Turistický průvodce Indonésií

Věděli jste, že:

  • Indonésie je jedinou zemí, v které žije největší ještěr světa, varan komodský ve volné přírodě.
  • Díky bohaté rozmanitosti rostlin a živočichů je Indonésie druhým na světě po Brazílii s nejvyšší úrovní biodiverzity na světě.
  • Ostrov Jáva, s více než 140 miliony lidí, je nejlidnatějším ostrovem na světě.
  • Krakatoa, sopka v Indonésii, je místem největšího vulkanického výbuchu, který kdy byl zaznamenán. Erupce 27. srpna 1883 měla sílu ekvivalentní 2000 bombám Hirošimy.
  • Indonésie má největší "mladou" populaci na světě s 165 miliony lidí mladších 30 let, zatímco pouze 8 % populace je starších 60 let.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Očkování

povinně se očkovat do Indonésie nemusíte, nezapomeňte si však zkontrolovat očkování proti tetanu. Do Indonésie, jako prakticky do každé země Asie, Afriky a Střední i Jižní Ameriky, ale i do Řecka, Španělska a Izraele, doporučujeme dát se očkovat proti hepatitidě A břišnímu tyfu. Pokud má být očkování proti hepatitidě účinné, je třeba se očkovat minimálně dva týdny před odletem. Na očkování se informujte nejlépe v nejbližší hygienické stanici, na nejbližším epidemiologickém oddělení nebo na klinice cizokrajných chorob.

Bezpečnost

Indonésie je relativně velmi bezpečnou zemí. Kriminalita je v porovnání s ČR na velmi nízké úrovni, i když v poslední době narůstá. Nejčastější jsou krádeže cenností, finanční hotovosti, dokladů a fotoaparátů, a proto doporučujeme v Indonésii dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření. Obecně se doporučuje využívat pouze oficiálních taxíků spolehlivých společností. Výměnu peněz provádějte pouze u společností vlastnících licenci. Zejména Bali je pověstné okrádáním cizinců, kteří si mění rupie u pochybných směnárníků.

Indonésie je zemí, jejíž převážná část obyvatel je muslimského vyznání. Respektujte tak náboženské a kulturní zvyklosti místních obyvatel. Indonésie je konzervativní zemí, a je proto nutné dodržovat určitá pravidla chování a společenského styku. Velký důraz je kladen na oblečení. Je třeba nosit kalhoty minimálně ke kolenům a sukně dlouhé pod kolena. Trička nosit zásadně s rukávy tak, aby byla krytá ramena. To se týká mužů i žen. Ženy by se měly vyvarovat provokujících výstřihů. Volnější pravidla platí v turisticky zasaženém Bali. Určitá pravidla platí i pro vstup do svatyní. Na Bali můžete vstoupit do všech hinduistických svatyní pouze v tradičním indonéském oděvu – sarongu. Ten se za úplatu v mnoha chrámech půjčuje. Dá se taktéž zakoupit na tržištích před chrámy. Před vstupem do mešity je nutné si zout boty a někdy i zahalit hlavu. Dávejte si pozor i na řeč těla. Levá ruka je považována, ostatně jako v celé Asii, za nečistou. Na jídlo a podávání věcí druhým lidem se používá výhradně pravá ruka. Hlava je posvátná a dotknout se cizí hlavy je považováno za hrubý prohřešek. Je nevhodné kohokoliv hladit po hlavě, což se týká i dětí. Nohy jsou považovány za velmi nečisté, a proto se při sezení skládají pod sebe. Velmi neslušné je nohou na kohokoli nebo cokoliv ukazovat, což platí i v budhistických chrámech, kde byste v žádném případě neměli sedět nohama nataženýma proti sochám Buddhy. Připravte se na množství obchodníků i dětí, které vám budou nabízet různé drobnosti na prodej.

Co s sebou

s sebou si sbalte zavazadlo (kufr, taška na kolečkách, batoh) s max. povolenou váhou do letadla 23 kg (záleží na letecké společnosti) s oblečením a potřebami, které běžně používáte. Příruční zavazadlo může mít 7 kg. Na cestu letadlem odložte ostré předměty (nožík, nůžky apod.), i tekutiny do kufru. Neměl by chybět mobilní telefon, fotoaparát, menší batoh či kabela na denní procházky po městě, tenká větrovka do deště, pohodlná obuv. Vezměte si krém na opalování s vysokým faktorem, pokrývku hlavy, nezapomeňte plavky a ručník, repelent s obsahem DEET, multivitaminové a minerální tablety, papírové kapesníky a pár balíčků vlhčených kapesníků na osvěžení. Teplejší oblečení (dlouhé kalhoty, košile s dlouhým rukávem, teplejší svetr nebo mikina) se vám budou hodit v klimatizovaném autobuse a v letadle. Pak už jen potřebujete krátké kalhoty, lehké sukně a šaty, trička či košile s krátkým rukávem. V Asii funguje služba prádelny, kde vám za minimální peníze věci vyperou. Není potřeba vozit s sebou hodně věcí, nechte si pár volných kilogramů na nádherné dárky, které povezete nazpět. Navíc v Thajsku se velmi dobře nakupuje, vše je tedy možné zakoupit až na místě.

Jelikož zavazadlo, které cestuje v zavazadlovém prostoru letadla, ne vždy najde cíl a může se zpozdit jeho dodání (nebývá to často, ale jestliže se to stane, tak je to nepříjemné), doporučujeme, abyste v příručním zavazadle měli i rezervní oblečení na první dva dny, všechny důležité léky a jiné věci, bez kterých se neobejdete. Za zavazadlo je zodpovědná letecká společnost a v případě zpoždění dodání anebo ztráty platí reklamační řád letecké společnosti.

Vaše osobní lékárnička by měla obsahovat hodně vitamínů, acylpyrin nebo paralen, něco na nachlazení, antibiotika, které jste zvyklí užívat – nejlepší širokospektré nebo na tetracyklinové bázi (dobré i na zažívací potíže), kapky do očí, léky proti průjmu, leukoplast na otlaky a jeden elastický obvaz. Nezapomeňte na léky, které pravidelně doma užíváte. Základem vašeho zdraví v Indonésii bude kvalitní strava a dobrý pitný režim. Vodu pijte pouze z koupených lahví a nápoje byste zejména první dny měli pít bez ledu, který je dělán z místních zdrojů.

Peníze je dobré mít rozložené na více místech, a i když se v tomto regionu krade minimálně, je nutné mít se na pozoru. Nejlepší je všechny cennosti (peníze, pas, letenka) nosit ve speciální kapsičce na těle. Platební karty fungují bez problémů v obchodních domech a větších restauracích. Vždy doporučujeme mít u sebe hotovost, používání kreditních karet a vybírání peněz z bankomatů je běžné ve větších městech.

Mobilní telefon zde dobře funguje a dají se posílat SMS zprávy prakticky ze všech míst. O fungování aktuálního roamingu se však informujte u svého operátora. V kontaktu s domovem nebo firmou můžete být pomocí e-mailů. Připojení k internetu je běžné dostupné v hotelích i restauracích.

S sebou doporučujeme mít hotovost v EUR, které si vyměníte na místní měnu. Platební karty Master Card a Visa jsou akceptovány většinou pouze v dražších hotelech a restauracích, doporučujeme nespoléhat se pouze na karty a vzít si je spíše jako zálohu. Bankomaty jsou dostupné ve všech turistických lokalitách. Kromě platebních karet je možné využít i cestovní šeky. Spoléhejte se na hotovost - hlavně v odlehlých částech. V současnosti je nejvýhodnější vzít si do Indonésie euro. S výměnou dolarů jsou všude problémy, každá nominální hodnota má jiný kurz. Nejlepší kurz mají bankovky s rokem vydání 2002 a novější, nepokrčené, nepočmárané 100 USD. Při výměně šeků a menších nebo co jen minimálně zmačkaných bankovek počítejte s horším kurzem.

Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, mp3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky a náhradní baterky.

V Indonésii se díky poloze v tropické oblasti mohou objevit šváby či jiná zvířátka a hmyz, jsou součástí daného klimatického pásma, nejsou znakem špíny a nepořádku a nejsou pro člověka nebezpečné. Tyto případy naštěstí nejsou každodenním jevem. Malých ještěrek, které běhají po stěnách a stropech se lekat nemusíte, jsou užitečné - chytají hmyz a věří se, že přinášejí štěstí.

Při návštěvě chrámů, mešit je třeba chovat slušně, někdy se třeba i zout. Nikdy nesmíte pózovat před sochou Buddhy a nikoho nechytáme za hlavu - je to považováno za neslušné, urážející chování. Při vstupu do chrámů vyžaduje slušné oblečení zahalující ramena a kolena. Někdy při vstupu do hinduistických chrámů je předepsán sarong. Připravte se na množství obchodníků i dětí, které vám budou nabízet různé drobnosti na prodej.

zobrazit zájezdy do Indonésie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔