Nachičevan, Jižní Kavkaz (Komfort)


Jedinečná cesta, která spojuje nejen tři pestré země ležící pod Kavkazem, ale která vás provede také jedinečnými oblastmi jako je Náhorní Karabach a Nachičevan. Od Kaspického moře až po Ararat. Vynikající kuchyně, koňak a gruzínské víno vám udělají Kavkaz ještě přitažlivějším.

  • roky příprav zapracovaných do jedinečné cesty napříč Kavkazem
  • nejvíce praktických zkušeností s Náhorním Karabachu
  • degustace gruzínského vína, koňaků a tradičních dobrot v ceně
  • pod záštitou historiků, kteří tuto oblast milují
Nachičevan, Jižní Kavkaz

1. den:

Na této cestě budeme balancovat mezi Evropu a Asii. Celá trasa se pohybuje po bezpečných oblastech. Přílet do Nachičevanu, jedinečné autonomní republiky, kterou téměř nikdo nezná a málokdo ji dokáže ukázat prstem na mapě. Kde přesně jsme? Místo, kam ještě turismus nedorazil. Nachičevan je země krásných hrobek a vysokých hor, mezi nimiž leží neznámé hlavní město. Povyprávíme si legendu o potopě světa a o muži jménem Noe, a ještě navíc navštívíme jeho hrobku. Napadlo by vás, že se nachází právě zde? Nachičevan nám ukáže i vzácné hrobky Mumine Chatum a Jusúfa ibn Kusajra z 12. století. Zjistíme, jak vypadají místní koberce a projdeme se domy, kde žili místní panovníci. Na oběd ochutnáme širin plov, tradiční jídlo regionu, kde se chuť beraniny s rýží mísí s lískovými oříšky, mandlemi a sušeným ovocem. Dostal se dokonce na ázerbájdžánskou známku! Přesun do regionu Sharur k monumentu ve vesničce Garabaghlar, který ovlivnil věže od Tabrizu přes Bagdad do Konyiu. Výhledy na posvátný Ararat.

2. den:

Staré město Ordubad na jihu regionu čeká na zápis na seznam UNESCO a my uvidíme, proč. Na jedné straně Arménie, na druhé Írán a my jsme uprostřed. Historické domy, mosty, mešity a příběhy Hedvábné cesty, která procházela i tudy. Zastávka v jeskyni Asabu Kahf zmiňované v Koránu. Uvidíme Hadí horu? Prohlédneme si originální suvenýry? Ve vesničce Gülüstan si prohlédneme středověké ruiny a krásnou krajinou se vrátíme zpět do hlavního města Nachičevan.

3. den:

Dýchne na nás orientální závan BAKU, který nás naláká na své starobylé hradby. Prohlídka historického centra plného úzkých uliček. Dívčí věž s příběhem, který si povíme přímo pod ní, symbolem celého města. Širvanšahův palác z 15. století nám odkryje kus místních dějin. Moderní Baku se širokými bulváry, luxusními obchody, restauracemi připomíná Paříž. Nevěříte? Vyhlídka na město a záliv Kaspického moře. Výprava 70 kilometrů na jih do Gobustánu a vzácné petroglyfy lovců doby kamenné, jež jsou unikátní ve světovém měřítku. Thor Heyerdhal při pohledu na ně přišel s teorií, že odtud pocházejí Vikingové. Unikátní místo. Večer se rozsvítí světla Baku a my si vychutnáme kousek místní kuchyně.

4. den:

Opustíme Abšeronský poloostrov plný zemního plynu a ropy a vydáme se po stopách starobylé Hedvábné cesty až do Sheki pod zelenými kavkazskými kopci. Cestou zastávka v městě Šamachi u nejstarší mešity Kavkazu a hrobky posledního místního panovníka. Fotogenické místo, které téměř nikdo nezná a budeme zde sami. Sheki s Chánovým palácem, z něhož dýchá Persie, ale i starý karavansaraj a ochutnáme nejlepší chalvu celého kavkazského prostoru. Přespíme v karavansaraji, který se stane unikátním zážitkem na naší cestě.

5. den:

Překročíme azerbajdžánsko-gruzínskou hranici a ocitneme se v zemi skvělého jídla, vynikajícího vína a pohostinných lidí. Příjezd do Signagi, horského městečka s výhledem na východ-kavkazský masiv a úrodné údolí Alazani. Zde pochopíme, proč se o provincii Kacheti mluví jako o gruzínském Toskánsku. Večeře v tradiční restauraci.

6. den:

Historická provincie Kacheti a její poklady. Navštívíme klášter GREMI ze 17. století, který sloužil jako svatostánek, ale i jako sídlo kachetských králů. V místní vinici Khareba se projdeme jeskyněmi a ochutnáme nejlepší lokální vína. Klášter ALAVERDI patří k největším v Gruzii a dodnes zde žijí mniši. Jaké by to bylo Kacheti, kdybychom se zastavili jen v jedné vinici? Návštěva další vinice a opět se naučíme více o gruzínském vínu. Věděli jste, že je nejstarší na světě? Večer gurmánské hody v místní restauraci v Signagi.

7. den:

Opustíme Kacheti a vydáme se na jih do pohraničí, abychom objevili unikátní mnišský komplex DAVID GAREDŽA z 6. století. Země se změní na vyprahlou polopoušť a možná uvidíme nomády se svými stády. Navštívíme kláštery Lavra a Udabno. Dodnes na jejich stěnách dýchají nádherné fresky. Projdeme se hranicí, která prochází komplexem, a na chvilku se opět ocitneme v Ázerbájdžánu, přestože už bez kontroly pasů. Opuštěnost tohoto místa nás dostane. Přesun na sever do Tbilisi a první procházky nejkrásnějším kavkazským městem.

8. den:

Vojenskou cestou severně od Tbilisi přejedeme až do klína kavkazských hor. Naším cílem bude hora Kazbeg (5047 m) v městečku KAZBEGI, kde byl podle pověsti připoután bájný Prométheus. Mezi Tbilisi a Kazbegi nás čeká několik zajímavostí. Posvátná MTŠKETA byla dlouho hlavním městem a dnes je pod patronátem UNESCO. Panorama města od kláštera Džvari a fotogenický soutok řek, kde stojí katedrála s kouskem Kristova roucha. Na břehu jezera projdeme pevnost s klášterem ANANURI a následně si užijeme pohledy na kavkazské hory a údolí. KAZBEGI obklopené štíty. Džípy nás vyvezou nahoru ke klášteru Tsminda Sameba. Žádný jiný klášter v zemi není tak krásné situován. Uděláme desítky fotografií!

9. den:

Návrat do TBILISI si opepříme zastávkou na místě, kde se narodil snad nejslavnější Gruzínec. GORI s rodným domem Stalina a příběhy o ne tak starých dějinách, které se s ním spojují. V Tbilisi pojedeme lanovkou přes řeku Mtvkari na pevnost s nejkrásnějším pohledem na hlavní město. Mix kostelů, klášterů, nové i staré architektury dělá z Tbilisi unikátní kavkazské místo. Budete se toulat starými uličkami a posedíte si na tradičním lobiu a chačapuri nebo se vykoupete v lázeňské čtvrti Abanotubani, kde se koupal Puškin či Dumas?

10. den:

Naše Gruzie pomaličku končí a před námi se otevře svět jménem Arménie. Věděli jste, že je nejstarší křesťanskou zemí světa? Přechod hranice. Sever země proslavilo několik klášterů a my se zastavíme u nejkrásnějšího ze všech. Klášter HAGHPAT zapsaný v UNESCO bude naší vstupní branou do arménské architektury. První arménský oběd a odjezd k břehům jezera SEVAN, kde strávíme noc. Vykoupete se v jeho vodách tak, jako kdysi výletníci ze všech koutů Sovětského svazu? Ochutnáte místního sevanského pstruha?

11. den:

Břeh Sevanského jezera zdobí unikátní místo zvané NORATUS. Proč je pro Armény tak důležité? Starobylou Hedvábnou cestou přes horská sedla vysoko nad 2 000 metrů až ke klášteru TATEV. Je právě on tím nejkrásnějším? Svezeme se lanovkou zapsanou v Guinessově knize. Tato země nás nepřestane překvapovat. Lačinským koridorem na místo, kde začíná Náhorní Karabach. Znáte někoho, kdo tu už byl? První procházka hlavním městem s atmosférou, jakou byste v této republice nečekali. Ubytování v nejlepším hotelu v zemi ve společné budově s karabašským parlamentem.

12. den:

Náhorní Karabach. Komu vlastně patří? Zapomenutý region plný tradic, vzpomínek na válku a obrovské chuti žít. Cestovatelský bonbónek. Hlavní město STEPANAKERT, kde jsou sochy s lampou místo hlav, barevné tržiště s místní specialitou zingalovhats a symbol Karabachu v podobě sousoší Tatik Papik. Co znamená Karabach? Kolem bývalých minových polí pokračujeme na sever ke klášteru GANDZASAR. I zde probíhala válka, ale klášter jako by zázrakem přežil. Relikvie sv. Jana Křtitele i jeho otce Zachariáše a krásně tajemná atmosféra. Nad Stepanakertem si ukážeme starobylé město SHUSHI. Kdysi bylo sídlem vzdělanosti a žil zde chán, ale válka ho proměnila na ruiny. Odtud ostřeloval Šamil Basajev údolí a my si řekneme více. Večer v Stepanakertu.

13. den:

Opustíme Náhorní Karabach jedinou cestou, která ho spojuje s okolním světem a čeká na nás další unikátní místo, o kterém běžný člověk netuší. ZORATS KARER má přezdívku "arménské Stonehenge" a i my si prohlédneme tajemné kameny roztroušené v zemi. Klášter NORAVANK vyráží dech svou fascinující polohou pod vysokými skalami a na fasádě nese portrét samotného Boha. Vynikající šašliky se saláty a arménské pivo nebo koňak. Po obědě si ukážeme, že nejen Gruzínci dělají víno. ARENI. Arménská vinařská oblast a ochutnávky zajímavých vín. Ikonu Arménie navštívíme v klášteře KHOR VIRAP. Přímo nad ním vystřeluje bájný Ararat, kde přistál biblický Noe. Klášter sehrál důležitou roli, protože zde věznili sv. Juraje a odtud se začalo šířit křesťanství. Arménie ho přijala v roce 301 a je tak první zemí světa. Příjezd do Jerevanu.

14. den:

Podíváme se, jak žije, nevelké město EČMIADZINE, které považují místní za arménský Vatikán. Projdeme se katedrálou a řekneme si, proč je tak významná. Ruiny katedrály ZVARTNOTS se dostali do UNESCO, a tak nebudeme chybět ani u nich. Hlavní město JEREVAN si nás získá hned na začátku. Ochutnáme vynikající, arménské koňaky Ararat na místě, kde vznikají a naše zavazadla budou o několik kilogramů či litrů těžší. Popíjet koňak v Jerevanu? Tomu se říká zážitek! Prohlédneme si město z vyhlídky, a pokud budeme mít štěstí, mrkne na nás Ararat. Budova divadla, Kaskáda, široké bulváry i Náměstí republiky s fontánami. Vynikající boršč a poslední nákupy či posezení v baru ve městě proslulém neexistujícím rádiem.

15. den:

Odlet z Jerevanu s kufrem plným zážitků.

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, 2 x přelet Nachičevan, poznávací program Nachičevan, pronajatou dopravu klimatizovaným minibusem, SEN průvodce, místní průvodce, vstupné, ubytování v hotelech střední třídy, snídaně, jednu noc v historickém karavansaraji, láhev vody na osobu a den, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, víza, fakultativní výlety

Zájezd na klíč:

Tento zájezd vám také rádi zabezpečíme na klíč, v uzavřené skupince vašich přátel libovolného počtu osob i termínu, dle vašich individuálních požadavků.
Jsme tu pro vás, rádi vám splníme vaše sny.

Termíny a ceny:

Zavřít

Mám zájem


Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na váš email.Povinné pole

Zobrazit všechny fotky

Mohlo by Vás zajímat:

Na vrch stránky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Chcete zaplatit chytrou zálohu pouze 10 000 Kč?

Více zde