Nachičevan, Jižní Kavkaz (Komfort)


Jedinečná cesta, která spojuje nejen tři pestré země ležící pod Kavkazem, ale která vás provede také jedinečnými oblastmi jako je Náhorní Karabach a Nachičevan. Od Kaspického moře až po Ararat. Vynikající kuchyně, koňak a gruzínské víno vám udělají Kavkaz ještě přitažlivějším.

  • roky příprav zapracovaných do jedinečné cesty napříč Kavkazem
  • nejvíce praktických zkušeností s Náhorním Karabachu
  • degustace gruzínského vína, koňaků a tradičních dobrot v ceně
  • pod záštitou historiků, kteří tuto oblast milují
Nachičevan, Jižní Kavkaz

1. den:

Na této cestě budeme balancovat mezi Evropu a Asii. Celá trasa se pohybuje po bezpečných oblastech. Přílet do Nachičevanu, jedinečné autonomní republiky, kterou téměř nikdo nezná a málokdo ji dokáže ukázat prstem na mapě. Kde přesně jsme? Místo, kam ještě turismus nedorazil. Nachičevan je země krásných hrobek a vysokých hor, mezi nimiž leží neznámé hlavní město. Povyprávíme si legendu o potopě světa a o muži jménem Noe, a ještě navíc navštívíme jeho hrobku. Napadlo by vás, že se nachází právě zde? Nachičevan nám ukáže i vzácné hrobky Mumine Chatum a Jusúfa ibn Kusajra z 12. století. Zjistíme, jak vypadají místní koberce a projdeme se domy, kde žili místní panovníci. Na oběd ochutnáme širin plov, tradiční jídlo regionu, kde se chuť beraniny s rýží mísí s lískovými oříšky, mandlemi a sušeným ovocem. Dostal se dokonce na ázerbájdžánskou známku! Přesun do regionu Sharur k monumentu ve vesničce Garabaghlar, který ovlivnil věže od Tabrizu přes Bagdad do Konyiu. Výhledy na posvátný Ararat.

2. den:

Staré město Ordubad na jihu regionu čeká na zápis na seznam UNESCO a my uvidíme, proč. Na jedné straně Arménie, na druhé Írán a my jsme uprostřed. Historické domy, mosty, mešity a příběhy Hedvábné cesty, která procházela i tudy. Zastávka v jeskyni Asabu Kahf zmiňované v Koránu. Uvidíme Hadí horu? Prohlédneme si originální suvenýry? Ve vesničce Gülüstan si prohlédneme středověké ruiny a krásnou krajinou se vrátíme zpět do hlavního města Nachičevan.

3. den:

Dýchne na nás orientální závan BAKU, který nás naláká na své starobylé hradby. Prohlídka historického centra plného úzkých uliček. Dívčí věž s příběhem, který si povíme přímo pod ní, symbolem celého města. Širvanšahův palác z 15. století nám odkryje kus místních dějin. Moderní Baku se širokými bulváry, luxusními obchody, restauracemi připomíná Paříž. Nevěříte? Vyhlídka na město a záliv Kaspického moře. Výprava 70 kilometrů na jih do Gobustánu a vzácné petroglyfy lovců doby kamenné, jež jsou unikátní ve světovém měřítku. Thor Heyerdhal při pohledu na ně přišel s teorií, že odtud pocházejí Vikingové. Unikátní místo. Večer se rozsvítí světla Baku a my si vychutnáme kousek místní kuchyně.

4. den:

Opustíme Abšeronský poloostrov plný zemního plynu a ropy a vydáme se po stopách starobylé Hedvábné cesty až do Sheki pod zelenými kavkazskými kopci. Cestou zastávka v městě Šamachi u nejstarší mešity Kavkazu a hrobky posledního místního panovníka. Fotogenické místo, které téměř nikdo nezná a budeme zde sami. Sheki s Chánovým palácem, z něhož dýchá Persie, ale i starý karavansaraj a ochutnáme nejlepší chalvu celého kavkazského prostoru. Přespíme v karavansaraji, který se stane unikátním zážitkem na naší cestě.

5. den:

Překročíme azerbajdžánsko-gruzínskou hranici a ocitneme se v zemi skvělého jídla, vynikajícího vína a pohostinných lidí. Příjezd do Signagi, horského městečka s výhledem na východ-kavkazský masiv a úrodné údolí Alazani. Zde pochopíme, proč se o provincii Kacheti mluví jako o gruzínském Toskánsku. Večeře v tradiční restauraci.

6. den:

Historická provincie Kacheti a její poklady. Navštívíme klášter GREMI ze 17. století, který sloužil jako svatostánek, ale i jako sídlo kachetských králů. V místní vinici Khareba se projdeme jeskyněmi a ochutnáme nejlepší lokální vína. Klášter ALAVERDI patří k největším v Gruzii a dodnes zde žijí mniši. Jaké by to bylo Kacheti, kdybychom se zastavili jen v jedné vinici? Návštěva další vinice a opět se naučíme více o gruzínském vínu. Věděli jste, že je nejstarší na světě? Večer gurmánské hody v místní restauraci v Signagi.

7. den:

Opustíme Kacheti a vydáme se na jih do pohraničí, abychom objevili unikátní mnišský komplex DAVID GAREDŽA z 6. století. Země se změní na vyprahlou polopoušť a možná uvidíme nomády se svými stády. Navštívíme kláštery Lavra a Udabno. Dodnes na jejich stěnách dýchají nádherné fresky. Projdeme se hranicí, která prochází komplexem, a na chvilku se opět ocitneme v Ázerbájdžánu, přestože už bez kontroly pasů. Opuštěnost tohoto místa nás dostane. Přesun na sever do Tbilisi a první procházky nejkrásnějším kavkazským městem.

8. den:

Vojenskou cestou severně od Tbilisi přejedeme až do klína kavkazských hor. Naším cílem bude hora Kazbeg (5047 m) v městečku KAZBEGI, kde byl podle pověsti připoután bájný Prométheus. Mezi Tbilisi a Kazbegi nás čeká několik zajímavostí. Posvátná MTŠKETA byla dlouho hlavním městem a dnes je pod patronátem UNESCO. Panorama města od kláštera Džvari a fotogenický soutok řek, kde stojí katedrála s kouskem Kristova roucha. Na břehu jezera projdeme pevnost s klášterem ANANURI a následně si užijeme pohledy na kavkazské hory a údolí. KAZBEGI obklopené štíty. Džípy nás vyvezou nahoru ke klášteru Tsminda Sameba. Žádný jiný klášter v zemi není tak krásné situován. Uděláme desítky fotografií!

9. den:

Návrat do TBILISI si opepříme zastávkou na místě, kde se narodil snad nejslavnější Gruzínec. GORI s rodným domem Stalina a příběhy o ne tak starých dějinách, které se s ním spojují. V Tbilisi pojedeme lanovkou přes řeku Mtvkari na pevnost s nejkrásnějším pohledem na hlavní město. Mix kostelů, klášterů, nové i staré architektury dělá z Tbilisi unikátní kavkazské místo. Budete se toulat starými uličkami a posedíte si na tradičním lobiu a chačapuri nebo se vykoupete v lázeňské čtvrti Abanotubani, kde se koupal Puškin či Dumas?

10. den:

Naše Gruzie pomaličku končí a před námi se otevře svět jménem Arménie. Věděli jste, že je nejstarší křesťanskou zemí světa? Přechod hranice. Sever země proslavilo několik klášterů a my se zastavíme u nejkrásnějšího ze všech. Klášter HAGHPAT zapsaný v UNESCO bude naší vstupní branou do arménské architektury. První arménský oběd a odjezd k břehům jezera SEVAN, kde strávíme noc. Vykoupete se v jeho vodách tak, jako kdysi výletníci ze všech koutů Sovětského svazu? Ochutnáte místního sevanského pstruha?

11. den:

Břeh Sevanského jezera zdobí unikátní místo zvané NORATUS. Proč je pro Armény tak důležité? Starobylou Hedvábnou cestou přes horská sedla vysoko nad 2 000 metrů až ke klášteru TATEV. Je právě on tím nejkrásnějším? Svezeme se lanovkou zapsanou v Guinessově knize. Tato země nás nepřestane překvapovat. Lačinským koridorem na místo, kde začíná Náhorní Karabach. Znáte někoho, kdo tu už byl? První procházka hlavním městem s atmosférou, jakou byste v této republice nečekali. Ubytování v nejlepším hotelu v zemi ve společné budově s karabašským parlamentem.

12. den:

Náhorní Karabach. Komu vlastně patří? Zapomenutý region plný tradic, vzpomínek na válku a obrovské chuti žít. Cestovatelský bonbónek. Hlavní město STEPANAKERT, kde jsou sochy s lampou místo hlav, barevné tržiště s místní specialitou zingalovhats a symbol Karabachu v podobě sousoší Tatik Papik. Co znamená Karabach? Kolem bývalých minových polí pokračujeme na sever ke klášteru GANDZASAR. I zde probíhala válka, ale klášter jako by zázrakem přežil. Relikvie sv. Jana Křtitele i jeho otce Zachariáše a krásně tajemná atmosféra. Nad Stepanakertem si ukážeme starobylé město SHUSHI. Kdysi bylo sídlem vzdělanosti a žil zde chán, ale válka ho proměnila na ruiny. Odtud ostřeloval Šamil Basajev údolí a my si řekneme více. Večer v Stepanakertu.

13. den:

Opustíme Náhorní Karabach jedinou cestou, která ho spojuje s okolním světem a čeká na nás další unikátní místo, o kterém běžný člověk netuší. ZORATS KARER má přezdívku "arménské Stonehenge" a i my si prohlédneme tajemné kameny roztroušené v zemi. Klášter NORAVANK vyráží dech svou fascinující polohou pod vysokými skalami a na fasádě nese portrét samotného Boha. Vynikající šašliky se saláty a arménské pivo nebo koňak. Po obědě si ukážeme, že nejen Gruzínci dělají víno. ARENI. Arménská vinařská oblast a ochutnávky zajímavých vín. Ikonu Arménie navštívíme v klášteře KHOR VIRAP. Přímo nad ním vystřeluje bájný Ararat, kde přistál biblický Noe. Klášter sehrál důležitou roli, protože zde věznili sv. Juraje a odtud se začalo šířit křesťanství. Arménie ho přijala v roce 301 a je tak první zemí světa. Příjezd do Jerevanu.

14. den:

Podíváme se, jak žije, nevelké město EČMIADZINE, které považují místní za arménský Vatikán. Projdeme se katedrálou a řekneme si, proč je tak významná. Ruiny katedrály ZVARTNOTS se dostali do UNESCO, a tak nebudeme chybět ani u nich. Hlavní město JEREVAN si nás získá hned na začátku. Ochutnáme vynikající, arménské koňaky Ararat na místě, kde vznikají a naše zavazadla budou o několik kilogramů či litrů těžší. Popíjet koňak v Jerevanu? Tomu se říká zážitek! Prohlédneme si město z vyhlídky, a pokud budeme mít štěstí, mrkne na nás Ararat. Budova divadla, Kaskáda, široké bulváry i Náměstí republiky s fontánami. Vynikající boršč a poslední nákupy či posezení v baru ve městě proslulém neexistujícím rádiem.

15. den:

Odlet z Jerevanu s kufrem plným zážitků.

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, 2 x přelet Nachičevan, poznávací program Nachičevan, pronajatou dopravu klimatizovaným minibusem, SEN průvodce, místní průvodce, vstupné, ubytování v hotelech střední třídy, snídaně, jednu noc v historickém karavansaraji, láhev vody na osobu a den, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, víza, fakultativní výlety

Zájezd na klíč:

Tento zájezd vám také rádi zabezpečíme na klíč, v uzavřené skupince vašich přátel libovolného počtu osob i termínu, dle vašich individuálních požadavků.
Jsme tu pro vás, rádi vám splníme vaše sny.

Nenechte si ujít slevu zájezdu!


Váš vybraný zájezd nyní nabízíme za výhodnou cenu.
Následující dny vám garantujeme nejlepší cenu a podržíme vám také místo na zájezdu.

ODESLAT
Povinné pole
Nenechte si ujít slevu zájezdu!

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Zobrazit všechny fotky

Zážitky ze zájezdů

Gruzie, klášter Davit Gareja

Po cestě gruzínskou polopouští se najednou vynoří pahorek s klášterním komplexem David Gareja. V této vyprahlé pustině by ho zde nikdo nečekal. Mikrobus necháváme na parkovišti a vyrážíme na první kopec s klášterem. Ticho, klid a vůně tenkých medových svíček. Sem tam se objeví jeden z mnichů, kteří zde stále žijí. Na hřebeni kopce se protíná hranice mezi Gruzií a Ázerbájdžánem a právě tam směřujeme. Kráčíme přes hranici, vcházíme do Ázerbájdžánu  a ve skalách objevujeme opuštěně kláštery, které tu stojí staletí. Fresky jsou tu jen pro nás a nikde nikdo. Unikátní místo. Zlatým hřebem je pak pohled na panorama celého místa. Odpočíváme zde a s uloveným zážitkem scházíme dolu. 

Gruzie

Z Ázerbájdžánu vstupujeme do gruzínské oblasti zvané Kacheti, kterou proslavilo nejlepší gruzínské víno. Nahlížíme do tajemných klášterů a na malých vinicích ochutnáváme vína a místní sýry. Vinařství Chareba v bývalém vojenském tunelu, výhledy na vinice, ale i výroba tradičního vína. Procházka „toskánským“ městečkem Signagi a posezení v rodinné restauraci u specialit gruzínské kuchyně za zvuků místní hudby. První momenty v Gruzii si skutečně zamilujete. 

Mohlo by Vás zajímat:

Na vrch stránky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Pohlídáme vám slevu vašeho zájezdu nebo vysněné země
ODESLAT
Povinné pole
Pohlídáme vám slevu