Turistický průvodce Indonésií

Věděli jste, že:

  • Krakatoa, sopka v Indonésii, je místem největšího vulkanického výbuchu, který kdy byl zaznamenán. Erupce 27. srpna 1883 měla sílu ekvivalentní 2000 bombám Hirošimy.
  • Muslimové tvoří 87,2 % indonéské populace, což z něj činí největší světovou muslimskou komunitou světa.
  • Indonésie je předním světovým vývozcem žabích stehýnek.
  • Indonésie je domovem největšího vulkanického jezera na světě Toba, které se nachází na Sumatře. Byla to největší známá erupce v dějinách Země za posledních 25 milionů let.
  • Indonésie má největší "mladou" populaci na světě s 165 miliony lidí mladších 30 let, zatímco pouze 8 % populace je starších 60 let.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

220 V, zástrčky jsou stejné jako v ČR, adaptér není potřeba.

Zásuvky používané v Indonésii

C - zástrčka typu C je tvořena 2 hroty (tzv. eurozástrčka), které mají průměr 4 mm (typ CEE 7/16) nebo 4,8 mm (typ CEE 7/17). Vidlice typu C se používají pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

CEE 7/16 zástrčka (eurozástrčka) a starý typ zásuvky C

Doprava

Do Indonésie se z Prahy i okolních letišť dostanete mnoha leteckými spoji. Nejlepší spojení z Prahy nabízí Emirates s mezipřistáním v Dubaji, dále můžete využít KLM, Air France, Ethiad Airways, Turkisch airlines či Lufthansa. Délka letu se pohybuje kolem 17 – 19 hodin, závisí na délce přestupu. Největší a nejvytíženější mezinárodní letiště je Soekarno–Hatta International Airport a nachází se 20 km od centra hlavního města Jakarty, druhé nejvytíženější letiště je v Denpasaru na ostrově Bali.

Pro mezikontinentální cestu letadlem do Indonésie je rovněž možné využít nejprve let do Singapuru či Malajsie a poté pokračovat místní linkou do cílové destinace. Leteckou dopravu je výhodné využít i při cestování po ostrovech Indonésie. Hlavním dopravcem je Garuda Indonesia, ale jsou zde i soukromé společnosti, například Lion Air, Batavia, AdamAir, Merpati atd. Linky mezi ostrovy létají velmi často, mnohdy i několikrát do hodiny, nabídka aerolinek je rozmanitá, z toho důvodu jsou ceny vnitrostátních letenek na hlavních trasách za velmi příznivé ceny.

Základním a jednoduchým prostředkem dopravy po Indonésii jsou autobusy. Podobně jako vlaky jsou rozděleny do tříd od klimatizované a komfortní třídy eksekutif, po nejlevnější třídu economy. Cestovní třídy se odvíjí stejně jako cena od vzdálenosti a kvality dopravce. Jízdní řády zde však neexistují. Informace získáte většinou na vašem hotelu. Jízdenky je vždy dobré zakoupit předem, jelikož vyšší komfortní třídy bývají rychlé vyprodané, zejména na hlavních turistických trasách.

Na autobusových nádraží najdete stánky mnoha dopravců, kde si lze zakoupit jízdenky v dané kategorii. V menších městech a na kratší vzdálenosti mezi městy jezdí mikrobusy, zamávat si na ně můžete z kraje silnice, ihned vám zastaví. Stejně tak to platí i na ostrově Bali, mikrobusy vás dopraví na kratší vzdálenosti v okolí Denpasaru. Ceny se liší dle vzdálenosti i dle ostrova. Využít můžete k dopravě tzv. Bema - jsou to malé minibusy vhodné pro kratší nebo městské trasy. Většinou jezdí po předem dané trase a nabírají své pasažéry kdekoliv po cestě. Bema jsou levnou variantou dopravy, i když někdy nejedou dřív, dokud nejsou plně obsazeny cestujícími.

Železniční doprava funguje pouze na Sumatře a Jávě. Je poměrně spolehlivá, ale doba cesty je většinou delší, než se uvádí. Pokud si zakoupíte jízdenky ve vyšší třídě než ekonomické, cena se často vyrovná ceně za letenku.

Lodní doprava je v Indonésii, jako ostrovní zemi, přímo nutností. Spojení mezi ostrovy obstarává téměř výhradně státní společnost Pelni. Mezi ostrovy fungují trajekty, je na nich možné přepravovat motorky i osobní auta. Mezi některými ostrovy jezdí i rychlé lodě, jejichž cena je o hodně vyšší, zato doba přejezdu kratší než u trajektu.

V Indonésii můžete narazit i na řadu alternativních dopravních prostředků, jakými jsou třeba bajaj, jakási obdoba motorikšy, becak, což je zase cyklorikša poháněná šlapáním do pedálů nebo ojek, moto taxi vhodné zejména na krátké vzdálenosti v obtížném terénu.

Strava

Indonéská kuchyně je jednou z nejproslulejších na světě. Skladba pokrmů je do velké míry ovlivněna bohatou historií souostroví, kde se střídali Číňané, Portugalci, Holanďané a další. Kuchyně se mezi regiony odlišuje, ale je obecně založená na čínských, evropských, středovýchodních a indických postupech. Základem indonéské kuchyně je vždy vařená rýže podávaná nejčastěji s pálivou omáčkou (sambal). Dále jsou často součástí ryby a mořské plody, různé kořeněné maso a omáčky. Podstatnými přísadami jsou koření (hlavně chilli), kokosové mléko, ryby a drůbež. To vše doplňuje široká nabídka ovoce včetně méně běžných druhů, jako je karambola, mangostan, plody chlebovníku, durian, rambutan atd. Přestože je Indonésie převážně muslimskou zemí, alkohol (zejména pivo) je především na turisticky atraktivních místech běžně k dostání – zahraniční i místní vína (především rýžové a palmové), kořalky, místní pivo. Pivo i ostatní alkohol je v Indonésii poměrně drahé. Levnější variantou je indonéské pivo Bintang, i tak se v restauraci cena za velkou lahev blíží ceně za celé jídlo. Výtečné jsou čerstvé ovocné džusy, mléko zelených kokosových ořechu a zeleninové šťávy. Balenou vodu a slazené lahvové limonády je možné běžně koupit ve stáncích na ulici i v každém hotelu.

Nasi Goreng je snad nejznámějším jídlem Indonésie. Existuje mnoho variant tohoto pokrmu, základem je ovšem smažená rýže, která se podává se zeleninou a vejcem a různými omáčkami i masem. Mie Goreng je obdoba Nasi Goreng, rýže je ale nahrazena smaženými nudlemi. Sate nebo Satay Ayam patří mezi nejrozšířenější místní pokrmy. Marinované kousky kuřecího masa, napíchané na špejli a grilované na dřevěném uhlí se podávají s různými omáčkami, např. s arašídovou. Můžete si je dát třeba jen tak na ulici, kde je pečou na malých grilech. K dostání jsou samozřejmě i varianty s dalšími druhy masa. Gado Gado je zeleninový salát s arašídovou omáčkou, často podávaný s vejcem a tofu. Babi Guling je pečené selátko, jedno z vyhlášených balijských pokrmů.

Pláže v Indonésii

Po celé zemi objevíte nespočet nádherných pláží. Pro klidné poloprázdné pláže směřujte raději na východní ostrovy. Výborné pláže najdete na ostrově Sulawesi, Rinca i Komodo, kde navíc můžete pozorovat varany komodské. Bali je jedním z mnoha Indonéských ostrovů, kde můžete navštívit nádherné písečné pláže. Asi nejznámější plážovou oblastí je zde Nusa Dua. Najdete zde nejkrásnější pláže na Bali s veškerým komfortem od dobrých restaurací, krásných písečných pláží a spa center, až po nejmodernější golfové hřiště na ostrově. Ubytování v rezortech zda patří mezi ty dražší. Najdete zde několik pláží - Bali Tropic, Sri Lanca, Mushroom, Geger, Niko. Většina z nich je dobře udržovaná. Nusa Dua je také vhodná pro rodiny s dětmi kvůli pozvolnému a písčitému vstupu do oceánu na některých z pláží. Na všech plážích najdete nádherný, jemný, sněhobílý písek a křišťálově modré moře.

Nejkrásnější pláží na celém ostrově Bali je asi pláž Kuta. Jelikož je také jednou z nejznámějších, odpovídá tomu i počet turistů, které zde potkáte. Kuta a Legian jsou nejrušnější pláže na Bali, plná pouličních prodejců, stánků s jídlem a mnoha hotelů, jeden vedle druhého. Letoviska jsou také známá bohatým nočním životem, a proto je vyhledávané především mladými lidmi. Rozhodně zde nečekejte klid, ten najdete na severu Bali. Pláž Semyniak je luxusní verze pláží Legianu. Nenajdete zde mnoho prodejců a obecně i koupajících se turistů. Klidnější rovná pláž s bílým pískem. Oblast je známa jako místo pro bohatší klientelu s možností nakupování v butikových obchodech a luxusnějších restaurací. V centru Semyniaku je velmi rušno. Jedna z nejkrásnějších pláží na Bali se nachází poblíž posvátného chrámu Pura Luhur Uluwatu na poloostrově Bukit. Abyste se dostali na pláž, musíte sejít několik schodů a projít skrz jeskyni. Ta je za úplného přílivu zcela nepřístupná.

Méně navštěvované pláže najdete spíše na jihu ostrova. Hned další, na kterou narazíte, když se vydáte na jih, je pláž Jimbaran. V severní části zátoky blízko letiště se nachází rybářský trh Kedonganan, kde místní rybáři prodávají své úlovky. Ochutnat je můžete v jedné z mnoha restaurací na pláži, kde vám ryby ugrilují. Celkově je ale pláž Jimbaran mnohem klidnější než pláž Kuta a také je i velice klidná a čistá. Jednou ze zajímavostí v oblasti pláží na ostrově Bali je pláž u letoviska Sanur. Během přílivu a odlivu se zde okraj moře posune až o kilometr. Naopak v severní části Bali se nachází oblast Lovina, což je druhé největší letovisko.

Kultura

Přátelští a umělecky založení domorodí obyvatelé, žijící uprostřed úchvatných přírodních scenérií, vytvořili na ostrově dynamicky se rozvíjející společnost s živou kulturou, jedinečnými uměleckými díly a slavnostmi, což z Bali vytváří ostrov téměř neskutečného života v dnešním hektickém světě. Některými příklady z kulturních skvostů, které charakterizují kulturu ostrova Bali, jsou krásné obrazy a malby, jemné propracované dřevořezby, šperky, batik, hudební, taneční, dramatické a okázalé náboženské festivaly a obřady.


zobrazit zájezdy do Indonésie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔