Turistický průvodce Čínou

Věděli jste, že:

  • Sběratelství poštovních známek je čínským hobby č.1.
  • Číňané vynalezli toaletní papír a mohl ho používat pouze císař.
  • Polovina všech prasat na zemi žije v Číně.
  • Hong Kong má více mrakodrapů než jakékoliv jiné město na světě.
  • V Číně je nejrychlejší vlak na světě, který jede rychlostí 431 kilometrů na světě.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

220 V. Zástrčky jsou většinou se dvěma kulatými kolíky, běžné v Evropě. V Hong Kongu a Macau se setkáte se zásuvkami britského typu. Oficiální zástrčka v Číně je podobná americkému typu A, ale je nepatrně kratší a bez děr ve vidlicích. Typ A a I jsou zde také často k nalezení.

Zásuvky používané v Číně

I - zástrčka typu I se používá pouze málo. Zástrčka je tvořena trojicí plochých kolíků, které mají šířku 6,5 mm. Zemnící kolík je umístěň uprostřed a má délku cca 20 mm. Fázový a nulový kolík má délku 18 mm a svírají mezi sebou úhel 60°. Instalace zásuvek je různé podle země – v Austrálii a okolních státech je zemnicí zdířka dole, v Číně je zemnicí zdířka nahoře. Čína používá vedle typu I také typ A a C, naleznete zde také často univerzální zásuvky, do nichž lze vložit zástrčky všech tří typů. V Argentině a Uruguayi se používají zásuvky a zástrčky podobné těm australským, ale je zde prohozen nulový a fázový vodič!

zasuvka-zastrcka-typu-I

A - zástrčka typu A má tvar dvojice plochých kolíků. Novější varianta této zástrčky má nulový kolík zvětšený, takže již ji není možné zastrčit opačně. Starší typ zástrček lze do nového typu zásuvky zasunout, ale opačně to nejde.

Americká zástrčka a zásuvka typu A

C - zástrčka typu C je tvořena 2 hroty (tzv. eurozástrčka), které mají průměr 4 mm (typ CEE 7/16) nebo 4,8 mm (typ CEE 7/17). Vidlice typu C se používají pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič. Tento typ zástrčky lze použít také do zásuvek typu E, F, H (novější varianta), J, K a L (úzká varianta). Tyto zástrčky mají podle typu různé tvary - plochý šestiúhelník (max. odběr 2,5 A) nebo kulatý tvar (max. odběr 16 A).

CEE 7/16 zástrčka (eurozástrčka) a starý typ zásuvky C


Doprava

Letecká doprava představuje jedinou přijatelnou možnost, jak se dostat do Číny. V současné době je k dispozici přímý let z Prahy se společností Hainan Airlines, letět můžete s 1 přestupem s několika dalšími společnostmi. Pravidelnými lety se dopravíte do Pekingu, Šanghaje a Hongkongu, kde jsou hlavní mezinárodní letiště. Vzhledem k velkým vzdálenostem mezi jednotlivými čínskými městy představuje letecká doprava nejvýhodnější způsob přepravy v zemi. Existuje zde několik leteckých společností, které spojují více než 150 destinací. Hlavním leteckým přepravcem je Air China. Společnosti China Southern a China Eastern nabízí i zahraniční lety.


Čínská silniční síť je poměrně rozsáhlá a spojuje jak velká města, tak i odlehlé vesnické oblasti. Autobusová doprava je navíc výrazně levnější než doprava železniční. Jezdí zde několik typů autobusů. Mezi nejlepší vozy patří expresní autobusy vybavené klimatizací, a kde platí zákaz kouření. Vedle pravidelných linkových spojů existuje rovněž řada menších společností provozujících přepravu minibusy a to především v turisticky zajímavých lokalitách.


V Číně je vybudovaná rozsáhlá železniční síť a na kolejích o celkové délce 70 tisíc km jezdí moderní, rychlé, bezpečné vlaky, které jsou většinou spolehlivé a nemívají zpoždění. Pro většinu obyvatel země je letecká doprava finančně nedostupná, proto vlaky představují nejrozšířenější formu dopravy. Jízdenku si však musíte obstarat vždy s předstihem, jelikož bývají dosti přeplněné. Orientace na vlakovém nádraží a v čínském jízdním řádu je pro Evropana, který neovládá čínštinu značně problematická. Dálkové spoje jsou vybaveny lehátkovými vozy, jídelním vozem a o občerstvení se stará vlakový personál. Čínské vlaky se dělí do čtyř tříd a to podle typu sedadel. Nejlepší a nejdražší z nich je „soft sleeper“ (ruanwo), která nabízí plný komfort a je nejčastěji využívána cizinci. Zhruba o třetinu levnější je třída „hard sleeper“ (yingwo), která je nejvíce preferována čínskou vyšší střední třídou. Na kratší vzdálenosti (obvykle pokud cesta trvá méně než den) není zapotřebí lůžkových vozů a můžete si zvolit mezi lepší třídou „soft seat“ (ruanzou) a horší „hard seat“ (yingzou). Ceny za jízdenky jsou tedy závislé na zvolené třídě a na vzdálenosti.

Po čínským městech se můžete dopravovat metrem, což představuje pohodlný a rychlý způsob dopravy. Nezbytným dopravním prostředkem pro turistu je i taxi. Jediným problémem zde může být jazykové nedorozumění s řidičem, je tedy dobré mít cílovou adresu napsanou na papíru. Pronajmout si auto nebo motocykl je možné pouze ve velkých městech a můžete je používat jen lokálně.

Strava

čínská kuchyně je zcela jiná než ta, kterou znáte z Evropy. Stojí za to proniknout do všech jejích tajemství. Čínská kuchyně není jen o mase, ale hlavně o zelenině, která je upravena na různé způsoby. Číňané se snaží zužitkovat téměř vše, můžete se tedy na talíři setkat s býčími varlaty, hady, vepřovými nožičkami či vnitřnostmi. Pro Evropana mohou být některé pokrmy doslova odpudivé, ale Číňané je považují za opravdové delikatesy. Pro čínskou kuchyni je typické restování na oleji, což dokládá její úspornost a zachovává množství vitamínů a minerálů. Vše se pokrájí na malé kousky a krátce osmahne. Číňané maso krájí i s kostmi a používají pouze hůlky. Mezi tradiční suroviny patří hovězí a vepřové maso, kachna, kuře, z příloh pak asijské nudle a rýže. Dále pak bambusové výhonky, mořské řasy, sójové klíčky, tofu, mořské plody a spousta čerstvé zeleniny. K snídani neočekávejte chléb, džem, šunku či kávu. Spíše dostaneme rýžovou polévku, masové buchty či jemně pikantní zeleninu. V Číně naleznete špičkové restaurace, ale i obyčejné jídelny a pouliční stánky. Nejlépe uděláte, když navštívíte restauraci, která je hlučná a plná, protože to je zárukou, že se tam dobře najíte. Oběd se podává mezi 11. a 14. hodinou, poté se restaurace zavírají. Večerní směna pak začíná kolem 17 hodiny a zavírá se až velmi pozdě v noci nebo vůbec. Ve velkých městech najdete jedny z nejlepších restaurací v hotelech. Tam však neochutnáte typicky čínské jídlo, většina hotelových restaurací připravuje totiž jídla světové kuchyně a rádoby západní jídla. Ve stáncích na ulici můžete ochutnat nefalšované čínské speciality, jako například olejové tyčky, sójové mléko, placky s pórkem, sladké brambory, smažené tofu nebo nejrůznější druhy ovoce. Také na místních trzích narazíte na zajímavé pokrmy, ochutnat můžete třeba smažené škorpiony nebo cikády. Dávejte si ale pozor aby byl pokrmy vždy ještě horký a čerstvý, vyhnete se tak případnými zdravotním problémům. Na takovéto drobné chuťovky se specializují také mnohé restaurace, které podávají i jednoduchá pečená jídla.

Kultura

Čínská kultura má kořeny staré více než 30 000 let, a sahají až do období, kdy zemi vládli Tři vznešení a pět vladařů. Ti představovali polobožské a mytologické bytosti, které žili v souladu s lidmi, a předávali jim své znalosti. Čínská kultura je velmi bohatá a rozmanitá, avšak nejen díky své rozloze země je kultura velmi rozdílná. Kultura v Číně je velmi rozmanitá právě díky nejrůznějším menšinám, které jsou rozesety po celé Číně. Čína, jako jediná kultura, má doložitelnou, více než 5 000 let starou historii, kterou potvrzují staré spisy, historické dokumenty, literární díla, památky apod. Čínská kultura je nejstarší na světě, a je kolébkou života v jihovýchodní Asii. Právě na území dnešní Číny založili lidé první osadu, kde vedli civilizovaný život s řadou pravidel a zásad. Mezi nejvýznamnější čínské filosofy, kteří výrazně ovlivnily sociální, kulturní i ekonomický vývoj země, patří Konfucius, zakladatel konfucianismu, a Lao-c’, který byl konfuciovým žákem a zakladatelem taoismu. Ve středověku došlo k rozšíření filosofie Yin a Yang, která je zmíněna už v konfuciově Knize proměn.

zobrazit zájezdy do Číny
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔