Uhuru - nejvyšší vrchol Kilimandžára

Potřebné doklady do Tanzanie

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internet PočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

DŮLEŽITÉ DOKLADY/ADMINISTRATIVA PŘED ODLETEM A PO PŘÍLETU DO TANZANIE

Než se vydáte na dovolenou do Tanzanie, je nutné si zařídit několik důležitých dokladů k cestování (platí i pro děti a mladistvé), tj.:

  • Cestovní pas: ten by měl být platný v době pobytu na území Tanzanie ještě aspoň 6 měsíců.
  • Turistické vízum: o to lze požádat buď online na webových stránkách Tanzania eVisa anebo na až tanzanských letištích při příletu. Vízum se vydává s platností do 90 dní za příslušný poplatek. Více informací se také dočtete na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Tanzanské úřady též vyžadují doklad o očkování proti žluté zimnici od turistů, kteří přicestují z oblastí s výskytem této nemoci (anebo absolvovali tranzit přes tyto oblasti delší jak 12 hodin). Pro cestující přímo z Evropy není očkování proti žluté zimnici vyžadováno.

COVID-19: Co se týká očkování proti COVID-19 nebo povinnosti absolvování antigenního či PCR testu – cestující přilétající do Tanzanie se již nemusí prokazovat očkovacím certifikátem či negativním testem. Mohou být však namátkově zkontrolovaní (změřením tělesné teploty) a izolovaní v případě zachycení příznaků nemoci. Tanzanské úřady obecně doporučují, aby se turisté před cestou do země nechali proti COVID-19 naočkovat.

DŮLEŽITÉ INFO: podmínky vstupu do země se mohou v čase měnit, proto Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně doporučuje prověřit si je přímo u zastupitelského úřadu dané destinace – v tomto případě na Velvyslanectví Tanzanské sjednocené republiky v Berlíně či na Honorárním konzulátu Tanzanské sjednocené republiky v Brně.

Doplňující informace

Plánujete vzít na cesty do Tanzanie děti, které nejsou vaše vlastní, anebo cestujete bez partnera/druhého rodiče? Potom po vás mohou úřady vyžadovat (zejména při delších pobytech) ideálně notářsky ověřené potvrzení o tom, že můžete s nezletilým dítětem cestovat do zahraničí. Formulář pak musí obsahovat platný podpis rodičů nebo opatrovníka. O konkrétních podmínkách při cestování s dětmi do Tanzanie se informujte u zastupitelských úřadů Tanzanské sjednocené republiky.

Každá země souhlas s vycestováním nezletilého dítěte nemusí vyžadovat, avšak Ministerstvo zahraničních věcí ČRtoto rozhodně doporučuje nejen při cestách po Evropě ale i mimo Evropu.

Doporučení k dokladům

  • Udělejte si kopii nejdůležitější strany pasu, tj. okopírujte stranu s osobními údaji a fotografií a uschovejte dokument na jiném místě než pas. Stejně tak učiňte pro jistotu s ostatními doklady (řidičský průkaz, občanský průkaz, kartička pojištěnce a podobně).
  • Pokud zaznamenáte odcizení či ztrátu cestovního dokladu, ihned tuto skutečnost oznamte na nejbližší policii v Tanzanii, která vám následně předá potvrzení o hlášení. Náhradní cestovní doklady vám pak vystaví na základě domluvy a předložení zprávy o hlášení nejbližší zastupitelský úřad ČR s působností v oblasti Tanzanské sjednocené republiky, tj. Velvyslanectví České republiky v Nairobi.
  • S sebou do Tanzanie si také vezměte pro jistotu dvě pasové fotografie + seznam nejdůležitějších telefonních čísel.

Důležitý kontakt na zastupitelský úřad ČR s působností v Tanzanské sjednocené republice:

· Telefonní kontakt na Velvyslanectví České republiky v Nairobi: +254 774 420 460, +254 774 240 860, nouzová linka +254 726 489 626

ADMINISTRATIVA PO PŘÍLETU DO TANZANIE

Po příletu do Tanzanie na jedno z mezinárodních letišť buď v Dar es Salaamu, Arushe anebo na Zanzibaru musíte imigračnímu úředníkovi při odbavování předložit platný cestovní pas a turistické vízum (to je lepší mít již u sebe, předem zajištěné z ČR – tzv. eVisa). Předkládat očkovací certifikát či negativní test proti COVID-19 již není nutné (k roku 2023).

Počítat musíte s případnými celními kontrolami. Bezplatný dovoz se týká cestujících starších 17 let. Dovézt do země pak můžete zboží pouze k osobní spotřebě, nejvýše však 200 ks cigaret, do 250 gramů tabáku, jeden litr lihoviny, dva litry vína či parfémy do 500 ml. Trestný je například dovoz, vývoz i průvoz předmětů z divoké zvěře. Více informací o podmínkách dovozu/vývozu zboží naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Aktuální celní předpisy se dozvíte také dotázáním na příslušném zastupitelském úřadě Tanzanské sjednocené republiky, tj. na Velvyslanectví Tanzanské sjednocené republiky v Berlíně nebo na Honorárním konzulátu Tanzanské sjednocené republiky v Brně.

Uhuru - nejvyšší vrchol KilimandžáraLev - král zvířat v Serengeti Slon na safari pod vrcholem Kilimandžára Žirafy v národním parku Serengeti Národní park NgorongoroStádo zeber na safari v TanzaniiŽivot u napajedel v Serengeti Safari v Tanzanii z otevřeného džípu Leopard v kourunách stromů v TanzaniiNosorožec na africkém safari Setkání s domorodými kmeny Tyrkysové moře na Zanzibaru
zobrazit zájezdy do Tanzanie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole