Great Ocean Road, 12 Apoštolů

Austrálie - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a víza Zásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O AUSTRÁLII

  • Oficiální název země: Commonwealth of Australia (Australské společenství)
  • Hlavní město: Canberra
  • Největší město: Melbourne (hned za ním je Sydney)
  • Nejvyšší bod: Mount Kosciuszko (2 228 m)
  • Vznik státu: 1. 1. 1901
  • Státní zřízení: federativní konstituční monarchie
  • Rozloha: 7 692 024 km² 
  • Počet obyvatel: 26 505 838 (k roku 2023)
  • Hustota zalidnění: 3,42 obyv./km²
  • Etnické skupiny: Angličané (33 %), Australané (29,9 %), Irové (9,5 %), Skotové (8,6 %), Číňané (5,5 %), Italové (4,4 %), Němci (4 %), Indové (3,1 %), australští domorodci (2,9 %), Řekové (1,7 %) a ostatní (4,7 %)
  • Náboženství: převládající je křesťanství a ateismus (bez víry), jinak v menší míře islám, hinduismus, buddhismus či sikhismus
  • Hlavní jazyky: angličtina je nejužívanější (více jak 70 %), jinak např. mandarínština, arabština, vietnamština, kantonština nebo řečtina a italština
  • Měna: australský dolar (AUD)
  • Časová pásma: Austrálie má tři různá časová pásma (pohybují se mezi UTC +8 až UTC +11), záleží tedy na tom, v jaké oblasti se nacházíte a zda je letní či zimní čas
  • Celostátní tísňová čísla: záchranná služba, policie, hasiči – 000 (pouze z mobilního telefonu lze použít také číslo 112)
  • Mezinárodní předvolba pro Austrálii: +61
  • Volání z Austrálie do ČR (na mobil): zadejte 0011 + 420 + devítimístné číslo na mobilní telefon

PROČ NAVŠTÍVIT AUSTRÁLII?

Austrálie je nejmenším kontinentem světa a zároveň největším světovým ostrovem, který přitahuje každoročně miliony turistů. A není divu – téměř nekonečné australské silnice vás zavedou za nezapomenutelným dobrodružstvím. Na své cestě se tak můžete kochat malebnými deštnými pralesy, do ruda zbarvenými národními parky, korálovými útesy, úchvatnými plážemi nebo rozmanitou divokou zvěří, jež zahrnuje nejen populární klokany, ale i ptakopysky, koaly a další výjimečné zvířecí druhy. Opomenout však nelze ani přátelskost místních domorodců – nutno podotknout, že Austrálie je etnicky nejrozmanitější zemí. Téměř čtvrtina tamějších obyvatel totiž pochází z jiných zemí, jako například z Británie, Číny, Středního východu či severní Afriky. Ať už se tedy budete věnovat prozkoumávání dechberoucí přírody anebo seznamování se s novými australskými přáteli, vždy si užijete mnoho zábavy!

Několik konkrétních důvodů, které vás přesvědčí k návštěvě Austrálie

  • Austrálie vám nabídne nekonečná outdoorová dobrodružství. Země zahrnuje rozlehlé a vyprahlé pouště ve vnitrozemí anebo jedny z nejkrásnějších pobřeží na světě. Ať už tedy vsadíte na potápění či šnorchlování v Great Barrier Reef (Velký bariérový útes), surfování v Byron Bay anebo pěší túry v Blue Mountains, budete u vytržení! 
  • Městská scéna v Austrálii vás osloví mixem fascinujících kultur. Každé australské město má své unikátní kouzlo a specifický ráz – Sydney vás tedy uchvátí svou luxusní atmosférou, zatímco Melbourne nadchne zejména umělecké duše nebo milovníky sportu všeho druhu. V Brisbane se zas pokocháte roztomilými koalami nebo rozvernými klokany a v Cairns se prohřejete příjemnými slunečními paprsky, které doplní perfektní výhledy na okolní krajinu. 
  • V Austrálii získáte přátele na celý život. Společenský život v zemi je velmi uvolněný, a tak se snadno seznámíte. A není žádnou výjimkou, že se v zemi můžete spřátelit třeba s Japoncem, Argentincem a Britem v jeden den! Rozšíříte si tak dokonale své „světové“ obzory a poznáte hned několik různých pohledů na život. Krom jiného se vám naskytne výjimečná příležitost k tomu, ponořit se také do australské domorodé kultury! Domorodci sice tvoří jen zhruba tři procenta z celkového počtu obyvatel Austrálie, jejich odkaz ale rezonuje velmi silně. Nenechte si ho ujít!
  • Australské počasí vám pozvedne náladu! Příjemné slunečné dny zažijete v zemi v podstatě po celý rok, a to zejména na severu kontinentu – zde se drží letní počasí 365 dní v roce. Na jihu se pak může v zimě (od května do června) ochlazovat, což však Australané řeší vcelku snadno rozsáhlou krátkodobou „migrací“ na sever, kde si užívají kempování, pěší turistiku, surfování či opalování na plážích.  
  • Australské víno bude lahodit vašim chuťovým pohárkům. A na závěr tu máme něco pro zapálené vinaře! Víno produkované na australském území stojí rozhodně za ochutnání. Vsadit můžete například na Pinot Noir a Shiraz v těchto vinařských oblastech: Hunter Valley (poblíž města Sydney), Barossa Valley (poblíž města Adelaide) a Margaret River (poblíž města Perth). 

KDY AUSTRÁLII NAVŠTÍVIT?

Nejlepší doba k návštěvě Austrálie závisí na oblasti, kterou plánujete navštívit – rozdíly jsou zejména mezi severní a jižní oblastí kontinentu. Severní polovina země je tedy nejsušší a nedostupnější od dubna do září, kdy si zde užijete teplé a slunečné dny jako stvořené k opalování, koupání, grilování i prozkoumávání národních parků. Milovníci aktivní divoké zvěře a bujné zeleně v podobě deštných pralesů si pak užijí severní Austrálii od října do března, kdy v oblasti spadne více srážek. 

Jih Austrálie se pro změnu probouzí do horkého léta v období od prosince do února. Na podzim (od března do května) tu zase natrefíte na pestrý společenský život ozvláštněný četnými festivaly či vinnými ochutnávkami (také probíhá sklizeň hroznů). V zimě (od června do srpna) je pak jižní oblast země méně rušná a vhodná pro pěší turistiku, zatímco na jaře (od září do listopadu) si zde užijete pohledy na unikátní zvířecí druhy, které jsou v tomto období aktivnější. 

Austrálie v ročních obdobích

Hlavním rysem australského klimatu je začátek léta v prosinci a počátek zimy v červnu. Je to dané přirozeně tím, že se jedná o jižní polokouli – proto si v zemi užijete roční období v opačném gardu:

  • Jaro v Austrálii: trvá od září do listopadu a má počasí podobné tomu podzimnímu, v zemi tedy není ani moc horko a ani moc zima. Maximální průměrné teploty se pohybují od 16 do 23 °C.
  • Léto v Austrálii: trvá od prosince do února a je nejsušším i nejteplejším obdobím v zemi. V centrálních oblastech Austrálie a poblíž pouště může teplota ve stínu stoupnout až na 40 °C. Jinak zřídka kdy vystoupá nad 30 °C, v maximech tedy během letních měsíců naměříte obvykle mezi 26 až 28 °C. 
  • Podzim v Austrálii: trvá od března do května a nabízí úchvatné pohledy na zabarvující se přírodu. Je to také období australských vinařských a gastronomických festivalů. V maximech pak naměříte od 16 do 24 °C. 
  • Zima v Austrálii: trvá od června do srpna a je považovaná za nejlepší období roku v Austrálii. Užít si můžete buďto koupání/potápění ve vodách Velkého bariérového útesu (podmořský svět je v tuto dobu překrásný), snowboarding ve státě Victoria anebo pozorování úchvatné divoké zvěře. Se zimou je pak spojené i období dešťů. Maximální teploty se obvykle pohybují mezi 12 až 13 °C.

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE

Jelikož je Austrálie přímo „obrovskou“ zemí, naleznete informační střediska či návštěvnická centra téměř na každém kroku a zejména pak v turisticky exponovaných lokalitách, tedy ve městech či u národních parků. Níže uvádíme několik tipů:

  • Canberra and Region Visitors Centre: až se ocitnete v hlavním městě Austrálie, určitě zavítejte do tohoto návštěvnického centra, které se nachází v Regatta Point (na adrese Barrine Drive, Parkes ACT 2600) společně s muzeem National Capital Exhibition. Zde získáte například tipy na ubytování a restaurace anebo informace o muzeích či galeriích ve městě. Zapůjčit si/pronajmout v centru můžete i kolo nebo e-skútr. A k dispozici jsou v místě také suvenýry nebo ručně vyráběné předměty (dárky). Otevřeno je v návštěvnickém centru každý den od 9:00 do 17:00 a o víkendu se zavírá už v 16:00. 
  • Royal National Park Visitor Centretoto návštěvnické centrum patří mezi jedno z nejlepších v Austrálii a je jakousi vstupní branou do Královského národního parku – nezapomeňte do něj tedy zavítat, jakmile se budete pohybovat v okolí Sydney (jižní pobřeží) a zatoužíte po pěší túře. Právě zde vám pracovníci centra poskytnou informace o konkrétních stezkách a dají vám i osobní doporučení. Centrum pak najdete na adrese: 2 Lady Carrington Dr, Royal Nat'l Park NSW 2232 a otevřeno má každý den od 8:30 do 16:30. 
  • McLaren Vale and Fleurieu Coast Visitor Centre: v malebném městě McLaren Vale v Jižní Austrálii se nachází toto kouzelné návštěvnické centrum, které vás velkolepě uvítá před vstupem na poloostrov Fleurieu. Naleznete jej na adrese: 796 Main Rd, McLaren Vale SA 5171. Jako první vás zde jistě nadchnou všudypřítomné vinice a také tamější kavárna se zahrádkou. V centru však získáte i tolik potřebné informace o lokalitě, možnost zakoupit si suvenýry nebo zúčastnit se vinné degustace. Otevřeno je zde každý všední den od 9:00 do 17:00 a o víkendu od 10:00 do 16:00. 
  • Melbourne Visitor Hub: před prozkoumáváním překrásného Melbourne nemůžete opomenout ani toto turistické informační středisko nacházející se v centru města (poblíž tamějšího obecního úřadu), adresa: 90-130 Swanston Street Corner Little Collins and, Swanston St, Melbourne VIC 3000. Zde získáte např. informace o lokalitě, mapy, brožury, suvenýry, tipy/rady týkající se veřejné dopravy a využít můžete i Wifi zdarma. Otevřeno je ve středisku každý den od 9:00 do 17:00. 

CELOSTÁTNÍ SVÁTKY 

  • Nový rok (New Year's Day): 1. ledna
  • Den Austrálie (Australia Day): 26. ledna
  • Velikonoce (zahrnuje Velký pátek, Velikonoční sobotu, Velikonoční neděli a Velikonoční pondělí): datum se každý rok mění, vychází na březen až duben
  • Den Anzacu (Anzac Day): 25. dubna – slaví se na počest všech, kteří sloužili a zahynuli ve válkách, mírových operacích či konfliktech
  • Vánoce (Christmas Day a Boxing Day): 25. a 26. prosince

V Austrálii jsou krom jiného známé i další státní svátky, které se ovšem neslaví na celém kontinentu – jsou tedy vymezeny jen na konkrétní oblasti země.

FLORA A FAUNA 

Australská flora je nesmírně bohatá a rozmanitá, což je dáno zejména odlišným klimatem a podnebím v různých oblastech kontinentu. V Austrálii tedy natrefíte na suché pláně, pouště, bujné lesy i deštné pralesy. A kolik že druhů rostlin na vás v zemi čeká? Přes neuvěřitelných 27 tisíc, takže budete mít co objevovat! Jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších australských stromů je pak eukalyptus, který obsáhne na území země více než 2 500 druhů!Jeho výskyt můžete zaznamenat hlavně v okolí Blue Mountains („Modré hory“ jsou ostatně pojmenované po modrém oparu, který eukalypty občas zahaluje v době zvýšené koncentrace smogu). Významné jsou ovšem na australském území také akácie (více než 1 200 druhů), kvetoucí rostliny z čeledi Proteovité (např. banksie, grevilea, telopea) a také stálozelené stromy/keře zvané kajeputy. Tím ale výčet australské flory rozhodně nekončí. Některé oblasti totiž zkrášlují i četné divoké květiny nebo výjimečné endemické druhy rostlin, jež nikde jinde na světě nenajdete. 

TIP: Nezapomeňte v Austrálii navštívit nejstarší tropický prales na světě zvaný Daintree Rainforest, jehož stáří je odhadováno na 135 milionů let!

Neméně zajímavá je rovněž australská fauna, která zahrnuje mnoho endemických druhů savců, plazů či obojživelníků (poznámka: endemické druhy jinde na světě nenajdete). Zdaleka nejznámějšími jsou v Austrálii samozřejmě vačnatci. Mezi ty tradičně patří klokani anebo koaly, jejichž zajímavostí je, že většinu dne prospí. Méně známými australskými vačnatci jsou ovšem i vombati a tasmánští čerti (oficiálním názvem ďáblové medvědovití). Opomenout ale nemůžeme ani velmi specifický druh zvěře v Austrálii, jímž jsou tzv. ptakořitní (něco mezi savcem a plazem). Tato zvířata nerodí mláďata jako klasičtí savci, nýbrž kladou vejce. Zařadit do řádu ptakořitní lze například ptakopyska nebo ježuru australskou. Na australském území je pak známý i divoký pes dingo, jenž hraje významnou roli v kultuře domorodců. Mnoho zemědělců jej ale považuje za škůdce kvůli útokům na zvířata. 

Kromě savců zahrnuje australská flora i hady (nejjedovatější je například zmije obecná, užovka tygří nebo taipan menší), krokodýly, ještěrky, želvy, žáby, ryby, mořské živočichy a ptáky. Ptačí říše je v Austrálii ostatně velmi kouzelná a stojí za vidění hlavně v Broome Bird Observatory a Národním parku Kakadu.

ETIKETA A KULTURA 

Co se týká společenské atmosféry v Austrálii, lze říct, že je vesměs velmi uvolněná a neformální. Existují však určité způsoby chování, které mohou mezi lidmi vyvolat pohoršení nebo špatný dojem. Jaká etiketa/kultura tedy panuje v zemi protinožců?

  • Australané jezdí na silnicích vlevo a totéž platí i při pohybu na chodnících, cyklostezkách či stání na eskalátorech. Proto se zde držte zásadně na levé straně.
  • Austrálie je rozlehlá země s nízkou hustotou osídlení, což se promítá i do toho, že Australané mají rádi poměrně široký osobní prostor. Neslušné je tedy jakkoliv do někoho narážet (pokud to není nezbytně nutné třeba ve veřejné dopravě – tehdy se ale vždy omluvte a řekněte „excuse me“). Jinak je velmi vhodné udržovat distanc na vzdálenost délky paže. 
  • Sociální distanc je žádoucí i tehdy, pokud vcházíte do divadla, kina či koncertního sálu, kde nejsou přidělená místa a prostoru je kolem dost (sál není přeplněný). Nechte tedy vždy pár sedadel mezi vámi a ostatními lidmi.
  • I přes jízdou výtahem se můžete držet jisté etikety – podržte tedy dveře druhým, pakliže jste u nich první a také se optejte, do jakého patra spolucestující jedou, pokud jste v blízkosti tlačítek. 
  • Jakmile někoho potkáte, můžete jej pozdravit výrazem „hello“ a navázat oční kontakt. Podání ruky je žádoucí spíše jen u těch lidí, které budete potkávat častěji. 
  • Mějte na paměti, že Australané se rádi i ve formálních vztazích oslovují křestními jmény – proto to neberte za nějak neslušné. 
  • Před nastupováním do veřejných dopravních prostředků vždy počkejte, až všichni vystoupí – předejdete tak nepříjemné tlačenici, ke které může snadno dojít hlavně ve velkých městech v dopravní špičce, tj. v Sydney, Melbourne nebo třeba v Brisbane. 
  • V Austrálii není pravidlem, že by muži podrželi dveře ženám. Děje se tak totiž bez ohledu na pohlaví. Dveře tedy podržte při procházení komukoliv, kdo se k nim blíží do vzdálenosti asi pěti kroků.
  • Dodržování fronty v jakékoliv situaci je u Australanů posvátné – proto to také respektujte. A pakliže nevíte, kde je konec fronty, prostě se zeptejte. 
  • Kýchejte a kašlete ideálně do jednorázových papírových kapesníků. A když žádný takový u sebe zrovna nemáte, raději kýchněte nebo zakašlejte do vnitřní strany paže (u lokte) nežli do dlaně. 
  • Také mějte na paměti, že odplivnutí, močení na veřejných místech anebo odhazování odpadků a nedopalků od cigaret je v Austrálii zapovězené, morálně špatné a také leckdy pokutované. 
  • Na personál v hotelech, barech či restauracích nijak neluskejte, nepískejte ani neřvěte – je to považované za neslušné. Snažte se upoutat pozornost spíše slovem „excuse me“ (pokud půjde personál kolem) nebo jemným mávnutím ruky. 
  • Jakmile se potkáte s někým, koho vidíte poprvé, nikdy s ním nekonverzujte na téma: náboženství, politika, sex nebo etnická příslušnost. Vyberte si k rozhovoru raději neutrální témata a ve stejném duchu pokládejte také otázky (než se dobře poznáte). Jinak lze ale říct, že s Australany se můžete bavit skutečně o čemkoliv. 

TOP TIPY PRO CESTOVATELE 

Australská krajina zahrnuje horké a suché pouště, zvlněné zelenající se kopce, vinice, příjemné pláže s bílým pískem, zasněžené hory, tropické deštné pralesy a další druhy přírodních krás. Proto v zemi můžete zažít doslova nekonečné, dobrodružné a velmi rozmanité outdoorové zážitky. V pochmurných a deštivých dnech vám pak poskytne útočiště celé spektrum světových australských měst, které nabízí zajímavé kulturní vyžití. Nechte se tedy inspirovat a vyrazte za nezapomenutelnými momenty, kam vás nohy povedou!

OUTDOOROVÉ AKTIVITY

  • Vyzkoušejte kitesurfing. O vodní sporty není v Austrálii nouze. Jedním z nejoblíbenějších je v zemi právě kitesurfing, k jehož provozování se naskýtají zejména na západě kontinentu skvělé podmínky – díky stálým větrům vanoucím po celé léto. A pokud jste v tomto specifickém vodním sportu nováčky, nabízí západ Austrálie četné kurzy pro začátečníky. Za těmi můžete zavítat například do Safety Bay nebo na Scarborough Beach v Perthu. 
  • Oddejte se velkolepému surfování. Dalším ikonickým sportem v Austrálii je surfing – ostatně mohutné vlny k zemi neodmyslitelně patří, stejně jako třeba klokani. Nejlepší podmínky k surfování najdete podél celého východního pobřeží Austrálie (od Nového Jižního Walesu po Queensland). Ať už jste tedy úplný začátečník nebo ostřílený surfař, zamířit můžete konkrétně třeba na Bondi Beach a Manly Beach v Sydney, do Lennonx Head v Bribane či k Snapper Rocks v v Queenslandu. 
  • Vystoupejte na jeden z vrcholů australských hor. Horalové všech zkušeností a dovedností si mohou v Austrálii užít i skvělé horské túry. Jedny z nejkrásnějších naleznete v Blue Mountains v Novém Jižním Walesu. Úchvatný je též skalní útvar Mount Arapiles v západní Victorii, který nabízí až dva tisíce různých tras k vrcholu (vhodné spíše pro pokročilé pěší turisty). Přívětivější pro začátečníky v horské turistice je pak výstup na nedalekou Mitre Rock. 
  • Nechte se unést úchvatným podmořským životem. V Austrálii má šnorchlování a potápění zcela jiný rozměr než kdekoliv jinde na světě. O tom se ostatně můžete přesvědčit třeba u Velkého bariérového útesu (The Great Barrier Reef), který je hojně vyhledávaným místem mezi potápěči. Najdete jej podél pobřeží Queenslandu. Za návštěvu ostatně stojí i mořský ráj Ningaloo Reef, jenž byl zapsán pro svou unikátnost do UNESCO. 
  • Naloďte se na jetboat a poznávejte okolí Sydney. Pokud vás netrápí mořská nemoc a máte rádi „vítr ve vlasech“, je tato outdoorová aktivita ideální. Na jetboatu si budete připadat, jako když létáte nad vodou! Z paluby člunu můžete obdivovat Sydney Harbour z jiné perspektivy, kochat se ku příkladu i výhledy na slavnou operu v Sydney a užívat si svěží oceánský vzduch. 

INDOOROVÉ AKTIVITY

  • Absolvujte Adelaide Gaol Ghost Tour. I v deštivých dnech si můžete užít mnoho zábavy! Pokud se rádi bojíte, zavítejte na prohlídku do bývalé věznice v Adelaidě – budova byla postavena již v roce 1841 a jako vězení fungovala mezi lety 1841 až 1988. Toto místo je opředeno velkým tajemnem, a dokonce tu prý straší! Vstup je umožněn pouze dětem starším dvanácti let. 
  • Zajeďte si na prohlídku pivovaru XXXX (four-ex). Jste zarytými milovníky piva? Potom nemůžete vynechat XXXX Brewery v Miltonu! Příběh známého australského pivovaru se začal psát již v roce 1878, kdy si dva bratři chtěli splnit sen – vytvořit jedno z nejlepších piv, které lidé budou znát a milovat po generace. Právě zde se vyrábí ikonické queenslandské pivo, které během prohlídky také ochutnáte. Vstup je samo sebou umožněn jen dospělým od osmnácti let, a tak neváhejte a vyrazte třeba s partnerem za pivní dobrodružstvím, ať venku padají třeba „trakaře“. 
  • Užijte si bezpečný parašutismus v iFLY Gold CoastAž zavítáte do australského města Gold Coast v Queenslandu, nezapomeňte se stavit ve středisku parašutistiky iFLY. Zde si totiž můžete vyzkoušet, jaké to je, létat! Zákazníci mohou být v podstatě všech věkových kategorií, tj. od tří let až třeba do stovky. Nesmíte mít ovšem zdravotní problémy (létat by neměly ani těhotné ženy). Pro „bezpečný“ parašutismus je stanoven také váhový limit do 136 kg. 
  • Prohlédněte si Operu v SydneyNení snad ikoničtější budovy na světě, která je zároveň i architektonickým mistrovským dílem. Sydney Opera House tedy určitě zařaďte do svého itineráře, pakliže počasí nebude příliš přát. Absolvovat zde můžete prohlídku interiéru s historickým výkladem a později si třeba zajít na nějaké to umělecké představení – uměním to zde ostatně žije už po desítky let (již od roku 1973)! Místo nabízí divadelní, operní, baletní nebo symfonická představení. 
  • Zúčastněte se kurzu vaření v Sydney. Když už navštívíte jedno z nejznámějších australských měst a nebudete zrovna vědět, co dalšího v deštivém dni podniknout, zapište se do kurzu vaření. Naučit se můžete třeba lahodné japonské, čínské nebo třeba italské pokrmy. Stačí si jen vybrat kurz, který vám nejlépe vyhovuje. Nejoblíbenější je mezi lidmi Sweet tarts cooking class nebo třeba Beginner Japanese cooking class. Kuchařských škol naleznete v Sydney požehnaně!

TOP festivaly

  • Woodford Folk Festival: koncem prosince a začátkem ledna se můžete těšit v Austrálii (městečko Woodford) ze skvělého kulturního a hudebního festivalu, který oslavuje lidovou hudbu a umění prostřednictvím tance či pouličního divadla. K dispozici jsou v místě i různé workshopy, díky kterým se naučíte nové dovednosti.
  • Sydney Mardi Gras: na přelomu února a března potěší třítýdenní festival Sydney Mardi Gras všechny z LGBT komunity (koná se ve čtvrti Darlinghurst v Sydney). Oslavuje totiž hrdě práva lidí jiné orientace, jejich vzájemnou lásku a umožňuje jim sebevyjádření. 
  • Adelaide Festival of Arts: tento umělecky zaměřený festival se koná každoročně v březnu na jihu Austrálie v Adelaidě. Je největší oslavou umění v zemi a vidět na něm můžete nejen taneční vystoupení, ale také ta hudební, divadelní, operní či literární. 
  • Melbourne International Comedy Festival (MICF): festival stand-up komedie se koná každoročně v Melbourne a trvá celé 4 týdny (od března do dubna). Pobavit se zde můžete vystoupeními mezinárodních i australských umělců. Součástí festivalu jsou pak i různé skeče, divadelní hry, improvizované divadlo, hudební show, umělecké výstavy či debaty. 
  • Byron Bay Bluesfest: jedná se o pětidenní hudební festival zaměřený na blues, který se koná každý rok v dubnu (o prodlouženém velikonočním víkendu) v Byron Bay v Novém Jižním Walesu. Na své si zde ovšem přijdou i milovníci dobrého jídla a pití, neboť festivalové zázemí je plné barových stánků nebo koutků s rychlým občerstvením a pivem. 
  • Parrtjima – Festival in Light: tento velkolepý festival se věnuje výhradně oslavě australské domorodé kultury a koná se pravidelně každý rok v dubnu ve městě Alice Springs (Mparntwe). Na akci natrefíte na různé workshopy, promítané dokumenty, živou hudbu i besedy. Zjistíte také mnoho o historii domorodých umělců žijících v Austrálii. 
  • Vivid Sydney Winter Festival: jedná se o jeden z předních a nejbarevnějších hudebních festivalů, který přitahuje na přelomu května a června miliony návštěvníků z celého světa. Užívat si na festivalu však můžete nejen hudbu. Během akce jsou totiž na ikonické památky v Sydney promítány i barevné světelné projekce, což je velmi úchvatné. 

TOP muzea 

  • National Museum of Australia: Národní muzeum Austrálie ve městě Canberra klade důraz na tři hlavní oblasti, tj. na kulturu a historii domorodců/ostrovanů žijících v Torresově průlivu, na australskou historii a společnost do roku 1788 a na australskou interakci s prostředím. Mezi zajímavosti se sbírky muzea patří například navigační nástroje kapitána Cooka anebo srdce proslulého dostihového koně, který se jmenoval Phar Lap. Ten byl pověstný svou vytrvalostí a silou. Muzeum své brány otevírá návštěvníkům každý den od 9:00 do 17:00.
  • Australian Museum: je nejstarším australským muzeem a najdete jej v Sydney. Založeno bylo již v roce 1827 a svým návštěvníkům nabídne více jak 18 milionů předmětů vědeckého i kulturního významu rozmístěných do tří pater budovy. Otevřeno je zde každý den od 10:00 do 17:00. 
  • Melbourne Museum: největší muzeum na jižní polokouli najdete v Carlton Gardens v Melbourne. A vězte, že vás překvapí na první pohled. Je totiž jiné než ostatní muzea – provede vás jak původem života ve státě Victoria (vrátíte se v čase o 600 milionů zpět), tak vám umožní nahlédnout do tajů moří, prehistorických tvorů či australských domorodců. V místě pak najdete i 3D kino. Otevřeno má muzeum každý den od 9:00 do 17:00. 
  • Australian National Maritime MuseumSydney je domovem tohoto kouzelného námořního muzea, které je ze všech stran obklopené oceánem. Návštěvníkům nabídne informace například o námořnicích, domorodcích a také o Královském australském námořnictvu. Disponuje těmito stálými expozicemi – „Navigators“, „Eora First People“, „Watermarks“, „Navy“ a „Passengers“. Své brány muzeum otevírá každý den od 10:00 do 16:00. 
  • Queensland Museumv australském městě Brisbane zas můžete prozkoumat Queenslandské muzeum, které vám poskytne vhled do přírodní historie, australského kulturního dědictví, vědy či lidských úspěchů. Muzeum též hostí World Science Festival (Světový vědecký festival), proto je jedním z nejnavštěvovanějších v zemi. Otevřeno má každý den od 9:30 do 17:00.

TOP pláže 

  • Turquoise Bay: jakmile sem zavítáte, záhy pochopíte, proč je tento překrásný záliv pojmenovaný jako „Tyrkysový“. Najdete jej v Západní Austrálii, nedaleko proslulého korálového útesu Ningaloo Reef, který je domovem více jak 500 druhů ryb. Toto místo je vhodné nejen k plavání v příjemně teplých vodách, ale i ke šnorchlování a paddleboardingu. Na své si však přijdou také milovníci odpočinku v naprostém klidu, neboť tamější pláž se nachází na odlehlém místě (v Národním parku Cape Range), kde najdete nedotčené bílé písky a většinou i liduprázdno. Zkrátka ráj na zemi!
  • Noosa Main Beach: v Queenslandu je tato pláž zdaleka nejoblíbenější, a tak sem nezapomeňte zavítat! Nechte se unášet tyrkysovými vodami, palmami kymácejícími se ve větru či zlatým pobřežím. Pláž je též každý den v roce hlídaná plavčíky, má mírné klima i příboj a v nedalekém okolí nabízí restaurační/nákupní čtvrť Hastings Street, která je jako stvořená hlavně pro rodiny. 
  • Blinky Beach: další pohádková pláž v Austrálii, kterou najdete konkrétně v Novém Jižním Walesu – rozkládá se mezi Blinky Point a skalním výběžkem známým jako Mutton Bird Lookout. Svým návštěvníkům nabídne jemný bílý písek, tyrkysové moře nebo vysoké duny porostlé divokými kopretinami a trsnatými rostlinami (spinifexy). 
  • Cable Beach: tento plážový klenot rozkládající se na třinácti kilometrech, najdete v Západní Austrálii (region Kimberley). Má skutečně unikátní scenérie, které obsáhnou běloskvoucí jemný písek, pozadí červeno-oranžových útesů a tmavě modré vody Indického oceánu. Tahle pláž je tedy žádoucí i pro zapálené fotografy. Navzdory ohromující kráse tu ale mnoho turistů nenajdete – chodí sem spíš místní. Proto na Cable Beach dosáhnete toho nejkvalitnějšího odpočinku. Ti aktivnější se pak mohou projet po vylidněné pláži na velbloudovi při západu slunce. 
  • Bells Beach: ve státě Victoria je ukrytá tato skvostná pláž, která je rájem především pro surfaře z celého světa. Na své si tu ale přijdou i milovníci naprosté relaxace, neboť tamější přírodní scenérie jsou opravdu úchvatné a jako stvořené pro opalování na zlatavých píscích. Zadívejte se třeba do nekonečných vod, nechte se ukolébat obřími vlnami, anebo obdivujte surfařské umění!

Aktivity zdarma

  • Navštivte australské národní parky. Mnohé z nich mají totiž vstupné zdarma, a tak ušetříte při poznávání země nějakou tu korunu. Rozmanitost flory a fauny v Austrálii je ostatně nepřekonatelná, proto máte téměř nevyčerpatelné možnosti k prozkoumávání. Fascinující jsou nejen všudypřítomné eukalyptové lesy ale i prastaré deštné pralesy v tropickém severním Queenslandu nebo jeden z největších australských parků – Národní park Kakadu. 
  • Dejte šanci kultuře v bezplatných muzeích. Na výběr máte hned z několika! Vstup zdarma nabízí například Queensland Museum v Brisbane, Chau Chak Wing Museum v Sydney nebo Australian Center for Contemporary Art v Melbourne a mnoho dalších. Tedy zapátrejte v australských vodách a vzdělávejte se, aniž byste museli utrácet!
  • Oddávejte se plážovému odpočinku. Austrálie je domovem více jak deseti tisíc pláží, na které máte vstup zdarma. Proto si sbalte piknikový koš, přidejte pohodlnou deku, knihu a jděte relaxovat do jakéhokoliv plážového ráje. Vždyť takové povalování se u vody je na dovolené přímo žádoucí!
  • Kochejte se přírodou v australských botanických zahradách. Tato místa vás budou nesmírně bavit, pokud milujete klid, zeleň a různé druhy rostlin! A některé zahrady jsou dokonce volně přístupné. Mezi ně patří například: Brisbane Botanic Gardens, Royal Botanic Gardens v Melbourne, Royal Botanic Garden Sydney nebo Queens Park Toowoomba. 
  • Prozkoumejte místní trhy. Ty jsou skvělým způsobem, jak se seznámit s Australany a ochutnat místní gastronomii! Utrácet však nutně nemusíte – můžete se jen tak procházet mezi stánky farmářů či různých jiných prodejců a kochat se jejich výrobky. Za návštěvu stojí např. Adelaide Farmers’ Market, Eveleigh Market, Farmgate Market v Hobartu, Noosa Farmers’ Market nebo Capital Region Farmers’ Market Canberra.

TOP výhledy

  • SkyPoint Observation Deck: když už se bavíme o top výhledech, rozhodně nelze vynechat nejvyšší budovu v Austrálii, kterou je Q1 v Gold Coastu. Vyhlídková plošina je umístěna ve 230 metrech nad zemí, a tak si užijete dokonalé panoramatické pohledy do okolí! Obdivujte z této unikátní vyhlídky třeba rušný život v Gold Coastu, pohled na oceán či surfaře. 
  • The Gap Lookout: tuto kouzelnou vyhlídku na útesu najdete ve Watsons Bay v Novém Jižním Walesu. Kochat se z ní můžete dramaticky vyhlížejícími skalními útvary i silným oceánským příbojem. A při troše štěstí odsud zahlédnete i početné druhy ptáků (např. racků) či jiných zvířat. 
  • Wineglass Bay Lookoutprojděte se jednou z nejoblíbenějších stezek v Tasmánii (v Národním parku Freycinet), která vás zavede k této skvělé vyhlídce na záliv Wineglass Bay se sytě modrou vodou a bílou písečnou pláží. Samotná túra je poměrně časově i fyzicky náročná – měří tam a zpět asi 3 km a má řadu stoupání do kopce. Za úsilí ale rozhodně stojí!
  • Hill Inlet Lookouttato vyhlídka se nachází na severním konci pláže Whitehaven (Whitsunday Island) a nejen pro Australany je klenotem! Vydat se na ní mohou lidé všech věkových kategorií i fyzických schopností, neboť se jedná o krátkou a snadnou procházku do kopce. Nezapomeňte si však vzít s sebou také fotoaparát – tamější panoramata s tyrkysovými vodami, běloskvoucími plážemi a zelenajícími kopci jsou jako stvořená k doslova „pohlednicovým“ snímkům. 
  • Ubirr Lookout: skalní vyhlídku Ubirr najdete v severovýchodní části Národního parku Kakadu – ujít k ní musíte asi 250 metrů do strmého kopce, což vám zabere asi půl hodiny času. Za návštěvu stojí zejména před západem slunce, kdy jsou z ní pohledy zdaleka nejkrásnější. Místo je také zajímavé pro domorodé skalní umění (právě v Národním parku Kakadu je takových významných oblastí mimo Ubirr více jak 5 tisíc). 

TOP místa na fotografování

  • Opera v Sydney: nejznámější budova v Austrálii je také jednou z nejfotografovanějších. Proto si nezapomeňte v Sydney udělat několik výjimečných snímků klidně ze všech úhlů. Jedno ze skvělých míst k fotografování je například od Mrs Macquaries Point. 
  • Uluru: tento monolit známý též jako Ayers Rock najdete v Národním parku Uluru a Kata Tjuta (Severní teritorium) – nejbližším velkým městem je Alice Springs, které je vzdálené od Uluru asi 463 km. Složen je dle všeho z písku, živce a jiných hornin. Stáří monolitu je pak odhadováno zhruba na 300 milionů let a domorodci jej považují za posvátný. Historie ostatně praví, že právě zde žili první australští lidé. Nejlepší fotografie získáte při východu nebo západu slunce. 
  • Cape Hillsborough: pokud si chcete na fotografiích zvěčnit australské klokany, pak určitě zamiřte (ideálně v ranních hodinách) do oblasti Cape Hillsborough v Oueenslandu! Můžete je zde dokonce spatřit z bezprostřední blízkosti, neboť chodí na pobřeží za potravou. 
  • Devils Marbles: tyto prapodivně vyvážené balvany jsou australskou ikonou Severního teritoria a rozhodně si je musíte zvěčnit na foto snímku! Zamiřte za nimi do Karlu Karlu/Devils Marbles Conservation Reserve. Má se za to, že gravitaci vzdorující žulové útvary vznikly již před 1 500 miliony let. Fotoaparát zde vytáhněte nejlépe v časných ranních hodinách nebo při západu slunce, kdy balvany doslova září červeným odstínem. 
  • Národní park Grampians: až zamíříte do australského státu Victoria, neopomeňte návštěvu tohoto úžasného národního parku, který vám umožní zhotovit hned několik výjimečných fotografií! Nachází se jen asi 3 hodiny od Melbourne a nabízí například scenérie s majestátními vodopády (perfektní je Mackenzie Falls) či s horskými vrcholky různých tvarů. 

TOP trasy pro pěší turistiku

  • Overland Track: nejlepší vícedenní túra, která má střední obtížnost – pokud milujete pěší turistiku, určitě ji absolvujte. Zdoláte ji zhruba za 5 až 7 dní a v nohách budete mít celkově asi 65 kilometrů (na stezce existuje také možnost ubytování pro odpočinek a přespání – nutná rezervace předem). Během cesty budete procházet překrásnou horskou krajinou Národního parku Cradle Mountain-Lake St Clair (Tasmánie), který byl též zapsán do UNESCO. Ideální doba pro tuto túru je od října do května, kdy si užijete více denního světla i příjemné koupání v osvěžujících alpských jezerech. 
  • Kosciuszko Walk: tento celodenní trek je jako stvořený pro aktivní rodiny s většími dětmi.  Zdoláte jej za 4 až 5 hodin a v nohách budete mít celkem 13 km. Cílem této stezky je hora Kosciuszko (2 228 m), na jejíž vrchol se s dětmi dostanete například z alpské vesnice Thredbo – nejprve sedačkovou lanovkou Kosciuszko Express a pak pěšky. 
  • Larapinta Trail: pro skutečně zkušené a fyzicky zdatné turisty je vhodná tato túra do vnitrozemí, kterou je možné zdolat za zhruba 14 dní (celkem měří 230 km). Dálková procházka má střední až těžkou obtížnost a táhne se podél pohoří West MacDonnell Ranges v Národním parku Tjoritja/West MacDonnell (Severní teritorium). Trať je rozdělena do 12 etap různé obtížnosti (od Telegraph Station v Alice Springs po vrchol Mount Sonder) a většinu úseků lze absolvovat i zapůjčeným vozem. Na trase natrefíte i na četné vodní nádrže, kde je možné si načepovat vodu například na vaření. 
  • Great Ocean Walk: opomenout nelze ani tuto nejlepší pobřežní túru, která je dlouhá 104 kilometrů. Absolvovat ji můžete za zhruba 7 až 8 dní, přičemž se moc nezapotíte – stezka není nijak obtížná a zavede vás do rozmanité krajiny zahrnující velkolepé horské vrcholy, opuštěné pláže i husté eukalyptové lesy Národního parku Great Otway. 
  • Border Track: jakmile se vydáte na tuto středně náročnou stezku dlouhou 21,4 kilometrů, můžete obdivovat dechberoucí deštné pralesy v Austrálii (konkrétně oblast Gondwana Rainforests of Australia). Její absolvování vám zabere v průměru 7 hodin. Trasa vede podél západního okraje Gold Coast v Queenslandu/spojuje úseky Green Mountains a Binna Burra v Národním parku Lamington a zavede vás krom jiného i k starodávné aktivní sopce Tweed či k hřmícím vodopádům. Nejpohodlnější počasí pro vykonání túry je pak od dubna do října. 

DOPRAVA 

Do Austrálie se snadno dostanete letecky z letiště Václava Havla v Praze za zhruba 20 až 25 hodin – záleží na zvolené destinaci, mezipřistáních i letecké společnosti. Nejčastěji turisté létají do Sydney, Brisbane, Melbourne a Perthu. Letecké spoje však nabízí vybrané aerolinky i do Canberry, Gold Coastu, Cairns, Alice Springs nebo třeba Adelaidy. Lety pak zajišťují následující letecké společnosti – Emirates, Qatar Airways, Air France, Etihad Airways, KLM, China Southern, Turkish Airlines, Lufthansa a další. 

Letět do Austrálie můžete nejen z České republiky, ale také například z Německa, Rakouska či Velké Británie. Cenově nejdostupnější jsou lety z Německa (Berlín, Mnichov, Norimberk, Hamburg, Frankfurt nad Mohanem, Kolín nad Rýnem, Düsseldorf), naopak dražší bývají z rakouské Vídně. 

Letenky

Letenky do Austrálie si pro jistotu zajišťujte s dostatečným předstihem, tj. minimálně tři měsíce před odletem (lépe aspoň čtyři měsíce předem). Můžete tak získat daleko lepší ceny. Průměrná cena za zpáteční letenku z České republiky do Austrálie se pohybuje mezi 28 000 až 30 000 Kč (může být daleko vyšší). Vždy musíte brát v potaz aktuální sezónu – nejlevnější bývají letenky do Austrálie zejména v mimosezóně, tj. od června do srpna, nejdražší jsou potom během australského léta, tj. od prosince do ledna. 

Vnitrostátní lety

Cestování letadlem po Austrálii je skvělý způsob, jak překonat velké vzdálenosti v krátkém čase. Vnitrostátní lety zajišťují v australských městech (i v mnoha regionech) primárně tyto aerolinky: Qantas, Virgin Australia, Jetstar a Rex (Regional Express). Letenky si snadno rezervujete na oficiálních webových stránkách příslušných aerolinek. 

  • Qantas: jedná se o největší australskou (národní) leteckou společnost s početnou flotilou. Nabízí více leteckých spojů než kterákoliv jiná aerolinka v Austrálii. Svá hlavní letiště má v Sydney, Melbourne a Brisbane a létá do více jak padesáti destinací po celé zemi. 
  • Virgin Australia: co do velikosti, řadí se tato vnitrostátní aerolinka na druhé místo v Austrálii. Hlavními letišti jsou to v Sydney, Melbourne a Brisbane – obsluhuje však i více jak 33 letišť po celé zemi. S Virgin Australia se tak snadno dostanete třeba do Cairns, Newcastlu či Alice Springs. 
  • Jetstar: tuto nízkonákladovou leteckou společnost vlastní Qantas. Pro levné letenky je oblíbená nejen u turistů, ale i u místních obyvatel. Zajišťuje vnitrostátní i mezinárodní lety – létá do více jak 20 destinací v Austrálii a mimo to i na Nový Zéland, do Asie či na tichomořské ostrovy. Díky aerolince Jetstar snadno a levně prokoumáte například Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Sunshine Coast nebo Newcastle. 
  • Rex (Regional Express): tato nízkonákladová letecká společnost je vhodná především pro ty, kteří chtějí prozkoumat australský venkov. Z hlavních letišť v Melbourne, Sydney, Brisbane, Adelaidě, Perthu, Cairns a Townsvillu létá na malá regionální letiště (operuje až na 60 letištích po celé zemi). 

Automobil

Austrálie má rozsáhlou síť dobře udržovaných silnic, a tak můžete krásy země snadno prozkoumat zapůjčeným automobilem (ideálně 4x4) či karavanem. I při cestování na dlouhé vzdálenosti najdete odpočívadla a čerpací stanice – Ministerstvo zahraničních věcí ČR ale přesto důrazně doporučuje, mít dostatečné zásoby jídla, vody i pohonných hmot. Autopůjčovny jsou k dispozici buďto online (k rezervaci vozu předem) nebo na všech mezinárodních letištích a v centrech velkých měst – před zápůjčkou vozu je nutné předložit mezinárodní řidičský průkaz (s sebou však mějte i český ŘP). Některé autopůjčovny též vyžadují minimální věk řidiče aspoň 21 let. Jinak je věková hranice stanovena standardně na 18 let. 

Poznámka: Mějte na paměti, že pokud pobýváte na území Austrálie déle jak 90 dnů, musíte si zažádat o australský řidičský průkaz. A také berte v potaz, že v zemi se jezdí vlevo!

Autobusy

V Austrálii je cestování autobusem druhou nejběžnější formou dopravy (hned po letecké přepravě). Může však v některých případech trvat poměrně dlouhou dobu, vzhledem k rozloze země. Pokud ale nikam nespěcháte, lze se na autobusové spoje dobře spolehnout a můžete díky nim i ušetřit – jsou totiž zdaleka nejlevnější. Využít lze jak mezistátní autobusy, které jezdí mezi všemi šesti australskými státy (provozují primárně Greyhound, Firefly Express a Premier Motor Service) anebo ty meziměstské, které jezdí mezi městy v konkrétním státě (každý stát má několik autobusových společností/celkově je v zemi registrováno více než 2 tisíce dopravců). 

Co se týká jízdních řádů mezistátních a meziměstských linek, ty naleznete (stejně jako jízdenky) snadno online na webových stránkách konkrétních dopravců anebo na autobusových nádražích velkých australských měst. Poznámka: jízdenky zakoupené online mohou být daleko levnější!

Doplňující informace: Pokud budete v Austrálii cestovat nočními autobusy, doporučuje se vzít s sebou teplé oblečení a deku. Při cestách mezistátními autobusy si pak přibalte i nějaké to jídlo a pití – většina mezistátních dopravců totiž toto zboží na palubě neposkytuje. A také mějte na paměti, že dodatečná zavazadla či jízdní kola pro přepravu mohou být na místě zpoplatněna. 

Železniční doprava

Romantické povahy jistě ocení poznávání Austrálie prostřednictvím železniční dopravy. Nejen turisté ji totiž v zemi využívají nikoliv kvůli rychlosti, ale pro dobrodružství a neotřelé zážitky. Připravte se tedy na delší jízdu, která vám umožní sledovat australskou krajinu z jiné perspektivy. Zdaleka nejoblíbenější je Indian Pacific mezi Sydney a Perthem, Overland mezi Melbourne a Adelaidou, Ghan mezi Adelaidou a Darwinem (přes Alice Springs) a také Great Southern mezi Brisbane a Adelaidou. 

Využít však můžete například i klasické vnitrostátní a mezistátní vlaky těchto společností: Queensland Rail (na trase Brisbane/Cairns), NSW TrainLink (na trase Sydney/Brisbane nebo Melbourne/Canberra) nebo V/Line ve Victorii a mnoho dalších. Jízdenky je vhodné rezervovat předem online.

Taxíky 

Pokud chcete cestovat volně po australských městech, aniž byste se museli zabývat provozem či veřejnou dopravou, je využití taxi výhodné. Příliš se však nedoporučuje k cestování mezi jednotlivými městy, neboť se může docela prodražit. Taxi vozy si pak přivoláte jednoduše buď mávnutím ruky dolů, zatelefonováním na linku anebo pomocí praktických aplikací z mobilu. Než nastoupíte a odjedete na požadované místo, ujistěte se, zda má řidič spuštěný taxametr – jízdné musí účtovat podle něj. Za cesty v noci (obvykle po 22 hodině) pak počítejte s příplatkem. Doplňující informace: muži, kteří cestují sami, obvykle sedávají vedle taxikáře – samostatně cestujícím ženám se doporučuje z bezpečnostních důvodů cestovat na zadních sedadlech. 

A jaké taxi společnosti jsou v Austrálii nejznámější? Mezi ty největší se řadí například Yellow Cabs a Black & White Cabs. Využít ovšem můžete i Uber, Go Catch, OLA nebo třeba Bayside Taxis. Mnoho z nich má k dispozici mobilní aplikace, díky nimž si vůz snadno zarezervujete a přivoláte na požadované místo. 

Další způsoby dopravy 

Při poznávání památek ve velkých australských městech, jako například v Sydney či Melbourne, můžete také absolvovat přejezdy turistickými autobusy typu „hop-on-hop-off“ – ty vás dovezou ke všem důležitým atrakcím. Skvělá je pak i trajektová doprava, kterou ku příkladu umožňuje Sydney, Perth, Cairns, Devonport, Townsville, Cape Jervis nebo Brisbane. V zemi si ovšem užijete i noční plavbu trajektem prostřednictvím Spirit of Tasmania – na trase Geelong/Devonport. Australská zákoutí dobře poznáte i prostřednictvím zapůjčeného skútru a motocyklu, na kole nebo pomocí vodního taxi. Ostatně, každé australského město má svá vlastní specifika veřejné dopravy, proto je důkladně prozkoumejte ještě před cestou. 

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Austrálie je dokonalou destinací pro cestování s dětmi, vyžaduje však větší plánování. Prvně prozkoumejte všechny možnosti vyžití pro celou rodinu a vstupy do atrakcí rezervujte, pokud možno, předem. Také nezapomeňte myslet na základní bezpečnostní opatření, tj. před cestou zajistěte i pro své nejmenší cestovní pojištění u renomované pojišťovny, které bude krýt případné zálohy na zdravotní péči v zemi a zajistěte všechna potřebná očkování. Nutnou výbavou nejen v letních měsících je také opalovací krém, kvalitní sluneční brýle s UV filtrem a pokrývka hlavy. 

Pakliže máte ve svém dovolenkovém itineráři naplánované i četné outdoorové aktivity, dodržujte rovněž všechna doporučení – na delší cesty se vybavte jídlem a dostatečným množstvím pitné vody, nechoďte do neoznačených oblastí (na túry vyrazte nejlépe s průvodcem) a nezapomeňte s sebou mapu i mobil. Vhodné je také oznámit někomu z ubytovacího zařízení, kam míříte. Při dodržení všech bezpečnostních tipů a pečlivém plánování si tak i s nejmenšími užijete nezapomenutelnou dovolenou. 

TOP atrakce/zážitky v Austrálii pro rodiny s dětmi

V Austrálii se vám nabízí hned několik možností rodinné zábavy. Ať už tedy zvolíte indoorové aktivity v muzeích, galeriích a aquaparcích anebo vyrazíte do divoké přírody, budete nadšení! Země je pro pohyb turistů velmi bezpečná a má nízkou míru kriminality – když se tedy budete řídit selským rozumem a dodržíte bezpečností rady, nic vám nehrozí. Co tedy podniknout?

  • Prozkoumejte hlavní město Austrálie. Canberru občas zastiňují daleko populárnější australská města, jako například Sydney a Melbourne, má však také co nabídnout! Velmi přívětivá je zejména k rodinám s dětmi, neboť nabízí prvotřídní kulturní zážitky v muzeích a galeriích. Dítka bude bavit například Questacon – Národní vědecké a technologické centrum, Národní muzeum dinosaurů, Národní muzeum Austrálie nebo Železniční muzeum Canberra. Mezi oblíbené outdoorové zážitky ve městě zase patří let horkovzdušným balónem, jízda na kole nebo pestré aktivity kolem jezera Burley Griffin. 
  • Užijte si plážové dobrodružství v Gold Coast. Nejen děti budou uchváceni dlouhým až téměř nekonečným pobřežím s bílým a jemným pískem! A aktivit nabízí tato oblast v Queenslandu skutečně požehnaně. Zavítat můžete třeba na populární pláž Surfers Paradise nebo do největšího australského zábavního parku Dreamworld & WhiteWater World. Celou rodinu pak bude jistě bavit i tamější Sea World a Warner Bros. Movie World! Vězte tedy, že v Gold Coastu určitě nestrávíte pouhý den!
  • Navštivte Národní park Kakadu. Tento starodávný národní park v Severním teritoriu Austrálie nemůžete s dětmi vynechat! Na neuvěřitelné ploše téměř 20 tisíc kilometrů čtverečních je o celodenní zábavu pro celou rodinu rozhodně postaráno – věnovat se zde můžete třeba pěší turistice, plavání v přírodních bazénech, anebo se nalodit a užít si ikonickou plavbu Yellow Water Billabong. Velmi zajímavé, vzdělávací a interaktivní je pak i Domorodé kulturní centrum Warradjan!
  • Setkejte se s rozmanitou australskou faunou na Klokaním ostrově. Jakmile zamíříte na pobřeží jižní Austrálie, rozprostře se před vámi fascinující krajina plná pláží, tuleňů, lachtanů anebo roztomilých klokanů – těch je v oblasti snad daleko více než automobilů. Klokaní ostrov však nabízí i pestré vyžití v podobě pěší turistiky, plavání s delfíny nebo třeba sandboardingu v Little Sahara! 

CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI

I senioři si mohou v Austrálii užít skvělou dovolenou s dokonalými zážitky. Musí ovšem pečlivě svou cestu plánovat a nepřeceňovat své síly. Ideální volbou je dovolená pro seniory na míru, která zajistí průvodce i naprostý komfort během pobytu. Pokud se však na cestu vydáte sami, nezapomeňte si přibalit své trvalé léky (ty mějte neustále u sebe), opalovací krém, pokrývku hlavy i sluneční brýle. Důležité je rovněž kvalitní cestovní pojištění a zajištění potřebného očkování. Pěší turistiku ve volné přírodě pak volte úměrné vůči svému věku a fyzickým schopnostem – vzhledem k rozloze země totiž natrefíte primárně na celodenní či vícedenní túry. Neméně podstatná je krom jiného i dobrá výbava, tedy dostatek pitné vody a jídla, i když třeba vyrazíte jen kratší stezku. TIP: krásy Austrálie se můžete v podstatě bez námahy užít při okružních plavbách – z lodi spatříte úchvatné západy slunce a překrásné pobřeží. 

CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM

Ani jakýkoliv zdravotní handicap nemusí bránit vycestování do Austrálie. Země totiž i těmto cestovatelům nabízí dobré zázemí – většina hotelů, velkých obchodů, atrakcí, národních parků a veřejných toalet má bezbariérový přístup. Některá ubytovací zařízení se dokonce specializují na hosty se zdravotní indispozicí a ve vybraných oblastech najdete též potápěčská centra, která umožňují potápění s handicapem. Přeprava na australském území je pak nejvhodnější prostřednictvím taxi – ve větších městech mají taxikáři k dispozici kabinu pro vozíčkáře. TIP: pokud si nechcete dělat s ničím starosti a toužíte po naprostém komfortu, vsaďte na dovolenou šitou na míru pro handicapované turisty. 

LGBTQIA+ KOMUNITA A CESTOVÁNÍ DO AUSTRÁLIE

Austrálie je uznávaná jako jedna z nejvíce LGBTQIA+ akceptujících zemí na světě a může se pochlubit širokou podporou manželství osob stejného pohlaví. Z toho tedy vyplývá, že dovolenou si zde můžete užít zcela bezstarostně a bez obav z jakékoliv diskriminace. Nejvíce přátelským místem pro LGBTQIA+ komunitu je město Sydney, které nabízí široké spektrum barů, kaváren či hospod, kde panuje přátelská a otevřená atmosféra. Zajímavý může být pro lidi z LGBTQIA+ komunity i tamější každoroční festival Sydney Mardi Gras konající se obvykle na přelomu února a března. Otevřené obyvatelstvo ovšem mají i jiná australská města. V některých vesnicích ale můžete natrefit na konzervativnější postoje. 

CESTOVÁNÍ SE PSEM

Jste se svým psem nerozlučná dvojka a chtěli byste jej vzít s sebou na dovolenou do Austrálie? Potom vám v tom nic nebrání. Mějte však na paměti, že se jedná o časově náročnou a finančně nákladnou proceduru. Krom jiného musíte vzít v potaz jiné klimatické podmínky, různé hrozby v podobě jedovaté australské fauny či deseti až třicetidenní povinnou karanténu po příletu. Pokud vás ale nic neodradí, zajistěte si následující potřebnosti:

  • Váš pes musí mít implantovaný patnáctimístný a nezašifrovaný ISO mikročip. Pokud má jiný, je nutné vzít s sebou vlastní čtečku mikročipů.
  • U psa musíte zajistit všechna nezbytná očkování, tj. proti vzteklině (Austrálie akceptuje i tříleté, pokud je v době cesty platné) a dále proti psince, hepatitidě, parvoviróze a dalším nemocem. Vyžadován je v některých případech i test titru vztekliny – až 6 měsíců před cestou. 
  • Zaopatřit pak musíte i dovozní povolení a veterinární osvědčení od certifikovaného veterináře. To obvykle vystavuje Státní veterinární správa ČR – zde také zjistíte více informací o dovozu zvířete do Austrálie. 

Další informace k cestování se psem zjistíte konkrétně na webových stránkách Department of Agriculture, Fisheries and Forestry (DAFF) – australského Ministerstva zemědělství, rybolovu a lesnictví anebo na avizované Státní veterinární správě ČR. 

ZDRAVOTNÍ PÉČE 

Austrálie má vynikající systém veřejného zdravotnictví. Dokonce i Světová zdravotnická organizace zdravotní systém země zhodnotila jako 32. nejúčinnější na světě. Proto lze očekávat dobré zázemí jak ve veřejných nemocnicích, tak na soukromých klinikách (ty krom jiného nabízí daleko modernější prostředí a kratší čekací doby). Péče praktických lékařů je místním obyvatelům poskytována bezplatně prostřednictvím systému Medicare (ten je financován z daní/lidé na něj odvádí 2 % ze svého platu). Dotuje také léky na předpis anebo návštěvy lékařů specialistů až z 85 %. Většina Australanů tedy upřednostňuje veřejné pojištění před soukromým – to si hradí jen zlomek z nich. Systém Medicare však nepokrývá brýle, stomatologické zákroky a některá ambulantní vyšetření – v tomto ohledu se soukromé pojištění vyplatí. Co se týká dostupnosti zdravotnických zařízení, ve městech je dobrá. Ve venkovských oblastech pak bývá daleko omezenější. 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ 

Turisté z Česka si musí zajistit cestovní pojištění na krytí případných výloh na zdravotní péči, neboť Česká republika nemá s Austrálií dohodu o bezplatném poskytování péče. K zřízení cestovního pojištění vybírejte výhradně renomované pojišťovny. Doporučení: zkuste vsadit i na doplňkové služby pojišťoven, jež zahrnují například i pojištění storno poplatků za zrušenou dovolenou anebo pojištění odpovědnosti. Se sjednanými službami bývá standardně k dispozici také telefonická asistenční služba pro případy nouze. 

STRAVOVÁNÍ 

Australská gastronomie nesla ve svém prapůvodu irské a britské prvky, nicméně koncem 20. století se v ní začalo odrážet hned několik světových kultur. Dnes tedy v australské kuchyni můžete najít i italské, řecké, čínské, indické či vietnamské prvky. Známá je v zemi rovněž tzv. „fusion“ kuchyně, která kombinuje chutě evropských jídel s těmi asijskými. Když bychom se ale oprostili od multikulturního vlivu, má samotná Austrálie také co nabídnout. Na jídelníčku Australanů tak snadno uvidíte nízkotučné klokaní maso anebo také to pštrosí a krokodýlí. 

Populární jsou samozřejmě také mořské plody včetně ryb (např. modrý tuňák, treska, mořský asijský okoun a další exotické druhy). Australané si ale velmi rádi dopřávají i lahodné BBQ v podobě masových steaků, klobás, řízků, kebabů či ryb a k vaření s oblibou používají původní suroviny označované jako „bush tucker“. Ty zahrnují například keříková rajčata, ořechy, citronovou myrtu, semínka či houby. 

Zajímavostí je, že Australané velmi rádi jedí venku. Proto má mnoho městských i venkovských kaváren, restaurací i hospůdek možnost venkovního sezení. 

Typické australské speciality 

  • Masový koláč (Aussie Meat Pie): australský masový koláč je tradičně připraven z křehkého máslového těsta, které je naplněné mletým masem, lahodnou omáčkou, sýrem, houbami a cibulí. Výtečný prý pomáhá proti kocovině. 
  • Kuřecí parmigiana (Chicken parmigiana): jedná se v podstatě o kuřecí řízek (kuřecí plátek obalený ve strouhance) s chutnou rajčatovou omáčkou a sýrovou krustou na povrchu. K dostání je tradičně v leckteré australské hospůdce s hranolky. 
  • Fish and Chips: jde standardně o smažené kousky ryby s hranolky – v Austrálii natrefíte na dokonalou a čerstvou variaci tohoto jídla!
  • Australský burger (Aussie burger): jde o velmi známou variaci burgeru s mletým hovězím, rajčaty, salátem, sázeným vejcem, sýrem a cibulí, do kterého se krom jiného přidává i plátek červené řepy a plátek ananasu. 
  • Continental roll: tento sendvič snadno zakoupíte v lahůdkách, barech nebo i v supermarketech. Skládá se z křupavé bagety, sýra, italské uzeniny, nakládaných lilků a sušených rajčat. Odlišné variace pak obsahují místo lilku a rajčat například mrkev s červenou řepou. 
  • Klokaní steak (Kangaroo steak): pokud se vydáte do některé z australských restaurací, určitě klokaní steak ochutnejte. Jde o velmi zdravé a libové maso, které chutná trochu jako hovězí nebo zvěřina. 
  • Barbecue Snags: jde o výtečné australské klobásy, které se vyrábí z hovězího i vepřového masa, česneku a cibule. Často jsou doplněny o bramborovou kaši, grilovanou cibuli, rajčatovou omáčku, barbecue omáčku, zeleninový salát, chutney a čerstvý chléb. 
  • Chiko roll: jedná se o malou ale chutnou svačinku v podobě rolky, která se může tak trochu podobat čínské jarní rolce. Obal je tvořen vaječným těstem a náplň bývá z mrkve, zelí, skopového (nebo hovězího) masa, řapíkatého celeru a rýže. Hotové rolky se smaží v rozpáleném oleji. Na tuto svačinu natrefíte ve většině obchodů s rybami a hranolky. 

Dezerty a ovoce 

Australská cukrářská scéna vás bude velmi bavit, pokud jste opravdu mlsní. Dezerty v Austrálii jsou doslova ikonické a nezapomenutelné. Jaký ochutnáte?

  • Pavlova: jemný a zároveň velmi křehký dezert na bázi pusinkového korpusu, šlehačky a čerstvého ovoce – obvykle jahod. Občas se ale používá k ozdobení i mučenka, kiwi, mango nebo lesní plody.
  • Lamingtonky: jde o klasické piškotové těsto (nakrájené na čtverce), které je přelité čokoládovou polevou a posypané strouhaným kokosem. Vyrábí se i variace s trochou malinového džemu.
  • Iced VoVo: tyto tradiční australské sušenky se vyrábí z máslového těsta. Na povrchu jsou potřené zpravidla růžovým fondánem, pokryté proužkem marmelády a zasypané strouhaným kokosem.
  • Karamelový řez s čokoládou: tento dezert má křehký sušenkový základ s obsahem másla a kokosu. Na jeho povrchu je pak vláčná karamelová vrstva, která je přelitá čokoládovou polevou. 
  • Želé řezy: základem tohoto dezertu je sušenkové těsto, které je pokryté náplní z kondenzovaného mléka a také vrstvou želé. 
  • Sušenky Anzac: připravují se primárně z ovesných vloček, zlatého sirupu, strouhaného kokosu, másla, cukru, horké vody a mouky. 
  • Hot Jam Donut: pokud máte rádi klasické koblihy, bude vám tento pouliční dezert chutnat – koblihové těsto se však podává ještě teplé s doslova horkou marmeládou uvnitř (od toho je odvozen i název dezertu).

Ti, co upřednostňují zdravější mlsání, se mohou v Austrálii těšit na početné druhy čerstvého a lahodného ovoce. Mezi známé sezónní druhy patří například banány, jablka, borůvky, třešně, ostružiny, fíky, grapefruity, mandarinky, melouny, nektarinky, pomeranče, broskve, maliny, hrušky, kdoule nebo třeba jahody. Ochutnat ovšem můžete i méně známé „exotické“ druhy, jako třeba malé australské ovoce quandong (často popisované jako kříženec broskví a meruněk) nebo lilly pilly (chutí připomíná hrušky a jablka). 

TOP restaurace 

Inspirujte jedněmi z nejlepších restaurací v hlavním městě Canberra nebo v populárním Sydney. Přinášíme tipy v různých cenových relacích, aby si s ohledem na rozpočet vybral každý.

  • Levnější: za poměrně dobré peníze se v Canberře najíte například v podniku SoLita Pizzeria & Pasta Bar, který nabízí primárně italskou kuchyni v podobě salátů, rizot, těstovin nebo výtečných pizz. Jídlo vás zde bude stát okolo 23 australských dolarů (cca 340 Kč) na osobu. Milovníci kvalitně připravených burgerů si pak na své přijdou v podniku Bonditony's Burger Joint v Sydney. Za jídlo tu zaplatíte v přepočtu okolo 320 Kč na osobu. 
  • Střední kategorie: pokud si chcete pochutnat na lahodných mořských plodech v podobě ústřic a ryb anebo ochutnat šťavnatý hovězí steak, zamiřte ve městě Canberra do podniku Tipsy Bull. Zde se najíte v cenové relaci od 150 do cca 1 300 Kč. V Sydney pak stojí za návštěvu podnik Platform 818, který ve svém menu nabízí nejen rybu, ale také jehněčí, vepřové, kuřecí a hovězí maso. Na své si tu přijdou i vegetariáni. Cenová relace pokrmů se pohybuje v přepočtu od 220 do 900 Kč.
  • Luxusní: degustační menu jako dělané pro gurmány vám připraví v moderní australské restauraci Water's Edge Fine Dining v Canberře – zde vás krom jiného uchvátí i výjimečný interiér a exteriér. Za menu zaplatíte v přepočtu kolem 1 100 Kč na osobu. Výjimečné pokrmy však můžete ochutnat i v Sydney – zde zavítejte do blízkovýchodní restaurace Aalia, která nabízí nejen mořské plody, ale také výtečné hovězí steaky. Jídlo vás tu vyjde na osobu kolem 700 až 900 Kč. 

Výběr nejlepších restaurací v jednotlivých australských státech

  • Nový Jižní Wales: Ante (Sydney), Megalong (Blue Mountains), Pipit (Pottsville), Bar Heather (Byron Bay)
  • Victoria: Etta (Melbourne), Brae (Birregurra), Attica (Melbourne), Chauncy (Heathcote)
  • Queensland: Agnes (Brisbane), Blume (Scenic Rim), Essa (Brisbane), Anekawa (Gold Coast)
  • Tasmánie: Peppina (Hobart), Van Bone (Marion Bay), Stillwater (Launceston), Institute Polaire (Hobart)
  • Jižní Austrálie: Restaurant Botanic (Adelaide), Hentley Farm (Barossa Valley), Maxwell (McLaren Vale), Arkhé (Adelaide)
  • Západní Austrálie: Millbrook (Jarrahdale), Le Rebelle (Perth), Casa (Perth), Glenarty Road (Karridale)

Nápoje

Při pobytu v Austrálii se budete určitě shánět po čisté vodě, která je základem pitného režimu. Ta kohoutková je technicky v pořádku a bezpečná k pití, avšak nemusí vám vyhovovat po chuťové stránce (kvůli přídavku chloru například). I samotní Australané dávají přednost balené pramenité vodě – proto ji také upřednostněte, pokud chcete pro své tělo to nejlepší a máte citlivější zažívání. Vsadit však můžete i na jiné nealkoholické nápoje v zemi. Populární jsou v zemi například tyto: Lemon Barley Water (voda z ječmene, citronové šťávy a medu nebo cukru), nealkoholická piva Carlton Zero a UpFlow, nealkoholická vína McGuigan Zero, Newblood a Lindeman's, čokoládový sladový nápoj MILO, limonády značky Cottee's, Solo a Bundaberg anebo káva (Australané milují zejména cappuccino, flat white a long black). 

Alkoholické nápoje 

Ani o drinky není v australských hospůdkách, restauracích a barech nouze. Vsadit můžete třeba na tyto oblíbené alkoholické nápoje:

  • Bundaberg Ginger Beer: zázvorové pivo s nízkým obsahem alkoholu
  • Jägerbombs: panák Jägermeisteru s Red Bullem
  • Archie Rose Gin: lehký gin, podává se nejčastěji se zázvorovým pivem nebo sodovkou
  • Vodka 666 PURE: čistá vodka původem z Tasmánie
  • Bundaberg Rum: australský rum, který se vyrábí z lokálně vypěstované cukrové třtiny – nejčastěji se podává se zázvorovým pivem
  • Červené víno: za vyzkoušení určitě stojí australský Shiraz nebo Cabernet Sauvignon
  • Whisky: zejména v Tasmánii se vyrábí nejlepší australská whisky – nezapomeňte ochutnat například vynikající dubovou whisky Sullivan’s Cove

TOP bary/kluby v Austrálii

  • Melbourne: za živou hudbou vyrazte do hospody Corner Hotel, k poslechu zajímavých DJs navštivte Sub Club a koncert absolvujte třeba v podniku The Night Cat.
  • Gold Coast: živou hudbu si užijete v koncertním sále Miami Marketta a Djs si poslechnete v nočním klubu Elsewhere, kde se dá také pohodlně tančit.
  • Brisbane: živou hudbu si dopřejte například v koncertním sále The Zoo a za disko zábavou či skvělými DJs vyrazte do nočního klubu The Met.
  • Sydney: živou hudbu si užijete třeba v zajímavých prostorách inspirovaných newyorskou továrnou Andyho Warhola – v podniku Oxford Art Factory a mnoho bujaré zábavy i tance si můžete dopřát v latinskoamerické diskotéce Candelaria.
  • Cairns: živou hudbou to přímo pulzuje v podniku Elixir Music Bar a Djs či tanec si můžete užít v nočním klubu The Woolshed.

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

V celé Austrálii platí zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách, které zahrnují prostředky hromadné dopravy (vlaky, autobusy, letadla), kancelářské budovy, nákupní centra, školy, kina a letiště. Zakázáno je kouření také v automobilu, pokud v něm sedí mladistvý spolucestující. Co se týká restaurací, barů, kaváren, klubů či hospod, zákazy kouření nejsou ve všech státech jednotné – zapálit si cigaretu ve vnitřních prostorách těchto podniků nesmíte například na Území hlavního města Austrálie (Australian Capital Territory) nebo v Queenslandu. Pokud si tedy nejste jistí legislativou, informujte se o konkrétním místě. Doplňující informace: Většina australských států krom jiného zakazuje i užívání e-cigaret. Tabákové výrobky si pak na území Austrálie mohou zakoupit pouze osoby, kterým je 18 a více let. 

Pití alkoholu na veřejných místech a mimo licencované prostory Austrálie je nezákonné (legislativa se však opět může lišit stát od státu – proto se informujte o konkrétní oblasti). Pít či kupovat alkoholické nápoje pak mohou pouze osoby ve věku 18 a více let. 

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY

Oficiální měnou Austrálie je australský dolar (zkratka AUD, A$). Jeden dolar je pak složen ze sta centů. V oběhu jsou mince v hodnotě 5, 10, 20, 50 centů, 1 dolar a 2 dolary. Bankovky pak pořídíte v nominální hodnotě 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Zajímavost: Austrálie byla coby první zemí na světě, která přešla z papírových bankovek na ty z polymerového plastu. Pokud na tento materiál tedy nejste zvyklí, mohou vám připadat na první pohled a omak zvláštní. Důvod je však velmi praktický – nabízejí lepší ochranu proti padělání a jsou odolnější vůči poškození.  

Co se týká směny českých korun na australské dolary před odletem, nebudete mít problém. Měna Austrálie je v České republice dobře dostupná. Nedoporučuje se však měnit mnoho peněz – spíše cestujte s menším obnosem kvůli bezpečnosti a australské dolary si buďto vyberte přímo v destinaci z bankomatu, směňte na letištích, v bankách a hotelech nebo plaťte primárně kartou. 

Směnný kurz k 10/2023: 1 Kč = 0,07 AUD, 1 EUR =1,67 AUD a 1 USD = 1,58 AUD

Platební karty a bankomaty

V Austrálii jsou široce akceptovány platební karty Visa a Mastercard. Na některých místech obchodníci akceptují také karty Diners Club a American Express. Pokud budete potřebovat vybrat hotovost, můžete také bez obav použít australské bankomaty, které jsou rozšířené skutečně po celé zemi (najdete je i v některých odlehlých oblastech). Ty obvykle umožňují výběr bankovek v nominální hodnotě 20 $ a 50 $. Počítat však musíte při výběru s poplatkem, jenž činí kolem 1,50 $ za transakci. 

Upozornění: než začnete v Austrálii platit svou platební kartou, či vybírat peníze z bankomatů, informujte svou tuzemskou banku. Předejdete tak blokacím pro banku podezřelých transakcí. Také se nezapomeňte informovat o případných poplatcích za platby v zahraničí či výběry z bankomatů.

Spropitné

Pokud budete během svého pobytu v Austrálii spokojeni se službami jakéhokoliv personálu (číšník, servírka, recepční, barman, taxikář atd.), jistě vás bude zajímat, jaké spropitné se hodí. Prvně je potřeba říct, že v zemi není zdaleka obvyklé, jako například v USA – Australané mají totiž stále poměrně vysokou minimální mzdu. Je však místními obyvateli ceněno. To, o kolik navíc dáte obsluze nebo jinému personálu ve službách, je zcela na všem uvážení. Obvykle se přidává 10 % k celkovému účtu, anebo se účet zaokrouhlí nahoru na nejbližších 10 dolarů. 

Nakupování

Co se týká nakupování, je Austrálie jedním z nejexotičtějších míst na světě. Najdete zde od každého trochu – mezinárodně uznávané značky, ručně vyráběné zboží nebo dokonce domorodé umělecké výtvory! V zemi vás zkrátka nákupy budou velmi bavit, neboť jsou o velkolepém a dobrodružném objevování. 

Kam vyrazit za TOP nákupy 

  • Sydney: Queen Victoria Building (luxusní nákupní butik s více jak 180 obchody), Rocks Markets (trh pod širým nebem s řemeslnými výrobky), Pitt Street Mall (nákupní centrum s domácími značkami)
  • Melbourne: Emporium (luxusní nákupní centrum), Block Arcade (outletové centrum), Chadstone Shopping Centre (jedno z největších nákupních center v Austrálii)
  • Brisbane: Wintergarden (luxusní nákupní centrum s 60 obchody), MacArthur Central (čtyřpatrový nákupní komplex), Brisbane Arcade (nákupní centrum umístěné v památkově chráněné budově)
  • Adelaide: Adelaide Arcade (jedno z nejlepších outletových nákupních center), Rundle Mall (nákupní komplex se sedmi stovkami maloobchodních prodejen a 15 obchodními domy), Adelaide Central Plaza (komplex čtyřiceti maloobchodních prodejen)
  • Perth: Carillon City (obchodní centrum, kde snadno seženete suvenýry), London Court (outletové centrum), Westfield Carousel (nákupní centrum s domácími potřebami, módou, hračkami, obuví a dalším zbožím)

Pokud dáváte přednost trhům, můžete v Austrálii navštívit například: Paddington Markets v Sydney, Queen Victoria Market v Melbourne, Adelaide Central Market, Salamanca Market v Hobartu nebo E Shed Markets ve Victoria Quay (Západní Austrálie). 

Typické australské suvenýry

  • Kafrové prkénko: je ručně vyráběné z kafrového dřeva (ze stromu zvaného kafrovník lékařský) a má antibakteriální i protiplísňové vlastnosti
  • Boty Ugg: ikonická a pohodlná australská obuv, která je vyrobena z nejkvalitnější ovčí kůže – vhodná je zejména na zimu pro svou hřejivost
  • Klobouk Akubra: je vyroben z plsti z králičí kožešiny a má široký okraj, aby perfektně ochránil před silným australským sluncem
  • Klokaní kůže: v Austrálii si můžete zakoupit výrobky z ní, tj. opravdu kvalitní peněženky, opasky, tašky a další zboží
  • Makadamové ořechy: pokud rádi mlsáte, vsaďte na tyto typicky sladké oříšky – a třeba i ty ochucené s čokoládou, medem či kořením
  • Kriketová pálka: jistě nadchne každého sportovního nadšence (nejlepší je značka Kookaburra) – v Austrálii se prodává, neboť kriket je považován za národní sport země
  • Emu olej: vyrábí se z tuku ptáka emu a je skvělý zejména k léčbě kožních a kloubních nemocí, neboť obsahuje protizánětlivé a antimikrobiální složky
  • Bumerang: je symbolem australské domorodé kultury/používal se jako lovecký nástroj, na trhu natrefíte na skutečné umělecké kousky, které jsou ručně malované

Jaké ceny čekat?

Níže se můžete informovat o přibližných cenách v Austrálii (pro obraznost jsme vybrali ceny za služby/zboží v hlavním městě Canberra):

  • lahev vody (0,33 l): 3,39 AUD (cca 50 Kč)
  • cappuccino: 5,84 AUD (cca 86 Kč)
  • tuzemské točené pivo (cca 0,5 l): 13,50 AUD (cca 199 Kč)
  • lahev vína (střední kategorie): 20 AUD (cca 295 Kč)
  • cigarety (20 ks): 38 AUD (cca 561 Kč)
  • jídlo v rychlém občerstvení (pro 1 osobu): 15 AUD (cca 221 Kč)
  • jídlo v restauraci (pro 1 osobu): 48 AUD (cca 708 Kč)

Rozpočet

Než se vydáte do Austrálie, pečlivě si naplánujte svůj dovolenkový rozpočet. Při jeho tvoření zvažte, jaký komfort preferujete a jaké jsou vaše reálné finanční možnosti. Do rozpočtu určitě zahrňte druh ubytování, formu stravování, výdaje na návštěvy památek/atrakcí či veřejnou dopravu a taxi služby. Průměrně by vám na osobu za den mělo stačit přibližně 241 AUD (cca 3 554 Kč) – pakliže zahrnete ubytování, stravu, pití a nějakou tu zábavu. Za týden v Austrálii tedy utratíte jako jednotlivec zhruba 1 684 AUD (cca 24 838 Kč), připočíst k této cifře musíte ovšem i zpáteční letenku do země. Mějte však na paměti, že konečná částka rozpočtu vždy záleží na tom, v jakém období do země poletíte a co vše si chcete dopřát. To, kolik utratíte za dovolenou, si vždy řídíte sami – proto výše uvedené informace berte pouze jako orientační. Turisté, kteří chtějí něco ušetřit, mohou vždy hledat své vlastní cesty. 

Slevy pro turisty

Při cestování po Austrálii můžete také ušetřit s vybranými slevovými kartami – konkrétní slevy vypátrejte u poskytovatelů karet (na oficiálních webových stránkách). Možnosti jsou následující:

  • studentské karty ISIC a ISE (mohou využít mladí studující lidé do 26 let)
  • karta IYTC (alternativa pro mladé do 26 let, kteří nemají nárok na ISIC)
  • mezinárodní učitelský průkaz ITIC (poskytuje slevy pedagogům pracujícím na plný úvazek)
  • karta Go City (možné pořídit pouze pro Sydney – ušetříte díky ní za vstupy na oblíbené turistické atrakce)

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL)

Pokud chcete v Austrálii využívat výhodně data, vyplatí se vám pořízení předplacené australské SIM karty. Tu v zemi nabízí tři hlavní operátoři, tj. Telstra, Vodafone a Optus. Nákup můžete osobně zrealizovat buď na některém z mezinárodních letišť, v prodejně vybraného operátora (Telstra je nejvýhodnější pro osobní nákup/má nejširší pokrytí v zemi) anebo ve vybraných večerkách.  Alternativou ke klasické SIM kartě je pak i tzv. eSIM, kterou je možné pořídit ještě před odletem online na webových stránkách Airalo, Holafly nebo Nomad. Váš telefon ji však musí podporovat. 

Poznámka: jednodenní SIM kartu s určitým objemem dat prodává na australském trhu pouze operátor Optus. Sedmidenní variantu pak koupíte u operátora Telstra a Optus. Vícedenní varianty SIM karet (s platností cca 28 dní a výš) poskytují běžně všichni operátoři. 

S telefonním signálem je to v Austrálii poněkud složitější – přeci jen jde o obrovský kontinent. Dle všeho pokrývá jen 27 % pevniny země, proto můžete mimo osídlené oblasti postrádat schopnost volání či posílání SMS pro nulový signál. V tomto ohledu se určitě vyplatí vlastnit satelitní telefon – hlavně, pokud cestujete do odlehlých destinací. 

POŠTOVNÍ SLUŽBY 

Hlavní společností, která poskytuje v Austrálii poštovní služby, je Australia Post známá též jako AusPost. Její sídlo se nachází v Melbourne. Ve svých pobočkách (i online) nabízí zákazníkům například zasílání dopisů a balíků (jak v rámci australského území, tak za hranice) nebo prodej různého zboží – od poštovních známek, časopisů až třeba po výtvarné potřeby. Na kontinentu ovšem působí daleko více přepravních/kurýrních firem, jako je ku příkladu FedEx Australia, Toll Group, TNT Australia, DHL Express Australia, UPS Australia, Sendle, StarTrack nebo Allied Express.

SPECIÁLNÍ INFORMACE O AUSTRÁLII

  • Australané utratí (v přepočtu na obyvatele) více peněz za hazardní hry než kterýkoliv jiný národ.
  • Nejstarší fosilie na světě byla nalezena v Austrálii. Její stáří je odhadováno na 3,4 miliardy let. 
  • Austrálie byla druhou zemí světa, jež umožnila ženám volit (Nový Zéland byl první).
  • Mládě klokana měří po narození pouhý jeden centimetr. Než se vyvine, nosí jej klokaní samice ve svém vaku po dobu zhruba osmi až devíti měsíců. 
  • Austrálie má 3,3krát více ovcí než lidí.
  • Existuje 1 milion velbloudů, kteří se toulají v divoké australské poušti – to představuje největší počet čistokrevných velbloudů na světě.
  • Roku 1979 spadly v australském městě Esperance zbytky vesmírné stanice NASA Skylab. Město poté pokutovalo NASA 400 dolary za odpad s tím související.
  • Evropští osadníci v Austrálii vypili více alkoholu na jednoho obyvatele než kterákoli jiná společnost v historii.
  • Austrálie má nejvyšší ceny elektřiny na světě.
  • Austrálie je jedinou zemí, ve které lidé jedí zvířata vyobrazená na svém erbu, tj. klokany a emu.
  • Největší australská nemovitost přesahuje rozlohou Belgii.
  • Každý rok se v Brisbane koná netradiční (a pro někoho možná odpudivé) Mistrovství světa švábů.
  • Velký bariérový útes je největší živou strukturou planety.
  • Melbourne je považován za hlavní světové město sportu, neboť pro své občany má k dispozici více špičkových sportovišť než kdekoli jinde.
  • První zákon o bezpečnostním pásu na světě byl zaveden v australské Victorii v roce 1970.
  • Austrálie je jediným kontinentem světa bez aktivní sopky.
  • Více než 85 % Australanů žije do 50 kilometrů od pobřeží.
  • V australských Alpách je více sněhu než v těch švýcarských, a tak je turisté také hojně vyhledávají k lyžování (v období „našeho“ léta, tj. od června do září spadne v zemi nejvíce sněhu). Alpy v Austrálii se rozkládají na území Nového Jižního Walesu a Victorie. 
  • Klokani i emu postrádají schopnost chůze pozpátku. Z tohoto důvodu je australská armáda vyobrazuje na svých uniformách.
  • Austrálie je domovem nejdelší dálnice na světě. Highway 1 měří neuvěřitelných 14 500 kilometrů.
  • Ostrov Tasmánie se pyšní nejčistším vzduchem a nejčistšími vodami na světě. 
  • Austrálie je zemí teplotních extrémů – nejvyšší zaznamenaná teplota byla 50,7 °C a ta nejnižší pak -23 °C.
  • Austrálie má přes šedesát samostatných vinařských oblastí, proto by byla škoda zde neochutnat víno! Většina vinic se nachází v Novém Jižním Walesu a Victorii.
Great Ocean Road, 12 Apoštolů Opera house v Sydney Korálový útes na Great Barrier Reef v AustráliiNoční panorama Sydney Uluru při západu slunce Klokan na pláži v AustráliiSEN na Uluru Brighton beach v Melbourne Koala je typická pro Austrálii Sydney HarbourSEN v Sydney Cestou na Kata Tjuta Potápění se želvami podél korálové bariéry v Cairns Uluru je ikona rudé Austrálie Opera a Harbour bridge v Sydney Panorama Melbourne Místní Aboriginci Great Ocean Road, Melbourne Skalnaté pobřeží na jihu Austrálie Uluru mění barvy při východu slunce
zobrazit zájezdy do Austrálie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole