Palác Potala, Lhasa, Tibet

Tibet - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíSlovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnost Očkování

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TIBETU

  • Oficiální název země/území: Tibet/Tibetská autonomní oblast
  • Největší město: Lhasa
  • Nejvyšší bod: Mt. Everest (8848 m)
  • Vznik státu/získání autonomie: od roku 1951 pod čínskou nadvládou
  • Státní zřízení: autonomní oblast ČLR
  • Rozloha: 1 228 000 km²
  • Počet obyvatel: 3,7 mil.
  • Hustota zalidnění: 3 obyv./km² 
  • Etnické skupiny: Tibeťané a etnické skupiny Han, Hui, Moinba, Lhoba, Naxi, Nu, Drung a další
  • Náboženství: buddhismus, bön, islám
  • Hlavní jazyky: tibetština a různé čínské dialekty
  • Měna: čínský jüan renminbi (CNY)
  • Časové pásmo: GMT +8
  • Celostátní tísňové číslo (záchranná služba, hasiči, policie): záchranná služba: 120, hasiči: 119, policie: 110
  • Mezinárodní předvolba pro Tibet: +86
  • Volání do Evropy z Tibetu: zadejte na telefonu mezinárodní evropský přístupový kód 00 a také kód země (420 pro ČR) 

PROČ NAVŠTÍVIT TIBET?

Oblast s úchvatnými scenériemi ve stínu nejvyšší hory světa, překrásná panenská příroda a neuvěřitelně kulturně a duchovně bohatá historie oblasti. Tibet má silné genius loci, které umocňuje i duchovní – buddhistický – charakter Tibetu. Velice mírumilovní Tibeťané a lahodná zdejší kuchyně jen dokreslují jedinečnou atmosféru Tibetu.

KDY TIBET NAVŠTÍVIT?

Ideální dobou pro návštěvu Tibetu je období mezi květnem a říjnem, kdy je obloha přes den převážně jasná a teploty se drží na dvouciferných hodnotách. Přesto, obzvláště na počátku tohoto období, zažijete mimo Lhasu určitě jistě v malé či větší míře sníh.

Tibet na jaře

Jaro je v Tibetu obecně krátké. Po dlouhé zimě stále zůstává ve vzduchu chlad, ale začíná se již pomalu oteplovat. Rostliny začínají rašit a kvést zejména ve východním Tibetu v oblasti Nyingchi a v údolích podél řeky Yarlung Zangbo. Jaro je ideální pro návštěvu města jako Lhasa či Shigatse. V tomto období začíná také hlavní turistická sezóna. Proto vše rezervujte s dostatečným předstihem, zajistíte si lepší cenu a především volné kapacity v ubytovaní či v turistických skupinách.

Tibet v létě

Léto v Tibetu patří k nejvyšší turistické sezóně, mj. z důvodu, že se jedná o nejteplejší období, teploty dosahují výjimečně až 25 °C. Vše je zelené a rostliny v plném květu. Pokud nejste fanoušky horkých dnů a chcete prožít příjemné a osvěžující léto, je toto ideální sezóna pro vás. V letních měsících můžete nejen objevovat místní kláštery, ale také se vydat do hor. Ovšem je nutné mít na paměti, že noci jsou stále studené a výkyv mezi denní a noční teplotou vysoký. Nicméně pozor, v letních měsících dochází často k dešťům (ač převážně v noci)!

Tibet na podzim

Podzim těží ještě z vyšších letních teplot a přitom přeháňky jsou minimální, proto začátek podzimu (a jaro) jsou ideální dobou k návštěvě Everest Base Campu. Výhled na Mt. Everest by měl být totiž v této době dokonalý, zejména oproti létu, kdy jej mohou kazit probíhající deště či zatažená obloha.

Tibet v zimě

Zima je tradičně nejnižší turistickou sezónou, v Tibetu z důvodu nízkých teplot najdete v této době jen málo turistů. Výhodou však mohou být různé slevy a volnější hotely a obecně turistické služby. Srážky jsou minimální a obloha většinu dní jasná. 

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE 

Z důvodu menšího množství online turistických informací o Tibetu oproti jiným státům a prakticky absenci návštěvnických center na území Tibetu, je doporučováno zakoupení knižního průvodce ještě před odletem.

Státní a významné svátky 

  • Pohyblivé datum - Losar
  • 10. 03. - Den tibetského povstání                     
  • Pohyblivé datum - Zamling Chisang       
  • 06. 07. - Narozeniny 14. dalajlámy
  • Pohyblivé datum - Chökhor Düchen-Dharma Chakra      
  • 02/10/2023 - Gandhi Jayanti     
  • Pohyblivé datum - Lhabab Duchen

ETIKETA A KULTURA

Při stolování se očekává, že lidé jedí a pijí tiše a nevkládají do úst příliš mnoho na jedno sousto. Také jíst s otevřenými ústy je považováno za urážlivé a při jídle rukou by se měla používat pouze pravá ruka. Člověk by měl vždy počkat, až budou všichni hosté obslouženi, než začne jíst, a pokud je tu hostitel, který vás pozval, počkejte, až začne jíst on jako první. 

Ryby se v Tibetu nejedí z náboženských důvodů. 

Vždy prokazujte úctu starším!

Když navštívíte tibetský domov, je zvykem vzít s sebou nějaký malý dárek.

Při předávání dárků použijte obě ruce a mírně se ohněte s darem zvednutým nad hlavu, abyste jej předali.

Když sedíte s tibetskou rodinou, vaše nohy by měly směřovat pryč od skupiny lidí, takže je obvyklé sedět například se zkříženýma nohama. 

Považuje se za neslušné mířit chodidly na lidi. 

Hosté si také nenalévají vlastní nápoje. Paní domu vždy nalije nápoje a hostitel vám je podá oběma rukama. Měli byste to přijmout stejným způsobem. Zdvořilý host nikdy zcela nevyprázdní svou misku čaje a hostitel vždy přidá další čaj, aby vaše miska nikdy nebyla prázdná.

Při vstupu do tibetského kláštera nebo chrámu by si všichni návštěvníci měli sundat klobouky a zakrýt ruce a nohy. Zatímco mniši si mohou sundat boty nebo sandály, od turistů se to ve skutečnosti neočekává. Považuje se za neuctivé vstupovat do svatyně v šortkách a krátkých sukních nebo bez košile, takže se ujistěte, že máte na sobě vhodné oblečení. 

Uvnitř klášterů mluvte tiše a ničeho se nedotýkejte!

Fotografování uvnitř chrámu je obecně zakázáno, i když některé svatostánky to v určitých částech a za malý poplatek umožňují. 

Pokud se mniši v chrámu modlí nebo zpívají, je povoleno vstoupit, pokud zůstanete vzadu a zůstanete zticha. 

Procházky po klášterech a chrámech by měly být vždy prováděny ve směru hodinových ručiček, s výjimkou chrámů Bon, kde se to dělá proti směru hodinových ručiček. 

Na každém trhu nebo bazaru je normální smlouvat o ceně. Cena, kterou prodejci požadují, je mnohem vyšší, než očekávají, že za danou položku reálně dostanou, a je normální začít vyjednávání tím, že nabídnete přibližně polovinu požadované ceny a pokračujete dál. 

Všeobecně se věří, že vyjednáváním a trpělivostí lze dosáhnout více než hádkami a konfrontací. Obecně platí, že většina Tibeťanů vítá turisty, jsou k nim velmi vstřícní a přátelští. 

Buďte také připraveni, že mnoho tibetských dětí je fascinováno západními turisty a rádi si s nimi povídají a sledují je. Na rozdíl od většiny zemí třetího světa je to jen jejich zvědavost a neplánují vám nic ukrást. 

Před pořízením něčí fotografie se vždy ujistěte, že jste požádali o povolení, protože mnozí stále věří, že část z nich samých je zachycena uvnitř obrázku. Ti, kteří vám umožní vyfotit se, však často na oplátku budou očekávat nějaký dárek.

Člověk by se neměl znepokojovat, když na vás Tibeťan při prvním setkání vyplázne jazyk, jde o tradiční pozdrav. Starověké přesvědčení tvrdí, že černý jazyk je znamením, že je člověk inkarnací nenáviděného krutého krále Lang Darmy, který měl černý jazyk. Proto vyplazení jazyku znamená kontrolu a ujištění, že s tímto králem nemá člověk nic společného. 

V Tibetu jsou veřejné projevy náklonnosti tabu, takže na to pamatujte, pokud cestujete s partnerem nebo blízkými osobami.

FLORA A FAUNA 

Tibetská náhorní plošina je velmi bohatá na divoká zvířata a rostliny. Existuje více než 5800 druhů vysokých rostlin a asi 800 druhů volně žijících zvířat, z nichž asi 40 existuje v tibetské náhorní plošině a himálajských oblastech.

Speciálními a ne tak běžnými zvířaty jsou v Tibetu: tibetská doga, jak, tibetská antilopa (čiru), sněžný leopard, kiang (divoký osel), rys, medvěd hnědý, argali, langur Bietův, nahur modrý, himálajský tahr, gazela tibetská, goral, tygr bengálský, jeřáb černokrký a další.

Mnoho zde žijících druhů jsou endemité a uzpůsobeni pro život ve velké nadmořské výšce.

Antilopa tibetská například obývá území v nadmořské výšce 3700 až 5500 metrů! 

Stejně tak tibetští divocí jaci obývají horské oblasti v nadmořských výškách 3 000 až 6 000 metrů a v létě je lze nalézt i v nadmořských výškách 5 000 až 6 000 metrů. 

Nicméně národním pokladem je zajisté jak. Nejen, že poskytuje maso, mléko a sýr, ale také oblečení je vyrobeno z jačích chlupů. Pro tibetské nomády je jačí vlna rovněž materiálem pro jejich stany. Téměř vše v tibetských stanových domech souvisí s jaky a dokonce i jačí trus lze použít jako palivo k udržení tepla tibetských nomádů a k podpoře jejich vaření. Jak je také důležitým prostředkem pro jízdu a přepravu zboží. Jaci mají v Tibetu dokonce své muzeum!

Díky zvláštnímu geografickému a přírodnímu prostředí je Tibet bohatý na mnoho zástupců rostlinné říše. Zejména v jihovýchodním Tibetu, který je jednou z pěti největších zalesněných oblastí v Číně, jsou zachovány velké plochy pralesa. Díky velkému výškovému rozdílu lze v Tibetu nalézt téměř všechny hlavní druhy rostlin od těch tropických po boreální oblasti severní polokoule.

Tibet je navíc domovem mnoha vzácných a endemických léčivých rostlin, jako je housenice čínská (cordyceps sinensis), šafrán a sněžný lotos. Dalšími rozšířenými rostlinami v Tibetu jsou cypřiš, moruše, smrk indický (picea smithiana), borovice himalájská atd. 

Pravděpodobně zcela nejzajímavější rostlinou v Tibetu je 2500 let starý cypřiš v oblasti Nyingchi, který dosahuje výšky 45 m. V Tibetu je považován za posvátný strom.

TOP TIPY PRO CESTOVATELE 

Tibet je ideální destinací pro všechny, kteří dokáží ocenit jeho drsnou, ale překrásnou a nedotčenou přírodu. Vidět na vlastní oči nejvyšší horu světa, podívat se to Everest Base Campu je zážitkem samo o sobě. Návštěva klášterů vás pak nabije novou energií a jistě ve vás zanechá v nějaké míře kus „duchovna“. Pocítíte zde neuvěřitelný klid, budete daleko od shonu civilizace. Posvátná jezera, všudypřítomní jaci, lahodná tibetská kuchyně a velice přátelští obyvatelé vás nenechají na pochybách, že Tibet je skvělou destinací pro všechny aktivní cestovatele.

OUTDOOROVÉ AKTIVITY 

Objevování tibetské krajiny a různých turistických stezek je asi tou nejoblíbenější aktivitou, ke které se zde turisté uchylují. Kromě pohledu na Mt. Everest vás zde jistě zaujmou návštěvy klášterů, panenských a posvátných jezer nebo také pro někoho adrenalinová jízda na jakovi. Jinak se však jistě cestovatelsky uspokojíte i ve Lhase, pohled a prohlídka Potaly je velkým zážitkem.

TOP města 

  • Lhasa – hlavní a největší město Tibetu, kterému dominuje palác Potala. Populace činí necelých 500 000 obyvatel.
  • Shigatse – druhé největší město Tibetu položené v nadmořské výšce 3860 m n. m. Hlavními lákadly jsou kláštery Tashulhunpo a Sakya.
  • Gyantse – nadmořská výška tohoto jihotibetského města dosahuje k 4000 m n. m. Mezi zdejší turistické atrakce patří Kumbum Stupa či pevnost Gyantse.
  • Tsedang – kousek od Tsedangu najdeme Yumbulagang, nejstarší budovu v celém Tibetu.

TOP zážitky

  • Pohled na Mt. Everest – stanout v Everest Base Campu, takřka tváří v tvář nejvyšší hoře světa je zkrátka nezapomenutelným zážitkem!
  • Výroba kadidla – například v městečku Tunba můžete spatřit tradiční výrobu tibetského kadidla.
  • Samye Monastery – tato stavba pocházející z 8. století je prvním buddhistickým klášterem na území Tibetu.
  • Laigu Glacier – překrásný ledovec Laigu se rozprostírá kolem jezera Ranwu.
  • Yamdrok – překrásné 72 km dlouhé jezero, které je považováno buddhisty za posvátné. Jeho panenská krása a okolní klid vám jistě vyrazí dech.
  • Yangbajing Hot Springs – tyto termální lázně jsou přístupné veřejnosti a poskytují překrásné výhledy.

NEJLEPŠÍ FESTIVALY

  • Losar, únor
  • Monlam Chenmo, únor
  • Saka Dawa, červen
  • Zamling Chisang, červenec
  • Shoton Festival, srpen
  • Galdan Namchot, prosinec

INDOOROVÉ AKTIVITY 

Při návštěvě Tibetu hrají v drtivé většině prim outdoorové aktivity, tj. především horská turistika za účelem poznání zdejší dechberoucí přírody. Nicméně pokud jste spíše hloubavější povahy, budete se moci zabavit ve zdejších muzeích.

TOP muzea a galerie 

  • Potala, Lhasa – dominanta a symbol nejen Lhasy ale celého Tibetu. Po rezervaci a v rámci organizované skupiny můžete nahlédnout do interiéru paláce.
  • Tibet Museum, Lhasa – muzeum bylo otevřeno v roce 1999 a nabízí rozsáhlou sbírku artefaktů.
  • Yak Museum of Tibet, Lhasa – muzeum zaměřené na tato pro Tibeťany tolik důležitá zvířata.
  • Pala Manor, Banjorlhunbo – bývalé sídlo rodiny Pala, významného tibetského rodu.

NEJFOTOGRAFOVANĚJŠÍ MÍSTA NA INSTAGRAM

  • Potala 
  • Jezero Namtso
  • Jezero Yamdrok
  • Mt. Everest Base Camp
  • Mt. Kailash
  • Norbulingka
  • Tashilhunpo
  • Lulang

DOPRAVA 

Letenky  

Dostat se do Tibetu lze vícero leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 22 000 Kč například s Air France, Lufthansou, Air China, Emirates atd. Finální destinací je v Tibetu mezinárodní letiště Gonggar ve Lhase, které je jednou z nejvýše položených letišť na světě. Z České republiky v současné době neexistuje přímý let, nutné jsou dokonce dva přestupy, cesta z pražské Ruzyně do Lhasy tak trvá minimálně 20 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší. 

Automobil

Zahraniční turisté si sami nemohou vypůjčit a řídit automobil. Automobilem můžete cestovat pouze v rámci organizované tour a s domluveným řidičem/průvodcem.

Vlak

Do Tibetu můžete přicestovat také z několika čínských měst vlakem a zažít tak dobrodružství na nejvýše položené železnici světa, která projíždí opravdu dechberoucí krajinou. Dostanete se po ní až do výšky 5000 m a je to také jediný vlak vybavený zásobami kyslíku. Každý vlak má navíc na palubě lékaře.

Autobus

Větší skupině turistů poslouží autobus plně vyhrazený pro zahraniční návštěvníky. Není možné se pohybovat po tibetském území sám veřejnou dopravou.

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Tibet nabízí rodinám s dětmi fantastický zážitek na mnoha úrovních. Mnoho hotelů (zejména ve Lhase) nabízí rodinné pokoje a pokud ne, lze vždy koupit pokoje dva vedle sebe, ideálně propojené dveřmi. Stejně tak je většina restaurací k dětem velmi vstřícná a není problém je požádat, aby provedly jemné změny v položkách menu, jako je například omezení koření apod. Vše je na domluvě a Tibeťané vám jistě rádi ve všem vyjdou vstříc. Počítat je však nutné s omezenou lékařskou péčí, která je mimo města hůře dostupná. Samozřejmostí je vzít si s sebou na cestu zásobu léků, včetně oněch běžných na dětské nemoci.

Každopádně vzhledem k rizikům spojeným s vysokou nadmořskou výškou, je doporučený věk pro cestu do Tibetu od 7 let výš. Připravte děti na fakt, že v klášterech není možné pobíhat a křičet. 

CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI 

Do Tibetu se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit velice dobře svůj zdravotní stav. Vezměte pak především v potaz, že kvalita lékařské péče v zemi není na tak vysoké úrovni, často je problém i s léky, které nejsou vždy k dispozici. Pro někoho by mohl být problém i let, jehož délka je minimálně kolem 20 hodin.

Starší osoby by měly také dobře uvážit případnou cestu po himalájských okruzích a zejména pak riziko akutní horské nemoci!

Myslete v letních měsících rovněž na dostatečnou hydrataci a také na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Dopřejte si proto svůj čas a často odpočívejte. Památky ani přírodní krásy vám jistě neutečou! 

Ať už se vydáte na jakýkoli výlet, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly! 

CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM

Tibet vzhledem ke svému vysokohorskému povrchu, ne zcela rovným cestám a chodníkům není pro vozíčkáře zrovna rájem. To však neznamená, že je cesta sem pro ně zapovězena. Jen to chce více plánování a organizace. Místní obyvatelé vám vždy velice rádi pomohou, pokud budou moci.

Každopádně existují lokality, které jsou pro vozíčkáře velice těžce přístupné i s pomocí. To může být případ například mnoha klášterů, protože ty se nachází většinou na strmém kopci a často s přístupovou cestou v podobě dlouhých a úzkých schodů.

Je nutné zmínit, že ani dominanta Lhasy – palác Potala – nedisponuje výtahem. Pro vozíčkáře pak Lhasa nabízí například ulici Bakhor, stejně tak lze vyrazit například k jezeru Yamdrok.

Za jeden z nejvíce wheelchair friendly hotelů lze považovat asi The St. Regis Lhasa Resort ve Lhase.

V oblasti turismu pro vozíčkáře či jinak handicapované jsou v Tibetu jistě ještě rezervy, nicméně v posledních letech je cítit alespoň snaha pomoci tibetským obyvatelům s omezenou pohyblivostí. Vznikají nová pracovní místa i zájmové spolky.

CESTOVÁNÍ SE PSEM

Každý cestující může přivézt pouze jednoho psa. Musí doložit platné potvrzení o očkování proti vzteklině a mezinárodní zdravotní průkaz zvířete vydaný v zemi původu. Navíc by každý pes měl mít mikročip. Na dovezené zvíře může být uplatňována 30 - denní karanténa na určeném místě.

Mějte na paměti, že psi, jejichž hmotnost přesahuje 8 kg, musí být v letadle přepravováni dole v zavazadlovém prostoru, nikoli s vámi v kabině. Každopádně pro konkrétní podrobnosti je vždy vhodné kontaktovat vybranou leteckou společnost, se kterou do Tibetu poletíte.

LGBTQ KOMUNITA 

Práva LGBTQ v Tibetu sice spíše stagnují, než že by dosahovala nějakého efektivního progresu, ale homosexualita není alespoň již kriminalizována. 

Na rozdíl od svého souseda a kulturního sourozence Bhútánu nemá Tibet kulturu, ve které by bylo běžné veřejné vyjádření náklonnosti k osobám stejného pohlaví. I gay bar ve Lhase je prakticky provozován tajně. Proto pokud cestujete s gay partnerem/partnerkou, na veřejnosti omezte jakékoli důvěrnosti.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

Zdravotní péče v Tibetu není na nejvyšší úrovni, rozhodně není srovnatelná s evropskými standardy. Rovněž hygienické standardy jsou podstatně nižší. Je doporučováno, aby cestu podstoupili jen fyzicky zdraví jedinci, u kterých je minimální šance, že budou muset vyhledat na místě lékařské ošetření či dokonce podstoupit hospitalizaci. Problém mohou být i určité léky, které nemusí být vždy k dostání. Pokud tedy některé medikamenty užíváte pravidelně, rozhodně si je vezměte s sebou v dostatečném množství! Eliminovat návštěvu u lékaře můžete i vhodnou aklimatizací a nepřeceňováním svých sil, jedině tak se lze vyhnout akutní horské nemoci, která může mít závažné zdravotní následky.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ 

Tím, že do Tibetu cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se určitě raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě, na rizikové sporty (v případě Tibetu platí i pro vysokohorskou turistiku) atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Asie odlétáte.

STRAVOVÁNÍ 

Tibetská kuchyně je velice podobná těm ostatním v regionu, nicméně některé složky zde chybí, protože země je limitována plodinami, které rostou, resp. nerostou v tak vysoké nadmořské výšce. Nicméně je zdravá a velice výživná. Obecně se dá říci, že velkou roli v tibetské kuchyni hraje ječmen.

A co tedy v Tibetu rozhodně ochutnat?

  • Tsampa – tsampa je jednou z hlavních složek tibetské kuchyně, základ mnoha zdejších pokrmů. Je to pražená mouka z ječmene nebo pšenice. Mouka se smíchá s máslovým čajem, z čehož vznikne oblíbené těsto tvarované většinou do kuliček. 
  • Momo – tradiční tibetské knedlíčky plněné zeleninou či masem, podávají se s různými omáčkami.
  • Balep – typický tibetský chléb, který se připravuje na pánvi a je mezi místními velmi oblíbený. Recept je velice snadný, můžete si balep zkusit udělat i doma!
  • Jačí maso – jačí maso je mezi Tibeťany velice populární, konzumuje se dušené, pečené, vařené či sušené.

Nápoje 

  • Máslový čaj – tradiční tibetský čaj, jehož hlavní ingrediencí je jačí máslo.
  • Chang – alkoholický nápoj připomínající pivo, vyrábí se z ječmene.

TIPY

  • InterContinental Lhasa Paradise, Lhasa – tento luxusní hotel netradičního designu poskytne veškeré pohodlí a vysoce kvalitní služby. 
  • Tibetan Family Kitchen, Lhasa – restaurace v tibetském největším městě vám nabídne tradiční speciality a příjemnou atmosféru. Najdete zde zdobný interiér, stejně jako outdoorové sezení s výhledem na okolní hory.

MÍSTNÍ TRHY

  • Lhasa Open Market, Lhasa
  • Barkhor Street, Lhasa
  • Chongsaikang Tashi Market, Lhasa
  • Tianhai Night Market, Lhasa
  • Shigatse Market, Shigatse
  • Zhaxijicai Bazaar, Shigatse

NEJLEPŠÍ TREKY

  • Gyama Valley Trek
  • Mount Kailash Trek
  • Ganden - Samye Trek
  • Shalu - Nartang Trek
  • Tingri - Everest Base Camp Trek
  • Kharta Valley Trek
  • Nyenchen Tanglha Traverse Trek
  • Tsari Mountain Kora & Cuga Lake Trek

NIGHTLIFE

V Tibetu nečekejte žádné divoké diskotéky či bary, kde alkohol jen teče proudem. Zdejší podniky však mají něco navíc, a to neuvěřitelnou atmosféru a přítelské osazenstvo. Pokud přespáváte ve Lhase, určitě navštivte Ganglamedo. Tento příjemný bar je turisty považován za ikonické místo, kam zkrátka člověk musí zavítat. V jeho útrobách, které jsou hojně vyzdobeny akvarely, můžete ochutnat mj. tradiční ječné pivo. Dalším zajímavým podnikem, co stojí za zmínku, je hospůdka Mayke Ame, kterou již z dálky poznáte podle výrazně žluté omítky. Pokud nechcete jen sedět a případně popíjet, vyrazte na noční trh Tianhai, který je centrem pouličního stravování v celé Lhase. Má živou a uvolněnou atmosféru a vy zde můžete ochutnat všechny lahůdky tibetské kuchyně.

Pro ty, kteří lační spíše po kulturním zážitku, je doporučená návštěva tzv. Langma, což jsou zvláštní kulturně - zábavní místa, kde uslyšíte tradiční i populární hudbu. Chodí se sem bavit lidé všech věkových kategorií. Návštěva Langma váš večer v Tibetu jistě zpestří.

NEJLEPŠÍ VÝHLEDY

  • Jezero Yamdrok 
  • Potala 
  • Yarlung Tsangpo Grand Canyon 
  • Norbulingka 
  • Klášter Tashilhunpo 
  • Chrám Jokhang 
  • Jezero Namtso 

SUVENÝRY

Svým přátelům či rodině (nebo sobě na památku) uděláte jistě radost soškou Buddhy, sušeným jačím masem, thangkou, potěší jistě i tradiční korále.

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

Tibet rozhodně nemá tak striktní zákaz kouření jako jiné země a regiony. Omezení kouření zde má však jiné, zcela praktické, důvody. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce celého Tibetu je zde méně kyslíku a kouření situaci ještě zhoršuje. Vaše tělo po příjezdu potřebuje čas na adaptaci, především proto, abyste předešli akutní horské nemoci. Proto prvních pár dnů se kouření určitě vyhněte!

Na některých veřejných místech v Tibetu je kouření však dokonce přísně zakázáno, zejména při vstupu do klášterů. 

V tibetských restauracích a barech naleznete výběr alkoholických nápojů, mezi nejoblíbenější patří chang, tradiční nápoj připomínající pivo, jehož základem je ječmen. Nicméně s alkoholem platí to samé jako s cigaretami, první dny v Tibetu se jakémukoli alkoholickému nápoji raději vyhněte.

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY 

V Tibetu se platí čínským jüanem renminbi (1 CNY = 3,03 CZK, kurz k 09/2023), na většině míst se pak dá platit i kartou, ale nelze na to rozhodně spoléhat, proto je vždy dobré mít v zásobě nějakou hotovost. Bankomaty nebývají většinou problém ve Lhase či Shigatse, v menších městech a ve venkovských oblastech však ano. Banky najdete ve všech větších městech, kde je i možná výměna peněz. Horší situace panuje v horských a venkovských regionech, proto doporučujeme mít s sebou dostatek hotovosti. Někdy totiž, přestože bankomat najdete, není funkční či nedisponuje dostatkem peněz. Proto „cash“ je při cestě po Tibetu opravdu nutností.

Karty přijímají větší hotely, většina restaurací a obchodů zejména v turistických oblastech. Rozhodně však jejich používání není tak běžné jako v jiných zemích.

Spropitné

V Tibetu není povinné dávat spropitné, nepatří to do tibetské kultury a zvyklostí, ale může ukázat vaši vděčnost a podporu průvodci, řidiči a dalším lidem, kteří se vám snaží pobyt v Tibetu co nejvíce zpříjemnit a usnadnit. Je nutné napsat, že se stále větším rozvojem turismu se otázka spropitného stala běžnější a nějaká částka bývá často očekávána. Neexistuje sice žádná norma na výši spropitného, ​​nicméně při využívání služeb průvodce či nosiče, bývá zvykem nechat za skupinu dvou osob kolem 20 USD/den.

Jaké ceny čekat?

  • plnotučné mléko (1l): 13 CNY (40 Kč)
  • pivo (0,5 l) v restauraci: 7 CNY (21 Kč)
  • láhev vína (střední kategorie) v supermarketu: 90 CNY (275 Kč)
  • večeře pro dva v běžném podniku: 200 CNY (612 Kč)
  • jablka (1 kg): 16 CNY (49 Kč)
  • rýže (1 kg): 5,5 CNY (17 Kč)
  • benzín (98): 9,5 CNY (29 Kč)

Rozpočet

Tibet nepatří mezi zcela levné státy, nicméně při vhodném plánování lze v mnoha ohledech ušetřit. Obzvláště pokud budete vše plánovat s dostatečným předstihem, vystačíte s relativně nízkým rozpočtem. Nakupováním na trhu a konzumací jídla u stánků může ušetřit další peníze. Přijet do Tibetu vlakem bývá také levnější než letenka. Ceny služeb se rovněž liší v závislosti na sezóně, resp. na ročním období. Velký rozdíl ve výdajích tvoří výběr ubytování, v Tibetu najdete naprosto základní hotely/penziony, stejně jako ty velice luxusní. Záleží tedy jen na vašich představách a rozpočtu.

Možnosti slev pro turisty 

V Tibetu bohužel neexistují žádné slevové turistické pasy, každopádně jak bylo napsáno v odstavci výše, existují způsoby, jak při cestě ušetřit. 

Nicméně je dobré i sledovat web ohledně různých ad hoc kampaní, v zimě roku 2023 byla mj. v rámci akce podpořit turismus v Tibetu i v zimním období vstupenka do Potaly zdarma.

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) 

Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména ve Lhase. Pokud se vydáte do odlehlých částí, zejména do horských či opuštěných venkovských oblastí, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v hotelu a různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Nicméně mějte na paměti, že mnoho webových stránek a služeb je v Číně cenzurovaných/zakázaných (např. Google, Facebook, Whatsapp, YouTube, Instagram, Twitter atd.). Samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se v Tibetu případně připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat v Tibetu data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. Ovšem ještě před zakoupením esim karty si ověřte, zda ji váš telefon podporuje (což u starších modelů nebývá vždy zvykem)! Sim kartu však můžete zakoupit i fyzicky například na letišti, na nádražích či v supermarketech.

DOPORUČENÍ: Nezapomeňte si na svém telefonu aktivovat roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.

POŠTOVNÍ SLUŽBY 

Hlavním poskytovatelem poštovních služeb v Tibetu je společnost China Post. Je to státní podnik, který se věnuje zasílání pošty, převodům peněz a vnitrostátním/mezinárodním kurýrním službám a plnící funkce univerzální poštovní služby v pevninské Číně, s výjimkou jejích zvláštních správních oblastí, Hongkongu a Macaa, které mají vlastní poštovní službu. 

Zajímavostí může být pobočka na úpatí nejvyššího vrcholu světa Mt. Everestu ve výšce zhruba 5200 m n. m.Tato pošta byla založena v roce 1998 v okrese Tingri. Je to nejvýše položená pošta na světě!

SPECIÁLNÍ INFORMACE

  • Čching-chajsko-tibetská železnice drží rekord coby nejvyšší vlakové trase na světě, dosahuje nadmořské výšky přes 5000 metrů. Je to jediný vlak vybavený systémem zásobování kyslíkem na Zemi.
  • V Tibetu nemůžete cestovat sami, vždy jen v rámci organizované skupiny.
  • Tibet University ve Lhase, založená roku 1985, je hlavním vzdělávacím centrem Tibetu. Oblíbené předměty studia jsou např. tibetský jazyk, hudba, výtvarné umění a kultura.
  • Tibet nebyl vždy otevřený světu, v 50. letech 20. století byl Tibet poměrně izolovaný – proto je historicky a kulturně také tak fascinující!
  • Ve Lhase se nacházejí dvě významná místa světového dědictví UNESCO. Jsou to Norbulingka a palác Potala. Oba jsou známé jako rezidence dalajlámy.
  • Vztahy mezi Tibetem a Čínou jsou velmi napjaté.
  • Tibet se stal součástí Čínské lidové republiky v 50. letech 20. století. 
  • Většina obyvatel Tibetu jsou buddhisté.
  • Tibetská náhorní plošina, známá jako „vodárenská věž“ Asie, zásobuje sladkou vodou téměř dvě miliardy lidí, kteří žijí „po proudu“.
  • Mt. Kailash je posvátná hora a z náboženských důvodu je proto výstup na ni zakázán. Nikdo ji dosud nepokořil (pravděpodobně s výjimkou mnicha jménem Milarepa).
  • V Tibetu mají původy psí rasy jako Lhasa Apso, Tibetská doga, Tibetský teriér, Shih – tzu či Tibetský španěl.

 

Palác Potala, Lhasa, Tibet Cesta přátelství, Tibet Chrám Jokhang v Tibetu Buddhistická modlitba Tibetský buddhistickýn klášter Modlitební mlýnky v Tibetu Dalajlámův palác, Potala Jezero Yamdrok, Tibet Modlitební vlaječky v Tibetu Potala v noci Výhled na zasněžené osmitisícovky SEN u jezera YamdrokSetkání s místními Tibeťany na Barkoru Místní tibeťané roztáčí modlitební mlýnky Modlitby místních na BarkoruTibetské momo knedlíčky
zobrazit zájezdy do Tibetu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole