Geiranger - nejkrásnější fjord Norska

Potřebné doklady do Norska

ÚvodDokladyPočasíSlovníkZajímavá místaOčkováníCo s sebouBezpečnostZásuvky a internet

DŮLEŽITÉ DOKLADY/ADMINISTRATIVA PŘED ODLETEM A PO PŘÍLETU DO NORSKA

Pokud do Norska cestujete z České republiky, postačí vám jako doklad občanský průkaz anebo cestovní pas, neboť Norsko je součástí Schengenského prostoru. Lidé, kteří cestují se svými dětmi, musí brát také na vědomí, že i ty musí mít svůj vlastní cestovní doklad (tedy občanský průkaz nebo pas) – bez ohledu na jejich věk.

Přihlašovací povinnost v zemi není nutná, pakliže do Norska cestujete na kratší dobu jak 3 měsíce. V případě, že plánujete delší pobyt, musíte se zaregistrovat podle Ministerstva zahraničních věcí ČR na úřadě státní správy.

Doplňující informace

Plánujete vzít na cesty do Norska děti, které nejsou vaše vlastní, anebo cestujete bez partnera/druhého rodiče? Potom po vás mohou úřady vyžadovat (zejména při delších pobytech) ideálně notářsky ověřené potvrzení o tom, že můžete s nezletilým dítětem cestovat do zahraničí. Formulář pak musí obsahovat platný podpis rodičů nebo opatrovníka.

Každá země souhlas s vycestováním nezletilého dítěte nemusí vyžadovat, avšak Ministerstvo zahraničních věcí ČR toto rozhodně doporučuje nejen při cestách po Evropě ale i mimo Evropu.

DOPORUČENÍ K DOKLADŮM

  • Udělejte si kopii nejdůležitější strany pasu, tj. okopírujte stranu s osobními údaji a fotografií a uschovejte dokument na jiném místě než pas. Stejně tak učiňte pro jistotu s ostatními doklady (řidičský průkaz, občanský průkaz, kartička pojištěnce a podobně).
  • Pokud zaznamenáte ztrátu nebo krádež osobních či cestovních dokladů, ihned tuto skutečnost oznamte na policii v Norsku, která vám vystaví potvrzení o hlášení. Náhradní cestovní doklady vám pak vystaví Velvyslanectví České republiky v Oslu nebo případně Honorární konzuláty v Bergenu, Trondheimu a v Sjøveganu.
  • S sebou do Norska si také vezměte pro jistotu dvě pasové fotografie + seznam nejdůležitějších telefonních čísel na Velvyslanectví ČR a konzuláty.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY NA VELVYSLANECTVÍ A KONZULÁTY V NORSKU

  • Telefonní kontakt na Velvyslanectví České republiky v Oslu: 0047/9242 5082 (sekretariát), 0047/9261 1283 (konzulární oddělení + nouzová linka funkční i mimo pracovní dny)
  • Telefonní kontakt na Honorární konzulát České republiky v Bergenu: 0047/9175 0395 (mobil)
  • Telefonní kontakt na Honorární konzulát České republiky v Trondheimu: 0047/9323 3100 (pevná linka), 0047/9151 8879 (mobil)
  • Telefonní kontakt na Honorární konzulát České republiky v Sjøveganu: 0047/9097 5599 (mobil)

ADMINISTRATIVA PO PŘÍLETU DO NORSKA

Jakmile přiletíte či přijedete do Norska z České republiky, netýkají se vás pohraniční kontroly cestovních dokladů – neboť Norsko je součástí Schengenského prostoru. Též nemusíte mít s sebou negativní test na COVID-19 nebo EU COVID Pass. Pohraniční kontrole však podléhá dovoz zboží (celníci vás mohou zkontrolovat nejen na hranicích ale i kdekoliv jinde v zemi). Bezcelně můžete do země dovézt například 1 litr lihovin, 2 litry piva, 1,5 litru vína a 200 ks cigaret. Zcela zakázáno je dovážet na norské území lihoviny o obsahu alkoholu více jak 60 %, narkotika, jedy, velké množství léků (povoleny pouze pro osobní potřebu), zbraně, zábavní pyrotechniku, střelivo a exotická zvířata včetně ptáků. Více informací naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Poznámka:Pokud pak převážíte hotovost vyšší jak 25 000 NOK (cca 50 635 Kč), musíte ji také přiznat a přihlásit přes předepsaný formulář.

Geiranger - nejkrásnější fjord Norska Hanzovní domky v BergenuSlavná cesta Trollů v Norsku Moderní Opera v Oslu SEN v Norsku Lofoty, Norsko Hrdí Norové v Oslu Budova norského parlamentu v Oslu Fram muzeum - výstavu polárních výpravSochy v norském parku VigelandNorský BergenPlavba po norských fjordech Norská dřevěná architektura Jízda železnicí FlamsbanaZápad slunce na NordkappuOchutnávka norského kraba
zobrazit zájezdy do Norska
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole