Turistický průvodce Japonskem

Věděli jste, že:

  • V Japonsku je Kentucky Fried Chicken typickým svátečním jídlem.
  • Japonsko má druhou nejnižší míru vražd na světě.
  • Japonci mají více domácích miláčků než dětí.
  • V Japonsku jsou černé kočky považovány za znamení štěstí.
  • 20 % japonské populace je starší 65 let, což je nejvyšší podíl na světě.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

100 V. K dispozici jsou zásuvky amerického typu, je tedy potřeba adaptér. Doporučujeme přibalit si adaptér již před cestou.

Zásuvky používané v Japonsku

A - zástrčka typu A má tvar dvojice plochých kolíků. Novější varianta této zástrčky má nulový kolík zvětšený, takže již ji není možné zastrčit opačně. Starší typ zástrček lze do nového typu zásuvky zasunout, ale opačně to nejde. U některých zástrček se můžete také setkat s jedním kolíkem otočeným o 90˚.

Americká zástrčka a zásuvka typu A

B – zástrčka typu B je velmi podobná typu A, ale navíc obsahuje zemnící kolík (4,8 mm). Tento zemnící kolík může mít tvar buď kulatý, nebo tvar U (tento kolík je větších rozměrů). Dva ploché kolíky jsou nejčastěji stejné velikosti, ale občas se můžete setkat i s natočenou variantou (o 90˚). Zásuvky pro typ B mohou být v několika provedení. První je klasické provedení a druhé obsahuje otvor tvaru T, kde lze zasunout zástrčku s natočeným kolíkem o 90°.

Zástrčka a zásuvka typu B

Doprava

Doba letu z Prahy do Tokia činí cca 15 hodin, z Prahy zatím neexistuje žádný přímý let, nicméně z většiny větších evropských letišť se do Tokia létá s 1 přestuem, nabídka je tak velmi pestrá. Většina letů z Evropy směřuje na letiště Narita.

Japonsko disponuje velmi kvalitní a spolehlivou dopravou, a to zejména vlakovou. Nejlepší způsob dopravy po Japonsku je tedy určitě vlakem. Do významných měst je spojení frekventované, navíc lze využít různých vícedenních jízdenek pro celou síť daného dopravce, jak u vlaků, tak u autobusů. Vlaky jsou nejrozšířenějším dopravním spojením v Japonsku. Denně spolehlivě přepravují miliony lidí. Ve velkých městech se vlaková doprava prolíná s metrem a příměstskými vlaky. Na většinu vlaku platí JR pass, jízdenka platná na celou síť bez omezení. Pro Japonce má cestování vlakem velké kouzlo. Snad právě proto, že by se bez vlaků neobešli, věnují jim speciální pozornost.

Pro prohlídku Tokya doporučujeme využít metro. Vlaky jezdí na vteřinu přesně. Nikde na světě nefunguje doprava lépe než tady v Japonsku. Takový rozsáhlý systém metra nemá ani Londýn či Moskva. Kupování lístků je na první pohled komplikované, každá stanice má jinou cenu, automaty na lístky se od stanice ke stanici liší. Použít metro je snadné, těžké je najít z něj správný východ.

Dálkové autobusy v Japonsku nejsou příliš využívány díky spolehlivé železniční síti. I přesto je místní autobusová síť poměrně hustá a představuje levnější způsob cestování. Existují dálkové spoje, na které jdou rezervovat jízdenky s předstihem, jedná se sice o mnohem pomalejší, ale zároveň mnohem levnější alternativu k vlakové dopravě. Půjčení auta se vyplatí pouze, pokud plánujete cestu do venkovských oblastí. Budete k tomu potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, který si následně budete muset přeložit do japonštiny. Ceny benzinu jsou přibližně stejné jako v Evropě.

Strava

japonská kuchyně je velmi zdravá a dietní. Gurmáni si zde přijdou na své. Především v Kyotu najdete restaurace michelinovských standardů. Mimochodem, Japonsko má více michelinských hvězdiček, jak celý zbytek světa. Doporučujeme naučit se jíst hůlkami, protože Japonci příbory nepoužívají. Mezi nejtypičtější japonská jídla patří suši, sašimi a tempura. Snídaně jsou většinou formou bufetu (švédské stoly) a jsou velmi kvalitní. Skládají se ze snídaně na japonský způsob s polévkou miso, různými druhy ryb, ale je zde také evropská část s perfektními džusy, omeletami, slaninou a slušnou kávou. Typickým pokrmem je Yakitori - malé kousky kuřecího masa se zeleninou grilované na jehlicích. Když jsou hotové, stáhnou se z jehlice a podávají se na talíři, samotné nebo s rýží. Populární je také Oyako domburi, rýže zalitá kuřecím masem vařeným ve vejci s cibulí. Podává se v misce, posypané mořským plevelem nebo zelenými natěmi z cibule. Japonsko se považuje za jednu z nejkvalitnějších kuchyní světa, klade se tu velký důraz na kvalitu a čerstvost jídla. Restaurace jsou malé, kvalitní a drtivá většina z nich je specializovaná. To znamená, že pokud máte chuť na sushi, jdete do sushi restaurace, pokud chcete nudlové polévky, hledáte "nudlovnu", pokud chcete řízek, tak najdete i ten. Restaurací, kde mají v menu úplně všechno je velmi málo. Obecně ale platí, že restaurace a jiná místa pro stolování nabízejí chutná a kvalitní jídla s příjemnou obsluhou a nejvyššími hygienickými normami.

Kultura

Velmi známé je japonské umění krásného písma – kaligrafie, komiksy – manga (čtou se, jak je pro Japonsko typické, zprava doleva), origami (skládačky z papíru), ikebana (umění aranžování květin), a čajové obřady. Významným symbolem Japonska je i kimono (tradiční japonský oděv), mnohdy viděný na umělkyních zvaných gejša (společnice, které baví tradičními tanci, hrou na hudební nástroje, příjemnou konverzací apod.); třebaže se jako běžný oděv již téměř nenosí, často (v rodinách či u osob ctících tradici) je používán při významných příležitostech (svatba ap.). Tradiční japonské divadlo nó a japonské divadlo kjógen byly vyhlášeny jako světové nemateriální kulturní dědictví UNESCO.

zobrazit zájezdy do Japonska
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací