Divoká příroda Jižní Ameriky
sleva first minute až 27%

Jižní Amerika jednou za život (Expedice)

Zažijte to nejlepší z Jižní Ameriky a vydejte se společně s námi na poznávací expedici od Tichého oceánu až po Atlantik za 29 dní! Na vlastní oči spatříte slavné Machu Picchu, jezero Titicaca nebo indiánský La Paz. Nezapomenutelné zážitky si však odnesete i z cesty bolivijským Altiplanem, odkud zamíříte přes Salar de Uyuni do nejsušší pouště světa. Bezkonkurenčním závěrem vašeho putování pak bude přejezd přes Andy do elegantního Buenos Aires, kde se necháte okouzlit vodopády Iguazú i úžasným Rio de Janeirem! 

  • od Tichého oceánu k Atlantiku za 29 dní
  • šest zemí Jižní Ameriky na jedné cestě
  • přejezd přes Salar de Uyuni i přes andská sedla
  • Machu Picchu, indiáni, karneval nebo silvestr v Riu
  • first minute slevy na zájezdy do jižní Ameriky jsou dynamické a průběžně se snižují
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku do Limy a zpět z Rio de Janeiro v Economy class, letištní poplatky, místní přelety Lima-Cuzco, Calama-Santiago de Chile a Iguazu-Rio de Janeiro, minimálně 12x snídaně, plnou penzi při expedičním přechodu solnou pouští a Altiplanem (2x snídaně, 2x oběd, 2x večeře), komplet dopravu místními autobusy, vlakem, pronajatými mikrobusy a džípy, ubytování v hotelích jihoamerického standardu v pokojích pro 2 osoby (úroveň 3 *), SEN průvodce, výlety do pouště Atacama, Salar de Uyuni, člunem na jezero Titicaca, přechod And ze Santiaga do Mendozy, prohlídku vodopádů Iguazú ze strany Argentiny, vláček na Corcovado, lanovku na Cukrovou homoli, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, vstupné na Sambodróm během karnevalu, fakultativní výlety, odbavené zavazadlo na letu Foz Iguazu – Rio de Janeiro (20 – 50 EUR), která se platí na místě

Ubytování:

Lima – Hotel San Agustin Riviera***, 2 noci
 
Cuzco – Royal Inka***, 1+1 noc
 
Machu Picchu Pueblo – Casa Andina Classic***, 1 noc
 
Puno – Qelqatani Hotel***, 1 noc
 
La Paz – Hotel Sagarnaga***, 2 noci
 
San Pedro de Atacama – Diego de Almagro***, 1 noc
 
Santiago de Chille – Almacruz Hotel y Centro de Convencion****, 3 noci
 
Mendoza – Hotel Argentino***, 1 noc
 
Buenos Aires – Rochester Hotel Buenos Aires****, 3 noci
 
Foz de Iguazu – Foz Presidente Hotel***, 2 noci
 
Rio de Janeiro – Nobile Copacabana Design***, 4 noci
 
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
 
 

Poznámka:

Jedná se o zájezd zahrnující vstup na Machu Picchu, o které je momentálně enormní zájem a vstupenky je nutné kupovat s velkým předstihem. Prosíme Vás tedy o zaslání scanu pasu společně s úhradou zálohy, abychom pro Vás vstupenky stihli včas zajistit a předešlo se nutnosti si lístek kupovat až přímo na místě. Zároveň si zkontroujte, dostatečnou platnost Vašeho pasu, tedy alespoň 6 měsíců po návratu ze zájezdu.

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 2500 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1.den: Odlet do Jižní Ameriky

LIMA
 
Sejdeme se na letišti, kde nás čeká dvanáctihodinový let přes šest časových pásem, až na opačný konec naší planety. Jeho naprostou kvalitu zajistí ověřená letecká společnost. Pro větší komfort během cestování si mohou zájemci připlatit samozřejmě i Business class. Ve večerních hodinách pak dorazíme do cíle – přistaneme na moderním letišti v Callau zvaném Jorge Chavez International Airport, které se nachází jen 11 km od centra Limy. Ta je hlavním městem Peru a současně také druhým největším městem Jižní Ameriky (žije zde cca 10 milionů obyvatel). 
 
Následně se přesuneme soukromým transferem do Limy, kde si vyměníme Nuevos soles (v překladu "Nové slunce"), místní měnu, kterou budeme v nejbližších dnech platit. SEN průvodci cestují do Peru několikrát do roka, proto také vědí, kde je zdaleka nejlepší kurz! Co nás však překvapí už během cesty k hotelu, je živost města. Tamější doprava může dokonce kdekomu připadat chaotická, ale díky obratnosti peruánských řidičů patří překvapivě k té nejlepší na světě. „Bienvenidos al Peru!“ (překlad – „Vítejte v Peru!“) S příjezdem do metropole se nám pak naskytne skvělá příležitost, vychutnat si večerní doušek lokálního piva Cusqueña (v překladu "Dívka z Cusca")! Kdo všechno si dá dobrý drink před spaním?
 
 

2. den: Francisco Pizzaro a první ceviche

LIMA
 
Probouzíme se v Limě, která je také přezdívaná jako „Město králů“. Většina turistů toto město z neznámých důvodů raději obchází (což je velká škoda), my se však do jeho historie a života ponoříme důkladně. Objevíme společně se SEN průvodcem kouzlo bývalé metropole španělského místokrálovství v Jižní Americe, která platí i za centrum Nového světa. Právě odsud vyráželi španělští conquistadoři na další výpravy směrem na jih kontinentu. A my pochopíme už během prvních kroků překrásným koloniálním centrem, proč se Limě také říká „Město balkonů“. Jsou jich tu stovky, a některé z nich představují opravdové umělecké skvosty – ručně vyřezávané. Naši prohlídku ale oficiálně zahájíme v klášteře San Francisco, jenž patří k nejkrásnějším v Novém světě, a to hlavně díky originálním i zachovaným kachličkám „azulejos“. Kdekdo z nás bude mít náhle pocit, že se nachází v kouzelné Andalusii. Španělé sem totiž přivezli kromě své kultury i ony autentické dlaždice azulejos.
 
Až se pokocháme fascinujícím klášterem se španělským nádechem, vydáme se také do tajemných katakomb, které patří k nejzachovalejším na kontinentu. Opomenout ale nemůžeme v nedalekém parku i prohlídku sochy, jež vyobrazuje významného dobyvatele Francisca Pizarra. Z tohoto místa budeme mít ovšem i skvělý výhled na rozsáhlou čtvrť chudých, tzv. "Pueblos Jove". Lima je totiž učiněným kontrastem bohatých a chudých čtvrtí. Zde si třeba zodpovíme, proč jich je tolik a kdy vznikly. A pak vyrazíme klikatými uličkami Limy dál, než dojdeme k nejstarší univerzitě v Novém světě, známé jako Universidad San Marcos. Mezi její absolventy patří ku příkladu známý představitel avantgardy César Vallejo nebo držitel Nobelovy ceny Mario Vargas Llosa. 
Při obdivování historického „srdce“ Limy ale mnohým z nás vyprahne, proto bude naší další zastávkou obchůdek či stánek s čerstvými ovocnými šťávami, které místní prodávají za pár soles. Zdárně osvěženi však pokročíme a náhle se ocitneme na náměstí Plaza San Martín. V tomto místě si například vysvětlíme, kdo to byl onen známý Libertador ("Osvoboditel"), a proč má uprostřed náměstí sochu. Magické náměstí Plaza San Martín si ostatně mnozí z nás zamilují nejen pro úžasnou atmosféru a historii, ale i pro republikové budovy z 19. století. Jeho kouzlo nás pohltí zejména večer po setmění, třeba s chutným peruánským drinkem v ruce! Kdo vyzkouší lahodný koktejl Pisco sour? 
 
Naše objevování ale zdaleka nekončí! Po obchodní ulici Jirón de la Unión se opět přesuneme do koloniálního centra a ocitneme se záhy na nejznámějším náměstí zvaném Plaza Mayor. Zde se budeme kochat palmami, prezidentským palácem nebo i katedrálou, v níž jsou uloženy ostatky Francisca Pizarra, pokořitele říše Inků a prvního místokrále. Donedávna se zde nacházela i jeho socha. A pak nás čeká chutný oběd v TOP restauraci, doslova pár metrů od náměstí! Zajímavost: Málokdo ví, že peruánská kuchyně patří k těm nejlepším na světě, a že samotné Peru získalo několikrát za sebou ocenění TOP gastronomická destinace světa!
Teď už ale zpět k lahodnému obědu. Dobrotami se to bude jen hemžit! K ochutnávce se nabídne například "peruánské sushi" Ceviche (marinované ryby v limetkové nálevu) nebo například typické jídlo Lomo saltado (smažené maso se zeleninou). Hlad v Peru nás zkrátka nezastihne, to si můžeme být jistí. Za nedlouho totiž ochutnáme další kulinářský skvost! Ti, kteří budou mít chuť po vydatném obědě ještě na něco malého, mohou okusit třeba nejznámější rychlý pokrm Jižní Ameriky, který se nazývá Empanadas – to jsou kapsy plněné masem, šunkou, sýrem a jinými dobrotami. A pak už nás čeká jen návrat do hotelu, kde si například prozradíme, na jakém místě v Limě se nachází národní fotbalový stadion, poznatky proložíme posledním večerním drinkem, a nakonec ulehneme nadšeni ke spánku. Doporučení: V Limě si mohou zájemci dokonce objednat i prémiový hotel Sheraton, vzdálený jen pár stovek metrů od historického centra. 
 
 

3. den: Impérium Inků

LIMA – CUZCO
 
S ranním budíčkem se opět přesuneme na letiště v Limě. Odtud nás čeká let na severovýchod Peru, konkrétně do Cuzca. Toto fascinující město vyrostlo na inckých základech a rozložené je po okolních údolích. Španělé si zde dokonce kdysi dávno vybudovali základnu pro své další objevy. Jakmile dorazíme na místo, zamíříme k rezervovanému hotelu v koloniálním stylu, kde se také ubytujeme. Nacházet se budeme v samotném centru, jen několik metrů od hlavního náměstí Plaza Mayor. Doporučení: Zájemci mají možnost objednat si prémiový boutique hotel JW Marriot El Convento, který je umístěn v historické budově kláštera ze 16. století. Hotel získal mimochodem ocenění World Travel Awards 2018 v kategorii Nejlepší hotel kulturního dědictví.
 
Po vybalení věcí na hotelu se však vydáme za poznáním města Cuzca, jehož název se překládá jako „Pupek světa“. Čeká nás dokonalá prohlídka bývalého impéria Inků a největší indiánské říše, která se zrodila na americkém kontinentu! Právě tady se nacházejí nejkrásnější pozůstatky staveb, jež nám Inkové zanechali. Prohlédneme si ku příkladu čtyři nejznámější z nich – Cuatro Ruinas (Čtyři ruiny) – tato prohlídka je v ceně zájezdu. Naše zážitková „jízda“ ovšem začne v převýšení asi 200 metrů nad městem, konkrétně na pevnosti Sacsayhuaman. Jedná se o majestátní stavbu, o níž Španělé prohlásili, že musí být snad dílem samotného ďábla. No, posoudíme sami. 
 
Naše cesta Cuzcem ovšem přinese i velmi netradiční zážitky, jako například focení s živou lamou! Nadšení fotografové by ale měli dodržovat bezpečný odstup, neboť riskují, že budou lamou popliváni. To je ostatně velmi specifický způsob jejich obrany, pokud se cítí v ohrožení. S ukořistěným lamím selfie pokročíme dál. Půjdeme například prozkoumat posvátný chrám Qenqo, jenž byl vytesán z vápencové skály a najdeme v něm i jeskyně či tunely. Zde ovšem některým z nás trochu vyhládne, proto se přesuneme pro něco malého „na zub“. Ti nejmlsnější si dopřejí třeba chocolate con queso (čti čoklo kon keso), což je velice netradiční forma „horké čokolády“. Tu místní obvykle konzumují s kukuřičným pečivem a ovčím nebo jiným sýrem, který v nápoji nechají rozpustit. 
 
Po zajímavém občerstvení se však vydáme ke spirituálním lázním Tambo Machay, kam údajně vládce Inca přicházel s celým svým doprovodem pro rady od Bohů – a to zejména při problémech souvisejících s říší. Historie tu na nás dýchne velmi intenzivně. Čeká nás ale ještě jedna historická zastávka – nedaleká červená pevnost Puca Pucara, která střežila okolí, jakož i cestu do Cuzca. A nakonec, zcela oslněni památkami, zamíříme zpět do historického centra Cuzca. Na každém rohu budeme obdivovat přímo mistrovskou stavební zručnost starých Inků a nakonec usoudíme, že náměstí Plaza Mayor (též Plaza de Armas) patří určitě k nejkrásnějším náměstím v Novém světě. 
 
Na náměstí ale nesmíme opomenout ani oslnivou krásu tamější katedrály s barokní koloniální fasádou, která je známá jako Iglesia de la Compañía de Jesús (Kostel Společnosti Ježíšovy)! Fascinováni ovšem budeme i stovkami okolních domů stojících na kopcích, jejichž světla po setmění připomenou kdekomu hvězdnou oblohu. A s příchodem večera pak už jen usedneme příjemně unaveni k večeři v ověřené restauraci – doporučujeme ochutnat gurmánskou specialitu z And, tj. mořské prasátko Cuy. Garantujeme TOP gurmánský zážitek!
 
 

4. den: Návštěva Ollantaytamba – místo posledního odporu lnků

CUZCO – OLLANTAYAMBO – AGUAS CALIENTES
 
V tento den ponecháme zavazadla na hotelu a nasadíme na záda pouze batohy s nejpotřebnějšími věcmi. Před námi je jedna noc mimo Cuzco, neboť vyrazíme směr Machu Picchu. Čeká nás jeden z vrcholných okamžiků dobrodružného putování. Přes údolí řeky Urubamba se tedy přesuneme do města Ollantaytambo (možnost fakultativního výletu přes magické posvátné údolí Inků). V Ollantaytambo pak zahájíme naši bájnou cestu vláčkem, až do městečka Machu Picchu Pueblo. Tato cesta je vždy zážitek. Vlak je ostatně jediná možnost, jak se na k Machu Picchu přepravit. Lístky na místě nelze zakoupit, my je ale budeme mít zajištěné již několik dní předem. CK SEN se postará o stoprocentní kvalitní servis. 
 
Jakmile vlak zastaví v naší cílové stanici, ocitneme se v malebném městečku, které kdekomu připomene známá lyžařská střediska. Vysoké horské štíty kolem tento pocit jen umocní. Také se nám zde bude dýchat o poznání lépe, neboť jsme absolvovali z Cuzca sestup o více než tisíc výškových metrů. Zájemcům se pak naskytne možnost, ponořit se do příjemných termálních bazénků. Plavky budou ovšem nutné. Město, ve kterém strávíme nějaký ten čas, je též nazýváno „Aguas Calientes“, právě díky všudypřítomným termálním pramenům. A na závěr dne si dopřejeme už jen skleničku drinku, aby se nám lépe spalo a také proto, aby nám Pacha Mama (Matka Zem) druhý den zajistila pěkné počasí na cestu k Machu Picchu. Někteří z nás nebudou moct s nadšeným očekáváním dokonce usnout. Už za pár hodin se ale dočkáme! Fotoaparáty se budou jistě hodit.
 
 

5. den: Machu Picchu – jeden ze sedmi novodobých divů světa

MACHU PICCHU – CUZCO
 
Ráno se probudíme v dechberoucím až téměř lázeňském prostředí panenské přírody a před námi bude vrchol naší cesty – slavné Machu Picchu, které je také nazýváno jako „Zapomenuté incké město“. V časných hodinách tedy odjedeme z hotelu. Ti aktivnější mohou absolvovat k ruinám pěší túru po Cestě Inků. Primárně k dispozici však bude pohodlnější alternativa, a to výjezd autobusem za malý příplatek 12 USD (doporučujeme). Až se dostaneme k cíli, rozprostře se před námi nezapomenutelné panorama se štítem hory Huayna Picchu v pozadí. Tento pohled je výjimečný sám o sobě a nevyrovná se žádným fotografiím na světě. Zde pocítíme krom jiného i silnou energii starobylé kultury Inků a budeme obdivovat také to, v jak dobrém stavu se místo zachovalo. Renomovaní průvodci nám rovněž sdělí, proč vlastně nebylo toto město nikdy dobyto a k jakým účelům sloužilo. 
 
A pak už nás čeká fascinující prohlídka města, při které zhotoví kdekdo desítky fotek. Kdo nejlépe zachytí výraz opodál stojící a pózující lamy? Ti, kteří zatouží po příjemné procházce, následně absolvují jeden ze dvou nenáročných treků a ostatní budou nejspíš jen nasávat tu magickou atmosféru či rozjímat. Jakmile se dostatečně pokocháme dechberoucí krajinou, vyrazíme v odpoledních hodinách zpět do Ollantaytamba. Odtud se také snadno dostaneme do naší výchozí stanice, do Cuzca. Zajímavost: Machu Picchu bylo prohlášeno za novodobý div světa a věřte, že vás nezklame ani na vteřinu!
 
 

6. den: Nejvýše položené splavné jezero světa

CUSCO – PUNO – JEZERO TITICACA
 
Další den nás čeká přesun z Cuzca do města Puno, který nabídne úžasné výhledy. V brzkých ranních hodinách tedy vyrazíme na cestu přes náhorní plošinu rozprostírající se mezi Peru a Bolívií, jež je známá jako Altiplano. Zajímavost:Po tibetské je druhou nejrozsáhlejší náhorní plošinou na světě. Už po prvních kilometrech si všimneme měnící se krajiny. Poušť v okolí Limy totiž vystřídají zelené scenérie a pastviny s lamami, alpakami a ovcemi. Během cesty nám průvodci vysvětlí, jaký je vlastně rozdíl mezi lamou, alpakou či vikuňou a zároveň prozradí, která vlna je nejlepší na šálu či svetr. Ostatně odjet z Peru bez svetru s lamou by byl hřích. 
 
Pomalu a jistě se přiblížíme k nejvyššímu bodu našeho přesunu – k průsmyku La Raya. Ocitneme se v úctyhodné výšce 4 335 m. n. m. Byla by škoda, nezvěcnit se zde na fotografii s informační cedulí! Kolem se pak budeme kochat až pětitisícovými vrcholky nebo několika peruánskými indiány stojícími ve svých stáncích. Mineme však i fascinující peruánská městečka a spatříme též život jejich indiánských obyvatel. O těch si řekneme daleko více. Dozvíme se například, jaké mají postavení ve společnosti a co je trápí nejvíce.
 
Naše cesta do Puna bude ubíhat poměrně rychle. Nečekají nás totiž žádné ostré zatáčky, jen relativní rovinka. Během našeho putování však bude čas i na krátké a velmi nezvyklé občerstvení v podobě hamburgeru z alpaky! Kdo bude chtít, může ochutnat. Pak už ale začneme vnímat měnící se nadmořskou výšku – díky radám od průvodců ji ale snadno zvládneme. Klienti CK SEN se s tím pokaždé bez obtíží popasují. Směřujeme však dál, přičemž budeme míjet největší město v oblasti zvané Juliaca, které si vysloužilo poněkud nelichotivou přezdívkou „Nejodpornější město Peru“. Oprávněnost přezdívky ostatně posoudíme sami. 
Postupně dojedeme až do Puna, největšího peruánského města na břehu jezera a hned si to zamíříme do přístavu. Zde totiž navštívíme velmi unikátní plovoucí ostrovy vyrobené z rákosu totora, na kterých žijí potomci (bohužel již mizející) populace původních Indiánů Los Uros. Zaposloucháme se také do místního a zvláštního indiánského jazyka Aymara a naučíme se alespoň pozdrav či zdvořilostní frázi "Kamisaraki?" (v překladu „Jak se máte?“). Jdeme přece na návštěvu, tudíž je to základní slušnost. Mnozí z nás si zde zhotoví i nespočet úžasných fotografií, neboť se ocitneme na velmi fotogenickém místě. A samozřejmě nezapomene ani na průvodní informace – vysvětlíme si například, jak se takový ostrov poskládá, nebo kam chodí mladí, pokud chtějí mít soukromí jen pro sebe. 
 
S přibližujícím se večerem ovšem pocítíme nastupující chlad z jezera, a tak se vrátíme do přístavu. Odtud nás pak čeká cesta pouze do hotelu. Ubytování máme zajištěné v centru Puna, tedy na velmi strategickém místě. Vše máme coby kamenem dohodil. Někteří z nás uvítají šálek čaje z koky na zahřátí – ten ostatně podávají v každém hotelu, a poté si většina dopřeje chutnou večeři. A aby dobře slehlo, zájemci se mohou ještě vydat na krátkou procházku v okolí hotelu! Příjemná, až téměř přímořská atmosféra Puna, skvěle ukolébá ke spánku. Další velmi intenzivní den s CK SEN je za námi. Doporučení: Přemýšlíte, co si dát k večeři? Je téměř povinností, dopřát si rybu s názvem Trucha (čti truc – pstruh) z jezera Titicaca! 
 
 

7. den: Nejindiánštější krajina Jižní Ameriky

PUNO – LA PAZ
 
Další den (v časných ranních hodinách) dáme městu Puno sbohem, s jezerem se však nebudeme zdaleka loučit! Naše cesta do Bolívie totiž povede právě kolem něj. Nejprve mineme peruánský venkov, cihlové domy bez omítky či všudypřítomné nápisy z minulých nebo následujících voleb. A pak to přijde – naše první zastavení na vyhlídce Mirador, odkud se pokocháme nejen jezerem Titicaca v celé své kráse, ale i neskutečnými panoramaty kolem. Doporučení: K jezeru Titicaca si mohou vzít věční otužilci plavky a ručník! Teplota vody se zde pohybuje kolem 9 °C, a tak nic nebrání tomu, dát si i pár temp. Téměř v každé skupině se najde alespoň jeden odvážlivec! A nebojte se, na zahřátí budeme mít s sebou peruánský destilát Pisco!
 
Kolem nejvýše položeného splavného jezera světa se nakonec přesuneme k hraničnímu přechodu v městečku Desaguadero, které získalo název podle řeky kopírující samotnou hranici. Tato řeka je zároveň jediným odtokem z jezera. Jakmile se dostaneme na místo, vystoupíme z autobusu a se zavazadly nám pomohou místní usměvaví mládenci pomocí speciálně upravených nákladních kol (za pár soles, samozřejmě). Následně peruánskou měnu ve směnárně vyměníme za tu bolívijskou zvanou boliviano a dořešíme i zbylé administrativní věci. Dříve bylo čekání na hranicích dlouhé, dnes už to jde rychleji, a tak se po nějaké té chvíli konečně vydáme na cestu do Bolívie. Během cestování se však nezapomeneme zastavit v Tiwanaku, kde si budeme moct prohlédnout nejdůležitější archeologickou lokalitu a nejvýznamnější památku předkolumbovských indiánských kultur v Bolívii (prohlídka již v ceně). Zajímavost: Věřili byste, že až sem sahalo jezero Titicaca? 
 
V městečku Tiwanaku ovšem stihneme i chutný oběd a dostatečně nasyceni se opět vydáme na cestu. Naším cílem totiž bude nejvýše položené hlavní město na světě zvané La Paz. Jak se budeme přibližovat, řekneme si třeba, kdo to vlastně býval Evo Morales – ten je s touto lokalitou silně spjat. Následně projedeme předměstím El Alto, jenž je domovem mnohem většího množství obyvatel, než které má samotné hlavní město, pokocháme se četnými cihlovými domy, a nakonec se před námi rozprostře tolik očekávaný La Paz. Tohle město ležící v údolí nás zcela uchvátí. A to nejen pro monumentální panoramata zasněžených vrcholků hor! La Paz zkrátka patří mezi nejkrásnější města světa a my ho další den důkladně poznáme. Ke konci dne nás už ale čeká pouze přesun do luxusního hotelu nedaleko centra, odkud budeme mít překrásný výhled na celé město. Zde pocítíme, že nadmořská výška už nám téměř nedělá problém, a někteří z nás si na zahřátí před spaním dopřejí i čaj z koky. 
 
 

8.den: Nejvýše položené hlavní město světa

LA PAZ
 
Naše další ráno bude patřit pohledům na úžasný La Paz. Čeká nás dobrodružné poznávání jeho zajímavých zákoutí. Propleteme se tedy klikatými cestami a začneme v uličce čarodějnic – Mercado de las Brujas, kde místní prodávají nejen výrobky z koky, ale i různé rituální předměty. Najdeme tu však i produkty z vlny alpaky a baby alpaky. Prostor na nákupy nás jistě nemine, o to nemusíme mít obavy. Nákupní horečku pak vystřídá návštěva místa, kde La Paz vznikl. Konkrétně tedy zamíříme na náměstí San Francisco. Zde si například vysvětlíme, proč město dostalo název „La Paz“, který v překladu znamená „mír“. Obohaceni dalšími historickými vědomosti se následně vydáme za dalšími památkami. Svou návštěvou poctíme též místní oslnivou katedrálu, klášter nebo moderní tržnici. Ve městě La Paz se vyskytuje celé spektrum různých budov. 
 
Při procházce městem budeme vnímat všudypřítomný chaos, a to hlavně při přecházení přes silnici. Ani to však neubírá tomuto místu na kráse. Náš výlet má ovšem pokračování, tudíž se přesuneme skrz nejrušnější ulici města a pomalu vystoupáme k náměstí Murillo. Mnohé z nás bude jistě zajímat socha uprostřed – průvodce nám detailně vysvětlí, o koho vlastně jde. Posléze se ale vydáme ke „Spálenému paláci“ - Palacio Quemado, který několikrát vyhořel (naposledy v roce 1875 téměř do základů). Možná o to větší kouzlo dneska má. Uchváceni místní kulturou budeme nasávat výjimečnou atmosféru, kterou dokreslí všudypřítomní indiáni s typickými malými klobouky. 
 
Zážitky ale zdaleka nekončí! Ti nejodvážnější si totiž z Bolívie odvezou také trochu toho adrenalinového dobrodružství. Kdo se přesvědčí a absolvuje šedesátikilometrový sjezd na kole z výšky 4 700 m. n. m. do výšky 1 200 m. n. m.? Po takovém prožitku kdekomu vyhládne! Nakonec si tedy všichni zajdeme na večeři s výhledem na celé město. Dokonalý závěr dne je před námi. Ve městě, které bylo zařazeno mezi sedm novodobých městských divů světa, strávíme další noc. SEN průvodci tuto lokalitu milují – zamilujeme se i my!
 
 

9. den: Vysokohorská Bolívie

AUTOBUS LA PAZ – UYUNI
 
Před sebou máme ještě jeden den v La Pazu. Dostaneme tedy možnost zakoupit si rozmanité bolivijské výrobky, které se vzory a barevnými kombinacemi značně liší od těch peruánských a někteří se dokonce projedou i lanovkou! Ve městě se totiž nachází velmi moderní „horské“ lanovky, jejichž systém je zdaleka nejdelší na světě, a krom jiného tvoří i nosný systém veřejné dopravy. La Paz nás zkrátka nepřestane překvapovat. Dobrodružné povahy se pak budou moct vydat do okolí, a absolvovat také výstup na sopku Chacaltaya. Zajímavost: V této lokalitě se bez větších obtíží dostanete do nadmořské výšky 5 400 m. n. m. i více! 
 
Jakmile ale nastane podvečer, zabalíme věci, naložíme zavazadla a přesuneme se na zastávku k našemu autobusu. Zde nás čeká loučení se s oslňujícím městem La Paz a následný noční přesun bolivijskou krajinou do městečka Uyuni (cesta potrvá cca 10 hodin, to se ale může změnit dle aktuální situace na silnici, počasí a podobně). Před námi je další expediční část naší cesty! Pohodlně se tedy usadíme, sedadla upravíme do lehu a načerpáme novou energii na poznávání. Abychom však měli dostatek paměti na focení, bude se též hodit promazání nepovedených fotografií z mobilu či fotoaparátu. Míříme totiž k lokalitě Salar de Uyuni, která je nesmírně fotogenická! A pak to nad ránem přijde – konečně město Uyuni, kde si přesedneme do terénních vozů a užijeme si třídenní přejezd největší solnou planinou na světě. 
 
TIP CK SEN: Pokud jste náročnější cestovatelé, kteří se nechtějí přepravovat do města Uyuni autobusem, můžete si doplatit přelet tímto úsekem. Získáte tak jednu noc navíc v La Pazu, kterou můžete využít na příjemnou večeři a případnou večerní procházku. Ráno pak budete mít zajištěný transfer na mezinárodní letiště El Alto – La Paz a přeletíte do městečka Uyuni. Se skupinou se tedy znovu setkáte v Uyuni (budete tam ještě před příjezdem terénních vozidel).
 
 

10. den: V srdci Salar de Uyuni

SALAR DE UYUNI
 
Nejbližší tři dny si užijeme vskutku zajímavé okamžiky plné vzrušení! Veškerá zavazadla, jídlo i pohonné hmoty povezeme na střechách terénních vozidel. To je to pravé dobrodružství! A tak nastoupíme do odolných Toyot (sůl všechno doslova rozežere, ale tyto vozy stále jezdí), naložíme vše potřebné a z města Uyuni vyrazíme za zážitky. Povezou nás mimochodem osvědčení řidiči (SEN průvodci je velmi dobře znají, neboť do lokality létají několikrát za rok). Naší první zastávkou bude velmi zvláštní až magické místo nedaleko města, tj. „hřbitov“ vlaků. Ač tento název může znít poněkud děsivě, nic hrůzného v něm nehledejme. Jde totiž o oblast, kde je možné spatřit opuštěné rezavé vlaky. Ty odsud kdysi dávno jezdívaly až do přístavu na pobřeží Tichého oceánu a jsou mimochodem velice fotogenické! A pak se přesuneme až na samotný salar. Čeká nás vyvrcholení programu – Salar de Uyuni, což je bílá solná planina rozprostírající se ve výšce 3 650 m. n. m. Současně je na světě i největší svého druhu. Bude to jedinečná podívaná! Před sebou spatříme bizarní krajinu, ve které je odraz slunce několikrát silnější než na sněhu. 
 
O umělecké fotografie zde nebude nouze, proto zastavíme na různých místech solné planiny. Kreativitě se nebudou klást meze! A ti, kteří si nebudou vědět rady s tím, jak co vyfotografovat, mohou se poradit třeba s řidiči či průvodci. Ti už totiž ví, odkud je planina nejkrásnější. A ještě jedna perlička uprostřed tohoto magického místa – v případě dobré sjízdnosti cesty a za vhodných podmínek zastavíme i na ostrově Isla del Pescado v Salar de Uyuni. Ostrov v bílém solném „moři“ s obřími kaktusy si každý z nás zamiluje! Kdo si tipne stáří těchto pichlavých rostlin? 
 
V momentu, kdy se začne připozdívat, naše cesta bude směřovat na jih ke kraji solné planiny. Zde na nás pak čeká velmi originální ubytování v podobě solného hotelu. V něm jsou ze soli vyrobeny nejen stěny a postel, ale dokonce i jídelna. A pokud dostaneme hlad, nemusíme mít obavy. Stravu totiž máme zabezpečenou (plná penze) během celého expedičního přesunu. Skvěle nasyceni nakonec usneme v solném objetí. Doplňující informace: Jídlo si vozíme s sebou a naši řidiči spolu s kuchaři nám vždy připraví výborné jídlo. 
 
 

11. den: Ze Salaru přes Altiplano

LAGUNA COLORADA
 
Za sebou máme výjimečný zážitek v podobě noci v solném hotelu na jihu Bolívie. Leckdo z nás se bude po spánku cítit jako znovuzrozený! Čekají nás ale další skvostné pohledy na přírodní scenérie – promazané fotoaparáty se budou hodit! Po snídani tedy opět nasedneme do našich terénních vozů a přesuneme se přes Altiplano – což je náhorní plošina mezi Peru a Bolívií a platí za druhou nejrozsáhlejší na světě (hned po tibetské). Ocitneme se v nadmořské výšce 4 000 m. n. m. a kolem budeme sledovat poměrně nehostinné prostředí. Avšak opodál zastavíme a pokocháme se překrásnou lagunou Canape s plameňáky. Tito elegantní ptáci nám jistě dokonale zapózují. 
 
Poté si to zamíříme k laguně Honda či k té s názvem Hedionda – zde se také zastavíme na oběd. Co dobrého nám naši řidiči spolu s kuchaři připraví tentokrát? Mnozí z nás budou při čekání na pokrm posedávat na lavičce a obdivovat tu neskonalou okolní krásu panenské přírody. Ocitneme se sami uprostřed jižní Bolívie (není zde ani mobilní signál). Jakmile se však najíme, nastoupíme zpět do automobilů a projedeme si Cestu Inků. Po ní se procházeli před více než 500 lety Inkové, když cestovali na jih říše. Během putování si krom jiného řekneme, jaká zvířata zde žijí. A možná také budeme soutěžit v tom, kdo jako první uvidí zajímavého hlodavce viskaču. 
 
S vozy vystoupáme čím dál výš – promění se však nejen nadmořská výška, ale i intenzita větru. První, čeho si během další fáze naší cesty všimneme, budou zcela jistě zvláštní kamenné útvary. Později tedy zastavíme u fascinujícího Kamenného stromu, jenž překvapivě nevytvořila lidská ruka – to jen pouhý vítr. Ten bývá v lokalitě velmi silný, proto se budou dozajista hodit ochranné brýle i šátek přes obličej. Poté opět nasedneme do aut a přejedeme k naší další zastávce – k Laguně Colorado, která mění svou barvu, a je zároveň vstupní branou do přírodní rezervace Andské fauny a flóry Eduardo Avaroa (vstup do rezervace je již v ceně zájezdu). Znovu se ocitneme uprostřed divoké přírody, kde nelze hledat luxusní hotely. Proto přespíme v jednoduchém hotýlku, který však nabídne dostatečný komfort. Čeká nás ovšem romantický bonus, a to jasná noční obloha bez světelného smogu! Všichni se tedy před spaním zahledíme na nebe a možná si zasoutěžíme v tom, kdo jako první najde souhvězdí Jižní kříž.
 
 

12. den: Skoro nikdy neprší

SAN PEDRO DE ATACAMA
 
Po pár hodinách spánku vstaneme. Čeká nás totiž brzký odjezd směrem ke gejzíru Sol de Mañana (v překladu „Ranní slunce"). Svůj název si však gejzír nevysloužil jen tak – ranní slunce při východu je zde skutečně nejkrásnější – a my ho při troše štěstí stihneme. Přidanou hodnotou návštěvy této lokality ovšem bude i horká lázeň v jednom z místních termálních bazénků a následná chutná snídaně! Plavky a ručník jako nutná výbava! Dokonalou idylku pak doplní už jen pohled na překrásné okolní scenérie. Následně ale nasedneme opět do vozů a popojedeme k poušti, která nese jméno slavného malíře Salvatora Dalího. Zde kdekdo z nás pojme podezření, že již tuto lokalitu viděl na jeho obrazech. K tomu si také řekneme více (například to, zda v poušti Salvador Dalí někdy skutečně byl, aby se inspiroval).
 
Dále nás ale čekají laguny, které patří k těm nejkouzelnějším na Altiplanu. První z nich bude Laguna Verde (v překladu „Zelená laguna“) nacházející se přímo pod majestátní sopkou Licancabur. Průvodce nám sdělí, proč se jí vlastně říká „Zelená“. A jako druhá se pak naskytne Laguna Blanca („Bílá laguna“), u níž získáme jedny z nejkrásnějších snímků. K fotografování se budou nabízet i tamější doslova pózující plameňáci! Nemůžeme je tedy opomenout. Obohaceni novými prožitky a fotografiemi však pomalu a jistě opustíme krásnou a nedotčenou Bolívii. Před námi (doslova za kopcem) se totiž nachází úchvatný stát Chile. 
Jakmile dojedeme na hranici, dostaneme výstupní razítko, zaplatíme výstupní poplatek a za zády necháme magický svět nacházející se v nadmořské výšce více než 4 000 m. n. m. Nezapomeneme se však rozloučit také se skvělými řidiči, kteří s námi trávili na cestách poslední tři dny. A pak už jen nasedneme do autobusu a namíříme si to po moderní udržované silnici směr Chile – nejmodernější země Jižní Ameriky. V rámci přesunu snížíme i nadmořskou výšku a dostaneme se postupně na „přijatelnějších“ 2 500 m. n. m. Míjet budeme též nejsušší poušť světa Atacamu. Zde prý nikdy neprší. Mraky na obzoru nás ale znejistí. 
 
Naší cílovou stanicí je ovšem městečko San Pedro de Atacama, kde vystoupíme a přesuneme se do komfortního hotelu. Luxusní prostředí přijde dozajista kdekomu vhod, po dobrodružných expedičních dnech. Až se ubytujeme, vydáme se také společně na hlavní městskou ulici, kde si vyměníme první chilské pesos a nasajeme tu správnou atmosféru vesnice připomínající tak trochu „Divoký západ“. Mnozí z nás se též pustí do fotografování nedaleké sopky Licancabur, která působí tak majestátně. Bude až k neuvěření, že jsme ještě ráno pobývali u lagun na bolivijské straně. Další intenzivní den v podání CK SEN bude za námi. Ten následující nás však čeká nezapomenutelná návštěva Mrtvého nebo Měsíčního údolí, odkud vystoupáme i na obrovskou písečnou dunu.
 
 

13. den: Měsíční údolí a hlavní město

SAN PEDRO – CALAMA – SANTIAGO DE CHILE
 
Noc v městečku San Pedro (uprostřed pouště Atacama) je za námi, a tak se vydáme na zajímavý výlet do Měsíčního údolí. Počasí v pouštní lokalitě je velmi slunečné ale také teplé, proto se nám bude hodit zcela určitě pevná obuv (pro komfortní chůzi v písku), voda v lahvi i sluneční brýle. Zajímavost: Měsíční údolí nedaleko San Pedra leželo v minulosti na území indiánského kmene Atacameños. V jistém úseku naší túry pak neopomeneme ani výšlap na obrovskou písečnou dunu (Duna Mayor), odkud uvidíme magické a dechberoucí scenérie. Před námi se totiž rozprostře poušť, kterou v pozadí doplňují zasněžené několikatisícové horské štíty And. Toto fotogenické místo se zkrátka neobejde bez fotografie! Jakmile jej zvěčníme na snímku, projdeme dále po hřebeni duny a pokocháme se krom jiného i pohledy na kráter a tzv. amfiteátr. Zajímavost: Zde se ku příkladu testují vozidla, která NASA vysílá do vesmíru! 
 
Z Měsíčního údolí se následně přesuneme do Mrtvého údolí. Hned v úvodu si však nezapomeneme vysvětlit, podle čeho vlastně získalo svůj název. Pak už nás ale bude čekat jen vyhlídka ze Skály Kojotů a zpáteční cesta. Tento výlet rozhodně stojí za to, a je zahrnut ceně zájezdu! Doporučení: Pokud se zrovna nebudete cítit na nějaké to výletování, můžete samozřejmě zvolit i odpočinek a svůj čas věnovat třeba opalování u bazénu. Závěrem se všichni sejdeme v hotelu, zabalíme se, a se zavazadly zamíříme na letiště. Před námi bude let směrem do Calamy, která je od San Pedra vzdálená přibližně 100 km. 
 
Calama je centrem těžby mědi v severním Chile, a tak vzhledem ke svému významu nabídne cestujícím hned několik denních letů směrem do hlavního města Santiaga de Chile. Proto i my zde počkáme na letadlo třeba při skleničce chilského červeného vína či při kávě. Tímto přeletem totiž ušetříme spoustu času. Pokud bychom jeli autobusem, trvalo by to 20 hodin. Samotný let nám pak potrvá přibližně dvě hodiny, a tak zanedlouho přistaneme v naší další destinaci, v Santiagu. „Bienvenidos a Santiago!“ Uvítá nás velmi moderní město, které je současně páté největší v Jižní Americe. Kolem sebe uvidíme mrakodrapy, moderní auta a různé obchody západních značek. Civilizovaný svět jako na dlani. Nakonec už jen využijeme soukromý transfer a přesuneme se z letiště Nuevo Budahuel přímo do centra města – kde na nás bude čekat ubytování v moderním hotelu. Kdo ještě zvládne před spaním sklenku chilského červeného vína?
 
 

14. den: Nejmodernější město v Jižní Americe

SANTIAGO DE CHILE
 
První poznávací den v metropoli Chile je před námi. Santiago de Chile vyhlíží jako moderní "evropské" město, které bude kdekomu připomínat Madrid nebo Barcelonu. Zároveň je živou vzpomínkou na kulturní, politické a sociální změny, jež se v zemi udály. A tak se vydáme na prohlídku do ulic. Začneme u prezidentského paláce známého pod názvem La Moneda. Právě zde se uskutečnil vojenský puč vedený generálem Augustem Pinochetem. Samozřejmě si k tomu také vysvětlíme, kdo to vlastně byl onen Pinochet. Dále budeme pokračovat kolem budovy Národního kongresu, dnes už bývalé budovy parlamentu. Zároveň si ale prozradíme, kde se parlament nachází v současnosti. 
 
Postupně však dojdeme až na hlavní náměstí Plaza de Armas, které nás oslní svou výjimečnou krásou i vzácnými chilskými palmami. V okolí budeme též obdivovat Metropolitní katedrálu, historickou budovu pošty či jezdeckou sochu zakladatele Pedra de Valdivia. Nedaleko od místa, kde se ocitneme, se rovněž nachází Mercado Central. Jedná se o rozlehlé tržiště, kam každý den místní přivážejí čerstvé ryby. Tichý oceán je ostatně od Santiaga vzdálen pouhých 80 km, tudíž rybí speciality ve zdejších restauracích stojí opravdu za to! My ale pokročíme v naší cestě dál, a to přes městský park Parque Forestal. Jakmile projdeme kolem Národního muzea výtvarných umění, dostaneme se do umělecké čtvrti Pío Nono. Zde nalezneme nejen příjemné kavárničky a vinárny, ale i galerie. 
 
Při prohlídce města si užijeme i fascinující jízdu tamější lanovkou, až na vrch Cerro San Cristobal nacházející se ve výšce 850 metrů. Kromě sochy Panny Marie (vysoké 22 metrů) zde budeme obdivovat i dokonalé výhledy na celé město. K tomu si dopřejeme třeba i šálek dobré kávy a užijeme si Santiago pod námi a majestátní Andy v pozadí. Nakonec se však vrátíme do města, kde ještě navštívíme významný dům, a dnes také muzeum zvané La Chascona. V něm kdysi žil jeden z nejznámějších chilských spisovatelů a držitel Nobelovy ceny za literaturu, Pablo Neruda. A jakmile se čas nachýlí k odpoledni, zájemci se budou moct vydat krom jiného i na vyhlídku z budovy Costanera. To je konkrétně nejvyšší mrakodrap Latinské Ameriky a současně druhý nejvyšší na jižní polokouli. Se závěrem dne však dostane kdekdo z nás chuť na lahodný pokrm, a tak se vydáme na večeři do kvalitní restaurace s bohatým menu – v nabídce budou nejen špičkové steaky! A milovníci vína si budou moct dokonce dopřát i skleničku toho kvalitního chilského. Gurmánský zážitek jako ideální zakončení dne.
 
 

15. den: Valparaiso – chilská perla na břehu Tichého oceánu

SANTIAGO DE CHILE – VALPARAISO – SANTIAGO DE CHILE
 
V tento den si budeme v Santiagu de Chile užívat pouze zasloužený odpočinek. Ti akčnější se ovšem mohou vydat na fakultativní výlet do překrásného historického města Valparaiso u Tichého oceánu (UNESCO).
 
 

16. den: Přejezd přes Andy do argentinských vinic

SANTIAGO DE CHILE – MENDOZA
 
Pomalu a jistě se začneme loučit s ojedinělým Santiagem. Čeká nás totiž přejezd přes Andy, který nabídne dechberoucí pohledy do okolní přírody. Pokud bude dobré počasí, spatří někteří z nás dokonce i nejvyšší horu Ameriky zvanou Aconcagua. Naším dalším cílem je argentinské město Mendoza. 
 
 

17. den: Nejvýše položené vinice na světě a doušek Malbecu

MENDOZA
 
Ocitneme se v Mendoze, která je zejména sídlem argentinského vinařství. Mnohé z nás oslní svým osobitým kouzlem. Na obzoru spatříme Andy a také nejvýše položené komerční vinohrady na světě. Zde budou mít zájemci možnost ochutnat různá místní vína – v nabídce fakultativní návštěva vinných sklípků. Kdo již pozná rozdíl mezi chilským a argentinským? A nakonec všichni odjedeme do naší další důležité zastávky – do Buenos Aires.
 
 

18. den: Šarm tanečníků tanga

BUENOS AIRES
 
Časně ráno dojedeme do Buenos Aires a ubytujeme se v 3* hotelu v centru města. Argentinská metropole nám nabídne mnoho zajímavého! V kavárnách uslyšíme znít tango a na ulicích spatříme nespočet pánů v dokonalých oblecích či krásné a elegantně oděné dámy. Nastane čas na oddych uprostřed nejšarmantnějšího města Jižní Ameriky!
 
 

19. den: Tango v kavárnách a šarm staré Evropy

BUENOS AIRES
 
Město elegance, širokých bulvárů a zašlé slávy – to je Buenos Aires. Protože sem cestují SEN průvodci několikrát do roka, získáme od nich ty nejaktuálnější informace! A díky ubytování v samotném centru metropole budeme mít ty nejvýznamnější památky pouze v pěší vzdálenosti. Tudíž se vydáme za dobrodružstvím do ulic. Prvně začneme prozkoumávat nejširší ulici naší planety známou jako Avenida 9., která je od hotelu vzdálená pouze pár desítek metrů. Kdo stihne spočítat všechny silniční pruhy, přes které projdeme? Následně se ale vydáme k obelisku, jenž se stal symbolem města. Jeho předlohou byl (jen pro zajímavost) Washington Monument v hlavním městě Ameriky! Kdo si zde zhotoví fotografii na památku? Pokocháme se však i nedalekou operní scénou, která je v Jižní Americe zdaleka nejznámější. Zde vystupují největší světové operní hvězdy! National Geographic dokonce zařadil tuto budovu mezi TOP 10 nejlepších operních scén na světě. 
 
Návrat do hotelu, čas na oběd a odpolední prohlídku rozlehlého města soukromým klimatizovaným autobusem. Připravte si fotoaparáty a mobilní telefony, jedeme! Uvidíme všechny skvosty, které Buenos Aires, město příznivých větrů, jak ho pojmenovali námořníci, nabízí. Pestrobarevnou proletářskou čtvrť La Boca se slavným stadionem Bombonera, kde hrával Diego Maradona. Čtvrť, kde se zrodilo tango argentino, muži v dokonalých oblecích a krásné elegantní ženy. Dámy, hlídejte si své partnery! Jinak jim tanečnice tanga padnou do náruče.
K svačině si dáme empanadas, pravděpodobně nejznámější rychlé občerstvení v Jižní Americe (kapsy plněné masem, šunkou, sýrem atd.), kávu nebo deci vína a pokračujeme v cestě. Čeká nás nejslavnější hřbitov, kde odpočívá i Evita Perón, Recoleta. Něco takového jste ještě neviděli. Ulice, ve kterých se dá ztratit, doslova město ve městě, kde se bohatí předháněli, kdo postaví nejkrásnější hrobku z nejlepších evropských materiálů. Nemůžete minout náměstí Plaza Mayo se světoznámým prezidentským palácem, příznačně pojmenovaným Casa Rosada, což v překladu znamená Růžový dům. Uvidíme balkon, z něhož mávala Evita. 
 
Zastavíme se také v metropolitní katedrále, kde do roku 2013 sloužil mši tehdejší kardinál Bergoglio, dnes známý jako papež František. Večer si možná dáte svůj první argentinský steak. Povečeříme v TOP restauraci, kde nás již znají a kde obědvají slavní politici a sportovci. Rozhodně si nenechte ujít špičkové červené víno, kde vám rádi poradí podle vašich preferencí.
 
 

20. den: Buenos Aires

BUENOS AIRES
 
Půjdete si ráno zaběhat do zelených plic města? Určitě Vás mile překvapí množství parků ve městě, Buenos Aires jich má nejvíce na světě (přes 250). Dnes pokračujeme v prohlídce města pěšky a vyzkoušíme si i jízdu nejstarším metrem na jižní polokouli i ve španělsky mluvícím světě. Madrid zaostal o šest let, další důkaz toho, jaká byla Argentina kdysi bohatá. Přepravíme se do rezidenční čtvrti Palermo, kterou si postavili v 19. století italští přistěhovalci. Bohatá čtvrť, kde každý dům má vlastního vrátného a kde si domácí nechávají své miláčky venčit chudými. Zmrzlinárny, pizzerie, kavárny, cítíte se jako v Itálii? Park za parkem. Rybník v parku rosed nebo navštívíte Japonskou zahradu, největší na světě mimo území Japonska?
 
Ve volném čase se můžete procházet po širokých bulvárech, všude kolem jsou krásné budovy a opravdu si připadáte jako v Evropě. Máte chuť nakupovat? Jen pár metrů odtud se nachází pěší nákupní zóna Calle Florida, kde najdete světoznámé značky a také nejznámější (a nejluxusnější) obchodní dům Galerías Pacífico v krásné budově ve stylu Beaux Arts, kterou navrhli architekti Emilio Agrelo a Roland Le Vacher po vzoru pařížského obchodního domu Le Bon Marché. Ne nadarmo se městu říká Paříž Jižní Ameriky. Večer vám nabízíme možnost navštívit tango show, kde zažijete skutečné emoce profesionálních tanečníků za doprovodu živé hudby. Dechberoucí pohyby a vášeň nám nedovolí se od tohoto představení odtrhnout a nevíme, co bychom... Zda fotit nebo natáčet video. K večeři výborný steak (výběr i z jiných jídel), vynikající víno. Dokonalé zakončení intenzivního dne v podání CKSEN.
 
Dnes se však můžete vydat na fakultativní výlet do sousední země. Do Uruguaye je to opravdu co by kamenem dohodil. Colonia del Sacramento bylo jediné město, které Portugalci našli na břehu řeky Rio de la Plata. Má krásné staré uličky, malebné domky, kamenné cesty... staré domy s kouzelnou směsicí architektonických stylů. Pokud rádi fotografujete a rádi se procházíte historickým městem, Colonia del Sacramento vás neomrzí. Je to úchvatná směs španělské a portugalské architektury konce 17. století. Navíc je návštěva Uruguaye velmi snadná a dostupná z Buenos Aires.
 
Navštivte ji během celodenního výletu z Buenos Aires do Uruguaye na pohodlné rychlolodi. Vyrazíme brzy ráno a dorazíme v podvečer. Colonia del Sacramento byla jako první z celé země zapsána na seznam UNESCO již v roce 1995. Nádherné cenné město, které stojí za to vidět. Nezapomeňte na dobrý oběd v sofistikované A la carte restauraci, nebo dáváte přednost tradičním pochoutkám v prostých domech, kde pro vás od srdce vaří ti nejlepší kuchaři? Colonia vás nezklame a budete zde moci strávit nádherný den. CKSEN průvodce  se tohoto fakultativního výletu zúčastní pouze v případě, že pojede více než polovina klientů, v opačném případě strávíte den ve společnosti s anglicky mluvícím místním průvodcem.
 
 

21. den: Delta řeky Paraná a odjezd na sever

BUENOS AIRES – TIGRE – IGUAZÚ
 
Po ranním probuzení se můžeme těšit na další zajímavý výlet, tentokrát směrem k „snobským“ čtvrtím Buenos Aires a do delty obrovské řeky Paraná. Zajímavost: První usedlíci, kterými byli přistěhovalci z Itálie a Španělska, si v okolí delty řeky vytvořili svá obydlí. Avšak později tuto lokalitu objevili majetní Portenos (tak se říká obyvatelům Buenos Aires dodnes) a postavili v ní stovky domů – některé z nich stály na dřevěných kůlech a byly ukryté v lužních lesích delty. Jejich účelem bylo zajištění soukromí pro oddych, daleko od luxusních večírků a reflektorů bohémského Buenos Aires. 
 
Naším dalším cílem tedy bude městečko Tigre. Během cesty (kolem dálnice) však uvidíme i odvrácenou tvář města, tj. chudé čtvrti. Míjet ovšem budeme i stadion klubu River Plate, který je věčným rivalem Boca Juniors (klub z La Boca). A nakonec konečně dojedeme do přístavu, kde už na nás bude čekat loď. Plavba do delty řeky Paraná může začít! Hodit se budou opět promazané fotoaparáty, neboť se dostaneme do výjimečně fotogenických oblastí. Také si ale nezapomeneme říct pár informací k dané lokalitě, tj. jak lidé v deltě žijí a co vše mají k dispozici nebo to, že v první kasino v Argentině bylo otevřeno právě v těchto místech. Jen pro zajímavost: škola či kaple zde není vůbec žádnou výjimkou. Potraviny si pak místní chodí nakupovat buď do přístavu, nebo je pořizují z obchodní lodi. 
 
Ohromující plavbu následně zakončíme třeba šálkem lahodné kávy nebo dobře vychlazeným pivem a zanedlouho se opět ocitneme u autobusu. Zde si ještě vysvětlíme, kdo to byl Domingo Faustino Sarmiento, a plni zážitků se vydáme na zpáteční cestu. Nemůžeme ovšem vynechat jednu zastávku, kterou bude ovocnářský trh Puerto de Frutos – na tomto místě se kdysi hojně prodávalo ovoce a různé jiné plody. Dnes je tu k dostání poněkud odlišné zboží v podobě módních doplňků, nábytku, ale i výborných ovocných šťáv připravených z čerstvého ovoce – stojí za ochutnání! Při usrkávání osvěžujícího nápoje nás také nejspíš napadne, co vlastně Argentinci celý den popíjejí. Oblíbené je v lokalitě zejména maté. K tomuto argentinskému drinku si rovněž povíme pár doplňujících informací – například i to, které je nejvhodnější jako dárek pro známé. 
 
Po zajímavé procházce trhem však nastoupíme do autobusu a vrátíme se do města. Na hotelu pak zabalíme zavazadla a přesuneme se na nedalekou autobusovou stanici. Odtud zahájíme noční přesun na severovýchod Argentiny, který potrvá zhruba 18 hodin. Vycestujeme ale kvalitním a pohodlným linkovým autobusem, takže o náš komfort bude postaráno. Během cesty se někteří pokochají argentinským venkovem, stovkami krav a při troše štěstí i pravými argentinskými kovboji. Doporučení: Pokud jste náročnější cestovatelé, doporučujeme přelet touto lokalitou. Získáte tak navíc jednu noc v Buenos Aires. Váš večer můžete využít k příjemné procházce, abyste si co nejvíce užili atmosféru tohoto města. 
 
 

22.den: Brazilské vodopády nabízejí celkový pohled. Zkusíte i vrtulník?

BUENOS AIRES – TIGRE – FOZ DO IGUAZÚ
 
Jakmile budeme mít za sebou většinu naší cesty z Buenos Aires, ocitneme se v oblasti vodopádů Iguazú, odkud je to už jen coby kamenem dohodil do našeho dalšího cíle – brazilského města Foz do Iguaçu, kde si užijeme teplé počasí ale i vyšší vlhkost vzduchu. Místo totiž leží v pralesní oblasti. Následně si nezapomeneme vyměnit peníze na brazilské reais (místní měna) a zamíříme do hotelu s bazénem. Od obsluhy pak dostaneme na uvítanou malou, silnou a velmi sladkou kávu. Bem Vindos ao Brasil! Brazílie nás uvítá s otevřenou náručí – všude kolem příjemné teplo, vysmátí lidé a výborné jídlo. Již od prvopočátku budeme vědět, že si tohle místo zamilujeme! 
 
Po zabydlení v hotelu nás čeká chutný oběd, který nám dodá tolik potřebnou energii na další putování. Před námi totiž bude návštěva brazilské strany vodopádů Iguazú – pro zájemce. Přepravíme se tedy do Národního parku Iguaçu, jenž se nachází necelou půl hodinu od našeho ubytování. Právě zde se nám nabídne komplexní pohled na největší vodopády na světě. Zájemci si také mohou rezervovat let helikoptérou nad touto oblastí – více informací u průvodce(objednává se na místě, záleží na aktuálním počasí a podobně). Ti, kteří skutečně vzlétnout do oblak, se dočkají náramného výhledu a získají bezkonkurenčně nejlepší fotografie či videa. V národním parku nás však čeká další dobrodružství. Projdeme se totiž nad řekou Iguazú, odkud získáme také jeden z nejlepších výhledů na fascinující přírodní scenérie. Z tohoto místa odejdeme naprosto okouzleni a zásobeni velkým množstvím fotografií!
 
Naše putování národním parkem nám ovšem protnou i brazilští nosálové (quati), kteří jsou zde na lidskou přítomnost zvyklí, a dokonce mají tu odvahu, zajít si do jejich blízkosti pro jídlo. Tato zvířata totiž vědí, že turisté u sebe mají vždy něco dobrého – ačkoliv ne primárně pro ně. Při troše štěstí ovšem natrefíme také na vzácné tukany! A pak se pomalu a jistě přiblížíme přímo k ohromující vodní mase. Člověk si v tomto místě náhle připadne takový maličký. Následně přejdeme chodníček a dostaneme se téměř pod samotný vodopád. Právě tady ale musí většina z nás počítat s velmi zodpovědnou „sprškou“. Doporučení: Velký pozor dávejte na své mobily – hodit se bude kvalitní vodotěsné pouzdro. 
 
Doplňující informace: Prohlídka brazilské strany vodopádů je v ceně fakultativního výletu, a to včetně transferu, dopravy po areálu národního parku a vstupu do něj – určitě tento zážitek doporučujeme! Avšak ti, co na výlet nevyrazí, mohou samozřejmě využít čas k opalování a regeneraci u hotelového bazénu s drinkem v ruce!
 
 

23.den: Argentinské vodopády vám umožní pocítit jejich sílu

PUERTO IGUAZÚ
 
Další překrásné ráno v okouzlujícím prostředí tropického pralesa, které zahájíme opět prohlídkou vodopádů – tentokrát ale z argentinské strany (již v ceně zájezdu). Vyrazíme tedy časně z hotelu na cestu, přičemž nejprve přejdeme již známou hranici a změníme čas na hodinkách. Tak jako Brazílie, i Argentina má kolem vodopádů národní park. Tento rozsáhlý areál však nabídne více možností, jak strávit čas. Argentině patří větší část vodopádů, a proto mezi nimi vybudovala chodníčky pro jejich pozorování z různých úhlů. 
 
Před námi je den v Argentině. Znovu tedy kolem sebe uslyšíme španělštinu (ačkoliv takovou tu specifickou argentinskou) a utratíme své poslední argentinské pesos (co nám zůstane, vyměníme později na brazilské reais). Doporučení: Pokud si chcete „ulovit“ skutečně TOP zážitek, absolvujte výlet lodí, kterou doplujete přímo pod vodopád (potvrzení účasti a zaplacení je vždy až na místě, po zjištění volných kapacit, času a podobně). Většina z nás se ale vydá na dva hlavní treky, díky kterým uvidíme vodopády na argentinské straně opravdu důkladně. Po cestě pak možná potkáme i roztomilé opičky Mono Capuccino (malpa kapucínská), které nám jistě s radostí zapózují. Doplňující informace: V ceně ovšem budeme mít i výlet úzkokolejným vláčkem přímo k nejvyššímu z vodopádů, jenž se nazývá Ďáblův hrtan. 
 
Zhruba po čtvrthodinovém výšlapu po chodníčku nad vodou ale dojdeme k samotnému vodopádu – ten pocit, který zde zažijeme, bude k nezaplacení! Ocitneme se totiž nad nejvyšším vodopádem – jeho délka je až 80 metrů. Suší odsud zřejmě neodejdeme, zejména za větrného počasí – pojmeme to ale jako příjemné osvěžení. Pod sebou ve vodě pak, při troše štěstí, spatříme také zlověstně vyhlížející kajmany! Dechberoucí ovšem budou i desítky barevných motýlů – někteří nám sednou na ruku či batoh a poputují kousek s námi. Po důkladné prohlídce se ale nakonec vrátíme k vláčku do centrální části areálu a odjedeme zpět do hotelu. S Argentinou se tedy pomalu rozloučíme a odneseme si z ní ty nejkouzelnější zážitky. TIP: Pokud budete mít ve večerních hodinách chuť na opravdu dobré hovězí, určitě si jej dopřejete! V Brazílii totiž vyzkoušíme také známé Churrasco – různé druhy hovězího masa, které se peče na úzkých a dlouhých nožích. Garantujeme gurmánský zážitek!
 
 

24. den: Nahlédnutí do Paraguaye a odlet do Ria

CIUDAD DEL ESTE – RIO DE JANEIRO
 
S ranním probuzením si budeme opět přemítat vzpomínky na překrásné vodopády Iguazú, už večer si však užijeme proslulé Rio de Janeiro! Jakmile se tedy nasnídáme, odjedeme nejprve do jedné z těch málo známých zemí – do Paraguaye. Za nějaký čas se ocitneme na místě tří států (tzv. Triple Frontera), které zahrnuje argentinský stát Misiones, brazilskou řeku Paraná a Paraguay – ten mimochodem nemá přímý přístup k moři. Naším konkrétním cílem ovšem bude druhé největší město Paraguaye s názvem Ciudad de Este (tento výlet máte v ceně zájezdu). Zde si užijeme opravdu nezapomenutelné okamžiky – CK SEN garantuje TOP zážitky! 
 
Dále tedy přejdeme hranici, kterou tvoří druhá největší řeka kontinentu Paraná (hned po Amazonii), pak vyrazíme přes Most přátelství a konečně se ocitneme ve městě, které bylo dlouho pojmenované po bývalém paraguayském prezidentovi Stroessnerovi. Jako první nás v nedávno vybudovaném městě uvítají obchodní domy s poměrně kýčovitými fasádami. Milovníci nakupování tu ostatně budou v sedmém nebi. Ti, kteří dají přednost poznávání okolí, se ale projdou po jedné z hlavních ulic a pokochají se výrobou místního typického nápoje terere. Ten se pro změnu (oproti argentinskému maté) pije na studeno. Mnozí z nás budou všude kolem vnímat i velké množství lidí – Ciudad de Este je doslova lidské mraveniště (a není divu, neboť je také rušným městem obchodu na hlavním tahu mezi Peru, Bolívií a Brazílií/pobřežím Atlantiku)! Dle všeho zde budeme mezi Paraguayci a Brazilci jedinými turisty. 
 
Až nás město Ciudad de Este naprosto okouzlí, nastane čas jej opustit. Budeme totiž muset stihnout let do Ria de Janeira. Zamíříme na malé letiště u města Foz do Iguacu a rozloučíme se s vodopády. A pak už jen poletíme do „Města bohů“. Rio ostatně dostane do kolen mnohé z nás už při pohledu z letadla. Jakmile přistaneme v cíli, přesuneme se následně z letiště zabezpečeným soukromým transferem přímo do hotelu v centru. Doporučení:Nabízíme možnost zvýšit si hotelový standard a vybrat si z našich premium hotelů. Měli byste zájem o ubytování na nejznámější pláži světa, Copacabaně? Probudit se v hotelu JW Marriott Copacabana a za pár vteřin být přímo na pláži? Určitě do toho jděte! Stojí to za to.
 
 

25. den: Corcovado a Cukrová homole v ceně prohlídky města

COPACABANA – CUKROVÁ HOMOLE – CORCOVADO – MARACANA
 
První noc v Riu je za námi, před sebou však máme další kouzelné zážitky! Uvidíme ta nejznámější místa. Tohle město nabídne například nespočet fascinujících výhledů, ze kterých si nebudeme umět vybrat ten nejoblíbenější. A výborná poloha u břehu Atlantiku v zátoce Guadabara pak zaručí, že se zde budeme cítit velmi příjemně. Vyrazíme tedy za poznáváním. Na programu bude prohlídka města pronajatým autobusem se SEN průvodcem (celá prohlídka v ceně zájezdu). A aby toho nebylo málo, necháme se také odvézt vláčkem až na Corcovadu k jednomu z novodobých divů světa – monumentální soše Krista. 
 
Tím ale naše dobrodružné okamžiky neskončí. Uvidíme totiž i všechny nejznámější pláže města, jako je například Copacabana a Ipanema. Na památku si též zakoupíme v místě naše první suvenýry a vydáme se dál, až k magické skále známé jako Cukrová homole či Homole cukru. Právě zde někdo kdysi napsal: „Přišel jsem do Ria zemřít. Když jsem uviděl toto, rozhodl jsem se žít.“ A my při pohledu na skálu pochopíme, proč se tak jakýsi neznámý rozhodl. Lanovkami se dostaneme až na vrchol tohoto monumentu a budeme zapáleně fotografovat. Doporučení: Pokud byste měli zájem o let helikoptérou nad Riem, můžete si jej s klidem dopřát. Právě z Cukrové homole se vzlétá. Na výběr máte několik okruhů – můžete si tak vybrat, zda chcete vidět pouze pláže, nebo si zaletíte až k soše Krista. Ti, kteří pak zůstanou na zemi a dají vale létání nad městem, si dopřejí na Cukrové homoli kávu či drink a odejdou se kochat doslova magickým výhledem do okolí. Při troše štěstí budou moct někteří spatřit dokonce i opičky Mono Capuccino! 
 
Po chutném obědě v osvědčené restauraci pokračujeme a jdeme se podívat na slavný stadion Maracana, prohlídka zvenčí (Rei Pele). Dějiště mistrovství světa ve fotbale v letech 1950 a 2014. Uskuteční se během naší návštěvy Ria nějaký zápas? Oslovte svého průvodce a on vám pomůže zajistit vstupenku. 
 
Co je však Riu ohromně vlastní? Přeci karneval! Bez toho by snad město nebylo úplné. Zastavíme se tak na místě, kde tato mohutná akce vrcholí – na známém Sambodromu. Toto dílo je počinem fenomenálního brazilského architekta Oscara Niemeyera, o němž se říká, že vytvářel poezii z betonu. Kdo si v tomto místě vyzkouší originální kostým na sambu? A pak bude naše prohlídka u konce. Vyrazíme proto na hotel, kde zájemci ochutnají třeba svou první caipirinhu. Tento alkoholický koktejl si kdekdo oblíbí! Skládá se z brazilského destilátu cachaça, ledu a limetky. Zkrátka je to výborný a osvěžující nápoj! I díky němu pak pochopíme, proč si ostatní lidé toto město zamilovali.
 
 

26. den: Město bohů a relax na Copacabaně

COPACABANA, RIO DE JANEIRO
 
Dnes dokončíme pěší prohlídku města. Nedaleko našeho hotelu ve čtvrti Lapa se nachází pestrobarevná Escadaria Selarón, v překladu Selarónovy schody, kde najdete kachličky snad ze všech koutů planety. Odvážlivci si zde mohou dopřát první ranní přísun čerstvých limetek v podobě caipirinhy. Vyjdete až nahoru a vyfotíte se s brazilskou vlajkou? Pokračujeme dál a míříme rovnou k hlavní katedrále. Nic podobného jste ještě neviděli, to vám garantujeme. A kde je kříž? Jdeme dál do centra. Káva a zákusek v nejstarší kavárně v Riu. Kolem nás jsou desítky obchodů, i na ty bude čas, ale my jdeme dál. 
 
Po hlavní ulici dojdeme do nové přístavní čtvrti, kde nás už z dálky upoutává jedna stavba. Je to Muzeum zítřka, zajímavá bílá stavba připomínající obří turbínu. Uhodnete jméno architekta? Míříme do části starých přístavních doků, které jsou nyní moderní přívětivou zónou s různými trendy gastro podniky. I to je Rio de Janeiro. Také díky olympijským hrám v roce 2016 byly některé části města zrekonstruovány a nyní slouží všem cariocas (jak se říká obyvatelům města) i turistům a dalším návštěvníkům. Ale ještě nejsme u konce! Jen pár minut od nás se nachází jedna z největších streetartových nástěnných maleb na světě namalovaná jednotlivcem, která je dokonce zapsána v Guinnessově knize rekordů. Umělec, známý brazilský malíř Eduardo Cobra, ji namaloval u příležitosti olympijských her. 
 
Po návratu do hotelu a malém odpočinku budete mít možnost navštívit nedalekou pláž Flamengo. Či snad přijde na řadu další caipirinha?
 
 

27. den: Caipirinha a samba, Flamengo a Ipanema

RIO DE JANEIRO
 
Dnešní den je určen k odpočinku po aktivním dni plném poznávání. Být v Riu a nevyužít místní pláže k opalování? Vaši přátelé by vám ani nevěřili, že jste tu byli. Nebo jste příznivci surfování? Surfovat můžete na Copacabaně nebo Ipanemě, záleží jen na vašich zkušenostech. Nebo si jen lehněte, dejte si jednu caipirinhu a vychutnávejte si přítomnost okamžiku. Neuvěřitelná energie na každém kroku a vy si uvědomíte, že ve vzduchu je zvláštní klid. Chce se vám zastavit a prostě si to celé užít. Jak hlásal slogan v odletové hale letiště: "Každý odjíždí o něco více carioca". Při troše štěstí návštěva fotbalového zápasu na slavné Maracaně, takovou atmosféru zažijete jen na fotbalovém zápase v Brazílii (záleží na dostupnosti vstupenek, na více informací se zeptejte svého průvodce).
 
 

28. den: Poslední drink a poslední vlny

RIO DE JANEIRO – PRAHA/VÍDEŇ
 
Využíváme poslední hodiny v Riu a užíváme si atmosféru, která zde panuje. Chcete koupit láhev dobré cachaçy jako dárek? Poradíme vám, kterou vybrat! Odpoledne se soukromým transferem přesuneme na mezinárodní letiště Rio de Janeiro-Galeão, odkud odletíme do Evropy. Je načase utratit poslední brazilské realy. Když jsme dorazili do Ria, Kristus na Corcovadu nás přivítal s otevřenou náručí. Nyní nám přeje šťastný let. Za chvíli přeletíme Atlantik a dostaneme se domů.
 
 

29. den: Zpátky doma

EVROPA
 
Přílet do Evropy. Sdílení zážitků s rodinou a přáteli a oživení právě prožitých nádherných dnů.
 
Jižní Amerika jednou za život
<
>
Novodobý div světa, Machu PicchuVodopády IguazuAltiplano v Bolívii Po cestě napříč Jižní AmerikouKostelík v bolívijském městečkuKamenný strom na Altiplanu v BoliviiZasněžené sopky BolívieBolivijská jezera hrají všemi barvamiBolivijské AltiplanoNejvětší solná planina na světě - Salar de UyuniPo největší solné poušti světa vás provede SEN průvodcePřejezd 4x4 džípy solnou pouští Bolivijské Altiplano je naprosto dechberoucíNeopakovatelné výhledyDivoká příroda v oblasti bolivijských lagunKostel ve vesničce San Pedro de Atacama, jsme na nejsušších místech světaOblast sopek a jezerKrásná příroda BolívieBolivijská jezera hrají všemi barvami Výhledy na zasněžené vrcholky horLaguna de verde Přejezd největší solnou planinou na světě do nejsušší pouště světaPlameňák uprostřed laguny v BolíviiPrůvodce CK SEN vám ukáže ty nejkrásnější místa a výhledyPřejezd přes Altiplano je velkým zážitkemKouzelná díla jihoamerické přírody Pohřebiště vlaků v BolíviiSalar de Uyuni – bílá solná planinaSEN na Salaru Tuny soli všude okolo násPrvní zastávka na Salaru Hrátky s perspektivou na solné pláni Zábavné focení na Salaru Obrovské kaktusy na Salar de UyuniSvačina uprostřed solné pláně v BolíviiSjezd na kole bolivijské cesty smrti La Paz je nejvýše položené hlavní město na světěNa vrcholu hory Chacaltaya v BolíviiMajestátní město králů, LImaLima - město balkónů Novodobý div světa s CK SENNovodobý div světa, Machu PicchuZapomenuté incké městoMagické Machu PicchuFascinující solné pánve SalinerasVýlety do posvátného údolí InkůUkážeme vám solná jezírka SalinerasSetkání s Indiánkami na místním trhuÚdolí Inků s CK SENŽivot na rákosových ostrovech na jezeře TiticacaUsměvavé Peruánky vám vždy rády zapózujíPeruánské thy hýří barvamiMilá setkání každý denSetkání s Indiánkami vás vždy mile potěšíTypická lahůdka - peruánské morčeNejkrásnější výhledy jihu AmerikyTermální pole na severu ChileGejzíry Sol de la mañana při východu slunce Ranní termální koupelZde skoro nikdy nepršíCestou do městečka San Pedro de AtacamaÚchvatné Měsíční údolíPohled na kráter, zde se testují vozidla, které NASA vysílá do vesmíruJsme na nejsušší poušti světaSantiago de ChileNejbohatší město Jižní Ameriky, Santiago de Chile Fascinující výhledy na městoNejvětší soustava vodopádů na světě Objevte Jižní Ameriku s CK SENProletářská čtvrť La BocaTypické uličky Buenos AiresBuenos Aires, ArgentinaArgentinský parlament v Buenos AiresRytmy tanga na každém rohuVodopády Iguazu s průvodcem CK SENVýhledy na Rio si užijete z každé stranyBožský pohled na Rio de Janeiro Socha Krista v RiuNejslavnější pláž Copacabana v RiuLanovkou na Cukrovou homoliKolonie chatrčí v Rio de JaneiroSlavné schody při procházce RiaUžijete si západy slunce na plážích RiaVýhled na Rio je božskýOdpočinek na slavných brazilských plážíchProjdete se podél pláže CopacabanaKoupání při západu slunce na IpanemaBrazilský temperament váš čeká na každém rohuslavná Ipanema beachOchutnávka regionálních vín Pravá Caipirinha v BrazíliiPravý argentinský steak
Divoká příroda Jižní Ameriky

Peru, Bolívie, Chile, Argentina, Paraguay, Brazílie + Uruguay

Píši krátce po návratu z měsíčního pobytu v J. Americe. Vrátili jsme se před týdnem a až na Paraguay a zatažené Rio byl pobyt okouzlující a dobrodružný. Zejména Peru, Bolívie a Chile se vyplatí vidět + plus samozřejmě pompézní vodopády Iguazu. Doporučuji připlatit si výlet lodí do Uruguaye-Montevidea, vůbec to není jen další odklik další navštívené země, ale pěkný celodenní výlet přes nejširší řeku světa Rio de la Plata. Jinak v první polovině byla příroda nádherná, nedotčené vysokohorské plošiny či pohoří a druhá část spíš městská prezentace hlavních měst. Děkujeme za krásný zážitek z nových cest.

Andy

Čti více
Novodobý div světa, Machu Picchu

Peru, Bolívie, Chile, Argentina, Paraguay, Brazílie + Uruguay

Vážení přátelé,
již v minulosti jsem cestoval po Severní Americe, Austrálii, Asii, většinou samostatně, nebo s menší skupinou cestovatelů se zájmem o nerosty, zlato, přírodu.
Jak je zřejmé z mého cestopisu, který jsem psal již v průběhu celé expedice po Jižní Americe, expedice se mi velice líbila, což jsem již napsal na závěr expedice do hodnocení. Ale přesto po 14 dnech návratu z této "nádherné cesty po Latinské Americe" musím zhodnotit, že ubytování, jídlo i cestování bylo na jedničku, ale ten můj překrásný zážitek je také z 50% dílem jediného muže a tím je průvodce Michal, který je vynikajícím organizátorem, vynikajícím společníkem a zcela nejlepším průvodcem minimálně ze Střední Evropy !!! Je chodící encyklopedie a ty jeho "příspěvky" nám dokonale vyplnily veškerý volnější čas, jen škoda, že jsem neměl možnost všechny si nahrát, protože to by byla kniha o celé Jižní Americe, kterou ještě nikdo jiný nenapsal. Tento dopis posílám i Michalovi, ale ne, aby byl ode dneška pyšný, ale proto, aby to věděl. Michal byl vynikající při řešení a vyřešení všech záležitostí, vždy usměvavý a pro všechny velmi ochotný, kdo potřeboval, všem se věnoval a třeba i několikrát ochotně a trpělivě všem všechno vysvětlil.
Ale pozor negativní částečně bylo další přistupování dalších a dalších účastníků, kteří již dá se říci nedosahovali té cestovatelské a poznávací aktivity, nepřistupovali plnou silou k úspěšnému a plnému nasazení (měli větší zájem o konzumaci alkoholu a cigaret před plným nasazením a maximálním poznáváním) Ale toto snad hodnotit nemohu, protože každý z nás je jinak zaměřený, aktivní či neaktivní, nepociťuje každý takový smysl a touhu pro poznání, dobrou reprezentaci našich národů spolupodíl na tom, aby expedice dopadla dobře a aby se v ní každý cítil co nejlépe. Ale i toto Michal dokázal i přes ten konečný a velký počet a různorodost zvládnout. Zážitky mám tak veliké, že mohu s klidným svědomím tuto delší a náročnější cestu po Jižní Americe doporučit i ostatním a vím, že s Michalem to vyjde i příště ostatním účastníkům. Toto hodnocení je i za mojí přítelkyni Mgr. Jarmilu Klementovou. Děláme a budeme Vám dělat velmi dobrou reklamu. Ještě jednou díky za " silné zážitky " a zvládnutí "maratonského běhu Jižní Amerikou ".

Luďa Hartl, Vyškov

Čti více

Jižní Amerika jednou za život - jedno z nejlepších rozhodnutí

Není to ani týden, co jsem se vrátila z expedice po Jižní Americe. Očekávání bylo velké, ale po návratu vím, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí absolvovat tuto cestu. Krásná místa, příjemní lidé, kopec dobrodružství a zkušeností. Nikdy bych tomu nevěřila, ale mým top zážitkem byla Bolívie. Vše proběhlo hladce a šlapalo jako hodinky, což při složitějším zájezdu není jednoduché. Po organizační stránce opravdu výborně zvládnuté. K celkové spokojenosti přispěl i náš, v každé situaci nápomocný, průvodce Honza, jehož zásluhy expedice proběhla v přátelské a pozitivní atmosféře, zároveň bych mu chtěla poděkovat za množství nových informací a poznatků, některé už zůstanou v mé paměti navždy (Pachacútec, Ollantaytambo). Velké děkuji za tento zážitek, už mám vybranou další a věřím, že zajímavou expedici. Nejlepší investice je do zážitků! Soňa

Čti více
Vodopády Iguazu

Jižní Amerika jednou za život - skvěle zorganizovaný zájezd

Dobrý den,
rád bych vám touto cestou poděkoval za skvěle zorganizovaný zájezd Jižní Amerika jednou za život. Byl jsem nadšen krásou Jižní Ameriky, ale i skvělou organizací a snahou o maximální poznávání, adekvátně našim časovým možnostem. Největší zásluhu na hladkém průběhu naší cesty má na svědomí jeden z nejlepších průvodců, jakého jsem doposud za 30 let cestování poznal – pan Petr Hliničan. Ještě jednou moc díky Petře! Roman Zahradníček, Cheb

Čti více
Altiplano v Bolívii

Jižní Amerika - byla to prostě paráda

Dobrý den, chtěli bychom touto formou poděkovat cestovní kanceláři SEN, za skvělé zorganizování zájezdu, který jsme absolvovali letos v únoru na celý měsíc. Vše se povedlo a to od začátku s komunikací s Brněnskou pobočkou s pí. Harvánkovou až po komlexní organizaci průvodkyně Danky Snovákové, která byla naprosto úžasná, profesionální a dávala nám další a další energii novými informacemi při návštěvách různých míst v navštívených destinacích a díky zájmu o práci, která jí evidentně baví, tak to byla prostě paráda o které mohu napsat jen super a díky Danko a díky patří i celé cestovní kanceláři, mám už pár zkušeností s jinými cestovními kancelářemi a mohu potvrdit, že patříte ke špičce a do budoucna pokud se podaří, tak se těšíme na další zážitky. Pepa a Magda

Čti více
Po cestě napříč Jižní Amerikou

Jižní Amerika - Ráda bych poděkovala za krásné zážitky

Dobrý den,

nedávno jsme se vrátili ze zájezdu "Jižní Amerika jednou za život", který byl již náš třetí s vaší cestovní kanceláří. Ráda bych poděkovala za krásné zážitky, které nás budou stále provázet a které byly umocněny hlavně díky skvělé práci Daniely Snovákové. Obdivujeme její znalosti, energii, hlavně schopnost zorganizovat tak početnou skupinu a přitom mít stále dobrou náladu. Během zájezdu se nám maximálně věnovala, všechno perfektně zvládala a přitom nás ještě neustále o všem informovala. Byla vždy ochotná a vstřícná a zaslouží si skutečně obdiv, jak vše zvládala i v tak náročných podmínkách jako je Peru a Bolívie.....
Budeme rádi, jestli vyřídíte náš dík a pozdrav.

Jana z Ostravy

Čti více
Největší soustava vodopádů na světě

Jižní Amerika - Stále ještě zpracováváme nádherné zážitky

Dobrý den, před týdnem jsme se vrátily (Renáta a Julča) z cesty po Jižní Americe. Stále ještě zpracováváme nádherné zážitky a tisíce fotografií, které jsem si z cesty přivezly. Tato cesta byla původně snem mého tatínka, ale nejprve občanské nepokoje v Peru a podruhé závažný úraz mu znemožnily cestovat (díky CK SEN za rychlé a vstřícné jednání při výměně cestujících) a tak jsme vyrazily ve změněné sestavě a prožily báječnou cestu plnou poznání. Děkuji naší snové průvodkyni Dance - byla úžasná, zvládla naši lehce nesourodou cestovatelskou skupinku s prakticky nemizejícím úsměvem, operativně řešila překážky a nad rámec programu a jistě nad rámec svých povinností se nám věnovala. Danka vždy věděla něco navíc, nabídla ještě bonusový zážitek. Díky. Renáta Sušická

P.S.: již nyní víme, že se chceme vrátit, rozhodně do Chile, která nás sice pozlobila špatným počasím, ale Dančino vyprávění o Chile v etnoobchodě pod prezidentským palácem mne i deru navnadilo k další cestě.

P.SS.: emapnadas si během týdne získaly místo v rodinném jídelníčku.

P.SSS.: z prohlídky vodopádů Iguazu je již zpravovaná prezentace na zeměpis a z prémiového výletu na hydroelektrárnu Itaipu je prezentace na fyziku...díky Danka.

Čti více
Kostelík v bolívijském městečku

Nejlepší investice aneb To nejlepší z Jižní Ameriky

Není to ani týden, co jsem se vrátila z expedice po Jižní Americe. Očekávání byla velká, ale po návratu vím, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí absolvovat tuto cestu. Krásná místa, příjemná lidé, mnoho dobrodružství a zkušeností. Nikdy bych tomu nevěřila, ale mým top zážitkem byla Bolívie. Vše proběhlo hladce a klapalo jako hodinky, což při komplikovanosti zájezdu není jednoduché. Po organizační stránce opravdu výborně zvládnuté. K celkové spokojenosti přispěl i náš, v každé situaci nápomocný SEN průvodce Janči, jehož zásluhy expedice proběhla v přátelské a pozitivní atmosféře, zároveň bych mu chtěla poděkovat za množství nových informací a poznatků, některé už zůstanou v mé paměti navždy (Pachacutec, Ollantaytambo ). Velmi děkuji za tento zážitek, už mam vybranou další, věřím, že zajímavou expedici. Nejlepší investice je do zážitků! Soňa

Čti více
Kamenný strom na Altiplanu v Bolivii

Opravdu to nejlepší z Jižní Ameriky

Každý den byl zcela TOP. Rozhodnutí jet na tak velkou cestu s CK SEN nebylo náhodné, protože jsem si už cestování s nimi zažil a byla to pro mě garance kvality. No realita ještě více překonala i moje vysoká očekávání. Jedete stále výš a výš. Už jsem si ani neuměl představit, co se dá ještě zažít a spatřit. Vše do sebe zapadalo, nic jsme nevynechali a měli kopec bonusů navíc. Skvělá SEN průvodkyně Katka dokázala zvládnout i nepředstavitelné situace, které já dokážu vytvořit, když se při snaze ulovit skvělý záběr ztratím a najednou nevím, kde jsem. Dopravila mě bezpečně přes všechny země až na Slovensko a za to velký dík. No hlavně díky za zážitky na mé "cestě snů" na zájezdu - To nejlepší z Jižní Ameriky - který jsem absolvoval v srpnu 2019. Věřím že se ještě setkáme na nějakém zájezdu. Díky skvělé SEN průvodkyni Katce jsme dodržovali časový harmonogram, poradila nám skvělé tipy na volný čas a zažili jsme i bonusy navíc skoro každý den alespoň jeden (solná jezírka v Peru, měsíční údolí v La Paz, místní svatba na Titicaca, koupání v termálních pramenech pod Machu Picchu, klub Marzin v Riu, most do Paraguaye, výroba Caipirinhy v Riu, japonské zahrady i metro v Buenos Aires, TOP světová kavárna Tortona v Buenos Aires, západ slunce na Sky Costanera v Santiagu ...) a hlavní program jsme naplnili do puntíku. Děkuji Katce, děkuji ostatním z party, děkuji vyšší moci za skvělé počasí a v neposlední řadě děkuji celému týmu CK SEN. Díky Vám všem se tento zájezd dostal na první příčku v mém cestovatelském žebříčku. A překonat ho bude dost těžké :) Velké díky, Igor

Čti více

Iguazu – argentinská strana

Celý den dnes trávíme na argentinské straně vodopádů Iguazu. Na straně, která nám poskytuje mnohem bližší kontakt s tímto přírodním divem světa. Vodopády Iguazu leží na stejnojmenné řece a tvoří největší systém vodopádů na světě. No uznejte, je jich neuvěřitelných 270! Tato krása nám všem vyráží dech, fotoaparáty cvakají v jednom kuse, aby zachytily ten valící se dým. Vláčkem se přesouváme k vyhlídce na nejúžasnější vodopád, kterým je Ďáblův hrtan. Ti nebojácnější z nás se na loďce plaví přímo do hrdla ďáblu. Sice potřebují náhradní oblečení, ale za ten neskutečný zážitek to rozhodně stálo! Nejen vodopády jsou zde jedinečné, ale i okolní prales, kde potkáváme Nosály, kteří by od nás rádi nějaký ten pamlsek. Číháme i na tukany, kteří se rádi skrývají v hustých větvích, máme štěstí a lovíme neskutečné záběry. 

Čti více

Argentina, Buenos Aires - Rio de la Plata

Probouzíme se do pomalého rána v Buenos Aires. Netřeba nikam spěchat, vždyť jsme přece v Latinské Americe. S klidem typickým pro tuto část světa, vyrážíme autobusem do úplně odlišného světa. To, že Buenos Aires leží na břehu řeky, a ne oceánu nebo moře, už dávno víme. Avšak tušili jste, jaké poklady skrývá Rio de la Plata ve své deltě? Ve městečku Tigre nasedáme na loď a vydáváme se na hodinovou plavbu do zalesněných koryt více řek, které ústí do la Platy. Během klidné plavby míjíme nádherné budovy veslovacích klubů, soukromé vilky argentinské smetánky, a dokonce i dům bývalého prezidenta Sarmiento, který je kvůli počasí uschován ve skleněné kostce. Nejsou zde však pouze víkendové domky, někteří lidé zde žijí celý život. A tak během plavby potkáváme popeláře, pošťáka i zmrzlináře, a všichni mají své vlastní lodě! Čas jsme už dávno přestali vnímat, a tak, než se nadějeme, jsme zpátky v přístavu. 

Čti více

Bolívie, Cesta smrti

Ráno jsme nastoupili do mikrobusů, které nás vyvezli do sedla nad bolivijské La Paz, do výšky 4200 metrů, kontrolujeme kola, brzdy, kola, nastavení sedadla, vše je v perfektním stavu. Dostáváme instrukce, nasazujeme čepice a helmy na hlavu, rukavice, vždyť je těsně pod nulou a vyrážíme. Neuvěřitelný sjezd po perfektní asfaltce a za pár minut jsme o tisíc výškových metrů níže. Wow, nikdy jsem nejel rychleji. Už se netřesu zimou, ale vzrušením. A to nás to nejkrásnější prý ještě čeká. Odbočujeme z asfaltky na nezpevněnou cestu - Cestu smrti. Zpomalte, říká nám náš instruktor, a ví proč. Pod námi strmý sráz pár sto metrů, kam kdysi padala auta s lidmi, když nevytočila zatáčky. Někde daleko, hluboko pod námi je Coroico ve výši, spíš hloubce 1200 metrů nad mořem. Kolem nás jsou kopce pokryty stále hustší džunglí, křižují vodopády, nádherné scenerie, výhledy, kocháme se, adrenalin nás drží pohromadě a my makáme směrem dolů. Dvě hodiny uběhly jako nic a prudký svah se mění na jemný sklon a my šlapeme do pedálů. Pod námi najednou Coroico, je asi 25 stupňů C a my se začínáme trošku potit. Už jsme jen v tričku, šťastní a celí přijíždíme do vesničky. Lehký oběd, sklenka piva či vody, nastupujeme do mikrobusů a novou asfaltovou cestou po jiném hřebeni se dostáváme zpět do sedla a do La Pazu. Úžasný zážitek, na který nikdy nezapomeneme. A navíc dostáváme trička, přežili jsme Cestu smrti.

Čti více

Peru, Machu Picchu

Ráno vstáváme velmi brzy, i přesto je řada na minibusy vozící turisty z vesničky Aguas Calientes u řeky Urubamba vysoko na Machu Picchu, stále delší. Touha vidět nejkrásnější památku nejen Peru, ale celé Jižní Ameriky, nás však žene vpřed a za chvíli nastupujeme. Vesnička se vzdaluje a my začínáme stoupat do kopce. Řeka se stáčí vlevo za kopec a ztrácí se nám z dohledu. V údolí je ještě tma, ale vrcholky kopců jsou už osvětlené. Po 20 minutách přijíždíme nahoru a vstupujeme do komplexu s obrovským očekáváním. Je to i ve skutečnosti tak pěkné, jako na obrázku? Průvodce ví, že v této chvíli je výklad zbytečný a směřuje klienty na výhled. Wow! Otevřeme ústa a přestáváme dýchat. Je to nádherné, božské, jako by to nepostavil ani člověk. Pod námi vidíme klikatící se Urubambu, nad ní prudké kopce a ty úplně v dáli jsou zasněžené, vysoké přes 5500 metrů. A po pár kilometrech to celé prudce klesá a začíná amazonská džungle. Opravdu, na světě by se nenašlo krásnější místo na postavení tohoto nádherného chrámového komplexu. Focení trvá půl hodiny, z každého úhlu, fotíme se dvojice, parta, s průvodcem, selfie ... a přesouváme se pomalu k horní bráně, kde začíná prohlídka. Toto je chrám Slunce a observatoř, na tomto místě obětovali zvířata, zde žili řemeslníci, z těchto obrovských kamenných bloků postavili celé Machu Picchu, tady seděl nejvyšší Inka a zde se našly mumie ... Naštěstí to španělští dobyvatelé nikdy nenašli. I my jsme za to velmi rádi. 3 hodiny utekly jako voda a my si dáváme volno na nasátí atmosféry. Kdo se chce vykoupat v horkých lázních dole ve vesničce, odchází, a ostatní se procházíme a debatujeme o tom, zda si tuto krásu nejvyšší Inka dokázal užít, a jak často tu asi byl. Není dochovaná žádná písemná zmínka a tak naše představy a fantazírování o životě zde v 15. - 16. století nemají konce. Užíváme si atmosféru tohoto tajemného místa a naše exotická dovolená graduje právě zde. 

Čti více

Bolívie, Salar de Uyuni

Před námi se rozprostírá největší solné jezero světa - Salar de Uyuni s rozlohou téměř 11 tis km2. Nasedáme do terénních aut a vyrážíme po stopách really Dakar, jejichž jeden úsek prochází touto nehostinnou planinou. Když jsme přibližně v jejím středu, na každou stranu není vidět vůbec nic, jen obrovská rovná bílá plocha. Je to fascinující pohled. Nikde na světě nic ani podobných rozměrů neexistuje. Pod námi se nachází až 10 metrová solná krusta a pod ní místy až 20 metrů hluboké Solné jezero. Toto je přesně to místo, kde vystupujeme a děláme 50 fotografií v různých perspektivách a 360stupňové video, toto nám doma neuvěří! Už Inkové věděli, že toto místo je extrémně suché a ideální pro uchování mumií. Na jeho březích se nacházejí jeskyně, kde se mumie, některé i z 12. století, stále nachází. Jen tak, přístupné turistům. Raritou je i kopec uprostřed Salaru, na kterém se nacházejí stovky obrovský kaktusů. Rostou tak pomalu, že některé mají prý i tisíc let! Procházka mezi nimi je světovým unikátem.
Ani nevíme jak, je pozdě odpoledne a náš poznávací zájezd opouští toto jedinečné místo vstříc dalším zážitkům.

Čti více

Tango v Buenos Aires

Velmi se těším vidět čtvrť La Boca, vždyť právě odsud pochází i jeden z nejlepších fotbalových hráčů světa - Maradona. Procházíme kolem stadionu, kde hrával a vstupujeme do staré části. Kolem nás nádherné barevné domky. V některých z nich jsou bary a restaurace. Sedneme si na kávu a najednou se na ulici zapne gramofon, ozvou se tóny tanga, místní v baru se postaví a začnou tancovat. Ne pro nás, turisty, ale pro sebe, pro radost. Procházíme se ulicemi Buenos Aires a je to pro nás nepochopitelné, lidé si sem-tam jen tak volně tančí. Bez studu, jestli se na ně někdo dívá. Jsme řádně nasátí atmosférou a vstupujeme do klubu, kde tango vzniklo. Profesionální tanečníci ze sebe dávají maximum. Viděl jsem různé taneční a hudební představení po světě, toto je ale jednoznačně to nejlepší. Přistihneme se, že se pohybujeme v rytmu. Samozřejmě sklenka Malbecu umocňuje tento nádherný večer.

Čti více

Rio de Janeiro – město bohů

Samotné Rio de Janeiro je božské, ale jednoznačně nejkrásnější je shora. Let nad městem v helikoptéře s odletem z Cukrové homole je neuvěřitelným zážitkem. A mého adrenalinového manžela jsem pustila na let rogalem nad městem s instruktorem. Shora byl prý krásný výhled na celý oblouk slavné pláže Copacabana. Nejkrásnější výhled na město pro méně adrenalinové turisty je od nohou Krista z Corcovada, kam jsme se za pár minut dostali vláčkem. Na pláž Copacabana jsme šli bez kabelky a jen s pár drobnými v kapse. "Všechny věci by měly zůstat na hotelovém pokoji. A doporučuji sledovat čilý život ve vodě i na pláži, prohlížet si krásná těla Brazilců i skromné bikiny sexy Brazilek," říká nám průvodce a dává si skleničku koktejlu Caipirinha (složené z cachaça, třtinového cukru a limety). Druhá nejznámější pláž Ipanema inspirovala Franka Sinatru ke složení písně Girl from Ipanema. Ta vznikla v nedalekém baru Garota de Ipanema, no nezamilujte se. Pro mne byly obrovským zážitkem i Dlaždičkové schody. Jsou celoživotním dílem umělce Selaróna, který je vlastnoručně obložil dlaždičkami dovezenými z celého světa. Dvě stejné byste marně hledali, můžete si ale zkusit najít nějakou z Čech. U schodů, které vedou do bohémské čtvrti Santa Teresa, se scházejí turisté z celého světa a baví se zde brazilská mládež. Starobylé centrum Ria je od olympiády bezpečné. Místní zde volně chodí, kabelky, tašky přes rameno, mobil v ruce, kolem nás staré budovy, kostely. "Sem před pár lety turista jít nemohl, bylo téměř jisté, že by vás okradli", říká náš průvodce a my se opravdu cítíme velmi bezpečně a vychutnáváme si caipirinhu na rohu v baru.

Čti více

Výstup na horu nad Machu Picchu

Prohlídka incké citadely Machu Picchu patří k tomu nejlepšímu, co jsme na našich cestách zažili. Avšak málo co předčí zážitek vidět tento div světa jako na dlani. Proto se hned po prohlídce vydáváme od Strážního domku směrem k Bráně Slunce, která byla jedním ze dvou vstupů do tohoto bájného města. Asi po tři sta metrech zahýbáme doprava do husté vegetace a po pár metrech se zapisujeme na 

Čti více

Jízda lanovkami v La Paz

Hlavní město Bolívie La Paz je proslulé jako nejvyšší položené hlavní město světa. Málokdo však ví, že v něm kvůli jeho poloze v úzké kotlině není možné postavit tak velmi potřebné metro. Proto inženýři vymysleli systém, který jsme se rozhodli vyzkoušet. Přicházíme na modrou stanici a kupujeme si lístek na jednu jízdu v hodnotě asi 8 korun. Jdeme po schodech do druhého patra a stoupáme si do delší řady domácích. Budíme značnou pozornost, ale většina lidí je přátelských, usmívají se a ptají se nás, odkud jsme. Totiž tady, na konečné stanici lanovky v průmyslovém El Alto, mnoho turistů nepotkáte. Jsme tu stejnou atrakcí, jako je tento největší světový systém městských lanovek pro nás. Procházíme turnikety, odevzdáváme lístky a po skupinkách nastupujeme do samotných kabinek. Ta pomaličku vyjíždí ze stanice a v tom nastane obrovská změna. Jako kdybychom se mávnutím magické hůlky dostali do jiného světa. Vnímáme ho tak jako nikdy předtím. Hluk, špína a chaos bolivijských ulic najednou zmizely a změnily se na fascinující spleť barev, obrazů a výhledů. Sněhem pokryté šesti tisícovky obklopující La Paz, ostře kontrastují s barevnými střechami plnými sušícího se oblečení a křiklavými fasádami domů. Ten pohled z ptačí perspektivy je úplně jiný a my se nedokážeme nabažit. Přestupujeme na červenou linku a tehdy přichází největší sok. Po absolutní plošině El Alta začínáme najednou hned po vyjetí ze stanice prudce klesat do magického města La Paz. Opět jsme v úžasu. Je to ještě podmanivější, vidět toto město, které se táhne po strmém úpatí okolních kopců. Konečně chápeme, proč byl La Paz vyhlášen za jeden ze sedmi městských divů světa. První pohled na něj je ohromující zážitek.

Čti více

Lodí pod vodopády Iguazu

Jen v plavkách stoupáme po schodech, ukazujeme lístky a do rukou dostáváme nepromokavý vak, stejný, jaký využívají vodáci na svých splavech. Do něj vkládáme všechny vodě náchylné věci a přes krk si provlékáme záchrannou vestu. Bez ní nás nepustí. V tom nás ze zamyšlení vytrhly výkřiky. Nedokážeme identifikovat, zda jsou nadšené nebo zděšené. Přehlušily i mohutné dunění milionů litrů vody, které se ozývají všude kolem nás. Vycházejí zpod zpěněného závoje vodopádu, do kterého se za pár minut chystáme i my. Nejistě vstupujeme na loď a nepromokavý vak si ukládáme k nohám. Chlapík v nepromokavém pogumovaném obleku nám oznamuje, že můžeme fotit i pokud nám nedá signál. Nyní všechny věci, co nejsou vodotěsné schováváme. Projíždí kolem nás člun, z něhož zněly výkřiky. Všichni jsou však vysmátí a mávají nám. To nás uklidňuje. Náš člun se rozbíhá a v rychlosti rozráží vodní tříšť a my vbíháme do obrovského vodního oparu, nedaleko majestátních vodopádů Iguazu. Hlas našeho nepromokavého průvodce křičí, že se máme připravit, že to byl jen předkrm. Loď se otáčí, nabírá na rychlosti a řítí se do hlavního koryta řeky Iguazu. Obrovskou rychlostí se blížíme ke kamenné zdi, ze které padají statisíce litrů vody. Doufáme, že zrovna to není to místo, kam se chystáme i my. Naneštěstí je, nebo naštěstí. Voda je studená, ale nesmírně osvěžující. Je všude kolem nás a my se i přes obrovský tlak nemůžeme přestat smát. Je to něco unikátního, vždyť jak často má člověk možnost vykoupat se přímo ve vodách největších vodopádů světa? Přestože to vypadalo děsivě, tak odcházíme nadšení. I když jsme promočení do poslední nitky. Většina z nás si ještě po vystoupení kupuje video točené přímo na lodi, ať máme i památku. I když na tento zážitek asi jen těžko zapomeneme.

Čti více

Maracana

Vystupujeme z metra a v zástupu lidí se pomaličku v lidském hadu blížíme ke stadionu. Už z dálky slyšíme zpěv a vidíme velký nápis

Čti více
Chile - poušť Atacama

poušť Atacama

Poušť Atacama - Nejsušší poušť světa, jež je ohraničena z jedné strany Tichým oceánem a z druhé strany vysokými vrcholky And, se rozprostírá na severní části státu Chile. Tento přírodní úkaz, ačkoliv se jedná o jedno z nejnehostinnějších míst na této planetě, nabízí krásy, které nikde jinde nelze spatřit. I přes nepříznivé podmínky se zde vyskytuje život. Kromě ptáků zde lze spatřit kriticky ohroženého psa horského, myši a několik druhů plazů. Hlavním zástupcem rostlin jsou pak různé druhy kaktusů.

Čti více
Salar de Uyuni, Bolívie, Jižní Amerika

Salar de Uyuni

Salar de Uyuni je největší solná poušť světa, jež se nachází na jihu Bolívie v nadmořské výšce 3 650 metrů. Poušť dosahuje rozlohy 10 000 km2 a je tak dvakrát větší než slavné Velké solné jezero ve Spojených státech. Vyschlá plocha prehistorického jezera je pokrytá vrstvou soli, která dosahuje hloubky od 2 do 20 metrů. Pláň odhadem obsahuje přibližně 10 miliard tun soli a tak se stala významným zdrojem této suroviny pro celou planetu. Přechod přes Salar de Uyuni je jednoznačně fascinujícím zážitkem. Toto turisticky oblíbené místo láká na neuvěřitelné přírodní scenérie, hotel postavený ze soli, unikátní ostrovy a plameňáky.

Čti více
Jižní Amerika, Bolívie, Altiplano

Altiplano

Altiplano znamená v překladu „vysoká planina“. Pokrývá velkou část území státu Bolívie. Jednou z nejatraktivnějších oblasti Altiplana je Reserva de fauna Andina Eduardo Avaroa. Leží mezi solnou pouští a Chilskou hranicí ve výšce přes 4 000 metrů. Atraktivní drsnou krajinu doplňují vysokohorské laguny, z nichž k nejkrásnějším patří Laguna Colorada a Laguna Verde. Území bylo roku 1973 vyhlášené za rezervaci a jeho rozloha činí téměř 715 000 ha. Během přechodu přes rezervaci je možnost spatřit zástupce andské fauny jako například vzácné vysokohorské lamy vikune a plameňáky.

Čti více
Jižní Amerika - Peru

Machu Picchu

Ruiny Machu Picchu patří díky své jedinečné atmosféře k vrcholným cestovatelským zážitkům v Peru. Zapomenuté ruiny ukryté hluboko v nepřístupných Andách byly objeveny teprve v roce 1911. Dnes patří k nejnavštěvovanějším památkám Jižní Ameriky. Tento architektonický skvost říše Inků je obklopen tmavě zelenými kopci porostlými bujnou vegetací a v dálce lze pozorovat zasněžené vrcholky ledovců. Unikátní zážitek z návštěvy podtrhuje jízda vláčkem skrz divoké údolí řeky Urubamby až k samotným ruinám. Machu Picchu je zahalené mnohými tajemstvími a dodnes se vedou nekonečné dohady ohledně jeho původním účelu.

Čti více
Cuzco, Peru

Cuzco

Na základech indiánských paláců a budov bylo po podmanění města vybudované španělské koloniální Cuzco. Bývalé hlavní město říše Inků si do dnešní doby zachovalo mnoho ze své slavné minulosti a lze jej jednoznačně zařadit mezi nejkrásnější místa Jižní Ameriky. Od roku 1983 figuruje jeho historické centrum na Seznamu světového dědictví UNESCO. Okolí Cuzca je bohaté na incké ruiny, přičemž mezi nejpozoruhodnější patří majestátní pevnost Sacsayhuaman incké koupele Tambo Machay a posvátné naleziště Kenko.

Čti více
jezero Titicaca, jižní Amerika

Jezero Titicaca

Nejvýše položené splavné jezero světa leží v nadmořské výšce 3 810 metrů na hranici mezi státy Peru a Bolívie. Oblast kolem jezera je považována za nejvýznamnější kolébku indiánských kultur v andské oblasti Jižní Ameriky a byla vyhlášena za Národní přírodní rezervaci. Hlavní atrakcí jezera jsou unikátní rákosové plovoucí ostrovy Los Uros, kde žijí příslušníci stejnojmenného vymírajícího etnika. Na cca 40 ostrovech se navíc nacházejí podivné věžovité hrobky Chullpas pocházející z období incké říše. Jednotlivé ostrovy byly vytvořeny z několika na sebe položených vrstev rákosu „tortora“.

Čti více
Jižní Amerika, Brazílie

Cukrová Homole

Je nejslavnějším symbolem Rio de Janeira a je skutečným darem Boha pro průmysl pohlednic. Na vrchol, který má 396 metrů a je z něho krásný výhled na město a záliv Guanabara, pojedeme ve dvou etapách lanovku. První zastávkou je kopce Morro da Urca, ve výšce 220 metrů, a odtud pokračujeme na samotnou Cukrovou Homoli, Pao de Acucar. Sedačková lanovka vede na vrchol od roku 1912 a dnes zde jezdí lanovka ze 70 let, která je průhledná a může pojmout až 75 osob najednou. Někde nahoře je napsáno: "Přišel jsem do Ria zemřít, ale tento výhled mě přesvědčil o tom, že stojí za to žít."

Čti více
Peru - Lima

Lima

Hlavní a současně největší město Peru bylo založeno v roce 1535 Franciscem Pizzarem, španělským dobyvatelem a známým pokořitelem říše Inků. V dobách španělské nadvlády byla Lima významným sídlem peruánských místokrálů. Z tohoto období pochází i její původní název Ciudad de los Reyes neboli Město králů. Za pozornost návštěvníků stojí především historické centrum města, jež bylo zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO, náměstí Plaza Mayor včetně jeho okolí, kostel a klášter San Francisco s unikátními katakombami, prezidentský palác, hlavní katedrála a další zachovalé budovy z dob kolonialismu.

Čti více
La Paz v Bolívii, jižní Amerika

La Paz

Jedno z dvou hlavních měst Bolívie, leží v nadmořské výšce 3 636 metrů, díky čemuž se jedná o nejvýše položené hlavní město světa. Většinu jeho obyvatel tvoří indiáni z etnik Kečua a Aymara. Zajímavostí je, že mnohé ze starých indiánských tradic jsou dodnes v Bolívii živé, a tak se s nimi lze setkat přímo v ulicích La Pazu. Za pozornost návštěvníků stojí v tomto městě krom jiného také náměstí Plazza Murrilo, na němž se nachází zajímavosti jako budova Národního kongresu, katedrála či Prezidentský palác. Impozantní je pak pohled z vyhlídky na La Paz s masivní sopkou Illimani v pozadí.

Čti více
Ježíš Kristus v Rio de Janeiro

Corcovado

Tento 710 m vysoký vrchol nad městem Rio de Janeiro je součástí Národního parku Tijuca. Jeho název pochází z indického jazyka a znamená Hrbáč. Na vrcholu se nachází socha Krista Vykupitele s rozepjatýma rukama, která se stala symbolem Rio de Janeira. V roce 2007 se stala jedním z nových sedmi divů světa. Tuto sochu si roku 1921 objednala arcidiecéze Rio de Janeiro. Je dílem francouzského sochaře Maximiliena Paula Landowského. Socha je v noci osvětlena, s podstavcem je vysoká 39.6 metrů, váží 1145 tun. Socha, která byla odhalena 12. října 1931 jako památník brazilské nezávislosti na Portugalsku (1822), v roce 1931 byla též vysvěcena, ke znovuvysvěcení došlo na začátku 90. let minulého století při návštěvě Jana Pavla II. Přístup na vrchol zajišťuje ozubnicová dráha. K samotnému vrcholu od konečné zubačky vede 200 schodů nebo pohyblivé schody. Pohled z Corcovada je prostě neopakovatelný!

Čti více

Valparaiso

Asi 120 kilometrů severozápadně od hlavního města Chile, Santiaga, v centrální části země najdete Valparaiso, jeden z nejdůležitějších přístavů jižního Tichého oceánu, rodiště Augusta Pinocheta. Ačkoliv hlavním městem země je Santiago de Chile, Národní kongres sídlí zde. Ve městě se nachází například nejstarší burza v Latinské Americe, první sbor dobrovolných hasičů na celém kontinentě, nebo první chilská veřejná knihovna. Valparaíso je chráněno jako Světové dědictví UNESCO a je považováno za jednu z nejzajímavějších městských oblastí v Latinské Americe.

Čti více
Brazílie - vodopády iguazu

Vodopády Iguazú

Vodopády Iguazu na hranicích mezi Argentinou a Brazílií jsou největším vodopádem na světě a jsou dvakrát vyšší a větší než slavnější Niagara. Iguazú leží na řece Iguazú, jen pár kilometrů od místa, kde řeka Iguazú, jinak hranice mezi Argentinou a Brazílií, proudí do řeky Paraná. Vodopády Iguazú jsou přirozený zázrak, který si můžete vychutnat z obou stran. Většina vodopádů leží na argentinské straně, brazilská strana má lepší panoramatický výhled. Vodopády tvoří asi 275 kaskád a jejich celková šířka je více než dva kilometry. Nejvyšší a nejkrásnější z vodopádů se nazývá Garganta del Diablo (Ďáblův hrtan) a je asi 70 metrů vysoký.

Čti více

Santiago de Chile

Santiago de Chile je, jak již název napovídá, hlavním městem, jihoamerické Chile. Santiago je nejen hlavní kulturním, ale také průmyslovým a finančním centrem Chile. Jde o moderní město, ale své si zde najdou i příznivci historických památek. Chcete si prohlédnout pamětihodnosti z koloniální doby? Minout byste určitě neměli Iglesia de San Fransisco. Jde o nejstarší tamější budovu. Její stavba započala roku 1586. Bez zajímavosti není ani katedrála Catedrala Metropolitana. Mnoho staveb z koloniálních dob však bylo zničeno zemětřesením. Z dalších pěkných staveb si ještě uveďme alespoň Palacio Cousiño. Na své si přijdou i příznivci muzeí (Museo de la Memoria y los Derechos Humanos, Museo de la Moda). V blízkosti hlavního města se nacházejí Andy. Pohled na ně si vychutnáte z Metropolitního parku (Cerro San Cristóbal). Na kopec, na kterém park je, se dostanete pěšky, případně lanovkou. Příjemným místem na odpočinek je rovněž Cerro Santa Lucia nacházející se v centru města nad hlavní třídou Av. O´Higgins. Po prohlídce místní historie je čas poznávání chilské kultury. Jedním z nejpozoruhodnějších kulturních a uměleckých center v zemi je Centro Gabriela Mistral, které je pojmenované po chilské básnířce a první latinskoamerické ženě, která získala Nobelovu cenu za literaturu. Zde můžete obdivovat několik stálých výstav nejrůznějších uměleckých děl a často se zde pořádají koncerty a další vystoupení.

Čti více
Odpočinek na slavných brazilských plážích

Rio de Janeiro

Město Bohů, Rio de Janeiro, je neuvěřitelný střet krásné přírody a pláží s moderním pulzujícím městem. Brazílie je snad největší katolická země na světě a socha Krista na Corcovadu je jejím symbolem, který všichni znáte. Rio. Každý o něm sní. Počet jeho obyvatel, v metropolitní oblasti dosahuje téměř 12 milionů. Pravděpodobně nejkrásnější město na světě v pozadí, kterého se do zelených kopců staví obávané favely. Cukrová homole a socha Ježíše na Corcovadu jsou nejznámějšími z množství lákadel Ria. Copacabana, kde se určitě fantasticky zrelaxujete a ochutnáte typický brazilský míchaný nápoj caipirinhu, jehož součástí je cachaca (pálenka z cukrové třtiny), limetky, třtinový cukr a drcený led. Strávit den na pláži a večer na uměleckých trzích na Copacabaně bude možná Vaše představa o následující dovolené. Do 60. let minulého století hlavní město Brazílie zůstalo dodnes kulturním městem země a určitě Vás okouzlí svou neopakovatelnou atmosférou. Rio se vyplatí i po několika letech. Stále je atraktivní a temperamentní a neztratilo absolutně nic ze svého kouzla.

Čti více
Buenos Aires - Argentina

Buenos Aires

Hlavní město Argentiny a neuvěřitelně příjemná metropole, která vás okouzlí svým elegantním kouzlem, temperamentem, architekturou a přátelskými lidmi. Možná právě v Buenos Aires žijí nejkrásnější muži na světě a ženy v sobě mají neuvěřitelnou jiskru. Buenos Aires je město, jehož ulice jsou stejně živé jak ve dne, tak i v noci. Čekají vás krásné bulváry, kavárničky, monumentální paláce a také vynikající nákupy na pěší zóně na Floridě, kde se můžete na každém rohu zaposlouchat do tangových rytmů. Nachází se zde nejširší ulice světa Avenide 9. července, na které je také symbol města Obelisk.

Čti více
Těšit se můžete na západy slunce na plážích Ria

Pláže Brazílie

Cestovat podél pobřeží Brazílie je něco neuvěřitelného a oslňujícího. Tisíce krásných pláži, ze kterých si je těžko vybrat. Světoznámé pláže Copacabana a Ipanema v Rio de Janeiro jsou pro ty, kteří hledají zábavu, lidi, život a vibrující ruch města. Chcete přesně totéž, ale na jiném neobjeveném místě v Brazílii? Doporučujeme Vám pláže Mole a Joaquina jako 2 ze 40 pláží, které se nacházejí jižně od Sao Paolo, ve státě Santa Catarina, při vzrušujícím městě Florianópolis, o kterém se hovoří jako o nejlepším brazilském městě skvělého byznysu. Nebo jste více se relax a ničím nerušený odpočinek? V tom případě se poohlédněte po pláži Sao Miguel dos Milagres ve státě Alagoas, Jericoacora ve státě Ceará nebo pláže souostroví Fernando de Noronha ve státě Pernambuco, které je navíc i na seznamu UNESCO. Jste v okolí Ria a chcete vidět více pláži? Doporučujeme Vám také zajímavý Buzios, známé letovisko brazilských hvězd. Najdete zde svůj ráj na zemi?

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací