INFORMACE O MADAGASKARU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O MADAGASKARU
PROČ A KDY MADAGASKAR NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE NA MADAGASKAR
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O MADAGASKARU
PROČ A KDY MADAGASKAR NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE NA MADAGASKAR
Tento čtvrtý největší ostrov světa nabízí svým návštěvníkům naprosto panenskou přírodu, ve které našla domov mnohá endemická zvířata jako lemuři, fosy či chameleoni. Stejně tak zde můžete obdivovat například kouzelné obří baobaby. Kromě přírody a městských památek však lze i lenošit na bělostných písečných plážích nebo se třeba potápět se žraloky velrybími. Každý den vám navíc jistě zpestří chutná madagaskarská kuchyně! A rozhodně byste zde měli vyzkoušet i zdejší lahodně vonící vanilku! Všudypřítomné duchovno a bohatá kultura zdejších přátelských obyvatel pak dodá vaší cestě pomyslnou třešničku na dortu.
Nejlepší doba k návštěvě Madagaskaru je v období sucha, tj. zhruba od května do října, kdy je méně dešťových přeháněk a jsou v tuto dobu také optimální podmínky pro pozorování divoké zvěře, pěší turistiku a lenošení na pláži.
V dubnu končí na ostrově období dešťů a od května začíná plná turistická sezóna. Srážky jsou minimální a teploty lze očekávat v průměru kolem 25 °C. Konec tohoto období je ideální na toulky přírodou, stejně jako na objevování města.
Během kalendářního léta (červen – srpen) teplota na ostrově klesá a je příjemnější. Madagaskar zažívá v tuto dobu faktickou zimu. Vlhkost je minimalizována díky poklesu srážek. Obecně je klimatická zima na ostrově tím nejlepším obdobím pro dovolenou. Cestování po Madagaskaru je v létě pohodlné a bezpečné, protože silnice nejsou rozbahněny masivními dešti. Průměrná denní teplota dosahuje 20 °C. V noci se vzduch ochladí, například v Antananarivu může dosahovat pouhých 10 °C. Měsíce od června do srpna jsou také obdobím těch nejrůznějších festivalů!
Měsíce září až listopad jsou přechodem mezi obdobím sucha a deště. Od září se průměrné teploty začínají opět postupně zvyšovat.
Od července do října je pak na ostrově nejvyšší surfařská sezóna!
Poslední říjnový týden však již turisté obvykle opouštějí ostrov, protože přichází jihovýchodní pasát a přináší dlouhé intenzivní tropické přeháňky. Teploty se pohybují v průměru kolem 25 °C.
Kalendářní zima znamená na ostrově léto. Vrcholí zde období dešťů a období vysokých teplot. Teplotní rozsah určitého místa však silně závisí na nadmořské výšce. Tj. v Antananarivu na vrchovině je okolo 27 °C, zatímco v Tulearu v oblasti polopouště je až 33 °C. Leden je obecně nejdeštivější a zároveň nejteplejší měsíc v roce. Nicméně i přes vysoké teploty není tato doba nejvhodnější k chvilkám na pláži, vanou silné větry, které mohou způsobovat velké vlny. Každopádně teplota vody v Indickém oceánu se pohybuje mezi 27 a 30 °C.
KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE
Office de Tourisme, Jardin d'Antaninarenina, Antananarivo
Madagaskar je známý nejen pro své jedinečné druhy rostlin a zvířat, ale je také domovem mnoha jedinečných zvyků a přesvědčení. Každá část ostrova je osídlena jinou kulturní skupinou a každá má své vlastní odlišné tradice. Madagaskar je svírán četnými místními tabu, známými jako „fady“. Vzhledem k různorodému kulturnímu složení se fady liší region od regionu, takže byste se měli před cestou do nového regionu poučit o místních tabu, abyste si zachovali respekt a zároveň nikoho neurazili.
Fady nejsou založeny na konkrétní náboženské víře, ale na kultu malgašských předků. Výsledkem je, že místní lidé jim projevují extrémní respekt a jsou nekompromisní v jejich dodržování.
Některé fady se týkají zakázaných potravin (vepřové maso, lemur, želva), zatímco jiné zakazují nošení určitých barevných oděvů nebo třeba i zakazují koupání v řekách nebo jezerech.
Dodržování fady se většinou omezuje na venkovské oblasti, a proto se turisté ve velkých městech pravděpodobně nedostanou do žádných problémových situací. Větší města, jako je Antananarivo, některé fady dodržují, ale většinou chápou a omluví cizince, kteří nedodržují reps. neznají jejich tabu. Mimo město je však nezbytné respektovat všechny fady a vyhnout se porušování místních zvyků.
Neukazujte, neohýbejte prst ani neukazujte na někoho dlaní.
Pokud jste pozváni do madagaskarské domácnosti, přineste rýži nebo láhev rumu.
Nenavštěvujte kulturní oslavy, jako je exhumace nebo obřízka, pokud nejste pozváni.
Respektujte vždy starší osoby.
Nepořizujte fotografie osob, pokud nedostanete předem jejich svolení!
Abychom pochopili zdejší diverzitu fauny i flory, je nutné mít na paměti, že Madagaskar se odtrhl od afrického kontinentu zhruba před 120 miliony let. Právě tato izolace dala vzniknout místním endemickým druhům, kterými je ostrov také tak známý. Ve zkratce – Madagaskar je plný zvířat, které jinde na světě nenajdeme! Za všechny lze jmenovat lemury, chameleony, fosy a z říše flory pak mohutné baobaby. To je však jen pomyslný vrchol ledovce, na Madagaskaru žije a roste mnoho a mnoho dalších jedinečných zvířat a rostlin.
Z výše již uvedených lemurů jich na ostrově najdeme zhruba 110 druhů. Liší se velikostí i zbarvením. Kromě asi nejznámějšího lemura katy se zde můžete běžně setkat i s lemurem tmavým či s jejich vzdáleným příbuzným – poloopici aye – aye (ksukol ocasatý). Další poloopice, které zde našly domov, jsou maki či sifaky. Na stromech můžete však rovněž spatřit různé druhy chameleonů, brokesie či ploskorepa fantastického. Endemitem je rovněž Bodlín Telfairův či šelma fosa. Unikátem je i pavouk objevený až v roce 2009 s názvem Caerostris darwini, který tká největší sítě na světě!
Většina zástupců říše rostlin je rovněž endemitů. Za všechny můžeme kromě již zmíněného baobabu zmínit například palmy Bismarckia nobilis či Tahina spectabilis, menší sukulentní strom Didierea madagascariensis, barvínkovec růžový či větrobýl jedenapůlstopý.
Příroda Madagaskaru je dechberoucí a každý turista zde nalezne mnoho možností, kam se vydat a co prozkoumat detailněji. Mezi ta nejpopulárnější místa však jistě patří kromě metropole přírodní rezervace Tsingy de Bemaraha, ostrov Nosy – Be, Île Sainte Marie, národní park Isalo, tzv. Alej baobabů či vanilkové plantáže. Jako bonus k návštěvám těchto míst získáte i jistě setkání se zástupci místních endemických živočichů.
Na Madagaskaru můžete podnikat „pouze“ treky a užívat si zdejší překrásnou přírodu a scenérie nebo se například potápět či rybařit. Stejně tak je obohacující i procházka po ostrovních městech, ve kterých budete moci nasát malgašskou kulturu a historii.
Madagaskar ocení primárně aktivní cestovatelé, kteří zde budou čerpat zážitky „na čerstvém vzduchu“. Nicméně pokud si budete chtít odpočinout ve stínu ukryti před žhavými slunečními paprsky, útočiště jistě najdete v některém z místních muzeí.
Pirtaes Museum, Antananarivo – menší muzeum přináší informace o historii pirátství v okolí Madagaskaru.
Andafiavaratra Palace Museum, Antananarivo – muzeum Andafiavaratra se nachází na nejvyšším kopci hlavního města Antananarivo a bylo sídlem ministerského předsedy Rainilaiarivony, který vládl ostrovu na konci 19. století. V roce 1976 palác vyhořel, nicméně po velké rekonstrukci se v něm dnes nachází expozice vzácných předmětů jako jsou královské klenoty, různé královské portréty a diadém poslední královny.
Madagascar Photography Museum, Antananarivo – muzeum bylo otevřeno v roce 2018. Najdeme zde čtyři malé místnosti promítající filmy (ve francouzštině, angličtině nebo malgaštině), které nabízejí fascinující pohled do minulosti Madagaskaru pomocí archivních fotografií.
Dostat se na Madagaskar lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 20 000 Kč například s Air France, Turkish Airlines či KLM. Finální destinací je na Madagaskaru je většinou Antananarivo. Z České republiky v současné době neexistuje žádný přímý let, počítejte proto nejčastěji s jedním mezipřistáním, někdy jsou však nutná dvě. Cesta z pražské Ruzyně do Antananariva trvá minimálně 14 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší.
Nejčastější formou přepravy po ostrově je půjčení automobilu s řidičem. Přestože teoreticky si turista na Madagaskaru auto půjčit může, děje se tak prakticky jen ve vzácných případech a jen pokud je dotyčný opravdu zkušeným a odvážným řidičem (přesto doporučujeme se pohybovat jen v okolí měst). Pokud si chcete ušetřit nervy, čas a neohrozit zbytečně svou bezpečnost, automobil s řidičem je ideální volbou. V drtivé většině případů v půjčovně obdržíte 4x4 WD, protože většina silnic na ostrově je nezpevněných.
Možnosti cestování po železnici na Madagaskaru jsou omezeny. Jednu trať provozuje Madarail mezi Moramanga a Tamatave a druhou železnici společnost Fianar – Côte Est mezi Fianarantsoa a Manakara. Každá linka má teoreticky dvě služby týdně v každém směru. Rezervace jsou téměř nemožné, služby ne zcela kvalitní, nicméně jízdenky levné.
Autobusová přeprava je na Madagaskaru mezi místními velmi oblíbená a obzvláště pro turisty velmi levná. Zdejší sdílené minibusy se nazývají brousse (bush taxi). Jezdí sice pravidelně, ale o striktním jízdním řádu se nedá moc hovořit. Stav vozidla nebývá vždy ideální a často bývá minibus přetěžován, rovněž počet cestujících někdy přesáhne počet míst ve voze (platí pro krátké vzdálenosti). Zavazadla bývají připoutána na střechu, v případě srážek pak přikryta igelitem. Snažte se vyhnout jízdě mikrobusem zejména v období dešťů, stav vozovek je i mimo něj v nedobrém stavu. Přeprava do cíle může trvat dlouhou dobu a také nepředvídatelně se protáhnout. Prakticky v každém městě najdete stanoviště brousse, kde si budete moci jízdu přímo zarezervovat.
Madagaskar není typickou „dětskou destinací“, jako ideální věk pro dítě cestující na tento africký ostrov, se udává 8 let a výše. Ač zdejší obyvatelé jsou velice přátelští a děti mají rádi, vybavení a podmínky, které malé děti vyžadují, jsou ne vždy dostupné. Nicméně aktivní teenageři si zde jistě již přijdou na své. Zažít zde mohou překrásné momenty pod hladinou oceánu strávené pozorováním například mořského dobráckého giganta žraloka velrybího, návštěvou rezervace plné lemurů, vhod jistě přijde i instagramová fotografie s cool baobaby. Zaujmout může rovněž pirátský hřbitov!
Na Madagaskar se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit velice dobře svůj zdravotní stav. Vezměte pak především v potaz, že kvalita lékařské péče v zemi není na vysoké úrovni, často je problém i s léky, které nejsou vždy plně k dispozici. Pro někoho by mohl být problém i let, jehož délka je minimálně 14 hodin.
Myslete rovněž na dostatečnou hydrataci a také na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Dopřejte si svůj čas a často odpočívejte. Památky ani přírodní krásy vám jistě neutečou!
Ať už se vydáte na jakýkoli výlet, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly!
Cesta do zamýšleného cíle může často z důvodu špatného stavu silnic, obzvláště v období dešťů, trvat výrazně déle, než je předpokládáno, je nutné s tím počítat.
Cestování osob s handicapem, kteří jsou upoutáni na vozík, není na Madagaskaru jednoduché. Na většině míst na ostrově jsou chodníky nerovné nebo rozbité. Madagaskar je jednou z nejchudších zemí světa a existuje zde jen velmi málo infrastruktur vhodných pro osoby se zdravotním postižením. Často žalostný stav silnic a chodníků ve městech ztěžuje významně přepravu a pohyb osob po ostrově.
Bush taxi a městské taxíky nejsou vybaveny pro přepravu cestujících se zdravotním postižením. Malé hotely a restaurace obecně nejsou bezbariérové nebo nemají sociální zařízení pro cestující s omezením hybnosti.
Nicméně zdejší obyvatelé jsou velice přátelští a ochotní a pokud mohou, velice rádi vám pomohou.
Pokud plánujete vaši cestu po Madagaskaru absolvovat i se čtyřnohým mazlíčkem, samozřejmě to možné je. Jen se připravte na návštěvu veterináře a administrativu spojenou s vývozem psa.
Váš pes musí mít 15-ti místný mikročip vyhovující normě ISO.
I když test na vzteklinu není povinný, je důležité, aby byl váš mazlíček proti vzteklině očkován, a to mezi 30 dny a 12 měsíci před vstupem na madagaskarské území.
Při vstupu do země bude vyžadováno dovozní povolení od Ministerstva zemědělství a odboru chovu hospodářských zvířat.
Licencovaný veterinární lékař musí vyplnit pro vašeho mazlíčka zdravotní osvědčení.
Domácí mazlíčci mohou na Madagaskar vstoupit přes mezinárodní letiště Ivato v Antananarivu. Mějte na paměti, že psi, jejichž hmotnost přesahuje 8 kg, musí být přepravováni dole v zavazadlovém prostoru, nikoli v kabině.Každopádně pro konkrétní podrobnosti je vždy vhodné kontaktovat vybranou leteckou společnost, se kterou do země poletíte.
Madagaskar nezveřejňuje seznam zakázaných plemen.
Práva LGBTQ komunity na Madagaskaru ještě nejsou dostatečně propracována a členové této komunity mohou zažívat často diskriminaci ze strany úřadů, ale i od spoluobčanů. Sexuální aktivita mezi osobami stejného pohlaví je legální od věku 21 let. Stejnopohlavní manželství nebo společná adopce dítěte není umožněna.
Zejména ve větších městech stoupá podpora jinak sexuálně orientovaných osob, na madagaskarském venkově jsou však lidé ve svém smýšlení stále ještě velmi konzervativní. Proto je vhodné zdržet se jakýchkoli projevů náklonnosti na veřejnosti a vyhnout se tak někdy nepříjemným pohledům.
Neexistují zde žádná vyhrazená místa pro gaye/oficiální gay cluby.
Lékařská péče v drtivé většině neodpovídá evropským standardům. Nicméně situace se pomalu zlepšuje. Jak ve vybavení zdravotnických zařízení, tak ve stavu zdraví madagaskarské populace.
Probíhají zde zdravotní iniciativy jako je zejména zlepšení přístupu k pitné vodě, intenzivní
úsilí o prevenci malárie a kampaň na zlepšení zdraví dětí. Mnohému ze současné složité situace by se dalo předcházet, proto je nutné vyvinout ještě větší úsilí o prevenci.
Zanedbané tropické choroby (lymfatická filariáza, schistosomóza, lepra, vzteklina, mor) postihují většinu populace žijící ve venkovské oblasti a slumech. Zdravotní pokrytí zůstává omezené a přístup k péči je obzvláště obtížný na venkově, kde dle studie WHO 35 % obyvatel žije více než 10 km od zdravotnického zařízení.
Využití zdravotnických služeb je stále nízké: základní zdravotní péči navštěvuje pouze třetina populace. Soukromé, neziskové instituce (především náboženské nevládní organizace a organizace občanské společnosti) jsou přítomné, ale nejsou koordinovány s veřejným sektorem.
Přiměřené podmínky pro poskytování lékařské péče jsou v drahých zařízeních v metropoli, například v Hôpital Militaire nebo Clinique des Soeurs Fransiscaines.
Lékárny jsou většinou slušně zásobené, ač je samozřejmě lepší mít svoje léky v dostatečném množství s sebou.
Při vážnějších obtížích je doporučováno - pokud to dovoluje zdravotní stav - odjet ze země. V ideálním případě zpět do České republiky nebo alespoň do JAR.
Na většině míst na ostrově je nutné za ošetření u lékaře zaplatit ještě před ošetřením a teprve následně vymáhat proplacení těchto nákladů na příslušné pojišťovně, proto se rozhodně doporučuje uzavřít před odletem dobré zdravotní pojištění. Veškeré účtenky a lékařské zprávy si tak řádně uschovejte!
Tím, že na Madagaskar cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se určitě raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě, na rizikové sporty atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Afriky odlétáte.
Malgašská kuchyně vychází z tradic původních obyvatel, nicméně je zde patrný i vliv francouzské kuchyně. Základem je zde rýže, která je doprovázena masem (ryby, vepřové, kuřecí, zebu atd.) či zeleninou. Velkou roli také hrají bylinky a koření – vanilka, šafrán, zázvor, česnek atd.
A jaké pokrmy při cestě na Madagaskar rozhodně neopomenout?
Na Madagaskaru najdeme velký podíl mladé populace do 30 let, a tak není divu, že je zde mnoho podniků, kde se lidé rádi baví. Bary, kluby a nejrůznější party se soustřeďují především do metropole, dále na Nosy Be a do města Diego Suarez (Antsiranana).
Pokud jste „noční pták“ a toužíte poznat pravé africké veselí, rozhodně byste měli zavítat do klubu Taxi be v Antsirananě, do Le Point d’Exclamation v Antananarivu, Code 110 v Antsirabe či do Cabaret du Glacier v Antananarivu.
Svým přátelům či rodině (nebo sobě na památku) uděláte jistě radost například vanilkou, dřevěnými rukodělnými výrobky, hand – made Antemoro papírem či figurkami ve tvaru chameleona.
Kouření je zakázáno ve všech vnitřních veřejných prostorech, restauracích, na pracovištích i ve veřejné hromadné dopravě. Prodej cigaret je povolen osobám starším 18 let. Stejný minimální věk je uzákoněn i pro požití a prodej alkoholu.
Na Madagaskaru se platí madagaskarským ariary (1 MGA = 0,0051 CZK, kurz k 09/2023), na některých místech se sice dá platit i kartou, ale nelze na to rozhodně spoléhat. Nejčastěji na platební terminály narazíte v mezinárodních hotelích a obecně v hlavním městě, nicméně jinak je vhodné mít u sebe dostatek peněz v hotovosti.
Bankomaty nebývají většinou problém ve větších městech, ve venkovských oblastech však ano.
Spropitné je na Madagaskaru ze strany turistů obvyklé a od personálu očekávané. Zaměstnanci jej rádi přijmou a ocení. Nejčastěji se v restauracích nechává 10 - 15 % z celkové útraty. Samozřejmě to závisí na kvalitě služeb, pokud oceníte personál vyšším procentem, jistě bude rád, platy na ostrově nepatří celosvětově k těm nejvyšším. Odměnit můžete však i řidiče, nosiče zavazadel či průvodce. Částka záleží čistě na vašem uvážení.
Madagaskar je jednou z nejchudších zemí na světě. Pro turisty bývá tak levnou destinací, zejména když vše naplánujete a zarezervujete v dostatečném předstihu. Obecně lze na Madagaskaru vyjít s málem. Nakupovat lze na trzích, stravovat se v pouličním občerstvení a ubytování je zde v nabídce rovněž pestrá škála, tj. můžete bydlet v luxusním pětihvězdičkovém hotelu, stejně jako v hostelu. Vše záleží na vašem rozpočtu. Jeho největší položkou zůstává letenka, která ale také nemusí vyjít tak draho, pokud ji nebudete kupovat na poslední chvíli.
Na Madagaskaru bohužel neexistují žádné slevové turistické pasy, každopádně jak bylo napsáno v odstavci výše, existují způsoby, jak při cestě ušetřit.
Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do odlehlých částí, zejména do hor či opuštěných venkovských oblastí, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se na Madagaskaru připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat na ostrově data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. Ovšem ještě před zakoupením esim karty si ověřte, zda ji váš telefon podporuje (což u starších modelů nebývá vždy zvykem)!
DOPORUČENÍ: Nezapomeňte si na svém telefonu aktivovat roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.
Hlavním poskytovatelem poštovních služeb na ostrově je společnost Paositra Malagasy. Je to státní podnik, který se věnuje zasílání pošty, převodům peněz a vnitrostátním/mezinárodním kurýrním službám a plnící funkce univerzální poštovní služby. Služby madagaskarské pošty jsou považovány za relativně spolehlivé, ač je nutné počítat s delší dobou dodání.