Uhuru - nejvyšší vrchol Kilimandžára

Jaké očkování do Tanzanie?

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internet PočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

OČKOVÁNÍ PŘED ODLETEM DO TANZANIE

Než vycestujete do Tanzanie, absolvujte ideálně konzultaci s lékařem specializujícím se na cestovní medicínu v nejbližším očkovacím centru – s dostatečným předstihem. Pro Evropana není sice povinné žádné očkování do dané destinace (není ani povinnost předkládat očkovací průkaz), avšak je velmi doporučované toto:

 • Proti žloutence typu A: podává se jedna vakcína těsně před odjezdem a ta druhá minimálně po půl roce. Ochrana před nemocí je dlouhodobého charakteru.
 • Proti žloutence typu B: podávají se tři vakcíny. Před odjezdem je nutné absolvovat minimálně dvě. Ochrana po třech dávkách vakcíny je dlouhodobá ba doživotní.
 • Proti břišnímu tyfu: očkuje se jednou dávkou vakcíny (buď perorální anebo injekční), ochrana před nemocí trvá až tři roky

Doplňující informace: Pokud nechcete absolvovat zvlášť očkování proti žloutence typu A + B, můžete využít i velmi praktickou kombinovanou vakcínu (zahrnuje oba typy nemoci). Očkuje se třemi dávkami vakcíny, přičemž dvě musíte absolvovat již před odletem do destinace. Ochrana je dlouhodobého charakteru ba doživotní.

Očkování proti žluté zimnici

Výskyt žluté zimnice nebyl v Tanzanii sice zaznamenán, avšak potvrzení o očkování proti nemoci je vyžadováno u lidí, kteří pobývali v rizikových/endemických oblastech před příletem do země (týká se Latinské Ameriky a subsaharské Afriky + transferů přes země). Pokud cestujete do Tanzanie z Evropy anebo uplynulo již více jak šest dní od opuštění endemické oblasti, očkování proti žluté zimnici není nutné.

Poznámka: O aktuálních podmínkách očkování před odletem do Tanzanie se také pro jistotu informujte u příslušného zastupitelského úřadu dané země, tj. na Velvyslanectví Tanzanské sjednocené republiky v Berlíně anebo na Honorárním konzulátu Tanzanské sjednocené republiky v Brně.

Další doporučení týkající se očkování před odletem do Tanzanie

Lékaři z oboru cestovní medicíny dále doporučují případně očkování proti:

 • COVID-19 (očkování je velmi doporučované i tanzanskými úřady, po příletu do Tanzanie však není od roku 2023 povinné prokázání očkování, ani předložení negativního testu – mohou ovšem probíhat letištní namátkové kontroly/měření tělesné teploty)
 • chřipce (doporučeno zejména starším lidem nad 65 let, gravidním ženám, dětem a chronicky nemocným)
 • horečce dengue: (nemoc, kterou přenáší komáři rodu Anopheles, v Tanzanii se vyskytuje endemicky, proto se obvykle doporučuje vakcína ve dvou dávkách)
 • meningokokovým infekcím (doporučeno všem cestovatelům, kteří prožívají zvýšenou psychickou a fyzickou zátěž)
 • planým neštovicím (doporučeno zejména u osob, které tuto nemoc prokazatelně neprodělaly)
 • pneumokokovým infekcím (doporučeno u lidí nad 40 let a s chronickým onemocněním)
 • spalničkám (doporučeno u osob, které očkování absolvovaly před více jak 30 lety)
 • vzteklině (je ke zvážení zejména u lidí, kteří cestují na venkov či plánují výlety do divočiny, kde se mohou střetnout s divokými zvířaty)

Krom jiného je důležité zkontrolovat platnost pravidelných očkování, tj. to proti tetanu, příušnicím, spalničkám, dětské obrně a záškrtu. Dle domluvy s lékařem je možné tato očkování v případě potřeby obnovit.

Nemoci přenášené hmyzem: V Tanzanii se mohou vyskytovat i jiné nemoci přenášené hmyzem, proto je záhodno poradit se s lékařem cestovní medicíny, jaká další očkování jsou do konkrétní destinace vhodná.

Uhuru - nejvyšší vrchol KilimandžáraLev - král zvířat v Serengeti Slon na safari pod vrcholem Kilimandžára Žirafy v národním parku Serengeti Národní park NgorongoroStádo zeber na safari v TanzaniiŽivot u napajedel v Serengeti Safari v Tanzanii z otevřeného džípu Leopard v kourunách stromů v TanzaniiNosorožec na africkém safari Setkání s domorodými kmeny Tyrkysové moře na Zanzibaru
zobrazit zájezdy do Tanzanie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole