Nosorožci na africkém safari

Kam jet v Keni

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíSlovníkBezpečnostOčkováníCo s sebouZajímavá místa
safari v Masai Mara v Africe

Masai Mara

Vyhlášená rezervace Masai Mara leží v jihovýchodní části Keni ve Velké příkopové propadlině, kde převládají otevřené travinné porosty přerušované vodními toky. V západní části rezervace se pak četně vyskytují mokřady, které slouží místní zvěři jako vydatná napajedla. Rezervace je slavná především díky každoročnímu stěhování nekonečných stád kopytníků pronásledovaných smečkami šelem. V červenci stáda putují z jihu na sever za potravou právě do Masai Mary, zatímco v listopadu pak masově rezervaci opouštějí a směřují na jih.

Čti více
Afrika, Keňa, Nairobi

Nairobi

Nairobi je hlavním a největším městem Keni, které se nachází na jihozápadě země. V posledních letech se město proměnilo v rušnou metropoli s četnými mrakodrapy a moderními budovami. Prakticky hned za branami města se rozprostírá stejnojmenný národní park o rozloze 117 km2. Metropoli odděluje od parku pouze elektrické oplocení, a tak zde lze pozorovat místní zvěř s mrakodrapy v pozadí. Park se může chlubit poměrně rozsáhlou a pestrou populací volně žijících živočichů. Je domovem více než 400 druhů ptáků, lvů, žiraf či nosorožců.

Čti více

Malindi

V roce 1498 zde na své cestě do Indie přistál Vasco de Gama. Tuto událost připomíná bílý sloup na skalisku nedaleko mola, portugalský hřbitov a malý kostelík. Před Portugalci zde už v 9. století existovala rybářská vesnice. Během 14. století se z Malindi již stalo důležité obchodní centrum východoafrického pobřeží, které v té době svádělo boj s Mombasou o pozici hlavního přístavu v oblasti. Zajímavostí je, že na začátku 15. století zde připlulo také čínské loďstvo Čeng Chea. Ve Starém městě se zachovalo mnoho památkově cenných domů, včetně mešity a paláce na pobřeží. Jižně od města leží zbytky města Gedi. Dnes však turisty lákají nádherné prosluněné pláže. Malindi je oblíbeným místem milovníků průzračného moře, afrického slunce a vodních sportů. Největším lákadlem turistů jsou překrásné korálové útesy v mořských národních parcích Malindi a Watamu.

Čti více
Těšit se můžete na Safari pod vrcholem Kilimandžára

NP Amboseli

Národní park Amboseli je druhým nejnavštěvovanějším národním parkem v Keni. Vznikl roku 1974, jeho předchůdce rezervace Ukamba Game zde byla již v roce 1890. Park je lákavý především tím, že je z něj výhled na nejvyšší horu Afriky – Kilimandžáro (5 985 m.n.m.), která parku vytváří úžasná panoramata. Nejrozšířenějším zvířetem je slon, ale spatřit můžeme taky desítky druhů ptactva (pelikáni, ibisové, pštrosi, supové či ledňáčci) a jiných savců (hyeny, antilopy, šakalové, buvoli, zebry či žirafy aj.). Území od nepaměti obývají Masajové, jejichž pasoucí se dobytek parku škodí. Národní park Amboseli dostal své jméno podle stejnojmenného suchého jezera. Okolí jezera je pusté, ale může se pyšnit, díky podzemní vodě, i kvetoucími loukami, palmovými a akáciovými háji, skalnatými oblastmi, bažinami a nekonečnými savanami. Koncentrace zvířat je zde v období sucha poměrně vysoká. Odhaduje se až na 900 slonů ve stádech, mnohdy čítajících i přes sto zvířat.

Čti více

Samburu

Malá rezervace s mimořádně bohatou faunou. Je součástí většího celku společně s rezervací Buffalo Springs a Kora. Právě Kora a Samburu byly místem, kde George a Joy Adamsovi vypouštěli do volné přírody lvici Elsu, známou z knihy a filmu Volání divočiny. Rezervace Kora byla později místem, kde George úspěšně vypustil desítky dalších lvů. Dnes zde působí Saba Douglas-Hamilton – filmařka a ředitelka výzkumné stanice na slony. Je dcerou zakladatele organizace Save the Elephants Iana Douglas-Hamiltona. Právě ona v Samburu natočila krátký fascinující příběh, jak si lvice osvojila mládě přímorožce.
V Samburu žijí zvířata, typické pro suché oblasti severně od rovníku. Hlavním lákadlem je populace žiraf síťovaných, které mají na první pohled jinou kresbu jako ostatní žirafy. Gerenuk – gazela žirafa, je unikátní antilopa. Dlouhé nohy, dlouhý krk a malá hlava z ní dělají velmi zajímavého tvora. Dokáže se zcela vzpřímit na zadních nohách a předními si přidržuje větve, aby se nakrmila. Další zajímavou antilopou je přímorožec Beisa, jehož tu najdete na otevřených prostranstvích. Unikátní zebra Grévyho se rovněž vyskytuje pouze na malém území Keni a Etiopie a možná v Jižním Súdánu. Je největší ze tří druhů zeber a má nejjemnější pruhování. V parku také najdete somálský poddruh pštrosa afrického. Na rozdíl od běžného pštrosího samce se v době toku somálskému poddruhu zabarví krk a běháky do modra. Toto už dokáže pouze masajský poddruh, kterému se krk a běháky zbarvují do růžova. Na palmách "Doum" (Hyphaene Thebaica), které lemují řeku Ewaso Njiro, hledejte orlosupy strakaté – vzácné bílé supy, kteří sem přilétávají až ze Somálska. V řece žije velká populace hrochů obojživelných a krokodýlů nilských. Hroši každou noc opouštějí řeku a vydávají se za pastvou. Často zajdou až deset kilometrů od vody a cestu si značkují trusem. Krokodýli, jako všude jinde, čekají pod hladinou na svou příležitost stáhnou pod vodu cokoli – od perličky po mladou žirafu. Samburu je i domovem perličky supí a "neviditelného" rypouše lysého, žijícího pod zemí. O jeho přítomnosti svědčí typické "krtince" poseté po celé rezervaci. Samburu je také jedním z nejlepších míst v Keni na pozorování leopardů a psů hyenovitých. V blízkosti vody najdete i skupiny lvů a samotářských gepardů.

Čti více

Aberdare

Aberdare je jedinečný park pár desítek kilometrů na sever od Nairobi. Zabírá velkou část pohoří Aberdare, jehož nejvyšší vrchy dosahují 4000 m.n.m. Samotný park byl založen v roce 1950, aby ochránil různorodou přírodu této oblasti. Park je známý také tím, že v roce 1952 zde byla na safari tehdejší britská princezna Alžběta. Během této návštěvy zemřel její otec, král Jiří VI, a Alžběta opustila tento parku již de facto jako královna. Na východě parku jsou nížinné oblasti savanového typu, kde se občas vyskytnou vzácní psi hyenovitý. Les přechází do mlžného pralesa, kde se nacházejí velké stromy, které jsou domovem různých primátů. Nejčastěji uvidíte kočkodan diadémového, ale dobře se hledají i kontrastní guerézy pláštíkové. Les je plný zvířat, i když to na první pohled nevypadá. Otevřená prostranství jsou vždy plné zvěře a zvířata často využívají cesty jako své chodníky. Obecně sem nechodí mnoho turistů, a tak zde mají klid. Pokud víte kde, naleznete zde leopardy přímo na silnici. Jeden samec je známý tím, že každý den v 18:00 vychází na obhlídku svého revíru a prochází se po cestě jakoby vás ani neviděl. V parku je velké množství slonů, které jsou spíše příbuzní pralesních slonů z konžské pánve. Mají tu i jednu dospělou samici s třemi nohami. Buvoli jsou přítomni všude a nakolik je v parku i několik pěších stezek, třeba se mít při procházce na pozoru. Žije zde i prase pralesní, které je typické spíše pro konžskou nížinu. Je zde i populace antilopy Bongo, je však velmi vzácné je vidět. Park je také záchrannou stanicí nosorožců dvourohých a probíhá zde jejich výzkum. Nad hranicí lesa jsou rašeliniště a nad nimi už jen alpská oblast s lobéliemi a čtyřtisícovými horami.

Čti více

Tsavo

Jeden z nejstarších východoafrických parků je rozdělen na dvě části – West a East. Byl založen v roce 1948. Managment parku byl základem pro vznik organizace, která dnes spravuje všechny národní parky Keni – Kenyan Wildlife Service. Oblast dnešního parku nechvalně proslavili "lidožravý lvi z Tsavo", kteří v roce 1898 během stavby železnice z Kisumu do Mombasy údajně zabili více než 130 dělníků. Podplukovník John Henry Patterson zastřelil oba v prosinci 1898 a vypracované kůže později prodal za pět tisíc dolarů chicagskému muzeu, kde jsou dodnes vystaveny. Tsavo East je místem, kde jsou vypouštěni osiřelý a vyléčení sloni z celé země. Je zde vytvořen systém výběhů, kam přicházejí mladí sloni. Jsou zde vytvářeny nové rodiny, které jsou nakonec vypuštěny do volné přírody. Systém je velmi úspěšný. Tento park je známý i slony s extrémně velkými kly. Tímto se v angličtině říká "Tusker", a tento přívlastek dostanou, pokud jejich kly váží každý více než 45 kg. Tsavo má v dnešní době přibližně deset Tuskerů, což je polovina počtu z celé Afriky.
Tsavo je domovem velké pětky a množství dalších druhů. Vzácně se zde objeví zebra Grévyho, gerenuk a Hiro. Tsavo West je hornatější park, který přímo navazuje na tanzanský národní park Mkomazi, kde probíhá projekt na ochranu nosorožců dvourohých a psů hyenovitých. V Tsavo West je i pramen, známý jako Mzima. Pramen je tak vydatný, že neustále přitékající křišťálová voda je zde čistá a národní park zde vybudoval podvodní pozorovatelnu. Se štěstím zde pod hladinou v průzračné vodě budete pozorovat rodinu hrochů, krokodýli, nebo velké ryby. Pod jedním z pohoří se nachází čerstvý lávový splaz Shetani. Láva tu tekla ještě v druhé polovině 19.století, a tak je velmi čerstvá. Na jejich ostrých hřebenech hlídkují skalolezy, malé antilopy přizpůsobené životu na skalách. Pod úrovní země se nachází několik lávových tunelů, do kterých se dá jít podívat. Kromě toho je Tsavo West nejlepší park na hledání leopardů. Jedna část parku se jmenuje Malé Serengeti a zde najdete stáda pláňových zvířat.

Čti více
Nosorožci na africkém safari Uhuru - nejvyšší vrchol KilimandžáraSlon pod KilimandžáremLev - král zvířatStádo zeber v Masai Mara Leopard odpočívá v korunách stormů Žirafy - nejvyšší obyvatelé Masai Mara Hroch, nejnejbezpečnější zvíře v Africe Kýčovitý západ slunce nad africkou savanou Jezero Nakuru Velká migrace zvířat Setkání se žirafami zblízka Typické oblečení MasajůNávstěva domorodé vesnice Typický masajský tanecMasajské ženy připraveny k tanci
zobrazit zájezdy do Keni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole