Turistický průvodce Srí Lankou

Věděli jste, že:

  • Hrubý domácí produkt na hlavu je po Maledivách druhý nejvyšší v jižní Asii.
  • Srí Lanka má nejvyšší míru gramotnosti v jižní Asii – 97 %.
  • V dávných dobách byl ostrov znám pod různými jmény. Starořečtí zeměpisci mu říkali Taprobané, Arabové ho označovali jako Serendib. Portugalci ho zanesli na mapu jako Ceilão, z čehož vzniklo pozdější anglické Ceylon.
  • Do roku 2005 měl každý větší náboženský směr své vlastní ministerstvo. Prezident Rádžapakse je však sjednotil do ministerstva pro náboženské záležitosti.
  • Původ slova Cejlon se odvozuje ze slova sinha a znamená v „lev“, celý název lze interpretovat jako „lví krev“.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

230 V. Zásuvky jsou nestandardní, doporučujeme přibalit si mezinárodní adaptér.

Zásuvky používané na Srí Lance

D - Zástrčka typu D obsahuje 3 kulaté kolíky, které jsou uspořádány do rovnostranného trojúhelníku. Velký kolík má průměr 7 mm a malé 5 mm (verze do 5 A). Tato zástrčka existuje až v šesti variantách (různý rozměr, velikost proudu).

Zástrčka a zásuvka typu D

Zástrčka a zásuvka typu D

G – Zástrčka typu G je tvořena trojicí kolíků. Kolíky mají obdélníkový průřez. Velikost fázového a nulového kolíku je 4x6,35 mm a zemnícího kolíku je 4x8 mm (zemnící kolík je o 5 mm delší a je kolmý ke zbývajícím). Zástrčky mají větší velikost, protože v sobě obsahují ochranou pojistku (3,5 nebo 13 A). Zásuvky typu G často obsahují vypínač fázového vodiče.

Zástrčka a zásuvka typu G

Zástrčka a zásuvka typu G

M - typ M je obdobou typu D. Jedná se o tzv. starý britský standard, který se ve Velké Británii již nepoužívá. Větší, zemnicí kolík má průměr 8,7 mm, dva menší kolíky průměr 7 mm. Vzdálenost kolíků od sebe je cca 27 mm (trojúhelník tvořený kolíky není zcela rovnostranný). Typ M je dimenzován na odběr proudu do 15 A.

Zástrčka a zásuvka typu M

Zástrčka a zásuvka typu M

Doprava

Na Srí Lanku se dopravíte mezinárodními lety několika leteckých společností. Nejlepší spojení z Prahy má Emirates s 1 přestupem v Dubaji, dále SriLankan Airlines, Turkish Airlines, flydubai atd. Doba cesty cca 11 hodin v závislosti na délce přestupu. Stát má rozvinutou dálniční síť a 1 447 km železnic provozovaných národní společností Sri Lanka Railways. Národní leteckou společností jsou SriLankan Airlines. Železniční doprava je navíc velkým turistickým lákadlem. Vlaková síť na Srí Lance vznikla za britské nadvlády a od té doby se příliš nezměnila. Jde o šarmantní, ale poněkud pomalý způsob, jak poznat ostrov. Železnice má 4 hlavní trasy. Na každé trase jezdí vlaky jen několikrát za den, i několika hodinová zpoždění nejsou ničím výjimečným, vagóny jsou hodně staré a jízda pomalá. Jízdné je však velmi levné. Vlaky mají tři třídy. První třída je klimatizovaná, druhá třída má ventilátory, polstrovaná sedadla a k dispozici je WC, třetí třída je využívána místními a je často přeplněná, na sezení jsou zde jen dřevěné lavice, na které je potřeba místenka. Rezervace jízdenek je možná přes internet. Autobusem se na Srí Lance dostanete téměř kamkoliv a místní i dálkové spoje jezdí poměrně často. Jediný problém jsou neexistující jízdní řády. Lepší variantou je vždy doprava vlakem.

Ideální dopravou k poznání ostrova je půjčení auta či motorky. Na Srí Lance se jezdí vlevo. Budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, speciální místní řidičský průkaz, který vydávají pouze v Colombu a věk minimálně 23 let. Také budete muset v půjčovně předložit pas a složit zálohu. Turisté často volí možnost půjčit si auto i s řidičem, cena se pohybuje kolem 50 USD na den. Městskou dopravu na Srí Lance obsluhují tuktuky. Narazíte na ně všude a stojí od 50 Rs. za kilometr. Na ceně se vždy dohodněte před začátkem cesty a nebojte se smlouvat. Smlouvat na Srí Lance je běžné a žádoucí, cena se dá často snížit o desítky procent.

Strava

Národním jídlem na Srí Lance je rýže s kořeněnou omáčkou. Srílanská kuchyně by se dala přirovnat k jihoindické, není však tolik rozmanitá. Čistá rýže nebo barevná rýže bez chuti je mnohokrát podávaná se zeleninou a rybou, kuřetem nebo masem. Směs koření, která se na Srí Lance používá se skládá z hřebíčku, skořice, kardamomu a jiných aromatických koření. Nejčastějším doplňkem k rýži je kari připravované na nejrůznější způsoby. Pokud nemáte rádi kořeněná jídla, nebojte se. Vždy nato upozorněte číšníka a přinese vám evropskou verzi. Jídla jsou často velmi kořeněná a ostrá, pokud to i přesto je málo, stačí přidat trochu všudypřítomné pol sambol (příloha vyrobená z nastrouhaných kokosů, chilli a koření). Častá je příloha zvaná mallung (nařezané zelené listí s kořením, lehce osmahnuté) či parripu (červená čočková kaše). Časté jsou i pokrmy z ryb a mořských živočichů. V restauracích v hlavním městě je na výběr i mezinárodní kuchyně čínská, indická, japonská. Na Srí Lance je po celý rok k dispozici tropické ovoce všeho druhu. Zejména si pochutnáte na mangu a papáje. Mezi unikátní jídla patří hopper (malá omeleta, někdy podávaná s vejcem naměkko nebo medem a jogurtem). Rýžovou náhražkou může být pittu (směs rýže a nastrouhaného kokosu). Na ulicích se dají koupit tzv. rotty (různé náplně jako chilli, cibule, slanina, vejce aj. zabalené v omeletě). Srílančané mají i spoustu dezertů – mj. wattalappam (mléčný pudink s karamelovou příchutí), kiri peni (tvaroh s medem či sirupem), kavun (kořeněný moučný a sirupový dort) či kiri bath (rýže vařená v mléce). Vodu doporučujeme pít pouze balenou, je k dostání téměř všude, včetně sladkých limonád. Vodu a veškeré ostatní nápoje, je vhodné kupovat pouze v originálně uzavřených láhvích. Vyhýbejte se přidávání ledu do nápojů, ale také zmrzlinám a ovoci, které nemůžete omýt pitnou vodou.

Kultura

Srílanská kultura je velmi bohatá a v mnohém připomíná Indii. Návštěva Srí Lanky by v žádném případě nebyla kompletní bez seznámení s místní historií a bohatou kulturní tradicí. Historické památky naleznete prakticky všude, oblastí, jejíž návštěvu byste ale rozhodně neměli vynechat, je ale tzv. Kulturní trojúhelník ležící mezi města Kandy, Polonnaruwa a Anurádhapura. Právě v této oblasti měli svá sídla mnozí králové a není zde proto nouze o starobylé paláce, chrámy či monumentální sochy. Vynechat byste neměli ani kulturu „živou“. Při pohledu na sběrače čajových lístků na plantážích či známé rybáře na kůlech není těžké uvědomit si věci, na které ve shonu západní civilizace často zapomínáme.

zobrazit zájezdy na Srí Lanku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Proměňte vysněný zájezd za
zájezd na celý život


VSTUPTE