Medvěd Grizly na Aljašce

Kam jet na Aljašce

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíSlovníkCo s sebouBezpečnostOčkováníZajímavá místa
Aljaška národní park

Národní park Denali

Národní park Denali patří díky zcela nedotčené přírodě k nejkrásnějším národním parkům na světě. Největším lákadlem je nejvyšší hora severoamerického kontinentu, Denali. Běžně zde můžete zahlédnout například medvěda grizzlyho či baribala, stáda polárních sobů, losů nebo smečku vlků. Čeká Vás vyhlídkový let mezi rozeklané hřebeny nejvyšší hory Ameriky. Na tento zážitek budete vzpomínat celý život.

Zájezdy na Aljašku

Čti více
Severní Amerika - Aljaška

Seward

Pobřežní město Seward, jež je obklopeno mohutnými zaledněnými horami a hlubokými fjordy, si rozhodně zaslouží Vaši pozornost. Centrum města se nachází nedaleko velice pěkného přístavu, kde naleznete množství obchůdků, restaurací a kaváren. Z paluby výletní lodě budete obdivovat na dvacet velkolepých ledovců. Čeká Vás pozorování praskajících a odlamujících se ledovcových ker. S trochou štěstí během plavby spatříte velryby, mořské vydry či tuleně.

Čti více

Anchorage

V jižní části nejsevernějšího amerického státu leží na konci Cookova zálivu Anchorage. Se svými 300 tisíci lidmi je největším městem Aljašky a domovem celých 40 % všech jejích obyvatel. Oblast Anchorage byla odpradávna osídlena původním lidem Dena´ina. Roku 1888 bylo nedaleko odsud objeveno zlato a vypukla zlatá horečka, která na sever přivedla tisíce lidí. V 60. letech byla u jeho břehů objevena ropa, dnes je však kromě ní významnou součástí ekonomiky Anchorage také turismus. Centrum města je lemované řadou restaurací, kaváren i obchodů se suvenýry. U sochy legendárního tažného psa Balto tady začíná proslulý závod psích spřežení, Iditarod Trail, jehož se každý rok v březnu účastní desítky zkušených „mustrů“. Kdo se chce blíže seznámit s přírodou, historií i původními lidmi a uměním Aljašky, neměl by si nechat ujít návštěvu Muzea Anchorage v centru Rasmuson nebo Aljašského muzea přírodní historie. Centrum původního dědictví Aljašky představuje tradiční řemesla a umění, stejně jako obydlí původních obyvatel oblasti. Za krátkou návštěvu určitě stojí Aljašská botanická zahrada s více než 150 druhy původních rostlin, nebo Aljašská Zoo, jež chová jak místní, tak exotické druhy. Anchorage je branou do divočiny a nádherné přírody Státního parku Chugach s vysokými horami a desítkami kilometrů pěších treků napříč krásnou alpínskou krajinou.

Čti více

Fairbanks

Fairbanks je se svými více než 31 tisíci obyvateli druhým největším městem na Aljašce, je ekonomickým a správním centrem celého vnitrozemí. Rozkládá se v srdci Aljašky na řece Chena, při soutoku s řekou Tanana. Město bylo založeno v dobách zlaté horečky na Klondiku, ale první osídlení bylo zcela náhodné. V roce 1901 se po zdejší řece Tanana prodíral proti proudu muž jménem E. T. Barnette. Pojmenováno bylo po viceprezidentu Spojených států (1905 – 1909) Charlesi W. Fairbanksovi. Zlatá horečka zde však netrvala dlouho, a když opadla, většina lidí se odtud odstěhovala. Později stavba železnice a silnice "Alaska Canadian Hwy" krátkodobě přivábily do těchto míst pracovní síly a banky. V oblasti byla objevena také ropa, což mělo za následek, že mezi lidmi panovalo stejné vzrušení, jako v dobách zlaté horečky. Americká vláda využila strategického postavení města a vybudovala zde velkou vojenskou základnu. V dnešní době se zde nachází jedna z největších základen ve Spojených Státech. I když je město vybaveno nejmodernější technologií, nezřídka zde najdeme dřevěné sruby. Aljašká univerzita provozuje Museum of the North, Animal Research Station (výzkumnou zvířecí stanici) a také Georgeson Botanical Gardens (botanické zahrady). Museum of the North patří k nejlepším muzeím na Aljašce a jeho nejvýznamnějšími klenoty jsou 36 000 let stará mumie bizona nebo největší nugeta zlata nalezená na Aljašce.

Čti více

Dawson city

V roce 1896 zlatokopové objevili ve zdejších vodách poprvé oficiálně zlato. Senzační zpráva se rychle šířila dál a v následujících desetiletích povodí řek Yukon a Klondike zabraly dychtiví zlatokopové ze všech koutů světa. Dnes se odhaduje, že během zlaté horečky přijelo do doby liduprázdných oblastí až 100 tisíc lidí. Největší návaly skončily, až když se objevily zprávy o nových nalezištích na nedaleké sousední Aljašce. Mezitím však už stihlo vzniknout ryze zlatokopecké městečko Dawson, které se stalo cílem i naší dobrodružné výpravy. Zatímco v lednu 1897 tvořilo tento původně letní rybářský tábor pět srubových domů, v následujících měsících začaly závratně růst ceny tamních pozemků i v hostincích, které rostly jako houby po dešti. V době největší horečky zde žilo až 40 tisíc lidí. Dnes má Dawson kolem 1 300 stálých obyvatel. A přestože zlato se zde individuálně těžilo ještě několik let po zuřivé horečce, dnes si sem chodí

Čti více
Divoká Aljaška s CK SEN

Národní park Kenai Fjords

Na jižním okraji Aljašky se rozkládá úchvatný Národní park Kenai Fjords s fjordy a ledovci, který má ve své nabídce nespočet dobrodružných aktivit. Návštěvníci zde mohou například absolvovat plavbu lodí po fjordech, při níž se pokochají různými mořskými savci (lachtany, tuleni a případně velrybami) nebo okouzlující plavbu na kajaku mezi ledovými útesy. Skvělá je však i pěší turistika na stezkách blízko města Seward – to je prakticky vstupní branou do národního parku. K prohlídce pak láká i ledovec Exit, jenž je snadno přístupný automobilem a rozlehlé ledové pole Harding Icefield, ke kterému vede sice náročnější trasa, zato ale s perfektními výhledy do okolní přírody. Dále se můžete v Národním parku Kenai Fjords věnovat ku příkladu rybaření, kempování, běžkování, cyklistice, jízdě se spím spřežením nebo horolezectví. 

Čti více

Ledovec Matanuska

Asi dvě hodiny jízdy na severovýchod od města Anchorage na Aljašce se nachází mohutný ledovec Matanuska, jenž patří mezi nejdostupnější ledovce ve Spojených státech amerických. Délka této ledové masy je neuvěřitelných 43 kilometrů a šířka cca 6,4 kilometrů! Prozkoumat Matanusku můžete jedině s průvodcem prostřednictvím procházek po ledu – před cestou budete vždy vybaveni helmou a tzv. mačkami na obuv, které umožňují bezpečný pohyb po ledovci. Dále je možné v oblasti absolvovat horolezecké výstupy pod dohledem zkušeného lektora, vyhlídkové lety helikoptérou, jízdy na čtyřkolkách (průzkum okolí ledovce) nebo rafting. Nezapomenutelné jsou pak i pěší túry v okolní krajině – velice oblíbená je například stezka Lví hlava (Lion's Head), z níž budete mít na ledovec Matanuska dokonalý výhled. 

Čti více

Glennallen

V samém srdci okouzlujícího údolí Copper River na Aljašce a na křižovatce dvou nejdůležitějších aljašských dálnic Glenn Highway a Richardson Highway se nachází malebné město Glennallen, které představuje především vstupní bránu do Národního lesa Chugach a Národního parku Wrangell-St. Elias. Ve městě si tedy můžete se zkušenými průvodci vyjednat různé dobrodružné aktivity odehrávající se v okolní panenské krajině. Možný je v oblasti rafting nebo také rybaření na řece Copper (vyhlášený je hlavně losos), ježdění na sněžném skútru a pozorování divoké zvěře – v oblasti žijí např. losi, medvědi nebo sobi karibu. Skvělé jsou i vyhlídkové lety nad horskými vrcholy a výlety terénními vozy po starých těžebních stezkách. Nadšenci do historie si pak přijdou na své v nedalekém komunitním centru Cooper, které poskytuje vhled do života tamějších raných osadníků. V samotném Glennallenu na vás dále čeká pohodová atmosféra, příjemní obyvatelé a několik obchůdků s aljašským uměním.

Čti více

Utqiagvik (Barrow)

Nejsevernějším obydleným bodem v USA je město Utqiagvik, které bývalo dříve známé také jako Barrow – v roce 2016 si místní obyvatelé odhlasovali, že se navrátí tradiční název obce, jakou znali jejich předkové. Břehy města Utqiagvik pak omývá Severní ledový oceán a pevninu obývají zajímaví domorodí lidé Aljašky zvaní Inupiaté. Objevovat na tomto jedinečném místě můžete například Centrum dědictví Inupiatů (Iñupiat Heritage Center), pod jehož záštitou se v letních měsících odehrávají živé ukázky tradičních tanců. Za vidění však stojí i Oblouk z velrybí kosti (Whale Bone Arch) odkazující na velrybářskou tradici regionu nebo Národní historická památka Birnirk (Birnirk National Historic Landmark) na pobřeží Čukotského moře, kde jsou k vidění pozůstatky starověkých osad 

Čti více
Medvěd Grizly na Aljašce Mount McKinley, AljaškaRozkvetlá Aljaška Los na Aljašce Divoká Aljaška s CK SENLedovcové masivy na Aljašce Výhledy na Denali Hranice mezi USA a KanadouLet vrtulníkem na Aljašce Medvěd při lovu na Aljašce Plavba lopatkovým parníkemLosice v jezeru na Aljašce Výskoky velryby na Ajašce Místní na Aljašce mají netradiční ploty Čerstvý aljašský lososTradiční zpracování ryb na Aljašce
zobrazit zájezdy na Aljašku

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole