Tradiční čínské lampiony

Bezpečnost a na co si dát pozor v Číně

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

BEZPEČNOST V ČÍNĚ

Čína je považována z velké části za bezpečnou destinaci k strávení dovolené. Přesto však byste měli dbát zvýšené obezřetnosti a opatrnosti při pohybu po městech a jiných oblastech. Kriminalita v zemi je stále na nízké úrovni a většina trestných činů, s kterými se mohou cizinci setkat, je spíše drobnějšího charakteru – jako např. kapesní krádeže. Konkrétní bezpečností tipy si můžete přečíst také na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR. Některé z nich uvádíme i níže.

Důležité bezpečnostní tipy

 • Sledujte bedlivě politickou situaci v Číně a nepodílejte se na kritice čínské vlády, tamějších demonstracích (jsou v zemi zakázané) či znevažujících příspěvcích na sociálních sítích.
 • Své cennosti mějte neustále pod kontrolou, abyste předešli krádežím (zejména na místech s větší kumulací lidí).
 • Sledujte aktuální počasí v Číně a nevydávejte se do přírody či ulic, pokud hrozí extrémní klimatické a jiné jevy, jako tajfuny anebo třeba i zemětřesení.
 • Nikdy nereagujte na osoby pohybující se v ulicích, které vás zvou na masáže, ochutnávky čaje a jiné „autentické“ zážitky. Mohou to být podvodníci.
 • Pozor si dejte i na jídlo a pití – stále jej mějte pod dozorem a nejezte/nepijte ho, pokud si nejste jistí jeho kvalitou. Také si nikdy neberte od nikoho na ulici žádné pochutiny – nikdy nevíte, co mohou obsahovat. Stravování zkrátka nechte na ověřených restauracích, kavárnách a bufetech.
 • Nenastupujte do neoznačených taxíků, neboť se můžete ohrozit napadením.
 • Ideálně se vyvarujte cestování o samotě (hlavně ženy) a vydávejte se do ulic ve skupinkách. Když už ale bude nutné samostatně cestovat, např. nočním vlakem, zamkněte se v kupé.
 • Vyhýbejte se, pokud možno temným a opuštěným uličkám.
 • Respektujte zákaz fotografování vojenských, policejních anebo bezpečnostních složek. Fotit nesmíte ani kamerové systémy.
 • Také počítejte s tím, že místní policie si může od vás kdykoliv na ulici vyžádat předložení cestovního pasu a platného víza – doklady tedy noste v zabezpečeném zavazadle stále s sebou.
 • Zejména čínská velkoměsta jsou velmi rušná a provoz nebezpečný, proto dávejte bedlivý pozor při přecházení ulic a silnic.
 • Pokud jste citliví na kvalitu ovzduší, anebo cestujete s dětmi či v seniorském věku, raději se vyhněte velkoměstům – ty mívají vysokou koncentraci smogu.

Jakým místům se v Číně raději vyhnout?

V Číně se nachází několik oblastí, kterým je lepší se z bezpečnostních důvodů vyhnout. Tou první je Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang, kde mohou panovat politické nepokoje. Lépe se také vyvarovat návštěvě Tibetské autonomní oblasti či odlehlým hraničním regionům Číny – např. poblíž pozemních hranic s Vietnamem, Ruskem, Mongolskem, Laosem a Kazachstánem. V těchto oblastech totiž bují větší kriminalita a výjimkou nejsou ani ozbrojené skupiny banditů a pašeráků.

Tradiční čínské lampiony Zakázané město v Pekingu Pohled na Hongkong z Victoria Peak Tradiční čínská zahrada Impozantní symbol Číny - Velká čínská zeď Yangshuo a okolí je jedním z nejkrásnějších míst Číny Slavná Terakotová armáda v Xi-AnuSEN při prohlídce paláce Nebes v Pekingu Letní palác poslední císařské dynastie Noční panorama Šanghaje SEN v Číně Starodávné umění malování znaků - kaligrafie Netradiční Čína První národní park Číny Zhangjiajie Street food na promenádě WangfujingČínské knedlíčky z bambusových pařníků
zobrazit zájezdy do Číny
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole