Machu Picchu, novodobý div světa

Bezpečnost v Peru

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

BEZPEČNOST V PERU

Peru je považováno za jedno z míst, kde musí být turisti ostražití a obezřetní. Situaci rozhodně nepodceňujte a dopředu si zvažte, kam a kdy vyrazit.

Několik dalších bezpečnostních tipů

  • stejně jako například v České republice, je vhodné nenosit u sebe větší objem peněz či výrazné drahé šperky, neprovokovat okázalým oblečením, drahými kabelkami apod.
  • v noci nevycházejte sami.
  • vyhýbejte se tmavým a opuštěným místům.
  • než se vydáte na samostatnou pěší túru, nahlaste svůj konkrétní plán cestovní kanceláři či hotelovému personálu. V případě, že byste se ztratili, mohou vás ostatní lépe najít (lepší je v takovém momentu zůstat na stejném místě a nepřemisťovat se). Na cesty si pak nezapomeňte brát mapu, GPS nebo kompas. Mobilní telefony nemusí mít všude dostupný signál, což ve vysokých Andách platí dvojnásob.
  • necestujte v noci. Bezpečný není ani dálkový autobus, i zde může dojít, ač výjimečně, k přepadení cestujících. Pokud byste jeli sami automobilem, mohou být na vozovku kladeny „nástrahy“ a vy pak během řešení defektu na vozidle budete okradeni.
  • před výletem do přírody si zjistěte předpověď počasí pro konkrétní den a nechte si poradit od místních obyvatel. Nebezpečná může být na cestách především mlha. Rozhodně mějte vždy vhodnou obuv!
  • při jízdě automobilem dodržujte místní dopravní předpisy a doporučení policie.
  • doporučujeme kontaktovat informační kanceláře PromPerú a IPerú, které se nacházejí prakticky ve všech větších městech. Je zde možné získat aktuální informace o uzavírkách silnic.
  • mějte na vědomí, že mimo Limu se málokdy domluvíte anglicky, proto mějte u sebe překladač či španělský slovník.
  • Peru se nachází v tektonicky aktivní oblasti, proto není vyloučené, že se zde během pobytu setkáte se zemětřesením. Vždy dodržujte pokyny záchranářů a snažte se zachovat klid a nepanikařit. Dále: 1. je dobré znát evakuační trasy z ubytování, 2. zapište si důležitá telefonní čísla, poznamenejte si číslo na českou ambasádu, 3. stáhněte si aplikaci pro zemětřesení jako například MyShake. Může vás na přicházející otřesy upozornit několik sekund předem. Co však dělat v případě probíhajícího zemětřesení? Pokud jste někde v interiéru: snižte vaše těžiště, kryjte si hlavu a krk, zkuste se chytit nosné zdi. Pokud jste venku: dávejte pozor na sklo či cihly, jděte co nejvíce stranou od jakékoli stavby, vyhledejte volné prostranství. K alespoň minimální ochraně hlavy můžete použít třeba batoh či tašku. Pokud jedete veřejnou dopravou: zakryjte si hlavu, chyťte se něčeho a řiďte se pokyny řidiče. Většina zemětřesení je malých a trvají pár sekund, nicméně kdykoli může dojít k zemětřesení větších rozměrů. Pokud dojde k uvěznění pod sutinami, kromě křiku je efektivním znamením rovněž rytmické bouchání – do zdi či do trubek apod. Pokud máte u sebe mobil, pak je samozřejmě nejlepší variantou volání o pomoc či sms. Při evakuaci budov nepoužívejte výtahy, i když se zdá, že otřesy již ustaly.
  • pokud nebudete dostatečně obezřetní, můžete se stát obětí trestné činnosti organizovaných pouličních gangů (zejména čtvrť Callao na okraji Limy). Dobré je nenosit volně v ruce drahou elektroniku jako mobilní telefon či fotoaparát.
  • okrajové čtvrti Limy a zmiňované Callao jsou epicentrem násilných trestných činů, dokonce i během dne a za účastí svědků okolo. Jedná se nejčastěji o krádeže aut, násilná přepadení či nájemné vraždy. Proto se těmto zónám, pokud možno, vyhýbejte. Cestovat do oblasti Loreto na hranicích s Kolumbií a Ekvádorem a do údolí řek Apurímac, Ene a Mantaro pak může být velice nebezpečné z důvodu výskytu terorismu.
  • nekonzumujte kohoutkovou vodu, jen tu balenou! Ovoce a zeleninu také předem řádně omyjte, opět ideálně v balené vodě.
  • v přírodě buďte ostražití, v Peru žijí i jedovaté druhy zvířat jako například pralesničky, jeden z nejjedovatějších pavouků světa – palovčík či had křovinář.
  • další bezpečnostní problém skýtají v peru rovněž obřady, kde se konzumuje Ayahuasca (halucinogenní nápoj vyráběný z jihoamerické liány Banisteriopsis caapi), při ztrátě kontroly se lehce stanete obětí okradení, znásilnění či hazardem se zdravím. Často je pak nutná dokonce hospitalizace, nikdo předem neví, jak na látky v nápoji obsažené, bude jeho tělo reagovat.
  • jestliže se budete v Peru pohybovat ve vysokých horách, počítejte s dostatečnou dobou na aklimatizaci, abyste předešli výškové nemoci. Pijte dostatek tekutin, vyhněte se zvýšené námaze, v lékárnách na místě lze také pořídit tablety na zmírnění vysokohorského syndromu.
  • pokud budete v Peru řídit automobil, dbejte zvýšené pozornosti, zdejší řidiči totiž ne úplně vždy dodržují pravidla a povolenou rychlost.
  • je důležité míti na paměti, že v období od dubna do listopadu panuje v horské a pralesní části území Peru léto, což znamená období sucha a minimum srážek. V jiných měsících je však návštěva zde nebezpečná z důvodu možného sesuvu půdy v důsledku období intenzivních dešťů.
  • rozhodně buďte opatrní při cestování veřejnou dopravou, ve které často dochází ke kapesním krádežím. Bezpečnější je využívání služeb taxi, a to především těch hotelových.
  • v níže jmenovaných oblastech dochází k ozbrojeným přepadením, k únosům a také k častým srážkám mezi vzbouřenci a vládními složkami. Jedná se zejména o provincie Huanta a La Mar v regionu Ayacucho, provincii Tayacaja v regionu Huancavelica a okresy Kimbiri, Pichari a Vilcabamba v regionu Cusco. Vliv narkoteroristických skupin je také v provinciích Satipo a Concepción v regionu Junín, v provinciích Huamalies, Leoncio Prado v regionu Huánuco a také v provinciích Tocache a Padre Abad v regionu Ucayali. Vyhněte se dále provinciím Chincheros (region Apurimac), Churcampa (region Huancavelica) a Huallaga (region San Martín), kde operují zbytky teroristické skupiny Světlá stezka (Sendero Luminoso).
  • finanční hotovost rozdělte na vícero menších částek a uschovejte na více různých místech.
  • při cestě do Peru není povinné žádné očkování, ani proti žluté zimnici. Nicméně pokud odlétáte z Peru dále do zemí, kde je očkování proti žluté zimnici povinné (určité státy Latinské Ameriky) nebo do země, která vyžaduje očkování při cestě z Peru, je nutné potvrzení o očkování předložit již na letišti. Proto je nejlépe mít vyřízené očkování již z České republiky.

DOPORUČENÍ: před cestou je vhodné se zaregistrovat v databázi MZV – DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí).

Machu Picchu, novodobý div světaNávštěva rákosových ostrovů na jezeru Titicaca Cuzco, bývalé hlavní město Inků Plavba lodí po jezeře TiticacaŽivot na rákosových ostrovech Los Uros  SEN na Machu Picchu Hlavní město LimaArcheologické naleziště MorayMajestátní stavby v okolí Cuzca Tajemné obrazce v Nazca Salinas de Maras v Peru Populace původních Indiánů Los UrosTypický pohled v Peru Peruánské tradice Peruánská specialita - pečené morče Čerstvé Ceviche
zobrazit zájezdy do Peru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole