Temperamentní Kubánka

Elektrické zásuvky a internet

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaOčkováníCo s sebouBezpečnost

ELEKTRICKÉ ZÁSUVKY

Na Kubě natrefíte primárně na čtyři typy zásuvek, tedy typ A, B, C a L. Elektrické napětí je pak v zemi 110/220 V při frekvenci 60 Hz – převážně funguje napájení na ostrově při 110 V, některé z novějších hotelů však pracují při napětí 220 V. Jako cestující z České republiky budete potřebovat napájecí adaptér a možná také měnič napětí. Pro jistotu si můžete zkontrolovat potřebný typ napájení svého zařízení – obvykle je uveden na nabíječce, např. ve tvaru INPUT: 100–240 V, 50/60 Hz.

A – zástrčka typu A má tvar dvojice plochých kolíků. Novější varianta této zástrčky má nulový kolík zvětšený, takže již ji není možné zastrčit opačně.

Americká zástrčka a zásuvka typu A

B – zástrčka typu B je velmi podobná typu A, ale navíc obsahuje zemnící kolík (4,8 mm). Tento zemnící kolík může mít tvar buď kulatý, nebo tvar U (tento kolík je větších rozměrů). Dva ploché kolíky jsou nejčastěji stejné velikosti, ale občas se můžete setkat i s natočenou variantou (o 90˚). Zásuvky pro typ B mohou být v několika provedení. První je klasické provedení a druhé obsahuje otvor tvaru T, kde lze zasunout zástrčku s natočeným kolíkem o 90°.

Zástrčka a zásuvka typu B

C – zástrčka typu C je tvořena 2 hroty (tzv. eurozástrčka), které mají průměr 4 mm (typ CEE 7/16) nebo 4,8 mm (typ CEE 7/17). Vidlice typu C se používají pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič. Tyto zástrčky mají podle typu různé tvary – plochý šestiúhelník (max. odběr 2,5 A) nebo kulatý tvar (max. odběr 16 A).

CEE 7/16 zástrčka (eurozástrčka) a starý typ zásuvky C

L – zástrčka typu L má tři kulaté kolíky v řadě vedle sebe.

INTERNETOVÉ PŘIPOJENÍ (WIFI) NA KUBĚ

S internetem to může být na Kubě poněkud složitější. S čím dál modernější dobou se však země vylepšuje v tomto ohledu a nyní nabízí dokonce 4G síť. V hotelových komplexech a resortech zpravidla natrefíte na Wifi bez problémů. Populární jsou ve velkých kubánských městech dokonce tzv. Wifi parky (především v Havaně, Trinidadu nebo Santiagu de Cuba). Na těchto místech se můžete k internetu připojit přes Wifi hotspot. Budete však předtím potřebovat kartu/stírací los NAUTA, který zakoupíte v kancelářích společnosti ETECSA či v některých hotelech. 5 hodin surfování na internetu vás bude stát cca 125 CUP a hodina pak 25 CUP (ceny k roku 2023). Před prodejem se musíte prokázat cestovním pasem. A jaké máte další možnosti připojení?

  • Wifi připojení přes sdílený účet Nauta Hogar: pakliže se ubytujete přímo u Kubánců v domě, můžete se s nimi domluvit na tom, že vám nasdílí své přihlašovací údaje na Wifi. Poté se jednoduše k internetu připojíte.
  • Wifi připojení přes kartu NAUTA na letišti: stírací losy NAUTA potřebné k připojení na Wifi hotspot nabízí k prodeji přímo i kubánská letiště v informačním stánku. Můžete tak do online světa vstoupit těsně po příletu.
  • Internetové salony ETECSA: ve velkých i menších kubánských městech natrefíte také na tzv. Salas de Navegación, kde si koupíte kartu/los NAUTA a připojíte se k internetu na klasických stolních počítačích. Počítejte však se značnými frontami.
  • Kubánská SIM karta: k internetu se můžete připojit i díky zakoupené turistické SIM kartě Cubacel Tur – za 25 USD získáte 2,5 GB dat, 20 minut volání (v zemi i mimo ni) a 20 SMS. Prodej zprostředkovávají autorizované prodejny společnosti ETECSA nebo kiosky na letišti.
  • Pronájem SIM karty od kubánských hostitelů: pokud se ubytujete v rámci „casas particulares“ přímo v domě Kubánců, můžete se s nimi domluvit na pronájmu SIM karty – nemusíte tak chodit na veřejné hotspoty.
  • Mezinárodní roaming: informujte se u svého mobilního operátora, zda poskytuje roaming při pobytu na Kubě a za jaké ceny. Populárními poskytovateli této služby jsou AT&T a T-Mobile.
Temperamentní Kubánka Centrum Havany Údolí Vinales na Kubě Ponoříte se do pravé kubánské atmosféryCapitol v Havaně Jízda americkým veteránem na Kubě SEN na tabákové plantáži na Kubě Kubánské ulice v Havaně Život na kubánské vesnici Světoznámý kabaret Tropicana, Havana Skvělé kubánské drinky Výhled na Stolovou horuI Kubánky kouří doutníky Pláž Varadero na Kubě Pravé kubánské mojito Čerstvé plody moře
zobrazit zájezdy na Kubu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole