Uhuru - nejvyšší vrchol Kilimandžára

Kam jet v Tanzanii

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internet PočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování
Safari je tu vždy vynikající, kulisy jsou dechberoucí. S CK SEN tady strávíte dostatek času, abyste viděli maximum.

Kráter Ngorongoro

Tato bývalá sopka se nachází v pásu známém jako Velká východoafrická příkopová propadlina. Samotný kráter Ngorongoro je zbytek po sopce, která explodovala. Zůstaly zde pouze základy, největší neporušená kaldera, které nyní činí z tohoto místa jedno z nejlepších přírodních divadel světa. Na ploše 260km2 je největší hustota šelem ve volné přírodě na Zemi. Lvi a hyeny zde máte šanci vidět téměř na 100 %. Občas jsou hlášeny i pozorování leopardů, ale ti se ukrývají v lese Lera a na okraji kráteru, kde je hůř spatříte. Na dně kráteru je safari vždy vynikající, přičemž na konci období sucha je hustota zvířat nejvyšší. Tehdy se všech 30 tisíc kusů velké zvěře zdržuje v blízkosti posledních zdrojů vody a Vy tak máte šanci zažít úžasné chvíle uprostřed stáda pakoňů a zeber, sledovat několik set členná stáda buvolů, nebo si jen vychutnávat přítomnost nosorožců matky s mládětem. Jelikož zde těchto prehistorických tvorů je přibližně 35 kusů, velmi se Vám zvyšuje šance je vidět. Samci se zde trvale nezdržují, přicházejí pouze občas, ale samice s mláďaty jsou stálými obyvateli. Naopak slonů je zde méně. Na dně se nacházejí jezera se sladkou i "slanou" vodou. Sladké jezera jsou domovem pro hrochy a ostatní zvířata se sem chodí napájet. Alkalické jezero Magadi je napájeno podzemním pramenem, který s sebou přináší částky sody a je místem, kde se v určitém období zdržuje velká hejna plameňáků. Vidět tuto růžovou záplavu na vlastní oči je nezapomenutelný zážitek. Toto místo by ale i bez takového množství zvířat bylo zajímavé.

Čti více

Stone town

Staré město pulzující fascinující směsí kulturních vlivů, které je vzdáleno jen kousek cesty od rajských pláží ostrova. Pro fanoušky Queenů stojí za zmínku, že se zde narodil zpěvák Fredie Mercury a je zde i dům, kde nějaký čas žil. Většina domů byla postavena v 19. století, kdy bylo město jedním z nejdůležitějších obchodních center oblasti Indického oceánu. Arabská pevnost, katedrála, mešity, množství muzeí a zajímavých historických budov určitě stojí za povšimnutí. Za návštěvu také určitě stojí tržiště Darajami.

Čti více

Jozani Chwaka Bay National Park

Prales Jozani pokrývá asi 5000 ha plochy. Původní les zahrnuje mangrovníky i bažinatý les s 26 druhy endemických stromů a keřů. Žijí zde vzácné endemické opice, antilopy a celá řada dalších velmi vzácných živočichů. V Jozani není pouze původní les, vyskytují se zde i další biotopy – stále zelené křoviny, močály a mangrovníky, které vyrůstají částečně ve vodě. To vše si můžete prohlédnout po naučné stezce nazvané Pete-Jozani Mangrovy Boadwalk, začínající 1 km od hlavní brány parku. Platí se zde sice vstupné, ale kvalitní naučná stezka s visutými lávkami nad různými typy mangrove a průvodcovská služba mile překvapí. Vstup v noci není dovolen.

Čti více

Spice Tour

Výlet za vůněmi vanilky, skořice, muškátového ořechu a hřebíčku. Zanzibar mimo jiné nazývají "ostrovem koření". Proto nezapomeňte navštívit jednu z farem, kde se koření pěstuje a kde můžete vidět, jak jednotlivé koření roste, jak vypadá v původní zelené formě a následně i sušené. Co je nejdůležitější můžete ochutnat i různé druhy exotického ovoce. Výprava za obrovským množstvím různých druhů koření stojí rozhodně za to.

Čti více

Ostrov Changuu (Prison Island)

Ostrov ležící cca 5 km od Zanzibar Town je snadno dostupný loďkou. Je to asi kilometr dlouhý pás země s krásnou písečnou pláží a velkou kolonií želv, které zde nežijí volně v přírodě, ale jsou chovány. V rámci půldenního výletu je možné se tady koupat, šnorchlovat u přilehlých korálových útesů, najíst se v restauraci umístěné v bývalém „vězení“, ale také projít se lesem, ve kterém žijí malé antilopy suni a několik druhů ptáků (např. snovači). Stojí tu také bývalý dům britského guvernéra z 19. století. Anglický název Prison Island odkazuje na věznici, která tu však nikdy nebyla. Byli tu pouze dočasně zadržováni „neposlušní“ otroci. Potom sice Britové postavili budovu, která měla sloužit jako věznice, nakonec ale byla využita jako karanténní stanice při epidemii žluté horečky.

Čti více

Serengeti

Tento park je největším Národním parkem ve Východní Africe. Bez přilehlých chráněných území má rozlohu 14 tisíc km2. Je to místo, kde se odehrává již zmiňovaná velká migrace. Je to typická savana s jednou zvláštností. Tou jsou "Kopjes", sopečné vyvřeliny, tvořící velké balvany naskládané na sebe a bez plánu rozházené po zemi. Zde se ukrývají různé druhy živočichů od lvů, leopardů až po malého, vzdáleného příbuzného slona, Damana skalního. Rovněž jsou to oblíbená místa hadů, jako například krajt. Ty je občas vidět se vyhřívat na ranním slunci. Serengeti v jazyce Masajů, posledních původních obyvatel oblasti, znamená nedozírné pláně. To je to, co se Vám zde jako pohled naskytne. Nedozírné pláně, na kterých uvidíte bezpočet zvířat různých druhů bez náznaku civilizace. Zde se budete cítit jako první objevitelé nových končin. Antilopy, žirafy, sloni, lvi, zebry, zkrátka vše, kvůli čemuž na safari jdete. Za hranicí Serengeti a Maasai Mara je oblast, kde můžete potkat Masaje, pastýře a kdysi obávané válečníky. Tito lidé si stále žijí po svém a odmítají výdobytky našeho moderního světa. Oblékají se do jednoduchého oděvu z jednoho kusu kárované látky, nosí oštěp na ochranu stád proti predátorům a sandály vyrobené z použitých pneumatik a ženou své stáda dobytka za pastvou, nebo vodou.

Čti více

Jezero Ndutu

Právě v okolí tohoto jezera končí největší migrace pakoňů na světě. Zde se rodí desetitisíce mladých zvířat, aby se opět v pozdním jaru - časném létě přesunuli na sever, do národního parku Masai Mara v Keni. Ndutu je místo, kde žije na pláních největší počet gepardů v této oblasti, velký počet hyen, lvů, v okolí jezera v porostu mají útočiště leopardi. A samozřejmě žirafy, gazely, antilopy. A co je nejlepší, dá se tu jezdit mimo cesty - 100% offroad safari a dá se přiblížit ke zvířatům do jejich těsné blízkosti. Samozřejmě tak, aby se neohrozili, nevyrušili. Právě z tohoto místa vznikají ty nejunikátnější záběry i amatérských fotografů, blíže se k zvířatům už jít nedá. Naposledy jsme tu viděli 2x úspěšný lov geparda. Otevřená střecha terénního auta, oči na stopkách, čeká vás něco unikátního!

Čti více

Tarangire, park slonů a baobabů

Zatím nepříliš známý park, který leží na východ od jezera a stejnojmenného parku Manyara, známého pro své hejna plameňáků a lvi lezoucí na stromy. Park Tarangire má však jednu důležitou vlastnost. Nachází se zde poslední, pro zvířata pitná voda v okolí. Když vrcholí období sucha, stahují se sem stáda ze širokého okolí. Ze severozápadu přicházejí až ze 150 km vzdáleného Serengeti a z východu zase z Masajské stepi, jak se jmenuje zatím nechráněné území, kde žije velké množství divoké zvěře spolu s Tanzanskými pastýři a zemědělci. Přes park Tarangire protéká řeka, která drží poslední vodu v širokém okolí. Z tohoto důvodu je v říjnu velmi populární a vyhledávaný. Kromě nosorožců nabízí tento park všechna zvířata, která na savaně a v buši žijí. Další jeho jedinečností je země samotná. Savana a buš, ze které vyrůstají majestátní a tajemné baobaby, dotvářejí už tak úžasnou scenérii. Nejlépe uděláte, když si ráno počkáte u řeky, kde se odehrává život. Sem se přichází každý zvířecí obyvatel napít, popřípadě vyzkoušet štěstí při lovu. Je třeba se dívat i do vysoké trávy vedle cesty, protože můžete spatřit i menší tvory, jako jsou například mangusty nebo jedny z nejmenších antilop světa, 35 cm vysoké Dik-Diky. Pokud jste v Tanzanii právě koncem období sucha, tento park nevynechejte.

Čti více
Zanzibarská pláž

Zanzibar

Fascinující tropický ostrov s nádhernými plážemi, vůní koření a zajímavou historií. Zanzibarské souostroví tvoří více než 120 ostrovů a ostrůvků. Hlavní a největší se jmenuje Unguja (vyslovuj Unguďa). Celý ostrov je korálového původu a vše, co je zde postaveno (kromě moderních budov) je z korálového kamene. Vesničky jsou téměř všude, když není vesnička, je farma a kokosové palmy. Absolutní exotika. Resorty, hotely a penziony jsou rozmístěny pravidelně kolem celého ostrova a v hlavním městě Stone Town. Centrum je chráněno UNESCEM a když se půjdete do města podívat, uvidíte proč. Swahilská architektura doplňována arabskými a indickými motivy je okouzlující. Město si stále drží svou atmosféru, nečekejte uklizené ulice, nebo čistou tržnici. Ta pochází ze 16.století a hodně se v ní nezměnilo. V areálu dnešní anglikánské katedrály byl poslední trh s otroky ve východní Africe a o zrušení tohoto obchodu se zasadil i slavný skotský misionář a objevitel, Dr. David Livingstone. Otrokářskou historii si připomenete v tomto kostele. Nedaleko Stone Town je poslední zbytek původního lesa, Jozani forest. Najdete zde mahagonové stromy staré více než 120 let, 15 metrů vysoké pandanusy a opice guerézy červené zanzibarské, které nenajdete nikde jinde na světě, pouze v tomto lese. Nemá jejich žádná ZOO, ani soukromá sbírka a dostanete se k nim téměř na dotek. Resorty jsou převážně na pobřeží a nabízejí širokou škálu úrovní. Korálový útes kolem ostrova zaručuje klidnou vodu a množství pěkných míst na šnorchlování nebo potápění. Obecně je tento ostrov dokonalým místem na relax na pláži, ale také aktivní odpočinek spojený s poznáváním.

Čti více

Oldupai = Olduvai – kde našli předky člověka

Olduvaiské údolí neboli údolí Oldupai, je známé jako jedno z významných antropologických nalezišť. Název pochází z masajského jména, což v překladu znamená místo divokého sisalu (rostlina - Sanseviera). Nachází se na území přírodní rezervace Ngorongoro, téměř u hranice s národním parkem Serengeti. Údolí není nijak zajímavé, pohled na něj vylepšuje skála jménem Castle (hrad). Místo je významné spíše jako naleziště. Německý lékař a archeolog Wilhelm Kattwinkel zde v roce 1911 objevil větší množství zajímavých nálezů patřících vyhynulému koni. Hans Reck, inspirovaný těmito nálezy, se vydal na vlastní průzkum v roce 1913. Našel zde kromě zvířecích pozůstatků i ostatky hominidů. Ty byly později vyhodnoceny jako 17 000 let staré. Na základě tohoto byly plánované čtyři výpravy, které však překazila první světová válka. V roce 1931 se sem vydal Louis Leaky spolu s Reckem a dalšími odborníky. Předpokládali, že by toto místo mohlo být bohaté na nálezy. Našli množství pracovních nástrojů a kosterních zbytků. Leakyho manželka Mary se také zúčastnila řady výprav do této oblasti, první v roce 1935. V roce 1959 tu našla unikátní kostru a lebku. Patřily druhu, který zařadili do rodu Zinjanthropus a dostal druhové jméno Boisei. Později ho správně přeřadili a dostal jméno Paranthropus boisei. Nesprávně se mu také říká Australopithecus boisei. Dostal přezdívku Nutcracker man (člověk louskající ořechy), což odráželo jeho silné čelisti, kterými drtil skořápky ořechů rostoucích v okolí. Postupem času zde našli téměř všechny vyhynulé hominidy, kteří v oblasti pravděpodobně žili, včetně Homo habillis, Homo erectus, Homo ergaster a podobně. Na místě nálezů stojí nově otevřené muzeum, kde si můžete několik originálních exponátů prohlédnout. Množství z původních nálezů se dostalo do světových muzeí a tu zbyly jen kopie, získáte tady však představu, jaké druhy hominidů či zvířat zde žili. Většina návštěvníků nemá na toto místo čas, spěchají z Ngorongoro do Serengeti nebo opačně, my v CK SEN však víme, že tato zastávka má cosi do sebe a zaslouží si naši pozornost.

Čti více

Natron – hnízdiště plameňáků

Uprostřed nehostinné krajiny na severu Tanzanie, na hranici s Keňou, se nachází zásadité (alkalické) jezero Natron. Jezero je největším pravidelným hnízdištěm plameňáků malých (Phoeniconaias minor). V nejlepších letech sem přilétá až 1 milion hnízdících párů. Přibližně 35 % mláďat se dožije dospělosti. Natron je jedním z posledních velkých hnízdišť, druhým je jezero Magadi v Keni, pár desítek kilometrů severně. Jezero má proměnlivou rozlohu. Jediným přítokem je říčka Jižní Ewaso Ng

Čti více

Dar es Salaam

Největší město Tanzanie rozkládající se na východním pobřeží a také centrum svahilské kultury i moderního života – to je Dar es Salaam. Z arabštiny se jeho název překládá jako „Přístav míru“ nebo „Domov míru“. Jeho břehy omývá rozlehlý Indický oceán a předměstí pokrývají zelené plochy. Před dávnými časy bývalo toto dnes významné přístavní město rybářskou vesnicí. Až se na tomto zajímavém místě ocitnete, nezapomeňte navštívit jednu z místních nejznámějších budov, kterou je luteránský kostel Azania Front! Nachází se v městském obvodu Kivukoni Ward a odráží německý design z počátku 19. století. Nedaleko kostela pak můžete obdivovat i Památník vojáků Askari, jenž byl postaven k poctě keňských vojáků bojujících na straně Britů v 1. světové válce. Úchvatné jsou ovšem i výhledy z promenád u oceánu poblíž hotelu Slipway anebo v oblasti Oyster Bay. Intenzivní zážitek pro milovníky nakupování pak čeká na tamějším největším trhu zvaném Kariakoo Market. V Dar es Salaamu si zkrátka vychutnáte do sytosti zábavné pláže, starověké ruiny, historické památky a muzea i výtečné restaurace s africkými pokrmy. Nikdo nepřijde zkrátka! Zde je stále co objevovat.

Čti více

Dodoma

Dodoma je unikátní nejen proto, že je hlavním městem Tanzanie (od roku 1996). Nabídne celou řadu přírodních krás i zajímavých památek – přesto zůstává mezi mnoha turisty stále opomíjená a nedostatečně prozkoumaná. Vystupte tedy z řady a objevte toto unikátní místo s více jak čtyřmi sty tisíci obyvateli! Ulice Dodomy jsou jako stvořené pro romantické či poznávací procházky. Infrastruktura je však dobře uzpůsobená i pro milovníky cyklistiky. A co zde stojí určitě za vidění? Vsaďte například na nejvyšší budovu Anglican Tower, která má 14 pater a vysoká je přesně 54 metrů. Opomenout byste ovšem neměli ani Kaddáfího mešitu pojmenovanou po libyjském politikovi, jenž stavbu zafinancoval. A až zamíříte na náměstí Nyerere, nelze si nevšimnout památníku, který je poctou prvnímu tanzanskému prezidentovi (Julius Nyerere). Milovníci nákupů si pak přijdou na své na Ndowu Road, kde se nachází oblíbený centrální trh Soko Kuu a nadšenci do přírody si mohou zajet do nedalekého Národního parku Ruaha – zde lze spatřit nádherné antilopy s velkými spirálovitými rohy /kudu/, gazely, hyenovité psy, leopardy, gepardy, slony, lvy či žirafy! Významnou oblastí v regionu Dodoma je ovšem i Národní park Tarangire, který je právem nazýván „Malým Serengeti“ a „Rájem slonů“.

Čti více

Arusha

Město Arusha je posazené pod horou Meru a je vstupní branou do severní oblasti Tanzanie. Obklopené je kávovými plantážemi či květinovými farmami a představuje také výchozí bod mnoha tanzanských safari. Arusha je ovšem důležitá i pro zapálené horaly, neboť je základnou pro výstup na horu Kilimandžáro – vzdálenost mezi městem a horou je „pouhých“ 83 km. Národní park Serengeti či chráněná oblast Ngorongoro jsou pak od města také coby kamenem dohodil. Název dostalo město po místním kmeni Wa-Arusha, který Masajové znají také jako Larusa. Při návštěvě města si rozhodně nenechte ujít pohled na Clock Tower (Hodinovou věž) v centru města či prohlídku masajských trhů. Fascinující je zde však i Cultural Heritage Centre (Centrum kulturního dědictví), Makonde Museum, Museum Boma a Tanzanite Experience, kde se dozvíte vše o těžbě a zpracování polodrahokamu tanzanitu – mají i prodejnu, tak si nezapomeňte koupit nějaký pěkný šperk s tanzanitem na památku!

Čti více

Kilimandžáro

Nejvyšší volně stojící hora světa a také nejvyšší hora v Africe – to je Kilimandžáro. Se svými 5 895 metry je výzvou pro mnoho nadšených a třeba i nezkušených horalů. Vylézt na její vrchol Uhuru Peak může dle všeho i dítě nad 10 let nebo senior starší 70 let! Jediné, co člověk potřebuje ke zdolání, je odhodlání, dobrá fyzická kondice a vůle. Samotný výstup na horu trvá přibližně 5 až 9 dní a probíhá s průvodcem. Existuje hned několik tras, které vedou k horolezeckému snu – patří mezi ně Marangu, Shira, Rongai, Northern Circuit, Lemosho, Machame a Umbwe. Samotný výstup na Kilimandžáro je pak velkým zážitkem i z hlediska přírody, neboť projdete hned několika ekologickými zónami, tj. bujným a vlhkým deštným pralesem či alpskou pouští. Závěr u vrcholu je pak vysloveně arktický. Na cestě vás budou krom jiného doprovázet i divoká zvířata – spatřit můžete během turistiky třeba roztomilé opice rodu Colobus. Zajímavost: věděli jste, že Kilimandžáro bývalo kdysi aktivní sopkou? Sopečné kužely vznikly právě erupcí před miliony let a nazývají se Mawenzi, Kibo a Shira. Např. Uhuru Peak je nejvyšší bod kráteru Kibo.

Čti více

Lake Manyara

Velkolepý Národní park Lake Manyara se skládá z lesů, bažin či pastvin a je chráněnou oblastí v tanzanských regionech Arusha a Manyara. Dvě třetiny parku pokrývá voda a jezero Manyara bývá v některých obdobích „domovem“ až tisíců plameňáků i jiných ptačích druhů. Je to náramná podívaná a ráj pro fotografy. Zpozorovat zde můžete ovšem i velkou populaci slonů, lvů (kteří šplhají po stromech), hrochů a paviánů. Oblíbenými aktivitami jsou v místě tedy safari výlety anebo také kanoistika, pozorování ptáků a cyklistika. 

Čti více

Ostrov Mafia

Ostrov Mafia přitahuje pozornost zejména nadšených potápěčů a milovníků šnorchlování z celého světa.Tamější podmořský život je skutečně fascinující a krom jiného také chráněný Mořským parkem Mafia Island. Spatřit zde můžete korálové zahrady, pestré druhy ryb i ohroženou mořskou želvu zvanou kareta obrovská. Zdaleka nejlepšími měsíci pro návštěvu (pokud se chcete aktivně potápět a šnorchlovat) je říjen, listopad, prosinec, leden, únor nebo březen. Za to nejideálnější počasí např. na výlety pak panuje na ostrově od května do října. Ostrov Mafia je současně oblíben mezi rybáři, neboť je dokonalým místem pro hlubinný rybolov marlínů, tuňáků a jiných velkých ryb.

Čti více

Ostrov Pemba

Ostrov Pemba je nejsevernějším ostrovem souostroví Zanzibar a je stejně jako ostrov Mafia skvělým místem pro potápěče a milovníky šnorchlování. V jeho okolí se nachází hned několik opuštěných ostrůvků, kde můžete zažít to nejlepší potápění v Indickém oceánu – viditelnost je tu naprosto dokonalá. V podmořském ráji lze objevovat například korálové zahrady, barevné mořské houby, mořské vějíře i mnoho ryb a jiných živočichů. Základnou pro potápěče je zde město Chake Chake. Krom vodních aktivit ale můžete na ostrově jezdit i na horském kole, anebo jen tak relaxovat na úchvatné pláži s bílým pískem zvané Misali Island Beach. 

Čti více
Uhuru - nejvyšší vrchol KilimandžáraLev - král zvířat v Serengeti Slon na safari pod vrcholem Kilimandžára Žirafy v národním parku Serengeti Národní park NgorongoroStádo zeber na safari v TanzaniiŽivot u napajedel v Serengeti Safari v Tanzanii z otevřeného džípu Leopard v kourunách stromů v TanzaniiNosorožec na africkém safari Setkání s domorodými kmeny Tyrkysové moře na Zanzibaru
zobrazit zájezdy do Tanzanie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole