Svatyně Fushimi Inari v Kjótu

Jaké očkování do Japonska?

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internet PočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

OČKOVÁNÍ PŘED ODLETEM DO JAPONSKA

Než vycestujete do Japonska, můžete absolvovat konzultaci s lékařem specializujícím se na cestovní medicínu v nejbližším očkovacím centru. Pro Čechy není sice povinné žádné očkování do této destinace (není ani povinnost předkládat očkovací průkaz), avšak je doporučované toto:

  • proti žloutence typu A: podává se jedna vakcína těsně před odjezdem a ta druhá minimálně po půl roce. Ochrana před nemocí je dlouhodobého charakteru.
  • proti žloutence typu B: podávají se tři vakcíny. Před odjezdem je nutné absolvovat minimálně dvě. Ochrana po třech dávkách vakcíny je dlouhodobá ba doživotní.

Pokud nechcete absolvovat zvlášť očkování proti žloutence typu A + B, můžete využít i velmi praktickou kombinovanou vakcínu (zahrnuje oba typy nemoci). Očkuje se třemi dávkami vakcíny, přičemž dvě musíte absolvovat již před odletem do destinace. Ochrana je dlouhodobého charakteru ba doživotní.

Další doporučení týkající se očkování před odletem do Japonska

Lékaři z oboru cestovní medicíny dále doporučují případně očkování proti

  • chřipce (doporučeno na podzim, tj. před blížící se zhoršenou epidemiologickou situací zejména starším lidem nad 65 let, gravidním ženám, dětem a chronicky nemocným)
  • meningokokovým infekcím (doporučeno všem cestovatelům, kteří prožívají zvýšenou psychickou a fyzickou zátěž)
  • planým neštovicím (doporučeno zejména u osob, které tuto nemoc prokazatelně neprodělaly)
  • pneumokokovým infekcím (doporučeno u lidí nad 40 let a s chronickým onemocněním)
  • klíšťové encefalitidě (zejména pokud plánujete častý pobyt v přírodě)
  • spalničkám (doporučeno u osob, které očkování absolvovaly před více jak 30 lety)

Je však vhodné si zkontrolovat minimálně platnost očkování proti tetanu (od posledního přeočkování by nemělo uplynout více než 15 let) a případně se přeočkovat.

Každopádně platí, že v Japonsku není důvod k výrazným obavám z nákazy nějakou tropickou nemocí, situace je prakticky stejná jako v České republice. Možná až na jednu výjimku. Dříve se na území Japonska občas vyskytla horečka dengue, převážně u osob přijíždějících z jiných států Asie. Ta se však nyní, obzvláště po delším uzavřením hranic z důvodu COVIDu, vyskytuje zcela minimálně. Je přenášena komáry rodu Anopheles s denní aktivitou a riziko je zejména v období dešťů v zemědělských oblastech. Existuje proti ní každopádně účinná vakcinace ve dvou dávkách, a tak je na zvážení turisty její využití zejména na základě lokality, kde se bude v Japonsku pohybovat. Návštěvníci měst by se s dengue s největší pravděpodobností neměli setkat.

Obávat se zde nemusíte ani kontaminované vody a z ní plynoucích onemocnění. Vezměte si základní lékárničku s léky, které máte odzkoušené. Přijímejte dostatek tekutin (poznávací zájezdy jsou náročné na výdej energie a tekutin) a pokud cestujete s CK SEN, řiďte se radami našeho průvodce. Průvodce vám v případě nutnosti zajistí převoz do nemocnice a konzultace s lékařem.

Na poznávacích zájezdech člověk často onemocní hlavně z vyčerpání – pokud špatně spí a špatně nebo nepravidelně se stravuje. Tomuto se snažte vyhnout. Vezměte si Acylpyrin nebo Paralen, antibiotika, která zvyknete užívat, kapky do očí a léky proti průjmu.

Z našich zkušeností můžeme říci, že vybavenost nemocnic v Japonsku je na vysoké úrovni a Japonci jsou velmi ohleduplným národem. Jakmile se cítí špatně a mají pocit, že někoho mohou nakazit nebo jako prevenci vůči chorobám, tak si dají roušku na tvář. Pokud na vás „něco leze“ nebo máte jen obyčejnou rýmu, vezměte si roušku, Japonci to ocení. Roušky zde byly běžné již dávno před covidem.

Říká se, že úroveň země poznáš, když se zastavíš na veřejných toaletách. I podle toho je Japonsko opravdu nejvyspělejší zemí světa. Švýcarsko, Švédsko, Kanada mohou jen závidět. Podle studie SKYTRAX byly záchody na letištích v Ósace a Tokiu nejčistšími na celém světě.

Svatyně Fushimi Inari v KjótuVýhled na horu FujiDva Samurajové u hirošimského hradu Japonská gejša Tori brána na ostrově MijadžimaNoční panorama moderního Tokia SEN v Japonsku Zlatý chrám Kinkaku-ji v Japonsku Jízda japonským šinkanzenem Svatyně Kasuga Taisha je plná krásných srnekBambusový les v KjótuHorské město Nikkó, sochy v rokli KanmangafuchiSetkání s Japonci Dokonalé japonské sushiMramorový kobe steakJaponská gastronomie
zobrazit zájezdy do Japonska

Mám zájem o "Speciální akci 2026" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39% + 2000 Kč navíc.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole