Turistický průvodce Čínou

Věděli jste, že:

  • Čína objevila Ameriku dříve než Kryštof Kolumbus. Bylo to v roce 1415.
  • Číňané byli první na světě, kteří používali chemické a plynové zbraně, dva tisíce let před Evropou.
  • V Číně je nejrychlejší vlak na světě, který jede rychlostí 431 kilometrů na světě.
  • Sběratelství poštovních známek je čínským hobby č.1.
  • V Číně každý měsíc přibývá pět milionů mobilních telefonů.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Očkování

žádné očkování není povinné, pouze doporučená očkování Hepatitida, břišní tyfus. Doporučujeme odbornou konzultaci v centru cestovní medicíny.

Bezpečnost

Čína je pro zahraničního návštěvníka či turistu relativně bezpečnou zemí. Kriminalita je zde na velmi nízké úrovni. Občas jsou známé drobné kapesní krádeže vůči cizincům, doporučujeme tedy dodržovat běžná bezpečnostní opatření. Pozor si dávejte zejména v dopravních prostředcích. Pokud můžete, uschovejte si své cennosti do hotelového sejfu a nenoste s sebou větší finanční obnos. Ženy by se měly také vyhnout vyzývavému oblečení a šperkům, které by přitahovaly pozornost.

Co s sebou

s sebou si sbalte zavazadlo (kufr, taška na kolečkách, batoh) s max. povolenou váhou do letadla 23 kg (záleží na letecké společnosti) s oblečením a potřebami, které běžně používáte. Příruční zavazadlo může mít 7 kg. Na cestu letadlem odložte ostré předměty (nožík, nůžky apod.), i tekutiny do kufru. Neměl by chybět mobilní telefon, fotoaparát, menší batoh či kabela na denní procházky po městě, tenká větrovka do deště, pohodlná obuv. Vezměte si krém na opalování s vysokým faktorem, pokrývku hlavy, multivitaminové a minerální tablety, papírové kapesníky a pár balíčků vlhčených kapesníků na osvěžení. Teplejší oblečení (dlouhé kalhoty, košile s dlouhým rukávem, teplejší svetr nebo mikina) se vám budou hodit v klimatizovaném autobuse a v letadle. Pak už jen potřebujete krátké kalhoty, lehké sukně a šaty, trička či košile s krátkým rukávem. V Asii funguje služba prádelny, kde vám za minimální peníze věci vyperou. Není potřeba vozit s sebou hodně věcí, nechte si pár volných kilogramů na nádherné dárky, které povezete nazpět.

Jelikož zavazadlo, které cestuje v zavazadlovém prostoru letadla, ne vždy najde cíl a může se zpozdit jeho dodání (nebývá to často, ale jestliže se to stane, tak je to nepříjemné), doporučujeme, abyste v příručním zavazadle měli i rezervní oblečení na první dva dny, všechny důležité léky a jiné věci, bez kterých se neobejdete. Za zavazadlo je zodpovědná letecká společnost a v případě zpoždění dodání anebo ztráty platí reklamační řád letecké společnosti.

Vaše osobní lékárnička by měla obsahovat hodně vitamínů, acylpyrin nebo paralen, něco na nachlazení, antibiotika, které jste zvyklí užívat – nejlepší širokospektré nebo na tetracyklinové bázi (dobré i na zažívací potíže), kapky do očí, léky proti průjmu, leukoplast na otlaky a jeden elastický obvaz. Nezapomeňte na léky, které pravidelně doma užíváte. Základem vašeho zdraví v Číně bude kvalitní strava a dobrý pitný režim. Vodu pijte pouze z koupených lahví a nápoje byste zejména první dny měli pít bez ledu, který je dělán z místních zdrojů.

Peníze je dobré mít rozložené na více místech, a i když se v tomto regionu krade minimálně, je nutné mít se na pozoru. Nejbezpečnějším způsobem přenosu finanční částky jsou cestovní šeky. Vždy je dobré u sebe mít nějakou hotovost, například když budete platit za dopravu, v restauraci nebo za nákupy. Kreditní karty zatím nepřijímají všude, ve velkých městech většinou nebývá problém s nimi platit, ale na venkově s tím nepočítejte. Také bankomaty hledejte pouze ve velkých městech jako je Hongkong nebo Macao. Nejrozšířenější bankovní síť má Bank of China, ale existuje zde mnoho dalších důležitých bank.

Platební karty fungují bez problémů v obchodních domech a větších restauracích. Vždy doporučujeme mít u sebe hotovost, používání kreditních karet a vybírání peněz z bankomatů je běžné ve větších městech.

Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, mp3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky a náhradní baterky.

zobrazit zájezdy do Číny
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔