Nosorožci na africkém safari

Keňa - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíSlovníkBezpečnostOčkováníCo s sebouZajímavá místa

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O KENI

  • Oficiální název země: Jamhuri ya Kenya/Republic of Kenya (Keňská republika)
  • Hlavní a zároveň největší město: Nairobi
  • Nejvyšší bod: Mount Kenya (5 199 m)
  • Vznik státu: 12. 12. 1963
  • Státní zřízení: prezidentská reprezentativní demokratická republika
  • Rozloha: 582 646 km² 
  • Počet obyvatel: 57 389 000 (k roku 2023)
  • Hustota zalidnění: 94 obyv./km²
  • Etnické skupiny: kmeny Kikuyu, Luhya, Kamba, Kalenjin, Luo, Kisii, Meru, Maasai, Samburu, Turkana a další
  • Náboženství: křesťanství (nejpočetnější), protestantismus, katolicismus, islám, jiná křesťanská víra
  • Hlavní jazyky: svahilština a jiné bantuské jazyky, angličtina
  • Měna: keňský šilink (KES)
  • Časové pásmo: UTC +3, v letním čase je v Keni o 1 hodinu více než v ČR a v zimním čase o 2 hodiny více
  • Celostátní tísňová čísla: 999, 911 nebo 112 (policie, hasiči i záchranná služba)
  • Mezinárodní předvolba pro Keňu: +254
  • Volání z Keni do ČR (na mobil): zadejte výstupní kód z Keni 000 + 420 (kód ČR) + devítimístné telefonní číslo

PROČ NAVŠTÍVIT KEŇU?

Nejednoho Evropana zláká aspoň jednou za život představa exotické dovolené v Africe. A právě Keňa má všechna NEJ, která vás jen napadnou. Je to zdaleka nejdostupnější a nejautentičtější safari destinace na světě a také jedna z nejúžasnějších, nejrozmanitějších a nejvýraznějších. Superlativy nelze šetřit. Vždyť už jen po příletu do Nairobi, hlavního města Keni, se ocitnete ve zcela jiném světě, jemuž vládnou divoká a volně pobíhající zvířata – zebry, pakoni, žirafy, nosorožci, lvi a další vládci přírodní říše vás mohou uvítat jen pár hodin po tom, co se vaše nohy dotknout africké půdy. Letiště je jen coby kamenem dohodil od nejbližšího národního parku. Ráno tedy přistanete a odpoledne už si užíváte dobrodružné safari zážitky! 

Nechte se tedy unést dramaticky se proměňující africkou krajinou Keni, která vám nabídne neuvěřitelnou podívanou v podobě rozsáhlých planin národních parků a rezervací – v zemi jich je až 50, osvěžujícím Indickým oceánem táhnoucím se napříč pobřežím, domorodými africkými kmeny s téměř bezstarostnou duší či monumentální horou Mount Kenya, jež je druhá nejvyšší v Africe a Keňa dle ní získala svůj název! Je toho ale daleko víc, co vám tohle kouzelné místo na africkém kontinentu zanechá v mysli a srdci! Neváhejte, vyrazte a zamilujte se na první pohled. 

Několik dalších přesvědčivých důvodů, proč navštívit právě Keňu:

  • Stanete se svědky fascinující velké migrace divoké zvěře. Tohle jste ještě neviděli! Milion a půl pakoňů migrujících v doprovodu zeber, antilop a predátorů. Podívaná, na kterou nezapomenete do konce svého života při návštěvě Národní rezervace Masai Mara. Turistika zde není ovšem povolena, a tak můžete stáda africké fauny sledovat třeba z jedné ze soukromých rezervací lemujících Masai Mara.
  • Nakoupíte velmi originální a ekologické suvenýry! To, co si odvezete z Keni, nebude mít nikdo ve vašem okolí. Místní nabízí k prodeji například ručně tkané oblečení, koberce, korálkové ozdoby, šperky vyrobené ze semínek, sandály z pneumatik či kabelky z pivních zátek. Je to neskutečná přehlídka autentického zboží a afrického umění. Silnější povahy pak mohou vsadit i na papír na psaní z nosorožčího nebo sloního trusu!
  • Setkáte se s velmi přátelskou a velkorysou povahou Keňanů. Jakmile se poprvé setkáte s místními obyvateli, budete jistě středem pozornosti. Nejspíš se vás také budou ptát, co si o jejich městě či zemi myslíte a vynaloží veškeré úsilí pro to, abyste jejich kulturu poznali co nejlépe. Provedou vás zajímavými místy a s naprostou vřelostí se o vás královsky postarají – budete se cítit jako v bavlnce. I přes neskonalou štědrost a vlídnost Keňanů je ale ostražitost na místě – ne všichni takoví jsou, a tak pozor na vypočítavé jedince.
  • Poznáte rozmanité africké kmeny. Zdaleka nejznámější jsou Masajové. Proto neváhejte a seznamte se třeba s masajskými válečníky, kteří vám rádi předvedou své jedinečné tradice a kulturu. Šanci máte třeba ve vesnicích kolem rezervace Masai Mara. U těchto lidé pocítíte dokonalou symbiózu s divokou přírodou africké buše. 
  • Nasajete příjemné sluneční paprsky a odpočinete si na pláži. Keňa není jen o přívětivých obyvatelích, tropickém klimatu, fascinující přírodě, safari a divoké zvěři. Na své si zde přijdou i ti, co rádi lenoší na pláži a věnují se koupání v moři či vodním sportům. Pobřeží Indického oceánu je přímo stvořené pro takové to dovolenkové nicnedělání. Perfektní relax na jemném bílém písku a v teplých vodách azurového oceánu zažijete třeba na Diani Beach a Watamu Beach. 

KDY KEŇU NAVŠTÍVIT?

Keňa je perfektní destinací pro zimní dovolenou. Pokud tedy chcete utéct před chladem v Česku, dopřát si příjemné tropické počasí a snadno zpozorovat zvěř v africké buši, vyrazte do země v lednu nebo únoru. Fascinující velkou migraci divokých šelem pak spatříte spíše v období od června do října. Březen, duben a květen ovšem nejsou příliš doporučované, neboť tyto měsíce jsou v Keni obvykle ve znamení silných dešťů. 

Keňa na jaře (březen až květen)

Pro nás jaro, pro Keňany podzim. V tomto období se pohybuje teplota v průměru kolem 29 °C a voda v Indickém oceánu má až 30 °C. Březen je v rámci možností posledním pohodovým měsícem před propuknutím období dešťů. V dubnu se však počasí dramaticky mění, nikoliv však teplotně, ale jen co se týká vlhkosti vzduchu. Ta stoupá do závratných výšin, a tak je počasí hůře snesitelné – obzvlášť pro lidi s kardiovaskulárními nemocemi. Na jaře se tedy lidem se srdečními problémy nedoporučuje lítat do Keni. 

Keňa v létě (červen až srpen)

Zatímco my v Česku máme během června, července a srpna léto, v Keni panuje zima. Tahle zima je ale jiná – příjemně hřejivá. V tyto měsíce bývá obvykle sucho, slunečno a během dne panují mírné teploty v průměru kolem 27 °C. Červen a červenec je vhodný na dovolenou v Keni, kterou chcete strávit vodními radovánkami v Indickém oceánu, srpen je pak skvělý pro návštěvu rezervace Masai Mara. 

Keňa na podzim (září až listopad)

S příchodem září se nevyskytují v Keni téměř žádné srážky a teploty se stále drží kolem 29 °C. Tento měsíc je také v podstatě posledním nejvhodnějším pro pozorování migrující zvěře v rezervaci Masai Mara. Říjen je pak ve znamení vyšších srážek a průměrná denní teplota stoupá až k 31 °C. Listopad je říjnu klimaticky velmi podobný – i proto jej preferuje mnoho turistů, dovolenkovou pohodu však může zmařit krátké období dešťů.

Keňa v zimě (prosinec až leden)

V prosinci teploty míří vzhůru nad 30 °C, a tak nastává ideální čas pro strávení dovolené v Keni u Indického oceánu (voda mívá teplotu okolo 28 °C). Leden je pak ve znamení ještě vyšších teplot pohybujících se kolem 33 °C – počasí je tehdy velmi horké a suché. Dá se však i přes vyšší teploty říct, že po celou „zimu“/keňské léto panuje ideální počasí pro jakékoliv venkovní aktivity v zemi. Vlhkost vzduchu je totiž stále snesitelná, neboť téměř neprší. 

KDE V KENI NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE?

Jako turisté můžete získat o Keni potřebné informace v turistických kancelářích či v návštěvnických centrech, které se nacházejí nejen v hlavním městě Nairobi ale i jinde. Níže se můžete inspirovat některými z nich: 

  • Malindians: turistické informační středisko nacházející se v keňském městě Malindi, sídlí na adrese Odinga, Street Box 492. Otevřeno mají 24 hodin denně a nabízí informace o lokalitě turistům i online. 
  • Nairobi Safari Centerturistické informační středisko v Nairobi, které najdete na adrese 204 Sports Rd. Nabízí nejen informace o Keni, ale také poznávací výlety, safari výlety, exkurze, horskou turistiku nebo pronájem safari džípů. Otevřeno mají 24 hodin denně.
  • Hell's Gate Tourist Information Center: až se ocitnete v Keni u Národního parku Hell's Gate, jistě navštivte tamější turistické informační centrum, kde se můžete dozvědět o oblasti s intenzivní geotermální aktivitou mnohé. Adresa je: Moi S Lake Rd, Sulmac Village a otevřeno mají každý den od 7:00 do 18:30.

STÁTNÍ SVÁTKY V KENI

  • New Year's Day (Nový rok): 1. ledna
  • Good Friday (Velký pátek): datum se rok od roku liší
  • Easter Monday (Velikonoční pondělí): datum se rok od roku liší
  • Labour Day (Svátek práce): 1. května
  • Madaraka Day: 1. června
  • Eid al-Fitr a Eid al-Adha: datum závisí na postavení Měsíce
  • Utamaduni Day: 10. října
  • Mashujaa Day: 20. října
  • Jamhuri Day (oslava založení Keni v roce 1964): 12. prosince
  • Christmas Day (Štědrý den): 25. prosince
  • Boxing Day: 26. prosince 

ETIKETA A KULTURA V KENI

Každá země má své vlastní kulturní zvyklosti. Jejich pochopením se můžete k původním obyvatelům nebývale přiblížit. I Keňané budou velmi potěšeni, když se ponoříte do jejich etikety a začnete ji ctít. Předáte tak určitým způsobem uznání. A co od keňské kultury vlastně čekat v základu? Jisto jistě smích, uvolněnost, ležérnost a energičnost. Pokud chcete Keňany skutečně poznat a projevit jim svou úctu, inspirujte se níže uvedenými společenskými radami:

  • Nejběžnější formou pozdravu je podání ruky a pevné stisknutí dlaně. Hned posléze se Keňané zdraví výrazem „Jambo?“ nebo „Habari?“, což znamená „Jak se máš?“. Tím však konverzace nekončí – naopak pokračuje ve velmi uvolněném duchu, jako by čas v Keni ani neexistoval. Mějte také na paměti, že potřesení rukou je vyžadováno bez ohledu na to, kolik lidí potkáte. Začněte s pozdravením nejstarší osoby a pokračujte k těm nejmladším/dětem. Pokud byste se snad chtěli z této společenské zvyklosti „ulít“, je to považované za neslušnost.
  • Keňané se oslovují zpravidla akademickým, čestným nebo profesním titulem a až pak následuje příjmení. Pakliže máte mezi místními přítele/přítelkyni, můžete jeho/její rodiče oslovovat např. „Mama Mary“ (matka Marie) anebo „Baba Mary“ (otec Marie). 
  • Konverzace mezi Keňany probíhá obvykle na délku paže. Běžně lze potkat např. muže, kteří spolu hovoří, a přitom stále svírají paži toho druhého po pozdravu. Nestandardní je však vodění ruku v ruce – u zamilovaných a veřejné projevy náklonnosti (ty si raději nechte do soukromí).
  • Pomalý „keňský čas“ nemá vlastně žádná přísná pravidla. Lidé v Keni nespěchají, když tomu nemají vysloveně důvod. Je však očekáváno, že se člověk dostaví na schůzku včas a při případném zpoždění se slušně omluví. 
  • Pakliže vás Keňané pozvou na jídlo k sobě domů, neodmítejte – přijměte pozvání, abyste dali najevo, že si vážíte jejich pohostinnosti. Etiketu stolování snadno vysledujete u ostatních. Za slušnost se také považuje to, že dojíte vše na talíři (není to však povinnost). 
  • Prodejci zboží na trzích očekávají, že s nimi budete smlouvat o ceně. Buďte sice vytrvalí, ale nezapomeňte také na smysl pro humor. 
  • Keňané milují zábavu všeho druhu – tedy popíjení drinků v baru, poslech koncertu v klubu, tanec na diskotéce či party s přáteli. Jsou též zapálenými fanoušky do fotbalu.
  • Oblečení ve společnosti musí být konzervativní, čisté a upravené. Nedbalostí a nevhodnými svršky můžete u Keňanů rychle ztratit respekt. Vhodná jsou trika zakrývající ramena až po lokty a kalhoty zahalující kolena. 

FLORA A FAUNA V KENI

Vegetace v Keni je velmi rozmanitá, což je dané zejména jejím klimatem a topografií. V oblasti vyšších nadmořských výšek (2 100 až 3 000 m) rostou nejčastěji bambusy, africké kafry, africké olivovníky, nohoplody širolisté, vřesy nebo cedry. V nadmořské výšce kolem 900 metrů (v oblasti polopouště) jsou pak dobré podmínky pro růst baobabů. Podél pobřeží Keni se daří deštnému pralesu, kokosovým palmám a mangrovníkům. Pakliže zavítáte do vnitrozemí, natrefíte také na rozlehlé pláně pokryté trávou a zakrslými křovinami – tedy na typickou savanu. 

Co se týká fauny, Keňa nabídne přímo velkolepou podívanou. Země je domovem celé řady zvířat, která se nejčastěji pohybují na pláních a podél vodních toků. Spatřit divokou zvěř lze v řídce osídlených oblastech ale i v národních rezervacích a parcích, které ji chrání před pytláky. Stálými obyvateli Keni jsou pak sloni, žirafy, lvi, zebry, pakoni, antilopy, šakali, hyeny skvrnité, buvoli, hroši, leopardi, gazely, gepardi, prasata bradavičnatá, divocí psi, mnoho druhů jelenů nebo třeba nosorožci. Z ptáků lze spatřit v destinaci hlavně pelikány, pštrosy, supy nebo jestřáby. Pestrý život se odehrává ovšem i v tamějších vodách – samozřejmostí jsou hejna ryb (pstruzi, marlíni, mečouni, tuňáci či barakudy) krokodýli, langusty a jiní zajímaví živočichové. Opomenout však nelze ani četné druhy plazů – v Keni jich žije až 171 a hned několik z nich je jedovatých/nebezpečných, jako např. mamba černá, zmije útočná, kobra a bojga africká čili stromový had. Obtížný je pak některý hmyz – komáři jsou v Africe častým přenašečem malárie. 

TOP TIPY PRO CESTOVATELE PO KENI

Keňa nabídne turistům nepřeberné možnosti outdoorových i indoorových aktivit, a tak se zde rozhodně nudit nebudete. Vždyť letíte do světového centra safari! Ať už vsadíte na známé národní parky, přírodní rezervace anebo města jako Nairobi a Nakuru, vždy budete u vytržení. 

OUTDOOROVÉ AKTIVITY

  • Absolvujte Wildlife Safari! Tato aktivita vás uchvátí zas a znovu, a nejvíce tehdy, pokud do Keni cestujete poprvé. S průvodcem a pronajatým džípem můžete prozkoumat hned několik národních parků a rezervací. Masai Mara je dokonalý pro pozorování velké migrace pakoňů, sledování „velké pětky“ – tedy slonů, lvů, buvolů afrických, leopardů a nosorožců pak bude perfektní v parcích Amboseli či Tsavo a kolem jezera Nakuru pak spatříte zejména pelikány a nosorožce. 
  • Prozkoumejte Nairobi. Vezměte batoh na záda, obraťte se na zkušeného průvodce a vydejte se na nezapomenutelnou procházku po hlavním městě Keni, které má bohatou historii, několik národních památek, soch a dalších zajímavostí. Vaší pozornosti nemůže uniknout například McMillan Memorial Library (knihovna v Nairobi), mešita Jamia, nejstarší budova v Nairobi zvaná Kipande House anebo socha polního maršála a keňského vůdce rebelů Dedana Kimathiho. To ale zdaleka není vše! Naprosto uchváceni budete také z městského trhu/jarmarku pod širým nebem zvaného Maasai Market, kde nakoupíte různé řemeslné výrobky, suvenýry a dárky pro blízké.
  • Relaxujte na keňských plážích. Keňa se pyšní pobřežím dlouhým 536 kilometrů, a tak zde natrefíte na ty nejkouzelnější pláže světa s jemným bílým či zlatavým pískem. Jednou z nejoblíbenějších plážových destinací je Watamu – zejména oblasti Jacaranda Bay, Garoda Beach a Turtle Bay Beach. Kolem města Mombasa se pak můžete usídlit i na těchto úchvatných plážích – Bamburi Beach a Nyali Beach. Je jich ale daleko víc! Pohádková je i Diani Beach, Tiwi Beach anebo Galu Kinondo Beach. V Keni prostě nešlápnete vedle, ať si vyberete jakoukoliv oblast.
  • Objevujte bohatý podmořský život při potápění. Pokud se vydáte do Keni v období od října do března (kdy je voda nejklidnější), vsaďte určitě na potápění! Velice oblíbenou lokalitou pro tuto aktivitu je Diani Beach. Zde najdete hned několik potápěčských center (např. Ocean Tribe či Dive the Crab) nabízejících potápěčské kurzy PADI a výlety plné zábavy pro nadšené potápěče. Skvělé oblasti pro potápění jsou Galu Reef, Waa Wreck a Kinondo Reef.
  • Vydejte se za gastronomickými zážitky. Dovolená je i o dobrém jídle a poznávání nových chutí. V Keni se vám nabídne nepřeberné množství pouličních stánků s dobrotami i skvělých restaurací. Ochutnat kdekoliv v zemi můžete třeba smažené taštičky zvané samosa, pilaf, osvěžující salát kachumbari či kuřecí biryani. V Nairobi je pak velmi oblíbená restaurace pod širým nebem Carnivore, kde lze okusit grilované kozí maso známé jako nyama choma.

INDOOROVÉ AKTIVITY

  • Udělejte si výlet vlakem s Madaraka Express. Díky dálkové vlakové dopravě mezi Nairobi a Mombasou poznáte Keňu ze zcela jiné perspektivy. Jízda je bezpečná, levná, pohodlná, spolehlivá a krom jiného obohacena skvělými zážitky. Pokud chcete zahlédnout divokou zvěř z okénka a keňský venkov, vyrazte ideálně ranním vlakem. Cesta trvá kolem šesti hodin a trasa vede Národním parkem Nairobi i Národním parkem Tsavo.
  • Navštivte zajímavá muzea v Keni. Chcete poznat důkladně historii země? Potom si zajděte do jednoho z keňských městských muzeí. Velmi pozoruhodné je to v Nairobi s názvem Nairobi National Museum, za návštěvu však stojí i Kenya Railway Museum, Karen Blixen Museum a Lamu Museum. V Mombase je pak fascinující i muzeum historického a kulturního dědictví Fort Jesus Museum sídlící v bývalé portugalské pevnosti. 
  • Ubytujte se v pětihvězdičkovém hotelu Giraffe Manor a zažijte žirafy zblízka. Na předměstí Karen v Nairobi můžete zažít luxus i dobrodružství v jednom. Hotel Giraffe Manor je sice dost nákladný (noc vás zde vyjde nejlevněji na cca 1000 dolarů), za to však nabídne výjimečné zážitky v podobě snídaně či večerní relaxace se žirafami. Tato zvířata jsou zde zvyklá pokukovat dovnitř skrz okna. Budete jim tedy skutečně blízko a jen tak na ně nezapomenete – třeba i díky neopakovatelným fotografiím! 
  • Jděte nakupovat a ulovte originální kousek. Pouliční trhy v Keni jsou bezkonkurenční, o tom žádná. Když však nebude počasí příliš přát, můžete se před deštěm schovat v jednom z keňských nákupních center a objevovat zajímavé zboží, které si s radostí odvezete domů. V Nairobi zkuste třeba luxusní Westgate Shopping Mall nebo obrovské nákupní centrum Yaya Centre. V Kisumu je pak velmi zajímavé The West End Shopping Mall a v Mombase lze navštívit City Mall, Mombasa Mall nebo Nyali Centre. 

TOP FESTIVALY V KENI

  • Nairobi Restaurant Week: v hlavním městě Keni se koná tato akce vždy 10 dní v kuse během ledna/února a je ideální pro všechny milovníky dobrého jídla. Ochutnáte zde nejen národní ale i mezinárodní pokrmy za výhodné ceny.
  • StoryMoja Festival: tomuto festivalu se také přezdívá „Největší knižní party“. Je tedy zaměřený na literaturu, příběhy, vyprávění, poezii, debaty, workshopy, knihy, scénky a podobně. Trvá pět dní v kuse a probíhá vždy během února (obvykle v Nairobi).
  • Safaricom International Jazz Festival: mezinárodní jazzový festival konaný v Nairobi během února (trvá 1 den), nadchne pro změnu všechny nadšence do jazzu. 
  • Africa Nouveau Festival: festival umění a hudby probíhá během března po celé tři dny. Je oslavou keňské umělecké scény a obdivovat při něm můžete taneční vystoupení, DJ, koncerty nebo výstavy. Zamířit za festivalem musíte do Nairobi. 
  • Cake Festival: ti největší mlsouni budou nadšení z Festivalu dortů, který srocuje na jedno místo pekaře a cukráře z celé Afriky. Koná se vždy během dubna (1 den) v hlavním městě Keni. Peníze, které se utrží z této akce, se používají na charitativní účely v Africe. 
  • Lake Turkana Festival: tento festival se koná po čtyři dny v červnu. Cílí zejména na oblast severní Keni a domorodé kmeny, jako jsou Turkana, Samburu, Gaabra a jiné. Díky němu poznáte dokonale keňskou domorodou kulturu a tradice. Zamířit musíte do Loiyangalani (okres Marsabit) nedaleko jezera Turkana. 
  • Lamu Cultural Festival: festival konaný v keňském pobřežním městě Lamu během listopadu (trvá 3 dny). Je jakousi oslavou svahilské kultury, jídla a nabízí krom jiného i jedinečné aktivity, jako např. oslí závody.

TOP MUZEA V KENI

  • Nairobi National Museum: Národní muzeum v Nairobi nemůžete minout při návštěvě Keni. Díky němu se totiž seznámíte mnohem detailněji nejen s historií země, ale i s její kulturou, uměním a přírodou. Velmi zajímavým předmětem ve sbírce muzea je například The Turkana boy – kostra raného hominida z kmene Turkana, jejíž stáří se datuje až na 1,6 milionů let! Otevřeno je zde každý den od 8:30 do 17:30.
  • Karen Blixen Museum: v klidném předměstí Nairobi (na úpatí pohoří Ngong) se rozprostírá Muzeum Karen Blixenové, jež byla dánskou autorkou světoznámých „Vzpomínek na Afriku“. Knižní příběh byl také zpracován do filmové podoby. Budova, ve které dnes muzeum sídlí, bývala farmou, kde spisovatelka kdysi žila. Otevřeno mají každý den od 8:30 do 17:00.
  • Hyrax Hill Museum: toto muzeum se nachází v keňském městě Nakuru a reflektuje život lidí, kteří zde žili v období před 3 000 lety. Budova je též bývalým statkem a prohlášena byla v roce 1995 za archeologické naleziště. Otevřeno mají každý den od 9:00 do 18:00.
  • Nyeri Museum: v keňském městě Nyeri natrefíte na Muzeum Nyeri, které kdysi bývalo soudem. Dnes svým návštěvníkům představuje expozice přibližující historii Keni a život/kulturu kmene Kikuyu. Vstup je pro všechny zdarma. Otevřeno mají od pondělí do soboty v čase 8:30 až 17:30.

Poznámka: Informujte se o cenách za vstupenky do jednotlivých muzeí v Keni.

TOP PLÁŽE V KENI

  • Diani Beach: v Keni je tato pláž zdaleka nejoblíbenější. Nabídne jemný bílý písek, azurový oceán, korálový útes u pobřeží, palmové háje, skvělá plážová letoviska, restaurace, bary a pestré možnosti pro vodní sporty, potápění či šnorchlování. Od velkého keňského města Mombasa je vzdálená asi 30 km.
  • Watamu Beach: u malého keňského města/nebo spíše vesnice Watamu se rozprostírá dechberoucí pláž Watamu. Od Malindi je vzdálená asi 15 km. Pro milovníky šnorchlování a potápění je přímo dokonalá, protože zdejší korálové útesy hostí pestrý podmořský život. Na své si ale přijdou i nadšenci do surfingu! Watamu Beach poskytne krom jiného i perfektní zázemí, co se týká ubytování a stravování – v okolí najdete nespočet vyhlášených hotelů, restaurací i barů.
  • Lamu Island: ostrov Lamu se též pyšní skvělými plážemi s jemným pískem (je mimo jiné zapsán i v UNESCO). Oblast je perfektní především na romantické procházky, hlubinný rybolov, šnorchlování, kitesurfing nebo vodní lyžování.
  • Tiwi Beach: na jižním pobřeží Mombasy si můžete užít ničím nerušený relax na pláži Tiwi, která je nepřeplněná a relativně malá. Na místo se přepravíte snadno trajektem. Velmi oblíbené jsou zde přírodní přílivové bazény.

AKTIVITY V KENI ZDARMA

Pokud budete chtít na dovolené v Keni ušetřit nějakou tu korunu, ale přeci jen si užít mnoho zábavy, vsaďte na aktivity, které jsou zdarma. V zemi je jich více než dost! Inspirujte se:

  • Karura Forest: je jedním z nejrozlehlejších městských lesů na světě a najdete jej v Nairobi. Kochat se v něm můžete zcela zdarma původním lesním porostem, vodopády či řekami. Pohodlné procházky pak zajistí až padesát kilometrů turistických stezek a o dobrodružné zážitky se postará divoká zvěř např. v podobě opic, cibetek, netopýrů, dikobrazů či prasat bradavičnatých. Občerstvit se pak můžete hned u vchodu do lesa v překrásné kavárně River Café (zde však budete nějaký ten keňský šilink potřebovat). 
  • Masai Market: představuje sice trh (Masajský v Nairobi), který je primárně určen pro nákupy – kupovat zde ale nic nemusíte, když nebudete chtít. Můžete se zde jen procházet a nasávat keňskou kulturu a tradice. Dozvíte se tak zcela zdarma mnoho zajímavých informací o afrických kmenech a pokocháte se velmi originálními předměty/zbožím.
  • Nyali Beach: slunění a vodní radovánky na veřejné pláži Nyali v Mombase vás nebudou stát ani korunu. Zde se totiž neplatí žádné vstupní poplatky, a i mnoho aktivit je zdarma, jako např. jízda na velbloudech, jízda na vodním skútru, plavba lodí na ostrov anebo popíjení čerstvé kokosové šťávy. Podobné je to i na těchto veřejných plážích – Pirates Beach, Shanzu Beach či Bamburi Beach.
  • Ngong Hills: zdarma můžete podniknout také celodenní túru (cesta trvá asi 8 hodin) k pohoří Ngong, které proslavila svými „Vzpomínkami na Afriku“ hlavně Karen Blixenová. Po absolvování trasy získáte za odměnu dechberoucí a nezapomenutelné výhledy. 

NEJLEPŠÍ VÝHLEDY V KENI

Chcete Keňu spatřit z těch nejúžasnějších perspektiv? Potom vsaďte na tato místa s nejlepšími výhledy:

  • Amboseli a hora Kilimandžáro: Národní park Amboseli se nachází asi čtyři hodiny jízdy od Nairobi a nabídne každému turistovi nezapomenutelné výhledy do okolní přírody. Určitě stojí za návštěvu, pokud se chcete kochat slony a monumentální horou Kilimandžáro.
  • Jezero Nakuru: dokonalou podívanou zažijete také v oblasti Rift Valley v Keni (na jih od města Nakuru), kde se rozprostírá stejnojmenné jezero. Spatřit zde můžete v jednu chvíli stovky plameňáků, nosorožce, zebry, pakoně a jiná divoká zvířata. 
  • Národní rezervace Masai Mara z horkovzdušného balonu: impozantní výhledy získáte samozřejmě i tehdy, když si rezervujete let balonem nad rezervací Masai Mara. Z jiné perspektivy můžete sledovat např. mezi červencem až říjnem velkou migraci pakoňů a jiných zvířat. Nenechte si ujít tento safari zážitek „jako na dlani“!
  • Kenyatta International Conference Centre (KICC): i hlavní město Nairobi má jedno místo, odkud své okolí spatříte z ptačí perspektivy a získáte neodolatelné výhledy – Kenyatta International Conference Centre je čtvrtá nejvyšší budova v Keni, která nabízí ze střechy pohledy na centrum a jeho okolí. 

NEJLEPŠÍ MÍSTA V KENI NA FOTOGRAFOVÁNÍ/BEST INSTAGRAM SPOTS

Pravidelní uživatelé Instagramu anebo i zapálení fotografové se zrcadlovkou ocení několik tipů, na TOP místa pro zhotovení skvělých fotografií v Keni:

  • Giraffe Centre: unikátní fotografie do rodinného fotoalba či na Instagram a jiné sociální sítě získáte v přírodní rezervaci Giraffe Centre, kde žijí ohrožené žirafy Rothschildovy. Zde budete přímo na dotek těmto fascinujícím zvířatům a můžete je nakrmit z ruky přímo určenými granulemi od chovatelů! Je libo selfie s roztomilou žirafou? Není problém! Centrum se nachází asi tři kilometry od Nairobi a otevřeno zde mají každý den od cca 9:00 do 17:00.
  • African Heritage House: Dům afrického dědictví naleznete v oblasti města Mlolongo, jen kousek od hlavního města Nairobi. Kromě obdivování sbírky afrického umění zde můžete dokonce i přenocovat, či se vydat na jednodenní výlet s gurmánskými zážitky. V tomto místě nebude o skvělé fotografie jistě nouze. 
  • Chyulu Hills National Park: tento národní park naleznete mezi parky Amboseli a Tsavo – konkrétně v Makueni County. Na první pohled drsná krajina vulkanického původu poskytne úchvatná místa pro výhledy (zejména na Kilimandžáro) a zhotovení unikátních foto snímků. Již v dřívějších dobách popsal toto kouzelné místo i světoznámý spisovatel Ernest Hemingway jako „Zelené kopce Afriky“. 
  • Nairobi Railway Museum: milovníci železnic si přijdou na své v Železničním muzeu Nairobi. Ve sbírce má fascinující historické exponáty z již neexistující East African Railways. Zajímavé jsou však i tři stále funkční lokomotivy – jedna z nich byla dokonce použita ve filmu „Vzpomínky na Afriku“. Fotografování je zde dovolené, a dokonce i nutné! Získáte neopakovatelné úlovky.

Národní park Amboseli

Pokud se chcete pokochat divokou zvěří a Kilimandžárem jakožto nejvyšší horou Afriky, zamiřte do Národního parku Amboseli. Zde budete naprosto uneseni z velkých sloních stád, zeber, žiraf, gepardů nebo nesčetných druhů exotického ptactva. Okolní příroda pak nabízí podívanou v podobě vyschlého jezera Amboseli, savany, mokřadů se sirnými prameny a rozsáhlého lesního porostu. Velmi obohacující pak může být i návštěva místní masajské komunity, díky níž poznáte její autentickou kulturu a tradice. 

Národní rezervace Samburu

Při putování po severu Keni můžete navštívit chráněnou oblast známou jako Národní rezervace Samburu. Na jihu hraničí s řekou Ewaso Ng'iro, jež ji odděluje od Národní rezervace Buffalo Springs. Oblast nedotčené divočiny představuje jedinečné útočiště pro ohroženou divokou zvěř, jako např. zebru Grévyho, pštrosa somálského, antilopu žirafí, přímorožce jihoafrického a žirafu síťovanou. V rezervaci však žije i na 900 slonů či velcí predátoři – lvi, gepardi a leopardi. Běžnou atrakcí pro návštěvníky ovšem bývají v rezervaci i divocí psi anebo rozmanité ptactvo, které čítá až 450 druhů.

Národní park Mount Kenya

Chcete se „dotknout nebe“? Potom v Keni zavítejte do Národního parku Mount Kenya, který je hlavním domovem stejnojmenné hory/nejvyšší v Keni a také světovým dědictvím UNESCO od roku 1997. Většina oblastí parku se nachází v úrovni nadmořské výšky nad 3 000 metrů – proto je toto místo přímo stvořené pro nadšené a zkušené horolezce nebo milovníky drsné přírody. Hora Mount Kenya měří 5 199 metrů a dá se o ní hovořit jako o prastaré vyhaslé sopce. Na jejím vrcholku je stále 12 ledovců – ty ale s časem postupně tají a ustupují. V parku pak můžete spatřit například černé nosorožce, slony, buvoly nebo leopardy. 

Viktoriino jezero

Vodní plocha rozkládající přes tři africké země (Keňa, Tanzanie, Uganda) – to je Viktoriino jezero, někdy nazývané také jako Victoria Nyanza. Ze své podstaty je to vlastně největší jezero v Africe, které funguje též jako hlavní nádrž Nilu. Zde můžete prozkoumat rozmanitý vodní život zahrnující například polomedúzy africké neboli tereky africké, malé vodní želvy známé také jako bahenní, želvy Williamsovy či 500 druhů různých ryb. Natrefit v okolí jezera lze ovšem i na hrochy nebo sladkovodní kraby. Co se týká koupání, tak to je umožněno jen na vyznačených místech! Mimo ně je to čistě na vlastní nebezpečí. 

Nairobi

Největším a zároveň hlavním městem Keni je Nairobi. Toto místo patří obecně k neoblíbenějším mezi turisty, a rozhodně není divu! Už na první pohled vás uchvátí svou rozlehlou infrastrukturou, přírodními parky (nevynechejte Národní park Nairobi), kávovou i čajovou kulturou nebo legendární historií. Má zkrátka co nabídnout jak pro dobrodruhy a akční jedince, tak i pro milovníky dějin. V keňské metropoli byste si neměli nechat ujít zejména Wildlife Safari /vycestování do divočiny s průvodcem v džípu/ a také nakupování na tamějších trzích – je to vskutku kulturní zážitek mezi kmenovými předměty a ručně vyráběnými suvenýry! 

Mombasa

Na jihovýchodním pobřeží Keni se rozkládá další velké město s přívlastkem „přístavní“. Mombasa je velmi kosmopolitní, což vám bude jasné už při první návštěvě. Mísí se zde mnoho různých kultur, které se promítají nejen do gastronomie, ale také do architektury, tradic a umění. Ve městě pocítíte britské, arabské, indické, portugalské nebo asijské prvky. Uchvátit se pak nechejte rozlehlými plážemi, starými a dechberoucími památkami (určitě navštivte Fort Jesus) nebo rušnými pouličními trhy. Za vidění ale stojí i pláž Diani nebo Mombasa Marine National Park! A co dále v Mombase podniknout? Vsaďte třeba na šnorchlování, potápění, nákupy a safari výlety!

Malindi

Město Malindi najdete na jihovýchodě Keni, respektive na pobřeží. Turisty je toto letovisko velmi vyhledávané, protože se v něm mísí cosi současného i minulého. V jedněch ulicích pocítíte intenzivní dotyk historie a v těch druhých zase moderní posun. Až sem zamíříte, neopomeňte zcela jistě návštěvu pláže Watamu (je skvělá na šnorchlování i potápění) anebo Mořského národního parku Watamu. Velmi zajímavé je však i Museum Malindi!

Masai Mara

Jedna z nejpozoruhodnějších přírodních rezervací v Keni – to je Masai Mara. Je to jedinečné místo, na kterém můžete od července do října pozorovat dechberoucí velkou migraci pakoňů, zeber a jiných divokých zvířat. Za návštěvu však stojí v místě i typická masajská vesnice, kde se dozvíte o Masajích a jejich kultuře mnohé. Oblast rezervace ovšem nabízí daleko více! Pokud zatoužíte po výhledech z jiné perspektivy, zařiďte si let horkovzdušným balonem nad krajinou! Získáte tak nezapomenutelné zážitky a celoživotní vzpomínky. A večer, zcela unaveni všemi dojmy, můžete relaxovat v některé ze safari chatek či v kempech, které Masai Mara nabízí. 

 

DOPRAVA DO KENI A PO KENI

Do Keni můžete vycestovat z Letiště Václava Havla v Praze. Lety zajišťují zpravidla společnosti Kenya Airways, Turkish Airlines, Lufthansa, Air France, KLM nebo Qatar Airways – nejčastěji na letiště Nairobi Jomo Kenyatta nebo letiště MBA Mombasa. Počítat musíte s jedním a více mezipřistáními. Délka letu je přibližně 13 a více hodin, záleží na tom, s jakou společností letíte. Jakmile doletíte do cíle, jistě budete pátrat po dalších možnostech přepravy. Níže uvádíme několik z nich – jaké zvolíte?

Vnitrostátní lety

Pokud se potřebujete dostat z jednoho místa v Keni na druhé a máte dostatek finančních prostředků, jsou vnitrostátní lety zdaleka nejpohodlnější a nejrychlejší variantou. Některé luxusnější chaty mají dokonce své vlastní přistávací dráhy pro malá letadla provozovaná soukromými charterovými společnostmi – pro přepravu turistů z Nairobi či Mombasy. Hlavní leteckou společností zajišťující přepravu mezi Nairobi, Mombasou, Malindi, Lamu a Kisumu je Kenya Airways. AirKenya pak zajišťuje letecké spojení mezi oblíbenými safari destinacemi, tj. z letiště Wilson Airport do Masai Mara, Amboseli, Lewa, Samburu, Meru či Nanyuki. Ti, co mají vyšší budget (a cestují ve velké skupině lidí) pak mohou pomýšlet i na charterovou leteckou společnost Boskovic Air Charters, která nabízí soukromé lety do méně navštěvovaných oblastí Keni – zde si můžete čas odletu určit sami.

Automobil

Cestování automobilem po Keni (na vlastní pěst) se spíše nedoporučuje. Ani otrlí řidiči zde nemusí zvládnout velmi komplikované podmínky na vozovkách. Ty jsou často ve špatném stavu a také dopravní nehody jsou v zemi na denním pořádku. Když už však v sobě najdete odvahu sednout v Keni za volant, musíte si zapůjčit jednoznačně auto s pohonem všech čtyř kol (4x4 neboli čtyřkolka) – nabízí např. společnosti Avis, Hertz nebo Central Rent-a-Car. Dobré je ale vyhnout se jízdě mimo města v noci – na pouliční osvětlení zkrátka nenatrefíte, to už spíše na divoká a volně se pasoucí zvířata. Před zapůjčením vozu se musíte prokázat věkem – hranice je stanovena od 23 let a je nutné mít u sebe řidičský průkaz v angličtině/mezinárodní ŘP není nutný. POZOR, v Keni se jezdí vlevo!

Autobusy

Autobusová doprava pokrývá téměř celou Keňu a ta dálková je obecně považovaná za bezpečnou, pohodlnou, relativně rychlou a cenově dostupnou. Vyplácí se však vybrat spíše renomovanou autobusovou společnost. Mezi ty zdaleka nejlepší patří například Easy Coach s 37 pobočkami a hlavní centrálou v Nairobi, luxusní autobusová společnost Modern Coast Express Ltd působící nejen v Keni, ale i v Ugandě, Tanzanii a Rwandě, Tahmeed Coachpůsobící ve východní Africe (spojuje velká města v Keni) nebo Guardian Angel spojující Nairobi s okolními městy. Místenky je vhodné rezervovat předem, buď online nebo osobně na pokladně. Co se týká městské autobusové dopravy, např. v Nairobi ji provozuje Kenya Bus Service (KBS). Kapacita autobusu je cca 25 až 50 lidí a sezení je zaručeno vždy. Jízdenku si zakoupíte přímo u řidiče.

Vlaky

V roce 2017 byla v Keni otevřena nová čínská železnice, na které jsou provozovány společností Kenya Railways osobní vlaky Madaraka Express. Ty nabízejí sedadla první, druhé a třetí třídy (občerstvení je k dispozici jen v první a druhé třídě). Těmi se dostanete z Nairobi do Mombasy (nebo z Mombasy do Nairobi) do cca pěti hodin. Jen pro zajímavost – po staré železnici trvala cesta klidně i dvanáct hodin. Jízdenky je vhodné rezervovat předem (online), zakoupit je však můžete i přímo na nádraží. Cena pro dospělého v ekonomické třídě je 1 000 KSH a pro dítě od 3 do 11 let 500 KSH. Dítka do tří let cestují zdarma. 

Taxíky a matatu

Ve velkých keňských městech si můžete přivolat taxi například přes známou aplikaci Uber – to je jeden z nejbezpečnějších způsobů – stejně jako si jej nechat přivolat od hotelového personálu. Keňa však nabízí vozový park i přes společnosti Bolt, Little Cab, Hava a InDriver – všechny mají k dispozici aplikaci. Méně bezpečné je pak přivolání taxikáře na ulici, např. mávnutím ruky. V takovém případě vám totiž může být účtováno za cestu více, než je obvyklé. Zde se doporučuje dohodnout s taxikářem na ceně ještě před zahájením cesty. 

Matatu jsou pak sdílené minibusy sloužící jako taxíky. K dispozici jsou po Nairobi i v dalších městech Keni. Pro místní je tento druh dopravy zdaleka nejoblíbenější, pro turistu se může jevit jako méně bezpečný. Kapacity minibusů je 14 osob, je však nezřídka kdy překračována. Řidiči matatu krom jiného nedodržují příliš pravidla silničního provozu, jezdí rychle a rizikem jsou i kapsáři. Proto jako turisté zvolte raději jiný způsob dopravy po zemi. 

Další způsoby dopravy po Keni

Po Keni se můžete také přepravovat velmi romantickými způsoby, jakými jsou tuk-tuky nebo boda-boda (motocyklové taxíky). Tyto dopravní prostředky jsou k dispozici zpravidla v Nairobi, Mombase a Malindi. Další možností, jak cestovat po Keni, je využití trajektů – těch veřejných ovšem není v zemi moc. Pravidelně využívaným je např. Likoni Ferry (obsluhuje pevninskou část předměstí Likoni a keňské město Mombasa). 

CESTOVÁNÍ DO KENI S DĚTMI

Vycestovat s dětmi do Keni nemusí být tak náročné, jak se na první pohled zdá. Za prvé je to destinace cenově dostupnější než jiné v Africe. A za druhé nabízí skvělé ubytování i pro rodiny s dětmi. Co se týká vyžití pro ty nejmenší, je Keňa jakousi „přirozenou učitelkou“. V národních parcích a rezervacích Amboseli nebo Masai Mara mohou děti pozorovat divoká zvířata a zároveň poznávat i nové druhy, které dosud viděly jen v učebnicích přírodopisu nebo zeměpisu. Naprosto fascinující se jistě stane i velká migrace pakoňů, která probíhá především v době školních prázdnin. Dech však dítkám vezme i návštěva masajské vesnice, neboť Masajové jsou nejcharismatičtějšími učiteli na světě! Naučí je např. o „čtení“ divočiny a stopování zvířat maximum. 

Několik tipů pro rodiny s dětmi cestující do Keni:

  • Před odletem do Keni si zajistěte všechna potřebná očkování (s tím vám poradí očkovací centrum zaměřující se na cestovní medicínu). Vše si zařiďte s dostatečným předstihem, tj. aspoň tři měsíce před odletem na dovolenou. 
  • Zajistěte si spolehlivého a osvědčeného průvodce po Keni. Ten vás může doprovázet již cestou z letiště (odveze vás autem do hotelu) a následně s ním absolvujete třeba i safari výlety a konečný odlet na letiště. 
  • Připravte děti na zážitky v Keni, které mohou očekávat. Společně si můžete přečíst třeba nějakou zajímavou knihu nebo průvodce.
  • Svou cestu pečlivě naplánujte. Zajistěte si předem ubytování a přepravu po Keni, aby to bylo pro vás s dětmi co nejpohodlnější. Také prozkoumejte možnosti stravování a pitného režimu – který je důležitý nejen pro děti, ale i pro dospělé, případně si vytipujte prodejny s občerstvením a různé atrakce, které budete chtít navštívit. 
  • Promyslete, zda je Keňa pro vaše děti skutečně vhodná. Velmi malé děti se mohou v Keni tak trochu nudit, když je však zaměstnáte pozorováním zvěře přes dalekohled nebo rozpoznáváním ptáků, může to být nakonec i zábava. Teenageři si zřejmě safari užijí do sytosti.

TOP atrakce v Keni pro rodiny s dětmi

  • Sheldrick Wildlife Trust: charitativní organizace pro volně žijící zvířata, která byla založena již před více než 45 lety. Primárně se soustředí na slony/provozuje sloní sirotčinec se sídlem v Národním parku Nairobi (otevřen je každý den pro veřejnost). Poskytuje však rehabilitaci i jiným živočišným druhům. Zde se s dětmi přiblížíte africké fauně a odejdete s těmi nejlepšími vzpomínkami. Krom jiného podpoříte svým vstupem dobrou věc!
  • Tsavo East National Parktento národní park je jeden z nejstarších v Keni a nachází se poblíž města Voi v okrese Taita-Taveta. Nabídne velkolepou podívanou pro celou rodinu v podobě volně kráčejících „červených“ slonů, kteří své zbarvení získali z bahna a prachu nebo pohledy na řeku Galanu, palmy, náhorní plošinu Yatta s hustými křovinami a rostlé baobaby. V parku však žijí krom jiného i lvi, leopardi, nosorožci, buvoli a další safari zvířata. Oblast je vybavená kempy a chatkami, a tak zde s dětmi můžete klidně přenocovat. 
  • Taita Hills Wildlife Sanctuarys dětmi můžete zamířit také do této soukromé rezervace a národního parku založeného v roce 1972. Oblast naleznete v Taita-Taveta County – vzdálená je od Nairobi cca 360 km a od Mombasy cca 220 km. Lze zde přespat ve velmi originálních chatkách, které jsou vyvýšené díky mohutným kůlům. Rezervace a park ovšem nabízí i zábavné atrakce, jež budou dítka bavit! Například pozorování divoké zvěře v blízkém okolí, pozorování ptáků anebo pěší safari s průvodcem. Větší děti může zajímat třeba tamější Muzeum 1. světové války – Taita Hills WWI Museum.  

CESTOVÁNÍ DO KENI VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI

Ani ve starším věku se nemusíte zříkat dovolené v Keni. Keňané jsou velmi pohostinní a uctiví lidé. Myslet však musíte na svůj zdravotní stav. S tím se pojí i to, že si zabalíte dostatečné množství léků (receptů), které trvale užíváte. Tyto medikamenty byste měli nosit neustále u sebe, pro všechny případy. Také se nevyplácí přeceňovat své síly a dostatečně se chránit před africkým sluncem a vnějšími vlivy – pokrývkou hlavy, opalovacím krémem, slunečními brýlemi a repelentem proti hmyzu. Neméně podstatná je pak i dostatečná hydratace balenou vodou. A co ideálně dělat ve volném čase? Perfektní volbou mohou být safari výlety s průvodcem v džípu, které nikterak fyzicky nevyčerpají a nabídnou nezapomenutelné zážitky v divočině. Pro absolutní komfort můžete také vyhledat nabídky zájezdů přímo šitých na míru pro seniory. 

CESTOVÁNÍ DO KENI S HANDICAPEM

Keňa není příliš přívětivá zejména pro vozíčkáře – jen málo míst je totiž v zemi bezbariérových a také chodníky i vozovky nejsou příliš udržované. Safari výlet v pronajatém džípu s průvodcem však nemusí představovat komplikace, neboť pohybově handicapovaný stráví několik hodin pouze ve vozidle a může bezstarostně pozorovat okolní divokou zvěř. Ubytování ve stanech nebo safari chatách lze také zvolit v závislosti na specifických potřebách, jen je dobré si jej předem zajistit. To samé platí i pro možnosti dopravy v zemi. Pro naprostý komfort na dovolené můžete též zapátrat po zájezdech, které jsou přímo určené pro handicapované, tudíž i ubytování a program jsou přizpůsobené. 

LGBT KOMUNITA A CESTOVÁNÍ DO KENI

Keňa je považovaná za poměrně bezpečnou destinaci pro cestovatele z LGBT komunity, která zahrnuje lesby, gaye, bisexuály nebo transgender osoby. Je však potřeba mít na paměti, že v Africe je homosexualita nezákonná. Krom jiného je africká společnost poměrně konzervativní a nábožensky založená, a tak bývá toto téma dost často tabuizováno. Keňané jsou však těmto turistům otevření, když dodržují jistou etiketu – neměli by tedy projevovat veřejně k partnerovi náklonnost. Ostatně veřejné projevy náklonnosti, jako držení za ruce, líbání a objímání jsou odsuzované místními i u heterosexuálních párů. Rezervace ubytování v hotelech pak bývá bez problémů. LGBT komunitě je nejvíce otevřené město Nairobi, kde lze nalézt i bezpečné podniky takto zaměřené.

CESTOVÁNÍ DO KENI SE PSEM

I když je Keňa exotickou destinací, můžete do ní vycestovat na dovolenou i se psem. Berte v potaz ovšem jistá rizika pramenící z odlišného klimatu a divoké přírody. Pes s vámi zřejmě nebude moct cestovat všude a nemusí se dobře aklimatizovat na africké podnebí. Pokud se rozhodnete vzít domácího mazlíčka s sebou i přes všechna rizika, musíte si zajistit hned několik náležitostí:

  • Pes musí mít implantovaný patnáctimístný ISO mikročip. Od tohoto požadavku lze upustit v případě, že mazlíček cestuje ze země bez výskytu vztekliny a pobýval v ní aspoň 6 měsíců (nebo se v ní narodil). 
  • Pes musí být očkován proti vzteklině. Vakcína musí být zvířeti vpravena minimálně půl roku před vycestováním a neměla by být starší jak rok. Pokud je zvíře očkováno ve lhůtě kratší než 6 měsíců před odletem do Keni, musí majitel předložit veterinární certifikát (vydává Státní veterinární správa) prokazující, že pes nebyl vystaven vzteklině a nemoc se nevyskytovala v jeho okolí. 
  • Nejpozději 48 hodin před odletem do Keni by měl být mazlíček ošetřen před vnějšími parazity/odčervením
  • Důležitý je i zdravotní průkaz neboli Pet Pass se všemi zaznamenanými očkováními psa.
  • Majitel musí zajistit pro přepravu psa do Keni i mezinárodní veterinární certifikát. Ten vám vystaví na základě žádosti Státní veterinární správa.  
  • Důležité je také dovozní povolení ze strany Ministerstva zemědělství v Keni (Ministry of Agriculture in Kenya). Zde musíte podat žádost, jejíž vyřízení trvá asi dva až tři týdny. Platnost tohoto povolení po vydání je 90 dní. 
  • Psi musí vstoupit do Keni prostřednictvím Jomo Kenyatta International Airport v Nairobi a převáženi mohou být pouze v kotci v nákladovém prostoru. To znamená, že si psa nemůžete vzít do kabiny letadla jako nadměrný náklad. 

Další informace o cestování se psem do Keni získáte buď na webových stránkách Státní veterinární správy anebo na webu Ministry of Agriculture in Kenya.

ZDRAVOTNÍ PÉČE V KENI

V Keni je zdravotní systém řízen Národním fondem zdravotního pojištění a je rozdělen na nemocniční a ambulantní péči. Ve velkých keňských městech, jako je například Nairobi nebo Mombasa jsou obvykle dodržovány mezinárodní standardy péče, avšak ostatní menší destinace jsou stále v procesu rozvoje. Systém také nabízí veřejnou a soukromou péči. Ve veřejných zařízeních ale stále panuje nepoměr mezi počtem personálu a pacienty – nezřídka kdy se tedy tvoří fronty nemocných po celý den. Soukromá zařízení naopak nabízí rychlejší a kvalitnější péči s anglicky mluvícím personálem. Turisté je mohou navštívit v případě zdravotních obtíží, musí mít ovšem zařízené cestovní pojištění, které pokryje náklady na péči. 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ DO KENI

Než vycestujete do Keni, zcela určitě si zařiďte cestovní pojištění /doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR/, které pokryje zejména náklady na případnou zdravotní péči poskytnutou keňskými zdravotnickými zařízeními (v případě úrazu, zdravotních problémů). Vybírejte však jen mezi renomovanými pojišťovnami, které garantují plnou úhradu nákladů. U sebe byste pak měli mít i kreditní kartu s dostatečným obnosem peněz. Některá zařízení totiž ošetřují pacienty s těžkými úrazy jen po ověření solventnosti. Mějte tedy pro všechny případy obojí, abyste byli ošetřeni včas a adekvátně – primárně jen v soukromých zařízeních!

STRAVOVÁNÍ V KENI

Jídlo, na které v Keni natrefíte, je stejně tak rozmanité, jako keňská kultura, africké kmeny v ní žijící a divoká příroda. Lze v něm ovšem hledat i jednoduchost a zdravost – tím však není myšlena nudnost nebo nevýraznost. Na venkovech jedí Keňané spíše vegetariánské pokrmy a maso (obvykle hovězí či kozí) připravují při zvláštních příležitostech. Podél pobřeží dominují jídelníčku místních zejména mořské plody. V každé oblasti pak můžete ochutnat jiné speciality – převládají zejména ty svahilské dušené nebo grilované. Inspirujte se jídly, která nemohou uniknout vašim chuťovým pohárkům!

  • UGALI: jedná se o základ keňské kuchyně a představuje škrobovitou přílohu houbovité konzistence, která se vyrábí nejčastěji z bílé či žluté kukuřičné mouky, horké vody a soli. Podává se v podstatě ke každému jídlu. 
  • GITHERI: toto jídlo proslavil zejména kmen Kikuyu. Jedná se o guláš z jednoho hrnce, který se připravuje z černých fazolí, cibule, masa, brambor, kukuřice, rajčatové omáčky, hovězí omáčky, kari koření, papriky a chilli. Podává se buď jako předkrm nebo hlavní jídlo s vařenou rýží. 
  • NYAMA CHOMA: název tohoto jídla znamená v překladu ze svahilštiny „grilované maso“ a je to v Keni neoficiální národní jídlo. Nejčastěji se jedná o kozí maso, oblíbené ale bývá i hovězí, rybí a kuřecí. Maso se griluje pomalu na žhavém uhlí a je ochucené pouze solí. Následně se podává s rýží, salátem kachumbari (z rajčat, koriandru, červené cibule, limetkové šťávy a chilli) a plackami chapati. 
  • KUKU PAKA: je to v podstatě kuřecí kari na keňský způsob. Vyrábí se tak, že se upečené kuřecí maso (na dřevěném uhlí) posléze dusí v hrnci s kokosovým mlékem, cibulí, česnekem, rajčaty, zázvorem a jiným aromatickým kořením. 

Zkusit můžete i tato oblíbená pouliční jídla: mshikaki (marinované a následně grilované maso na špízu, nejčastěji hovězí), samosa (trojúhelníkové smažené taštičky s kořeněným masem či zeleninou) nebo pečený kukuřičný klas na ohni. 

Dezerty a ovoce v Keni

V Keni nejsou dezerty obvyklou součástí jídelníčku. Pokud se Keňana žijícího na venkově zeptáte, co to je, nebude schopen najít odpovědi. Své typické menu totiž zakončují místní obvykle jen čerstvým ovocem, sklenicí mléka anebo sklenicí čisté vody. Odlišná situace je však ve velkých keňských městech, jako např. v Nairobi a Mombase. Zde prodávají různé druhy dezertů a zákusků mnohé restaurace, zmrzlinárny a kavárny. Jaké musíte rozhodně ochutnat?

  • Mandazi (sladká africká kobliha): těsto na tuto dobrotu se připravuje klasicky z univerzální mouky, teplé vody, rostlinného oleje, cukru a prášku do pečiva. Poté se nechá aspoň čtyři hodiny odležet. Skvělé jsou mandazi zejména tehdy, když se do těsta přidá trochu kokosového mléka, kokosových vloček a kardamomu. Z uleželého těsta se nakonec vyválí obvykle trojúhelníky, které se smaží v rozpáleném tuku. 
  • Mabuyu: jedná se o semena baobabu, která se obalují ve směsi sirupu a cukru. Někdy se ochucují i jahodami nebo chilli.
  • Onyoso, Ng’wen a Dede: je libo velmi netradiční „dezert“, který vás posune daleko za komfortní zónu? Pak ochutnejte smažený hmyz, jako jsou kobylky, mravenci či různí brouci. Tento přírodní snack je plný bílkovin!
  • Ya maziwa lala: jedná se o mléčný pudink z manga a jogurtu. V tropických dnech je velmi osvěžující. 

Dále keňské trhy nabízí i skvělé sezónní ovoce, jako například marakuji, manga, pomeranče, ananasy, hrušky, banány nebo papáji. Ovoce se konzumuje buď v salátech anebo v nadýchaných pudincích z kokosového mléka.

TOP restaurace v Keni

  • Trout Tree Restaurant (levnější): tato restaurace má rozhodně unikátní styl – dá vám pocit, jako byste stolovali uprostřed lesa. Postavena je totiž kolem obřího fíkovníku. Při skvělém jídle zde budete mít výhled jak na horu Mount Kenya, tak třeba na řeku Burguret. A kam zamířit, pokud se zde budete chtít najíst? Jeďte do oblasti Nanyuki – restaurace leží asi sto metrů od hlavní silnice Kiganjo – Nanyuki Road. Otevřeno zde mají denně od 10:00 do 16:45 a nabízí nejen pstruhy na všechny možné způsoby či africké speciality ale třeba i pizzu! Cena za jídlo pro dva se pohybuje od 1 000 do 1 500 KES.
  • Fogo Gaucho Kilimani (střední kategorie): pokud máte rádi steaky, zajděte si do této brazilské restaurace v Nairobi! Krom luxusních hovězích steaků si tu ovšem pochutnáte i na křupavých salátech anebo mořských plodech (rybě a krevetách). Otevřeno mají denně od 12:00 do 22:30 a jídlo pro dva vás v této restauraci vyjde na 2 000 až 3 000 KES.
  • Carnivore Restaurant (luxusní): na předměstí Langata v Nairobi natrefíte na restauraci pro všechny milovníky masa. Menu obsáhne různorodé masové speciality – v nabídce je i maso velbloudí, pštrosí či dokonce krokodýlí. To se zde peče na grilu s dřevěným uhlím. Součástí velkolepé hostiny je také bezplatná polévka a dezert společně s kávou. Otevřeno mají každý den od 12:00 do 23:00. Jídlo pro dva vás tu vyjde na cca 4 000 až 10 000 KES.

NÁPOJE 

Nejsnáze sehnatelným nealko nápojem v Keni je samozřejmě voda. Ta je také nejzdravější pro doplňování pitného režimu – v zemi panují po celý rok vysoké teploty, proto pozor na dehydrataci! Otázka však zní, zda je voda z kohoutku v zemi pitelná? Obecně lze říct, že ve velkých městech jako je např. Nairobi ano, musíte být však naprosto zdraví a nesmíte mít citlivé zažívání. Po většinou se tak doporučuje pití vody z balených lahví. Můžete tak předejít případným trávicím potížím. Když už budete chtít kohoutkovou vodu ochutnat, měli byste ji pro jistotu převařit. Tím zahubíte 99 % bakterií a choroboplodných zárodků. 

Mezi další nealkoholické nápoje dostupné v Keni pak patří i: Coca Cola, Fanta, Sprite, Minute Maid, Afia, Ribena, Power Play, Predator, Pepsi, 7-Up, Safari Lemonade, Mirinda, Krest, Monster, Redbull, Club Sodas, Stoney nebo Schweppes. K dostání je i výtečná keňská káva anebo čaj různých druhů.

Alkoholické nápoje v Keni

Dovolená je nezřídka kdy i o relaxaci u dobrého drinku, proto si pojďme představit také oblíbené alkoholické nápoje v Keni. Některé jsou velmi dobře známé i v Česku:

  • Bailey’s: lahodný likér vyrobený z čerstvé irské smetany, irské whiskey a vybraných lihovin. Nejlepší je samotný podávaný na ledu.
  • Tusker: mezi Keňany zdaleka nejoblíbenější pivo vařené ze stoprocentních afrických surovin. Ječmen pochází z oblasti Masai Mara/Savannah, kvasinky jsou vyvinuty lokálně a pramenitá voda má původ z pohoří Aberdare.
  • White Cap: osvěžující keňské pivo (ležák, 4 % alkoholu), vaří se z místního ječmene – konkrétně na předměstí Ruaraka v Nairobi.
  • Jack Daniels: světoznámá americká značka whiskey z Tennessee, Keňané ji velmi rádi popíjí.
  • Guinness: tmavé pivo vyráběné původně v Irsku, které je velmi osvěžující.
  • Gilbey’s Gin: londýnský suchý gin (40 % alkoholu), který si získal v Keni velkou popularitu. Pije se buď v koktejlech nebo jen s tonikem.

NOČNÍ ŽIVOT: TOP bary/kluby v Keni

  • Mulberry Project v baru The Alchemist: zažijte původní newyorský koktejlový bar Mulberry Project v Keni! Konkrétně tedy musíte zamířit do Nairobi na adresu Parklands Road, Westlands. Tohle místo propojuje kulturu, umění, jídlo, módu a hudbu. Vytvořit si zde můžete i svůj vlastní drink! Každý čtvrtek pak můžete využít Happy Hour. Otevřeno mají od pondělí až do středy v čase 12:00 – 24:00 a od čtvrtka do neděle se zavírá až ve 2:00 ráno.
  • Tortuga Rum Bar: pokud si libujete v karibských rumech, určitě navštivte tento bar v Nairobi na adrese Riverside Lane, Former Netherlands Embassy, Off Riverside Drive! Podnik nabízí zájemcům i degustační večery, během kterých se o rumech dozvíte mnoho informací. V baru se můžete krom jiného také najíst – „karibské“ menu obsáhne nejen masové/vegetariánské chuťovky, ale i burgery, pizzy a jiné dobroty. Otevřeno je zde od úterý do neděle v čase 13:00 až 23:00. 
  • K1 Klub House: hlavní město Keni ve svém srdci ukrývá rovněž nespočet nočních klubů, kde se můžete bavit hudbou, tancem a také se nasytit skvělým africkým i západním jídlem. Jedním takovým místem je K1 Klub House v ulici Ojijo. Otevřeno zde mají 24 hodin denně, tak vzhůru za zábavou!
  • Casablanca Club: i Mombasa se pyšní velmi akčním nočním životem. Zde zažijete velmi bujarou party – klub disponuje čtyřmi bary, dvěma prostornými tanečními parkety a koktejlovým barem. Otevřeno mají 24 hodin denně.
  • MoonShine Bar: pokud budete hledat v Mombase něco „klidnějšího“, zavítejte do tohoto plážového baru. Vychutnat si zde můžete relax s drinkem v ruce i vodní dýmkou anebo klidně tanec. Otevřeno mívají od poledních hodin do čtyř až pěti ráno. 

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI V KENI

Po celé Keni platí přísný zákaz kouření na veřejnosti s výjimkou míst vyhrazených pro kuřáky (ta jsou obvykle označená nějakou cedulí či popiskem). Pokud si zapálíte cigaretu mimo tato místa, hrozí vám tučná pokuta či vězení! Nejste si jistí, zda se v konkrétní lokalitě může kouřit? Pak raději ponechte cigarety v kapse a pozeptejte se místních či v ubytovacím zařízení, kde to lze. Jinak, co se týče nákupu tabákových výrobků v Keni – musíte mít věk 18 a více let. 

Alkohol pak mohou v Keni konzumovat a kupovat jen osoby, kterým je 18 a více let. Keňské zákony pak zakazují prodej tvrdého alkoholu a lihovin + výrobu domácího alkoholu (to se označuje jako chang’aa). Zákonem přijatelná jsou však tradiční keňská piva legálně produkovaná. Některé druhy alkoholických nápojů lze zakoupit jen ve specializovaných, licencovaných prodejnách a supermarketech. Samozřejmostí pak není ve všech restauracích. Na veřejnosti by lidé neměli popíjet. 

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY V KENI

V Keni se platí místní měnou zvanou keňský šilink (zkratka KSh nebo KES). Rozměnit můžete peníze na tuto měnu v rozsáhlé síti soukromých směnáren POUZE PO PŘÍLETU DO ZEMĚ /dovoz a vývoz měny z Keni je trestný/ – výhodná je směna z USD na KES. Hotovost se vám bude hodit při předávání spropitného, na trzích a v menších obchodech při nákupech či v případě nouze. V oběhu jsou nejčastěji bankovky v nominální hodnotě 50, 100, 200, 500 a 1000 KES. Mince jsou k dostání v hodnotě 1, 5, 10 a 20 keňských šilinků. Směnný kurz (k 5/2023) je stanoven následovně: 1 CZK = 6,27 KES, může se však s časem přirozeně měnit. Jeden keňský šilink má pak hodnotu 0,16 CZK. 

Poznámka: K 5/2023 rozměníte v Keni 1 USD za cca 138 KES.

Platební karty

Ve velkých keňských městech a turisticky vyhledávaných oblastech lze na většině míst platit platební kartou. Akceptovány jsou zejména karty Visa a Mastercard/Maestro. Než však vycestujete do země na dovolenou, nezapomeňte tuto skutečnost sdělit vaší bance – aby kartu neblokovala při domnělých podezřelých transakcích. Bankomaty jsou pak dostupné nejen ve velkých městech, ale i ve venkovských oblastech. Účtován vám však bude poplatek za výběr.  

Spropitné

Keňané jsou zvyklí na to, že dostanou spropitné za dobré služby v restauracích, hotelech, barech, lázních, kavárnách, turistických oblastech/především safari průvodci/ nebo taxících. Obecně platí, že se dává 10 % z celkového účtu a pokud jste skutečně spokojení, můžete dát i 15 až 20 %. 

Nakupování a ceny v Keni

Keňa je pro milovníky originálních suvenýrů a předmětů doslova nákupním rájem. Především ve velkých městech, jako je Nairobi, Nakuru, Mombasa nebo Lamu natrefíte na rušné trhy, které překypují řemeslnými výrobky. Nejvyhledávanějším bývá oblečení a různé batikované látky. Zakoupit u místních prodejců tedy můžete třeba oděvy typické pro keňské kmeny. Muži mohou obléct tzv. Kikois a ženy pak Kangas. A jaké další věci lze na keňských trzích zakoupit?

  • Dřevěné figurky nebo masky z ebenového dřeva: pozor však na neautentické předměty!
  • Šperky: Keňané nabízí ve svých stáncích i nespočet bižuterie, vybírat tak můžete třeba z korálkových náhrdelníků, náramků a náušnic. Na pobřeží Keni pak natrefíte i na prodejce zlatých šperků s vyrytými etnickými motivy. 
  • Tradiční předměty keňských kmenů: nakoupit lze jak kopí, štíty, kuchyňské náčiní, tak třeba i malé stoličky na sezení.

Kam vyrazit v Keni za TOP nákupy

Za nákupy pak vyrazte například na tyto populární trhy v Nairobi: Maasai Market, Village Market, bleší trh zvaný Gikomba Market či City Market. Mombasa pak nabízí tyto trhy: Old Town Market a Biashara Market. Z nákupních center jsou k dispozici – Hub Karen Mall, Cedar Mall, Yaya Centre a Westgate Shopping Mall. 

Jaké ceny čekat v Keni?

Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit:

  • lahev vody (0,33 l): 59 KSh (cca 9 Kč)
  • cappuccino: 295 KSh (cca 47 Kč)
  • tuzemské pivo (Tusker Lager, plechovka 0,5 l): 280 KSh (cca 45 Kč)
  • lahev vína (střední kategorie): 1 500 KSh (239 Kč)
  • cigarety (20 ks): 350 KSh (56 Kč)
  • jídlo v rychlém občerstvení (pro 1 osobu): 700 KSh (cca 112 Kč)
  • jídlo v levné restauraci (pro 1 osobu): 600 KSh (cca 98 Kč)

Rozpočet

Je jen na vás, v jakém stylu svou dovolenou v Keni chcete strávit. Obecně platí, že při nikterak velkém omezování utratíte za jednu osobu při týdenním pobytu cca 110 415 KES, což je v přepočtu nějakých 17 600 Kč. V ceně samozřejmě není připočtena zpáteční letenka (ta se pohybuje od 25 000 Kč a výš dle ročního období a destinace) – budget zahrnuje pouze výdaje na jídlo, pití, dopravu, památky a ubytování. Pokud chcete mít své finance pod kontrolou, pečlivě si cestu naplánujte, co se týká rozpočtu. 

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) V KENI

V Keni můžete používat i svůj dovezený mobilní telefon a českou SIM kartu – musíte si však u svého operátora v ČR aktivovat roaming. S ním se ovšem mohou pojit vysoké poplatky za služby. Ušetřit lze tak, že si zakoupíte keňskou SIM kartu od společnosti Safaricom, Telkom, Airtel nebo eSIM (online nákup) od Airalo a Holafly. Prodejní místa klasických SIM karet naleznete buď na mezinárodních letištích, v autorizovaných prodejnách operátorů anebo v různých večerkách a obchodech. 

Pokrytí telefonním signálem je dobré v jižní části země, kde se zdržuje nejvíce turistů, tj. v Nairobi, Kisumu, Mombase a okolí. Na severu můžete mít se signálem problém – zde totiž neexistuje pokrytí.  

POŠTOVNÍ SLUŽBY V KENI

V Keni provozuje poštovní služby společnost Kenya Post známá také jako Posta Kenya. Ta byla založena v roce 1998 a sídlo má v Nairobi. Zákazníkům poskytuje dopisové, balíkové i expresní poštovní služby. Lidé mají v zemi k dispozici až 623 poboček. Pokud se rozhodnete poslat zásilku do zahraničí, dodání z Keni může trvat v horizontu 7 až 90 dní. Vnitrostátní zásilky jsou obvykle doručeny nejpozději do sedmi dnů. 

LETENKY DO KENI

Jakmile se rozhodnete pro dovolenou v Keni, je na čase rezervovat letenky. Tak učiňte s dostatečným předstihem, tedy aspoň 6 měsíců předem, abyste získali ty nejlepší nabídky. Pro snadnější výběr použijte k vyhledání různé internetové srovnávače, jako Skyscanner, Kiwi, Momondo, Letuška, Pelikán, Kayak a podobně. Ceny za zpáteční letenku do Keni se pohybují v různých cenových relacích – v průměru za ně zaplatíte cca 20 000 a více. Záleží však, zda letíte v sezóně nebo mimo ni. Letět můžete se společnostmi Kenya Airways, Turkish Airlines, Lufthansa, Air France, KLM nebo Qatar Airways – nejčastěji na letiště Nairobi Jomo Kenyatta nebo letiště MBA Mombasa. Počítat musíte s jedním a více mezipřistáními. Délka letu je přibližně 13 a více hodin, záleží na tom, s jakou společností letíte. 

SPECIÁLNÍ INFORMACE O KENI

  • V Keni bylo v roce 2014 schválené mnohoženství, známé také jako polygamie. Tuto možnost využívá především muslimská komunita a některé tradiční komunity.
  • V zemi se mluví více než 60 jazyky. Svahilštinou a angličtinou, jakožto oficiálními jazyky, se domluví většina obyvatelů.
  • „Jambo!“ – je nejznámější pozdrav využívaný především v kontaktu s turisty.
  • Keňa je pojmenována po stejnojmenné hoře. Lidé Kikuyu, kteří žili kolem dnešní hory Kenya, ji nazývali „Kirinyaga“, což znamená „Hora bělosti“ kvůli jejímu zasněženému vrcholu. Název „Keňa“ vyvstal z neschopnosti Britů vyslovit „Kirinyaga“ správně.
  • Velká migrace pakoňů nemá začátek a ani konec. Mnoho lidí si myslí, že velká migrace nastává pouze jednou ročně, ale tento přírodní jev se vyskytuje celoročně, což znamená, že technicky nikde „nezačíná“ ani „nekončí“. Pakoni, zebry a antilopy migrují ve směru hodinových ručiček mezi Keňou a Tanzanií.
  • Jízda na „keňský způsob“ v praxi znamená umístit 20 lidí do dodávky pro 9 cestujících.
  • Keňa je domovem 1132 druhů ptáků.
  •  Keňa patří mezi největší vývozce růží na světě – pokud jste dostali na Valentýna růže, je velká pravděpodobnost, že pocházeli právě z této země.
  • Keňská verze Monopoly je známá ve svahilštině jako „Kumiliki“.
  • 73 % Keňanů je mladších 30 let.
  • V Keni nainstalovali solární zařízení, které mění slanou vodu na pitnou.
  • Masajové jsou jedním z nejmladších kmenů ve východní Africe.
  • Keňané se vás jistě zeptají, co si myslíte o muži jménem Barack Obama. Chcete vědět proč? Otec bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy se narodil v Keni.
  • V Keni se vyrábí oblíbené pivo pombe, které kvasí z banánů, jáhlů a bylinek – ochutnejte!
  •  Spaní pod moskytiérou v Keni je, jako kdybyste si postavili stan uprostřed obýváku!
  • Většina Keňanů je buď velmi chudá anebo velmi bohatá. Jen málo tamějších obyvatel lze zařadit do střední třídy.
  • Keňa je také domovem nejrychlejšího suchozemského zvířete – geparda. Jeho rychlost při běhu dosahuje až 120 km za hodinu.
  • Jezero Turkana je největší pouštní jezero na světě a zároveň největší jezero v Keni. Nachází se na severu Velké příkopové propadliny a je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO jako součást tří národních parků jezera Turkana – národních parků Sibiloi, Central Island a South Island.
  • Keňa má 50 národních parků a rezervací, z nichž nejznámější je safari park Masai Mara a Amboseli. Nejkrásnější výhledy na tanzanskou horu Kilimandžáro jsou v parku Amboseli. Celkovou správu parků zajišťuje Kenya Wildlife Service, což znamená, že původní divoká zvěř této země je chráněna před lovci a pytláky. Keňa byla oceněna World Travel Awards jako přední světová safari destinace pro rok 2021 a tuto pozici si drží již sedmým rokem!
  • Keňa patří k pěstitelům jedné z nejlepších káv na světě. Místní si váží kávy natolik, že ji většina Keňanů ve skutečnosti nepije a na domácím trhu se prodává jen malé množství. Na druhou stranu kávový trend zažívají velká města po celé východoafrické zemi. Mladí lidé chodí do nóbl kaváren nebo restaurací a dávají si kávu místo čaje, jenž je zatím ještě preferovaným nápojem od britského panství.
  • První africká žena, která získala Nobelovou cenu (za mír) byla Wangari Maathai. Známá byla též jako keňská environmentální a politická aktivistka. Zemřela v roce 2011 a navždy zůstane v paměti národa Keni.
  • Ugali je typickým základním pokrmem Keňanů. Je to druh kukuřičné kaše, kterou jedí s tím, co zrovna mají – s fazolemi, zeleninovou omáčkou nebo kukuřicí. Maso jedí málokdy.
  • Základní vzdělání v Keni je bezplatné a povinné. Za vyšší vzdělání se taky nemusí platit, ale není již povinné. 85 % dětí chodí do základní školy, 24 % do střední školy a pouze 2 % lidí chodí na vysokou školu. Keňskou nejznámější a největší univerzitou je Univerzita v Nairobi.
  • A na závěr zajímavá informace pro IPhone nadšence – věděli jste, že společnost Apple se inspirovala názvem SIRI právě ze svahilštiny? Tvůrci chtěli rychlé a snadno zapamatovatelné jméno pro hlas v aplikaci a vymysleli SIRI, což znamená v překladu „tajemství“.

 

Nosorožci na africkém safari Uhuru - nejvyšší vrchol KilimandžáraSlon pod KilimandžáremLev - král zvířatStádo zeber v Masai Mara Leopard odpočívá v korunách stormů Žirafy - nejvyšší obyvatelé Masai Mara Hroch, nejnejbezpečnější zvíře v Africe Kýčovitý západ slunce nad africkou savanou Jezero Nakuru Velká migrace zvířat Setkání se žirafami zblízka Typické oblečení MasajůNávstěva domorodé vesnice Typický masajský tanecMasajské ženy připraveny k tanci
zobrazit zájezdy do Keni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole