Turistický průvodce Kanadou

Věděli jste, že:

  • V Kanadě je zakázáno přepravovat výrobek určený k osobní ochraně před útokem člověka, včetně pepřového spreje.
  • Kanada je dobře připravena na příjezd Marťanů a v roce 1967 postavila přistávací plochu UFO v St. Paul v Albertě.
  • Kanada má největší pobřeží na světě.
  • Kanadské národní parky jsou zdarma pro děti.
  • Kanada má více jezer než zbytek světa.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Očkování

žádné očkování není povinné, pouze doporučená očkování Hepatitida, břišní tyfus. Doporučujeme odbornou konzultaci v centru cestovní medicíny.

Bezpečnost

Kanada je bezpečnou zemí a turistům zde tak nehrozí žádné zvýšené nebezpečí. Je však dobré i zde dodržovat základní bezpečnostní opatření. Vyhýbejte se proto vstupu do neznámých a zapadlejších čtvrtí. Turistické oblasti a velké aglomerace jsou rájem pro kapsáře, pouliční zloděje, ale turisté se také mohou stát obětí loupežného útoku.

Co s sebou

Doporučujeme si vzít jeden kufr, který si budete nechávat v hotelu a jeden malý batoh, který budete nosit s sebou při prohlídkách měst. Maximální povolená hmotnost zavazadla do letadla je 1 kus po 23 kg zavazadel na osobu. Na palubu letadla si můžete s sebou vzít maximálně 1 ks zavazadel (rozměr nesmí přesáhnout 55 x 40 x 20 cm) s maximální hmotností 8 kg. Přeprava zavazadel na místních letech v Kanadě je zpoplatněna sumou 20-50 USD / 1 zavazadlo. Na palubu letadla si neberte: nožíky, nůžky, zapalovače a kosmetické přípravky v obalu větším než 100 ml, protože Vám je při kontrole příručních zavazadel na letištích seberou. Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, mp3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky a náhradní baterky.

Od 11. září 2001 Američané zpřísnili kontroly zavazadel na mezinárodních i vnitrostátních letech, proto počítejte s tím, že vaše zavazadlo bude kontrolováno. Zámek na zavazadlech v tomto případě není žádný problém pro zřízence letiště, pokud nejde otevřít po dobrém, tak se může stát, že ho zničí. Všechny cenné věci (kamera, fotoaparát apod.) si vezměte proto s sebou do příručního zavazadla. Podezřelé tekutiny (jako např. odlakovač apod.) vám mohou buď zabavit, nebo při kontrole poškodit jiné věci, takže při balení buďte, prosím, rozvážní. Nezapomeňte na fotoaparát, případně náhradní karty a baterky do digitálního fotoaparátu či kamery. Pokud vlastníte fotobanku, určitě si ji přibalte s sebou.

OBLEČENÍ: Zima na východním pobřeží bývá větrná, a tak to nepodceňte. V letních měsících je klimatizace v Americe fenomén, proto by ve vašem zavazadle ani v létě neměly chybět minimálně jedny dlouhé kalhoty, pulovr/mikina nebo košile s dlouhým rukávem a větrovka. Letní oblečení v letních měsících - krátké kalhoty a trička, či košile s krátkým rukávem. Na obutí si vezměte sportovní obuv (tenisky nebo kotníkové boty) a pohodlné a kvalitní sportovní sandály. Při výběru oblečení upřednostňujte takové oblečení, ve kterém se Vám bude pohodlně cestovat.

Vaše osobní lékárnička by měla obsahovat hodně vitamínů, acylpyrin nebo paralen, něco na nachlazení, antibiotika, které jste zvyklí užívat – nejlepší širokospektré nebo na tetracyklinové bázi (dobré i na zažívací potíže), kapky do očí, léky proti průjmu, leukoplast na otlaky a jeden elastický obvaz. Nezapomeňte na léky, které pravidelně doma užíváte. Základem vašeho zdraví v Mexiku bude kvalitní strava a dobrý pitný režim. Vodu pijte pouze balenou, lze koupit v každém obchodu i na ulici. Pokud nehovoříte španělsky, je dobré mít s sebou slovník základní konverzace. Pokud chcete poznat Kanadu dokonale, doporučujeme kvalitního průvodce v tištěné či elektronické podobě.

V Kanadě je měnou kanadský dolar CAD. Všechny banky přijímají cestovní šeky a kreditní karty Euro / Mastercard a VISA. V mnoha odchodech a bankomatech funguje i mezinárodní Maestrocard. Mastercard a VISA fungují téměř všude.

Nejpoužívanější bankovky v Kanadě jsou 1, 5, 10, 20 případně 50 dolarovky. Doporučujeme vzít mezinárodní platební karty VISA CLASSIC nebo MASTERCARD / AMERICAN EXPRESS a hotovost v USD / CAD. Nedoporučujeme karty typu Electron, které fungují při výběru z bankomatu (ATM), nefungují však při placení v obchodě. V některých obchodech budete účet podepisovat rovnou elektronicky - na dotykovou obrazovku u pokladny. V supermarketech zas fungují pro menší nákupy samoobslužné pokladny, kde si zboží sami nablokujete do "nákupního košíku", sami zaplatíte kartou nebo v hotovosti. I když v Kanadě se téměř všechno dá platit kartou, pro každý případ mějte s sebou vždy i nějakou hotovost - na drobné výdaje, např. láhev vody apod.

Spropitné ve výši 10 – 20 % je v Kanadě naprostou samozřejmostí v restauracích, motorestech, taxících, pro hotelové poslíčky. Spropitné se dává v hotovosti v menších bankovkách, nebo se připíše k účtu. Ceny jídel fast food se pohybují v cenách od 8 CAD, ceny v restauraci od 25 CAD výše podle restaurace.

Při check-inu v hotelech v Kanadě je zvykem nechat jako garanci za další využité hotelové služby tzv. incidentals (telefon, internet, snídaně apod.) detaily vaší kreditní karty. Toto se týká konzumace v hotelu, pokojový bar atd. Pokud žádné další hotelové služby nevyužijete, tak peníze Vám budou refundovány, resp. z karty Vám nikdo nic nestáhne. Nemusíte mít obavy, ať nám to připadá jakkoli zvláštní, v Kanadě je to naprostou samozřejmostí a bez prokázání se kartou Vás hotel může odmítnout ubytovat. Mějte tedy svou kreditní kartu vždy s sebou. Pozor si dejte i na tzv. resort fees - resortní poplatek, který zavádí stále větší počet hotelů v USA a Kanadě. Jde o poplatek, který hotel účtuje přímo na místě svým hostům. V tomto poplatku jsou většinou zahrnuty následující služby: bazén, wifi připojení, místní telefonáty, posilovna a podobně. Výše poplatku se pohybuje od 4 do 35 CAD za pokoj a noc.

KOUŘENÍ NA VEŘEJNOSTI - obecně je kouření na veřejnosti v Kanadě akceptováno, je však třeba všímat si a dodržovat zákazy kouření. Společné hotelové prostory a hotelové pokoje jsou obvykle nekuřácké - pokud není uvedeno jinak. Letiště, kancelářské nebo úřední budovy jsou smoke-free zóny, často nejen v rámci budovy, ale i určitý okruh kolem budovy. Respektujte prosím zóny vyhrazené pro kuřáky.

OBCHODY - standardní otevírací doba obchodů v Kanadě je v pracovní týden od 9:30 do 18:00, o víkendu obvykle bývá otevřeno kratší. Při nákupech také dávejte pozor na rozdíl v číslování oblečení a obuvi. Ne vždy je zboží označeno kanadským a zároveň evropským číselníkem. Ceny, které uvidíte v obchodech v Kanadě, nejsou konečné ceny. Není v nich zahrnuta tzv. "Sales tax", čili DPH. V různých provinciích je výška různá, od 13 % do 15 %. Tuto částku Vám přičítají k ceně zboží nebo například i k jídlu v restauraci.

zobrazit zájezdy do Kanady
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE