ZÁKLADNÍ ÚDAJE O JAPONSKU
PROČ A KDY JAPONSKO NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO JAPONSKA
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O JAPONSKU
PROČ A KDY JAPONSKO NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO JAPONSKA
Japonsko bývá snem většiny cestovatelů. Dokáže totiž člověka přenést do zcela jiného světa, často na míle vzdáleného od toho, na který jsme zvyklí z Evropy. Tato země plná tradic a zvyků, a přesto nejmodernějších technologií, vás rozhodně nadchne. Kdo by se nechtěl projít pod rozkvetlými sakurami, na ulici potkávat překrásné gejši, podívat se do high - tech tokijských čtvrtí, kde není nouze o roboty ani lidi oblečené v manga/anime stylu, dostat se do zenového klidu po vzoru místních, vystoupat na posvátnou horu Fuji, zvěčnit se s roztomilými a v horkých pramenech odpočívajícími makaky, projet se shinkansenem a v neposlední řadě být celý den na dosah lahodné japonské kuchyně. Věřte, že zdejší sushi či ramen chutnají ještě lépe než mimo území země vycházejícího slunce. Pro Čechy pak bývá velmi zajímavá zastávka ve městě Nagano, kde se v roce 1998 konaly olympijské hry, na nichž čeští hokejisté zaznamenali fenomenální úspěch. Tyto haly a závodiště si zde i dnes můžete prohlédnout.
Asi nejideálnější dobou k návštěvě Japonska je období mezi březnem a květnem a následně pak od října do listopadu. Tím se vyhnete období dešťů, případných tajfunů a v zimním období často velmi nízkým teplotám. Přesto je nutné říci, že Japonsko má co svým návštěvníkům nabídnout celoročně a záleží pouze na preferencích konkrétních turistů.
Jaro je v Japonsku obecně od března do května. Sakura neboli třešňové květy jsou v Japonsku symbolem jara a pro mnohé symbolem Japonska vůbec. Mnoho lidí se po celém Japonsku schází pod sakurami na „ohanami“, což znamená pozorování třešňových květů. Japonsko se geograficky rozprostírá od severu k jihu a sakura začíná kvést na jihu koncem března a poté postupuje na sever. Hokkaidó, které se nachází na severu Japonska, vítá plné květy v květnu. Jaro je mírné období vhodné pro různé volnočasové aktivity v přírodě. Je také skvělou dobou pro poznávání japonských měst.
Léto je v Japonsku od června do srpna. Japonsko je obklopeno mořem, takže koupání si užijete na různých místech. Koupat se sice můžete i v moři poblíž Tokia, ale k plážovým aktivitám a relaxu se doporučuje zejména oblast kolem ostrova Okinawa. Jakmile skončí období dešťů zvané „baiu“, které trvá od června do konce července, teplota rychle stoupá. Toto je období letních festivalů a ohňostrojů, které se konají všude v Japonsku. Letní toulky přírodou či procházky po městě s matcha zmrzlinou v ruce zkrátka nemají chybu. A pro ty, co se nebojí pohybu, je jistě dokonalým cílem hora Fuji.
Září až listopad je plná podzimní sezóna, kdy letní vedra polevují, teploty začínají klesat a zároveň přichází nejbarevnější a nejhezčí období roku. Vrchol pro změnu barvy listů je od října do konce listopadu. Podzim je také nejlepší pro venkovní sporty a volnočasové aktivity. Překrásným zážitkem je například výlet do Jigokudani Monkey Park nedaleko Nagana, kde můžete spatřit světoznámé opice – makaky japonské (též červenolící) – užívající si teplo a pohodu v horkých pramenech.
Zima trvá od prosince do února. Je to nejchladnější období roku, které je ideální pro užívání si horkých pramenů. Ponoření se do horkého pramene onsen a vychutnávání si krásné zimní scenérie je zkrátka dechberoucí a potěší nejen váš zrak a tělo, ale také mysl. Lyžování a jízda se psím spřežením jsou také zábavnou zimní aktivitou. Návštěva měst, například Tokia, není v zimě ničím neobvyklým, teploty se zde pohybují většinou v průměru kolem 7°C a navíc s minimem srážek. Výhodou jistě je málo turistů a tím většinou i nízké ceny ubytování.
Tokyo Metropolitan Government
Tokyo Metropolitan Government Building (Main Building No.1, 1F),
2-8-1 Nishi-Shinjuku, Shinjuku-ku, Tokyo
Busta Shinjuku
Shinjuku Expressway Bus Terminal,3F,
5-24-55 Sendagaya, Shibuya-ku, Tokyo
Haneda Airport
Haneda Airport Terminal 3 2F,
2-6-5 Haneda-kuko, Ota-ku, Tokyo
Keisei Ueno
1-60 Ueno-Koen, Taito-ku, Tokyo
TIC Tokyo
Marunouchi Trust Tower N Building 1F, 1-8-1 Marunouchi, Chiyoda-ku, Tokyo
Tama
3-1-1 Shibasaki-cho, Tachikawa-shi, Tokyo
ecute Tachikawa, 3F
Tourist Information Osaka
〒 530-0001 JR Osaka Station 1st Floor Central Concourse3-1-1 Umeda, Kita-ku, Osaka
Kansai Tourist Information Center Kyoto
〒600-8216 Kyoto, Shimogyo Ward, Higashishiokojicho, 721-1
INFORMACE: vánoční svátky nejsou v Japonsku dnem volna/státním svátkem.
Japonsko má velmi bohatou a rozmanitou faunu a floru včetně různých endemických druhů zvířat a rostlin, které jsou v některých případech dokonce extrémně vzácné. Řada japonských živočichů je vysoce ohrožená a potřebuje přísnou ochranu. Fauna a flóra Japonska je rozdělena do tří odlišných klimatických zón: sibiřská subarktická zóna Hokkaidó, mírná zóna Honšú, Šikoku a Kjúšú a subtropická zóna zahrnující ostrovy prefektury Okinawa. Tam najdeme mangrovy a prales, což jsou biotopy bohaté na faunu.
Japonsko je sice známé svými rušnými městy a orientací na nejnovější technologie a robotizaci, nicméně ve skutečnosti je i rájem divoké zvěře. Od ledového severu po tropický jih se země může pochlubit podmanivou řadou krajin a fauny. Vzhledem k tomu, že velká část Japonska je hornatá, zalesněná a neobydlená, je zde spousta místa a možností pro divokou zvěř. Mezi ikonické druhy patří kočka krátkouchá, jeřáb mandžuský, orel Stellerův, medvěd hnědý ussurijský či makak japonský. Ten se stal symbolem Japonska a rozvalující se v horkých pramenech bývá často i zachycen na pohlednice či nejrůznější fotografie. Pohybuje se od severního cípu Honšú, kde snáší mrazivé zimy s hlubokým sněhem, až po daleký jih. V Japonsku však najdeme i jedovaté druhy zvířat, domov zde našli hadi ploskolebec východní (mamushi), užovka tygří (yamakagashi) či endemický a obávaný druh zmije Protobothrops flavoviridis (habu). Dalším potenciálním agresorem, tentokrát z říše hmyzu, může být i zdejší sršeň mandarínská, pavouci snovačky či medúza čtyřhranka. V japonských vodách najdeme také mnoho druhů žraloků, rejnoků a rovněž ryby čtverzubce, ze kterých se dělá vyhlášená - ač obávaná - delikatesa (ryba fugu). Kolem Japonska žije v hlubokých vodách i fascinující velekrab japonský!
Pro flóru ostrova Hokkaidó jsou typické horské jehličnany (jedle, smrk a modřín) ve vysokých polohách a smíšené severské tvrdé dřeviny (dub, javor, lípa, bříza, jasan, jilm a ořech) v nižších polohách. Přízemní flóra zahrnuje rostliny běžné v Eurasii a Severní Americe. Na Honšú najdeme jehličnany jako jsou cypřiš, borovice, jedlovec či tis. Borovice černá a borovice červená tvoří typický porost v písčitých nížinách a přímořských oblastech. Šikoku a Kjúšú jsou známé svou stálezelenou vegetací. Cukrová třtina a citrusové plody se vyskytují v omezených nížinných oblastech, s listnatými stromy v nižších nadmořských výškách a směsí stálezelených a listnatých stromů výše. Na všech těchto ostrovech jsou bujné porosty bambusu.
Ikonou Japonska je pak jistě sakura (třešeň japonská), jejíž růžové květy zdobí japonskou krajinu od března do května
Japonsko, na rozdíl od většiny zemí jihovýchodní Asie, které se staly v posledních letech oblíbeným cílem volnomyšlenkářských turistů, je zcela světem sám pro sebe, dokonce asi víc, než by se mohlo zprvu zdát. Vše má svůj jasný řád a vše také dokonale funguje, ač se to zdá s tak vysokou hustotou zalidnění prakticky nemožné. Vězte, že již to vás na Japonsku bude fascinovat. Ale navíc země oplývá neuvěřitelným kulturní, historickým a přírodním bohatstvím. Japonská kultura a životní styl, stejně jako japonská kuchyně jsou zkrátka pojmy. Ač jste již založením městský člověk, který rád bádá v muzeích, galeriích a užívá si kaváren (Tokio bude váš ráj!) nebo vyhledáváte klid v přírodě, případně fyzické aktivity, ani tak se nebudete v zemi vycházejícího slunce nudit.
Japonsko, ač se to nezdá a většina lidí jej má spojené s těmi nejmodernějšími technologiemi a přelidněnými velkoměsty, je i přírodním klenotem. Pláže na Okinawě, výstup na Fuji či pozorování endemické japonské fauny ve volné přírodě jsou jistě momenty, na které nikdy nezapomenete.
Hlavní město japonského císařství s populací až 40 milionů je světem sám pro sebe. Dal by se popsat jako skvěle zorganizované mraveniště. Nejmodernější technologické prvky se zde snoubí s tisíciletou tradicí. Můžete tady obdivovat chrámy a svatyně, stejně jako ultramoderní čtvrtě plné neonů a prvků otaku kultury. Rozhodně byste neměli vynechat procházku k císařskému paláci, křižovatku Shibuya, věž Skytree (kde si odvážlivci zhruba ve výšce 340 m mohou stoupnout na skleněnou podlahu), chrám Sensoji, Tsukiji Market (zde ochutnejte japonského kraba!), děti pak jistě potěšíte ve zdejším Disneylandu.
Nagano je hlavní město stejnojmenné prefektury vzdálené asi 240 km od Tokia. V roce 1998 hostilo město zimní olympijské hry, dodnes zde mohou návštěvníci vidět původní sportovní haly. Určitě zde navštivte také Zenkoji Temple či Nagano Art Museum. Nedaleko od města se nachází Jigokudani Monkey Park, kde můžete pozorovat makaky japonské. V zalesněných horách severozápadně od centra města leží oblast Togakushi, která láká turisty svými oblíbenými svatyněmi a coby legendární domov Togakure Ninja School. Muzeum Togakushi Ninpo Museum a Kids Ninja Village pak nabídnou dobrou zábavu a umožní návštěvníkům nahlédnout do ninja minulosti této oblasti.
Hlavní město prefektury Ósaka a třetí nejlidnatější město Japonska. Je to povinná zastávka nejen pro milovníky architektury. Mísí se zde tradiční a historické prvky s těmi moderními a město má podmanivé genius loci. Ósaka je také domovem největšího mrakodrapu Japonska – Abeno Harukas (300 m). Najdete zde rovněž zábavní park Universal Studios či vyhlášené akvárium Kaiyukan. Pokud se zde budete nacházet koncem července, rozhodně se zúčastněte festivalu Tendžin Macuri. Ósaka je také japonským kulinářským centrem!
Kóbe je důležitým japonským přístavem a jedním z největších měst země. V roce 1995 bylo však město schváceno silným zemětřesením s vážnými následky. Tuto událost zachycuje zdejší muzeum Kobe Earthquake Memorial Museum. Kóbe zažilo také bombardování během druhé světové války, dnes je z něj však moderní město s tepajícím srdcem a duchem historie. Zdejším lákadlem je jistě svatyně Ikuta Jinja, ikonická věž Kobe Port Tower či nedaleká hora Rokkō.
Do roku 1868 bylo charismatické Kjóto hlavním městem země. Je to dodnes významné město a jedno z nejlidnatějších v Japonsku (populace činí cca 1,5 milionu). Kjóto je plné historických a kulturních památek, počet zdejších chrámů je ohromující. Město se může pyšnit dokonce 17 památkami na Seznamu světového dědictví UNESCO!
Lokace chrámů mezi zalesněnými kopci, často s jezírky, je prostě dechberoucí, nejfotogeničtější jsou pak tato místa na podzim, kdy jim kulisu dělají barevné stromy. Velkou atrakcí je také zdejší bambusový háj Arashiyama.
Japonský ostrov v souostroví Rjúkjú se správním centrem Naha. Nachází se na jihu země v subtropickém pásu. Probíhala zde také bitva o Okinawu v roce 1945 v rámci druhé světové války! Najdete zde překrásné bělostné pláže, stejně jako vodopády, jeskyně a džungli. Za návštěvu stojí jistě hrad Šuri (ač byl v roce 2019 zachvácen požárem, na jeho rekonstrukci se pracuje s cílem dokončit ji v roce 2026) či akvárium Churaumi.
Tato posvátná hora se nachází necelých 100 km od Tokia a i z tohoto důvodu je velice populární prázdninovou či výletní destinací Japonců. V Tokiu můžete nasednout na autobus či shinkansen a po pár desítkách minut můžete stát na úpatí Fuji. Hora měří 3776 m a pro mnohé je symbolem Japonska. Kdo by neznal fotografie rozkvetlých sakur se zasněženou Fuji v pozadí. Jedná se o vulkán, jehož poslední erupce proběhla v roce 1707. Nyní je sice Fuji považována za aktivní sopku, avšak aktuálně s malou pravděpodobností další erupce. Pokud se chcete vydat na vrchol Fuji, neváhejte, výšlap není náročný a zvládnou ho i děti či starší lidé. Buďte obezřetní akorát ohledně počasí. Na vrchol vede několik přístupových stezek, naleznete zde i mnoho odpočinkových „stanic“ a možností ubytování. Staré japonské přísloví praví: „Ten, kdo vyleze na Fuji, je moudrý, ten, kdo tam vyleze dvakrát, je blázen.“
Pokud budete mít štěstí na příznivé počasí a jasnou oblohu, horu můžete spatřit i z Tokia!
Tento „opičí park“ najdeme v prefektuře Nagano a je součástí národního parku Joshinetsu Kogen. Nejenže zde můžete obdivovat krásnou horskou přírodu, ale nedaleko vchodu do parku se nachází jezírko s teplými prameny, kam si zvykli chodit makakové japonští. Ano, ti s červenými tvářemi! Relaxují ve vodě a často se jdou podívat k návštěvníkům do bezprostřední blízkosti. Ovšem nekrmte je a ani na ně nesahejte, v případě potřeby se umí důkladně bránit! Fotografie s makaky jsou nejpoutavější obzvláště v době, kdy je okolní krajina zasněžená a z jezírka stoupá pára. U jezírka je také namontována webkamera, kde opičí relax můžete sledovat i online, nicméně „tváří v tvář“ zkušenost vám to nenahradí.
TIP: Mějte na paměti, že v japonských městech se může cizinec někdy hůře orientovat, a to z důvodu. Že většina tabulí či ukazatelů je psána pouze v japonštině. Proto si předem raději vaše zamýšlené trasy vytiskněte již doma a pak tyto papíry noste s sebou. Japonci jsou velice milí a uctiví, nicméně ne všichni mluví anglicky. Takže ani na doptání se raději nespoléhejte. Stejně tak ne na mobil, protože data budete mít s největší pravděpodobností k dispozici pouze v místech, kde je wi – fi.
Japonsko je zemí s neuvěřitelnou historií, tradicí, kulturou a dodnes dodržovanými dávnými zvyky. Proto i zdejší muzea jsou bohatá na historické sbírky a cenné artefakty. Na výběr je jich v každém městě mnoho. Stejně jako chrámů, do kterých se lze často také podívat. Pokud vás omrzí kultura, není nic snazšího než navštívit například jednu z tokijských kaváren a ochutnat japonské delikatesy jako třeba mochi.
Hiroshima Peace Memorial – Muzeum památníku míru v Hirošimě představuje okolnosti svržení bomby v roce 1945 a jeho následky.
Nagasaki Atomic Bomb Museum – Muzeum atomové bomby v Nagasaki vystavuje scény zpustošené Nagasaki po svržení druhé atomové bomby na sklonku druhé světové války. Jsou promítány dokumenty z historie, které vyprávějí o hrůzách války a zdůrazňují hrozbu jaderných zbraní.
SCMAGLEV and Railway Park - SCMAGLEV and Railway Park, otevřený v roce 2011, je železničním muzeem Central Japan Railways (JR Central). Muzeum představuje progres ve vysokorychlostní železnici v Japonsku a zobrazuje řadu skutečných vlaků, včetně historických parních lokomotiv, experimentálního shinkansenu a nejnovějších magnetických levitujících vlaků (maglev).
·Kobe Earthquake Memorial Museum – Earthquake Memorial Museum připomíná tragické velké zemětřesení Hanshin Awaji z roku 1995. Vzdělává návštěvníky o zemětřesení a prevenci katastrof prostřednictvím různých interaktivních her či dokumentárních filmů.
Japonsko je bez pochyb skvělým cílem pro dovolenou s dětmi. Jak města, tak zdejší příroda, nabídnou mnoho zážitků i pro děti či náctileté. Menší děti rozhodně ocení návštěvu tokijského Disneylandu, jízdu shinkansenem či výlet za makaky japonskými. Náctileté pak jistě zaujme elektrická čtvrť v centru Tokia zvaná Akihabara, která je mj. centrem kultury otaku.
Japonsko je naprosto bezpečné, zdravotní péče vysoce kvalitní a není důvod se sem s dětmi nevydat. Nehrozí tropické nemoci či průjmová onemocnění zapříčiněná špatně zpracovanou stravou či závadnou kohoutkovou vodou.
Do Japonska se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit svůj zdravotní stav. Vezměte v potaz také delší dobu letu a ve městech pak někdy ztíženou orientaci vzhledem k většině nápisů pouze v japonštině. Myslete na dostatečnou hydrataci a také v letních měsících na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Pokud se vydáte na výlety po okolí, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly!
Ruch velkoměsta jako je Tokio může být velmi náročný, proto si prohlídku rozdělte na více dní po menších etapách. Ohledně přepravy na jiná místa v zemi se můžete plně spolehnout na shinkansen, je velice pohodlný, čistý a bezpečný.
Pokud se rozhodnete vydat na dovolenou s handicapem, jistě vám nic nebrání. Problém může být v horských vnitrozemských oblastech a někdy i na určitých místech ve městě. Nicméně v turisticky frekventovaných oblastech většinou bývá situace příznivá a hotely poskytují pro handicapované veškeré vybavení a zázemí (např. bezbariérové pokoje atd.).
Japonská vláda i místní úřady usilovně pracují na rozvoji dostupného cestování pro každého, včetně lidí se zdravotním postižením a/nebo speciálními potřebami. Japonsko se snaží handicapovaným spoluobčanům či turistům umožnit přepravu a dostupnost služeb či zážitků v největší možné míře. Mnoho hlavních turistických destinací vytvořilo webové stránky v angličtině, které poskytují obecné informace o dostupnosti a přístupnosti hotelů, atrakcí či gastronomických podniků. Některá z těchto turistických míst dokonce nabízejí služby pronájmů invalidních vozíků a v některých hotelech zařízení pro koupání/sprchování, stejně jako asistované služby koupání jsou k dispozici.
Na těchto webových stránkách naleznete veškeré informace o atrakcích, restauracích či hotelích, které nabízejí bezbariérové služby.
Skvělým dopravním prostředkem pro handicapované je určitě v Japonsku vlak, většina stanic je totiž bezbariérových. Na hlavních nádražích, letištích a hotelech, stejně jako ve většině novějších nákupních center a divadel ve městě, by zdravotně postižení cestující nebo vozíčkáři neměli mít problémy dostat se z místa na místo. Je možné se i předem podívat na možnosti spojení možnosti spojení s konkrétními požadavky pro handicapované.
Problém může představovat doprava taxíkem, protože ty nejsou schopné přepravit elektrické invalidní vozíky.
Dovoz psů a koček je v Japonsku regulován japonskou Veterinární službou Ministerstva zemědělství, lesnictví a rybolovu. Pokud chcete svého mazlíčka do Japonska dovézt, je nutné absolvovat několik vyšetření a splnit veškeré podmínky vstupu. Od splnění veškerých kritérií se odvíjí pak i doba karantény zvířete v Japonsku. Ta se může velice zásadně lišit, od 12 hodin až po 180 dní.
Ministerstvo zahraničí ČR resp. Velvyslanectví České republiky v Tokiu uvádí jednotlivé podmínky importu:
Při splnění všech níže uvedených podmínek bude karanténa ukončena max. do 12 hodin:
Pro podrobný postup a informace lze nahlédnout do anglicky psaného oficiálního článku.
Ačkoli je Japonsko zemí neuvěřitelného technologického pokroku a v mnoha věcech je země o několik kroků napřed před ostatními, je to stále jediná země ze skupiny G7, která nemá legalizované sňatky osob stejného pohlaví. Japonská vláda se tak poslední dobou dostává pod rostoucí tlak, aby udělala více pro LGBTQ komunitu, právě včetně uznávání těchto sňatků. Je však nutné si uvědomit, že tradiční role mužů, žen a rodiny jsou v Japonsku hluboce zakořeněny. Mnoho japonských gayů a lesbiček tak nikdy ve své domovině neudělají tzv. coming – out a dokonce vstoupí dobrovolně do svazku s opačným pohlavím.
Japonská společnost klade větší důraz na skupinovou identitu a hodnoty než na vyjádření jednotlivce, což lze pozorovat v mnoha aspektech zdejšího života.
Sexualita je v zemi vycházejícího slunce zcela soukromou záležitostí, která se nesluší dávat na odiv. Proto zde nenajdete reklamy například na gay bary, ač jich jsou jen v Tokiu stovky. Přitom vám přijde, že se na území japonských měst ani nevyskytují. Což není pravda, ale je nutné předem vědět, kam jít. Dostat se do zdejší komunity je tedy pro cizince složité, pro cizinky – lesbičky možná ještě více.
Každopádně homosexualita je v Japonsku legální a zdejší poskytovatelé služeb začínají pomalu na tuto komunitu gayů, lesbiček či transgender cílit. Avšak opravdu zatím pozvolna.
Nicméně coby LGBTQ turisté se budete v Japonsku cítit jistě bezpečně a komfortně.
Pokud se chcete podívat do japonského gay clubu, kde lze získat pak mnohé cenné informace o službách a tipech pro LGBTQ komunitu, navštivte tokijské AiiRO CAFE.
Naštěstí v městských centrech dochází k pokroku. V roce 2015 se například tokijská městská část Shibuya a Setagaya staly prvními vlaštovkami, když začaly nabízet certifikáty o partnerství. Záměrem bylo nabídnout právní ochranu a podporu týkající se návštěv v nemocnici a ujednání o společném soužití.
DŮLEŽITÉ POZNÁMKY Z MZV ČR
Japonský systém zdravotní péče je považován za jeden z nejlepších na světě. Japonští občané mají delší očekávanou délku života než kdokoli jiný, s velkou pravděpodobností i kvůli vynikající zdravotní péči. Systém klade vysokou prioritu na preventivní péči a snaží se problémům tak aktivně předcházet. Zdravotní péče v Japonsku je obecně poskytována zdarma japonským občanům i cizincům, kteří v zemi pobývají déle než 1 rok.
Japonský lékařský personál je vysoce profesionální a zdejší vybavení je kvalitní a velice moderní. V celé zemi se nachází přes 8000 nemocnic!
Tím, že do Japonska cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Japonska odlétáte.
Japonská kuchyně je celosvětově vyhlášená jako chutná a zdravá. Není snad na světě město, kde by neexistovala alespoň jedna japonská restaurace. Z důvodu lehkosti a stravitelnosti a zároveň skvělé chuti jsou japonské pokrmy velice populární i mimo svou zemi původu. V prosinci 2013 byla dokonce tradiční japonská kuchyně zapsána na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Rozhodně byste neměli Japonsko opustit, aniž byste zde ochutnali:
Kouření a nákup tabáku je v Japonsku pro osoby mladší 20 let nezákonné. Obchody mohou vyžadovat průkaz k ověření vašeho věku. Přestože cigarety lze zakoupit 24 hodin denně 7 dní v týdnu u prodejních automatů, turisté si je tam koupit nemohou, protože k ověření identity je zapotřebí TASPO karta, tj. průkaz s fotografií, který ověřuje věk držitele.
Kouření na ulici je zakázáno – s výjimkou vyhrazených kuřáckých prostor – a porušovatelé tohoto pravidla mohou být pokutováni. Je běžným zvykem kouřit pouze ve vyhrazených kuřáckých prostorách, aby se zamezilo pasivnímu kouření, a pro kuřáky nosit malé přenosné popelníky, aby se neznečišťovalo okolí. Přenosné popelníky lze zakoupit v obchodech se smíšeným zbožím.
V dubnu 2020 plně vstoupil v platnost nový kuřácký zákon, který zakazuje kouření uvnitř. Výjimkou jsou soukromé domy, hotelové pokoje, doutníkové bary a některé malé restaurace a bary, které byly otevřeny před dubnem 2020. Mnoho hotelů nabízí nekuřácké a kuřácké pokoje, ale počet plně nekuřáckých ubytování je na vzestupu. Kouření je také zakázáno ve vlacích, autobusech a letadlech, ačkoli v mnoha vlacích podél Tokaido/Sanyo Shinkansen mezi Tokiem, Ósakou a Fukuokou jsou dobře větrané kuřácké kabiny. Mnohá města zakazují kouření na ulicích v rušných čtvrtích s výjimkou vyhrazených kuřáckých míst. Kouření je také zakázáno na nástupištích většiny hlavních železničních stanic s výjimkou vyhrazených kuřáckých místností.
Konzumace a nákup alkoholu je v Japonsku legální od 20 let věku.
V Japonsku se platí japonským jenem (1 JPY = 0,16 CZK, kurz k 05/2023), nicméně na většině míst se dá platit samozřejmě i kartou. Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle v městech i menších obcích dobře dostupné.
Nechávat spropitné není v Japonsku zvykem, ač to mnohé návštěvníky z Evropy či USA překvapí. Ve skutečnosti to Japonci v mnoha situacích považují za hrubé a urážlivé. Často je spropitné odmítnuto, někdy přijato, ač s nevolí. Japonci razí teorii, že zákazník již platil a dostal excelentní služby, a proto není nutné platit něco extra. Personál jistě potěšíte více, když zdvořile – v japonštině – za dobré služby poděkujete a usmějete se!
Většina japonských restaurací navíc vyžaduje, aby zákazníci platili za jídlo na recepci, místo aby nechali peníze u číšníka nebo servírky. Spropitné se také nevyžaduje při jízdě taxíkem nebo autobusem a mnoha hotelových službách.
Výjimku tvoří ryokany (japonské ubytovací zařízení), kde je spropitné akceptovatelné.
Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v supermarketu v Tokiu a jejich průměrnou cenu v japonských jenech (JPY):
Výše rozpočtu potřebného do Japonska záleží čistě na vás, resp. na způsobu, jakým si chcete dovolenou užít. Každopádně je nutné mít na mysli, že Japonsko patří mezi dražší státy, a to nejen co se týče nákupů v běžném supermarketu, ale rovněž i ubytování. Ceny za hotel stejné kategorie v centru města v Tokiu a například v Evropě může být až dvakrát vyšší. Ač centrální části města jsou relativně drahé, zase ušetříte čas a nebudete muset každý den dojíždět za hlavními atrakcemi delší dobu.
Většina hotelů ve městech nabízí bohatou snídani, obědy a večeře bývají pak v gesci návštěvníka.
Tj. máte možnost nákupu potravin v obchodě či si zajít do restaurace nebo využít některý pouliční stánek. Ten samozřejmě vyjde levněji a jídlo je také kvalitní a dobré.
Když vycestujete za město do přírody, musíte zvážit formu dopravy, pak si spočítat online předběžnou cenu lístku za vámi vybranou trasu nebo se rozhodnout pro půjčení automobilu, k tomu pak je zas nutné přičíst benzín.
Japonsko je každopádně turistickým rájem, kde můžete vidět a zažít neopakovatelné momenty, proto počítejte i s cenami za tyto věci, které nejsou často levnou záležitostí, ovšem většinou udělají z dovolené nezapomenutelný zážitek. Rozhodujícím kritériem je jistě i délka pobytu. Tak jako tak je vždy dobré mít jistou rezervu, minimálně na kreditní kartě.
Pokud hodláte v Japonsku cestovat, rozhodně si pořiďte Japan Rail Pass, se kterým podstatně ušetříte. Platí nejen na vlaky, včetně shinkansenů, ale také na určité lokální autobusy či trajekt na ostrov Miyajima. Pas platí neomezeně v době 7, 14 či 21 dnů. Cena je za 7 dnů 29 650 jenů, za 14 dnů 47 250 jenů a za 21 dnů zaplatíte 60 450 jenů.
Autobusy:
Pokrytí telefonním signálem je v Japonsku velice dobré. Tím, že nejste však v Evropě resp. Evropské unii jsou poplatky za užívání sítě jiné než dle vašeho tarifu, a vy byste se mohli po návratu domů divit vysoké faktuře. Proto je lepší ještě před odletem do Japonska na letišti vypnout na vašem mobilu „mobilní data“, aby se zabránilo automatickému připojení do japonské sítě a následně nechtěným vysokým poplatkům. Naopak si zapněte wi – fi a využívejte její hojné rozšíření po celém Japonsku. Japonské císařství je opravdu high tech zemí! Na turisticky atraktivních místech, v hotelích, na letišti, v zábavním parku Disneyland, v každé kavárně či restauraci či v různých veřejných institucích je wi – fi naprostou samozřejmostí. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nicméně pro informaci můžete před cestou kontaktovat svého operátora či si zjistit konkrétní ceny přes web po zadání cílové destinace (Japonsko).
TIP: Tato populární aplikace aplikace umožní vyhledávat v Japonsku wi – fi spots.
Hlavním poskytovatelem poštovních služeb na území Japonska je Japan Post. Její služby jsou považovány za spolehlivé a vám, pokud chcete z dovolené zaslat pohled do Evropy, stačí koupit známku na jedné z poštovních poboček, v některých návštěvnických centrech, prodejnách suvenýrů či v místních obchodech „convenience store“/večerkách a hodit jej do jedné z červených poštovních schránek. Cena známky na pohlednici je 60 (pozemní poštou) resp. 70 jenů (letecky).
Dostat se do Japonska lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 17 000 Kč například s Korean Air, Qatar Airways či Finnair. Finální destinací je většinou Tokio, ač můžete samozřejmě zvolit i let například do Ósaky či Kjóta. Z České republiky v současné době neexistuje žádný přímý let, počítejte nejčastěji s jedním mezipřistáním. Cesta z pražské Ruzyně do Tokia trvá minimálně 15 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší.