Turistický průvodce Austrálií

Věděli jste, že:

  • Austrálie je jediným kontinentem světa bez aktivní sopky.
  • Každý rok se v Brisbane konají mistrovství světa švábů.
  • Klokan má jen jeden centimetr, když se narodí.
  • Více než 85 % Australanů žije do 50 km od pobřeží.
  • Na obyvatele utratí Australané více peněz na hazardní hry než kterýkoli jiný národ.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

230 V. Elektrické zásuvky jsou tříkolíkové a je tedy třeba si opatřit příslušný adaptér.

Zásuvky používané v Austrálii

I - zástrčka typu I se používá pouze málo. Zástrčka je tvořena trojicí plochých kolíků, které mají šířku 6,5 mm. Zemnící kolík je umístěn uprostřed a má délku cca 20 mm. Fázový a nulový kolík má délku 18 mm a svírají mezi sebou úhel 60°.

Doprava

Let do Austrálie patří k těm nejdelším. V závislosti na délce přestupu trvá let kolem 30 hodin. Nejlepší a nejrychlejší spojení nabízí letecká společnost Emirates a následně australský Quantas. Hlavním letištěm je Sydney a Melborne. Letecká doprava představuje nejpopulárnější prostředek pro překonání značných vzdáleností. Australskému trhu vévodí národní aerolinie Qantas Airways, jejich dceřiná společnost JetStar, Virgin Blue a Tiger Airways. Nejrozsáhlejší sítí linek disponuje Qantas a Virgin Blue. Vzhledem k velkým vzdálenostem mezi jednotlivými místy je v Austrálii letecká doprava nejrozšířenějším a nejrychlejším druhem dopravy.

Autobusové linky zajišťují pravidelnou dopravu do všech velkých měst, i většiny menších měst či venkovských oblastí. Autobusy jsou v Austrálii většinou velmi spolehlivé a pohodlné. Na palubě je k dispozici záchod i klimatizace, ale i drobné občerstvení a promítání filmů během jízdy. Jízdenky jsou poměrně drahé a mnohdy jsou na velké vzdálenosti dražší než letenka. Jedinou společností, která nabízí celostátní autobusovou síť je GREYHOUND AUSTRALIA.

Železniční síť spojuje všechna významná města. Austrálie není klasickou železniční zemí, i když na druhé straně některé zdejší vlaky patří k železniční klasice. Mezi nejznámější tratě patří: Indian Pacific jezdí na trati Sydney (přes Adelaide) - Perth (4352 km) a trvá 3 dny. Legendární železnice The Ghan, které vede z Adelaide do Alice Springs (1559 km) a kde cesta trvá 20 hodin. Pokračovat pak můžete až do Darwinu. Během jízdy můžete obdivovat nezapomenutelnou australskou krajinu.

Při návštěvě Austrálie stojí určitě za uváženou pronajmutí nebo koupě auta. Austrálie nabízí motoristům příležitost probádat takové oblasti jako jsou vinařské kraje v Jižní Austrálii, Southern Highlands v NSW či Great Ocean Road ve Victorii. Nezapomenutelné zážitky z jízdy skýtají též vyprahlé silnice ve vnitrozemí. Proti ČR je tu důležitý rozdíl - jezdí se vlevo! Pronajmutí auta je v Austrálii ale poměrně drahé. Vyplatí se tak především v situaci, kdy cestují dvě nejlépe tři osoby společně. K půjčení vozu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz, platný cestovní doklad a kreditní embosovanou platební kartu. Minimální věk pro půjčení vozu je 25 let. Před zapuůjčením se obvykle skládá záloha, kterou obdržíte zpět při navrácení nepoškozeného vozu.

Strava

Australská kuchyně vychází z kuchyně anglické a je podobná kuchyni novozélandské. Je ovlivněna místními surovinami. V Austrálii je populární grilování, protože je zde na to vhodné podnebí. Z mas jsou oblíbená hovězí, klokaní, krokodýlí a ze pštrosa emu.

Vzhledem k přímořské poloze Austrálie si můžete pochutnávat na rybách, které také patří k národnímu jídlu, a mořských plodech co jen hrdlo ráčí. Stejně pestrá je i nabídka ovoce a zeleniny. Pokud se vám ale zasteskne po nějaké jiné kuchyni, není to v této různorodé zemi problém.

Národním jídlem je v této zemi „fish and chips“ neboli ryba a hranolky. Na první pohled to může působit velmi obyčejně, vezmeme-li ale v potaz, že jsou zde desítky druhů různých ryb a v mnoha případech se jedná o čerstvý úlovek, který restaurace nabízí pod názvem „fish of the day“, může se jednat o kulinářskou pochoutku. Nejlepším způsobem, jak si na tomto jídle pochutnat, je v některé restauraci v malém přímořském městečku, do jehož přístavu každý den rybáři přiváží svůj úlovek. V prakticky každém velkém městě existuje velký rybí trh, který je každý den zásoben novými úlovky. Zde je k zakoupení snad vše včetně krabů, ústřic, krevet nebo mušlí.

Austrálie sama o sobě nemá nijak vyhraněnou kuchyni. Různé národnosti sem přinesly různé ingredience a recepty. Výsledkem je, že si doma nebo v restauraci můžete pochutnat téměř na všem. Není problém sehnat zde různé italské těstoviny, řecké speciality nebo celou škálu různých čínských jídel. Obzvláště v případě čínské kuchyně není problém sehnat téměř cokoliv. V čínských čtvrtích existují celé supermarkety zaměřené na toto zboží. Mnohdy to také bývají nejlevnější obchody ve městě.

Typickými australským jídly jsou Surf'n'turf - směs masa a mořských plodů podávaná na salátu, Lamb shanks - jehněčí nožičky, pomalu pečené ve fazolích, mrkvi, rajčatech a bylinkách, Pie - slané koláče s masovou náplní, Vegemite - tmavě hnědá pomazánka, která obsahuje převážně kvasnicový extrakt, klokaní maso - chutí je blízké zvěřině. Nejznámějším dezertem je dort Pavlova, dort konzistencí podobný pusinkám a přelitým ovocem.

Kultura

Austrálie je díky mnoha rozličným kulturám zde žijícím velmi bohatou zemí. Po dlouhou dobu na kontinentě dominovaly kultury příchozích, tedy především západoevropská a americká kultura. Dnes se pomalu začíná dostávat na povrch i kultura původních obyvatel Austrálie. Aboriginská kultura je asi jedna z nejstarších dochovaných kultur na světě. Aboriginci vždy žili v souladu s přírodou a jejich aklimatizování do evropského stylu života bylo velmi náročné. Známé jsou jejich abstraktní malby, které najdete zejména ve středu země. Staly se jedním ze znaků Austrálského umění, stejně tak jako didgeridoo. S touto kulturou si můžete spojit i bumerang, který sloužil jako nástroj pro chytání zvěře. Aboriginskou kulturu poznáte především v rudém centru Austrálie a na severu země. Navštívit můžete i kulturní střediska, která vám přiblíží kulturu původních obyvatel.

zobrazit zájezdy do Austrálie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔