Turistický průvodce Nepálem

Věděli jste, že:

  • Nepál má nejhustší koncentraci míst světového dědictví na světě.
  • Mount Everest se stal hlavním zdrojem příjmů ze zahraničních zdrojů pro nepálskou vládu prostřednictvím zvláštních povolení pro horolezce.
  • Zatímco ve zbytku světa počet bengálských tygrů klesá, Nepál je jediná země, kde počet stoupá.
  • Nepál je jedna z mála zemí na světě, které nemají žádný den nezávislosti, protože Nepál nikdy nebyl kolonizován žádnou jinou zemí světa.
  • Nepálská vlajka je jediná národní vlajka, která nemá čtyřhranný tvar. Její 2 trojúhelníky jsou symbolem hinduismu a buddhismu. Také představují himálajské hory.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

230 V. Elektrické zástrčky jsou stejné jako u nás, není potřeba žádná redukce. V Nepálu často dochází k výpadkům proudu i na několik hodin.

Zásuvky používané v Nepálu

D - Zástrčka typu D obsahuje 3 kulaté kolíky, které jsou uspořádány do rovnostranného trojúhelníku. Tato zástrčka existuje až v šesti variantách (různý rozměr, velikost proudu).

Zástrčka a zásuvka typu D

C - zástrčka typu C je tvořena 2 hroty (tzv. eurozástrčka), které mají průměr 4 mm (typ CEE 7/16) nebo 4,8 mm (typ CEE 7/17). Vidlice typu C se používají pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič. Tento typ zástrčky lze použít také do zásuvek typu E, F, H (novější varianta), J, K a L (úzká varianta). Tyto zástrčky mají podle typu různé tvary - plochý šestiúhelník (max. odběr 2,5 A) nebo kulatý tvar (max. odběr 16 A).

CEE 7/16 zástrčka (eurozástrčka) a starý typ zásuvky C

M - typ M je obdobou typu D. Jedná se o tzv. starý britský standard, který se ve Velké Británii již nepoužívá.Větší, zemnicí kolík má průměr 8,7 mm, dva menší kolíky průměr 7 mm. Vzdálenost kolíků od sebe je cca 27 mm (trojúhelník tvořený kolíky není zcela rovnostranný). Typ M je dimenzován na odběr proudu do 15 A.Při pohledu na zásuvku s velkým otvorem pro zemnicí kolík nahoře je fáze vpravo.Používá se především v Jihoafrické republice, Namibii a některých okolních státech. U zařízení s větším odběrem je možno se s tímto typem setkat také v Indii, na Srí Lance či v Nepálu.

Zástrčka a zásuvka typu M

Doprava

Do Nepálu létá mnoho leteckých společností z Evropy, nejčastějším spojením je Emirates či FlyDubai s 1 přestupem v Dubaji. Letět můžete i s Air France, Swiss Air, Turkish airlines atd. Let trvá cca 12 hodin, v závislosti na délce přestupu. Vnitrostátní lety jsou provozovány několika leteckými společnostmi. Státní přepravce Nepal Airlines létá do 25 vnitrostátních destinací. Dalšími společnostmi jsou Yeti Air, Buddha Air či Tara Air. Těmito společnostmi doletíte do mnoha míst po celé zemi včetně Pokhary a Lukla s ikonickým letištěm.

Nejvyužívanějším dopravním prostředkem je v Nepálu autobus. Cesta je často velmi zdlouhavá a nepohodlná a občas i dobrodružná. Na hlavních trasách spojující velká města jsou silnice v celkem dobrém stavu. Občas se může stát, že s vámi jede na sedadle několik dalších Nepálců, a ještě k tomu naplno řvou nepálské populární hitovky. Ale i tento způsob cestování má své kouzlo. Když vyjedete mimo město, je možné se přidat k místním a svézt se na střeše. Stejně je lepší si na střechu sám vylézt a pečlivě si připevnit své zavazadlo. Není třeba brát si svačinu, autobusy vždy staví v místních hospůdkách na oběd.

V Káthmándú můžete využít cyklorikšy v rámci prohlídky města. Po městě jezdí prapodivná vozidla různého druhu a většina z nich by u nás rozhodně neprošla technickou kontrolou, nám však nezbývá než jim důvěřovat. V hlavním městě neexistuje snad jediný semafor a přednost má ten, kdo první vjíždí do křižovatky. Pokud se rozhodnete využít služby taxíku, je třeba smlouvat a cenu dohodnout před nástupem. Taxametry prakticky neexistují. V Káthmándú či Pokhaře je možné půjčit si kolo nebo motorku. Avšak dávejte pozor na technický stav. V Nepálu se jezdí vlevo.

Strava

Nepálská kuchyně je podobná indické a patří ke světové špičce. V Káthmándú si můžete dopřát cokoliv v turistických restauracích, včetně vídeňského řízku. Doporučujeme k němu Everest Beer. Rýže tvoří v Nepálu hlavní produkt místního zemědělství, k rýži se nejčastěji podávají luštěniny, maso jen velmi zřídka. Typickým jídlem jen dhal bhát.

Hinduističtí Nepálci si maso dopřávají jen občas. Na jejich stole se nejčastěji objevuje rýže, čočka, dušená zelenina, cizrna a další luštěniny, což budou nejčastější přílohy i pro vás. Říkají tomu bhát a čočku (dal) připravují buď jako polévku anebo hustší variantu. Nepálci jedí dal bhát každý den, a to minimálně dvakrát, dopoledne a pak znova večer. Dal bhát se vaří většinou na ohni a servíruje se na plechových talířích se speciálními přihrádkami pro jednotlivé přílohy. Základ pokrmu tvoří rýže (bhát) v páře, k tomu pálivá čočková polévka (dal), někdy i fazole. Další nezbytnou součástí je tarkari, osmahnutá zelenina s chili a pickles, velmi pálivá naložená zelenina. Nepálci nejprve vše smíchají dohromady a jednou rukou vše snědí. Turisté většinou dostanou lžíci. V typické nepálské domácnosti se u jídla sedí na zemi. Někdy je možné dostat k dal bhátu i nasekané kuře na kousky, ale to bývá velmi zřídka. Rozšířené jsou zde i tibetské momo knedlíčky, smažené nudle se zeleninou či indické čapátí. Ochutnat musíte také samosu nebo pakoru. Jedná o typické pouliční dobroty. Samosa je smažená trojhranná taštička plněná bramborou směsí, pro naplnění samosy má každá domácnost nebo restaurace svůj osvědčený recept. Pakora je smažená směs zeleniny a těsta z cizrnové mouky. Dopřát si také můžete thukpu, hustou polévku s masem, zeleninou a nudlemi. Oblibě se těší i indické placky parathy plněné zeleninovou kaší a čapátí, které se servírují jako příloha ke všem pokrmům. Vodu doporučujeme pít pouze balenou. Zakoupíte v každém obchodě. Velmi populárním nápojem je černý čaj s mlékem a obrovským množstvím cukru.

Kultura

Nepálu dominuje řezbářství. Vyřezávání dřeva zde má dlouhou tradici. Nikde jinde na světě není dřevo jako architektonická součást tak znamenitě využíváno. Jednotlivé střechy chrámů se zvedají jedna nad druhou, jejich dřevěné korpusy zakrývají pouze pozlacené římsy. Pagodovité chrámy pokrývají několikapatrové střechy, což je unikát nepálské architektury. V Nepálu se během roku koná několik festivalů a svátků. Nejzajímavějším je svátek „Velikonoce- holi“, svátek barev, který je koncem února. Při těchto oslavách se lidé navzájem polévají vodou a malují barvou a hází po sobě sáčky s barvou. Nejpopulárnějším sportem v zemi je fotbal a kriket. Najdete zde nespočet hinduistických chrámů a pagod.

zobrazit zájezdy do Nepálu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔