Turistický průvodce Nepálem

Věděli jste, že:

  • Polovina populace Nepálu přežije kolem jednoho dolaru na osobu a den, protože Nepál je jednou z nejchudších zemí světa
  • Při líbání na veřejnosti vás v Nepálu policie zatkne.
  • Nepál je jedna z mála zemí na světě, které nemají žádný den nezávislosti, protože Nepál nikdy nebyl kolonizován žádnou jinou zemí světa.
  • Mount Everest se stal hlavním zdrojem příjmů ze zahraničních zdrojů pro nepálskou vládu prostřednictvím zvláštních povolení pro horolezce.
  • Nepálské Lumbiny je rodným místem lorda Siddhartha Gautam Buddha.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Očkování

žádné očkování není povinné, pouze doporučená očkování Hepatitida, břišní tyfus. Doporučujeme odbornou konzultaci v centru cestovní medicíny.

Bezpečnost

podobně jako většina východoasijských států je Nepál relativně bezpečnou zemí. Kriminalita je zde na velmi nízké úrovni. Občas jsou známé drobné kapesní krádeže vůči cizincům, doporučujeme tedy dodržovat běžná bezpečnostní opatření. Jako všude na světě, i zde platí zásada používat zdravý rozum a vyvarovat se nebezpečných situacích a míst, jako jsou demonstrace, stávky, setkávání se s pochybnými lidmi či navštěvování tmavých uliček. Dávejte si na své věci pozor a buďte ostražit

Co s sebou

s sebou si sbalte zavazadlo (kufr, taška na kolečkách, batoh) s max. povolenou váhou do letadla 23 kg (záleží na letecké společnosti) s oblečením a potřebami, které běžně používáte. Příruční zavazadlo může mít 7 kg. Na cestu letadlem odložte ostré předměty (nožík, nůžky apod.), i tekutiny do kufru. Neměl by chybět mobilní telefon, fotoaparát, menší batoh či kabela na denní procházky po městě, tenká větrovka do deště, pohodlná obuv. Vezměte si krém na opalování s vysokým faktorem, pokrývku hlavy, multivitaminové a minerální tablety, papírové kapesníky a pár balíčků vlhčených kapesníků na osvěžení. Teplejší oblečení (dlouhé kalhoty, košile s dlouhým rukávem, teplejší svetr nebo mikina) se vám budou hodit v klimatizovaném autobuse a v letadle. Pak už jen potřebujete krátké kalhoty, lehké sukně a šaty, trička či košile s krátkým rukávem. V Asii funguje služba prádelny, kde vám za minimální peníze věci vyperou. Není potřeba vozit s sebou hodně věcí, nechte si pár volných kilogramů na nádherné dárky, které povezete nazpět.

Jelikož zavazadlo, které cestuje v zavazadlovém prostoru letadla, ne vždy najde cíl a může se zpozdit jeho dodání (nebývá to často, ale jestliže se to stane, tak je to nepříjemné), doporučujeme, abyste v příručním zavazadle měli i rezervní oblečení na první dva dny, všechny důležité léky a jiné věci, bez kterých se neobejdete. Za zavazadlo je zodpovědná letecká společnost a v případě zpoždění dodání anebo ztráty platí reklamační řád letecké společnosti.

Vaše osobní lékárnička by měla obsahovat hodně vitamínů, acylpyrin nebo paralen, něco na nachlazení, antibiotika, které jste zvyklí užívat – nejlepší širokospektré nebo na tetracyklinové bázi (dobré i na zažívací potíže), kapky do očí, léky proti průjmu, leukoplast na otlaky a jeden elastický obvaz. Nezapomeňte na léky, které pravidelně doma užíváte. Vodu pijte pouze z koupených lahví a nápoje byste zejména první dny měli pít bez ledu, který je dělán z místních zdrojů. I zdatní a vysportovaní lidé mají v horách problémy s dýcháním spojené s nevolností, tzv. výškovou nemoc. Na výškovou nemoc neexistují žádné léky. Základem vašeho zdraví bude kvalitní strava a dobrý pitný režim (až 5 litrů tekutin denně).

Peníze je dobré mít rozložené na více místech, a i když se v tomto regionu krade minimálně, je nutné mít se na pozoru. Vždy je dobré u sebe mít nějakou hotovost, například když budete platit za dopravu, v restauraci nebo za nákupy. Platební karty fungují bez problémů v obchodních domech a větších restauracích. Vždy doporučujeme mít u sebe hotovost, používání kreditních karet a vybírání peněz z bankomatů je běžné pouze ve větších městech. Se směnou peněz není žádný problém. Platební karty jsou akceptovány pouze v drahých hotelech.

Mobilní telefon zde dobře funguje a dají se posílat SMS zprávy prakticky ze všech míst. O fungování aktuálního roamingu se však informujte u svého operátora. V kontaktu s domovem nebo firmou můžete být pomocí e-mailů. Připojení k internetu je běžné dostupné v hotelích i restauracích.

Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, mp3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky a náhradní baterky.

zobrazit zájezdy do Nepálu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔