Turistický průvodce Namibií

Věděli jste, že:

  • Namibie je domovem nejstarší pouště na světě.
  • Pobřeží koster je největším hrobem pro lodě na světě.
  • Asi 90% jihoafrických plameňáků tráví zimu v Namibijské poloostrově Walvis Bay Lagoon.
  • Namibie je jednou z nejmladších zemí světa, která získala nezávislost od Jižní Afriky dne 21. března 1990.
  • Namibie je druhá nejméně hustě osídlená země světa.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

220V/50Hz. Zásuvka typu D. Zásuvka se třemi kulatými zdířkami uspořádané do rovnostranného trojúhelníku. Budete potřebovat adaptér.

Zásuvky používané v Namibii

Zástrčka typu D obsahuje 3 kulaté kolíky, které jsou uspořádány do rovnostranného trojúhelníku.

Doprava

Pro cestu do Namibie můžete využít nabídky pravidelných linek mnoha leteckých společností. Air Namibia létá přímo do Windhoeku z Londýna a Frankfurtu nad Mohanem, British Airways a South African Airway z Londýna - Heathrow do JNB a pak do WDH. Let z Prahy do Windoeku trvá zhruba 14 hodin, v závislosti na délce přestupu. Další přímé lety jsou z Frankfurtu, Mnichova a Dusseldorfu. Letiště Hosea Kutako International Airport leží 45 km východně od Windhoeku. Letecky se do Namibie dostanete i z okolních afrických zemí, například z Jihoafrické republiky nebo Botswany. Místní letecká doprava je kvalitní, letouny létají do všech větších měst. Někdy jde o nejekonomičtější způsob dopravy po Namibii.

Namibie je obrovsky rozhlehlá a země, a proto opravdu nejvýhodnější dopravou je půjčení auta. Dostanete se s ním kamkoliv budete potřebovat, včetně odlehlých vesnic i národních parků a nebudete odkázáni na místní cestovní kanceláře a veřejnou dopravu, ta funguje v Namibii pouze mezi městy. Ve městě je provoz výborně organizován, mimo města je prakticky nulový. Přesun mezi dvěma zájmovými body často představuje několikasetkilometrovou rovinu bez jakéhokoliv provozu. Zvažte dobře výběr auta, místní autopůjčovny mají obrovský výběr. Vyplatí se půjčit si auto 4 x 4, které vám umožní rychlejší a pohodlnější přesuny, otevře vám cestu do off-road regionů. K dispozici jsou však i kvalitní auta z economy třídy za výrazně levnější sazby. Většina cest je v období sucha sjízdná i pro obyčejná auta. Auta jsou často vybavena střešním stanem s integrovanou matrací, která vám zajistí kvalitní spánek a lednička a kempovací výbava umožní větší flexibilitu stravování. K přenocování můžete využít kempy a ušetřit tak za hotely.

V Namibii se jezdí vlevo. Vzdálenosti jsou velké, ale obvykle cesty procházejí krásnými oblastmi. Naplánujte si na den maximálně 400 km a přesvědčte se, že máte dostatek pohonných hmot a vody na cestu. Normální auta mohou projet po většině silnic, ale auta off-road jsou oblíbenější a praktičtější v písečném a drsném horském terénu. Vždy si podle plánu cesty vyberte i správné auto. Nedoporučuje se jezdit po západu slunce. Štěrkové silnice jsou obvykle v dobrém stavu a motoristy lákají jezdit velkou rychlostí, často pak nemají dost času přizpůsobit jízdu změněnému stavu silnice nebo náhlými zatáčkám, dírám nebo místům, kde není štěrk a je tu písek. Bezpečná rychlost na štěrkových silnicích je 60-80 km v hodině, rychlejší jízda je nebezpečná, protože se silnice velmi rychle mění od pevného povrchu po písek, kde se vozidlo špatně kontroluje. Na štěrkových silnicích mohou odletovat kamínky od auta před vámi a mohou poškodit sklo, takže dodržujte dostatečnou vzdálenost 100 metrů, také kvůli prachu, který snižuje viditelnost. Asfaltové silnice mají limit 120 km/h mimo městské části, ale doporučuje se rychlost 100 km/h. U pneumatik si překontrolujte jejich tlak. Pokud si auto půjčujete překontrolujte i nářadí, také si zjistěte, jaké pohonné hmoty do auta patří. Doplňujte je všude, kde je to možné. Nemějte u sebe velkou hotovost a nezapomeňte na dobré cestovní pojištění a na dobré pojištění auta.

V Namibii jezdí kvalitní autobusy společnosti IntercapeMainliner, které spojují Windhoek s většími městy, zbytek veřejné dopravy představují minibusy, které odjíždí podle toho, jak se zaplní. Omezená železniční síť je vzhledem k častým uzávěrám a limitované rychlosti pouze pro skutečné vlakové nadšence. Trans-Namib Railways spojují většinu důležitých měst, ale cesta není nejrychlejší. Všechny vlaky mají první a druhou třídu, někdy je k dispozici občerstvení.

Strava

V Namibii můžete objevit chutě německé kuchyně, objednat si bavorské pivo a jako dezert po kávě si vychutnat pravý jablečný závin. Jídlo se velmi neliší od našeho a výběr je velmi široký. Ochutnáte skvělé čerstvé ryby, božské steaky, pštrosa, krokodýla, ale i červíky mopane. Namibijská kuchyně je z velkého založená na masu, maso se zde nejčastěji upravuje na otevřeném ohni. Ochutnat můžete antilopu, oryxe, zebru a další masa. Každá etnická skupina v Namibii nabízí vlastní pokrmy. Kuchyně je zde tedy velmi zajímavá. Velmi vyhledávanými a proslulými specialitami jsou ústřice z Luderitzu a chřest ze Swakopmundu.

Nákupní centra se nachází ve větších městech jako Windhoek, Swakopmund, Walvis Bay. Nabídka potravin je velmi kvalitní a rovná se našemu standardu. Kromě tradičního masa lze zakoupit i zvěřinu, je třeba upozornit, že v menších vesnicích najdete jen základní potraviny, proto je lepší nakupovat ve větších městech.

Do země je povoleno dovézt jeden litr tvrdého alkoholu. Z nápojů zde koupíte vše od Coca Coly přes pivo, cider až po prvotřídní whisky. Angličané pijí whisky, Búrové brandy, černoši chibuku. My doporučujeme ochutnat Rock Shandy, cider Savannu a místní specialitu, bylinný likér Amarula, ta chutná hlavně dámám. Vodu pijte jen balenou, je možné ji zakoupit prakticky všude. Ceny v restauracích se pohybují kolem 10-45 eur (závisí na typu jídla).

Kultura

Nepochybnou dominantou Namibie jsou spíše přírodní krásy. Nejzajímavějším kulturním zážitkem je návštěva domorodých osad, zejména Himbů na severu země, a Sanů (křováků) na severovýchodě. S průvodcem je možné při jednodenní návštěvě poznat zvyky a kulturu těchto kmenů.

zobrazit zájezdy do Namibie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací