Tradiční čínské lampiony

Elektrické zásuvky a internet v Číně

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

ELEKTRICKÉ ZÁSUVKY POUŽÍVANÉ V ČÍNĚ

V Číně se používají tři typy zásuvek, tedy typ I, A, C. Výjimkou ale nejsou ani univerzální zásuvky, do nichž lze vložit zástrčky všech tří typů. Instalace zásuvek je různá podle země – v Číně je umístěna zemnicí zdířka nahoře. Zástrčka typu I má tři ploché kolíky v trojúhelníkovém vzoru, zástrčka typu A má dva ploché paralelní kolíky a u typu C jsou dva kulaté kolíky (tzv. eurozástrčka). Elektrické napětí je pak v zemi 220 V při 50 Hz. Jako cestující z České republiky budete potřebovat napájecí adaptér, pokud v Číně natrefíte na zásuvky I či A. Zásuvky C jsou stejné jako v tuzemsku. Měnič napětí byste neměli potřebovat – avšak pro jistotu si můžete zkontrolovat potřebný typ napájení svého zařízení. Obvykle je uveden na nabíječce, např. ve tvaru INPUT: 100–240 V, 50/60 Hz.

Zásuvky používané v Číně

I – zásuvky typu I se používají v Číně jen velmi zřídka. Zástrčka je tvořena trojicí plochých kolíků, které mají šířku 6,5 mm. Zemnící kolík je umístěn uprostřed a má délku cca 20 mm. Fázový a nulový kolík mají délku 18 mm a svírají mezi sebou úhel 60°.

zasuvka-zastrcka-typu-I

A – zástrčka typu A má tvar dvojice plochých kolíků. Novější varianta této zástrčky má nulový kolík zvětšený, takže již ji není možné zastrčit opačně. Starší typ zástrček lze do nového typu zásuvky zasunout, ale opačně to nejde.

Americká zástrčka a zásuvka typu A

C – zástrčka typu C je tvořena 2 hroty (tzv. eurozástrčka), které mají průměr 4 mm (typ CEE 7/16) nebo 4,8 mm (typ CEE 7/17). Vidlice typu C se používají pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič. Tento typ zástrčky lze použít také do zásuvek typu E, F, H (novější varianta), J, K a L (úzká varianta). Tyto zástrčky mají podle typu různé tvary – plochý šestiúhelník (max. odběr 2,5 A) nebo kulatý tvar (max. odběr 16 A).

CEE 7/16 zástrčka (eurozástrčka) a starý typ zásuvky C

INTERNETOVÉ PŘIPOJENÍ (Wifi) V ČÍNĚ

Internetové připojení je dostupné v podstatě po celé Číně, počítat však musíte s tím, že mnoho „západních“ webových stránek je v zemi cenzurováno nebo blokováno. Patří mezi ně například Facebook, Twitter, Google nebo třeba YouTube. V Hongkongu a Macau však přístup k těmto webům není odepřen. K internetu se pak můžete připojit různými způsoby:

  • Využijete mezinárodní roaming od svého mobilního operátora:tato varianta ale bývá nejnákladnější.
  • Použijete připojení přes veřejné a bezplatné Wifi sítě v Číně: ty jsou obvykle dostupné na letištích a nádražích (přístup pouze přes čínskou SIM kartu), v hotelech, ve vybraných kavárnách, v restauracích a některých obchodních domech.
  • Koupíte si čínskou SIM kartu: tento způsob je zdaleka nejjednodušší a nejlevnější. V rámci zakoupeného balíčku získáte preferované množství dat k využití. SIM kartu si kupte ideálně v oficiálních prodejnách tamějších mobilních operátorů, tj. u China Unicom, China Mobile či China Telecom. Dostupné jsou ovšem SIM karty také na mezinárodních letištích v kioscích anebo v některých večerkách. Pokud pak váš telefon podporuje eSIM, lze ji zakoupit před odletem online (prodává např. Holafly nebo Airalo).

Doporučení: než začnete používat buďto veřejnou Wifi v Číně anebo čínskou SIM kartu k surfování na tamějším internetu, zakupte si spolehlivou VPN (to je soukromá virtuální síť, která vám zajistí ochranu osobních dat i anonymitu před případnými hackery a umožní krom jiného návštěvu zahraničních webových stránek). Jen se předtím ujistěte, zda preferovaná VPN není v Číně blokována.

Tradiční čínské lampiony Zakázané město v Pekingu Pohled na Hongkong z Victoria Peak Tradiční čínská zahrada Impozantní symbol Číny - Velká čínská zeď Yangshuo a okolí je jedním z nejkrásnějších míst Číny Slavná Terakotová armáda v Xi-AnuSEN při prohlídce paláce Nebes v Pekingu Letní palác poslední císařské dynastie Noční panorama Šanghaje SEN v Číně Starodávné umění malování znaků - kaligrafie Netradiční Čína První národní park Číny Zhangjiajie Street food na promenádě WangfujingČínské knedlíčky z bambusových pařníků
zobrazit zájezdy do Číny
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole