Turistický průvodce Vietnamem

Věděli jste, že:

  • Fotbal je nejoblíbenějším sportem ve Vietnamu.
  • Vietnam je domovem největší jeskyně světa, Son Doong.
  • Tiet Canh je tradiční vietnamské jídlo z čerstvé zvířecí krve.
  • Vietnam je jedním z největších producentů kešu ořechů na světě.
  • Školní děti jsou ve Vietnamu svolávány tradičními gongy místo zvonů.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

220–240 V. Zásuvky jsou téměř stejné jako v ČR, kterým vyhovuje naše jednoduchá vidlice.

Typ A a B se používají v jižním Vietnamu, typ C a E/F se používá v severním Vietnamu. V nových hotelech se můžete také setkat i s typem zásuvky G.

Zásuvky používané ve Vietnamu

A - zástrčka typu A má tvar dvojice plochých kolíků. Novější varianta této zástrčky má nulový kolík zvětšený, takže již ji není možné zastrčit opačně.

Americká zástrčka a zásuvka typu A

Americká zástrčka a zásuvka typu A

C - zástrčka typu C je tvořena 2 hroty (tzv. eurozástrčka), které mají průměr 4 mm (typ CEE 7/16) nebo 4,8 mm (typ CEE 7/17). Vidlice typu C se používají pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

CEE 7/16 zástrčka (eurozástrčka) a starý typ zásuvky C

CEE 7/16 zástrčka (eurozástrčka) a starý typ zásuvky C

G – Zástrčka typu G je tvořena trojicí kolíků. Kolíky mají obdélníkový průřez. Velikost fázového a nulového kolíku je 4x6,35 mm a zemnícího kolíku je 4x8 mm (zemnící kolík je o 5 mm delší a je kolmý ke zbývajícím).

Zástrčka a zásuvka typu G

Doprava

Do Vietnamu se z Prahy dostanete na pravidelných linkách společnostmi Emirates, Aeroflot, Turkish airlines, Air France atd. za dobu cca 15 hodin letu i s přestupem. Ve Vietnamu jsou tři mezinárodní letiště, v Ho Chi Minově Městě, v Hanoji a v Danangu. K přepravě po Vietnamu lze využít i vnitrostátní lety. Většinu vnitrostátních letů zajišťuje společnost Vietnam Airlines. Letenky jsou velmi cenově dostupné.

Ve Vietnamu je celkem hustá autobusová síť, můžete se dostat téměř kamkoliv. Velkým zážitkem je cestování „linkovým“ autobusem, autobus je pomalý, bez klimatizace a cestovat budete společně s místními a jejich domácím zvířectvem. Existují ovšem i kvalitní moderní autobusy na delší vzdálenosti, které se používají zejména na noční přesuny. Autobus je vybaven WC i wifi připojením.

Vietnamská železniční síť měří zhruba 2600 km, spravují ji Vietnamské železnice. Cesta po železnici je sice pomalejší, ale oproti autobusu má i své nesporné výhody – vlaky jsou mnohem bezpečnější a poskytují cestujícím mnohem více komfortu. Je vhodná pro ty, kteří se chtějí kochat přírodou. Vlaky jsou čisté, většina má wifi připojení i zásuvky, čisté záchody a vagóny často prochází služba a nabízí jídlo. Lístky se dají koupit na webu Vietnamských drah nebo na nádraží. Rozlišují se čtyři základní třídy – dva druhy míst k sezení a dva druhy lehátkových vozů, které jsou samozřejmě cenově odlišeny. Klimatizace je možná pouze u nejrychlejších expresních vlaků. Nejrychlejší cesta z Hanoje do HCMC trvá 30 hodin, nejpomalejší expres ji jede 41 hodin. Lístky je nutné zablokovat nejméně jeden den před cestou, pokud jste se rozhodli pro lůžkový oddíl, je lepší rezervovat si lístky raději několik dní předem.

Nejvyužívanějším dopravním prostředkem je však motorka. Půjčit motorku si můžete v hotelích, cestovních agenturách nebo v obchodech s motorkami, taxa je kolem 10 USD na den. Pokud si netroufnete řídit sami, můžete si spolu s motorkou „pronajmout“ i řidiče a průvodce v jedné osobě. Hojně využívané je taxi, které patří k nejoblíbenějším dopravním prostředkům. Najdete jich mnoho v každou denní i noční hodinu. Taxi jezdí na taxametr a cenu již nelze smlouvat. Využít můžete i dopravní prostředek rikšu, kdy je lidskou silou poháněn malý vozík, který slouží pro umístění jedné nebo dvou osob. Rikšy postupně nahrazují cyklo taxi.

Strava

vietnamská kuchyně je velmi chutná a levná. Ceny potravin jsou relativně nízké a kvalita jídla vysoká. Základem vietnamské kuchyně je vždy vařená rýže a ochucená zelenina. Všude dělají chutné nudlové polévky, které jsou domácími oblíbené hlavně na snídaně, dále smažené jarní závity či banánové palačinky. Troufnete si ochutnat ještě tlukoucí hadí srdce? Další oblíbenou surovinou jsou ryby a mořské plody. Je zde široká nabídka ovoce všech druhů. Je však nutné dodržovat určité zvyklosti, které zavedli již Britové za koloniální éry. "Oloupej to, převař to, ugriluj to, nebo to zahoď." A tato pravidla platí dodnes. Klidně můžete jíst i na ulici (je to dokonce jedna z nejlepších možností), ale jídlo musí být ugrilované, uvařené před Vámi. Neberte si tedy to jídlo, které si obchodník – kuchař připravil dopředu, ale řekněte si, že chcete čerstvé. Restaurace navštěvujte takové, které se Vám zdají čisté a kde je hodně lidí, a tedy velký obrat. Jsou to jednoduchá pravidla jako všechny důležitá pravidla v životě. Vodu pijte pouze z koupených lahví a whisky byste zejména první dny měli pít bez ledu, který je dělán z místních zdrojů.

Pláže ve Vietnamu

Určitě si při poznávání Vietnamu vyhraďte pár dní návštěvu místních pláží. Jedná se totiž o skutečný zážitek. Některé místní pláže jsou totiž jak vytržené z pohlednice a západ slunce na jedné z nich se vám zaručeně navždy vryje do srdce. Jedny z nejkrásnějších se nachází ve středu Vietnamu v okolí například Hoi An, Nha Trang. Na další krásné můžete narazit i na jihu v okolí Vung Tau, Mui Ne. Naprosto nejkrásnější a nejklidnější pláže však najdete na ostrově Phu Quoc, což je největší vietnamský ostrov nacházející se v Siamském zálivu. U městečka Nha Trang, které se nachází na východě Vietnamu, naleznete velice známou sedmi kilometrovou pláž. Pokud se tedy nechcete jen kvůli koupání vydat až na několik kilometrů vzdálený ostrov, může být Nha Trang ideální variantou. Do Nha Trangu se navíc dostanete velice jednoduše vlakem z Ho Či Minova Města. Cesta je sice přes 400 kilometrů dlouhá, ale na druhou stranu uvidíte skoro čtvrtinu Vietnamu.

Kultura

Duchovní život vietnamského obyvatelstva formovaly čtyři velké filozofie a náboženství - konfuciánství, taoismus, buddhismus a křesťanství. Po celá staletí se mísily, aby vzniklo něco, co nese název Tam Giao ("Trojnáboženství"). Nejrozšířenějším lidovým uměním jsou kresby na hedvábí upnuté v rámu, divadlo, loutkové divadlo, hudba a tanec, nábožensky zaměřené sochařství, lakované dřevěné zboží a keramik.

zobrazit zájezdy do Vietnamu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací