nilu a rozhodně k nejhistoričtějším. Nasedneme do naší pronajaté loďky a dlouho plujeme k ostrovu. Země kolem je svěží, živá, hledáme krokodýli, ale máme štěstí jen na varana. Ostrov Sai je jako otevřená kniha súdánských dějin. My v ní umíme číst. Věříte, že existuje místo, kde téměř kráčíte po tisíciletých střepech, kde se na zemi povalují kamenné bloky s hieroglyfy, o které se opírají trosky středověké, křesťanské Núbie? Kamkoli se podíváte, tam se prolínají staletí. Pod nohama, vedle vás, před očima. Všude. Nakonec zakopnete o zkamenělý strom, sednete si na okraj osmanské pevnosti a pod nohama vám teče Nil. Před odjezdem se ještě zastavíme v Núbijském domě u správce, kteří se potěšil společnosti, protože turistů je zde méně než šafránu. Vypijeme několik pohárků sladkého čaje a je čas jít za dalším dobrodružstvím. Jako z pohádky. 

Čti více

Alexandrie

Zdravíme z klidné a nádherné noční Alexandrie, kam jsme dorazili jen dnes ráno, ale viděli jsme toho už tolik, jak kdybychom tu byli nejméně cely týden… nezabloudili jsme ani ráno v katakombách, vyzkoušeli jsme si známý středový akusticky bod ve starém amfiteátru, trochu se vzdělali v nové ale ideou staré knihovně… a bod dne: najit něco na zub !!! nakonec jsme všechno s přehledem vyřešili a nezůstaly hladoví, ačkoli perlička dne byla asi jak vypadá arabský steak a z čeho asi je… (dosud nevíme, protože zmizel z talíře odvážlivci podezřele rychle) a konečně po západu slunce, všechno ožívá… ulice jsou plné jakoby byly právě hody ... no, Ramadan je Ramadan ... po fajnové, voňavé jablečné sisi a šálku čaje zdravíme všechny cestovatele roztroušené po celém světě.

Čti více

Tajemství egyptských pyramid

Když se řekne Egypt, každý cestovatel si automaticky představí jeho největší skvost - pyramidy. My s průvodcem CK SEN  jsme poznali nejen ty nejznámější v Gíze, ale historií jsme putovali až k těm nejstarším z nich. Po vydatné snídani se vydáváme naším autobusem na Gízskou náhorní plošinu; je to vzrušující, protože už jako děti jsme o tom všichni snili. Vidět pyramidy živě, cítit jejich přítomnost - poslední existující div světa. Vyrážíme brzy ráno a atmosféru nám dotváří mlhový opar, který se letmo rozpouští v prvních paprscích vycházejícího slunce. V dálce spatříme tyčící se vrcholky pyramid. V autobuse je až posvátné ticho, všichni si vychutnáváme tento moment se zatajeným dechem. Z jedné strany probouzející se Káhira, z druhé strany nekonečná poušť. V objektu se nachází 9 pyramid a muzeum sluneční lodi, která byla objevena v roce 1954 egyptským archeologem Kamal El- Mallakhem. Největší a nejznámější je Cheopsova pyramida.. Za příplatek se dostaneme dovnitř pyramidy a určitě to stojí zato. Připravte se však na netradiční výstup. Vchod do pyramidy není ten původní, a je to v podstatě jen díra, kterou se starověké arabské kmeny snažili dostat dovnitř pyramidy. Pak nás čeká výstup asi 150 metrů úzkou chodbou cca 2x1,5 metrů do královské komnaty. Nemějte však obavy, výstup je nenáročný a postupuje se pomalu. V pyramidě je však řidší vzduch a teplo, takže je dobré si sebou nebrat mnoho věcí, a fotografování také není povoleno, takže zrcadlovky se nevyplatí brát s sebou. Je to však životní zážitek, něco nezapomenutelné a neopakovatelné. Více asi není potřeba psát, toto se musí zažít, a nejlépe s CK SEN, v Egyptě jsou totiž jako doma.

Čti více

Komplex v Sakkaře

První den v Káhiře je skutečně nabitý zážitky a silnými momenty. Dopoledne jsme strávili u pyramid v Gíze a Velké Sfinze, a náš den zdaleka nekončí. Nasedáme do autobusu a přesuneme se asi 30 km jižně od města do oblasti zvané Sakkara, která se nachází na západní straně Nilu. Cesta je velmi příjemná, lemovaná stovkami datlových palem, z nichž místní obyvatelé využívají nejen plody, ale také listy, které po vysušení využívají na výrobu různých pletených košíků, koberců nebo také střech na jejich domovy z hlíny. Vesnička vypadá kouzelně, vrátíme se do ní později na tradiční egyptský oběd. Momentálně se přesouváme asi 2 km západně od vesnice k pyramidě faraóna 3. dynastie Džosera (2600 před n. L.), která je stupňovitého tvaru a je vysoká asi 60 metrů. Tato pyramida je považována za nejstarší dochovanou pyramidu v Egyptě a je to jedna z nejstarších staveb na světě vůbec. Komplex v Sakkaře je skutečně rozlehlý. Kromě stupňovité pyramidy se v něm nachází také několik menších a méně zachovaných pyramid datovaných až do 12. dynastie, zádušní chrám a tzv. Serapeum - jde o soubor skalních hrobek, které obsahovaly mumifikovaná těla posvátných býků. Serapeum objevil v roce 1851 významný francouzský archeolog a egyptolog Auguste Mariette. Název Sakkara je odvozen od staroegyptského boha Sokkarisa, který byl symbol ochrany mrtvých. V jižní části komplexu se nachází několik významných hrobek králů, princů a státních hodnostářů. Díky výpravě s CK SEN přesně víme, v které hrobce se nacházejí nejstarší a nejvíce zachované hieroglyfy v celém Egyptě, a s radostí vám je ukážeme.

Čti více

Na zdraví po egyptsku

Egypt je známý množstvím svých pouličních kaváren, ve kterých se můžeme po náročném dni příjemně občerstvit. Vůně čerstvě namleté ​​kávy se táhne prostorem. Nejraději mám tu s kořením kardamon, která dodává kávě specifickou a nezaměnitelnou chuť. Káva se připravuje klasicky na ohni na "turecký způsob" v džezvě a podává se v malých šálcích nebo sklenicích. Podobně je to i s egyptským národním nápojem, kterým je čaj nebo "Šaj" a běžně se připravuje vařením čajových lístků, většinou z máty. Egypťané mají také v oblibě i klasický černý čaj, do kterého přidávají velké množství cukru, podobně jako v Maroku. Někdy je dochucený také mlékem. Horký čaj je nejlepším prostředkem proti žízni během velkých veder a zároveň je zdrojem energie. Typickým nápojem, především v jižní části země kolem Asuánu, je tmavočervený nálev z čerstvých nebo sušených květů ibišku - karkadé. Osvěží horký nebo také vychlazený jako limonáda. Je velmi chutný a má řadu pozitivních účinků na naše zdraví, především pročišťuje a okysličuje krev. My v CK SEN vás s radostí vezmeme na místní Asuánské trhy, kde si tyto květiny v nejvyšší kvalitě můžete pořídit domů, ať už pro sebe nebo jako originální dárek pro rodinu a přátele. Egypťané pijí několik odvarů z bylin a koření jako například Chelby, jansún nebo IFRA - odvary anýzu, kurkumy nebo skořice. Za chladných zimních večerů popíjejí také nápoj zvaný "sahleb", což je hustý krémový nápoj připravovaný z mléka, mnohdy z velbloudího, který se zahušťuje mletým kořenem orchidejí a posypává se ořechy a skořicí. V horkých měsících popíjejí domácí žízní také kynuté mléko "rajeb", které je však dost horko-kyselé a třeba si na jeho chuť nejprve zvyknout, aby vám nápoj zachutnal. Především v období Ramadánu si místní obyvatelé vychutnávají více než kdykoliv předtím sladké šťávy z cukrové třtiny - Asaba, datlí a sezónního ovoce, mezi které bychom mohli zařadit především mango, granátové jablko, pomeranče, jahody, banány, kokos nebo plody kaktusu - opuncie, které mají sezónu v srpnu a září. Pití šťávy na ulici je poměrně bezpečné, ale vždy je lepší si ji vyžádat bez ledu. Pouliční prodejci často nabízejí také studený hořko-kyselý nápoj s lékořicí "ASIR Limun", který nenajdete nikde jinde. Je z čeho vybírat, že? Tak na zdraví, nebo jako v Egyptě říkáme: HUTAFAT :)

Čti více

Ruiny křesťanského království v muslimském Súdánu

Ze súdánského Chartúmu vyrážíme na sever. Nasedneme do našich objednaných džípů, protože jen díky nim se dostaneme na místa, kam bychom jinak neměli nejmenší šanci. Před námi je několik zastávek, ale tím skutečným cílem bude středověké město Dongola, někdejší hlavní město núbijského království Makura. V raném středověku se zde v dnešním Súdánu totiž objeví tři křesťanská království. Nobatia na severu, Makura uprostřed a Alodia na místě, kde se setkával Modrý Nil s Bílým Nilem. Právě stará Dongola se však vyprofilovala na mimořádně silné město. Ti se marně pokoušeli získat Nubia, vyměnit kříže za půlměsíce, no Dongola jim to nedovolila. Bylo málo těch, který je dokázali zastavit. Na severu dosáhli až vlny Atlantiku, ale zde Dongola nepustila. Kvalita súdánských cest je překvapením. Snad každý tu čeká rozbité cesty s výmoly většími než v Čechách, ale opak je pravdou. Dnes je velmi kvalitní cesta potažená pár stovek kilometrů od Chartúmu až po křižovatku v Al Dabbahu. Za okny poušť, nekonečno poseté pískem a jen sem tam se objeví hliněná vesnička, v níž se všichni ukryli před horkem. Na oběd se zastavíme v typickém súdánském podniku u cesty a uděláme si ochutnávku nejtradičnější súdánské kuchyně. Na stole tak přistane falafel, fazolová kaše foul, fasuliye v tomatové omáčce a brambory. Súdán chutná lépe, než si mnozí myslí. Odtud je to už jen pár desítek kilometrů do staré Dongoly. Nil překročíme mostem, a když se v dálce objeví kopulovité hrobky, jsme na místě. Ze staré Dongoly toho dnes hodně nezůstalo, ale její příběh se zde stále povaluje mezi zrnky písku a kameny, pod kterými odpočívají štíři. Najdeme několik hlavic sloupů, které patřily kostelem v Dongole, a tím se skutečně nedá upřít vliv Byzance. V písku stále stojí několik granitových sloupů nedaleko Nilu. Zvony v nich už nebili staletí a slyšet je v nich jen kvílení větru. Užijeme si panorama středověkého města, nejstarší mešitu Súdánu a nahlédneme i na pohřebiště. V Súdánu je zážitkem i historické místo, kde jste absolutně sami. Jinde by se zde střídaly turistické autobusy, ale Súdán má ještě výhodu, že ho ještě pár let lze objevovat bez davů.

Čti více

Geniální cesta Súdánem začíná

Súdán? Co jste slyšeli o této zemi? Válka v Dárfúru? Genocida? Terorismus? Sever proti jihu? Bohužel málo dobrého se v médiích dozvíme o tomto unikátním kousku světa. Proto cestujeme, abychom nehltali zprávy od lidí, kteří tam nikdy nebyli, ale abychom se přesvědčili na vlastní oči. Naše súdánská cesta může začít! Věděli jste, že je zde více pyramid než v Egyptě? Že Súdán je mimořádně historická země plná neznámých pokladů? Že mnohé z nich budou patřit jen a jen vám, protože zde téměř nejsou žádní turisté. Právě zde se slévá Modrý Nil s Bílým Nilem na konci ostrůvku Tuti a společně vytvářejí obrovský Nil, který nakonec dal život neskutečné civilizaci v Egyptě, ale i zde v Súdánu. Kráčeli jsme Národním muzeem, kde najdete vše od počátku přes egyptské sarkofágy, sochy faraonů, přes římskou keramiku až po téměř zapomenuté křesťanské fresky staré Nobatie či Makura, křesťanská království, která zde kdysi existovala. Venku v zahradě nahlédneme do egyptských chrámů, které zachránili při stavbě přehrady na severu Súdánu. Touláme se ulicemi hlavního města a kromě toho se podíváme do nejluxusnějšího hotelu celé země jménem Corinthia. I zde můžete s námi příště bydlet. Působí jako závan luxusního Dubaje, jen stojí na břehu Nilu. Venku sedí na korbách aut ozbrojenci, kulometné hnízda si proměřují náš mikrobus a vše nasvědčuje tomu, že to nebude obyčejný den. Máme pravdu, jakmile se ocitneme v lobby hotelu, podívá se na nás ochranka, pak se setkáme s dvojicí generálů a Selma, milá manažerka cestovního ruchu, jen konstatuje, že jsme se o 5 minut minuly s prezidentem Jižního Súdánu, který zde jednal s Omarem Bašírem, prezidentem Súdánu, na kterého je mimo jiné vydán i mezinárodní zatykač. Tomu se řekne začátek afrického dobrodružství. Nahlédneme za Nil do Omdurmanu, a dokud Chartúm je stále jaksi poměrně nové město (založili ho jen v 1821), tak Omdurman v sobě ukrývá ten náboj arabské exotiky promíchané s africkými reáliemi. Vychutnáme si súdánskou kávu se zázvorem a skořicí na břehu Nilu, ibiškový čaj a v příjemné restauraci utečeme před rozpáleným sluncem při místním, tradičním jídle zvaném Shaiya. Lahodné kousky jehněčího grilovaného na dřevěném uhlí s pikantní omáčkou Sattel. Mňam. V Omdurmane nahlédneme do Kalifova muzea i hrobky slavného Mahidola, který v 1885 porazil Brity a obsadil Chartúm v bitvě, při níž přišel o život i britský generál Gordon. Jeho sláva netrvala dlouho, Britové s Kitchener se o 14 let vrátili, ale do súdánské historie se zapsal skutečně velkými písmeny. V hrobce jsme jen my, dvojice poutníků a vůně kadidla vznášející se ke kopuli. Ačkoli by se mohlo zdát, že je to na dnešní úvodní den všechno, opak je pravdou. Je pátek a každý pátek se na hřbitově odehrává tajemný rituál tančících dervišů. Zatímco dnes v Turecku derviši tančí zejména na turistických vystoupeních, zde v Súdánu to není pro turisty a tak jsme zde téměř jediní Evropané. Elektrizující atmosféra. Slunce zapadá za hrobky a my jsme zde do úplného konce. Zážitky se zde v Súdánu dají krájet!

Čti více

Nuri

Nuri je jednou ze súdánských královských nekropolí na levém břehu Nilu, poblíž města Karima. Nekropole se rozprostírá na přibližně 52 m2. Pohřebiště bylo založeno faraónem Taharkou, který zde má nejvyšší pyramidu v Súdánu, výška dosahuje 50 m. Je postavená tak, aby v den narození Taharky vrchol pyramidy, chrám bohyně Mut, Jebel Barkal a Slunce byly v jedné přímce. Nachází se zde hrobky dalších dvaceti napatských králů a více jak 50 královen.

Čti více

Cheopsova pyramida

Největší a nejznámější je Cheopsova pyramida. Cheops byl druhý vládce 4. a dal postavit pyramidu jako svou hrobku, přibližně v 23 roce své vlády. Stavba měla výšku 146 m, dnes 137 m, a je postavena z 2 300 000 kamenných bloků, které váží od 1,5 do 15 tun. Pyramida byla v té době lemována bílým vápencem a nacházela se na ní zlatá špička, která odrážela sluneční paprsky až několik desítek kilometrů do dálky. Toto místo má neskutečnou atmosféru.

Čti více

Džebel Barkal

Archeologická lokality, typická červeným pískovcem byla posvátným centrem po více než tisíc let a byl mimo jiné svědkem nejslavnější éry núbijského panování, které reprezentovala slavná 25.dynastie, jež vládla celému Egyptu a znovu obnovila tradici staveb pyramid. Areálu dominuje Amónův chrám o délce 120 m jenž byl postaven Thutmósem III. a později upraven místním faraónem Taharqou. U úpatí hory leželo hlavní město Núbie-Napata, nyní je zde ke shlédnutí královská nekropole. Dochovalo se zde přes 200 pyramid, 13 chrámů i 3 paláce. O významu oblasti svědčí její zápis na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO v roce 2003.

Čti více

Červená pyramida v Dašhúře

Druhá největší pyramida Egypta, tzv. Červená pyramida na Dahšúrskych polích byla postavena faraonem Snorfu, zakladatelem 4. dynastie starověkého Egypta, otcem legendárního Cheopse. Právě Snorfu jako vůbec první panovník začal experimentovat s výstavbou monumentálních pyramid. Po menším neúspěchu lomené pyramidy, vychytal všechny architektonické "mouchy" a postavil v té době největší a nejvyšší pyramidu svého druhu, podobnou těm v Gíze. Červená pyramida má dokonalý tvar kvadratického jehlanu rozměrů 220 m x 220 m a její výška dosahuje 105 m. Červenou barvu jí dodává speciální vápenec, který byl na stavbu použit. Vstup do pyramidy je ze severní strany a sub-struktura je poměrně jednoduchá, se dvěma síněmi a pohřební komorou. První dvě komory se nacházejí souběžně, paralelně vedle sebe a o několik desítek metrů leží královská komora, která je však prázdná, bez sarkofágu. Výhodou návštěvy právě této pyramidy je, že tu s největší pravděpodobností budete úplně sami a můžete si plně vychutnat její tajemnou atmosféru. Chodby a komory jsou z části osvětlené elektrickými lampami, ale někdy se stává, že nastane výpadek proudu a vy zůstanete v pyramidě zcela bez světla; to je ale zážitek, že? Pokud se nebojíte, přidejte se k nám a zažijte toto dobrodružství spolu s námi

Čti více

Sakkára

Na západním břehu Nilu, 30 km od Káhiry, se rozkládá nejrozsáhlejší a nejstarší egyptské pohřebiště – Sakkára. Sakkára byla jedním z pohřebišť Memfidy, bývalého hlavního města. Této archeologicky bohaté lokalitě dominuje Stupňovitá pyramida faraona Džosera, která byla vůbec první egyptskou pyramidou. Džoser byl prvním králem 3. dynastie. Tato nejstarší pyramida se tyčí uprostřed monumentálního pohřebního komplexu, který se rozkládá na patnácti hektarech a zahrnuje chrám, dvůr a kaple na oslavu svátku sed, faraonova jubilea. Soustava budov je nejstarším dokladem a je dílem výjimečného muže – Imhotepa, prvního architekta, kterého známe jménem. Mimo to byl i královým mistrem, veleknězem Reova kultu a uznávaným lékařem. Areál měří sedm až osm kilometrů na délku a 800 až 1 800 metrů na šířku. Bylo zde objeveno velké množství památek a cenných předmětů – např. první známý papyrus.

Čti více

Abu Simbel

Jedná se o dva skalní chrámy na samém jihu Egypta, na hranicích s dnešním Súdánem. Právě v těchto místech se faraon Ramses II. rozhodl vybudovat dva monumentální skalní chrámy, které měly demonstrovat egyptskou moc vůči kmenům sousední Núbie. Větší z chrámů byl zasvěcen Amonu-Re a zároveň oslavoval samotného faraona, menší byl zasvěcen bohyni Hathor. Obě skalní svatyně byly vytesány do pískovcové skály a uvnitř bohatě vyzdobeny kolorovanými reliéfy a malbami. Při stavbě nové Asuánské přehrady v letech 1964–1968 hrozilo pohřbení této památky pod vodami nové přehradní nádrže. UNESCO podniklo velkolepou záchranou akci, kdy nechaly oba chrámy doslova vyříznout ze skály a rozřezány na kvádry přesunout. Chrámy leží v současnosti na poloostrůvku Násirova jezera.

Čti více

Chartúm

Hlavní město Súdánu, které má za sebou bohatou a velmi bouřlivou minulost v němž se stéká Bílý a Modrý Nil. Řeka rozděluje město na tři části – Chartúm, Severní Chartúm a Ondurman. Městská část Chartúm je sídlem súdánských úřadů a ministerstev. Zde jsou také situovány nejznámější památky, jako například Národní muzeum. Pokud chcete nahlédnout do minulosti města, měli byste navštívit Omdurman, nejstarší část celého Chartúmu. Na největším trhu ve městě známém pod názvem The souq se můžete nechat unášet nepřeberným množstvím zvuků, vůní a barev. Pokud poté zatoužíte po zasloužené chvíli klidu, můžete jít obdivovat krásy Mahdiho hrobky. Bohužel se nejedná o původní stavbu, protože ta byla během bojů zničena. Na jejím místě však dnes můžete vidět identickou kopii.

Čti více

Údolí králů

Rozlehlé a slavné pohřebiště egyptských faraónů, známé jako Údolí králů, se nachází na západním břehu Nilu nedaleko starobylého města Théby (dnešní Luxor) a jsou poměrně špatně přístupná. Také proto se staly vhodným místem pro poslední odpočinek faraónů 18. až 20. dynastie. Údolí králů je situováno pod vrcholkem hory El-Quorn a je rozděleno na Východní údolí a Západní údolí. Většina nejdůležitějších hrobek se nachází ve Východním údolí, které je přístupné veřejnosti. Královské pohřebiště a tradici pohřbívání do skal pravděpodobně zavedl Amenhotep I. nebo možná Ahmose, první panovník Nové říše a zakladatel 18. dynastie. Nejstarší panovník, který je zde pochován, je Thutmose I. a poslední je Ramesse XI. Navzdory svému jménu se v Údolí králů nenacházejí pouze hrobky královské, ale také hrobky patřící významným šlechticům, manželkám a dětem. Z celkového počtu patří králům pouze kolem dvaceti hrobek, zbytek tvoří neoznačené hrobky a hroby královských rodin a šlechticů.

Čti více

Chrámový komplex v Karnaku

Komplex chrámů v Karnaku a Luxoru je zcela nepochybně jednou z nejzajímavějších památek starověkého Egypta. Nejedná se totiž o dílo jedince, ale o několik děl mnoha dynastií, které od sebe odděluje několik staletí. Délka stavby se odhaduje na zhruba 1500 let. Chrámový komplex tvořily tři navzájem propojené chrámy Amona, Muty a Chonsua. Právě svou rozlehlostí ale především i délkou výstavby se Karnak výrazně odlišuje od jiných chrámových komplexů Egypta. Hlavní chrám v Karnaku byl zasvěcen Amonovi, který se stal v období 18. dynastie nejdůležitějším egyptským bohem. Jeho kult splynul s kultem slunečního boha Re a byl uctíván jako Amon-Re. Jeho posvátným zvířetem byl beran, zpodobovaný většinou jako beraní sfinga. Přístupovou cestu střeží sochy beranů. Podobnými sochami byla zdobena i cesta spojující Karnak s Luxorem (zdejší chrám byl také zasvěcen Amonovi). Na prvním nádvoří najdete velkou sochu faraona Ramesse II.. Od jiných podobných soch se odlišuje tím, že faraon se zde nechal vyobrazit i se svou manželkou Nefertiti (královnám se jinak sochy netesaly). Hlavní karnacký chrám je zajímavý především velkou sloupovou síní – Hypostylovou síní. Hala má rozlohu téměř 5000 m2, zdobí ji 134 mohutných sloupů v šestnácti řadách. Celý chrám má bohatou reliéfní výzdobu. Na dalším nádvoří stojí slavný obelisk královny Hatšepsut, která byla velkou stavitelkou a nechala zbudovat například známou červenou svatyni ve které byla uložena posvátná bárka Amona-Re.

Čti více
Projdeme si Velkou sloupovou síň v Karnaku

Luxor

Luxor je krásným historickým egyptským městem, které se nachází v Horním Egyptě a rozkládá se na místě, kde dříve stávaly starověké Théby. Město se rozpíná podél řeky Nil, která odděluje moderní centrum od thébské nekropole, jejíž součástí jsou různé chrámy a hrobky. Mezi ty úplně nejvýznamnější památky patří chrámy Luxor a Karnak, které byly propojeny úchvatnou alejí sfing, jejíž část lze obdivovat dodnes. Prvním ze zástupců jedinečných luxorských staveb je chrám Luxor. Jedná se o rozsáhlý chrámový komplex ležící v centru moderního města. Luxor je krásný v jakoukoliv denní i noční dobu. Během dne se od něj odrážejí paprsky žhnoucího slunce, v noci je osvícen světly, která vytvářejí tajemnou hru stínů. Chrámový komplex byl z převážné části vystavěn ve 14. století před naším letopočtem za vlády Amenhotepa III. K finální podobě Luxoru poté přispěli další vládci, včetně Tutanchamona, Ramsese II., Alexandra Velikého a různých římských vůdců. V dávných dobách byl chrám obklopen bludištěm domů, obchodů a dílen. Dnes zde mohou návštěvníci obdivovat například 24 metrů vysoký pylon zdobený reliéfy vojenských činů Ramsese II. Obdiv vzbuzuje také růžový žulový obelisk. Původně zde stály obelisky dva, ale jeden z nich nyní zdobí Place de la Concorde v Paříži. Mezi další z děl Ramsese II. patří tzv. Velký soud, což je sloupové nádvoří s řadou pylonů a kolosů. Zde se nacházejí zdi zdobené výjevy obětí, které faraoni přinášeli svým bohům. Ty jsou lemovány dvojitou řadou sloupů. Za soudem se nachází krásná kolonáda Amenothepa III., která původně sloužila jako hlavní vchod do jednoho z místních chrámů.

Čti více
Těšit se můžete na egyptskou architekturu

Káhira

Káhira (Al Qāhirah, což v překladu znamená „Město vítězství“) se rozkládá v severovýchodní části Egypta, na obou březích řeky Nil, která rozděluje město na dvě části. Na východním břehu Nilu se rozkládá nejstarší část města se starověkými mešitami, západní část metropole zaujímají zemědělské oblasti a na březích Nilu vyrostly budovy vyznačující se moderní architekturou, z nichž řada slouží jako vládní budovy. Vzhledem ke své pozici na kulturním rozhraní Afriky, Asie a Evropy a důležitosti, kterou hrála v dějinách, získala Káhira přezdívku Matka světa. Káhiru po dobytí Egypta založila v 10. století fátimovská dynastie, která byla u moci sice jen 200 let, ale ve městě se dochovalo mnoho budov postavených za jejich vlády. Již během římské a byzantské nadvlády zde však stála pevnost s názvem Babylon, kolem které se postupně rozrůstalo křesťanské město, dnešní koptská čtvrt. V 7. století se do Egypta dostává islám, který navždy změnil ráz celé země. Další dynastie udělaly z Káhiry velmi bohaté hlavní město a mocenské centrum vládců Egypta. Skutečným centrem celého islámského světa se však Káhira stala až za vlády Mamlúků. Následovalo dobytí města osmanskými Turky, pod jejichž nadvládou ztratila Káhira svůj politický význam. V roce 1798 se do Káhiry dostal Napoleon se svými vojsky a díky jeho invazi se podařilo Muhammadu Alímu vymanit Egypt z přímého osmanského vlivu. Alího vnuk v době své vlády, tedy v letech 1863–1869, pozval do Káhiry evropské architekty a nechal v sousedství islámského města vystavět moderní evropskou čtvrť. Káhira se i dnes neustále rozrůstá do okolní vyprahlé pouště. Mezi nejatraktivnější místa jistě patří Egyptské muzeum, které uchovává přes 120 tisíc nejrůznějších předmětů, z nichž většinu také vystavuje. Najdete zde exponáty všech velikostí, od drobných filigránových šperků až po obrovské žulové sochy králů. Jsou zde uchovány mumie slavných králů, poklad z Tutanchamónova hrobu a sochy egyptských králů v životní velikosti. Dále je zde uložena známá zlatá maska vážící přes 225 kg, sarkofágy, papyry s náboženskými texty, staroegyptské malby a mnoho dalšího. Káhira toho ukrývá ale mnohem více, nabízí řadu dobře maskovaných pokladů, které turisté navštěvují jen zřídka, a přitom je jejich historická a kulturní hodnota nevyčíslitelná. Projděte se zapadlými uličkami a poznejte další ukryté poklady, které toto město nabízí.

Čti více

Alexandria

Ve středu severního pobřeží Egypta se na břehu Středozemního moře rozkládá Alexandria. Druhé největší město země a důležité ekonomické centrum má přes 5 milionů obyvatel. Alexandria byla založena makedonským králem Alexandrem Velikým roku 332 před naším letopočtem na místě malého starověkého městečka Rhacotis a stala se důležitým centrem helénistické civilizace. Po bezmála tisíc let zůstala hlavním městem ptolemaiovského, římského a byzantského Egypta, a to až do roku 641, kdy Egypt dobyli muslimové. Alexandria byla ve své době hned po Římu nejmocnějším městem Středomoří, od konce 18. století potom jedním z nejdůležitějších obchodních center světa. Dnes je vyhledávanou turistickou destinací, ne nadarmo známou jako Perla Středomoří. Alexandria oplývá řecko-římskými památkami, přívětivými kavárnami a restauracemi i hezkými písčitými plážemi. V helénistické době bylo město domovem Alexandrijského majáku (Pharos), jednoho ze sedmi divů starověkého světa, a Velké knihovny, největší v antickém světě. Ze starověku se toho v Alexandrii do dnešních dní mnoho nedochovalo: jednou z mála památek na tuto dobu je 30 metrů vysoký „Pompejský sloup“, který býval součástí chrámové kolonády a který dodnes stojí na místě Serapeum, alexandrijské akropole z 2. století. Oblíbenou zastávkou návštěvníků je také římský amfiteátr, z nějž do dnešních dní přežilo hlediště s několika stovkami sedadel, a známé Alexandrijské katakomby Kom El Shoqafa, mnoha-úrovňový labyrint chodech a komor se sarkofágy, sochami i prostornou banketní místností v římském stylu. Velká knihovna se dočkala svého znovuzrození v podobě supermoderní Bibliotheca Alexandrina, otevřené v roce 2002, a ujít by si ji neměli nechat nejen milovníci literatury. Nedaleko od centra města se v zrekonstruovaném italském paláci paši Al-Saada Basili, jednoho z nejbohatších obchodníků města, nachází Alexandrijské národní muzeum, otevřené na konci roku 2003. K vidění je tady široká sbírka 1 800 artefaktů, vyprávějících příběh Alexandrie a Egypta. Kdo dává přednost šperkům, měl by zavítat do Královského muzea šperků v bývalém paláci princezny Fatmy Al-Zahra. Další zajímavé muzeum – tentokrát s námořní tematikou – dnes hostí také citadela Qaitbay z 15. století.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
Vážení klienti,
vzhledem ke striktním pandemickým opatřením není naše kancelář otevřena, kontaktujte nás prosím emailem na adrese cksen@cksen.cz
Děkujeme. Vaše CK SEN