Turistický průvodce Japonskem

Věděli jste, že:

  • Trh Tsukiji v Tokiu je největším rybářským trhem na světě, který denně zpracovává více než 2 000 tun mořských produktů.
  • Každý rok se v Japonsku použije zhruba 25 miliard perel waribashi (jednorázových hůlek).
  • Japonsko má nejvyšší hustotu prodejních automatů na celém světě s přibližně 5 miliony strojů neboli 1 strojem pro každých 23 lidí. Můžete si v nich koupit vše, od živých humrů po chleba v plechovce, od spodního prádla až po buddhistické amulety.
  • V Japonsku je Kentucky Fried Chicken typickým svátečním jídlem.
  • Japonské slovo karaoke znamená „prázdný orchestr“.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Očkování

žádné očkování není povinné, pouze doporučená očkování Hepatitida, břišní tyfus. Očkování proti japonské encefalitidě je doporučeno především při pobytu na venkově nebo v odlehlejších oblastech země, a to zejména při dlouhodobých pobytech v období dešťů (květen–říjen). Provádí se dvěma dávkami s odstupem 4 týdny, přeočkovává se jen v případě potřeby po dvou letech. Doporučujeme odbornou konzultaci v centru cestovní medicíny.

Bezpečnost

Japonsko je velice bezpečnou zemí. Místní nezamykají své domy ani auta, pokud něco ztratíte, stačí, když se vrátíte na místo ztráty. Kriminalita je v porovnání s ČR na extrémně nízké úrovni, přesto doporučujeme dodržovat běžná bezpečnostní opatření, zejména v Osace.

Co s sebou

s sebou si sbalte zavazadlo (kufr, taška na kolečkách, batoh) s max. povolenou váhou do letadla 23 kg (záleží na letecké společnosti) s oblečením a potřebami, které běžně používáte. Příruční zavazadlo může mít 7 kg. Na cestu letadlem odložte ostré předměty (nožík, nůžky apod.), i tekutiny do kufru. Neměl by chybět mobilní telefon, fotoaparát, menší batoh či kabela na denní procházky po městě, tenká větrovka do deště, pohodlná obuv. Vezměte si krém na opalování s vysokým faktorem, pokrývku hlavy, multivitaminové a minerální tablety, papírové kapesníky a pár balíčků vlhčených kapesníků na osvěžení. Teplejší oblečení (dlouhé kalhoty, košile s dlouhým rukávem, teplejší svetr nebo mikina) se vám budou hodit v klimatizovaném autobuse a v letadle. Pak už jen potřebujete krátké kalhoty, lehké sukně a šaty, trička či košile s krátkým rukávem. V Asii funguje služba prádelny, kde vám za minimální peníze věci vyperou. Není potřeba vozit s sebou hodně věcí, nechte si pár volných kilogramů na nádherné dárky, které povezete nazpět.

Jelikož zavazadlo, které cestuje v zavazadlovém prostoru letadla, ne vždy najde cíl a může se zpozdit jeho dodání (nebývá to často, ale jestliže se to stane, tak je to nepříjemné), doporučujeme, abyste v příručním zavazadle měli i rezervní oblečení na první dva dny, všechny důležité léky a jiné věci, bez kterých se neobejdete. Za zavazadlo je zodpovědná letecká společnost a v případě zpoždění dodání anebo ztráty platí reklamační řád letecké společnosti.

Vaše osobní lékárnička by měla obsahovat hodně vitamínů, acylpyrin nebo paralen, něco na nachlazení, antibiotika, které jste zvyklí užívat – nejlepší širokospektré nebo na tetracyklinové bázi (dobré i na zažívací potíže), kapky do očí, léky proti průjmu, leukoplast na otlaky a jeden elastický obvaz. Nezapomeňte na léky, které pravidelně doma užíváte. Základem vašeho zdraví v Japonsku bude kvalitní strava a dobrý pitný režim. Vodu pijte pouze z koupených lahví a nápoje byste zejména první dny měli pít bez ledu, který je dělán z místních zdrojů.

Platební karty fungují bez problémů v obchodních domech a větších restauracích. Vždy ale doporučujeme mít u sebe hotovost, používání kreditních karet a vybírání peněz z bankomatů je běžné ve větších městech, avšak občas nepřijímají zahraniční platební karty.

Mobilní telefon zde dobře funguje a dají se posílat SMS zprávy prakticky ze všech míst. O fungování aktuálního roamingu se však informujte u svého operátora. V kontaktu s domovem nebo firmou můžete být pomocí e-mailů. Připojení k internetu je běžné dostupné v hotelích i restauracích. S sebou doporučujeme mít hotovost v USD nebo EUR, které si vyměníte na místní měnu.

Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, mp3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky a náhradní baterky.

zobrazit zájezdy do Japonska
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací