Turistický průvodce Jihoafrickou republikou

Věděli jste, že:

  • Dvě třetiny elektrické energie v Africe jsou vyráběny v Jižní Africe.
  • Slavný Krugerův národní park je jednou z největších rezervací v Africe. Je to asi 19.635 kilometrů čtverečních, což je téměř tak velká jako země Belgie!
  • Největší světový diamant byl nalezen v Preminu v Pretorii, Jižní Afrika dne 25. ledna 1905.
  • Jihoafrická republika je jedinou zemí na světě, která se stala hostitelem světového poháru pro rugby, fotbale a kriketu.
  • Jižní Afrika má nejdelší vinou stezku na světě, trasa 62. Začíná v Kapském Městě a končí v Port Elizabeth Trasa měří asi 850 km a je domovem některých z nejlepších vinic na světě.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Očkování

žádné očkování není povinné, pouze doporučená očkování Hepatitida, břišní tyfus. Doporučujeme odbornou konzultaci v centru cestovní medicíny.

Bezpečnost

v JAR je nutno počítat s vysokou mírou kriminality, a to zejména ve větších městech. Pro běžnou turistickou návštěvu je však JAR bezpečnou destinací. Drobná kriminalita je stejná jako v ČR a stejně si třeba dávat pozor na osobní věci jako u nás. Násilná trestná činnost páchaná na turistech je na rozdíl od USA či Brazílie minimální. JAR je považována za zemi s nejvyšším počtem demonstrací, které jsou důsledkem nedobrých životních podmínek pro mnoho občanů. Jedním z nich je například ekonomická nerovnost mezi bělochy a černochy. I z toho důvodu je v JAR vyšší míra drobné kriminality – turisté by si měli dávat pozor na své osobní věci a nenosit příliš viditelně drahé šperky. Nedoporučuje se navštěvovat osamělá místa a ve večerních hodinách se pohybovat po centru měst. Při cestách autem se doporučuje držet se hlavních cest, cestovat vždy jen v uzamčeném autě a okna auta spouštět jen do poloviny. Pro oddech a občerstvení je vhodné využívat čerpacích stanic pohonných hmot. Rovněž není bezpečné zastavovat stopařům nebo u auta s poruchou (ta může být fingovaná).

Co s sebou

s sebou si sbalte zavazadlo (kufr, taška na kolečkách, batoh) s max. povolenou váhou do letadla 23 kg (záleží na letecké společnosti) s oblečením a potřebami, které běžně používáte. Neměl by chybět mobilní telefon, fotoaparát, menší batoh či kabela na denní procházky po městě, tenká větrovka do deště, pohodlná obuv. Vezměte si multivitaminové a minerální tablety, papírové kapesníky a pár balíčků vlhčených kapesníků na osvěžení. Doporučujeme oblečení vrstvit a vzít s sebou bundu, slabší svetr nebo tričko s dlouhými rukávy, košili, dvoje dlouhé kalhoty, jedny krátké kalhoty, trička s krátkými rukávy, věci na spaní a plavky. Kvůli silnému slunci nezapomeňte na kvalitní sluneční brýle, krém s vysokým ochranným faktorem a repelent proti hmyzu. Na obutí jsou vhodné lehké trekingové boty nebo tenisky a hodit se mohou i lehké sandály. Majitelům digitálních fotoaparátů a videokamer doporučujeme vzít s sebou univerzální adaptér do zásuvky a dostatek baterií. Na peníze a pas doporučujeme tzv. břišní pás, který se nosí pod kalhotami a je nemožné ho odtud ukrást. Na menší sumy je vhodná kapsička na krk nebo kolem pasu.

Vaše osobní lékárnička by měla obsahovat hodně vitamínů, acylpyrin nebo paralen, něco na nachlazení, antibiotika, které jste zvyklí užívat – nejlepší širokospektré nebo na tetracyklinové bázi (dobré i na zažívací potíže), kapky do očí, léky proti průjmu, leukoplast na otlaky a jeden elastický obvaz. Nezapomeňte na léky, které pravidelně doma užíváte. Základem vašeho zdraví v JAR bude kvalitní strava a dobrý pitný režim. Vodu pijte pouze balenou, lze koupit v každém obchodu i na ulici. Pokud chcete poznat JAR dokonale, doporučujeme kvalitního průvodce v tištěné či elektronické podobě.

Mobilní telefon zde dobře funguje a dají se posílat SMS zprávy prakticky ze všech míst. O fungování aktuálního roamingu se však informujte u svého operátora. V kontaktu s domovem nebo firmou můžete být pomocí e-mailů. Připojení k internetu je běžné dostupné v hotelích i restauracích. S sebou doporučujeme mít hotovost v USD nebo EUR, které si vyměníte na místní měnu. USD lze platit ve větších suvenýrových obchodech či hotelových letoviscích. Platební karty Master Card a Visa jsou akceptovány většinou pouze v dražších hotelech a restauracích, doporučujeme nespoléhat se pouze na karty a vzít si je spíše jako zálohu. Bankomaty jsou dostupné ve všech turistických lokalitách. Kromě platebních karet je možné využít i cestovní šeky.

Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, mp3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky a náhradní baterky.

zobrazit zájezdy do JAR
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE