Turistický průvodce Austrálií

Věděli jste, že:

  • V australských Alpách obdrží nasněží více než ve Švýcarsku.
  • Austrálie je jediným kontinentem světa bez aktivní sopky.
  • Na obyvatele utratí Australané více peněz na hazardní hry než kterýkoli jiný národ.
  • Nejstarší fosilie na světě, která je asi 3,4 miliardy let stará, byla nalezena v Austrálii.
  • Austrálie byla druhou zemí světa umožňující ženám volit (Nový Zéland byl první).
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Očkování

pro cestu do Austrálie není vyžadováno žádné povinné očkování, pouze se doporučuje očkování Hepatitidy. Doporučujeme odbornou konzultaci v centru cestovní medicíny.

Austrálie je považována za zemi s nízkým stupněm výskytu nebezpečných přenosných chorob. V zemi se nevyskytuje ani malárie, ani žlutá zimnice, avšak v tropických částech Austrálie (Queensland) se vyskytuje horečka dengue.

V Austrálii je velmi vysoký výskyt rakoviny kůže způsobený silným slunečním zářením. S ohledem na tuto skutečnost je třeba se při slunění vždy chránit krémy s vysokým UV faktorem a používat tmavé brýle s UV a polarizačním filtrem. Při pobytu na slunci rovněž hrozí nebezpečí úpalu či úžehu.

Bezpečnost

Austrálie je civilizovanou a bezpečnou zemí, patří mezi nejbezpečnější země na světě. Obyvatelé jsou zde přátelští a ochotní vám kdykoliv pomoci. V zemi je stabilní politická i hospodářská situace. Násilné trestné činy jsou výjimečné. Je však třeba, aby turisté věnovali pozornost svým osobním dokladům i cenným předmětům a zásadně nenechávali tyto věci v autě či bez dozoru. Stejně jako v jiných obecně bezpečných zemích se ani čas od času zde nevyhneme okradení, přepadení či jinému trestnému činu. V centrech větších měst je třeba dát pozor na kapesní krádeže. Generální konzulát každoročně vyřizuje velký počet případů zcizení cestovních dokladů ze zaparkovaných aut. Doporučujeme proto uschovávat cestovní doklady na bezpečném místě. Své finance a cenné předměty raději uschovejte v hotelovém sejfu.

Při cestách do volné přírody hrozí nebezpečí uštknutí jedovatými hady a pavouky. V tropických vodách hrozí napadení krokodýlem. V Austrálii se opakovaně vyskytují případy napadení člověka žralokem při koupání či surfování v moři. Velké nebezpečí hrozí i od smrtelně jedovatých medúz (box jellyfish), které se vyskytují nejhojněji v teplých tropických vodách severního Queenslandu. Mohou se vyskytovat celoročně, ale nejnebezpečnější období je od října do dubna. Při koupání v neznámých vodách je potřeba nejdříve konzultovat případné nebezpečí s místními obyvateli nebo použít ochranný koupací oblek, který lze v Austrálii koupit v obchodech se sportovním zbožím. Při koupání a surfování v moři je třeba dát zvýšený pozor na výskyt nebezpečných proudů, které mohou plavce odtáhnout daleko od pobřeží.

Co s sebou

s sebou si sbalte zavazadlo (kufr, taška na kolečkách, batoh) s max. povolenou váhou do letadla 23 kg (záleží na letecké společnosti) s oblečením a potřebami, které běžně používáte. Příruční zavazadlo může mít 7 kg. Čím méně věcí si vezmete, tím příjemnější bude vaše cestování. Pokud byste něco zapomněli, nemusíte se strachovat, všechno se zde dá koupit. Neměl by chybět menší batoh či kabela na denní procházky.

Oblečení doporučujeme vrstvit a vzít s sebou bundu, slabší svetr nebo tričko s dlouhými rukávy, košili, dvoje dlouhé kalhoty, jedny krátké kalhoty, trička s krátkými rukávy, tenkou a nepromokavou větrovku, věci na spaní a plavky. Kvůli silnému slunci nezapomeňte na kvalitní sluneční brýle, krém s vysokým ochranným faktorem. Na obutí jsou vhodné lehké trekingové boty nebo tenisky a hodit se mohou i lehké sandály. Majitelům digitálních fotoaparátů a videokamer doporučujeme vzít s sebou univerzální adaptér do zásuvky a dostatek baterií. Do příručního zavazadla si sbalte mobilní telefon, fotoaparát, kameru, knihu o Austrálii, doklady, peníze, základní hygienické potřeby (nesmí přesáhnout 100ml). V žádném případě do příručního zavazadla nedávejte kapesní nožík, nůžky a jiné ostré předměty.

Jelikož zavazadlo, které cestuje v zavazadlovém prostoru letadla, ne vždy najde cíl a může se zpozdit jeho dodání (nebývá to často, ale jestliže se to stane, tak je to nepříjemné), doporučujeme, abyste v příručním zavazadle měli i rezervní oblečení na první dva dny, všechny důležité léky a jiné věci, bez kterých se neobejdete. Za zavazadlo je zodpovědná letecká společnost a v případě zpoždění dodání anebo ztráty platí reklamační řád letecké společnosti.

Vaše osobní lékárnička by měla obsahovat hodně vitamínů, acylpyrin nebo paralen, něco na nachlazení, antibiotika, které jste zvyklí užívat – nejlepší širokospektré nebo na tetracyklinové bázi (dobré i na zažívací potíže), kapky do očí, léky proti průjmu, leukoplast na otlaky a jeden elastický obvaz. Nezapomeňte na léky, které pravidelně doma užíváte. Základem vašeho zdraví v Indonésii bude kvalitní strava a dobrý pitný režim. Vodu pijte pouze z koupených lahví a nápoje byste zejména první dny měli pít bez ledu, který je dělán z místních zdrojů.

Při check-inu v hotelech v Austrálii je zvykem nechat jako garanci za další využité hotelové služby tzv. incidentals (telefon, internet, snídaně apod.) detaily vaší kreditní karty. Toto se týká konzumace v hotelu, pokojový bar atd. Pokud žádné další hotelové služby nevyužijete, tak peníze vám budou refundovány, resp. z karty vám nikdo nic nestáhne. Nemusíte mít obavy, ve světě je to naprostou samozřejmostí a bez prokázání se kartou vás hotel může odmítnout ubytovat. Mějte tedy svou kreditní kartu vždy s sebou

Dovoz potravin do Austrálie je zakázán. Po příletu vám potraviny budou kontrolovat a za nepřiznané se platí pokuta, stačí mít jeden zapomenutý pomeranč či banán. Pokud jídlo zatajíte a najdou vám ho, na místě zaplatíte pokutu ve výši cca 200 australských dolarů. Přísná pravidla platí hlavně na maso a masné výrobky, zeleninu a ovoce.

V Austrálii je značně rozšířeno používání téměř všech druhů bankovních a kreditních karet a možný výběr hotovosti ze sítě bankomatů. Všechny banky přijímají cestovní šeky a platební karty Mastercard / Maestro a VISA. Pokud vlastníte kreditní karty Mastercard nebo Visa prakticky potřebujete už jen malou hotovost. Neztrácejte čas hledáním australských dolarů v ČR.

Cena jídel v restauraci je cca 20-30 AUD. Velmi dobře a levně se dá najíst v asijských restauracích, které jsou cenově přístupnější. Snadno si lze nakoupit v supermarketech, kde se dají dokoupit potraviny za nejpřijatelnější ceny.

V Austrálii je voda pitná, doporučuje se při cestách mimo velká města pít balenou vodu.

V Austrálii je třeba při koupání a surfování dát velký pozor na silné spodní proudy.

V zemi platí značná omezení pro kuřáky. Kouření v uzavřených místnostech je přísně zakázáno a v budovách je třeba využívat ke kouření speciálně vyhrazené prostory.

Pokud si berete s sebou i boty na turistiku ujistěte se, že jsou čisté.

Povolený je dovoz jednoho litru alkoholu na osobu.

zobrazit zájezdy do Austrálie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔