Palác Potala, Lhasa, Tibet

Počasí v Tibetu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíSlovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnost Očkování

POČASÍ V TIBETU

Tibet, rozkládající se na území Tibetské náhorní plošiny (s průměrnou nadmořskou výškou 5000 m n. m.), je známý svým proměnlivým počasím, svěžím, řídkým a suchým vzduchem, dlouhým slunečním svitem a rovněž dramatickými změnami teploty mezi dnem a nocí. Obecně se dá o tibetském klimatu hovořit jako o suchém kontinentálním. Tj, srážek je zde relativně málo a je nutno zmínit také extrémně čistý vzduch.

Tibetská náhorní plošina je také místem s vysokým slunečním zářením, což je důsledek její vysoké nadmořské výšky! Proto krém s vysokým ochranným faktorem, pokrývka hlavy a kvalitní sluneční brýle jsou nutností. Další charakteristikou Tibetské náhorní plošiny je zdejší řídký vzduch a nízký tlak. Přestože se mnoho lidí může cítit nekomfortně, do pár dnů by měla proběhnout aklimatizace a stav se opět zlepšit. Do třetice lze plošinu popsat jako místo s velkými rozdíly denních a nočních teplot. Rozdíl může být třeba až 25 °C.

Díky různorodému typu povrchu a rozdílné nadmořské výšce je zdejší klima rozličné a počasí velice proměnlivé. Od hlubokých kaňonů (např. Yarlung Zangbo), přes okouzlující údolí Lhasy ve středním Tibetu, až po drsné vysokohorské klima v oblasti Himálaje, všude panují jiné podnebné podmínky.

Zajímavostí může být tibetská metropole - jako jedno z nejvýše položených měst na světě má Lhasa v průměru více než 3 000 hodin slunečního svitu za rok, je známá jako „město slunečního světla“. Nejtepleji je zde v letních měsících, kdy se průměrná teplota šplhá k 17 °C (naopak v lednu je průměrná teplota -2 °C). Pro porovnání v Everest Base Camp je průměrná teplota v létě kolem 11 °C, v lednu pak -8 °C.

Obecně vzato, období od května po říjen jsou tou nejlepší dobou k návštěvě Tibetu. V době od června do září zde sice panuje období dešťů, ale k většině srážek dochází v nočních hodinách.

Palác Potala, Lhasa, Tibet Cesta přátelství, Tibet Chrám Jokhang v Tibetu Buddhistická modlitba Tibetský buddhistickýn klášter Modlitební mlýnky v Tibetu Dalajlámův palác, Potala Jezero Yamdrok, Tibet Modlitební vlaječky v Tibetu Potala v noci Výhled na zasněžené osmitisícovky SEN u jezera YamdrokSetkání s místními Tibeťany na Barkoru Místní tibeťané roztáčí modlitební mlýnky Modlitby místních na BarkoruTibetské momo knedlíčky
zobrazit zájezdy do Tibetu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole