Turistický průvodce Peru

Věděli jste, že:

  • Říše Inků byla na vrcholu větší než Řím a chlubila se 40 000 km silnic.
  • Peru je domovem Puya Raimondii, nejvyšší kvetoucí rostliny na světě.
  • V Peru se přátelé a rodina tradičně navzájem obdarují na Silvestra žlutými spodními kalhotami.
  • Národní univerzita San Marcos v Peru je nejstarší v Americe a byla založena 12. května 1551.
  • Peru produkuje přes 55 odrůd kukuřice a 3000 druhů brambor.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

220 V, ve většině hotelech naleznete evropské dvoukolíkové zásuvky, ale běžnější jsou zásuvky na dva ploché hroty. Pro jistotu si přibalte adaptér.

Zásuvky používané v Peru

A - zástrčka typu A má tvar dvojice plochých kolíků. Novější varianta této zástrčky má nulový kolík zvětšený, takže již ji není možné zastrčit opačně. Starší typ zástrček lze do nového typu zásuvky zasunout, ale opačně to nejde.

Americká zástrčka a zásuvka typu A

B – zástrčka typu B je velmi podobná typu A, ale navíc obsahuje zemnící kolík (4,8 mm). Tento zemnící kolík může mít tvar buď kulatý, nebo tvar U (tento kolík je větších rozměrů). Zásuvky pro typ B mohou být v několika provedení. První je klasické provedení a druhé obsahuje otvor tvaru T, kde lze zasunout zástrčku s natočeným kolíkem o 90°.

Zástrčka a zásuvka typu B

Doprava

Do Peru létá několik leteckých společností z Evropy. Do Limy se dostanete z Prahy s 1 přestupem za cca 15 hodin v závislosti na délce přestupu. Pokud chcete letět přímo do Cuzca, vždy je nutné přestoupit většinou v Limě na vnitrostátní let. Leteckou dopravu je vhodné využít i pro zdolání dlouhých vzdálenosti mezi peruánskými městy. Další volbou jsou autobusy, které jsou často využívány pro noční přesuny. Peruánské autobusy jsou velmi pohodlné a kvalitní. Různé autobusové společnosti nabízí škálu polohovatelných sedadel a v ceně jízdného většinou bývá i občerstvení. Jízdenky je většinou možné koupit až nádraží před odjezdem. Lze využít také tvz. Colectivos – hojně využívané i místními, jsou minibusy jezdící po daných trasách, které odjíždějí, jakmile se naplní cestujícími. Objíždějí okolní města a vesnice a po trase je mnoho zastávek. Jedná se o velmi levný způsob dopravy, cestu zaplatíte až po skončení jízdy při výstupu.

Cesty jsou až na pár výjimek většinou asfaltové. Přesuny v rámci Peru jsou dlouhé a mohou být náročné. Peruánské cesty jsou asfaltové, často však procházejí geologicky nestabilními oblastmi, neustále se opravují a předělávají. Při dopravě potřebujete mnohem větší trpělivost než u nás. Pouště při pobřeží, zalesněné vnitrozemí a pohoří And působí problémy v dopravě. Železniční doprava není v Peru příliš rozšířená. Přestavuje spíše drahou variantu pro turisty, a to zejména na trase Cuzco – Machu Picchu. Vlak do Aguas Calientes je téměř jedinou možností, jak se k Machu Picchu dostat a volí ji většina turistů. Jedna cesta z Ollantaytamba do Aguas Calientes v nejlevnější cenové kategorii a v délce asi 30 km se pohybuje většinou mezi 50 a 120 dolary. Na výběr jsou dvě společnosti – Peru Rail a Inca Rail. Další želežnice je na trase Puno – Cuzco. Jedna z nejobdivuhodnějších železnic (transandská) světa vede z Limy do vnitrozemí do La Oroya. Měří 170 km a překonává výšku 4816 metrů nad mořem. Silnice v Peru sčítájí kolem 137000 km, které tvoří tři velké skupiny: dálnice, vnitřní silnice a spojovací sítě. To všechno spojuje okresy a hlavní města provincii. To zase dovoluje všem občanům cestovat svým autem nebo autobusem mnoha linek. Z 20000 km má pevný povrch. Důležitou dopravní spojnicí je Panamerická dálnice (3337 km).

Strava

peruánská kuchyně je vynikající. Cena teplé stravy je velmi rozdílná a závisí na typu restaurace. Nejčastěji se používá hovězí, kuřecí, na pobřeží pak čerstvé ryby a mořské plody. Nejlépe se dá najíst "na ulici" a na trzích. V restauracích pro turisty se ceny blíží cenám v ČR. Z místních specialit můžete ochutnat například pečené mořské prase (cuy) nebo steaky z lamy. Z místních specialit doporučujeme ceviche de corvina, lomo saltado a další. Kdo nemá chuť experimentovat, může si na každém kroku koupit ať už pečené kuře nebo hovězí maso, hranolky apod. Určitě ochutnejte i pstruha z jezera Titicaca (Trucha). Všude prodávají balenou pitnou vodu a také všude koupíte stejné nealkoholické nápoje jako v Evropě. Jedinou výjimkou je peruánský národní nápoj „Inka Cola“. Z alkoholických nápojů je oblíbené a chutné pisco - brandy z bílých hroznů. Pokud máte rádi pivo, můžete ochutnat pivo z Cuzca a Arequipy: Cuzcquena a Arequipena. Oblíbený je zde čaj z koky, který pomáhá při výškové nemoci.

Peruánská strava je úžasná a její kouzlo tkví v obrovské rozmanitosti regionů, plynoucích z geografické členitosti této země. Peru je v zásadě rozděleno na tři velmi odlišné části. První je pobřežní pouštní region, zvaný costa, jehož pobřeží omývá 2,5 tisíc kilometrů vod Tichého oceánu. Právě proto stravě v této oblasti dominují čerstvé ryby a mořské plody. Dalším v řadě je vysokohorský region ve stínu majestátních And (sierra), kde hlavní složku stravy tvoří brambory, kukuřice, husté polévkové vývary a maso z alpacy a cuye. Posledním regionem je Amazonský deštný prales, taktéž zvaný selva. Zde jsou hlavními složkami místní kuchyně citrusové plody, banány, platany, a hlavně kuřecí maso a ryby připravované na přírodní způsob v banánových listech. Už z tohoto výčtu je vidět, že peruánská kuchyně je opravdu různorodá.

Typickou pochoutkou je mořské prasátko – cuy. Tradiční cuy (fritovaný nebo na roštu) je v náhorních regionech standardně servírovaný s přílohou ve formě velkozrnné kukuřice, brambor s pikantní kreolskou omáčkou typickou pro andský region. Ve velkých městech se můžete spíše těšit na hranolky nebo rýži a omáčku ají huacatay, vyrobenou z peruánských chilli papriček.

zobrazit zájezdy do Peru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací