Turistický průvodce Mexikem

Věděli jste, že:

  • Chihuahua je nejmenší pes na světě a je pojmenován podle mexického státu.
  • Mexiko je pojmenováno po aztéckém bohu, Mexitli. Španělský conquistador Hernán Cortés si podmanil aztéckou říši v květnu 1521 a pojmenoval ji Nueva España (Nové Španělsko). Aktuální oficiální název země je "Spojené mexické státy".
  • Salát Caesar byl vynalezen v Tijuanu, v kuchyni šéfkuchaře Caesara Cardiniho.
  • V Mexico City je největší aréna na býčí zápasy světě s více než 41 000 místy.
  • Mexiko dalo světu čokoládu a chilli - čokoláda byla objevena v Mexiku a byla vyrobena mezoamerickými Indiány do sladkého nápoje s použitím přírodních sladidel. Slovo "čokoláda" pochází z jazyka aztéků.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovník Zajímavá místa

Elektrické napětí

110 V. Zástrčky jsou amerického typu, uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory. V Mexiku využívají stejný elektrický systém jako v USA. Velmi rozšířený je typ B.

Zásuvky používané v Mexiku

A - zástrčka typu A má tvar dvojice plochých kolíků. Novější varianta této zástrčky má nulový kolík zvětšený, takže již ji není možné zastrčit opačně. Starší typ zástrček lze do nového typu zásuvky zasunout, ale opačně to nejde.

Americká zástrčka a zásuvka typu A
Americká zástrčka a zásuvka typu A

B – zástrčka typu B je velmi podobná typu A, ale navíc obsahuje zemnící kolík (4,8 mm). Tento zemnící kolík může mít tvar buď kulatý, nebo tvar U (tento kolík je větších rozměrů). Dva ploché kolíky jsou nejčastěji stejné velikosti, ale občas se můžete setkat i s natočenou variantou (o 90˚). Zásuvky pro typ B mohou být v několika provedení. První je klasické provedení a druhé obsahuje otvor tvaru T, kde lze zasunout zástrčku s natočeným kolíkem o 90°.

Americká zástrčka a zásuvka typu B
Zástrčka a zásuvka typu B

Doprava

Do Mexika se přepravíte nejrychleji a nejpohodlněji samozřejmě prostřednictvím leteckých společností. Bohužel neexistuje žádný přímý spoj do Mexika, musíte tak počítat s min. 1 mezipřistáním. Délka cesty trvá obvykle 12–15 hodin (včetně mezipřistání). Pravidelné letecké spojení mezi ČR a Mexikem nabízí např. KLM, Air France, ČSA atd. V Mexiku se nacházejí dvě velká mezinárodní letiště, v Cancúnu a v hlavním městě Mexico City. K dopravě z letiště můžete využít taxi anebo minibusy přepravující turisty do jednotlivých hotelů. Letecká doprava představuje i pohodlný a rychlý způsob přepravy mezi jednotlivými mexickými státy, jelikož vnitrostátní síť leteckých linek v Mexiku je poměrně hustá.

K nejlevnějším a zároveň nejvíce používaným dopravním prostředkům v Mexiku patří autobusy, ty se však liší svojí kvalitou. Dálkové autobusy jsou vybaveny klimatizací a záchodem, a jezdí v pravidelných intervalech několikrát denně. Autobusové lístky se doporučuje zakoupit alespoň jeden den předem. Nejvýznamnějšími autobusovými přepravcem po Mexiku jsou autobusy společnosti ADO. Železniční doprava v Mexiku není nijak rozšířená k přepravě osob, slouží spíše pro nákladní dopravu.

Vhodnou volbou přepravy po Mexiku pro vás může být i půjčení osobního auta. K tomu bude zapotřebí pouze předložení cestovního pasu a mezinárodního řidičského průkazu a úhrada kauce pro půjčení auta prostřednictvím kreditní karty. Řidič však být starší 21 let. Můžete využít nabídky půjčoven typu Hertz, Budget, Avis atd. Počítejte však s tím, že v Mexiku moc nedodržují pravidla silničního provozu a řidiči se zde řídí troubením a hlasitou gestikulací. Stav silnic v Mexiku je spíše ve špatném stavu a mezi městy musíte vždy zdolat velké vzdálenosti.

Strava

Nejlepší volbou je stravování po místních restauracích, kde ochutnáte tradiční a lokální pokrmy. Pokud si vybíráte restauraci, navštěvujte takové, které se vám zdají čisté, a kde je mnoho lidí, to vždy značí, že zde vaří chutně a mají čerstvé jídlo. Jídlo, které se prodává na ulici, obvykle nikde jinde nedostanete. Často je to jediná a nejjednodušší cesta, jak vyzkoušet doporučené místní speciality. Každá oblast Mexika má svoji vlastní kuchyni. Jídlo a pití je bezpochyby jedním z vrcholů cesty do Mexika. Zapomeňte na mexický guláš, který v Mexiku vůbec neznají, ochutnáte Enchiladas de Mole, Juevos rancheros, Sopa Azteca, Taco de Cochinita, Sopa de Lima a desítky dalších jídel. Mexická kuchyně má tři základní složky: kukuřici (Maiz), fazole (frijoles) a feferonky (chiles). K dochucení jídel používají Mexičané avokádo, koriandr, limetky, česnek, kmín či hořkou čokoládu. S fazolemi se nejčastěji setkáte v rozmixované podobě s česnekem a chilli, podává se k hlavním pokrmům jako příloha. Oblíbíte si i jejich salsy k masu i typickým pokrmům, např. chipotle. I největší gurmáni budou nadšeni, jaké skvělá a rozmanitá jídla a nápoje dokážou Mexičané z těchto zdánlivě nesourodých surovin připravit. Pokud máte rádi pikantní, určitě si přijdete na své. Zapomeňte na chilli con carne a dejte si steak Arachera s přílohou z kaktusových listů Nopál, pravé kukuřičné placky a fazolovou kaši. Vše můžete zapít mexickým pivem Corona ochuceným limetkou. Určitě nezapomeňte ochutnat tradiční alkoholické nápoje tequilla a mezcal vyráběné z agáve a tradiční mexický koktejl margarita. Na své si přijdou i milovníci sladkostí a čokolády.

Pláže v Mexiku

Mexiko nabízí bělostné písečné pláže a průzračné Karibské moře. Nejlepší pláže se nachází v oblasti Mayské riviéry na poloostrově Yucatán. Oblast je vyhlášená příjemnou teplotou jak moře, tak i písku, vůbec totiž nepálí. Za nejkrásnější pláže jsou považovány ty na ostrovech Isla Mujeres, Cozumel anbo Holbox a v okolí Tulumu. Mexiko též nabízí vhodné podmínky pro milovníky potápění a šnorchlování. V okolí těchto ostrovů je bohatý podmořský život.

Kultura

Mexiko je velmi bohaté na kulturu. Indiánské kultury, které zde žily po staletí, ale i španělská kolonizace vytvořila v této zemi široké kulturní spektrum. Lidé dodnes uctívají mayské bohy i tradiční indiánské zvyklosti, jsou navíc silně věřícími křesťany, to vše tvoří fascinující mix kultury. Mexičané velmi rádi slaví a oslavují všemožné svátky, které často pochází z náboženských zvyklostí. Velmi často se tak při své cestě setkáte s oslavami, tzv. fiestou, kdy celý národ slaví v ulicích měst formou tance, hudby, procesí. Je dobré si před cestou zkontrolovat konání těchto svátků, jelikož jsou spojeny s větším pohybem osob, a tudíž i vyprodanými hotely, autobusy atd.

zobrazit zájezdy do Mexika
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE