Turistický průvodce Norskem

Věděli jste, že:

  • Norská plošina Hardangervidda je největší horská plošina v Evropě a je domovem největšího stáda divokých sobů na kontinentu.
  • Norsko je domovem vězeňského ostrova Bastoey, což je otevřené vězení, kde se vězni mohou volně toulat lesy, poli a po plážích.
  • Největší ledovec v kontinentální Evropě je v Norsku. Ledovec Jostedalsbreen pokrývá území téměř 500 km2.
  • Tunel Lærdal v Norsku je nejdelší silniční tunel na světě se vzdáleností 24,5 km.
  • Lofoty mají největší pozitivní teplotní anomálii na světě vzhledem k zeměpisné šířce.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Počasí

Norsko je zemí rozkládající se napříč poměrně rozsáhlou zeměpisnou oblastí, a navíc s velmi proměnlivou nadmořskou výškou. Tomu odpovídá i značná proměnlivost počasí. Severní Evropa je díky teplému Golfskému proudu mnohem teplejší, než by se dalo díky zeměpisné poloze očekávat. Proud však s teplým vzduchem přináší také hojné srážky, a to hlavně na západním pobřeží. Nejteplejší, ale také nejvlhčí podnebí se drží mořského pobřeží – zvláště to jižní a jihovýchodní je relativně teplé, zatímco západní je především deštivé. S postupem do vnitrozemí, a zvláště se stoupající nadmořskou výškou, teploty rychle klesají a zvětšují se teplotní výkyvy mezi dnem a nocí, létem a zimou. Nejchladnějšími měsíci roku jsou leden a únor a nejteplejším obdobím ve vnitrozemí je polovina července, kdy může být teplota až 25 stupňů ve stínu. Teploty v létě se pohybují průměrně mezi 12–15 stupni na severu a 14–17 stupni na jihu. V zimě jsou teploty na jihu a středu země mezi 5–8 stupni, vzácně 0 až –5 stupňů.

zobrazit zájezdy do Norska
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔