Turistický průvodce Jihoafrickou republikou

Věděli jste, že:

  • Jihoafrická republika je jedinou zemí na světě, která se stala hostitelem světového poháru pro rugby, fotbale a kriketu.
  • Slavný Krugerův národní park je jednou z největších rezervací v Africe. Je to asi 19.635 kilometrů čtverečních, což je téměř tak velká jako země Belgie!
  • Jižní Afrika má tři hlavní města. Pretoria je správní kapitál, Kapské Město zákonodárným hlavním městem a Bloemfontein je soudní kapitál.
  • JAR má spoustu rekordních zvířat: největší pták - pštros, největší ryba - žralok velrybí, nejvyšší zvíře - žirafa, největší suchozemský savec - slon, nejrychlejší zvíře – gepard.
  • Největší světový diamant byl nalezen v Preminu v Pretorii, Jižní Afrika dne 25. ledna 1905.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

220 V, je potřeba adaptér na anglické zásuvky.

Zásuvky používané v Jihoafrické republice

M - typ M je obdobou typu D. Jedná se o tzv. starý britský standard, který se ve Velké Británii již nepoužívá.Větší, zemnicí kolík má průměr 8,7 mm, dva menší kolíky průměr 7 mm. Vzdálenost kolíků od sebe je cca 27 mm (trojúhelník tvořený kolíky není zcela rovnostranný). Typ M je dimenzován na odběr proudu do 15 A. Používá se především v Jihoafrické republice, Namibii a některých okolních státech.

Zástrčka a zásuvka typu M

Doprava

po Jihoafrické republice lze pohodlně cestovat vlakem, ale i autem nebo autobusem. Základem jihoafrického dopravního systému jsou státní železnice, sloužící především dopravě surovin a výrobků. Rozsáhlá je i automobilová a autobusová doprava, která využívá především zpevněných silnic, tvořících asi 1/3 celkové délky sítě zejména v nejprůmyslovějších oblastech země. Vodní doprava je omezena na námořní, protože jihoafrické řeky nejsou splavné. Námořní doprava je rovněž ve vlastnictví státu a největším osobním přístavem Durban a nově vybudovaný přístavní komplex Richard´s Bay. Kromě státních Jihoafrických aerolinií je v zemi mnoho soukromých leteckých společností. Pravidelné spojení má téměř 40 letišť. Po celé Jižní Africe také létá národní dopravce South African Airways. Dálková doprava je zajišťována pohodlnými autobusy a dostanete se s ní jen do větších měst. Městskou hromadnou dopravu lze prakticky využít pouze v Kapském Městě.

Velmi dobrou variantou, jak poznat Jihoafrickou republiku je zapůjčení automobilu. Počítejte však s dlouhými přesuny, 500 km i více za účelem překonání obrovských vzdáleností. Vypůjčení auta doporučujeme rezervovat si předem přes internet. Nabídka autopůjčoven je široká. V Jihoafrické republice se jezdí vlevo a je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz. Silnice jsou ve výborném stavu a provoz je velmi slabý. Často budete jediným automobilem na silnici. Benzinové pumpy se nacházejí pouze ve městech a benzin vám vždy natankuje zaměstnanec, kterému přímo zaplatíte. Při cestách autem se doporučuje držet se hlavních cest, cestovat vždy jen v uzamčeném autě a okna auta spouštět jen do poloviny. Nedoporučuje se zastavovat na opuštěných místech nebo cestovat po vedlejších silnicích po setmění. Není bezpečné zastavovat stopařům nebo u porouchaného auta (porucha může být fingována). Při cestování autem se držte na hlavních silnicích a odpočívejte na benzínových stanicích, nikoli na samotě.

Strava

jihoafrická kuchyně je velmi pestrá a rozmanitá. Ochutnáte čerstvé ryby, exkluzivní steaky, pštrosa i krokodýla. Na menu vždy převládá maso, ryby a zelenina. Nepostradatelnou přílohou jídel je kukuřičný Pap. Národním jídlem je Bobotie - dušené jídlo z mletého jehněčího masa, výborný je i fazolový salát Chakalaka. Do země je povoleno dovézt jeden litr tvrdého alkoholu. Z nápojů koupíte vše od Coca Coly přes pivo, cider až po prvotřídní whisky. Doporučujeme ochutnat "Rock Shandy", savany a amaruly - ta chutná hlavně dámám. Dá se koupit i voda v 1,5 l lahvích. Jídlo se velmi neliší od našeho a výběr je velmi široký. K jídlu si můžete dát i tradiční africké speciality, jako je například guláš v kotlíku na ohni z masa s kostí, nebo místní klobásy připravované ze syrového masa a koření boerewurst. V restauracích si můžete ale klidně objednat i klasickou evropskou, čínskou či indickou kuchyni. Nachází se zde také i mezinárodní řetězce rychlého občerstvení jako jsou McDonald's, Kentucky, a také pizzerie. Nejčastěji se k jídlu popíjí místní červené víno. Objednat si můžete i tuzemské bílé víno, ale to není tolik výrazné.

Kultura

V JAR se mísí různé vlivy v čele s vlivy britskými s působením západního světa, svoje místo zde má ale i minulost původních obyvatel. V JAR můžete zažít mnoho různých aktivit. Země vyniká zejména ve sportovních aktivitách, jelikož má ideální podmínky. Provozovat můžete horskou turistiku, bungee jumping, rafting, jízdu na koni i pštrosu. JAR je také významnou oblastí s nejlepšími golfovými hřišti a turnaji (South Africa Open). Milovníci vína mohou navštívit zdejší vinice. Navštívit můžete i místní domorodé vesnice, kde se lehce dostanete do času minulých a poznáte, jak místní původně žili. Všechna velká města pulsují nočním životem a navštívit se dají různé kluby, diskotéky, ale také i opery, koncerty a baletní představení. V JAR lze navštívit mnoho kulturních akcí. V prosinci ožívá Kapské město velkým karnevalem (Mother city queer project ), kde můžete vyzkoušet a zhlédnout mnoho tanců. V tomto celosvětově známém městě probíhají také až do konce března hudební festivaly různých žánrů. V únoru se každoročně shromažďuje etnická skupina Zulu v regionu Zululand a předvádí svou kulturu a národní tance. Další důležité svátky během roku jsou prakticky stejné jako u nás, tj. Vánoce, Nový rok i Velikonoce. 18. června se slaví den Nelsona Mandely.

zobrazit zájezdy do JAR
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE