Elektrické zásuvky a internet

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaOčkováníCo s sebouBezpečnost

ELEKTRICKÉ ZÁSUVKY

Na Kubě natrefíte primárně na čtyři typy zásuvek, tedy typ A, B, C a L. Elektrické napětí je pak v zemi 110/220 V při frekvenci 60 Hz – převážně funguje napájení na ostrově při 110 V, některé z novějších hotelů však pracují při napětí 220 V. Jako cestující z České republiky budete potřebovat napájecí adaptér a možná také měnič napětí. Pro jistotu si můžete zkontrolovat potřebný typ napájení svého zařízení – obvykle je uveden na nabíječce, např. ve tvaru INPUT: 100–240 V, 50/60 Hz.

A – zástrčka typu A má tvar dvojice plochých kolíků. Novější varianta této zástrčky má nulový kolík zvětšený, takže již ji není možné zastrčit opačně.

Americká zástrčka a zásuvka typu A

B – zástrčka typu B je velmi podobná typu A, ale navíc obsahuje zemnící kolík (4,8 mm). Tento zemnící kolík může mít tvar buď kulatý, nebo tvar U (tento kolík je větších rozměrů). Dva ploché kolíky jsou nejčastěji stejné velikosti, ale občas se můžete setkat i s natočenou variantou (o 90˚). Zásuvky pro typ B mohou být v několika provedení. První je klasické provedení a druhé obsahuje otvor tvaru T, kde lze zasunout zástrčku s natočeným kolíkem o 90°.

Zástrčka a zásuvka typu B

C – zástrčka typu C je tvořena 2 hroty (tzv. eurozástrčka), které mají průměr 4 mm (typ CEE 7/16) nebo 4,8 mm (typ CEE 7/17). Vidlice typu C se používají pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič. Tyto zástrčky mají podle typu různé tvary – plochý šestiúhelník (max. odběr 2,5 A) nebo kulatý tvar (max. odběr 16 A).

CEE 7/16 zástrčka (eurozástrčka) a starý typ zásuvky C

L – zástrčka typu L má tři kulaté kolíky v řadě vedle sebe.

INTERNETOVÉ PŘIPOJENÍ (WIFI) NA KUBĚ

S internetem to může být na Kubě poněkud složitější. S čím dál modernější dobou se však země vylepšuje v tomto ohledu a nyní nabízí dokonce 4G síť. V hotelových komplexech a resortech zpravidla natrefíte na Wifi bez problémů. Populární jsou ve velkých kubánských městech dokonce tzv. Wifi parky (především v Havaně, Trinidadu nebo Santiagu de Cuba). Na těchto místech se můžete k internetu připojit přes Wifi hotspot. Budete však předtím potřebovat kartu/stírací los NAUTA, který zakoupíte v kancelářích společnosti ETECSA či v některých hotelech. 5 hodin surfování na internetu vás bude stát cca 125 CUP a hodina pak 25 CUP (ceny k roku 2023). Před prodejem se musíte prokázat cestovním pasem. A jaké máte další možnosti připojení?

  • Wifi připojení přes sdílený účet Nauta Hogar: pakliže se ubytujete přímo u Kubánců v domě, můžete se s nimi domluvit na tom, že vám nasdílí své přihlašovací údaje na Wifi. Poté se jednoduše k internetu připojíte.
  • Wifi připojení přes kartu NAUTA na letišti: stírací losy NAUTA potřebné k připojení na Wifi hotspot nabízí k prodeji přímo i kubánská letiště v informačním stánku. Můžete tak do online světa vstoupit těsně po příletu.
  • Internetové salony ETECSA: ve velkých i menších kubánských městech natrefíte také na tzv. Salas de Navegación, kde si koupíte kartu/los NAUTA a připojíte se k internetu na klasických stolních počítačích. Počítejte však se značnými frontami.
  • Kubánská SIM karta: k internetu se můžete připojit i díky zakoupené turistické SIM kartě Cubacel Tur – za 25 USD získáte 2,5 GB dat, 20 minut volání (v zemi i mimo ni) a 20 SMS. Prodej zprostředkovávají autorizované prodejny společnosti ETECSA nebo kiosky na letišti.
  • Pronájem SIM karty od kubánských hostitelů: pokud se ubytujete v rámci „casas particulares“ přímo v domě Kubánců, můžete se s nimi domluvit na pronájmu SIM karty – nemusíte tak chodit na veřejné hotspoty.
  • Mezinárodní roaming: informujte se u svého mobilního operátora, zda poskytuje roaming při pobytu na Kubě a za jaké ceny. Populárními poskytovateli této služby jsou AT&T a T-Mobile.
zobrazit zájezdy na Kubu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 33%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole