Známý skotský hrad Eilean Donan

Skotsko - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíSlovníkCo s sebouOčkováníBezpečnostZajímavá místa

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O SKOTSKU

  • Oficiální název země/území: Scotland
  • Hlavní město: Edinburgh
  • Největší město: Glasgow
  • Nejvyšší bod: Ben Nevis (1345 m)
  • Vznik státu/získání autonomie: 1927 (Spojené království Velké Británie a Severního Irska)
  • Státní zřízení: konstituční monarchie 
  • Rozloha: 77 910 km²
  • Počet obyvatel: 5,5 mil.
  • Hustota zalidnění: 70 obyv./km²
  • Etnické skupiny: 84% Skotové, 8% ostatní Britové, dále Asiaté, Afričané a další Evropané
  • Náboženství: 20% Church of Scotland (presbyteriáni), 12% římští katolíci, 11% jiná křesťanská církev, 2% muslimové, zbytek ateisté
  • Hlavní jazyky: angličtina, Scots, Scottish Gaelic
  • Měna: britská libra (GBP)
  • Časové pásmo: GMT + 0 (v době letního času GMT +1)
  • Celostátní tísňové číslo (záchranná služba, hasiči, policie): 999
  • Mezinárodní předvolba pro Skotsko: + 44
  • Volání do Evropy ze Skotska: zadejte na telefonu mezinárodní evropský přístupový kód 00 a také kód země (420 pro ČR)

PROČ NAVŠTÍVIT SKOTSKO? 

Skotsko je zemí s jedinečným geniem loci. Je to místo s bohatou historií, jehož obyvatelé si svého bohatství váží a o památky pečují. Kromě doslova pohádkových hradů a měst, se zde můžete přenést do zcela jedinečného prostředí skotské Vysočiny, která vás uchvátí ponurou a zároveň velice podmanivou atmosférou. Třešničkou na dortu je pak výstup na skotskou nejvyšší horu Ben Nevis, ze které máte celou Vysočinu před sebou jako na dlani. Pokud máte v sobě dřímajícího vědce či „záhadologa“, pak je vaší povinností navštívit Loch Ness, jezero na severu Skotska, které je opředeno mystičnem a tajemstvím jako málokteré jiné místo na světě. Města Skotska jsou historickými skvosty a když budete mít štěstí a zrovna narazíte na nějaký zdejší festival, dobrosrdeční Skotové v kiltech vás jistě okouzlí. 

KDY NAVŠTÍVIT SKOTSKO?

Skotsko se dá považovat za celoroční destinaci, nicméně období od jara do počátku podzimu je turisticky nejexponovanější, a to především z důvodu teplejšího počasí a většího počtu hodin denního světla. Zároveň během jara a léta zde máte šanci zažít nejvíce aktivit a také festivalů.

Skotsko na jaře

Přestože v tuto dobu může být, obzvláště na začátku jara, ještě chladněji, dny se již prodlužují a turistů zároveň ještě není příliš. To znamená, že mnohé atrakce můžete mít skoro „sami pro sebe“, udělat si hezké fotografie a nemuset stát často dlouhé fronty. V tuto dobu zde můžete navštívit všechna muzea, vydat se na trek na Vysočinu, udělat si cyklovýlet či zažít whale watching (za jedno z nejlepších míst na světě je považován Isle of Mull).

Skotsko v létě

Červen, červenec a srpen jsou skotské nejteplejší měsíce, kdy se rtuť šplhá k 20 °C. Zároveň je to doba, kdy se sem sjíždí nejvíce návštěvníků z celého světa, proto vše rezervujte v dostatečném předstihu. Tato doba je ideální na výstup na Ben Nevis, piknik v přírodě, toulky po městech či můžete splavit na vypůjčené lodi Kaledonský kanál (kapitánské zkoušky nejsou třeba, musíte absolvovat pouze cca hodinové školení). V tomto období také probíhá celá řada národních i lokálních festivalů!

Skotsko na podzim

V září a říjnu se teploty zde pohybují od 15 do 8 °C a ke konci období se dny již výrazně ochlazují a zkracují. Ale příroda vám na podzim připraví dokonalé scenérie. Barevný podzim na Vysočině je opravdu zážitkem. Turisté již ubývají a vy můžete krásy Skotska vnímat naplno a nerušeně. Navíc v tuto dobu se zde nevyskytují otravný miniaturní hmyz – mochničky. Ochutnat můžete v tomto období také lahodné produkty podzimní sklizně.

Skotsko v zimě

Skotsko nezažívá během zimy velké mrazy, většinou se teplota pohybuje kolem 5 °C. Což dává návštěvníkům možnosti vydat se do přírody stejně jako projít si muzea či galerie. Ve Skotsku si v zimě také můžete zalyžovat, je zde vícero příjemných středisek jako například Glenshee či Glencoe. Bonusem tohoto období je méně turistů a nižší ceny.

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE?

Hlavní kancelář:

Ocean Point One
94 Ocean Drive
Edinburgh
EH6 6JH
Tel: 0131 472 2222

Regionální kanceláře:

Aberdeen office
Spaces, Unit 72
Broad Street  
Aberdeen
AB10 1BL
Tel: 0131 472 2222

Ayr office
37 Carrick Street
Ayr 
KA7 1NS
Tel: 0131 472 2222

Campbeltown office
Office 10
Old Quay
Campbeltown
PA28 6ED
Tel: 0131 472 2222

Dumfries office
64 Whitesands
Dumfries 
DG1 2RS
Tel: 0138 724 5550

Dunoon office
Queens Hall
9 Argyll Street
G2 1DY
PA23 7HH
Tel: 0131 472 2222

Glasgow office
Sixth Floor
90 St Vincent Street
Glasgow
G2 5UB
Tel: 0131 472 2222

Inverness office
Great Glen House
Leachkin Road
Inverness
IV3 8NW
Tel: 0131 472 2222

Orkney office
The Travel Centre
West Castle Street
Kirkwall, Orkney
KW15 1GU
Tel: 0131 472 2222

Outer Hebrides office
26 Cromwell Street
Stornoway
Isle of Lewis 
HS1 2DD
Tel: 0131 472 2222

Perth office 
First Floor
Pullar House
35 Kinnoull Street
Perth
PH1 5GD
Tel: 0131 472 2222

Scottish Borders
Shepherds Mill
Whinfield Road
Selkirk TD7 5DT
Tel: 0131 472 2222

Shetland office
Market Cross
Lerwick
Shetland 
ZE1 0LU
Tel: 0159 569 3434

St Andrews office
70 Market Street
St Andrews
Fife 
KY16 9NU
Tel: 0133 447 2021

Stirling office
Wallace House
21 Maxwell Place
Stirling 
FK8 1JU
Tel: 0131 472 2222

STÁTNÍ A VÝZNAMNÉ SVÁTKY

  • 01. 01. - New Year's Day 
  • 02. 01. - New Year's Day
  • Pohyblivé datum - Velký pátek
  • První pondělí v květnu - Early May bank holiday  
  • Poslední pondělí v květnu -  May Spring bank holiday 
  • První srpnové pondělí - Summer bank holiday 
  • 30. 11. - St. Andrew's Day 
  • 25. 12. - Christmas Day 
  • 26. 12. - Boxing Day

FLORA A FAUNA 

Fauna ve Skotsku je velice rozmanitá, a to na zemi, ve vzduchu i v okolních mořích. Ze suchozemských zvířat zde můžete spatřit nespočet druhů, od miniaturní mochničky (pakomárec skotský, v angličtině Midges) až po největšího zdejšího savce jelena skotského (Red Deer). Jinak je země bohatá na lišky, bažanty, zajíce, z ptáků pak na luňáky či orly. Najdeme zde také mnoho druhů domácích zvířat, která byla vyšlechtěna právě ve Skotsku. Ať už se jedná o Highland Cattle (roztomilé chlupaté krávy s velkýma rohama) či skotské černohlavé ovce nebo shetlandského ponyho.

Okolní moře je domovem velryb, delfínů a sviňuch. Za všechny kytovce lze jmenovat delfína skákavého, plískavici šedou či plejtváka. Roztomilým tvorem povalujícím se často na skalnatém pobřeží je pak tuleň obecný.

Z říše rostlin najdeme ve Skotsku nejvíce lišejníky, mechy či bodláky. Bodlák je dokonce skotskou národní rostlinou. Zajímavostí je, že se zde nachází nejstarší evropský strom. Fortingall Yew je starodávný tis (Taxus Baccata), který stojí na hřbitově v obci Fortingall v Perthshire ve Skotsku. Vědci odhadují jeho věk v průměru na 5000 let.

TOP TIPY PRO CESTOVATELE 

Ve Skotsku si na své přijdou milovníci přírody stejně jako ti, kteří preferují město, muzea či kavárny. Skotská Vysočina uchvátí snad každého fotky z ní jsou skotským „poznávacím znamením“. Výlet k jezeru Ness či k prastarým a skvěle dochovaným tajemným hradům vzbudí romantika snad v každém. Přestože kilty se zde nenosí většinou zcela běžně, stále máte velkou šanci na ulici „Skoty v sukních“ spatřit. I to patří k místnímu koloritu. Kraj má co nabídnout i na gastronomickém poli a zapomenout rozhodně nejde na zdejší whisky, kam můžete zavítat na prohlídku spojenou s ochutnávkou. 

OUTDOOROVÉ AKTIVITY 

Hlavní outdoorovou aktivitou ve Skotsku je asi pobyt v přírodě zdejší Vysočiny. Můžete zde využít mnoha turistických stezek, které vás často nejen provedou úchvatnou krajinou, ale také podél významných historických památek. Skotské scenérie jsou zkrátka dechberoucí. Nezapomeňte, že Skotsko je krajinou „Loch“ a „Glen“ – tj. oblastí jezer a údolí. Pozorování fauny, vyjížďka na kajaku, procházka kolem jezer, cyklovýlet či projížďky na koních – ve Skotsku se zkrátka nebudete nudit.

TOP města 

  • Edinburgh – hlavní (ale ne největší) město Skotska se svým historickým jádrem, kterému vévodí ikonický Edinburgh Castle je při pobytu ve Skotsku takřka povinností. Edinburgh je kosmopolitní moderní město, přesto si zachovává tradiční tvář. Najdete zde mnohé hospůdky a kavárny, stejně tak muzea. Jeho populace činí asi 550 000 obyvatel.
  • Glasgow – největší město Skotska (1 700 000 obyvatel), je to také centrum umění a místo s bohatou hudební scénou. V roce 2008 UNESCO prohlásilo Glasgow za Město hudby. Je známé i pros svou tradici loďařství a také pro lahodnou whisky, které se zde vyrábí.  I díky kombinaci městského ruchu a skotské podmanivé krajiny hned za hranicemi města je Glasgow opakovaně vyhlašováno jako jedno z nejlepších míst k životu ve Velké Británii.
  • Dundee - Dundee je čtvrté největší město Skotska s populací necelých 150 000 obyvatel. Bývá označováno za kulturní centrum Skotska. Což mj. dokazuje i zdejší V&A Dundee Design Museum, jehož stavba a samozřejmě i exponáty vás jistě uchvátí. V minulosti se město stalo známým především výrobou dlouhého lesklého rostlinného vlákna zvaného juta. To se používalo k výrobě motouzů nebo provazů, vyrábělo se jich tolik, že se městu krátce přezdívalo „jutepolis“. Dále si Dundee vybudoval pověst tvůrce ovocných džemů. Město je také domovem dvou historických lodí: Frigate Unicorn, 6. nejstarší loď na světě, a Discovery, lodi, která vzala Scotta z Antarktidy. Dle některých magazínů bývá Dundee označováno jako jedno z nejvíce cool měst na britských ostrovech.
  • Inverness – toto město, které leží u jezera Ness, je centrem skotské Vysočiny. Žije zde asi 50 000 obyvatel a kromě historického hradu nabízí Inverness svým návštěvníkům i zábavu v podobě letní akce Inverness Highland Games.
  • Aberdeen – toto třetí největší město Skotska s 210 000 obyvateli a je kulturním i průmyslovým centrem severovýchodu. Navštívit zde můžete galerie, námořní muzeum, botanickou zahradu Cruickshank či nespočet útulných restaurací a kaváren.

TOP zážitky 

  • Loch Ness – druhé největší jezero ve Skotsku a pro mnohé také jeden z jeho symbolů. Délka Loch Ness je 34 km a dosahuje hloubky až 230 metrů a jen málokteré místo v Evropě je opředeno tolika legendami a tajemstvím. Nachází se na Vysočině a je součástí Kaledonského kanálu, který spojuje Atlantik a Severní moře. Největším lákadlem, přes veškerou krásu a podmanivost jezera, však zůstává zdejší Nessie, příšera, která dle mnohých obývá jezerní vody. Proto se nedivte na březích Loch Ness mnohým stanovištím „záhadologů“, kteří doufají v ulovení pikantní fotografie potvrzující existenci „lochnessky“. U jezera se tyčí také hrad resp. zřícenina Urquhart, která dodává místu ještě na jeho fotogeničnosti. Ať zde nějaká příšera žije či ne, jezero má neuvěřitelné genius loci a náboj tajemna.
  • Whale watching – zhruba od května do září je nejlepší čas pro pozorování velryb ve zdejších mořích. 
  • Ben Nevis hike – od května do září je ideální čas pro pokoření nejvyšší skotské hory, která se tyčí do výšky 1345 m. Cesta nahoru i zpět trvá celkem zhruba 8 hodin, závisí však na zkušenostech a kondici jedince.
  • Splavení Kaledonského kanálu na vypůjčené lodi/hausboatu – pro zájemce o originální dobrodružství je zde možnost vypůjčit si loď, na které budete i spát a sjet Kaledonský kanál na trase Inverness – Fort William.
  • Pozorování papuchalků na Skye – Skye je největší a nejsevernější ostrov souostroví Vnitřní Hebridy. Tento přírodní klenot vás uchvátí dechberoucími scenériemi, zelenými pastvinami, drsnými horami a všudypřítomnými stády ovcí, které dokreslují zdejší atmosféru. Lidí zde nežije ani 15 000, a tak zde můžete užívat klid a relax, při kterém vám však mohou dělat společnost tuleni, papuchalci či vydry. Dostanete se sem různými trajektovými spoji, např. z městečka Mallaig.
  • Shetlandy – toto souostroví je nejsevernějším územím Skotska a rovněž celé Británie. Celé pobřeží je lemováno útesy a neexistuje zde místo, které by bylo vzdáleno od oceánu více než 5 km. Shetlandy jsou rájem pro milovníky přírody a zvířat. Kromě mnoha zástupců mořského ptactva se zde můžete setkat také například se zdejším symbolem – shetlandským ponym. Na Shetlandy se můžete dostat trajektem mj. z Aberdeenu.
  • Glenfinnan Viaduct – tento ikonický železniční viadukt v západním Skotsku byl postaven na přelomu 19. a 20. století na trase West Highland Line mezi městy Fort William a Mallaig. Je dlouhý zhruba 380 m a vysoký 30 m. Ač se jedná o překrásnou stavbu, tento se může pyšnit i tím, že se objevil ve filmech o Harry Potterovi. Je totiž opravdu jako vystřižený z pohádky!
  •  Whisky Tour – ve Skotsku je mnoho palíren whisky, které nabízejí exkurzi spojenou s ochutnávkou tohoto zlatavého moku.
  • Golf – Skotsko je ideálním místem pro golfisty. Skvělá hřiště a dechberoucí scenérie jsou dokonalou kombinací.
  • Loch Lomond – největší skotské jezero severozápadně od Glasgow nabídne návštěvníkům překrásné scenérie (obzvláště v zimním období, kdy jsou okolní vrcholy zasněžené) a impozantní vodní plochu, rozloha je 71 km2 a hloubka necelých 200 m. Nedaleko jezera se nachází také známá palírna whisky Loch Lomond Distillery.

TOP hrady 

  • Edinburgh Castle – ikonický hrad ze 12. století bdí nad městem Edinburgh.
  • Stirling Castle – překrásný středověký hrad ve městě Stirling, kde se odehrály mnohé korunovace (např. Marie Stuartovny).
  • Balmoral Castle – majestátní sídlo a rezidence britské královské rodiny.
  • Tantallon Castle – zřícenina středověkého hradu na břehu moře nedaleko North Berwick.
  • Urquhart Castle – zřícenina hradu na břehu Loch Ness.

INDOOROVÉ AKTIVITY 

Přestože Skotsko přeje outdoorovým aktivitám, ani ty indoorové nezůstávají stranou. Je zde nespočet galerií, interaktivních vědeckých center a muzeí. Navštívit zde můžete i překrásná akvária či zoologické zahrady (např. Zoo Edinburgh). „Vnitřní“ aktivitou, která jistě také přinese potěšení, je pak nakupování. Kdo by si nechtěl pořídit a dovézt např. tradiční kilt, whisky či tartanovou šálu.

TOP muzea a galerie 

  • National Museum of Scotland – Edinburgh
  • Scottish National Gallery – Edinburgh
  • Gallery of Modern Art – Glasgow
  • Hunterian Art Gallery – Glasgow
  • Museum of Childhood – Edinburgh
  • Royal Yacht Britannia – Edinburgh

DOPRAVA 

Letenky 

Dostat se do Skotska lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 6 000 Kč například s Lufthansou, Ryanair či EasyJet, poslední dvě jmenované nabízejí dokonce přímé lety z Prahy, jejichž doba letu je přibližně dvě a půl hodiny. Finální destinací je většinou Edinburgh. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší.

Automobil 

Asi nejpohodlnějším prostředkem k objevování Skotska je půjčení automobilu. Hned na letišti v Edinburghu najdete známé značky půjčoven (Europcar, Sixt, Hertz) a můžete se vydat na cestu. Zdejší silnice bývají ve velice dobrém stavu. Nicméně pozor, jízda vlevo může většině turistů činit zprvu problémy! Rychlostní limity jsou 30 nebo 40 mil/hod v obcích, 60 mil/hod mimo obec a na dálnicích 70 mil/hod.

Autobus 

Většinu meziměstských a dálkových autobusových služeb po celém Skotsku zajišťuje: Scottish Citylink, Stagecoach, Megabus, National Express. Skotské autobusové jízdenky lze zakoupit předem telefonicky, online, na nádražích a často i na palubě. Na frekventovaných trasách a při cestování ve špičce, jako jsou víkendy nebo státní svátky, je dobré si zarezervovat místo co nejdříve.

TIP: Při cestování autobusem se ujistěte, že zkontrolujete omezení povolených zavazadel. Autobusy mají často omezený prostor pro větší předměty, jako jsou kočárky, účtují si další zavazadla navíc a mají pravidla pro přepravu předmětů, jako jsou jízdní kola.

Vlak 

Skotsko má velice dobře propracovanou železniční síť, která kromě pohodlného cestování nabízí překrásné výhledy. Jednotlivé trasy nabízí rozmanité scenérie a monumenty. Pokud se chcete projet po viaduktu (Glenfinnan Viaduct) z filmů o Harry Potterovi, zvolte West Highland Line!

Trajekt 

Trajekty spolehlivě fungují mezi souostrovími jako jsou Orkneje, Shetlandy či Hebridy.

Taxi 

Ikonické černé taxíky jsou dostupné ve všech větších obcích a městech. Jsou obecně považovány za velice bezpečné.

Bicykl 

Skvělým dopravním prostředkem na kratší vzdálenosti či po skotských městech je pak jednoznačně kolo!

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Skotsko je jistě i skvělým cílem pro pohodovou a zážitkovou rodinnou dovolenou. Děti jistě nadchne „most z Harryho Pottera“ - Glenfinnan Viaduct, sledování, zda se nevynoří u Loch Ness nějaké to monstrum, setkání se shetlandskými poníky, pozorování roztomilých papuchalků či whale watching. Hotely také myslí na malé hosty, většina z nich nabízí i rodinné pokoje. Z hlediska bezpečnosti, kvality jídla a pití a lékařské péče není sebemenší důvod s dětmi do Skotska nevycestovat. Není zde na místě ani obava z extrémních teplot či závadné kohoutkové vody.

CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI 

Do Skotska se můžete bez obav vydat i v seniorském věku. Toto britské území je skvělou volbou i pro starší ročníky, je zde bezpečno, lékařská péče v nenadálých případech na vysoké úrovni, žádné extrémní teploty, nejsou zde žádné tropické nemoci a doba letu z České republiky není nijak vyčerpávající. Proto se pobytu zde rozhodně nemusíte bát. Zvážit však musíte svůj aktuální zdravotní stav! Samozřejmě ale jako všude, obzvláště během letních měsíců, nezapomínejte na hydrataci a zvažte aplikaci slunečního krému, vhodná je i pokrývka hlavy. A nikdy nepřepínat své síly!

CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM

Pokud se rozhodnete vydat na dovolenou s handicapem, jistě vám nic nebrání. Záleží ovšem na tom, jaké speciální požadavky máte. Lidé se smyslovým handicapem většinou žádná omezení v destinaci nečekají. Složitější to však mohou mít v některých lokalitách vozíčkáři. Problém může být v horských vnitrozemských oblastech - na Vysočině - a někdy i ve městě. Nicméně Skotsko obecně je velmi vyspělou zemí, která maximálně myslí na handicapované spoluobčany a rovněž i turisty. Vždy se předem ujistěte, jestli vámi vybraný hotel nabízí bezbariérové pokoje. Například na této webové stránce naleznete seznam bezbariérových ubytování dle požadovaných filtrů.

Stejně tak lze zde nalézt veškeré instituce, muzea a atraktivní lokality, které jsou pro vozíčkáře bezproblémově dostupné. Letiště v moderních zemích, kterou Skotsko rozhodně je, mají velice dobře propracovaný systém asistence handicapovaným cestujícím. S vozíkem můžete často dojet až k letadlu, kde bude naložen do zavazadlového prostoru a vám nabídnuta pomoc ze strany letušek či pozemního leteckého personálu. Lidé s handicapem nastupují do letadla zpravidla první.

CESTOVÁNÍ SE PSEM

Spojené království nepovoluje dovoz psů, kteří nebyli očkováni proti vzteklině, nemají mikročip, svůj pas či zdravotní certifikát. Jak uvádí Ministerstvo zahraničí, resp. Velvyslanectví ČR v Londýně, příjezd do Velké Británie se musí uskutečnit jen s dopravní společností a trasou, na něž se vztahuje příslušné povolení britských úřadů. Pokud není některé z pravidel dodrženo, pes putuje na několik měsíců do karantény.

ZDRAVOTNÍ PÉČE 

Státním zdravotním systémem ve Skotsku je NHS Scotland (National Health Service), stejně jako ve zbytku Spojeného království. NHS funguje na principu univerzálního lékařského pokrytí a mají na něj nárok občané s trvalým pobytem ve Spojeném království. Oblast zdravotnictví je pro Skotsko prioritou, a tak přichází s mnoha inovacemi. Například v roce 2011 se stalo jedinou zemí ve Spojeném království, která zrušila poplatky za recept, což znamená, že již není nutné platit za léky předepsané lékařem. 

Skotsko disponuje zhruba dvěma stovkami nemocnic. Personál je vysoce profesionální, vybavení a poskytované služby na vysoké úrovni.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ 

Tím, že Skotsko resp. Velká Británie není součástí Evropské unie, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Skotska odlétáte.

STRAVOVÁNÍ 

Skotská kuchyně je typická pro tento region, nicméně nějaké rysy a pokrmy jsou blízké kuchyni anglické. Je založena na masu, zelenině, rybách/mořských plodech. Je často jednoduchá a bez zbytečných přídavků a kombinací koření. Její základ vychází ze středověku, ač mísení kultur zde rovněž zanechalo své stopy.

Rozhodně byste při pobytu ve Skotsku měli ochutnat:

  • Haggis – jedním z nejtradičnějších a nejznámějších skotských jídel je bezesporu haggis. Často je doprovázen neeps (tuřín) a tatties (brambory) a podávána k němu bývá whisky. Pokrm by se dal přirovnat k prejtu. Základem haggis jsou ovčí vnitřnosti, lůj, cibule, koření a ovesné vločky. To vše se vaří v ovčím žaludku. 
  • Fish´n´Chips – tato celobritská tradiční pochoutka je oblíbená i ve Skotsku. Zde rozhodně platí heslo: V jednoduchosti je krása. Pokrm se skládá z ryby obalené v lahodném křupavém těstíčku a smažených brambor (hranolek).
  • Scottish breakfast – typická skotská snídaně rozhodně nastartuje váš den! Liší se od místa k místu, obvykle se však skládá ze smažených vajec, toastu, slaniny, pečených fazolí, klobás, smažených rajčat, černého pudinku, tattie scones (bramborové placky), žampionů a smažených rajčat. 
  • Cranachan – tento tradiční, ač ve světě ne tolik známý, skotský dezert byl původně oslavou sklizně po sklizni malin v červnu. Tento dezert obsahuje smetanu a čerstvé sezónní maliny podávané se skotským ovsem a whisky. Říká se mu „nesporný král skotských dezertů“. 

Nápoje ve Skotsku

  • Whisky – whisky je takřka synonymem pro Skotsko a všichni starší 18 let si ji zde mohou například v jedné z příjemných skotských hospůdek vychutnat.
  • Irn – Bru – je to velice populární nealkoholický nápoj oranžové barvy vyráběný ve Skotsku. Je zde dokonce oblíbenější než Coca-cola a jeho receptura je přísně střezena. Rozhodně vyzkoušejte!

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

V březnu 2006 se stalo ve Skotsku ilegální kouřit v jakékoli hospodě, restauraci, nočním klubu a na většině pracovišť a v pracovních vozidlech. Prodej tabákových výrobků je zakázán osobám mladším 18 let. V roce 2016 pak vstoupil v platnost také zákon, který zakazuje kouření ve vozidle, kde spolujezdcem je osoba mladší 18 let.

Minimální věk pro konzumaci alkoholu je ve Skotsku 18 let.

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY 

Ve Skotsku se stejně jako v celém Spojeném království platí britskou librou (1 GBP = 27 CZK, kurz k 05/2023), nicméně na většině míst se dá platit i kartou. Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle v městech i menších obcích dobře dostupné.

Spropitné

Ve Skotsku neexistují žádná striktně daná pravidla pro spropitné. Pokud jste však s obsluhou a službami spokojeni, je zvykem zanechat 10 - 15% z ceny coby spropitné, zejména v restauraci nebo kavárně. Někdy je však spropitné rovnou přičteno k účtu coby poplatek za servis. 

Jaké ceny čekat ve Skotsku?

Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v supermarketu v Inverness a jejich průměrnou cenu v librách (GBP):

  • láhev vody (1,5 l): 1 GBP (27 Kč)
  • cappuccino: 3 GBP (81 Kč)
  • pivo (0,5 l): 1, 8 GBP (48 Kč)
  • lahev vína (střední kategorie): 7 GBP (189 Kč)
  • cigarety (20 ks): 13 GBP (351 Kč)
  • skotská snídaně (pro 1 osobu): 5 GBP (135 Kč)
  • benzín (98): 1,8 GBP (48 Kč)

Rozpočet

Výše rozpočtu potřebného do Skotska záleží čistě na vás. Prvně si musíte stanovit, zda preferujete spíše luxus, anebo se uskromníte a vystačíte si na dovolené s málem. Důležitým kritériem je také fakt, zda budete po celý pobyt ubytování v hotelu či penzionu se zajištěnou stravou, a tak jediné výdaje půjdou na výlety a suvenýry či zda se budete po Skotsku pohybovat na vlastní pěst a v ubytování bez jídla a pak musíte do rozpočtu zahrnout právě potraviny či restaurace, zmíněné výlety a vstupné. Rozhodující je rovněž forma dopravy, pak musíte do rozpočtu zahrnout také například benzín. Rozhodujícím kritériem je jistě i délka pobytu. 

Možnosti slev pro turisty 

Pokud při pobytu ve Skotsku máte v úmyslu také navštívit zdejší překrásné historické hrady, určitě využijte Explorer Pass. Je to totiž skvělý, výhodný a snadný způsob, jak navštívit mnoho staveb po celém Skotsku. Průkaz je platný 7 po sobě jdoucích dnů. Vstupenka zahrnuje vstup například do Edinburgh Castle, hradů Stirling a Urquhart, Skara Brae či Fort George. Nicméně pozor, počet pasů je omezený a často se tak vyprodávají týden a více dopředu! Cena pro dospělého (16 – 64 let) je 44 GBP, senioři a studenti platí 35 GBP a děti (7 – 15 let) 26 GBP. Výhodná je vstupenka pro rodinu (2 dospělí a až 3 děti ve věku 7 – 15 let), za kterou zaplatíte 88 GBP.

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) 

Přestože Velká Británie již není součástí EU, mobilní operátoři prozatím (stav k 05/2023) ponechali pro návštěvníky z EU stejné ceny za volání i data jako před brexitem, tj. dle domácích tarifů v zemi původu. Nicméně počítejte s tím, že na odlehlých místech, zejména v horách na Vysočině, nemusí být signál k dispozici. Na turisticky atraktivních místech, v hotelích, na letišti, v nákupních centrech, muzeích či v různých veřejných institucích bývá k dispozici wi-fi. 

Pokud však z nějakého důvodu nemáte u sebe mobilní telefon, můžete zkusit telefonovat rovněž z ikonické červené telefonní budky, fenoménu, který navrhl Sir Giles Gilbert Scott. Najdete jich po celém Skotsku bezpočet. 

POŠTOVNÍ SLUŽBY 

Hlavní poskytovatel poštovních služeb ve Velké Británii, Skotsko nevyjímaje, je Royal Mail. Pobočky najdete prakticky ve všech větších obcích, nicméně ikonických červených poštovních schránek na ostrovech najdete ještě více. Britská pošta funguje velice spolehlivě.

SPECIÁLNÍ INFORMACE O SKOTSKU

  • Ve Skotsku existuje staré přísloví, které říká, 'dnešní déšť je zítřejší whisky'.
  • Silný vítr ženoucí se od Atlantiku a Severního moře dělá z Vnějších Hebrid a Sutherlandu ráj pro windsurfing.
  • Východní část Skotska se těší ročním srážkám, které jsou ve skutečnosti podobné nebo dokonce menší New Yorku, Barceloně, Římu nebo dokonce Rabatu v Maroku.
  • Dlouhé letní denní světlo znamená, že byste si mohli zahrát golf uprostřed noci na Orknejích a Shetlandech.
  • Golfský proud přináší teplé větry na západní pobřeží Skotska. Najdete zde dokonce palmy, a to v pobřežním městě Plockton!
  • Dundee je nejslunnější město Skotska s průměrem 1 523 hodin slunečního svitu za rok.
  • Skotské mýty a legendy jsou stále velmi živé.
  • Skotsko je stále známé svou whisky – a nyní také ginem.
  • Edinburgh hostí největší festival umění na světě.
  • Literatura této země je známá po celém světě. Edinburgh se v roce 2004 stal prvním městem na světě, které bylo jmenováno městem literatury UNESCO.
  • Je domovem jednoho z nejstarších evropských stromů. Předpokládá se, že Fortingall Yew, nalezený ve stejnojmenné vesnici Perthshire, je starý zhruba 5000 let.
  • Zde byl vynalezen golf. Předpokládá se, že golf vznikl ve Skotsku během středověku. I dnes je Skotsko zemí s nejvyšším podílem golfových jamek na obyvatele na světě. Například město St. Andrew’s má 12 golfových hřišť.
  • Národní zvíře Skotska je jednorožec. Ač to zní jakkoli neuvěřitelně. Jednorožec se na skotském královském erbu používá od 12. století.
  • Více než 90 % obyvatel Skotska žije na méně než 5 % rozlohy země. Každopádně Vysočina a ostrovy byly kdysi mnohem více osídlené než dnes.
  • Podle skotské vlády je ve Skotsku přes 900 ostrovů, ale jen 118 je obydlených.
Známý skotský hrad Eilean DonanPohled na jedno z nejkrásnějších měst Evropy - EdinburghHrad URQUHART ve Skotsku Architekura severní Evropy Katedrála ve městě InvernessSEN ve Skotsku Návštěva středověkého hradu Edinburgh, Skotsko Hrad Eilean DonanTypický skotský krojStarobylý EdinburghSEN na skotském hradu Dunrobin Castle, sídlo nejmocnějšího rodu Skotská plážChlupatá skotská kráva Návštěva palírny whisky
zobrazit zájezdy do Skotska
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole