Klášter Tsminda Sameba ukrytý v kavkazských horách patří mezi nejznámější kláštery celé Gruzie
sleva first minute až 30%

Nachičevan, Jižní Kavkaz a Noe komfortněji

Unikátní cesta, která spojí nejen tři pestré země ležící pod Kavkazem, ale která Vás provede i jedinečným regionem Nachičevan. Od Kaspického moře pod Ararat. Vynikající kuchyně, koňak a gruzínské víno nám udělají Kavkaz ještě přitažlivějším.

  • roky příprav zapracovaných do jedinečné cesty napříč Kavkazem
  • degustace gruzínského vína, koňaků a tradičních dobrot v ceně
  • pod záštitou historiků, kteří tuto oblast milují
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, 2 x přelet Nachičevan, poznávací program Nachičevan, pronajatou dopravu klimatizovaným minibusem, SEN průvodce, místní průvodce, vstupné, ubytování v 3* hotelech střední třídy v pokojích pro dvě osoby, snídaně, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, víza (1300,- Kč), fakultativní výlety

Ubytování:

Nachičevan – Grand Nakhchivan Hotel***, 1 noc
 
Baku – Hotel Azcot****, 2 noci
 
Šeki – Issam Hotel & Spa****, 1 noc
 
Kacheti – Ambassadori Kachreti Golf Resort*****, 2 noci
 
Tbilisi – City Hotel Tbilisi****, 2 noci
 
Kazbegi – Tower Hotel***, 1 noc
 
Sevan – Hotel Blue Sevan***, 2 noci
 
Jerevan – Hotel Hrazdan****, 1 noc
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet směr Kavkaz 

PRAHA/VÍDEŇ – NACHIČEVAN 

Odletem z Prahy/Vídně začneme krásnou cestu přes tři země Kavkazu.

2. den: Hrobka biblického Noeho

NACHIČEVAN – GARABAGHLAR 

 Přílet do Nachičevanu, jedinečné autonomní republiky, kterou téměř nikdo nezná a málokdo ji dokáže ukázat prstem na mapě. Kde přesně jsme? Místo, kam ještě turismus nedorazil. Nachičevan je země krásných hrobek a vysokých hor, mezi nimiž leží neznámé hlavní město. Povyprávíme si legendu o potopě světa a o muži jménem Noe, a ještě navíc navštívíme jeho hrobku. Napadlo by vás, že se nachází právě zde? Nachičevan nám ukáže i vzácné hrobky Mumine Chatum a Jusúfa ibn Kusajra z 12. století. Zjistíme, jak vypadají místní koberce a projdeme se domy, kde žili místní panovníci. Na oběd ochutnáme širin plov, tradiční jídlo regionu, kde se chuť beraniny s rýží mísí s lískovými oříšky, mandlemi a sušeným ovocem. Dostal se dokonce na ázerbájdžánskou známku! Přesun do regionu Sharur k monumentu ve vesničce Garabaghlar, který ovlivnil věže od Tabrizu přes Bagdad do Konyiu. Výhledy na posvátný Ararat.

3. den: Příběhy Hedvábné cesty

ORDUBAD – NACHIČEVAN – BAKU 

Staré město Ordubad na jihu regionu čeká na zápis na seznam UNESCO a my uvidíme, proč. Na jedné straně Arménie, na druhé Írán a my jsme uprostřed. Historické domy, mosty, mešity a příběhy Hedvábné cesty, která procházela i tudy. Zastávka v jeskyni Asabu Kahf zmiňované v Koránu. Uvidíme Hadí horu? Prohlédneme si originální suvenýry? Ve vesničce Gülüstan si prohlédneme středověké ruiny a krásnou krajinou se vrátíme zpět do hlavního města Nachičevan a přeletíme do Baku. V metropoli Ázerbájdžánu přistaneme v pozdějších večerních hodinách.

4. den: Kde zbohatl Alfred Nobel?

BAKU 

Den nabitý ázerbájdžánskými zážitky. Hned ráno se vydáme jižně od Baku, abychom odkryli svět tajemných petroglyfů v Qobustane, které zde do skal ukryli ještě lovci z doby kamenné. Známý dobrodruh Thor Heyerdhal přišel při pohledu na ně s teorií, že právě odsud pocházejí Vikingové! Jaká teorie napadne vás? Náš průvodce vám podtrhne unikátnost tohoto místa. Za zážitky jdeme na doraz a zkusíme najít fantastické bahenní sopky. Toto jste ještě neviděli. Sopky a jejich bublání přímo před našima očima. Ponoříte do nich ruku? Na toto nezapomenete. Vychutnáme si oběd, ochutnáme první šašlik a odvážlivci si mohou vyzkoušet jaké je to ponořit se do Kaspického moře. Koupali jste se už s výhledem na ropné věže? Podrobná prohlídka BAKU. Místa, kde zbohatl Alfred Nobel, kde se prolíná Orient s 21.století a kde dávno před islámem hořely ohně zoroastriánského náboženství a uctíval se zde Ahura Mazda. Vychutnáme si panorama města, nad kterým napočítáme každým rokem více výškových budov, a nakonec se ztratíme v uličkách starého města Ičeri Šeher, kde stojí Palác Širvanšáhů z 15.století i Panenská věž s příběhem. Ukážeme si kudy vede městský okruh F1 a v moderním Baku se širokými bulváry objevíme luxusní obchody, restaurace a pařížskou noblesu. Den ještě nekončí a na večeři ochutnáte fantastický kaviár z belugy a sladký ázerbájdžánský koňak.

5. den: Pod kavkazskými kopci

SAMACHI – SHEKI 

Abšeronský poloostrov plný zemního plynu a ropy necháme za námi a vydáme se po stopách starobylé Hedvábné cesty, která kdysi křižovala i jižní Kavkaz. Vysvětlíme si souvislosti a jako poutníci na vlnách času směřujeme až do kavkazského městečka Šeki uloženého pod zelenými horami. Zastavíme se v ŠAMACHI při nejstarší mešitě Kavkazu a na kopci nad městem s krásným výhledem najdeme hrobku posledního panovníka. Toto místo turisté neznají a budeme zde sami. Právě zde budete cítit naše know how. Prohlídka Šeki a Chánův palác, kde se budeme cítit jako v Persii. Orientální pohádka, která se probojovala až na seznam UNESCO! I tato místa budou patřit jen a jen nám. Projdeme se městem, nahlédneme do slavného karavanseráju a ochutnáme nejlepší chalvu na Kavkaze. Okolo nás pulzuje venkovský klid. Cítíte ten obrovský rozdíl mezi Šeki a Baku? Kam se poděly všechny karavany? Večer si na hlavním náměstí v nejlepším podniku města vychutnáme dokonalé jehněčí, kebaby a zapijeme jejich černým čajem nebo lokálním vínem.

6. den: Gruzínské Toskánsko

KACHETI

Dnes překročíme ázerbájdžánsko-gruzínské hranice, ale ještě před tím si vychutnáme v Šeki cestovatelský bonbónek v podání místního bazaru. Nikde žádní turisté pouze nefalšovaný chaos. Chalva, hrozny, oříšky, sušené ovoce, zelenina, ovoce a pastva pro oči. Jsme v Gruzii! Země tvrdých, ale mimořádně pohostinných lidí, skvělého jídla, výborného vína, země legend, příběhů, krásných hor a zážitků. Příjezd do městečka SIGNAGI v srdci vinařského regionu Kacheti. Nemáte pocit, že jste v Toskánsku? Kolem pahorky poseté sněhem, hluboké, úrodné údolí Alazani máme pod nohama a opájíme se prvními doušky gruzínského vína. Gaumardžos, tedy "Na zdraví" bude jedno z prvních gruzínských slovíček. Večeře v tradiční restauraci s místními specialitami.

7. den: Ochutnávka vína tam kde vzniklo

KACHETI

Dnešní den budeme hledat zážitky ve vinařském regionu Kacheti, který jsme začali objevovat mezi prvními. Kraj posetý kláštery, ruinami a nejlepšími vinicemi Gruzie si zamilujete nejen během prohlídky, ale i během momentů s gruzínským vínkem v ruce. Nikam nespěcháme a necháme čas běžet kolem nás. Navštívíme klášter GREMI ze 17.století, který sloužil jako svatostánek posetý freskami, ale i jako sídlo králů z Kacheti. Vinice CHAREBA je unikátní, protože se skrývá v jeskyních, kde ochutnáme nejlepší lokální vína. Klášter Alaverdi mezi vinicemi zaujme svou obrovitánskou zvonicí a dodnes v něm žijí mniši. Jaká by to byla návštěva Kacheti, pokud byste stáli jen v jedné vinici? Zastavíme se na příjemném místě, kde je víno láskou a kde si o něm řekneme více. Věděli jste, že možná pochází víno přímo odsud? Ochutnali jste již čaču? Pokud ne, napravíme to! Návrat do Signagi, kde strávíme naši druhou noc.

8. den: Treking ke starobylému klášteru

DAVID GAREDŽA – TBILISI 

Opustíme Kacheti a vydáme se na jih Gruzie až na hranici s Ázerbájdžánem, kde leží unikátní mnišský komplex DAVID GAREDŽA ze 6.století. Cestou si u domácích nakoupíme sýry, zeleninu a čerstvý chléb a na oběd si uděláme gruzínský piknik! Kopcovité Kacheti se změní na vyprahlou polopoušť bez civilizace a pokud budeme mít štěstí, možná potkáme nomády se svými stády. Se zkušeným průvodcem zrealizujeme krátkou túru po jeskyních a klášterech Lavra a Udabno. Opuštěnost tohoto místa nás dostane. Hezčí fresky a nástěnné malby jste ještě na Kavkaze neviděli. Po obědě pokračujeme do TBILISI. Město založené ve 4.století, leželo vždy na hranicích mezi Evropou a Asií, západem a východem. Mešita, synagoga, arménský a římskokatolický kostel a samozřejmě gruzínská architektura. Lanovkou se odvezeme přes řeku Mtkvari až k pevnosti Narikala, kde si ukážeme bod, odkud máte nejkrásnější výhled na celé město. Tbilisi je unikátní mix kultur, architektur a díky atmosféře se o něm hovoří jako o nejkrásnějším městě celého Kavkazu. Řekneme si místní legendy na místě, kde bylo město založeno. Budeme se toulat starými uličkami ve městě a možná nás opět zláká lokální vinárna či tradiční podnik s fantastickými chačapuri nebo lobiem. Večer se vyberete do Sky Baru za drinkem a výhledem nebo si objednáme privátní lázně na slavném místě, kde se před námi koupal Dumas či Puškin?

9. den: Zasněžený Kazbeg s klášterem

KAZBEGI – MTSKHETA 

Zláká nás volání kavkazských štítů, a tak vyrazíme Vojenskou cestou na sever až do hor. Postavili ji Rusové, aby dobývali kavkazské země a vzpomenul ji i Lermontov ve svém Hrdinovi všech dob. Kam se pohneme, tam jsme součástí příběhů. Posvátná Mccheta na soutoku řek. Staré hlavní město země z 2.tisíciletí př.Kr. pod patronátem UNESCO. Nádherně situovaný klášter Džvari na kopci s fantastickým výhledem. Přesně zde přijali Gruzínci ve 4.století křesťanství. Legenda o svaté Nino a silná atmosféra. Koupíte si tu svůj kříž? Katedrála Svetitschovali s relikvií Kristova roucha. Noříme se hlouběji do hor a na břehu jezera Ananuri si prohlédneme ikonický klášter, odkud si odvezete ty nejkrásnější fotografie. Kavkazské štíty a údolí. První vesnice, městečka, panoramata a najednou stojíme pod zasněženým Kazbegi (5047 mnm). Přesedneme do džípů a odvezeme se rozbitou cestou až ke klášteru Tsminda Sameba. Hezčí vyhlídku zde v Kazbegi už nezažijete a toto bude nejsilnější zážitek dnešního dne.

10. den: Rodný dům Stalina

GORI – TBILISI 

Návrat do TBILISI si opepříme zastávkou na místě, kde se narodil nejslavnější Gruzínec. Říká vám něco jméno Josif Džugašvili? Svět ho zná jako Stalina a my se projdeme nejen jeho ulicí, ale navštívíme i jeho monumentální muzeum, rodný dům a jeho pancéřový vlak. GORI je Stalinovo město a jeho duch je zde dodnes silný. Jaký mají Gruzínci názor na ocelového muže, který krutou rukou tvořil dějiny Sovětského svazu? Vysvětlíme si souvislosti. Podvečerní příjezd do Tbilisi, které již známe. Projdete se k obrovské katedrále, která tvoří panorama města nebo si sednete na okázalou ulici Sharden na drink či kávu a budete pozorovat tep města? Poslední gruzínská večeře, poslední doušky gruzínského koňaku a ráno nás čeká Arménie.

11. den: První křesťanská země na světě

SEVAN 

Dnes se nám otevře magický a lákavý svět historické země jménem ARMÉNIE. První křesťanská země světa (přijali křesťanství již v roce 301) je zemí, která předčí mnohé svojí hrdostí. Arméni jsou moudří, cílevědomí a jsou roztroušeni téměř po celém světě. Víte že William Saroyan, André Agassi, Charles Aznavour, Cher i miliardář Kirk Kerkorian mají arménský původ? Jsme tu proto, abychom se do této země ponořili a zamilovali si ji. Sever země proslavilo několik klášterů a my si vybereme nejkrásnějších z nich. Klášter Haghpat zapsaný v UNESCO bude naší vstupní branou do Arménie. Už vidíte ten rozdíl mezi gruzínskými a arménskými kláštery? První arménský šašlik, tenoučký lavaš, doušek koňaku a pokračujeme k slavnému jezeru SEVAN. Vychutnáme si jeho panorama z nadhledu a pochopíte, proč ho Arméni tak milují. Vykoupete se na místní pláži tak jako kdysi výletníci ze všech koutů Sovětského svazu? Jsme v nadmořské výšce 1900 m.n.m., ale přes léto i zde panuje vedro. Odpočinek na březích Sevanu.

12. den: Arménská riviéra

SEVAN

Po zážitkových dnech dnes trochu zvolníme tempo, abychom si odpočinuli a načerpali síly na břehu Sevanského jezera. Jsme na arménské riviéře a dokonale toho využijeme. Prohlédneme si unikátní místo Noratus, které turisté ještě neobjevili. Výhledů na jezero se nepřejíme. Arménská riviéra to je skvělý koňak, sladká arménská vína a na večeři ochutnáme výborného pstruha přímo z jezera za kterým sem někteří cestují i několik hodin. Užijeme si to.

13. den: Klášter pod Araratem

ARENI – KHOR VIRAP 

Po cestě ze Sevanu do Jerevanu využijeme náš pronajatý mikrobus, abychom ulovili několik zážitků. Pokud byste jeli lokální dopravou, minete je a cesta je chudší. Klášter Noravank nás překvapí svou dokonalou polohou pod vysokými skalami na konci přírodního kaňonu. Na jeho fasádě najdeme portrét samotného Boha. Vynikající šašlik na dřevěném uhlí a saláty ze zeleniny, jejíž chuť jsme u nás už zapomněli. Pili jste už arménské víno? Zastavíme se v ARENI, které je hlavním vinařským centrem země. S gruzínským se nedá ani srovnat, ale určitě vás zaujme. Klášter KHOR VIRAP se stal legendou. Jeho poloha před majestátním Ararat bude patřit k nejkrásnějším pohledům naší kavkazské cesty. Ararat leží v Turecku, ale dodnes sem Arméni s nostalgií přicházejí hledět na posvátnou horu, která je jejich symbolem. Právě zde na místě, kde dnes stojí klášter přijali Arméni v roce 301 křesťanství jako první země na světě. Proč sem poutníci nosí kohouty? Jak daleko jsme od turecké hranice? Příchod do podvečerního Jerevanu.

14. den: Jerevan s arménským koňakem Ararat

JEREVAN

V okolí Jerevanu na nás čeká dvojice historických míst. EČMIADZIN považují místní za arménský Vatikán a jeho obyvatelé věří, že jeho místo určil samotný Ježíš Kristus. Proč je tak významná? Ruina katedrály ZVARTNOTS se dostala na seznam UNESCO a pokud budeme mít štěstí, přímo za ní vyroste i zasněžený Ararat. Prohlídka legendárního Jerevanu. Je nějaké místo na Kavkaze známější jako arménská metropole? Získá si nás hned od začátku! Podíváme se na to, jak vzniká nejslavnější koňak Arménie s příznačným názvem Ararat a bez ochutnávky neodejdeme. Koupíte si tu domů svůj luxusní suvenýr? Naše zavazadla jsou před koncem cesty hned o pár kilogramů těžší. Snili jste někdy o tom, že budete popíjet koňak přímo v Jerevanu? Další splněný sen a zážitek. Jerevan má evropskou atmosféru, nostalgii sovětských zemí a všude jsou kavárničky, restaurace, ale nechybí ani diskotéky či kasina. Jsou Arménky nejkrásnější ženy Kavkazu? Prohlédneme si město z vyhlídky nad kaskádou. Budova divadla, široké bulváry plné obchůdků či kaváren a prostorné Náměstí republiky s hodinovou věží, fontánami či muzeem. Chutný boršč, poslední nákupy a užívání si atmosféry. Rozloučíme se s Jerevanem v luxusní restauraci v centru města? Z Kavkazu odcházíme nadšení.

15. den: Odlet domů a kufr plný zážitků

JEREVAN – PRAHA/VÍDEŇ

Odlet z Jerevanu s kufrem plným zážitků domů.

Nachičevan, Jižní Kavkaz a Noe
<
>
Pohled na zasněžený AraratMrakodrapy Ohně v ázerbajdžánském BakuJižní KavkazSevanské kláštery stojí za návštěvuNáhorní KarabachMěstečka Jižního Kavkazu vás oslníKouzelná příroda KavkazuPanormama moderního města Baku v noci Klášter Khor Virap je nejznámějším místem Arménie díky dokonalé poloze s výhledem na zasněžený AraratKavkazská krasavice TbilisiStále přetrvávající původní styl životaStřední Asií vás provede detailně český SEN průvodceAnanuri leží přímo nad jezerem Městečko Kazbegi v lůně kouzelné kavkazské přírodyNavštěva klášterů ukrytých v horáchBudeme sledovat výbuchy bahenních sopek, velký zážitekAlaverdi - klášter v srdci KachetiNávštěva místního trhu v StepanakartuV klášteře Alaverdi dodnes žijí místní a vyrábějí vínoMěstečko Signagi nad údolím Alazini je synonymem pohodyKraj Kacheti, kde vzniklo víno, je plný klášterůNoravank má unikátní polohu pod ostrými štíty a na své fasádě nese portrét BohaVítejte v perle KavkazuTbilisi je starobylé město plné kavárniček a restauracíPo vinařské stezceJerevan je hlavním a zároveň největším městem ArméniePanorama kouzelného městečka SignagiArménie a její nezapomenutelné klášteryNa místním tržišti nakoupíte vše potřebnéSetkání s místními Ruiny katedrály Zvartnots v arménské provincii ArmavirKlášterní komplex Sanahin (UNESCO) založený v 10. století Gruzínské Tbilisi je město na březích řeky Kura, které je poseto kostelyMěsto Mccheta je jedno z nejstarších měst GruzieKatedrála Nejsvětější Trojice v Tbilisi.Jeskynní klášterní město Vardzia.Katedrála Krista Spasitele v Šuše v Náhorním Karabachu.Vítejte ve vinařství KharebaNejen Gruzínci, ale Arméni vyrábí vínoOchutnávka místního koňaku Gruzínskou kucyhyni si zamilujete Arménie je vyhášenou kulinářskou destinacíGurmánské zážitky ve Střední Asii Chutný boršč na jerevanském náměstí
Klášter Tsminda Sameba ukrytý v kavkazských horách patří mezi nejznámější kláštery celé Gruzie

Ázerbajdžán, Gruzie, Arménie - nezapomenutelný zájezd

Před týdnem jsem se vrátila z dalšího zájezdu s CK SEN. Ale tento byl nezapomenutelným - když se sejde fajn parta s fajn průvodcem a vydají se do neskutečně zajímavých zemí, tak to je síla. A to byl zajezd Ázerbájdžán, Gruzie, Arménie. Spoustu zážitků, nejen těch gastronomických. Kuře na švestkách nás všechny dostalo.

Dana

Čti více

Ázerbájdžán, Gruzie, Arménie, Karabach - překrásný zájezd

Hezký den všem v CK SEN! Je to právě týden, co jsme se vrátili z překrásného poznávacího zájezdu po Ázerbájdžánu, Gruzii a Arménii. Těžko popsat tisíce zážitků a vjemů, které nám cesta přinesla, ale chci poděkovat za velmi dobře zvolenou trasu a využitý čas na trase. V první řadě patří velký dík Tomášovi Kubušovi, který byl nejen nadmíru pečlivým průvodcem, ale hlavně zprostředkoval všechny země, města a kláštery se srdcem a zájmem. O znalostech ani nemluvě. A právě díky zkušenostem po této cestě se těšíme celá parta na putování s Tomášem někdy do budoucna po střední Asii. Velká díky!

Miloš

Čti více

Ázerbájdžán, Gruzie, Arménie, Karabach - silné a pozitivní zážitky

Zážitky jsou však tak silné a pozitivní, že musíme poděkovat CK SEN za výborný zájezd. Dnes ráno jsme se vrátili ze zájezdu Ázerbájdžán, Gruzie, Arménie, Karabach. Ještě stojíme nad polo rozbalenými kufry, s úplně čerstvými zážitky, které se mísí s únavou z nočního letu. Zážitky jsou však tak silné a pozitivně, že musíme poděkovat CK SEN za výborný zájezd, všem našim lokálním průvodcům, řidiči, všem spolucestujícím, a hlavně našemu úžasným průvodci Petru Hliničanovi, který nás na této cestě doprovázel. Jeho profesionální a zároveň lidský a kamarádský přístup daleko přesáhl rámec povinnosti běžného průvodce. Dokázal skloubit poznávání zajímavých zemí, gurmánské zážitky, informace z historie i současnosti těchto zemí a dobrou náladu. Patří mu za to obrovské DÍKY! Erika, Dagmar a Tereza

Čti více

Gruzie

Z Ázerbájdžánu vstupujeme do gruzínské oblasti zvané Kacheti, kterou proslavilo nejlepší gruzínské víno. Nahlížíme do tajemných klášterů a na malých vinicích ochutnáváme vína a místní sýry. Vinařství Chareba v bývalém vojenském tunelu, výhledy na vinice, ale i výroba tradičního vína. Procházka „toskánským“ městečkem Signagi a posezení v rodinné restauraci u specialit gruzínské kuchyně za zvuků místní hudby. První momenty v Gruzii si skutečně zamilujete. 

Čti více

Gruzie, klášter Davit Gareja

Po cestě gruzínskou polopouští se najednou vynoří pahorek s klášterním komplexem David Gareja. V této vyprahlé pustině by ho zde nikdo nečekal. Mikrobus necháváme na parkovišti a vyrážíme na první kopec s klášterem. Ticho, klid a vůně tenkých medových svíček. Sem tam se objeví jeden z mnichů, kteří zde stále žijí. Na hřebeni kopce se protíná hranice mezi Gruzií a Ázerbájdžánem a právě tam směřujeme. Kráčíme přes hranici, vcházíme do Ázerbájdžánu  a ve skalách objevujeme opuštěně kláštery, které tu stojí staletí. Fresky jsou tu jen pro nás a nikde nikdo. Unikátní místo. Zlatým hřebem je pak pohled na panorama celého místa. Odpočíváme zde a s uloveným zážitkem scházíme dolu. 

Čti více

Bájný Ararat

„Je jako žena,“ říká naše místní partnerka Rubena, „většinou neukáže svou tvář.“ Čeká nás jeden z nejlegendárnějších vrchů planety – Ararat. Uvidíme biblickou horu, na níž podle tradice odpočívá Noemova archa? „Celý srpen se neukázal,“ pokračuje Rubena. Jak přicházíme ke klášteru Khor Virap, odkud je nejznámější vyhlídka, jsme všichni napětí. Podaří se nám známý záběr kláštera s Ararat v pozadí? O to větší je naše radost, když se nám tato 5137 metrů vysoká hora ukáže. Je sice za mírným závojem oparu a vršek halí mraky, ale je ji vidět. Přicházíme ke klášteru a jen těžce byste zastavili naše fotoaparáty. Slunce se pomalu chýlí k západu a my si ten pohled vychutnáváme na plno. Právě teď je ideální čas na fotku! Před námi vinohrady, na skále panorama kostela a za ní Ararat. Ne sice tak jasný jako bývá v zimě, ale podle Rubeniných slov, nejviditelnější za poslední měsíc. Všichni nadšení nastupujeme do autobusu, čeká nás metropole Arménie – Jerevan.

Čti více

Bahenní sopky Ázerbájdžánu

Ráno opouštíme Baku a vydáváme se na výpravu do nedalekého Gobustanu. Toto město jižně od hlavního města Ázerbájdžánu je známé především svými petroglyfy – prehistorickými nápisy, které se nacházejí jen na osmi místech na světě. A bahenními sopkami. Petroglyfy jsou samozřejmě úžasné a jedinečné, ale nás více zajímají bahenní sopky, světový unikát. Ne že bychom je nenašli na jiných místech – na celé planetě jich je okolo tisícovky, ale z toho přes 400 najdete jen v Ázerbájdžánu. A právě ty na pobřeží Kaspického moře, jsou jediné na světě, které vyvrhují studené bahno. Počasí nám přeje. Je krásný slunečný den, na obloze ani obláček a několik dní nepršelo. „To je základ úspěchu,“ vysvětluje můj místní kolega Emir. „Pokud by pršelo, tak je improvizovaná vyježděná cesta rozbahněná a k sopkám na pahorcích, vzdálené několik kilometrů od asfaltové cesty, bychom se nedokázali dostat.“ Přijíždíme na křižovatku a je čas opustit náš osvědčený autobus a vydat se na cestu místním terénním vozem – starou dobrou Ladou. Hrbolatá cesta nás vede kolem separační stanice na zemní plyn a naftového jezírka na nedaleký pahorek. Kdyby člověk nevěděl, že právě zde najde bahenní sopky, tak by je tu určitě nečekal. Před námi se otevírá pohled na několik sopouchů. Emir ale jede dál. Je zkušený průvodce a nehodlá zastavovat na první sopce, co uvidí. Dobře ví, že za 500 metrů opodál najdeme největší bahenní jezero a zároveň i největší sopouch v celém okolí. Přicházíme k němu, jsme úplně sami. Povrch jezera bublá a jeho zvuk je pro nás velmi uklidňující. Na hladině plavou mastná oka a nad nimi se vznáší jemný opar. Bahenní sopky jsou vlastně směs hlíny s mořskou vodou, metanem a troškou ropy, která je tektonickými silami hnaná z útrob země na povrch. Velké bahenní bubliny se formují každých pár sekund a za klokotavého zvuku hned i praskají. Kolem nás nic, jen pláň, nad námi sluníčko a před námi jeden z divů přírody, který je nominován i mezi 7 přírodních divů země.

Čti více

Ochutnávka vín v gruzínském Toskánsku

Kakheti. Tento region východní Gruzie oplývá krásou a atmosférou, díky které mu právem přisoudili titul gruzínské Toskánsko. Dá se v něm strávit krásný den toulkami po zelených pahorcích, návštěvami starobylých kostelů a ochutnávkou místních vín. Je to až neuvěřitelný relax, který by člověk v této Kavkazské zemi neočekával, a pokud neví kde hledat, tak by ho ani nenašel. Ráno vyrážíme z příjemného hotelu Boutique Kabadoni na toulky po tomto fotogenickém kraji. Hned dopoledne nás čeká jedna z místních nejprominentnějších vinic – Khareba. V komplexu podzemních tunelů, který měří až osm kilometrů, se ukrývají desítky tisíc vinných lahví. Usmívající sommelierka Anna nás provází tunely a vypráví nám o technice výroby gruzínského vína. Ta je odlišná od postupů, které známe v Evropě. Není se ani co divit, právě Gruzínci dali světové kultuře tento lahodný mok, a tak jejich technika, která je doložena archeologickými nálezy z před 6000 let, musí být jiná než naše nové metody. Hrozny fermentují i s peckami, slupkami a stonky v hliněných nádobách zvaný kvevri, a až potom je výsledné mladé víno přelévané do sudů, kde dozrává. Proto má Gruzínské víno jinou chuť a barvu, a zároveň je vždy suché, protože fermentační proces nedokáží vinaři ovlivnit a zásadně se nepřidává cukr. Na ochutnávce máme vína vyrobená evropským i gruzínským postupem a při prvním kontaktu okamžitě cítíme rozdíl. I přesto, že s gruzínským vínem mám zkušenosti, vždy mě překvapí syrovější chuť, a hlavně nádherná jantarová barva. Po vinařství Khareba nás očekávají chrámy, kterými se Gruzie právem pyšní. Navštěvujeme klášterní komplex Gremi, bývalé hlavní město Kakhetského království a katedrálu Alaverdi, druhý největší svatostánek v zemi. Na závěr dne se ale vracíme k vínu a navštěvujeme vinařství Schuchsmann. Mají největší produkci vína gruzínskou metodou v celé zemi. Máme možnost prohlédnout si výrobní proces a prohlídku zakončujeme příjemnou ochutnávkou na terase s vyhlídkou na vinice a úrodné údolí Alazani, které je srdcem Kakheti. Sommelier Joseph nám představuje místní odrůdy vín a my ho přesvědčujeme i na ochutnávku místní vinné pálenky. Ta se vyrábí ze zbytků po výrobě vína. Její samotný název chacha, znamená gruzínsky zbytek. Chuťově se ale rozhodně nejedná o žádný zbytek, ale o kvalitní vínovici, která klidně může soutěžit s italskou grappou. Po příjemném dni se spokojeni vracíme na hotel. Kakheti si svůj pseudonym Toskánsko Gruzie opět obhájilo a potvrdilo, že je jedním z nejpříjemnějších regionů světa.

Čti více

Kazbek – střecha Gruzie

Ráno opouštíme šarmantní hlavní město Gruzie Tbilisi a směřujeme na sever. Naším cílem je vesnice Stepantsminda pod nejznámějším vrchem Gruzie, Kazbekem. Cestou děláme několik zastávek. Nejprve navštěvujeme nejsvatější město země Mstketa, kde obdivujeme kostelík Jvari a katedrálu Svetiskhoveli. Věděli jste, že pod ní má být pohřben plášť Ježíše Krista? Je to kouzelné místo, ale i tak to není hlavní cíl naší cesty. Přes horské průsmyky legendární vojenské dálnice se přesouváme dále na sever. Tuto tepnu mezi Tbilis a ruským Vladikavkazem nechal postavit ještě v roce 1769 generál Potěmkin. Od roku 1783 představuje hlavní spojení mezi Ruskem a Gruzií, a Kazbek se nachází přímo u ní. Procházíme horský přechod Džvari (2379 m.n.m) a vychutnáváme si nádherná panoramata Kavkazu. Odpoledne se blížíme ke Kazbeku. Tato legendární hora s výškou 5047 metrů není sice nejvyšší horou Kavkazu a ani Gruzie, ale známá není pro svou výšku. Její hodnota je spíše na poli lidového folklóru a legend. Právě zde měl být připoután Prométheus za to, že lidem přinesl oheň a každý den ho měl týrat orel, který mu vytrhával játra. Zároveň je tento štít úžasně fotogenický. Směřujeme k známému kostelíku Sameba, odkud je na tuto slavnou horu nejkrásnější výhled. Dostáváme se nad úroveň lesa do výšky 2180 metrů a skoro nevěříme vlastním očím. Obloha se vyčistila a před námi stojí masiv nejslavnějšího gruzínského kopce v plné kráse. Kolem něj se vznášejí bílé obláčky, které osvěcuje slunce, a které dotvářejí romantickou atmosféru. Je to pohled jako z filmu – krásný, ale zároveň plně reálný a mystický. Člověk by ho mohl vidět nespočet krát a zvládl by se dívat celé hodiny. Opět jsme si vychutnali Kazbek v plné kráse.

Čti více

Nádherný Karabach

Náhorní Karabach byl jednou z obávaných zón. Krvavá válka mezi Ázerbájdžánem a Arménií, která otřásla Kavkazem v 90. letech, vyvolává v lidech dodnes obavy. Jaký je ale Karabach dnes? Dnes byl nádherný! Krásný slunečný den bez jediného mráčku vylepší každou destinaci a "Švýcarsko Arménie" jak Karabach nazývají místní, není výjimkou. Procházejíc póly, kde pomalu končí žně a sledujíc místních klidně jezdit na kombajnech, by člověk nikdy neřekl, že před čtvrt stoletím zde zuřila krvavá etnická čistka. Kolem nás je klid, nad námi modrá obloha, míjíme jen budky u cesty s podivnými komíny obrácenými na nebe. Jsou to "přivolávače" deště, které mají zajistit na suchém Karabašské plošině dostatek vláhy. Jediné, co kazí idylku klidného venkovského dne, je pár modrých tabulek cestou. Na nich je nápis "Halo Trust" a vlajky zemí, které čistily krajinu. Od čeho Karabach potřeboval čistit? Od min. Dnes je prakticky celé obydlené území bezpečné, ale před deseti lety si člověk musel dávat pozor, když se vydal málo frekventovanou cestou. Tyto tabule jsou dnes ale jedna z mála připomínek války, které člověk spatří. Většina ran se zahojilo, mnoho stop konfliktu zmizelo, ale místní nezapomínají. V malém muzeu Artsakhu (Arménské jméno Karabachu) nám místní průvodkyně Rubena jasně zdůrazňuje, že na nic se nezapomnělo a pokud by se Azerové chtěli vrátit, tak jsou všichni místní připraveni je vyhnat. Pro zatím je ale v Karabachu klid. Až klid skoro z jiného světa, neboť čas v tomto ospalém regionu opravdu plyne jinak a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo změnit. Já osobně doufám, že zde zůstane klid a rozbouřené emoce už z uzdy ani jedna strana nepovolí. Byla by to škoda. Nyní je Karabach nejen náhorní, ale zároveň i nádherný.

Čti více

Khor Virap

arménský klášter v bezprostřední blízkosti turecké hranice, 8 km od města Artašat a přibližně 30 km jižně od hlavního města Jerevan. Chor Virap je známý především tím, že zde byl vězněn Řehoř Osvětitel. Řehoř zde byl na rozkaz arménského krále Trdata III. uvězněn v kobce po dobu 13 let. Po udělení milosti se stal královou pravou rukou v náboženských otázkách, oba se následně zasloužili o to, že se v roce 301 Arménie stala první zemí na světě, která přijala křesťanství za své státní náboženství. Přežití Řehoře v hluboké kobce s hady a štíry po dobu 13 let a následné uzdravení krále bylo ve své době bráno jako zázrak, který usnadnil přijetí křesťanství. Důležitou roli hraje také blízkost impozantního Araratu, arménské národní hory, dnes ležící na území Turecka.

Čti více

Kacheti

Mezi nejzajímavější gruzínské regiony patří Kacheti ležící na východě země vedle ázerbájdžánských hranic. Kacheti je region vína a proslavila jej jeho vinná cesta mezi kláštery, vesničkami a vinicemi. Centrem regionu je sice Telavi, ale nejpříjemnějším místem je Signagi umístěné na kopci s výhledem na celé údolí Alazani. Kromě něj ještě v Kacheti můžete vidět klášterní komplex Alaverdi, který patří k největším v celé zemi. Dodnes v něm žijí mniši, a tak si můžete koupit nejen víno, ale i med. Jeho stěny zdobí krásné, vzácné malby a celý prostor dýchá starobylou atmosférou. Zastavte se i v Gremi, v rezidenci kachetských králů, která společně s klášterem tvoří nejfotogeničtější obrázek regionu. Jaká by to byla vinná cesta bez vína? Nemusíte se bát, protože zde najdete mnoho možností a mezi ty nejlepší patří unikátní vinařství Chareba ukryté v tunelu. Vína jsou moderní, ale i takové, které připravují starobylými metodami v kverule. Pocítíte ten rozdíl? Které vám více chutná?

Čti více

Gobustan

Málo známý Gobustan (někdy i Qobustan) leží jižně od Baku a jeho unikátem jsou vzácné petroglyfy rozlité po okolních skalách. Lidé zde žili už před tisíci lety a nejstarší petroglyfy mají přes 3000 let. Často jsou tajemné, znázorňují lovce, zvířata, ale i mytologické záležitosti. Petroglyfy nadchly i vědce Thora Heyerdhala, který dokonce kladl do těchto končin spojitost s Vikingy. Nedaleko petroglyfů leží i unikátní bahenní sopky chrlící studené, léčivé bahno. Gobustan je díky svému historickému dědictví součástí UNESCO.

Čti více

Nachičevan

Nachičevan je unikátní kousek země a patří k nejméně navštěvovaným koutem jižního Kavkazu. Jde o ázerbájdžánskou enklávu, která hraničí s Íránem, Arménií a úzkým páskem země je spojena i s Tureckem. Jeho rozloha je jen cca 5500 kilometrů čtverečních. Hlavním městem regionu je Nachičevan se 70 tisíci obyvateli. Jde o neznámé místo, ale najdeme v něm několik fantastických památek. Mezi nejznámější místa patří hrobka biblického Noeho, protože podle legendy měl přistát právě zde v Nachičevanu a tento příběh dělá z celé oblasti přitažlivé místo. Město nabízí i další vzácné, islámské hrobky, mezi nimiž dominuje hrobka Momi Chatun z 12. století. Nejkrásnějšími památkami města jsou právě hrobky. Jedna z nejkrásnějších v Nachičevanu stojí ve vesničce Garabaghlar z 12.-13. století, kdy těmito místy procházela i Hedvábná cesta. Nejpřitažlivějším místem celé enklávy je starobylý Ordubad na jihu Nachičevanu. Podíváme si tu mešity, ruiny, hrobky a potěšíme se také pohledem na zajímavou krajinu.

Čti více
Azerbajdzan, Baku

Baku

Baku patří k nejpříjemnějším městům kavkazského regionu a pro svou polohu na břehu Kaspického moře známého díky ropě dostalo město přezdívku i "kaspický Dubaj". Míchá se v něm krása orientálního města a evropských reálií a přesně vystihuje polohu Ázerbájdžánu na pomezí východního a západního světa. Kdysi dávno tudy procházeli karavany, stáli tu chrámy a obchodovalo se zde s buchary či Indií. I dnes má staré Baku co říci a za hradbami se ukrývá příjemné město vyplněné orientálními uličkami, mešitami či lázněmi. Symbolem města je Dívčí věž s příběhem, ale i moderní tři věže, mrakodrapy, které ukáží, že Baku je město třetího tisíciletí. Moderní Baku připomíná Paříž atmosférou, kavárničkami, obchůdky či butiky. Oba tyto světy jsou od sebe vzdáleny deset minut chůze. Vychutnejte si obě tváře Baku. Poseďte na břehu Kaspického moře a prohlédněte si jeho panorama z pahorku nad městem. Toto město má potenciál dostat se vám pod kůži!

Čti více
Gruzie - Tbilisi

Tbilisi

Gruzínské Tbilisi je město, které má své příběhy, historii a má duši. I proto o něm často mluví jako o nejkrásnějším městě celého Kavkazu. Král Vachtang I. ho založil ještě v 5. století na místě horkých pramenů, a ty tu dokonce najdete i dnes, jen už v podobě historických lázní, které poznal i Dumas či Puškin. Tbilisi ležící na březích řeky Mtkvari vyrostlo do krásy, kterou zde podpořily desítky kostelů, staré uličky, stařičké domy, a nakonec i důležitá pevnost Narikala na kopci nad městem. Patří k nejhistoričtějším místům hlavního města. Odvezete se nahoru lanovkou? Pevnost nabízí nejkrásnější panorama na Tbilisi. Tolik věží kostelů ani nespočítáte. Staré město láká svými bary, podniky, restauracemi, vinárničkami a přesně proto ho budete milovat. Cítíte se v něm dobře a procházky v něm vás v tom jen utvrzují!

Čti více

Jerevan

Je hlavním a zároveň největším městem Arménie s populací 1 075 800 obyvatel, je jedním z nejstarších měst na světě s nepřetržitým lidským osídlením, vznikl již roku 782 př. n. l. Město bylo vybudováno na místě, kde se od roku 783 př. n. l. nachází pevnost Erebuni. Díky strategické pozici se zde setkávaly staré obchodní cesty z Ruska a Anatolie do Persie. Hlavní růst města začal na začátku 20. století. Pod sovětskou nadvládou byla vybudována univerzita, školy, akademie věd, divadlo, hudební síně a muzea. Město přetíná kaňon řeky Hrazdan a zdánlivě hned nad městem se v jasné dny rýsuje silueta Araratu.

Čti více

Šeki

Ázerbájdžánské město Šeki na západě země nepatří mezi nejznámější lákadla, ale když ho uvidíte na vlastní oči, tak zjistíte, proč patří mezi nejoblíbenější místa domácích. Šeki leží pod horami zeleného Kavkazu, a tak má v sobě jiný ráz než přímořské Baku. Kdysi tudy procházela i odnož Hedvábné cesty, a proto dodnes v městečku najdete starý karavanseraj, ale nejhodnotnější památkou je Chánův palác. Jako by z oka vypadl íránským palácům, a tak je zřejmé odkud bral v dějinách Ázerbájdžán svou inspiraci. Za hradbami se skrývá i kostel tzv. "Kavkazské Albánie" a pokud se řekne Šeki, tak domácí jedním dechem dodají "halva". Právě odsud pochází nejlepší halva Kavkazu, bez které prostě nemůžete odejít.

Čti více

Noravank

Noravank v centrálním Arménii patří mezi nejkrásnější arménské kláštery. Nachází se na konci zajímavého kaňonu a v momentě, kdy se jeho kamenné stěny otevřou, objeví se silueta kláštera ukrytá pod vysokými skalami. Klášterní komplex zde stojí od 13. století, ačkoli jeho jméno zní v překladu "nový klášter". Najdete zde dva krásné kláštery, které jsou svým způsobem unikátní. Ten větší, má dvě patra a ten menší zase na sobě nese podobiznu Boha. Většinou je znázorněn pouze jako symbol, ale zde se mu můžete podívat do očí.

Čti více

Kazbegi

Městečko Kazbegi dnes již nese jméno Stapantsminda, ale v myslích lidí to už bude zřejmě navěky Kazbegi. Leží cca 180 kilometrů od Tbilisi v náručí kavkazských hor, kterým dominuje zasněžený pahorek Kazbegi (5 047 mnm), kde měl být podle legendy přikovaný Prométheus nebo pokud chceme, gruzínský hrdina Amirani. Kazbegi je malé městečko, kterému dominuje na náměstí socha Kazbegiho, spisovatele, který region proslavil. Nad ním se vyjímá klášter Tsminda Sameba, odkud máte kavkazské štíty jako na dlani. Stojí tu už od 14. století a když ho dosáhnete, ocitnete se ve výšce 2 170 m.n.m.

Čti více

Gori

Gruzínské Gori se v 20. století stalo synonymem pro jedno jediné jméno, a tím je Stalin. Právě zde se totiž Josip Vissarionovič v roce 1878 narodil a dodnes zde najdete jeho ulici, jeho monumentální muzeum i se sochou, a dokonce i jeho rodný dům. Jako by se vše v město točilo jen kolem jeho osoby a vy budete překvapeni jaký kult osobnosti si jeho muzeum zachovalo. Je to bizarní, ale svým způsobem i velmi zajímavé místo, které nahlédne do dějin Sovětského svazu v době stalinismu. Gori má i svou vlastní historii, která je neméně zajímavá, město založil v 11. století král David IV. Později se zde zastavili Peršané, Osmané, stálo na křižovatce obchodních cest. V roce 1920 ho téměř celé zničilo zemětřesení a muselo ožít znovu. Proto zde kromě pevnosti není mnoho památek, ale i ty, které tu jsou zastíní postava Stalina. Nedaleko od Gori leží i vzácné historické město Uplitsikhe se svými ruinami.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací