Pláž v Thajsku u Andamanského moře

Jaké očkování do Thajska?

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

OČKOVÁNÍ PŘED ODLETEM DO THAJSKA

Než vycestujete na dovolenou do Thajska, absolvujte ideálně konzultaci s lékařem specializujícím se na cestovní medicínu v nejbližším očkovacím centru – s dostatečným předstihem. Pro Evropana není sice do Thajska povinné žádné očkování (není vyžadován ani mezinárodní očkovací průkaz – pokud turista nepřilétá z rizikových oblastí, kde se vyskytuje např. žlutá zimnice), avšak je velmi doporučované toto:

  • Proti břišnímu tyfu: aplikuje se injekčně jedna vakcína, existuje však i perorální možnost. Tato vakcína chrání před onemocněním až 3 roky.
  • Proti žloutence typu A: podává se jedna vakcína těsně před odjezdem a ta druhá minimálně po půl roce. Ochrana před nemocí je dlouhodobého charakteru.
  • Proti žloutence typu B: podávají se tři vakcíny. Před odjezdem je nutné absolvovat minimálně dvě. Ochrana po třech dávkách vakcíny je dlouhodobá ba doživotní.

Pokud nechcete absolvovat zvlášť očkování proti žloutence typu A + B, můžete využít i velmi praktickou kombinovanou vakcínu (zahrnuje oba typy nemoci). Očkuje se třemi dávkami vakcíny, přičemž dvě musíte absolvovat již před odletem do destinace. Ochrana je dlouhodobého charakteru ba doživotní.

Očkování proti žluté zimnici

Vyskytovali jste se před odletem do Thajska v oblasti subsaharské Afriky nebo Latinské Ameriky (zahrnuje i transfery)? Pak se vás může týkat povinné očkování proti žluté zimnici. Vakcínu musí absolvovat ti, kteří přilétají do Thajska do 6 dnů od opuštění výše zmíněných endemických oblastí. Jestliže však přilétáte do země přímo z Evropy, nebo již uplynulo minimálně 6 dní od návštěvy rizikových oblastí, očkovat se proti žluté zimnici nemusíte.

Další doporučení týkající se očkování před odletem do Thajska

Lékaři z oboru cestovní medicíny dále doporučují případně očkování proti:

  • COVID-19 (do Thajska však není očkování povinné, ani prokazování negativním testem)
  • chřipce (doporučeno zejména starším lidem nad 65 let a chronicky nemocným)
  • meningokokovým infekcím (doporučeno všem cestovatelům, kteří prožívají zvýšenou psychickou a fyzickou zátěž)
  • planým neštovicím (doporučeno zejména u osob, které tuto nemoc prokazatelně neprodělaly)
  • pneumokokovým infekcím (doporučeno u lidí nad 40 let a s chronickým onemocněním)
  • spalničkám (doporučeno u osob, které očkování absolvovaly před více jak 30 lety)
  • vzteklině (dle zvážení, doporučeno zejména pro osoby, které budou pobývat v rizikových oblastech s výskytem divoké zvěře/s potulujícími se psy)

Krom jiného je důležité zkontrolovat platnost pravidelných očkování, tj. to proti tetanu, příušnicím, spalničkám, dětské obrně a záškrtu. Dle domluvy s lékařem je možné tato očkování v případě potřeby obnovit.

Nemoci přenášené komáry

Komáři mohou být přenašeči mnoha vážných onemocnění – v exotických oblastech se jedná zejména o malárii. V Thajsku je riziko malárie nízké, přesto můžete po poradě s lékařem cestovní medicíny očkování zvážit. Jako prevence štípnutí se doporučuje časté používání repelentů, neboť komáři se v zemi vyskytují hlavně kolem rýžových polí a ve venkovských oblastech. Dalšími rizikovými nemocemi přenášenými komáry pak mohou být horečka dengue, virus Zika nebo japonská encefalitida. Konzultujte tedy svůj aktuální zdravotní stav a individuální potřeby pro cestování se specialistou.

Pláž v Thajsku u Andamanského moře Královský palác v Bangkoku Sloni v Thajsku Božský ostrov Koh Phi PhiPlovoucí trhy nedaleko Bangkoku SEN na Maya beach v Thajsku Noční pohled z řeky na Chrám Wat ArunMost přes řeku Kwai v Kanchanaburi Historická Ayuthaya bývala hlavním městemHlava Buddhy v Ayuthaya Královský palác, Bangkok Typické thajské loďky na Krabi Buddhistický chrám v Thajsku SEN v buddhistickém klášteře Ostrov Jamese Bonda na Krabi Thajská polévka
zobrazit zájezdy do Thajska
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole