Pláž v Thajsku u Andamanského moře

Co s sebou do Thajska

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

CO SI ZABALIT/BEZ ČEHO DO THAJSKA NEODJET

Thajsko je kouzelná země, která láká k důkladnému prozkoumání – a to zejména během pěších túr. Proto na to myslete, než se začnete balit. Bez praktického cestovního batůžku/batohu se vlastně neobejdete (pokud tedy nechcete jen tak lenošit na pláži). Ideální je i opakovaně použitelná lahev na vodu – thajské podnebí je přeci jen parné jakékoliv roční období. Při tom všem také mějte na paměti, že letíte do země nábožensky založené. Budhistické chrámy jsou zde na každém rohu a vyžadují určitou etiketu oblékání. Také počítejte s jistými dovozními ale i vývozními omezeními, kterým podléhají některé druhy „zboží“. Jejich seznam naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR/Celní a devizové předpisy.

Několik rad před balením zavazadla

 1. Do Thajska si vezměte ideálně jedno zavazadlo (kufr, batoh nebo tašku na kolečkách) určené k odbavení, do kterého si zabalíte tolik věcí, abyste dosáhli maximální povolené hmotnosti 23 kg na osobu – gramáž se však liší podle letecké společnosti a přepravní třídy, tj. Economy nebo Business Class.
 2. Pokud cestujete v Economy Class, na palubu letadla si můžete vzít obvykle jedno příruční zavazadlo (rozměr nesmí přesáhnout zpravidla 55 x 40 x 20 cm) s maximální hmotností 8 kg. Některé aerolinky však mají rozměrový a hmotnostní limit posunutý výše. Stejně tak umožňují vybrané letecké společnosti například i 2 příruční zavazadla (v Business Class jsou 2 ks standard). Informujte se!
 3. Do příručního zavazadla pak nebalte potenciálně nebezpečné předměty, jako například nožíky, nůžky, zapalovače a kosmetické přípravky v obalu větším než 100 ml. Při letištní kontrole se jich totiž budete muset zbavit/budou vám odejmuty.
 4. Ještě, než začnete balit potřebné věci, označte zavazadlo kontaktní kartou. Můžete zvolit pouze papír, který vsunete do průhledné kapsy na kufru anebo odolnější štítek, například z kůže. Zaměstnanci letiště vaše zavazadlo sice označí plastovým štítkem s iniciály, avšak při jeho ztrátě či poškození je vhodné pojistit se právě doplněnou kontaktní kartou (vyplňujte ideálně jen e-mail, jméno, příjmení a telefon s mezinárodní předvolbou).
 5. Před balením kufru do Thajska také počítejte s přísnou letištní/celní kontrolou. Je vysloveně zakázáno dovážet (i vyvážet) do/ze země konkrétní druhy „zboží“, jako narkotika, pornografické materiály, falešné peníze, padělky či chráněná zvířata. Též počítejte s tím, že věci osobní potřeby musíte zabalit jen v určitém množství. Například alkohol lze dovézt do země pouze v množství do 1 litru a cigarety do 200 ks – na jednu osobu. V případě porušení těchto limitů bude zboží zabaveno a hrozí tučná pokuta.
 6. Též neukládejte do zavazadla podezřelé tekutiny (jako např. odlakovač, odličovač apod.), neboť vám tento produkt mohou při kontrole zabavit či poškodit (čímž může hrozit vylití a poškození oblečení). Proto buďte při balení rozvážní.
 7. Mějte na paměti, že přísné kontrole podléhají i jakékoliv běžné léky. Proto to s jejich množstvím nepřehánějte a u trvalé medikace i jakýchkoliv jiných léčiv ponechte původní obaly + cestujte s lékařským potvrzením o nutném předpisu konkrétních léčiv.
 8. Pokud se chystáte na kufr upevnit zámek, mějte při ruce klíček, či buďte připraveni nastavit heslo pro jeho otevření. V momentu, kdy by nešel při případné kontrole obsahu otevřít a vyskytly se problémy, může být otevřen násilím a tím pádem zničen.
 9. Jakékoliv křehké a cenné věci, jako je například mobil, notebook, fotoaparát či náhradní baterie a fotobanku přepravujte ideálně mimo zavazadlo určené k odbavení – předejdete tak případnému poničení. Informujte se u přepravní společnosti, zda si tyto technologie můžete vzít s sebou do letadla a za jakých podmínek.

Doplňující informace: Jakékoliv elektronické zařízení, které přepravujete jako příruční zavazadlo při letecké přepravě (zejména mobilní telefony, počítače, tablety, MP3 přehrávače) musí být nabité. Přepravou vybitého zařízení můžete způsobit problémy při bezpečnostních kontrolách, zdržení nebo odebrání zařízení. Taktéž je nutné mít v příručním zavazadle i všechny nabíječky a náhradní baterky.

Co si zabalit?

Každý správný turista by se měl na své cesty důkladně připravit, i co se týká vybavení. Proto pro vás máme stručný a praktický přehled věcí, které byste si měli vzít s sebou do Thajska. A nezapomeňte – až si zabalíte vše, co budete potřebovat, zavazadlo převažte a překontrolujte tak dodržení váhového limitu na osobu (23 kg u Economy Class nebo vyšší u Business Class). TIP: v kufru si samozřejmě můžete nechat nějaké to volné místo na nakoupené zboží v Thajsku. Jistě si v zemi vyberete nějaký suvenýr anebo třeba pohodlné nové oblečení.

DOPORUČENÍ: Myslete i na tzv. „zadní vrátka“, tedy do příručního zavazadla si zabalte ideálně vše potřebné včetně důležitých léků a oblečení aspoň na dva dny. Budete tak připraveni na případné zatoulání/zpoždění dodávky odbaveného zavazadla, které zpravidla dostanete až za pár dní. Za tyto komplikace je pak zodpovědná konkrétní letecká společnost (se kterou do Thajska letíte). Právě u té můžete následně uplatňovat reklamace.

 • Oblečení: Thajsko je nábožensky založená země plná překrásných chrámů, které budete chtít určitě navštívit. Proto na to myslete, až si budete balit oděvy. Do těchto míst musíte mít ideálně trika s dlouhým rukávem a volnější dlouhé kalhoty. To platí pro ženy i muže. Ramena i nohy musí být zahalené. Na pláže a koupání pak budete potřebovat samozřejmě klasické letní oblečení, jako trika, kraťasy, tílka, šaty, plavky a podobně. Též si přibalte aspoň jednu lehčí nepromokavou bundu, kdyby vás zastihl nějaký ten déšť.
 • Obuv: Protože v Thajsku panuje po celý rok horké klima, nemusíte si rozhodně balit žádné příliš teplé obutí. Ovšem hodit se budou sportovní sandále, kvalitní a pohodlné žabky a jedny (či dvoje) turistické boty na výlety – vyplatí se takové, které jsou nepromokavé. Mějte rovněž na paměti, že před vchodem do chrámů se musíte zouvat!
 • Lékárnička: Řádně vybavená osobní lékárnička se všemi potřebnými léky by měla být základem každé cesty do zahraničí. Vsadit můžete na vitamíny, které posílí vaši imunitu (ideálně multivitamin) + samozřejmostí v zásobách by měla být běžná a volně prodejná analgetika proti bolestem, léky proti horečce (např. acylpyrin nebo paralen) či alergiím a „první pomoc“ při nachlazení a průjmu. Přibalit si můžete i kapky do očí (umělé slzy) + náplasti na oděrky či otlaky a elastický obvaz.

DOPORUČENÍ: Berete trvalou medikaci v jakékoliv formě (např. tablety na vysoký tlak, inzulín při diabetu, kapky na zelený zákal), nebo jste si na cestu nechali předepsat antibiotika? Pak tyto léky musíte přepravovat v původním obalu (ostatně jako všechny výše zmíněné/volně prodejné) a v přiměřeném množství, tj. pouze na dobu dovolené. Cestující může být také letištní kontrolou vyzván, aby doložil předpis dotyčných léčiv od svého lékaře/případně dopis od lékaře v angličtině dokládající trvalou medikaci. Pokud nehovoříte anglicky, je dobré mít v těchto případech s sebou slovník základní konverzace.

 • Toaletní potřeby: Ještě, než si začnete balit do kufru kosmetiku, berte na vědomí, že letištní kontrola vám zabaví jakékoliv hořlaviny a tlakové lahve (např. deodorační spreje a podobně). Proto volte produkty, které jsou bezpečné a můžete je tedy přepravit letadlem do Thajska. Problém by neměl být s opalovacím krémem (volte ten s vysokým ochranným faktorem), šamponem a kondicionérem, mýdlem, hydratačními krémy, make-upem, nealkoholovou dezinfekcí na ruce, nealkoholovým repelentem proti hmyzu či suchým šamponem – to vše zabalte do nepropustného sáčku pro případ úniku látek. Zabalit si do kufru pak můžete samozřejmě i kleště na nehty, pinzetu a jiné potřeby k manikúře a pedikúře. Hodit se ovšem budou i vlhčené ubrousky k osvěžení a papírové kapesníčky.
 • Doplňky: Pokud používáte dioptrické či sluneční brýle, vždy je přepravujte v pevném pouzdře a ideálně v příručním zavazadle, abyste předešli jejich poškození. Do kufru si ovšem můžete zabalit náhradní kontaktní čočky a roztok – když brýle nepoužíváte a také šperky, čepice, klobouky, šátky, škrabošku na spaní, špunty do uší a také menší batoh/kabelu na výlety.
 • Moderní technologie: Nejeden turista se neobejde bez fotoaparátu, díky němuž si krásy Thajska může zvěčnit. Samozřejmostí je pak také mobilní telefon. Ať už si však vezmete jakékoliv technologie – třeba v podobě notebooku, tabletu, fotoaparátu, mobilu a podobně, neumisťujte je raději do kufru k odbavení. Tyto věci si dle možností raději vezměte s sebou do příručního zavazadla. A pamatujte na jedno – k nim přibalte i náhradní baterie a přístroje před cestou řádně nabijte!
Pláž v Thajsku u Andamanského moře Královský palác v Bangkoku Sloni v Thajsku Božský ostrov Koh Phi PhiPlovoucí trhy nedaleko Bangkoku SEN na Maya beach v Thajsku Noční pohled z řeky na Chrám Wat ArunMost přes řeku Kwai v Kanchanaburi Historická Ayuthaya bývala hlavním městemHlava Buddhy v Ayuthaya Královský palác, Bangkok Typické thajské loďky na Krabi Buddhistický chrám v Thajsku SEN v buddhistickém klášteře Ostrov Jamese Bonda na Krabi Thajská polévka
zobrazit zájezdy do Thajska
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole