Uhuru - nejvyšší vrchol Kilimandžára

Tanzanie - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internet PočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TANZANII

  • Oficiální název země: Tanzanská sjednocená republika (United Republic of Tanzania)
  • Hlavní město: Dodoma
  • Největší město: Dar es Salaam
  • Nejvyšší bod: Kilimandžáro (5 895 m)
  • Vznik státu: 26. 4. 1964 (sjednocení se Zanzibarem)
  • Státní zřízení: jednotná prezidentská republika s dominantní stranou
  • Rozloha: 947 300 km² 
  • Počet obyvatel: 67 566 490 (k roku 2023)
  • Hustota zalidnění: 76 obyv./km²
  • Etnické skupiny: Sukuma (nejpočetnější), Nyamwezi, Chagga, Zaramo, Makonde a mnoho dalších
  • Náboženství: křesťanství (asi 61 %), islám (asi 35 %) a jiné domorodé systémy víry
  • Hlavní jazyky: svahilština, angličtina a masajština
  • Měna: tanzanský šilink (TZS)
  • Časové pásmo: UTC +3, ve standardním (zimním) čase je v Tanzanii o 2 hodiny více než v ČR a v letním čase o hodinu více než v ČR – v Tanzanii se nestřídá zimní a letní čas
  • Celostátní tísňová čísla: policie – 112, lékařská pohotovost – 114, hasiči a záchranáři - 111
  • Mezinárodní předvolba pro Tanzanii: +255
  • Volání z Tanzanie do ČR (na mobil): na telefonu zadejte výstupní kód Tanzanie 000 + kód ČR 420 + příslušné telefonní číslo na mobil

PROČ NAVŠTÍVIT TANZANII?

Tanzanii můžeme nazvat snem každého milovníka exotiky. Tato destinace má totiž téměř nevyčerpatelné zásoby oslňujících zákoutí, které zajímají každoročně miliony lidí z celého světa. Už jen výčet přírodních úkazů a památek hovoří za vše: africká země je domovem až sedmi míst zapsaných do světového dědictví UNESCO, má nejkrásnější exotické pláže na světě a je také oblastí největší migrace suchozemských savců na pláních Serengeti. Uchvacující je ovšem i největší nedotčený kráter Ngorongoro, nejvyšší africká hora Kilimandžáro, Viktoriino jezero (největší sladkovodní jezero na světě) a jezero Tanganika (nejhlubší jezero v Africe). Tanzanie je zkrátka NEJ ve všech ohledech, a to jsme ještě zdaleka nezmínili ostrov Zanzibar, jenž je známou a neoddělitelnou součástí tanzanských krás. Neváhejte ani minutu a dejte šanci východní části Afriky, která je neskonale opojná svou nespoutaností, surovostí a divokostí.

Několik konkrétních důvodů, které vás přesvědčí k návštěvě Tanzanie

  • Seznámíte se s obyvateli Tanzanie, kteří kolem sebe šíří pozitivní energii i radost. Vidět rozhněvané nebo zamračené Tanzaňany je vysoce nepravděpodobné. To je ostatně dané i tím, v jakém prostředí jako děti vyrůstají – mají silné rodinné vazby a učí se již od mala disciplíně a schopnosti ovládat své emoce. 
  • Poznáte „tváří v tvář“ šimpanze. Tato roztomilá a chytrá zvířata můžete navštívit třeba v Národním parku Mahale Mountains, který se rozkládá na břehu jezera Tanganika. Zdejší šimpanzi jsou natolik zvyklí na přítomnost lidí, že jim budete vysloveně na dosah a dotyk. A věřte, je to zážitek na celý život! Své o tom věděla i slavná bioložka Jane Goodallová, jež se zabývala výzkumem primátů a Tanzanii sama osobně navštívila. 
  • Užijete si idylický Zanzibar. Fascinující scenérie tohoto tanzanského ostrova mluví za vše. Zajeďte si asi 36 kilometrů od pobřeží Tanzanie do klidné a relaxační oázy, jakou Zanzibar skutečně je. Užijte si nedotčené pláže s jemným bílým pískem, šumivé moře, korálové útesy, šnorchlování, potápění a fantastické kulturní dědictví ostrova. Při putování ulicemi starého města Stone Town v Zanzibar City vás bude krom jiného provázet i intenzivní vůně různých druhů koření. Ne nadarmo se tak přezdívá Zanzibaru „Ostrov koření“.
  • Ochutnáte skvělou tanzanskou kuchyni. Ta je směsí tradičních afrických pokrmů se silným arabsko-indickým vlivem. Za zkoušku jistě stojí nepřeberné množství čerstvých mořských plodů upravených na různé způsoby nebo návštěva nočního trhu s občerstvovacími stánky ve Stone Town. 
  • Získáte široký výběr různých druhů ubytování. Na své si v Tanzanii přijdou jak milovníci luxusu (např. ve Four Seasons Serengeti), tak i ti, co chtějí zažít autentické safari ve stanech. 
  • Budete žasnout nad Velkou migrací přes Serengeti. Právě v Tanzanii můžete spatřit zdaleka největší migraci savců na světě – přes pláně Serengeti se přesouvá až 2 miliony pakoňů, ke kterým se přidávají tradičně zebry, gazely a další zvířata. Pro nejlepší pozorování zvěře zvolte ideálně období od dubna do května anebo od července do srpna. 

KDY TANZANII NAVŠTÍVIT?

Nejlepší čas pro návštěvu Tanzanie je od července do září, kdy v zemi panuje dlouhé období sucha. Tyto měsíce jsou současně považované za nejlepší pro zážitky na safari, pozorování Velké migrace divoké zvěře, trekking anebo slunění se na plážích Zanzibaru. Počítat však musíte s tím, že se jedná o oblíbenou turistickou sezónu, a tak i sazby za ubytování v chatách či hotelech budou vyšší. Vyhnout se pak snažte pobytu v Tanzanii během dlouhého období dešťů, které panuje v dubnu a květnu. 

Tanzanie v ročních obdobích

Protože se Tanzanie nachází na jižní polokouli v blízkosti rovníku, má tamější klima dva hlavní rysy – za prvé jsou to minimální změny teplot v průběhu roku a za druhé jsou zde roční období obrácená vzhledem k severní polokouli, tj. nejsou typická jako např. v Česku. Pobřežní oblasti se navíc potýkají s vyšší vlhkostí vzduchu, zatímco centrální náhorní plošina je spíš suchá s nízkým množstvím srážek. V Tanzanii také rozlišují dvě období dešťů – to první trvá od března do června a to druhé (o poznání mírnější) pak nastává v říjnu a listopadu. 

Březen až květen

Jižní část země bývá v březnu zaplavena dešti, za to však zbytek území společně se Zanzibarským souostrovím (včetně ostrova Mafia) zůstává prosluněný. V polovině dubna se ale situace obrací, a tak na jihu panují sucha, zatímco zbytek země se potýká s dlouhými přeháňkami. Od března do května lze v destinaci zažít také velmi dusné období kvůli zvýšené vlhkosti a vysokým teplotám vzduchu. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 29 °C. Turisté cestující do Tanzanie na jaře by měli být krom jiného opatrní vzhledem k zvýšenému riziku střevní infekce a rozbujelé aktivitě malarických komárů. 

Červen až srpen

V Česku je sice v červnu, červenci a srpnu léto, v Tanzanii však panuje zima typická pro místní klimatické podmínky. Na východním pobřeží země naměříte kolem 27 až 29 °C a na severu či v centrálních oblastech pak 22 až 25 °C. Toto období je zdaleka nejvhodnější ke strávení dovolené v Tanzanii. Teplota vody je optimální (pohybuje se průměrně okolo 26 °C) a srážek je minimum, proto je od června do srpna plavková sezóna v plném proudu a mnoho oblastí vybízí i k různým vodním sportům a aktivitám. 

Září až listopad

Tanzanský „podzim“ je opravdu horký, neboť teploty mezi zářím až listopadem vystoupají o několik stupňů – na teploměrech tedy naměříte v denních maximech klidně i 32 °C. Až do konce první poloviny října je pak množství srážek poměrně nevýznamné, pršet ale začíná o dost více v druhé polovině měsíce (kromě jihu země).Koncem listopadu pak tyto deště končí, kdežto v jižní části Tanzanie období dešťů teprve začíná a trvá až do dubna. 

Prosinec až únor

Prosinec, leden a únor jsou nejteplejšími měsíci v Tanzanii. Maximální denní teplota se pohybuje kolem 35 °C. Množství srážek se pak liší dle polohy a nadmořské výšky dané oblasti, tj. jih postihují až do dubna deště. Pro nás typické zimní měsíce jsou pro Tanzaňany z hlediska klimatu nejnáročnější – vysoká vlhkost ztěžuje dýchání a ani chladný oceánský vánek nepřináší úlevu od vysokých teplot. Kvůli srážkám v jižních oblastech pak mohou být některé silnice dokonce nesjízdné, což komplikuje dostupnost turisticky vyhledávaných míst. Naopak na západě a severu bývá počasí příznivé – leden a únor jsou zde nejsuššími měsíci v roce. Přímořské aktivity jsou však problematické kvůli bahnité vodě, nárazovému větru a velkému množství planktonu. 

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE

Tanzanie je mezi turisty vyhledávajícími exotiku velmi oblíbená. I proto najdete v zemi nespočet turistických informačních kanceláří poskytujících důležité informace o konkrétních destinacích, aktivitách, atrakcích či možnostech ubytování. Níže uvádíme několik tipů, kam zajít:

  • Tanzania Tourist Board – Information Centreturistické informační středisko v největším tanzanském městě Dar es Salaam, otevřeno zde mají od pondělí do pátku v čase 8:00 až 16:00. V sobotu pak od 8:00 do 13:00.
  • Zanzibar Commission for Tourism: turistické informační středisko na Zanzibaru, které je otevřené od pondělí do pátku v čase 7:00 až 16:30.
  • Serengeti Visitor's Centrenávštěvnické centrum v tanzanské osadě Seronera (najdete jej v Národním parku Serengeti), které nabízí i ubytování v turistických chatách či kempech, malé muzeum a občerstvení v rámci kavárny. Otevřeno je zde každý den 24 hodin.
  • Gombe-Mahale Visitor Information Center: návštěvnické informační centrum nacházející se v regionu Kigoma v Tanzanii (obvod Mwanga Kaskazini) – poskytuje primárně informace o Národním parku Gombe a Mahale, otevřeno zde bývá každý den od 8:00 do 16:00. 

STÁTNÍ SVÁTKY 

  • Nový rok: 1. ledna
  • Zanzibar Revolution Day/Zanzibarský revoluční den: 12. ledna (připomínka revoluce v roce 1954 a svržení sultána po nezávislosti na Británii)
  • Karume Day: 7. dubna (připomínka atentátu na zanzibarského prezidenta Abeida Karumeho v roce 1972)
  • Velikonoce (Velký pátek, Velikonoční neděle a pondělí): datum se každý rok mění/vychází na duben
  • Eid El Fitr: islámský svátek slavící se po ukončení Ramadánu, datum se každý rok mění/obvykle vychází na duben
  • Union Day: 26. dubna (připomínka spojení dvou bývalých států – Zanzibarské lidové republiky a Republiky Tanganika v roce 1964)
  • Mezinárodní den pracujících: 1. května
  • Eid El Haj: islámský svátek a připomínka ochoty proroka Abrahama obětovat vše pro Boha, datum se rok od roku mění/obvykle vychází na červen nebo červenec
  • Saba Saba Day: 7. července (připomínka cesty Tanzanie směřující ke státnosti v roce 1954 + Den mezinárodního veletrhu Dar es Salaam)
  • Nane Nane Day/Den farmářů: 8. srpna
  • Maulid Day: islámský svátek a připomínka výročí narození zakladatele islámu a hlasatele Koránu – proroka Mohameda, datum se každý rok mění/připadá obvykle na září nebo říjen 
  • Nyerere Day: 14. října (připomínka smrti prvního tanzanského prezidenta a „otce národa“ Julia Nyerereho, který zemřel v roce 1999)
  • Vánoce (Christmas Day a Boxing Day): 25. a 26. prosince

FLORA A FAUNA 

Tanzanie se může pochlubit rozmanitou škálou ekosystémů, které poskytují vhodné podmínky pro růst mnoha rostlin. Pobřežní oblasti země jsou známé svými mangrovovými lesy a palmami, zatímco oblast vysočiny je domovem bujných horských lesů a fascinujících alpských rostlin. V rozlehlé savaně pak rostou zejména akácie i různé druhy trav, které lákají divokou zvěř. Národní parky, přírodní rezervace a chráněné oblasti pokrývají v Tanzanii více než 42 tisíc kilometrů čtverečních (asi třetinu země) a většinou oplývají krásnými orchidejemi anebo dokonce masožravými rostlinami. Do početné vegetace se ovšem řadí i velmi zvláštní stromy z rodu Brachystegia. 

Pokud jde o faunu, má Tanzanie také co nabídnout. V zemi žije volně kolem 430 druhů divokých zvířat. Výjimkou tedy nejsou zebry, sloni, hroši, buvoli, antilopy, gazely, lvi, gepardi, žirafy nebo leopardi. Kromě savců se ovšem v Tanzanii vyskytuje i 60 tisíc druhů hmyzu, 25 druhů obojživelníků a plazů, asi 100 druhů hadů a nespočet ryb. Ptačí říše je pak zastoupena zhruba tisícovkou druhů, mezi které lze zařadit například plameňáky, zoborožce nebo ledňáčky. V Národním parku Serengeti lze též pravidelně pozorovat Velkou migraci asi milionu pakoňů, které doprovází nezřídka kdy desítky tisíc zeber a gazel. 

ETIKETA A KULTURA 

Porozumět kultuře Tanzaňanů je žádoucí, pokud chcete projevit opravdovou úctu a předejít případnému faux pas. Pakliže obyvatelé Tanzanie uvidí, že se snažíte respektovat jejich společenská pravidla, snadněji se s nimi seznámíte a třeba získáte i přátele na celý život! Také mějte na paměti, že Tanzaňané vás jen zřídka kdy upozorní na společenské přestupky, neboť jsou velmi zdvořilí. Proto se dobře informujte a inspirujte několika tipy, které se týkají etikety v zemi:

  • Oblékejte se skromně a neodhalujte příliš. Tanzanie je velmi konzervativní země, proto by turisté (jak muži, tak ženy) měli zahalovat při odívání kolena a ramena. Tamější ženy nejčastěji nosí sukně – dámy si tedy mohou vzít příklad, přijatelné jsou však u turistek i kalhoty, pakliže nejsou příliš na tělo. Více benevolence týkající se spořejšího oblékání pak existuje v turistických letoviscích, v hotelech nebo na plážích. Do vesnic ale striktně noste trička s rukávem, košile a delší kraťasy, sukně anebo letní kalhoty. To samé platí i na muslimsky zaměřeném ostrově Zanzibar. Po zanzibarských běloskvoucích plážích se tedy klidně procházejte v šortkách, tílku, šatech bez ramínek či plavkách, avšak do měst tělo zahalujte!
  • Během pozdravů nikam nespěchejte. Druhému podejte svou pravou ruku a zeptejte se nejprve na to, jak se má. Tanzaňané si dávají na čas během pozdravů a neskáčou v konverzaci z tématu do tématu. Je pro ně důležité získat důvěru a poznat vás. A pakliže vás Tanzaňan bude během většiny konverzace držet dlouze za ruku, nijak se neděste – je to ryze přátelské gesto. 
  • Nečichejte k jídlu, než ho začnete konzumovat (i když vás k tomu bude libá vůně svádět). V Tanzanii je toto považované za neslušné. 
  • Jídlo můžete v Tanzanii konzumovat i pravou rukou – způsob, jakým jíst, vám případně vysvětlí váš hostitel (levá ruka je dle muslimů nečistá a slouží pouze k hygienickým úkonům na toaletě). 
  • Mějte na paměti, že veřejné projevy náklonnosti jsou v Tanzanii tabu. Doteky, polibky i držení za ruce tedy nepraktikujte nikde v ulicích a nechte si intimnosti do soukromí. 
  • Než začnete fotografovat Tanzaňany, slušně se jich zeptejte na svolení. Pokud byste to neudělali, budete působit jako velmi neslušní lidé. Tamější obyvatelé ostatně věří, že každý záblesk fotoaparátu jim ukradne kousek duše. Berte tedy tohle v potaz a ctěte pravidla. 
  • Na trzích se suvenýry s Tanzaňany smlouvejte. Zvolte však přátelský přístup i humor. Usměvavé a otevřené turisty mají místní velmi rádi, a nakonec se vám i lépe podaří usmlouvat lepší cenu za zboží. Agresivní přístup je silně odsuzován. 
  • Vyhněte se rozdávání sladkostí a jiných drobných dárků dětem, které v Tanzanii potkáte. Může jim to vnuknout myšlenku, aby opustily školu a šly žebrat „na plný úvazek“. 
  • Mějte úctu ke starším, stejně jako Tanzaňané. Pokud si podáte ruku se starším Tanzaňanem, také se mírně ukloňte (držet si můžete při podávání pravé paže i loket – to je gesto hluboké úcty). 
  • Zkuste se naučit pár frází ve svahilštině. Tanzaňané tak budou vůči vám mnohem vřelejší a otevřenější. Získáte si snadněji jejich zájem. 
  • Se spropitným neváhejte, pokud jste byli se službami spokojení. Mnoho obyvatel Tanzanie žije pouze z minimální mzdy, proto spropitné ocení. Nikdy jej ale nepředávejte z pouhé lítosti. 

TOP TIPY PRO CESTOVATELE 

Ať už jste milovník přírody, dobrodruh, romantik anebo třeba gurmán, v Tanzanii si přijdete pokaždé na své. Tato země potěší v podstatě každého. Nechte se inspirovat fascinujícími outdoorovými i indoorovými aktivitami, díky nimž se stane dovolená zcela nezapomenutelnou. 

OUTDOOROVÉ AKTIVITY

  • Vydejte se na horskou túru. Pokud jste zkušeným pěším turistkou a horalem, budete vysloveně nadšení z horské turistiky v Tanzanii! Počítejte však po většinou s náročným výšlapem, při kterém budete zdolávat nejen deštné pralesy, ale i horský les, alpský vřes či ledová pole. Konkrétně můžete vyrazit na túru k sopce/hoře Mount Meru, která je méně exponovaná turisty než Kilimandžáro. Cesta k vrcholu trvá přibližně šest až deset dní a její absolvování se nedoporučuje na vlastní pěst nejen začátečníkům. Nutná je totiž aklimatizace na výškové rozdíly (hora Mount Meru má 4 566 m) i dobrá fyzická kondice. 
  • Vyzkoušejte kitesurfing nebo windsurfing. Nejste nadšencem do horské turistiky a raději dáváte přednost relaxaci na pláži? Pak si vodní radovánky v Tanzanii zpestřete skvělými vodními sporty! Zamiřte třeba na kurzy kitesurfingu a windsurfingu do malé rybářské vesnice Jambiani na pobřeží Zanzibaru. 
  • Objevte podmořský svět při potápění či šnorchlování. Celé spektrum úžasných podmořských živočichů můžete spatřit během potápění či šnorchlování, pakliže se vydáte do vod kolem ostrova Zanzibar. Úchvatné zážitky ovšem budete mít i u ostrova Pemba, jenž se nachází severně od Zanzibaru nebo okolo ostrova Mafia, kde se lze potápět i s mírumilovnými velrybími žraloky! Pro nezkušené jsou nabízeny na mnoha místech také kurzy potápění. 
  • Proleťte se v horkovzdušném balonu. Není nic kouzelnějšího, než pozorování úsvitu nad pláněmi Serengeti! Nastupte do balonu a nechte se unášet v oblacích. Pro romantické duše je to neskutečný zážitek, během kterého spatříte četné množství divoké zvěře i oslnivou tanzanskou přírodu hrající všemi barvami. 
  • Absolvujte jezdecké safari. Nemusíte být zrovna zapáleným „koňákem“, abyste se zamilovali do projížděk po Tanzanii a nezapomenutelných výhledů do okolní krajiny z koňského hřbetu. Hodinové, půldenní či celodenní jezdecké safari lze absolvovat například v Národním parku Arusha, Manyara nebo kolem jezera Natron. 

INDOOROVÉ AKTIVITY

  • Navštivte Centrum kulturního dědictví (Cultural Heritage Centre) ve městě Arusha. Tohle místo vás uchvátí už na první pohled. Samotná budova byla navržena tak, aby připomínala vrchol Uhuru na hoře Kilimandžáro. Uvnitř centra se pak ukrývá ten pravý poklad africké kultury. V interiéru jsou k vidění tři části, rozdělené na historii (zde spatříte různé historické artefakty a dozvíte se mnoho informací o afrických kmenech), divokou zvěř (zahrnuje obrazy i sochy vyobrazující savanu) a duši (je zaměřena na africkou kulturu a její energičnost). Centrum však obsáhne i lázně, uměleckou galerii, kavárnu, místnost s kořením, korálky či bleší trh. Výtěžek z galerie jde na záchranu slonů v Africe a boj proti pytláctví – návštěvou tedy uděláte také dobrý skutek! Otevřeno je zde každý den od 8:00 do 17:00.
  • Poznejte dokonale zemi v Národním muzeu Tanzanie (National Museum of Tanzania). V největším tanzanském městě Dar es Salaam najdete tento kulturní a historický poklad, který dohlíží na dalších 90 památek nacházejících se po celé zemi. Muzeum bylo založeno jako vzdělávací, kulturní a vědecká instituce v roce 1980. Zde můžete obdivovat přírodní a kulturní dědictví Tanzanie. Otevřeno mají každý den od 8:00 do 18:30.
  • Zamiřte na Zanzibar a seznamte se s krutou historií otroctví v Old Slave Market/Anglican Cathedral. U anglikánské katedrály Christ Church na Zanzibaru (ve staré části Stone Town) je místo, ze kterého dnes mrazí. Zde uvidíte kamenný pomník připomínající trh s otroky – v místě stojí čtyři sochy lidí, kteří jsou svázaní řetězy na krku. Navštívit však nezapomeňte ani již zmíněnou anglikánskou katedrálu, která je významným symbolem konce tyranie a otrokářství. Postavena byla na místě, kde se kdysi obchodovalo s otroky v roce 1879. 
  • Nadchněte se do drahokamů v Tanzanite ExperiencePokud zatoužíte po odpočinku mimo teplé tanzanské slunce, anebo se budete chtít ukrýt před nepřízní počasí, zamiřte do města Arusha – konkrétně do obchodu Blue Plaza, který provozuje společnost Tanzanite Experience Limited. Právě na tomto místě můžete obdivovat jedny z nejkouzelnějších drahokamů světa, tj. tanzanity. Kromě pestré nabídky různých šperků s tanzanitem nabízí firma i zajímavosti z historie těžby či informace týkající se oceňování těchto drahokamů. 
  • Jděte nakupovat do stylového nákupního komplexu Slipway Shopping Centre. Najdete jej na nábřeží města Dar es Salaam. V nákupním centru se ukrývá tradiční trh „souk“ s řemeslnými výrobky, cestovní kancelář, internetová kavárna, supermarket, knihkupectví, banka, lékárna, originální obchody s tanzanskými výrobky i nespočet restaurací. Z centra jsou pak také dechberoucí výhledy na záliv Msasani. 

TOP festivaly

  • Sautiza Busara Festival: africký hudební festival, který se slaví každý rok v únoru na Zanzibaru (Stone Town). Během čtyřdenní energické akce si poslechnete nejen africkou ale i svahilskou hudbu a můžete se dokonce zúčastnit průvodů či karnevalů.
  • Nyama Choma Festival: pokud máte rádi ochutnávání neznámých jídel, je tento festival jako dělaný pro vás. Zaměřuje se totiž na jídlo a kulturu – je jedním z největších grilovacích festivalů v Tanzanii. Koná se obvykle ve městech Dar es Salaam a Arusha během února anebo března. 
  • Unification Day: Den sjednocení je jedním z tanzanských národních festivalů. Slaví se po celé zemi každoročně 26. dubna na počest spojení Zanzibaru a Tanzanie – tyto země dnes tvoří sjednocenou republiku. Očekávat můžete zejména ve velkých tanzanských městech bujaré veselí s hudbou a tancem. 
  • Mwaka Kogwa Festival: oslava perského nového roku zvaného Shirazi, která probíhá na Zanzibaru v dubnu. Festival je plný zábavy, hudby, tance i různých akčních situací. Spatřit během něj můžete například muže bojující vzájemně se stonky banánovníků – na znamení konce všech nedorozumění. Tyto stonky se nakonec pálí, jako symbol začátku nového roku.
  • Serengeti Cultural Festival: každoroční událost konající se zpravidla v červenci, při které se shromáždí lidé z celého světa v Národním parku Serengeti. Festival je přehlídkou tradičního tanzanského umění a tance. 
  • Zanzibar International Film Festival: jedná se o největší umělecký a filmový festival ve východní Africe, který se koná obvykle na přelomu června/července na Zanzibaru (Old Fort). Během něj můžete shlédnout kultovní filmy z jihovýchodní Asie, Středního východu, Pákistánu, Latinské Ameriky a dalších ostrovních zemí Indického oceánu. 
  • Bagamoyo Arts Festival: festival umění se koná každoročně v říjnu v pobřežním městě Bagamoyo. Návštěvníci mohou sledovat představení akrobatů i divadelních umělců, navštívit výstavy soch, anebo se třeba zúčastnit čtení poezie. 
  • Zanzibar Beach And Water Sports Festival: festival pláží a vodních sportů se koná na Zanzibaru (Jambiani) nejčastěji koncem listopadu nebo začátkem prosince a trvá tři dny. Zahrnuje sportovní turnaje/závody v plážovém fotbale, volejbale, rugby, cyklistice či kitesurfingu. Výjimkou ovšem nejsou ani barmanské soutěže nebo možnosti cvičení jógy. Akci provází tradičně hudba, zpěv či tanec. 

TOP muzea 

  • The Palace Museum (Palácové muzeum): dům, ve kterém dnes sídlí Palácové muzeum, byl původně postaven pro sultána Saida. Ten jej obýval mezi lety 1828 až 1896. Ve své době byla také budova známá jako Sultánův palác anebo jako Palác lidu. Dnes zde sídlí muzeum, které má informativní význam z hlediska historie – v přízemí se například dozvíte vše o době, které vládli sultánové a v horních patrech spatříte konkrétní exponáty související s touto dobou, jako např. hodovní stoly, postele či sultánovu osobní toaletu. Před velkou bílou budovou s cimbuřím se pak rozprostírá palácová zahrada s hroby sultánů. Muzeum sídlí v Stone Town na Zanzibaru a otevřeno má zpravidla od pondělí do pátku v čase 9:00 až 18:00 + o víkendech a svátcích od 9:00 do 15:00. 
  • Olduvai Gorge Museum: toto muzeum najdete v severní Tanzanii – nachází se v samotném srdci chráněné oblasti Ngorongoro na srázu proslulé soutěsky Olduvai. Jeho zakladatelkou byla antropoložka a archeoložka Mary Leakey. Dnes sem míří turisté z celého světa za významnými nálezy zkamenělin homonidů. Nejbližší destinací, odkud návštěvníci jezdí na místo v safari vozech, je město Arusha. Otevřeno zde mají od pondělí do pátku v čase 8:00 až 18:00, o víkendu od 8:00 do 20:00.
  • Massai Cultural Village and Museum (Masajská kulturní vesnice a muzeum): toto dechberoucí místo naleznete asi 74 km od obce Moshi a 85 km od města Arusha. Díky Masajské kulturní vesnici a muzeu získáte mnoho zajímavých a autentických informací o životě Masajů – prohlídky absolvujete s anglicky mluvícím masajským průvodcem. Svou návštěvou také podpoříte život Masajů a v místě si můžete zakoupit i ručně vyráběné šperky od masajských žen. 
  • Iringa Bomajde o jednu z nejstarších budov, která byla postavena Němci (v 20. století) v jižní vysočině Tanzanie – konkrétně ve městě Iringa. Dříve sloužila jako vojenská nemocnice. Roku 2014 byla budova kompletně zrekonstruována, restaurována a dnes slouží jako kulturní centrum a regionální muzeum. Iringa Boma je také skvělým místem k interakci s místními komunitami. Otevřeno je zde každý den od 9:30 do 18:00. 

TOP pláže 

  • Kendwa Beach: tato pláž rozkládající se na severozápadním pobřeží Zanzibaru je jednou z nejkrásnějších, nejživějších a neoblíbenějších mezi turisty. Kromě vodních aktivit v azurových vodách a slunění na jemném bílém písku si zde užijete i bujný noční život – pláž je totiž poseta mnoha bary, restauracemi i hotely. 
  • Jambiani Beach: tato pláž je jedna z nejodlehlejších na Zanzibaru a nachází se na jihovýchodě ostrova. Pokud toužíte po menším množství lidí, klidu a tichu, je pro vás tím pravým. Milovníci kitesurfingu a windsurfingu si zde také přijdou na své, díky stálým pobřežním větrům! Jen počítejte s tím, že přímo u pláže není dostatečně vyvinutá infrastruktura (pouze pár podniků s občerstvením). Za dalšími menšími restauracemi, chatkami a hotely musíte vyrazit dál do bývalé rybářské vesnice Jambiani. 
  • Mbudya Island Beach: ostrov Mbudya leží jen kousek od pobřeží pevninské Tanzanie (z města Dar es Salaam je vzdálen lodí asi 20 minut). Návštěvníkům poskytuje naprostý odpočinek od rušných městských ulic – zdejší pláže jsou skutečně nádherné! Procházet se můžete po perleťově bílém a jemném písku, či plavat v tyrkysově modrých vodách. Okolí je též vhodné ke šnorchlování a objevování pestrého podmořského života.
  • Paje Beach: tato pláž je klidná, tichá a patří k těm nejrozvinutějším a nejrušnějším na Zanzibaru (najdete ji asi hodinu od Stone Town). Je to v podstatě dlouhý pruh bílého písku ohraničený na jedné straně malou vesnicí s ubytovacími zařízeními i restauracemi a na druhé straně tyrkysovými vodami. Paje je také mezi turisty vyhledávanou pláží pro optimální podmínky ke kitesurfingu. 

Aktivity zdarma

  • Twiga Brewery & Brewpub: jednou z bezplatných ale neméně zajímavých aktivit v Tanzanii je návštěva a prohlídka řemeslného pivovaru ve městě Arusha (konkrétně v nákupním centru AIM Mall), která trvá přibližně 20 minut. Tu ocení zejména milovníci pivního moku. Nutná je však předchozí rezervace. Otevřeno zde mají obvykle od úterý do neděle v čase 11:00 až 22:00.
  • Hellen Art Gallery: až se ocitnete na Zanzibaru, zamiřte na Kenyatta Road ve Starém městě (Stone Town) a navštivte zdarma tuto malou leč oslnivou galerii s výstavou afrického umění. Obdivovat v místě můžete nejen obrazy, ale také ručně vyráběné jmenovky, pohlednice, karty a podobně, které zhotovila sama majitelka a prodejkyně Helen Gaft. Je to také skvělé místo pro zakoupení nějakého toho suvenýru. Otevřeno je zde od pondělí do neděle v čase 7:00 až 20:00. 
  • Mangapwani Coral Cave: tato hluboká přírodní jeskyně ukrytá ve skále lemované korály bývala původně zdrojem pitné vody pro místní obyvatele a dle všeho byla v minulosti využívána i v souvislosti s obchodem s otroky. Korálovou jeskyni najdete ve městě Mangapwani na ostrově Zanzibar a lze si ji prohlédnout jak s průvodcem organizovaně, tak zdarma samostatně. Nicméně je obecně doporučováno, abyste návštěvu absolvovali se zkušeným průvodcem, neboť vstup do jeskynní „komnaty“ je složitější (vyžaduje jisté fyzické úsilí).
  • St. Joseph Cathedral: Katedrála svatého Josefa (a současně také římskokatolický kostel) v gotickém stylu (ve městě Dar es Salaam) vás oslní na první pohled. Tato ikonická památka byla postavena v letech 1897 až 1902 německými misionáři, dnes je funkční jako sídlo arcidiecéze Dar es Salaam. Původní německé nápisy ale spatříte v katedrále i nyní. Pokud zatoužíte po doslova relaxační atmosféře plné rozjímání, zajděte si sem ideálně v neděli na ranní mši, která probíhá ve svahilštině i angličtině hned v několika časech. 

TOP výhledy

  • Lushoto: pro opravdu úchvatné a scénické výhledy si zajeďte do tohoto vysokohorského města, které je posazené ve výšce 1 200 metrů. Kolem dokola můžete obdivovat západní pohoří Usambara a dokonce se vydat do hor na túru. Do města Lushoto se dostanete buďto po dálnici mezi městy Arusha a Dar es Salaam anebo veřejnou dopravou z Dar es Salaamu, Arushy, obce Moshi a Tangy. 
  • Uhuru Peak (Kilimandžáro): k nejlepším až téměř nadpozemským výhledům v Tanzanii patří zcela neodmyslitelně i nejvyšší bod na hoře Kilimandžáro, tzv. Uhuru Peak. Pokud jej zdárně zdoláte, ocitnete se záhy v nadmořské výšce 5 895 metrů! Vrcholu hory každoročně dosáhne až 30 tisíc lidí a můžete být mezi nimi i vy – cestu zvládne bez obtíží i fyzický zdatný začátečník s průvodcem a řádnou přípravou. Túra vám zpravidla zabere asi 5 až 8 dní a nevyžaduje žádné speciální vybavení, jako lana či plošiny. Během dobrodružného výstupu pak projdete až pěti různými ekosystémy – míjíte tak třeba africký deštný prales, suchou savanu a na závěr se dostanete až k arktickému vrcholu. 
  • Lake Ngozi: za dalším úchvatným výhledem vyrazte třeba k největšímu kráterovému jezeru Ngozi, které se nachází asi 38 km od města Mbeya. Abyste získali ty nejlepší pohledy, je nutné vůz zastavit na okraji Uporoto Forest Reserve na úpatí pohoří Uporoto a dále dojít z úpatí na hřeben, odkud je k dispozici vyhlídka na jezero rozkládající se až o 200 metrů níže. Tato cesta může trvat i dvě hodiny a vede hustým horským lesem, proto je vhodné ji absolvovat jedině s místním průvodcem. 
  • Lake Manyara Treetop Walkway: pokud nemáte strach z výšek, vydejte se na oslnivou stezku korunami stromů, díky které se budete procházet až osmnáct metrů nad zemí. Visuté mosty dlouhé až 370 metrů najdete na začátku Národního parku Lake Manyara (nedaleko města Arusha). Díky průvodcům se dozvíte mnoho o místní fauně i floře, kterou budete mít doslova na dosah. Nezapomeňte si dalekohledy a případně fotoaparáty – pozor však, aby vám ze stezky nespadly dolů. 

TOP místa na fotografování

  • Stone Town na Zanzibaru: Zanzibarské „Kamenné město“ je učiněným klenotem ve staré části Zanzibar City. Není také divu, že je součástí světového dědictví UNESCO. Až se budete procházet zdejšími uličkami, nezapomeňte vytáhnout fotoaparát. Staré a oprýskané budovy s dřevěnými vchody jako by vás zvaly na cestu do minulosti. Fotografovat můžete ale i velmi čilý Darajani Market, což je hlavní bazar/trh ve Stone Town.
  • Kilimandžáro: tato hora je občas přezdívaná jako „Střecha Afriky“ – ostatně je nejvyšší v Africe. Abyste získali ty zdaleka nejlepší snímky, vydejte se například po Lemosho Route, která vede ke Kilimandžáru přes úrodný deštný prales nebo náhorní plošinu Shira.
  • Národní park Serengeti: zdejší nekonečné travnaté pláně poseté různými druhy divoké africké zvěře jsou perfektní scenérií pro zhotovení unikátních snímků. Je libo fotka lvice odpočívající na stromě, nebo dáte raději přednost snímku opodál se pasoucího stáda zeber? Ať už zvolíte cokoliv, získáte učiněný foto poklad. Skvělé fotografie pak vytvoříte mimo jiné i po dohodě s místními domorodci (Masaji) – jejich pestré oděvy dokonale kontrastují s okolní zelení. 
  • Kizimkazi: jedná se malou rybářskou vesnici na Zanzibaru, která je jako dělaná k pozorování delfínů skákavých. Mějte tedy fotoaparáty nastartované včas! Snímky těchto fascinujících zvířat nad vodní hladinou se stanou rozhodně hitem. 

TOP trasy pro pěší turistiku

  • Túra na Mount Meru: pokud se chcete aklimatizovat na vysokohorskou turistiku před výšlapem na Kilimandžáro, absolvujte cestu na horu Meru, která je druhá nejvyšší v Tanzanii. Trasa je středně náročná, její zdolání trvá zhruba 3 až 4 dny a měří tam i zpět asi 45 km. Cílem je vrchol Socialist Peak, jenž se nachází ve výšce 4 555 metrů a dostanete se k němu po Momella Route.  
  • Túra na Mount Kilimanjaro: nadšenci do turistiky a dobrodružní horalové budou chtít jistě pokořit nejvyšší africkou horu Kilimandžáro. Pro výstup nepotřebujete žádné speciální horolezecké vybavení ani zkušenosti. Žádoucí je však dobrá fyzická kondice. Trasa je dlouhá tam a zpět 37 km a patří mezi středně náročné. Její zdolání vám bude trvat přibližně 5 až 9 dní. Túra začíná u bran Národního parku Kilimandžáro, kde se příznivci horských treků oficiální přihlašují k výstupu a berou s sebou nosiče a průvodce z místních komunit. K vrcholu Uhuru Peak (5 895 m) směřuje hned šest tras a je jen na vás, jakou si vyberete. Nejjednodušší jsou Marangu Route a Rongai Route. Trasa Lemosho je nejmalebnější, ale také jedna z nejnáročnějších. Mezi turisty je pak nejoblíbenější sedmidenní Machame Route – počítejte zde ale s vyšším množstvím lidí. 
  • Túra k sopce Ol Doinyo Lengai: aktivní sopka Ol Doinyo Lengai se nachází asi 240 km od města Arusha. Mezi Masaji je známá jako „Hora Boží“ – místní ji připisují nebeský původ a chodí se k ní modlit za lepší život i počasí. Trasa k sopce je náročná/dokonce náročnější než na Kilimandžáro a měří tam i zpět něco málo přes 11 km. Její zdolání vám zabere v průměru 6 až 12 hodin. Geologové tuto sopku považují za jednu z nejzvláštnějších na Zemi, neboť na poměry klasických sopek produkuje o dost chladnější černou lávu s nízkou viskozitou (má „jen“ 500 až 700 °C). Cesta k vrcholu vede přes sopečný popel a štěrkový povrch na strmých svazích. Pěší turisté začínají s trekem obvykle kolem půlnoci a postupují velmi pomalu. 
  • Túra Národním parkem Udzungwa Mountain: jedná se o oblíbený safari park s pestrými druhy rostlin i ptactva, který je dostupný pouze pěšky. Návštěvníci mají na výběr několik tras ke zdolání. Nejkratší je túra Sonjo, která trvá jen hodinu. Nejdelší pak je stezka Lumemo, jež zdoláte za cca 6 dní. 

DOPRAVA 

Do Tanzanie se dostanete letecky z Letiště Václava Havla v Praze. Aerolinky jako například flydubai, KLM, Turkish Airlines, Lufthansa, Emirates, Ryanair, Qatar Airways nebo EgyptAir a další zajišťují lety nejčastěji do měst Dar es Salaam (Julius Nyerere International Airport – DAR) a Arusha (Kilimanjaro International Airport – JRO). Letadla však létají z Prahy i na ostrov Zanzibar (Abeid Amani Karume International Airport – ZNZ), který je mezi turisty velmi oblíbený. Počítat ve všech případech musíte s jedním až třemi přestupy během letu. V průměru trvá samotný let z ČR do Tanzanie zhruba 13 až 15 hodin, záleží však na přesném cíli a zvolené aerolince – cestovat můžete s více mezipřistáními klidně i přes 20 hodin. 

Kromě Letiště Václava Havla v Praze můžete zvolit k odletu do Tanzanie i některá německá či rakouská letiště, jako například to ve Frankfurtu nad Mohanem, Berlíně, Hamburgu, Mnichově anebo ve Vídni, Salzburgu a Innsbrucku. Na Zanzibar je pak možné odletět i z brněnského letiště. 

Letenky

Pokud se rozhodnete strávit dovolenou v Tanzanii či na Zanzibaru, rezervujte si letenky ideálně 3 až 6 měsíců předem – můžete tak získat lepší ceny. Jen pro informaci: za zpáteční letenku do Dar es Salaam zaplatíte řádově od 19 000 do 29 000 Kč/osobu. Vždy však záleží na preferované aerolince i zvoleném termínu. Na ostrov Zanzibar pak pořídíte zpáteční letenku za osobu v průměrné cenové relaci od 16 000 do 35 000 Kč. 

Vnitrostátní lety

Mezi jednotlivými oblastmi Tanzanie se můžete pohybovat i prostřednictvím vnitrostátních letů. Ty spojují velká města (Arushu, Dar es Salaam) s okolními ostrovy, jako jsou Zanzibar, Mafia a Pemba. Letenky lze rezervovat online u vnitrostátních aerolinek – mezi ty nejznámější patří: ZanAir, Coastal Aviation, Safari Airlink, Precision Air, Air Tanzania, Regional Air, Fastjet, As Salaam Air a Auric Air. Počítejte však, že komfort na tanzanských letištích nemusí být srovnatelný s tím, na co jste zvyklí v Evropě – ale i přes nižší kvalitu poskytovaných služeb je vše důležité k dispozici, tj. jako taxi doprava, informační přepážky, toalety, bankomaty či restaurace. 

Automobil

Tanzanie má rozsáhlou silniční síť, která pokrývá téměř 90 tisíc kilometrů. Avšak jen 15 % tanzanských silnic je asfaltových. Proto v zemi sedněte za volant jen tehdy, pokud jste zapálený řidič a opravdový dobrodruh. Jízdu na neudržovaných vozovkách pak zvládne levou zadní místní řidič, který může sloužit také jako neoficiální průvodce v destinaci. Jeho služby můžete využít v rámci pronájmu automobilu 4x4, užijete si tak více pohodlí. Půjčovny vozů najdete ve větších městech, jako jsou Arusha a Dar es Salaam. Předložit musíte buď řidičský průkaz v angličtině anebo mezinárodní řidičský průkaz, nežli vám automobil zapůjčí. TIP: pokud parkujete zapůjčený vůz kdekoliv v Tanzanii, nikdy v něm nenechávejte cennosti. Také jej zamkněte a pečlivě zavřete okénka – předejdete tak případným krádežím. Proti zlodějům mohou ovšem vůz také ohlídat (za menší poplatek) místní strážníci nebo průvodci.

Autobusy

Autobusová doprava patří v Tanzanii k těm nejlevnějším. Hlavní autobusový terminál John Magufuli Bus Terminal ve městě Dar es Salaam vyexpeduje denně až 3 tisíce autobusů do všech koutů země. Právě zde také najdete prodejnu jízdenek. Tento způsob dopravy je poměrně rychlý, pokud jej využíváte na hlavních meziměstských tratích. Cesty vedlejšími silnicemi jsou však o dost pomalejší a počítat musíte v tomto případě i s častými zastávkami. Autobusem se dostanete z Dar es Salaamu nejen na pobřeží Tanzanie a do ostatních tanzanských měst, ale i do sousedních zemí, jako je Keňa, Uganda a Rwanda. Zdaleka nejpohodlnějšími a nejspolehlivějšími autobusovými společnostmi v Tanzanii jsou Kilimanjaro Express, Dar Express, Shabiby Line a Ratco Express. 

V rámci města Dar es Salaam pak můžete cestovat rychlým tranzitním systémem zvaným Bus Rapid Transit (BRT). Tyto do modra zbarvené autobusy jezdí ve vyhrazených pruzích a šetří mnoha obyvatelům Tanzanie i turistům čas. 

Vlaky

Vlaková doprava v Tanzanii je též levná, avšak může být méně spolehlivá. Železniční síť provozuje v zemi například Tanzania Railways Corporation (TRC). Ta také zajišťuje spoje na trase Dar es Salaam – Kigoma, Dar es Salaam – Arusha anebo příměstské vlakové spoje v Dar es Salaamu. Pakliže zvolíte tento druh přepravy, raději si kupte jízdenky 1. a 2. třídy, které vám poskytnou větší komfort při cestování (Wifi a palubní catering). Další africkou společností poskytující expresní služby a vlakové spoje mezi Dar es Salaamem v Tanzanii a Kapiri Mposhi v Zambii je Tanzania-Zambia Railway Authority (TAZARA). K dispozici jsou v tomto případě také jízdenky 1. až 3. třídy – jestli budete chtít cestovat ve vyšší třídě, rezervujte si lístky jeden až dva dny předem. 

Taxíky 

Dalším způsobem, jak se přepravovat po velkých tanzanských městech, je využití taxi. To snadno přivoláte na letištích, autobusových či vlakových nádražích a u nákupních center. Tanzanské taxíky poznáte podle bílé karoserie – někdy mají i viditelné označení TAXI. Mějte také na paměti, že taxikáři v Tanzanii nepoužívají taxametry, proto musíte cenu sjednat ještě před cestou. Na letišti v Dar es Salaamu nebo na Zanzibaru můžete také najít orientační ceníky, které mohou sloužit jako určité vodítko při smlouvání ceny jízdného. Co se týká soukromých provozovatelů taxi služeb, kteří jezdí třeba pro známý Uber, tak ty hledejte zejména ve městě Dar es Salaam. Uber sice v roce 2022 na nějaký čas své služby v Tanzanii pozastavil, nyní (k roku 2023) by však měly fungovat. 

Další způsoby dopravy 

V Tanzanii jsou ovšem k dispozici i další formy dopravy. Využít můžete také trajekty a vodní taxíky. Ty převážejí cestující z pevniny na ostrovy Zanzibar nebo Pemba. Spoje mezi Dar es Salaamem a Zanzibarem zajišťuje například společnost Azam Marine. Lístky na trajekt se pak obvykle platí v amerických dolarech. Jízdu trajektem lze krom jiného využít i k cestování podél břehů Viktoriina jezera a jezera Tanganika. Doporučení: trajektem necestujte za špatného počasí a také se ideálně držte pouze denních spojů. Trajektem ale dopravní možnosti v Tanzanii zdaleka nekončí. Nabízí se totiž i tzv. dalla dalla (sdílené minibusy), boda boda (motocyklové taxi) či známé tuk tuky. 

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Pokud máte doma potomky a přemýšlíte nad rodinnou dovolenou v Tanzanii, určitě pečlivě zvažte všechna pro a proti. Prvně je nutné vzít v potaz věk dětí. Ty, kterým je do osmi let, se totiž mohou v zemi tak trochu nudit a vytvořit dusnou atmosféru při cestování na safari s cizími lidmi, či narušit zážitek z pozorování okolní krajiny. Také mohou svou rozjívenosti vystrašit divoká zvířata. Když už se však rozhodnete ty nejmenší vzít za dobrodružstvím, důkladně je zabavte, tj. pořiďte jim vlastní dětské fotoaparáty, dalekohledy a třeba i seznamy nejrůznějších afrických zvířat k lepšímu rozpoznávání jednotlivých druhů. Cestování do Tanzanie s teenagery pak bude o něco jednodušší.Větší děti totiž safari a další přidružené výlety mohou náramně bavit! Krom jiného si dospívající také lépe uvědomují případná rizika spojená s pobytem v divočině. 

Obecným benefitem cestování s dětmi do Tanzanie může být také to, že získáte v některých letoviscích slevy na ubytování či jiné služby (vybrané hotely dokonce ubytovávají dítka do šesti let zdarma). 

Dále berte na vědomí (bez ohledu na věk dětí), že poletíte do exotické země. Proto nepodceňte přípravy týkající se očkování a balení potřebných věcí, jako jsou pleny, sušené mléko, přesnídávky, trvanlivé svačinky, ochranné pomůcky proti slunci, repelenty a podobně – tyto vybrané potřeby mohou být v Tanzanii poněkud předražené. Dítka mívají rovněž citlivější zažívání, proto by rozhodně neměly pít vodu z tamějších kohoutků (pouze tu balenou) a konzumovat jídlo plné ochucovadel a koření, které je určené běžně pro dospělé. Jestliže nepodceníte poctivou přípravu, jistě si celá rodina užijete báječnou zábavu!

TOP atrakce/zážitky v Tanzanii pro rodiny s dětmi

  • Zajeďte si ke kráteru Ngorongoro a pozorujte divokou zvěř. Úrodná půda v tomto kráteru přeje výskytu pestrých druhů zvířat – obdivovat tedy můžete na relativně malé ploše slony, buvoly, lvy, zebry a další úchvatnou faunu. 
  • Objevte s dětmi aquapark Kunduchi Wet "N" Wild Water Park ve městě Dar es Salaam. Celá rodina si užije báječnou zábavu na obrovských tobogánech, v bazénech anebo dokonce při jízdě na čtyřkolkách. K dispozici jsou ovšem při vyhládnutí i četné restaurace. Vyžití je zde více než dost, tak neváhejte a stravte třeba celý den na tomto příjemném místě. 
  • Pokochejte se vodopády Materuni a užijte si přírodní koupání. Tento přírodní zázrak najdete v malé stejnojmenné vesnici Materuni, která se nachází asi 45 minut autem od obce Moshi (pod okrajem Národního parku Kilimandžáro). V místních vodách si můžete s dětmi i zaplavat, počítejte však s tím, že jsou poměrně ledové, tj. k využití spíše pro ty otužilejší. Připadnou hodnotou v této lokalitě je i to, že se dozvíte zajímavé informace o pěstování kávy od tamějších obyvatel Chagga.
  • Prozkoumejte pláže na Zanzibaru a Stone Town. Pokud chcete s dětmi skutečně relaxovat a užívat si ničím nerušené vodní radovánky či slunění, zajeďte si na ostrov Zanzibar! Zdejší pláže s jemným běloskvoucím pískem jsou naprosto fantastické. A když budete nasyceni zážitky z potápění a šnorchlování, můžete si zajít i do starého města Stone Town, kde lze objevovat místní historii. Budovy ve Stone Townu jsou vyrobené převážně z korálového kamene, což městu dodává načervenalý nádech. Zážitky pak završí velkolepě i pohledy na tamější opuštěné sultánské paláce, vojenská opevnění či mešity. 

CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI

Pakliže zvažujete dovolenou v Tanzanii a jste již seniorem, nemusíte se při řádné přípravě ničeho obávat. Mějte ale na paměti, že poletíte do exotické krajiny, na jejíž klimatické podmínky se musí organismus po nějaký čas adaptovat. Proto se fyzicky ani psychicky nepřetěžujte, chraňte se před sluncem a noste s sebou léky, které pravidelně užíváte. Ohledně stravování a pití tekutin buďte též obezřetní – pijte ideálně jen balenou vodu a vyhněte se příliš kořeněným nebo neznámým jídlům, jež nejsou dostatečně tepelně zpracovaná (zejména tehdy, pokud máte citlivější zažívání). Dobrou zprávou je také to, že starší lidé se mezi Tanzanci těší velké úctě. Co se pak týká slev pro seniory, ty bohužel Tanzanie v žádném smyslu nenabízí. 

CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM

Dovolená v Tanzanii může být pro handicapované učiněnou výzvou – především pak lidé upoutaní na vozík mohou natrefit na mnoho komplikací týkajících se bezbariérovosti. Celá řada chodníků a silnic totiž není příliš udržovaná (některé cesty jsou dokonce velmi zchátralé). Výlety na safari by však neměly být problém díky přejezdům v automobilech 4x4. Co se týká ubytování, to bezbariérové s rampami, rovnou podlahou, dobře dostupnými sprchami a madly nabízí pouze některé chaty a letoviska – proto je záhodno, aby si lidé upoutaní na vozík zjistili předem možnosti a zajistili všechny speciální potřeby. Řešením může být ostatně i organizovaný zájezd přímo pro handicapované, který je o dost komfortnější. 

LGBTQIA+ KOMUNITA A CESTOVÁNÍ DO TANZANIE

Většina Tanzanců turisty z LGBTQIA+ komunity respektuje, tj. nijak nediskriminuje. Přesto je ale nutné dodržet jistá společenská pravidla – tedy vyvarovat se veřejným projevům náklonnosti, což ostatně platí i u heterosexuálních párů. Takovéto chování může být zejména na pobřeží Tanzanie a na Zanzibaru (obě lokality jsou převážně muslimské) odsuzované. Co se pak týká homosexuality v zemi, je mezi tamějšími obyvateli stále nezákonná a hrozí za ni i dlouhé vězení. 

CESTOVÁNÍ SE PSEM

Do Tanzanie můžete samozřejmě letět i se svým domácím mazlíčkem. Je však nutné vzít v potaz veškerá úskalí cestování se psem, tj. například změnu klimatu či nemožnost vzít psa do vybraných budov, lokalit či památek. Když některé věci pominete a skutečně společně vycestujete, mějte na paměti následující:

  • Váš pes by měl mít jakýkoliv identifikační prvek – tj. buďto implantovaný a registrovaný mikročip (není do Tanzanie povinný) anebo štítek na obojku se jménem a kontaktními údaji na vás. V ideálním případě zajistěte psovi obojí.
  • Váš pes musí být očkován proti vzteklině nejméně 30 dní a nejdéle 3 roky před odletem do Tanzanie. Zajistit však musíte psovi i očkování proti leptospiróze, virové hepatitidě, psince a parvoviróze – k prokázání vakcinace noste s sebou očkovací průkaz. 
  • Jako majitel psa musíte vyzískat od Státní veterinární správy ČR vyplněné veterinární osvědčení pro Tanzanii (od licencovaného veterináře, ne déle jak 14 dní před odletem). Formulář osvědčení v angličtině snadno stáhnete na internetu. 
  • Dále si musíte zajistit dovozní povolení před importem domácího mazlíčka do Tanzanie. Žádosti se posílají na Ředitelství veterinárních služeb v Tanzanii (Director of Veterinary Services in Tanzania) pod Ministerstvem vodního hospodářství a rozvoje hospodářských zvířat (Ministry of Water and Livestock Development) – sídlo jest ve městě Dar es Salaam. Do žádosti je nutné uvést plemeno psa, jeho věk a datum pobytu v Tanzanii. Přiložit musíte i očkovací záznamy. 
  • Krátce před odletem do Tanzanie také požádejte svého veterináře o odčervovací tabletku pro psa proti vnějším i vnitřním parazitům. 

Domácí mazlíčci cestují s majitelem do země buď jako odbavené zavazadlo v kabině anebo jako letecký náklad. Na území Tanzanie mohou vstoupit pouze přes mezinárodní letiště v Dar es Salaamu, tj. Julius Nyerere International Airport anebo přes mezinárodní letiště v Arushe, tj. Kilimanjaro International Airport. Zde také budou vyšetření odborníky, tedy nesmí jevit žádné známky nemoci přenosné na člověka. 

ZDRAVOTNÍ PÉČE 

Systém zdravotní péče se v Tanzanii za poslední roky zlepšil, avšak stále má své mezery. V porovnání s oblastmi Jižní Afriky je o dost slabší. Veřejné zdravotnictví se totiž i dnes potýká s nedostatkem vyškoleného zdravotnického personálu, s omezeným přístupem k odpovídající lékařské technice i nedostatkem finančních prostředků. Místní obyvatelé mají ostatně jeden z nejnižších přístupů k zdravotní péči na světě. Více jak 60 % zdravotnických zařízení je v Tanzanii veřejných (provozuje je vláda) a zbytek patří do soukromého či jiného (obvykle alternativního) sektoru. Zdravotní pojištění se pak týká něco málo přes 30 % Tanzanců a jen kolem 1 % disponuje soukromým zdravotním pojištěním. 

Většina nemocnic se nachází ve velkých tanzanských městech (Dar es Salaam, Arusha), proto lidé z venkovských oblastí musí kvůli zdravotním problémům dojíždět. Platba za ošetření obvykle probíhá v hotovosti. Vážné případy ovšem vyžadují nezřídka kdy převoz do Keni či Jižní Afriky, kde se nachází specializovaná a kvalitnější pracoviště. Pokud jako turisté budete potřebovat ošetřit v jakýchkoliv důvodů, vždy volte jen soukromá zařízení – ta jsou ale drahá, proto se bez kvalitního pojištění neobejdete. Více informací na téma „Zdravotnictví v Tanzanii“ si můžete přečíst také na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ 

V Tanzanii se bez cestovního pojištění neobejdete, i když není povinné. Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně doporučuje sjednat si pojištění u renomované pojišťovny, které zajistí bezproblémové ošetření v zemi, v případě jakýchkoliv zdravotních komplikací. Vhodné je také disponovat kreditní kartou, která je garancí solventnosti zraněného či nemocného turisty. Celá řada pojišťoven pak také poskytuje doplňkové služby, jež zahrnují například pojištění storno poplatků za zrušenou dovolenou anebo pojištění odpovědnosti. Se sjednanými službami bývá standardně k dispozici i telefonická asistenční služba pro případy nouze. 

STRAVOVÁNÍ 

Tanzanie je doslova rájem pro milovníky mořských plodů. Země totiž disponuje až 800 km pevninského pobřeží Indického oceánu i velkým množstvím ostrovů. Hodovat na krevetách, kalamárech, humrech a masitých rybách tedy můžete třeba ve městě Dar es Salaam, Tanga či na ostrově Zanzibar. Tanzanská kuchyně je pak směsicí arabských, indických, malajských či portugalských vlivů. V mnoha pokrmech tak ucítíte i rozmanité koření, jako například hřebíček, koriandr, kari, kmín, chilli, pepř nebo skořici. Na Zanzibaru zase můžete ochutnat vynikající svahilskou kuchyni, pro kterou je typické používání kokosového mléka při vaření (lahodné jsou třeba krevety či ryby s rýží). A jaké suroviny na jídelníčku Tanzanců uvidíte nejčastěji? Je to především již zmíněná rýže, ale také ovoce a obiloviny. Maso bývá vyhrazené spíše pro výjimečné příležitosti a jí se primárně to kuřecí a rybí. 

Typické tanzanské speciality 

Až vám v Tanzanii vyhládne při dobrodružném putování, nezapomeňte ochutnat místní speciality, jako třeba:

  • Ugali: jedná se o nejběžnější tanzanskou přílohu ve formě bílé a husté kukuřičné kaše, která by se neměla lepit na prsty. Tanzanci tuto kaši z kukuřičné mouky, soli a vody formují mezi prsty do tvaru koule a palcem dotvarují do jakési jedlé „lžičky“. Přílohu pak namáčí do různých masových či zeleninových omáček s dušeným masem a jedí. Ugali se však podává občas i s kyselým mlékem. 
  • Mchicha: jedná se o nejoblíbenější jídlo mezi Tanzanci. Potěšeni z něj budou vegetariáni, neboť se připravuje jen z listového špenátu, strouhaného kokosu, kokosového mléka, arašídového másla, rajčat a cibule. Pokrm se podává nejčastěji s vařenou rýží anebo s kaší ugali.
  • Mshikaki: jedná se o oblíbené pouliční jídlo, které sestává z kousků grilovaného hovězího, kozího či skopového masa na jehle (připomíná špízy). Maso je před úpravou marinováno ve směsi lahodného koření a bylinek. 
  • Mchuzi wa samaki: jde o svahilské jídlo, které se připravuje vařením ryby (obvykle mořský okoun či treska) spolu s cibulí, česnekem, kari, rajčaty, olejem, vodou a citronovou šťávou. Hotový pokrm se pak dochutí čerstvým nasekaným koriandrem a podává se s vařenou rýží. 
  • Zanzibar pizza: s italskou pizzou nemá příliš podobností – připravuje se totiž z nekynutého velmi tenkého těsta, které se plní buď hovězím nebo kuřecím masem a také mořskými plody, zeleninou, sýrem, majonézou anebo vejci. Zanzibarská pizza se pak po naplnění utěsní těstem a smaží na rozpálené plotně s ghí z obou stran dozlatova. Na místním trhu jsou k dostání i sladké variace s banány, čokoládovou pomazánkou, mangem či arašídovým máslem. 

V Tanzanii se však nabízí daleko více skvělých jídel, které stojí za ochutnání! Nezapomeňte také na pouliční jídla, jako například Chipsi Mayai, což jsou vlastně hranolky ve vaječné omeletě, anebo okuste lahodnou polévku Urojo, která se vaří z čirokové mouky a bývá doplněná o mnoho jiných dobrot – o smažené hobliny z manioku, hovězí špíz, bramborové kuličky obalené v těstě, koriandr, kokosové chutney, tamarindovou omáčku atd. Je to kulinářský skvost, jenž prodávají nejen v Tanzanii ale hlavně na Zanzibaru. 

Dezerty a ovoce 

Milovníci sladkého si v Tanzanii též přijdou na své. Objevte třeba chutě velmi sladkého dezertu zvaného Kashata, který se vyrábí z cukru, mléka, arašídů, skořice a muškátového ořechu. Bločky této laskominy se podávají nejčastěji s černou neslazenou kávou. Velmi chutný a osvěžující je také krémový a pěnivý nápoj Chai ya Maziwa, jenž se vaří ze zázvoru, skořice, hřebíčku či čaje masala a doplňuje se o čerstvé kravské mléko. 

Pokud pak holdujete spíše zdravějším sladkostem typu čerstvé ovoce, můžete si v Tanzanii dopřát skutečně kvalitní ananas, mango, avokádo, maliny, banány, vodní melouny či pomeranče. Natrefit na tanzanských trzích však lze i na jiné (pro vás možná neznámé) druhy ovoce, jako např. masuku, mbula či madonga a ukwaju (tamarind indický). 

TOP restaurace 

  • Levnější: pokud se chcete v Tanzanii najíst levně a chutně, zamiřte třeba do restaurace George’s Tavern ve městě Arusha. Zaměřená je zejména na řeckou kuchyni, dopřát si zde ale můžete i výtečné mořské plody, vegetariánské pokrmy, pizzy, kebaby, steaky, burgery – zkrátka vše, na co si vzpomenete! V podniku vás vyjde jídlo pro jednu osobu v průměru na cca 180 až 270 Kč (20 000 až 30 000 TZS). V podobné cenové relaci se pak najíte i v restauraci Waterfront (Dar es Salaam, hotel Slipway), kde nabízí nejen místní ale i mezinárodní pokrmy. Krom jiného si zde užijete i božský výhled na oceán. 
  • Střední kategorie: za stále přijatelné ceny (v přepočtu za cca 200 až 500 Kč za hlavní jídlo/os.) se také najíte v zážitkové restauraci Akemi Revolving Restaurant, která se nachází v největším tanzanském městě Dar es Salaam. Najdete ji ve zdejší nejvyšší budově a získáte v ní nezapomenutelný zážitek! Restaurace je totiž otáčivá, a tak můžete při konzumaci lahodných pokrmů (na výběr jsou např. mořské plody i jídla italská či indická) sledovat panoramatické výhledy na město. 
  • Luxusní: pakliže stojíte o výjimečný gastronomický zážitek v Tanzanii a jste ochotni za něj také náležitě zaplatit, pak vyrazte do Arushy – právě zde se nachází luxusní restaurace Machweo v hotelu Onsea House. Místní šéfkuchař Alex Janssens se vám postará o opravdu delikátní menu, na které budete s chutí dlouho vzpomínat. Obdobný gurmánský zážitek však budete mít i v podniku Jahazi, který se ukrývá v luxusním hotelu Serena (centrum Dar es Salaamu). Zdejší restaurace je proslulá těmi nejlepšími mořskými plody.

Nápoje

Základním nápojem je samozřejmě voda, kterou byste však neměli v Tanzanii raději pít z kohoutku (pokud není převařená, filtrovaná nebo upravená jódovými tabletami). Pozor si také dejte na led z nečištěné kohoutkové vody a ovocné šťávy ředěné touto vodou. Váš organismus může na nezvyklé složení zareagovat trávicími obtížemi. Proto vsaďte spíše na vodu balenou, která je široce dostupná v městských oblastech. Do odlehlých lokalit pak vozte filtr či jódové čistící tablety (anebo dostatečné zásoby vod balených). Krom vody si pak můžete v zemi dopřát i lahodnou tanzanskou kávu, různé ovocné džusy, kokosovou vodu z ořechu, známé světové značky limonád či přímo africkou limonádu Sparletta. Zdaleka nejoblíbenější mezi Tanzanci je příchuť piniový oříšek (chutná však jako směs kokosu a ananasu). Největším hitem místních je ovšem čaj (chia), který se připravuje s různých druhů koření a konzumuje se podobně jako indický čaj.

Alkoholické nápoje 

  • Pivo: v Tanzanii je populární značka Serengeti, Safari, Kilimanjaro, Ndovu, Tusker anebo domácí banánové pivo (vyrábí se z červených banánů, chininové kůry a naklíčeného prosa). 
  • Konyagi: jedná se o silnou lihovinu s příjemně sladkou vůní (voní po skořici a vanilce), která má 35 % alkoholu. Na Zanzibaru se z ní vyrábí mnoho koktejlů, protože je levná. Pít ji však můžete i samotnou. Příchuť má spíše citrusovou. 
  • Víno: Tanzanie je druhým největším producentem vína v subsaharské Africe – ochutnat v zemi tedy můžete například skvělé červené víno Sharye či Makutupora. Místnímu trhu ovšem vévodí především sladká dezertní vína anebo víno banánové, což je čirý perlivý nápoj s jemnou nasládlou chutí a s dlouhou trvanlivostí. Lze jej koupit i v tamějších supermarketech. 

TOP bary/kluby v Tanzanii

  • High Spirit Lounge Bar (Dar es Salaam): v jedenáctém patře budovy IT Plaza v Dar es Salaamu najdete moderní bar, odkud budete mít úchvatné výhledy na oceán. Podnik svým návštěvníkům nabízí i skvělou středomořskou kuchyni, široký výběr drinků nebo africkou a západní hudbu, která vás rozhodně rozpohybuje. V pondělí je bar uzavřený, v úterý, středu, čtvrtek a neděli je zde otevřeno od cca 16:00 do 24:00 a v pátek + sobotu od 16:00 do páté ráno. 
  • Triple A Nightclub (Arusha): pokud zamíříte do Arushy, zastavte se v tomto nočním klubu, který platí za nejlepší a největší v oblasti. Najdete jej na předměstí Sakina a nabídne vám všestranné možnosti zábavy. Podnik je vybaven nejen barem, restaurací a salonkem, ale také obrazovkami pro nadšence do sledování sportovních utkání. Užít si zde můžete i živá vystoupení různých kapel a zatančit si. Otevřeno je v klubu od 18:00 do 24:00 každý den. 
  • CHE Rock Bar & Restaurant (Zanzibar): ostrov Zanzibar nabízí též mnoho možností pro noční zábavu! Zavítat můžete třeba do tohoto rockového hudebního klubu, který se nachází v oblasti Nungwi. Zde si užijete karaoke, chutné drinky a jídlo, rockovou hudbu i sledování živých sportovních přenosů. Otevřeno mají každý den od 16:30 do 24:00.

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

V Tanzanii je kouření na veřejnosti a pracovištích zakázané, většina hotelů, barů a restaurací však poskytuje vyhrazené prostory pro kuřáky. Zakoupit cigarety či jiné tabákové výrobky pak mohou v zemi pouze lidé, kterým je 18 a více let. Alkohol na veřejnosti by se popíjet neměl, k tomu jsou předem určené restaurace, bary a hotely. Alkoholické nápoje jsou pak k dostání i v mnoha tanzanských supermarketech. Výjimkou bývá pobřeží země a Zanzibar, kde mimo velká letoviska alkohol mnohé muslimské podniky nenabízejí. Zákonný věk pro prodej a pití alkoholu v Tanzanii je určen na 18 let a více. 

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY

Měnou v Tanzanii je tanzanský šilink (zkratka TSh a TZS). V oběhu jsou mince v nominální hodnotě 50, 100, 200, 500 TZS a bankovky v hodnotě 500, 1 000, 2 000, 5 000 a 10 000 TZS. Směnit peníze na tanzanské šilinky můžete přímo v tanzanských bankách a směnárnách (nikdy tak nečiňte na ulici). Nejvýhodnější je směna z USD na TZS (aktuální směnný kurz k roku 2023 je následující – 1 USD = 2465 TZS). České koruny si tedy rozměňte ještě v tuzemsku na americké dolary. Jen pozor, abyste dostali bankovky vydané po roce 2006, ty starší nemusí banky v Tanzanii přijmout. Dobré také je, že na mnoha turisticky vytížených místech v destinaci lze platit kromě tanzanských šilinků i přímo dolary. 

Hotovost mějte vždy u sebe, hodí se nejen bankovky (tanzanské šilinky či americké dolary) ale i mince. Využijete je zejména v supermarketech, v menších obchodech, na trzích, na safari, v menších restauracích a na spropitné v případě spokojenosti se službami. 

Platební karty a bankomaty

V turisticky exponovaných místech Tanzanie jsou běžně přijímány platební karty VISA a Mastercard. Co se týká bankomatů, ty lze využít primárně ve velkých městech – najdete je například v Dar es Salaamu, Arushe či Moshi. Na Zanzibaru se vyskytují bankomaty pouze na letišti a kolem oblasti Stone Town. Ostrovy Pemba a Mafia nemají žádné. Použít lze k výběru tanzanských šilinků z bankomatu nejen debetní ale i kreditní karty. Velmi doporučované je vytisknutí a uschování lístku z výběru. Limity pro výběry v městských bankomatech jsou obvykle nastaveny na 400 000 TZS, ty venkovské je mají nižší. Nejspolehlivější jsou pak v Tanzanii bankomaty Barclays. 

Upozornění: než začnete v Tanzanii platit svou platební kartou, či vybírat peníze z bankomatů, informujte svou tuzemskou banku. Předejdete tak blokacím pro banku podezřelých transakcí. Také je důležité mít na paměti, že ne všechny tanzanské bankomaty jsou funkční (mohou být v režimu off-line nebo prázdné), proto mějte vždy u sebe dostatek hotovosti.

Spropitné

Pro mnoho Tanzanců pracujících ve službách (servírky, číšníci, průvodci na safari, taxikáři, řidiči) je spropitné významnou součástí příjmu. Pokud tedy budete se službami spokojeni, neostýchejte se jej v přiměřené výši předat. Spropitné se v zemi dává buď v tanzanských šilincích anebo v amerických dolarech. Pokud si nejste jistí, jak vysoké dýško přenechat, níže uvádíme několik tipů:

  • Výlet a ubytování na safari: spropitné pro průvodce se obvykle pohybuje kolem 10 USD za osobu a den. Pokud se ubytujete v safari chatě, můžete zaměstnancům při spokojenosti nechat od 10 do 20 USD za osobu a den. 
  • Restaurace a bary: v Tanzanii je obvyklé spropitné 10 až 15 % z celkové útraty v restauraci, barmanovi pak můžete předat 10 % z účtu + 2 USD za drink. 
  • Řidiči na safari: spropitné uvítají v místní měně, tj. tanzanských šilincích (předat můžete za den cca 17 200 až 19 700 TZS, což je ekvivalent 7 až 8 USD). 

Nakupování

Jako každá exotická africká země, i Tanzanie přitahuje pozornost turistů, co se týká nakupování – a to zejména na místních tradičních trzích. Právě na nich totiž můžete skvěle poznat kulturu tamějších obyvatel. Kromě jiného zde natrefíte i na daleko lepší ceny za zboží než v tanzanských nákupních centrech. Nejzajímavějšími místy pro nákupy jsou Dar es Salaam, Arusha anebo také Stone Town na Zanzibaru.

Kam vyrazit za TOP nákupy (trhy a obchodní domy)

  • The Tanzania Experience: toto místo v Arushe (Blue Plaza) je v podstatě muzeem, kde můžete vidět na vlastní oči modrofialový polodrahokam tanzanit. Jeho těžba probíhá na úpatí hory Kilimandžáro. Klenotníci vám zde vysvětlí, jak přesně se tanzanit těží, řeže, leští a třídí. Součástí muzea je pak i obchod, kde si můžete certifikovaný polodrahokam zakoupit za přijatelné peníze (ceny v Arushe jsou za tanzanit nižší, neboť město je blízko těžební oblasti). 
  • Maasai Market Curio and Crafts: pokud se již budete pohybovat v Arushe, neopomeňte ani tuto prodejnu s produkty z masajské komunity. Zakoupíte zde například korálkové šperky, tkané košíky, červené kostkované přikrývky, obrazy anebo sarong. 
  • GSM Mall Msasani: toto velké nákupní centrum najdete v Dar es Salaamu poblíž americké ambasády. Je místem pro ty největší nákupní fajnšmekry, neboť obsáhne hned několik luxusních obchodů se značkovým oblečením, obuví a doplňky pro ženy, muže i děti. V nejvyšším patře se pak nachází salonek s terasou, kde se můžete občerstvit a užívat si výhledy do okolí města. 
  • Mwenge Woodcarvers Market: v největším tanzanském městě Dar es Salaam nemůžete opomenout ani návštěvu trhu řezbářů na Sam Nujoma Road, kteří zde prodávají dřevěné figurky, dřevěné masky, africké bubny, dřevěné sochy či starožitnosti. Ceny můžete obvykle s prodejci usmlouvat. 
  • Memories of Zanzibar: až zamíříte na kouzelný ostrov Zanzibar, určitě navštivte tuto zajímavou prodejnu se suvenýry na Kenyatta Road (Stone Town). V pestré nabídce poměrně levného zboží najdete třeba CD s africkou hudbou, ozdoby, knihy, řemeslné výrobky, nábytek, oblečení, místní čaje, koření, tanzanskou kávu a jiné lahodné občerstvení. 

Typické tanzanské suvenýry

  • Koření: za tímto specifickým „suvenýrem“ zamiřte jednoznačně na Zanzibar. Zakoupit na mnoha místních trzích můžete voňavý muškátový oříšek, kardamom, vanilku, skořici, hřebíček, kurkumu anebo černý a bílý pepř. 
  • Tanzanská káva: pokud jste učiněným milovníkem kávy, musíte si tento jedlý „suvenýr“ rozhodně z Tanzanie odvézt. V zemi se pěstuje jen čistá arabica. Zakoupit lze nejen kávu mletou, ale i zrnkovou či sekanou. 
  • Ručně vyráběné kožené předměty: v Tanzanii koupíte velmi levně kvalitní kožené výrobky. Za úžasnými opasky, peněženkami, kabelkami, kabelami či koženou obuví zamiřte ideálně do Arushy. 
  • Šperky s tanzanitem: především dámy budou zcela unesené z tohoto autentického tanzanského suvenýru. Tanzanit je modrofialový polodrahokam, se kterým uděláte parádu kdekoliv. Oslnivé náušnice, prsteny či náramky můžete výhodně koupit v The Tanzania Experience (Arusha). 
  • Tradiční tanzanský oděv: zejména na léto se bude hodit tento druh suvenýru z Tanzanie – typickým oděvem Tanzanců je například kanga, což je lehká látka obdélníkového střihu, kterou se obepíná tělo. Zakoupit lze kdekoliv v zemi na trzích. 
  • Dřevořezby a plastiky: sošky rozmanitých tvarů vyrábí ručně Tanzanci z mnoha kmenů. K tvoření se používá nejčastěji ebenové dřevo, které se leští do detailů. 

Jaké ceny čekat?

Níže se můžete informovat o přibližných cenách v Tanzanii (ceny byly použity v rámci města Dodoma):

  • lahev vody (0,33 l): 1 333 TZS (cca 12 Kč)
  • cappuccino: 5 000 TZS (cca 44 Kč)
  • tuzemské točené pivo (cca 0,5 l): 2 000 TZS (cca 18 Kč)
  • lahev vína (střední kategorie): 10 000 TZS (cca 88 Kč)
  • cigarety (20 ks): 4 250 TZS (cca 38 Kč)
  • jídlo v rychlém občerstvení (pro 1 osobu): 25 000 TZS (cca 221 Kč)
  • jídlo v levné restauraci (pro 1 osobu): 15 000 TZS (cca 132 Kč)

Rozpočet

Výše vašeho rozpočtu do Tanzanie se může lišit podle toho, jaký komfort preferujete – při jeho tvoření započítejte druh ubytování, stravování, návštěvy atrakcí, památek a safari, dopravu automobilem či veřejnou dopravou a podobně. Průměrně však utratí běžný turista za jeden den asi 249 123 TZS (cca 2 177 Kč) a za týden pak 1 743 861 TZS (cca 15 235 Kč). 

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL)

Jakmile se rozhodnete pro dovolenou v Tanzanii, zcela určitě budete přemýšlet nad tím, jak zůstat ve spojení se světem a samozřejmě s blízkými. Mezinárodní roaming je v tomto případě velmi nevýhodný, protože za něj zaplatíte vysoké částky. Zejména při delších pobytech se tedy spíše vyplatí pořízení tanzanské SIM karty nebo e-SIM, pokud ji váš mobil podporuje. V Tanzanii působí čtyři operátoři, tj. Vodacom, Airtel, Tigo a Halotel. Zdaleka nejlepší je pak pořízení SIM karty od Vodacomu, má totiž nejlepší pokrytí sítě v zemi. Ceny se pohybují do 1 500 TZS za jednu předplacenou SIM kartu (do 1 USD), avšak k fyzické „SIMce“ si musíte přikoupit data a SMS + minuty pro volání (např. operátor Vodacom nabízí 3 GB dat, 400 minut a 100 SMS na týden za 10 000 TZS – ceny jsou uváděné k 7/2023). 

Tanzanskou SIM kartu lze zakoupit ideálně na jakémkoliv mezinárodním letišti hned po příletu do Tanzanie.Využít pak můžete i oficiální prodejny místních operátorů ve městech či hotely a některé obchody - např. v Dar es Salaamu. Než vám ovšem prodejce SIM kartu předá, musíte předložit cestovní pas. Tento doklad ofotí a nahraje do systému. Také vám bude odebrán otisk prstu a zhotovena aktuální pasová fotografie. Bez tohoto procesu registrace nemůže prodejce vydat SIM kartu. 

Abyste se vyhnuli složitým byrokratickým procedurám či frontám u prodejen SIM karet v Tanzanii, můžete si také pořídit tzv. tanzanské e-SIM – online, již z domova. Nabízí je například Holafly, Airalo nebo Nomad. 

Telefonní signál

Většina turisticky exponovaných oblastí v Tanzanii má pokrytí 4G signálem. Od července 2023 byla přidána také síť 5G, je však omezena jen na centrum města Dar es Salaam a vybrané oblasti na Zanzibaru. Tato síť pak nefunguje na turistických předplacených SIM kartách. Nejslabší síť má operátor Halotel a nejsilnější/nejrychlejší Vodacom. 

POŠTOVNÍ SLUŽBY 

V Tanzanii (a samozřejmě i na Zanzibaru) zajišťuje poštovní služby již od roku 1994 společnost Tanzania Post Corporation známá také jako TPC nebo „Posta Tanzania“ – vlastněna je vládou Tanzanské sjednocené republiky. Po celé zemi disponuje asi 400 pobočkami, které nabízí nejen odesílání dopisů, pohlednic a balíků v rámci vnitrozemí či do zahraničí, ale i peněžní a další přidružené služby. V zemi pak působí i Federal Express nebo DHL.

SPECIÁLNÍ INFORMACE O TANZANII

  • Téměř 30 % Tanzanie tvoří národní parky. Nejznámější a nejoblíbenější je Národní park Serengeti, který je domovem až milionu druhů divokých zvířat. Je také místem, kde lze pozorovat fascinující Velkou migraci stád pakoňů, buvolů, slonů, žiraf, gazel, impal, ohrožených černých nosorožců či leopardů. Velmi populární je ovšem i Národní park Gombe Stream, jenž proslavila zejména doktorka Jane Goodallová (zkoumala šimpanze). 
  • Jezero Tanganika je druhé největší sladkovodní jezero na světě a rozprostírá se nejen v Tanzanii, ale i v Zambii, Kongu a Burundi. Napájeno je minimálně padesáti potoky a řekami, proto je také ceněné pro biologickou rozmanitost. V jezeře žije údajně až 500 druhů ryb – většina z nich zůstává 20 metrů pod hladinou. 
  • Tanzanie je domovem výrazné, chutné i netradiční kuchyně. Pokud chcete zkusit něco „nového“, můžete si v zemi pochutnat dokonce i na krokodýlovi, pštrosovi, antilopě nebo praseti bradavičnatém. 
  • V Tanzanii lze objevovat „dlouhověké“ stromy baobaby. Ty najdete konkrétně v Národním parku Tarangire. Dle všeho se baobaby dožívají až 1 000 let a déle. 
  • Národní park Tarangire však neoslní jen baobaby – zajímaví jsou v něm i stromolezečtí lvi! Není tu tedy výjimkou, že spatříte hned několik těchto majestátních zvířat v korunách stromů. Zatím se nepřišlo na to, proč na stromy lezou (může to být kvůli chladu, mouchám tse-tse anebo prostě jen pro lepší výhled). 
  • Tanzanská vlajka v sobě nese čtyři prvky každodenního života. Zelená představuje krásu přírody, žlutá pak značí naleziště nerostů v zemi, černá představuje lidi a modrá je odkazem velkých jezer. 
  • Věděli jste, že se známý zpěvák Freddie Mercury narodil v Tanzanii – tedy respektive na Zanzibaru v oblasti Stone Town? Jeho opravdové jméno znělo Farrokh Bulsara.  
  • Tanzanie má ve skutečnosti dvě hlavní města. To správní je Dar es Salaam a legislativní jest Dodoma, v té také zasedá parlament. 
  • Tanganika a Zanzibar se od 16. století dostaly pod portugalskou, německou a britskou kontrolu. Až v roce 1961 se osamostatnila Tanganika a v roce 1963 pak Zanzibar. Roku 1964 byl svržen Zanzibarský sultanát a oba státy se spojily v Tanzanii.
  • A ještě jedna kuriozita na závěr – v roce 2016 se uskutečnil dle Guinessovy knihy rekordů nejvyšší závoz pizzy. Doručována totiž byla až na samotný vrchol Kilimandžára. Dodání prý trvalo celé čtyři dny!
Uhuru - nejvyšší vrchol KilimandžáraLev - král zvířat v Serengeti Slon na safari pod vrcholem Kilimandžára Žirafy v národním parku Serengeti Národní park NgorongoroStádo zeber na safari v TanzaniiŽivot u napajedel v Serengeti Safari v Tanzanii z otevřeného džípu Leopard v kourunách stromů v TanzaniiNosorožec na africkém safari Setkání s domorodými kmeny Tyrkysové moře na Zanzibaru
zobrazit zájezdy do Tanzanie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole