Svatyně Fushimi Inari v Kjótu

Jaké očkování do Japonska?

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internet PočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

OČKOVÁNÍ PŘED ODLETEM DO JAPONSKA

Než vycestujete do Japonska, můžete absolvovat konzultaci s lékařem specializujícím se na cestovní medicínu v nejbližším očkovacím centru. Pro Čechy není sice povinné žádné očkování do této destinace (není ani povinnost předkládat očkovací průkaz), avšak je doporučované toto:

  • proti žloutence typu A: podává se jedna vakcína těsně před odjezdem a ta druhá minimálně po půl roce. Ochrana před nemocí je dlouhodobého charakteru.
  • proti žloutence typu B: podávají se tři vakcíny. Před odjezdem je nutné absolvovat minimálně dvě. Ochrana po třech dávkách vakcíny je dlouhodobá ba doživotní.

Pokud nechcete absolvovat zvlášť očkování proti žloutence typu A + B, můžete využít i velmi praktickou kombinovanou vakcínu (zahrnuje oba typy nemoci). Očkuje se třemi dávkami vakcíny, přičemž dvě musíte absolvovat již před odletem do destinace. Ochrana je dlouhodobého charakteru ba doživotní.

Další doporučení týkající se očkování před odletem do Japonska

Lékaři z oboru cestovní medicíny dále doporučují případně očkování proti

  • COVID-19 (v Japonsku však od 29. 4. 2023 není povinné prokázání očkování, ani předložení negativního testu)
  • chřipce (doporučeno na podzim, tj. před blížící se zhoršenou epidemiologickou situací zejména starším lidem nad 65 let, gravidním ženám, dětem a chronicky nemocným)
  • meningokokovým infekcím (doporučeno všem cestovatelům, kteří prožívají zvýšenou psychickou a fyzickou zátěž)
  • planým neštovicím (doporučeno zejména u osob, které tuto nemoc prokazatelně neprodělaly)
  • pneumokokovým infekcím (doporučeno u lidí nad 40 let a s chronickým onemocněním)
  • klíšťové encefalitidě (zejména pokud plánujete častý pobyt v přírodě)
  • spalničkám (doporučeno u osob, které očkování absolvovaly před více jak 30 lety)

Je však vhodné si zkontrolovat minimálně platnost očkování proti tetanu (od posledního přeočkování by nemělo uplynout více než 15 let) a případně se přeočkovat.

Každopádně platí, že v Japonsku není důvod k výrazným obavám z nákazy nějakou tropickou nemocí, situace je prakticky stejná jako v České republice. Možná až na jednu výjimku. Dříve se na území Japonska občas vyskytla horečka dengue, převážně u osob přijíždějících z jiných států Asie. Ta se však nyní, obzvláště po delším uzavřením hranic z důvodu COVIDu, vyskytuje zcela minimálně. Je přenášena komáry rodu Anopheles s denní aktivitou a riziko je zejména v období dešťů v zemědělských oblastech. Existuje proti ní každopádně účinná vakcinace ve dvou dávkách, a tak je na zvážení turisty její využití zejména na základě lokality, kde se bude v Japonsku pohybovat. Návštěvníci měst by se s dengue s největší pravděpodobností neměli setkat.

Obávat se zde nemusíte ani kontaminované vody a z ní plynoucích onemocnění.

Svatyně Fushimi Inari v KjótuVýhled na horu FujiDva Samurajové u hirošimského hradu Japonská gejša Tori brána na ostrově MijadžimaNoční panorama moderního Tokia SEN v Japonsku Zlatý chrám Kinkaku-ji v Japonsku Jízda japonským šinkanzenem Svatyně Kasuga Taisha je plná krásných srnekBambusový les v KjótuHorské město Nikkó, sochy v rokli KanmangafuchiSetkání s Japonci Dokonalé japonské sushiMramorový kobe steakJaponská gastronomie
zobrazit zájezdy do Japonska
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole