Turistický průvodce Namibií

Hlavní město: Windhoek

Rozloha: 825 418 km²

Počet obyvatel: 2,2 miliony obyvatel

Jazyk: angličtina, afrikánština, Náboženství: křesťanství

Státní zřízení: parlamentní republika

Měna: 1 namibijský dolar = 100 centů

Čas: časový posun oproti ČR v zimním čase není, v letním čase je posun +1 hod

Důležitá telefonní čísla: policie 10111, záchranná služba ve Windhoeku 061/211111

Mezinárodní předvolba: +264

Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Jihozápadní Afrika (dnešní Namibie) byla německým protektorátem od roku 1890 do 1915. V roce 1966 začala lidová organizace SWAPO guerillovou válku za nezávislost Namibie. Na základě rozhodnutí OSN v roce 1986 byla oblast Jihozápadní Afriky přejmenována na Namibii - podle pouště Namib. Namibie je pouštní přímořský stát s rozlohou 800 000 km2. V zemi žije 1,3 milionu obyvatel, kteří patří k 12 kmenů žijících v Namibii. Nejpočetnější jsou příslušníci kmene Owambo v počtu 600 000. Pouze sever země podél řeky Okavango a hranic s Angolou netvoří poušť. Zbytek Namibie vyplňují dvě pouště Kalahari a Namib.

Hospodářsky se Namibie stále zlepšuje, a to od získání nezávislosti v roce 1991. Politicky nestabilní oblast je pouze úsek krajiny na severu v délce 300 km při hranicích s Angolou. Přes tento úsek nepůjdeme. Hospodářství Namibie tvoří především těžba diamantů, rybolov, turistický ruch a chov dobytka. Namibie je zemí, která má každou chvíli jinou tvář. Poušť se mění z kamenité na písečnou, na hory, pláže a křoví. Ve srovnání s Botswanou je v ní mnohem méně zvířat a také safari není tak dobré a autentické jako u souseda, avšak země je zase mnohem méně fádní, a především přírodní krásy ohromí každého návštěvníka.

Původními obyvateli území byli Damarové a Sanové. Na konci 15. století se na dnešním území Namibie vylodili Portugalci, ze severu přišly kmeny Ovambů, Hererů a Namů. Hererové s Namy a dalšími kmeny začali vést boje o půdu. Situaci vzájemných sporů využili Němci k obsazování země. V roce 1883 získal německý obchodník A. Lüderitz od Namů zátoku (dnes pojmenovanou) Lüderitz Bay. Angličané v té době již měli v držení Velrybí zátoku. Na zakoupeném území v okolí dnešního města Lüderitz (celkem 40 000 km2) Němci v roce 1884 vyhlásili protektorát. V roce 1894 byl zlomen odboj Hotentotských kmenů a Němci začali s intenzívním osidlováním.

V 19. století Namibii kolonizovali Němci. Domorodcům byl zabavován dobytek. Kmeny Hererů a Namů se však chtěly Němcům postavit, a tak v roce 1904 proti nim kmeny povstaly. Bohužel to mělo za následek tři roky trvající genocidu. Během povstání zemřelo asi 65 000 z celkového 80 000 Hererů a polovina Namů. Zbytek byl uvězněn v koncentračních táborech, kde pracovali jako otroci. V roce 1915 obsadila tuto německou kolonii Jihoafrická unie. Bílé obyvatelstvo Jihozápadní Afriky bylo v Jihoafrickém parlamentu.

V roce 1926 vzniklo Zákonodárné shromáždění. Domorodé obyvatelstvo však aktivní ani pasivní právo nemělo povoleno. První projevy namibijské lidové iniciativy se objevily až v 50. letech jako odborová hnutí. V Jihoafrické unii se také formovala Organizace studentů Jihozápadní Afriky. Právě z řad těchto studentů vyšli pozdější představitelé, kteří se zasloužili o vznik politické a nacionalistické až radikální alternativy nenárodní politiky. Po dlouholeté snaze OSN, Západní styčné skupiny a USA, Namibie vyhlásila dne 21. 3. 1990 svou nezávislost. Hlavním v boji za nezávislost byla Lidová organizace Jihozápadní Afriky v čele se Samuelem Nujomou. Posléze se stal prezidentem. Od roku 2005 prezidentskou funkci opouští, ale stále zůstává nejvlivnějším politikem Namibie.

zobrazit zájezdy do Namibie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE