Tradiční čínské lampiony

Jaké očkování v Číně?

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

OČKOVÁNÍ PŘED ODLETEM DO ČÍNY

Než vycestujete do Číny, absolvujte ideálně konzultaci s lékařem specializujícím se na cestovní medicínu v nejbližším očkovacím centru – s dostatečným předstihem. Pro Evropana není sice povinné žádné očkování do dané destinace (není ani povinnost předkládat očkovací průkaz), avšak je velmi doporučované toto:

 • Proti žloutence typu A: podává se jedna vakcína těsně před odjezdem a ta druhá minimálně po půl roce. Ochrana před nemocí je dlouhodobého charakteru.
 • Proti žloutence typu B: podávají se tři vakcíny. Před odjezdem je nutné absolvovat minimálně dvě. Ochrana po třech dávkách vakcíny je dlouhodobá ba doživotní.
 • Proti břišnímu tyfu: očkuje se jednou dávkou vakcíny (buď perorální anebo injekční), ochrana před nemocí trvá až tři roky

Doplňující informace: Pokud nechcete absolvovat zvlášť očkování proti žloutence typu A + B, můžete využít i velmi praktickou kombinovanou vakcínu (zahrnuje oba typy nemoci). Očkuje se třemi dávkami vakcíny, přičemž dvě musíte absolvovat již před odletem do destinace. Ochrana je dlouhodobého charakteru ba doživotní.

Očkování proti žluté zimnici

Výskyt žluté zimnice není v Číně zaznamenán, avšak potvrzení o očkování proti nemoci je vyžadováno u lidí, kteří pobývali v rizikových/endemických oblastech před příletem do země (týká se Latinské Ameriky a subsaharské Afriky + transferů přes země). Pokud cestujete do Číny z Evropy anebo uplynulo již šest a více dní od opuštění endemické oblasti, očkování proti žluté zimnici není nutné.

Další doporučení týkající se očkování před odletem do Číny

Lékaři z oboru cestovní medicíny dále doporučují případně očkování proti:

 • COVID-19 (než vycestujete do Číny, je velmi žádoucí očkování proti COVID-19, 48 hodin před odletem si pak musíte udělat antigenní test, který musí být negativní)
 • chřipce (doporučeno zejména starším lidem nad 65 let, gravidním ženám, dětem a chronicky nemocným)
 • klíšťové encefalitidě (nemoc se vyskytuje v Číně endemicky, zapotřebí jsou 3 dávky vakcíny – přeočkování probíhá po třech či pěti letech)
 • meningokokovým infekcím (doporučeno všem cestovatelům, kteří prožívají zvýšenou psychickou a fyzickou zátěž)
 • planým neštovicím (doporučeno zejména u osob, které tuto nemoc prokazatelně neprodělaly)
 • horečce dengue: (nemoc, kterou přenáší komáři rodu Anopheles, v Číně se vyskytuje endemicky, proto se obvykle doporučuje vakcína ve dvou dávkách)
 • pneumokokovým infekcím (doporučeno u lidí nad 40 let a s chronickým onemocněním)
 • spalničkám (doporučeno u osob, které očkování absolvovaly před více jak 30 lety)
 • vzteklině (je ke zvážení zejména u lidí, kteří cestují na venkov či plánují výlety do divočiny, kde se mohou střetnout s divokými zvířaty)

Krom jiného je důležité zkontrolovat platnost pravidelných očkování, tj. to proti tetanu, příušnicím, spalničkám, dětské obrně a záškrtu. Dle domluvy s lékařem je možné tato očkování v případě potřeby obnovit.

Nemoci přenášené hmyzem: V Číně se mohou vyskytovat i jiné nemoci přenášené hmyzem (kromě horečky dengue), proto je záhodno poradit se s lékařem cestovní medicíny, jaká další očkování jsou do konkrétní destinace vhodná.

Tradiční čínské lampiony Zakázané město v Pekingu Pohled na Hongkong z Victoria Peak Tradiční čínská zahrada Impozantní symbol Číny - Velká čínská zeď Yangshuo a okolí je jedním z nejkrásnějších míst Číny Slavná Terakotová armáda v Xi-AnuSEN při prohlídce paláce Nebes v Pekingu Letní palác poslední císařské dynastie Noční panorama Šanghaje SEN v Číně Starodávné umění malování znaků - kaligrafie Netradiční Čína První národní park Číny Zhangjiajie Street food na promenádě WangfujingČínské knedlíčky z bambusových pařníků
zobrazit zájezdy do Číny
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole