Pláž v Thajsku u Andamanského moře

Thajsko - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovníkZajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O THAJSKU

 • Oficiální název země: Kingdom of Thailand (Thajské království)
 • Hlavní a zároveň největší město: Bangkok
 • Vznik: v roce 1238 (Suchothajské království)
 • Státní zřízení: konstituční monarchie s dvoukomorovým parlamentem
 • Rozloha: 513 120 km²
 • Počet obyvatel: 70 274 099 (k roku 2023)
 • Etnické skupiny: nejpočetnější jsou Thajci a Číňané, v menšině pak Malajci, Khmerové či Karenové a další (v zemi žije přes 30 etnických skupin)
 • Náboženství: budhismus a v menší míře islám, křesťanství a hinduismus
 • Hlavní jazyky: thajština, čínština, malajština a také angličtina
 • Měna: thajský baht (THB)
 • Časové pásmo: UTC +7, v Thajsku se nestřídá zimní a letní čas, tj. v zimě je v zemi o 6 hodin více než v ČR a v létě zas o 5 hodin více
 • Celostátní tísňové číslo: 255 11 33
 • Důležitá telefonní čísla: Centrum služby turistům (Tourist Service Centre) – bezplatně 1155, Policie – bezplatně 191, První pomoc – 2551133-6 
 • Mezinárodní předvolba pro Thajsko: +66
 • Volání z Thajska do ČR: zadejte na telefonu mezinárodní evropský přístupový kód 00 a také kód země (420 pro ČR)

PROČ NAVŠTÍVIT THAJSKO?

Sjednocené Thajské království vzniklo v polovině 14. století a své centrum mělo ve městě Ayuthaya. Roku 1782 se hlavní město přesunulo do Bangkoku – a právě tehdy se začala psát historie královské dynastie Ramů. Země známá také jako Siam byla do roku 1939 jedinou zemí v jihovýchodní Asii, která se nikdy nestala kolonií evropských mocností. Po druhé světové válce země čelila mnohým a často úspěšným pokusům armády o uchopení moci v zemi, byla silnou oporou USA ve Vietnamské válce a cestu demokratizace nastoupila v roce 1991.

Zajímavost: Nenásilná revoluce v roce 1932 vedla k zavedení konstituční monarchie, přesto je král dodnes v zemi uctíván jako Bůh.

Dnes patří Thajsko k nejvyhledávanějším dovolenkovým destinacím naší planety. Najdete zde mnoho národních parků a buddhistických chrámů. Na jihu země můžete též obdivovat krásné ostrovy a pláže s bohatým podmořským životem nebo skalnatou provincií Krabi, ostrovy Phi Phi, Koh Lanta a Koh Samui. Nenechte si však ujít ani dobrodružství na severu země, kde na vás čekají úchvatné horské vesničky s původními kmeny. Oblíbeným cílem turistů v této oblasti je ovšem i Zlatý trojúhelník a města Chiang Mai a Chiang Rai. Ve středním Thajsku pak nezapomeňte navštívit historické Kanchanaburi, bývalé hlavní město Ayutthaya či hlavního město Bangkok. 

Zajímavost: Thajsko si drží první příčku v kategorii nejoblíbenější destinace jihovýchodní Asie. A není divu – pyšní se totiž usměvavým obyvatelstvem, výtečnou kuchyní i kulturním bohatstvím.

Několik přesvědčivých důvodů, proč navštívit právě Thajsko:

1.     Thajci jsou velmi pohostinní, uctiví a milí lidé. V Thajsku jsou všichni návštěvníci vítaní s otevřenou náručí. 

2.     Thajská kuchyně je naprosto výjimečná. Ta nejčerstvější, nejchutnější a také nejpálivější jídla nabízí tzv. street food, tedy jídla z pouličních stánků. Připravte se na totální explozi chutí a vůní!

3.     Země nabídne dokonalý relax na těch nejlepších plážích světa! Ty najdete například na těchto místech: Koh Pha Ngan, Koh Samui, Krabi, Phuket a ostrov Phi Phi.

4.     V Thajsku zažijete náramnou podívanou, co se týká divokých zvířat. Obdivovat můžete například gibony v Národním parku Khao Sok, strávit den se slony, anebo pozorovat velryby na ostrově Koh Tao. 

5.     A v neposlední řadě Thajsko není vůbec předražené. Naopak zde můžete zažít poměrně levnou dovolenou s naprosto okouzlujícími okamžiky! 

KDY THAJSKO NAVŠTÍVIT?

Přemýšlíte nad tím, kdy vyrazit na dovolenou do Thajska? Zdaleka nejlepší je období od listopadu do února, kdy je v zemi sucho a převážně slunečno. Přidanou hodnotou tohoto časového úseku je ostatně i to, že uniknete ze sychravého a chladného českého klima do tepla. Zvážit však můžete i období od března do dubna, pokud chcete trávit většinu času na pláži (například ostrov Phuket je ideální). Počítejte ale s tím, že na jaře může být v centrech měst skutečné parno. Poměrně riskantní pak může být návštěva Thajska v období od srpna do října, kdy v zemi panuje nejdeštivější počasí. To může značně ovlivnit vaše venkovní volnočasové aktivity.

Thajsko na jaře

Jaro (od března do května) je v Thajsku příjemné, neboť denní teploty se pohybují kolem 35 °C a ty noční pak okolo 25 °C. To samozřejmě ovlivňuje i teplotu moře ke koupání – voda mívá klidně i 30 °C. V dubnu pak bývá vyšší vlhkost vzduchu, což může teplotní komfort pocitově znepříjemnit. Jinak lze očekávat suché a teplé počasí bez větších výkyvů. Deštivých dnů je v tomto období minimum. 

Thajsko v létě

Letní období trvající od června do srpna bývá v Thajsku sice slunečné, ale připravit se musíte také na vysokou vlhkost vzduchu a častější deště. Maximální denní teplota se v létě pohybuje kolem 32 °C, minima pak sahají k příjemným 25 °C. Teplota moře je také stále příznivá, tj. okolo 28 °C. Na dovolenou do Thajska tedy leťte v létě jedině tehdy, pokud dobře snášíte velmi vlhké a teplé klima. 

Thajsko na podzim

Podzimní měsíce bývají v Thajsku celkem příznivé. Z hlediska turistické vytíženosti je nejlepší září (patřící do mimosezóny), a tak na plážích nespatříte mnoho lidí. Denní maxima se pak pohybují okolo 30 °C a teplota vody dosahuje příjemných 26 °C. V září také končí období dešťů – pár kapek může spadnout většinou jen v noci. Turistická sezóna v Thajsku začíná s říjnem a listopadem, proto, pokud se do země chystáte na podzim, postarejte se o včasné rezervace. 

Thajsko v zimě

Pakliže chcete zažít dokonalé Vánoce na pláži nebo slunečný a teplý konec roku, zaleťte si do Thajska. Právě prosinec, ale také leden jsou měsíce, kdy je v zemi hlavní turistická sezóna. A není divu – mnoho lidí sem uniká před nepřízní počasí nejen v Evropě. Průměrná denní teplota v zimě se pohybuje kolem 30 °C a teplota vody se drží na krásných 27 °C! Minimální teploty sahají jen zřídka kdy pod 21 °C.

KDE V THAJSKU NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE?

Důležité informace pro turisty poskytují v Thajsku standardně návštěvnická nebo také turistická centra, která najdete primárně ve velkých městech a také u oblíbených atrakcí, památek a v turisticky vytížených oblastech. Níže uvádíme některá z nich:

 • Khao Yai National Park Visitor Center: při návštěvě Thajska můžete navštívit jeden z nejkrásnějších národních parků, tj. Khao Yai, který se rozkládá převážně v provincii Nakhon Ratchasima (asi 180 km od Bangkoku). Tady spatříte snad nekonečné pastviny a zelenající se lesy s mnoha exotickými zvířaty. U vstupu natrefíte na turistické informační středisko, které má zpravidla otevřeno denně od 8:00 do 18:00. 
 • Ratchaprasong tourist information center: pokud se budete vyskytovat v hlavním městě Thajska, v Bangkoku, můžete pro informace zamířit do obchodního centra centralwOrld. Zde totiž sídlí turistické centrum, kde zjistíte o zemi přesně to, co potřebujete. Otevřeno mívají od 10:00 do 22:00. 
 • BTS Tourist Information Center: společnost BTS Skytrain provozující hromadnou dopravu v Bangkoku nabízí turistům dvě pobočky informačních center. Návštěvníci se v nich dozví nejen informace o pravidelných vlakových spojích ale i o turistických atrakcích. První pobočka se nachází u vlakové stanice Saphan Taksin, zde mají otevřeno od středy do neděle v čase 10:00 až 19:00. Druhou pobočku pak najdete u stanice Siam – otevírací doba je denně od 8:00 do 20:00. 

 Přečtěte si více informací o počasí v Thajsku.

STÁTNÍ SVÁTKY V THAJSKU

 • New Year's Day: 1. ledna
 • Magha Puja: 3. thajský lunární měsíc, v období úplňku (obvykle vychází na únor/někdy na březen)
 • Chakri Memorial Day: 6. dubna
 • Songkran: 13. až 15. dubna (thajský nový rok)
 • National Labour Day: 1. května
 • Coronation Day: 4. května
 • Visakha Bucha Day: 6. thajský lunární měsíc, v období úplňku (připadá obvykle na květen)
 • Queen Suthida's Birthday: 3. června
 • King Maha Vajiralongkorn's Birthday: 28. července
 • Asahna Bucha: 8. thajský lunární měsíc, v období úplňku (vychází obvykle na červenec)
 • The Queen Mother's Birthday: 12. srpna
 • King Bhumibol Adulyadej Memorial Day: 13. října
 • King Chulalongkorn Day: 23. říjen
 • King Bhumibol Adulyadej's Birthday: 5. prosinec
 • Constitution Day: 10. prosinec
 • New Year's Eve: 31. prosince

FLORA A FAUNA V THAJSKU

Thajská flora je velmi rozmanitá. Čísla ostatně mluví za vše. V Thajsku lze totiž rozeznat přes 15 000 cévnatých rostlin a více než 500 druhů stromů. Symbolem země jsou ovšem krásné orchideje, kterých zde roste více jak tisícovka. Za národní strom pak považují Thajci tzv. indický zlatý déšť (Cassia fistula), který má zářivý žlutý květ. V různých oblastech lze spatřit také zajímavé tropické rostliny, jako například ibišky, akácie, červený jasmín, lotosy nebo liány zvané bougainvillea. V chladnějších lokalitách pak rostou třeba rododendrony či azalky. Co se týká lesů, ty jsou u pobřeží spíše mangrovové a v horských oblastech zase jehličnaté. Výjimkou ale nejsou ani deštné pralesy. 

Thajsko je však velmi bohaté i na faunu. Země je domovem více jak 285 druhů savců, mezi které lze zařadit například slony, leopardy, medvědy malajské, tygry, sambary (jsou podobní jelenům), vydry, gibony, makaky, divoká prasata, ovce nebo kozy. Největší savce, tj. slony a tygry lze spatřit primárně jen v chráněných oblastech a v národních parcích (v Thajsku je více jak 140 národních parků). Byl totiž zaznamenán dramatický pokles jejich populace. Savce pak doplňuje i četné ptactvo, neboť zde bylo zpozorováno až 925 ptačích druhů nebo i obojživelníci a hadi. Z hadů je v oblasti zdaleka nejznámější kobra, zmije nebo krajta. 

TOP TIPY PRO CESTOVATELE

Thajsko navštíví ročně více jak 30 milionů zahraničních turistů, což vypovídá o tom, že tato destinace je opravdu mezi lidmi oblíbená. Ostatně, není se čemu divit. „Země úsměvů“ má vůči svým návštěvníkům velmi pozitivní postoj. Thajci jsou totiž vlídní, příjemní a uctiví. Budete se tu tak cítit dokonale, když se mezi zdárně integrujete a zaujmete nekonfliktní a přátelský přístup. Dalším skvělým faktem je i to, že v zemi je stále co dělat. Nádherná příroda i mnoho úžasných památek přímo láká k probádání i dobrodružství. Co tedy podniknout ve volném čase?

OUTDOOROVÉ AKTIVITY 

 • Vydejte se na pěší túru po oslňujících národních parcích. Milovníci pěší turistiky si v Thajsku skutečně přijdou na své! Více jak stovka národních parků umožňuje bezpečné i dobrodružné procházky nedotčenou krajinou podél značených stezek/nebo s průvodcem. Za návštěvu stojí například Khao Yai National Park, kam se dostanete z Bangkoku třeba autem za dvě hodiny. Jedním z nejkrásnějších je ale i Khao Sok National Park, který vás uchvátí svými dechberoucími panoramaty. Obdivovat vodopády zase můžete například v Erawan National Park. Nasajte pravou atmosféru Thajska a vydejte se na cesty! Poznáte tak tamější ráz krajiny i divokou zvěř opravdu detailně. 
 • Užijte si šnorchlování či potápění. Pokud jste nadšenci do vodních radovánek, je pro vás Thajsko jako dělané. V destinaci můžete dokonce absolvovat potápěčský výcvik, díky němuž se dostanete i do hloubky 18 metrů! Několik thajských oblastí také nabízí velmi adrenalinové potápění se žraloky velrybími, kteří jsou ale vůči lidem mírumilovní. K této aktivitě jsou jako stvořené Surinské či Similanské ostrovy. 
 • Naučte se surfovat. Nestáli jste nikdy na surfu a chtěli byste to umět? Pak je pro vás jakožto začátečníka dokonalé Thajsko. Tamější vody totiž nabízí menší vlny (avšak dostatečně vysoké k surfování), na kterých se za pár dní naučíte základy. Přidanou hodnotou této vodní aktivity pak bude i překrásná příroda kolem! A kam za surfingem vyrazit? Skvělé jsou tyto lokality: Khao Lak Beach, Kalim Beach, Surin Beach nebo Nai Harn Beach. 
 • Vyrazte na cyklovýlet. Ochuzeni o zážitky v Thajsku však nebudou ani zapálení cyklisté. Stačí si jen půjčit kolo a vyrazit na dobrodružný výlet. Na výlet se ovšem můžete vydat i s průvodcem. Ideální lokalitou pro spíše pohodovou cyklistiku je například okolí překrásného města Chiang Rai. Ti, co pak vyhledávají spíše horskou cyklistiku, se mohou vydat do města Chiang Mai. Jezdit na kole ale můžete prakticky po celém Thajsku. 

V Thajsku však můžete absolvovat mnohem více outdoorových aktivit. Země je doslova nevyčerpatelnou studnicí možností a nabízí i plavby na kajaku (např. v zátoce Phang Nga), rafting, lanový skluz nad divokou přírodou, kurzy horolezectví nebo adrenalinové sporty, jako bungee jumping a skok padákem!

INDOOROVÉ AKTIVITY

 • Nechte se namasírovat. Kde jinde si dopřát pravou thajskou masáž, nežli v Thajsku! Natrefit můžete v zemi na lázeňské komplexy, které tuto proceduru poskytují. Dokonce i některé hotely mají své vlastní lázně/wellness centra. Před masáží je vhodné obléci se do volného oblečení a nutností je, informovat masérku o případných zdravotních problémech. A pak už se můžete jen oddávat velmi příjemné relaxaci. Tento druh masáže vás kompletně revitalizuje.  
 • Absolvujte kurz thajské kuchyně. Chcete se naučit ikonická thajská jídla? Pak není nic lepšího, než se zapsat třeba i na jednodenní kurz vaření v Thajsku. V tamějších kulinářských školách si účastník kurzu osvojí například přípravu jarních závitků, pokrmu Pad Thai, polévky Tom Yum a dalších dobrot. 
 • Nechte si udělat „posvátné“ tetování. Odvážní turisté si mohou z Thajska odvézt tzv. věčný suvenýr v podobě tradičního thajského tetování Sak Yant. To obvykle provádí mniši pomocí kovové tyčky. O tomto „posvátném“ tetování se říká, že má magickou moc. Může vás například ochránit před zlými silami a dodat vám potřebnou energii. Pokud tomu věříte, jděte do toho a vyberte si jeden z mnoha magických obrazců! Tatéra však vybírejte skutečně pečlivě (zejména ve velkých městech) a na konečné rozhodnutí si dopřejte dostatek času, abyste později nelitovali. 
 • Zajděte si na zápas v thajském boxu. Jestli jste zapálený fanoušek jakýchkoliv utkání v aréně, jistě se vám bude zamlouvat i zápas v thajském boxu. Ten zdaleka nejlepší můžete vidět v Bangkoku (stadion Lumpinee). 

Při pobytu v Thajsku budete chtít zcela určitě navštívit i některé z tamějších památek a nábožensky orientovaných budov. Ostatně v zemi je nespočet budhistických chrámů a byla by škoda je nevidět. Například město Chiang Mai nabídne návštěvníkům až tři stovky chrámů – tím nejznámějším je pak Wat Phra That Doi Suthep. Opomenout však nemůžete ani doslova pohádkový a neskutečně fotogenický Bílý chrám (White Temple) ve městě Chiang Rai, který byl zrenovován za neuvěřitelných milion dolarů! 

TOP MÍSTA V THAJSKU

Ayutthaya

Pozornosti kdejakého návštěvníka Thajska by rozhodně nemělo uniknout historické a již dávno zaniklé město Ayutthaya, které bylo v letech 1350 až 1767 centrem Siamského království. Konkrétně jej založil král U-Thong po opuštění původního hlavního města Sukhotaj. V celém městě se nalézá velké množství nákladných staveb a více než 400 buddhistických klášterů. Za vidění pak stojí zejména historický park Phra Nakhon Si Ayutthaya, který je krom jiného zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. 

Ko Phi Phi 

Ostrovy Ko Phi Phi leží v Andamanském moři a jsou součástí překrásného Národního parku Hat Noppharat Thara-Mu Ko Phi Phi. Sestávají ze dvou velkých ostrovů zvaných Koh Phi Phi Don a Koh Phi Phi Le plus čtyř menších ostrůvků (Koh Pida Nai, Koh Mai Phai, Koh Pida Nok, Koh Yung). Na těchto kouzelných místech světa spatříte nejen vysoké kopce, úžasné pláže a smaragdově zelené moře, ale i korálové útesy a barevný podmořský život. Proto sem také každoročně proudí cestovatelé z celého světa toužící po dokonalém tropickém ráji s mnoha možnostmi vyžití. Můžete zde šnorchlovat, potápět se, opalovat se na pláži, anebo si užívat do sytosti bujarý noční život. 

Plovoucí trhy v Bangkoku

Nebyla by to kompletní prohlídka Thajska, pokud byste nenavštívili ikonické plovoucí trhy Damnoen Saduak, které ožívají zejména ráno. Už při plavbě na motorových loďkách k plovoucím trhům si uděláte představu o tom, jak Thajci žili kdysi (i samotný Bangkok byl dříve městem kanálů). Na samotných trzích pak můžete s domorodci smlouvat o ceně čerstvého exotického ovoce a vybírat si na památku ty nejkrásnější suvenýry nebo voňavé a pikantní druhy koření.

Bangkok

Bangkok je hlavním městem Thajského království a žije prakticky nonstop. Často je přezdíván jako „Město andělů“ a má několik tváří, přičemž každý si zamiluje tu svou. Zajímavostí je, že v Bangkoku žije téměř 10 milionů lidí, což je v podstatě srovnatelné s celým Českem. Atmosféra města je pak nabitá nespoutanou energií i exotikou a pro mnohé lidi představuje pomyslnou bránu do Asie. Historie hlavního thajského velkoměsta však není nijak dlouhá. Bangkok byl založen teprve v roce 1782 na břehu řeky Chao Praya. Stačilo ale 200 let a město se přeměnilo na obrovskou světovou metropoli. 

Od založení vládne Bangkoku dynastie Rámů, tudíž i dnes sedí na královském stolci hlavního města Thajska Ráma X. A co zde můžete obdivovat? Třeba starý Bangkok plný krásných památek, mezi které lze zařadit Královský palác (jedna z TOP památek celé země) nebo chrámový komplex Wat Pho s mohutnou sochou ležícího Buddhy. Právě zde se zrodily známé thajské masáže. Za obdiv také stojí pohádkový chrám Wat Arun ve khmerském stylu, jenž je jedním ze symbolů Thajska. Tím ale výčet dechberoucích zákoutí nekončí – Bangkok má i svou Čínskou čtvrť, hříšný Patpong s neskutečnými představeními a slavnou ulici Khao San, kde se budete moci dokonale vyřádit, najíst a utratit všechny své peníze.

Chiang Mai a horské kmeny

Chiang Mai rozkládající se na severu Thajska funguje jako hlavní a kulturní centrum pro severní regiony země. Je široko daleko nejhistoričtějším místem země a jistě vás zaujme zejména svou sakrální architekturou. Ta ostatně město proslavila – napočítáte tu více jak 300 chrámů! Chiang Mai najdete cca 700 kilometrů severně od Bangkoku a je to úplně jiný svět. Zažijete tu poklidné tempo bez jakéhokoliv spěchu. Možná i proto si toto místo mnozí lidé zamilovali, jeho atmosféra je zkrátka podmanivá. 

Obdivovat však můžete nejen všudypřítomné městské chrámy nebo zbytky hradeb. Za vidění totiž stojí i oblast za městem, tj. pahorek Doi Suthep s okázalým buddhistickým chrámem, který patří mezi symboly celé oblasti. Hlas zvonků, vonné tyčinky, sochy Buddhů a výhledy na celé město obklopené horami – to vše na vás čeká! Nedaleko města Chiang Mai objevíte krom jiného i skanzen s tradičními etnickými skupinami lidí, které se řadí mezi horské národy. Oblast okolo města však láká také na pěší výlety Národním parkem Inthanon, v němž pocítíte poklidný život na hony vzdálený od moderní civilizace. Oslní vás rýžová políčka, říčky, vodopády, malé vesničky a místní Kareny. Do tamější přírody se prostě zamilujete na první pohled.

Pokud hledáte další nápady, podívejte se na náš kompletní výběr TOP míst v Thajsku

PLÁŽE V THAJSKU

Nejkrásnější pláže se nacházejí na jihu Thajska. I proto se stal tento region velmi oblíbenou destinací pro exotickou dovolenou. Na své si zde přijdou obzvlášť milovníci potápění a vodních sportů. V oblasti však najdete i romantická zákoutí, vhodná pro partnerské plážové procházky. Za návštěvu rozhodně stojí v tomto ohledu provincie Krabi, kde se nachází několik proslulých pláží obklopených vápencovými skalami. Své lezecké dovednosti si pak můžete vyzkoušet třeba na Phra Nang Beach, kam se sjíždějí lezci z celého světa. Nedaleko je také krásná pláž přístupná pouze po vodě zvaná Railay Beach. Skvostné pláže lze ovšem obdivovat i na ostrovech Koh Lanta nebo Ko Phi Phi. Právě zde můžete spatřit slavnou Maya Beach, která se proslavila ve filmu Pláž s Leonardem di Capriem. Ať už ale zvolíte jakoukoliv pláž, můžete si na ní pronajmout typickou loďku s dlouhou přídí a také zkušeného průvodce/kapitána. 

Co si do Thajska zabalit?

Každý správný turista by se měl na své cesty důkladně připravit, i co se týká vybavení. Proto pro vás máme stručný a praktický přehled věcí, které byste si měli vzít s sebou do Thajska

DOPRAVA DO THAJSKA A PO THAJSKU

Do Thajska se dostanete velmi pohodlně leteckým spojením z Prahy či Vídně – většinou s 1 přestupem (závisí na letecké společnosti). Nejvýznamnějším letištěm v zemi je Suvarnabhumi v Bangkoku, letět můžete ale až na Phuket, Krabi nebo Koh Samui. Délka letu z Evropy je kolem 12 hodin. Velmi dobře zde funguje i vnitrostátní letecká doprava, kterou zajišťuje především Air Asia a Thai Airways a představuje velmi výhodný a rychlý způsob přepravy po Thajsku. Letenky doporučujeme koupit vždy s časovým předstihem online.

Autobusy

Autobusová doprava je v Thajsku na velmi dobré úrovni, autobusy jsou komfortní a klimatizované. Síť autobusové dopravy je hustá a spojení rychlé, silnice jsou zde ve výborném stavu. V Bangkoku se nachází čtyři autobusové terminály, z nichž se můžete dopravit do všech koutů země. Na dlouhé trasy doporučujeme klimatizované autobusy s polohovatelnými sedadly a WC. Při nočních linkách je k dispozici na palubě autobusu i občerstvení a přikrývka. Klimatizace je v autobusech většinou velmi silná, nezapomeňte si tak na cestu přibalit teplejší oblečení.

Železnice

Z Bangkoku je možné využít i železniční dopravy. Čtyři trasy spojují Bangkok se severem, severovýchodem, východem a jihem země. Velmi populární je např. noční přesun vlakem z Bangkoku do Chiang Mai. Železniční doprava je bezpečná, pohodlná a také levná. Na druhou stranu však pomalejší než ostatní. Vlaky jsou rozděleny podle tříd a od toho se odvíjí i cena.

Další možnosti přepravy

Vhodným způsobem dopravy je i zapůjčení motorky. Zejména v turistických oblastech je to rozšířený systém dopravy po okolí. Budete potřebovat pouze cestovní pas jako zálohu. Je důležité si zkontrolovat podmínky – zejména pojištění a motorku si vyzkoušet i prohlédnout. Ve městech pak můžete využít i nejrychlejší moto taxi, nezapomeňte si však cenu domluvit předem. Nasednout však můžete i do Tuk Tuku, metra či se nalodit na čluny a plout po řece Chao Phraya. Zajímavost: Tuk Tuky jsou nejoblíbenějším dopravním prostředkem zejména v Bangkoku, řidiči si tříkolky zdobí světýlky a pouští za jízdy hlasitou hudbu. Samotná jízda je tedy velkým zážitkem.

CESTOVÁNÍ DO THAJSKA S DĚTMI

Thajsko je přímo dokonalou destinací pro vycestování s dětmi. Thajci k nim mají totiž obecně vřelý vztah a země sama o sobě nabízí rodinám mnoho možností vyžití. Mnoho poskytovaných služeb je také přizpůsobených i těm nejmenším návštěvníkům. Ubytování s dětmi seženete v Thajsku velmi snadno a také za výhodnější cenu. Stravování je možné (s určitou obezřetností) klidně i street foodem, jistotou jsou ale samozřejmě restaurace. Ti, co thajské kuchyni příliš nedají, pak mohou zavítat i do celosvětově známých řetězců, jako je McDonald nebo třeba Starbucks. Co se týká prevence případných zdravotních obtíží, řiďte se zcela určitě podle své vlastní potřeby a hydratujte se pouze balenou vodou (balenou vodou si můžete také čistit zuby, neboť ta z kohoutku je v Thajsku nepitná). Než poletíte s dětmi do Thajska, určitě zvažte zařízení cestovního pojištění celé rodiny. V případě zdravotních komplikací vám pokryje náklady za péči. 

CESTOVÁNÍ DO THAJSKA VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI

Do Thajska se můžete samozřejmě vydat i jako senior – ostatně Thajci mají ke starším lidem ohromnou úctu!Musíte být ovšem o něco obezřetnější a opatrnější. V potaz berte odlišné klima, které může být pro starší osoby poněkud namáhavé. Do svého denního programu tedy nezařazujte více, než jste schopní zvládnout. Zkrátka svůj organismus nepřetěžujte a nezapomeňte se pravidelně hydratovat – nejlépe balenými vodami. Také myslete na občerstvovací zastávky, které vám dodají potřebnou energii. Léky, které pravidelně užíváte, pak přibalte na jakýkoliv výlet do batohu! Hodit se bude v extra slunečných dnech i pokrývka hlavy a opalovací krém. A konečně – než vycestujete, zcela určitě pomýšlejte na zřízení cestovního pojištění. To pokryje zdravotnické výkony, pokud byste v Thajsku potřebovali kvůli úrazu či akutnímu problému jakoukoliv péči.

CESTOVÁNÍ DO THAJSKA S HANDICAPEM

Než vycestujete do Thajska za dobrodružstvím, informujte konkrétní leteckou společnost o svých speciálních potřebách jakožto handicapovaný cestující. Letiště Suvarnabhumi v Bangkoku je však obecně konstruováno tak, aby vyhovovalo požadavkům handicapovaných – včetně vozíčkářů. Vnitrostátní doprava by pak pro handicapované neměla být větší problémem. Přepravovat se mohou buď vlaky Skytrain (BTS – v Bangkoku) anebo taxíkem a metrem. V podstatě každý handicapovaný člověk se speciálními potřebami nemusí mít obavy z toho, jak se mu bude dařit na dovolené v Thajsku. Místní obyvatelé jsou totiž velmi přátelské povahy a jsou ochotni nabídnout pomocnou ruku kdykoliv a kdekoliv. Co se týká ubytování – měl by si cestující předem zjistit, zda je hotel bezbariérový či přizpůsobený handicapovaným. Hodit se pak bude také cestovní pojištění na pokrytí případných nákladů na zdravotní péči. 

CESTOVÁNÍ DO THAJSKA SE PSEM

Cestování do Thajska se psem je možné, musíte však splnit několik podmínek. Pes musí být starý minimálně 4 měsíce. Měl by také absolvovat očkování proti vzteklině a leptospiróze (doporučení je aspoň 30 dní před odletem). Očkování proti psince a parvoviróze se doporučuje min. 21 dní před odletem. S sebou je také nutné vzít dovozní povolení a veterinární osvědčení. Více informací o cestování se psem (či jiným zvířetem) do Thajska a potřebných dokumentech najdete na webových stránkách Státní veterinární správy.

ZDRAVOTNÍ PÉČE V THAJSKU

Thajsko nabízí zdravotní péči na velmi vysoké úrovni, a to nejen místním, ale samozřejmě i turistům. V případě zdravotních problémů poskytují cizincům komplexní péči převážně soukromé nemocnice (hlavně ve velkých městech). Ty veřejné jsou sice levnější, avšak také poměrně zastaralé. Hitem je v zemi i tzv. lékařská turistika, neboť léčba i léky samotné jsou zde levnější oproti jiným zemím. Mnozí lidé sem tedy cestují třeba na kosmetické zákroky nebo za zubní péčí. Velmi doporučeno je turistům zřízení výhodného cestovního pojištění, které pokryje náklady na případnou lékařskou péči. 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ DO THAJSKA

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky důrazně doporučuje všem turistům zajištění cestovního pojištění před odletem do Thajska. Pokud byste jej totiž neměli, můžete za ošetření v zemi zaplatit vysoké částky (v přepočtu na koruny až statisíce). Ti, co by snad neměli odpovídající finance či krytí, pak nemusí být thajskými zdravotníky ošetřeni. Při pořizování cestovního pojištění pak zvažte i jeho další doplňky pokrývající případně zrušení či zmeškání letu, krádež osobních věcí nebo osobní odpovědnost (krytí v případě zranění nebo poškození majetku vaší vinou). 

BEZPEČNOST V THAJSKU

Thajsko je považovano za bezpečnou destinaci. Měli byste však dodržovat několik rad o bezpečnosti, které slouží jako prevence jakýchkoliv incidentů

STRAVOVÁNÍ V THAJSKU

Thajská národní kuchyně patří k těm nejlepším na světě a zahrnuje nejen kuřecí a vepřové maso, ale také čerstvé mořské plody, velké množství zeleniny či rýži. Jako koření se v zemi používá zázvor, citronová tráva, chilli, ale i kokosové mléko či šťáva z limetek. Thajsko je proslavené svým kulinářstvím a thajská kuchyně, vyhledávaná po celém světě, se vyznačuje svojí pestrostí a ostrostí. Polévka Tom Yam je v pikantnosti absolutní světovou bombou. Oblíbeným a typickým thajským jídlem je i ostrý papájový salát, který se připravuje ze zelené nezralé papáje, chilli koření, česneku, limetkové šťávy a sušených krevetek. Thajské pokrmy obecně skrývají své kouzlo v jednoduchosti a rychlé přípravě. Hlavním jídlem dne je pak pro Thajce večeře. Oblíbené jsou thajské polévky, ať už nudlové se spoustou zeleniny a masa anebo s kokosovým mlékem, krevetami a houbami.

Zajímavosti: V Thajsku se nepoužívá sůl k dochucení. Místo toho je jídlo dochucováno rybí omáčkou, která se vyrábí z prosolených sušených ryb. Thajci si také objednávají více druhů jídel, která rozloží na stůl a dělí se s ostatními strávníky. Každý tak u stolu ochutná mnoho druhů různých jídel v menších porcích. 

Dezerty a ovoce

Mezi typické thajské dezerty patří lepkavá rýže s čerstvým mangem, sladká rýže s kokosovým mlékem, smažené banány či výborné thajské palačinky. V Thajsku si rovněž užijete široký výběr exotického ovoce, např. mango, tamarind, liči, jackfruit, durian, kokos, mangosteen, guavu a ananas – z ovoce jsou krom jiného výborné i čerstvé džusy. Čekají vás gastronomické zážitky!

U výběru jídla v Thajsku se doporučuje řídit heslem: „Oloupej, převař, ugriluj nebo to zahoď“.

Street food

Velké oblibě se v Thajsku těší i pouliční stravování neboli street food – prodejce v tomto případě připravuje pokrmy přímo před vámi na ulici. Doporučujeme vyzkoušet! Na ulici ochutnáte ty největší lahůdky, včetně smaženého hmyzu. Vsadit můžete například na:

 • Pad krapao moo: tento pouliční pokrm seženete prakticky po celém Thajsku. Skládá se primárně buď z kuřecího nebo vepřového masa, které je orestované s bazalkou. Dokonalou chuť pak jídlu dodává i směs chilli papriček, ústřicové a sójové omáčky, česneku i zelených fazolek. Vše je podáváno nejčastěji s rýží a někdy také se sázeným vejcem.
 • Moo ping: jedná se prakticky o grilované špízy s vepřovým masem – to je nakládané v jednoduché ale chutné marinádě. Při grilování bývá také maso potíráno kokosovým mlékem. Špízy si dopřejte třeba s lepkavou rýží a získáte skvělý oběd nebo svačinku!
 • Pad see ew: pokud milujete smažené nudle s masem, je toto pouliční jídlo stvořené přímo pro vás. Skládá se totiž ze širokých rýžových nudlí, které jsou smažené společně s kuřecím, hovězím nebo vepřovým masem. Do pokrmu se též přidává čínská brokolice, česnek a někdy chilli vločky. Je to dobrota! Oblíbenou alternativou tohoto jídla bývá mezi turisty i populární Pad Thai (smažené nudle).

NÁPOJE

V parných slunečných dnech v Thajsku budete jistě primárně pátrat po zdrojích vody. V tomto ohledu mějte na paměti, že voda z kohoutku není nikde v zemi pitná (a to ani po převaření)! Místní ji používají pouze ke sprchování, vytírání, zalévání rostlin nebo třeba ke splachování toalety. Jakmile tedy dostanete žízeň, zakupte si vodu balenou v kterékoliv prodejně – lze i ve větším množství nebo objemnějších barelech. Musí být ale v originální obalu a neotevřená! Balenou vodou si pak můžete zejména ve venkovských oblastech čistit i chrup. Z jiných nealko nápojů pak můžete v Thajsku ochutnat třeba i kokosovou vodu přímo z ořechu, thajský ledový čaj, ovocné šťávy i různé nealkoholické koktejly osvěžujících příchutí. Výběr je opravdu pestrý – a to včetně káv i klasických teplých čajů.

Alkoholické nápoje

Nápoje s obsahem alkoholu si můžete v Thajsku dopřát v restauracích i barech. Lze je také zakoupit v mnoha obchodech (musí vám být 20 a více let). Myslete ale na to, že v zemi je dle zákona vymezený určitý čas pro nákup alkoholu, tj. od 11:00 do 14:00 a pak v čase 17:00 až 0:00. A co konkrétně ochutnat?

 • Thajská piva: nejznámější je v Thajsku značka Singha (5 % alkoholu) – toto pivo se vaří v zemi již od roku 1933. Mezi další dostupné značky pak patří Leo (5,5 %) nebo Chang Beer (5 %). K dostání jsou však i piva řemeslná. 
 • Thajské likéry/lihoviny: Thajci popíjejí nejvíce levnou thajskou whisky zvanou Lao Khao. Je však velmi silná a nedopřeje příliš kvalitní degustační zážitek. Sang Song je pak kořeněný rum (velice sladký), který se nejčastěji používá do míchaných nápojů. K dostání je i celkem chutný rum Mekhong anebo whisky Hong Thong – mějte na paměti, že od některých lokálních značek nelze očekávat luxusní chuťový zážitek. Pokud po něm toužíte, musíte zapátrat po známých západních značkách!
 • Míchané alkoholické nápoje: nejpopulárnější je „welcome drink“ zvaný Sabai Sabai, který se vyrábí z rumu Mekong, limetkové šťávy, sirupu a sodovky. Do drinku se přidává i snítka bazalky. Oblíbeným koktejlem v Thajsku je i Thai Basil Mojito z thajské bazalky, sirupu z citronové trávy, limetkové šťávy, sodovky a kokosového mléka. Objevovat však můžete i další osvěžující nápoje!

V Thajsku si můžete krom jiného dopřát i vína různých druhů. Thajci mají v oblibě obecně vína těžší, jako například Shiraz. Často se dováží do země z Austrálie, USA, Francie, Chile nebo Španělska. Málokdo však ví, že místní obyvatelé si dokonce pěstují své vlastní víno. Nejznámější vinice se nachází v těchto oblastech: Khao Yai, Hua Hi a Pattaya. 

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI V THAJSKU

V Thajsku platí zákon, který vymezuje prostory kuřácké a nekuřácké. Kouřit se tedy nesmí ve veřejných budovách (např. v nemocnicích, klinikách, v barech, v restauracích, v masážních salonech, ve školách a školkách, ve výukových centrech, v domovech pro seniory, zoologických zahradách, nákupních centrech, v divadlech nebo třeba v náboženských oblastech). Kouření je též zakázáno na mnoha thajských plážích – je jich více jak dvacet (např. Khok Wang Beach v Krabi nebo Patong Beach v Phuketu a v dalších). Thajský zákon též omezil kouření na mnoha letištích. Kuřácké místnosti tedy nenajdete třeba na letišti v Phuketu, v Chiang Mai nebo v Chiang Rai. Mezinárodní letiště Suvarnabhumi Airport v Bangkoku pak má vyhrazené zóny mimo letištní haly. POZOR! Pokud zákaz kouření porušíte, hrozí vám tučná pokuta a v nejzazších případech i rok vězení. Proto, pokud jste kuřáci, využívejte jen místa pro kuřáky vyhrazená – bývají označená cedulí. 

Doplňující informace ke kouření: Cigarety si můžete zakoupit na území Thajska jen tehdy, pokud je vám 20 a více let. S sebou do země si pak můžete přivézt jen určité množství tabákových výrobků (cca 200 ks cigaret). 

UPOZORNĚNÍ: V Thajsku je také přísně zakázáno kouřit tzv. e-cigarety! Při balení si tedy tyto produkty raději neberte s sebou, jinak můžete být pokutováni! 

Co se týká alkoholu, jeho popíjení není zakázáno na všech veřejných místech (také ale není pozitivně vnímáno). Zcela vyvarovat se mu však musíte například ve veřejných parcích, v nábožensky orientovaných místech a také v chrámech. Tato místa bývají označena cedulí s upozorněním. Také mějte na paměti, že podávání a popíjení alkoholu na veřejnosti je nezákonné v době budhistických svátků. Zákonný věk pro možné pití alkoholu je stanoven v Thajsku na 20 a více let. Pokud si tedy chcete dopřát nějaký ten drink, zamiřte pro jistotu jen na místa k tomu určená, tedy do restaurací a barů.

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY V THAJSKU

V Thajsku platí měna zvaná thajský baht (zkratka THB). Za jeden thajský baht zaplatíte v přepočtu 0,64 Kč (nebo dle aktuálního kurzu). K dispozici jsou bankovky o hodnotě 1000, 500, 100, 50 a 20 THB + také drobné (mince) v hodnotě 10, 5, 2 a 1 THB. Nezapomeňte si tedy peníze rozměnit ještě před odletem nebo přímo v Thajsku na letišti, neboť hotovost budete potřebovat k nakupování zejména u menších obchodníků, na tržištích nebo pro taxikáře. Hodit se bude samozřejmě i k předání spropitného. 

Platební karty jsou pak v zemi obecně přijímány na mnoha místech, jako jsou supermarkety, hotely a větší obchody. Nezapomeňte však před odletem informovat svou banku o tom, že kartu použijete na dovolené v Thajsku. Výběry z bankomatů jsou též možné, počítejte však s poplatkem za výběr (řádově kolem 250 THB za jeden výběr). Bankomaty jsou přístupné prakticky všude – zejména kolem nákupních center, ve velkoměstech, kolem památek a u čerpacích stanic. 

Spropitné

Předávání spropitného v Thajsku není tak obvyklé, jako například v USA, ale přesto se velmi cení. Setkat se můžete s odmítáním dýška například u prodejců pouličního jídla – v tomto případě musíte odejít ještě dřív, než vám jej vrátí do ruky zpět. V bistrech pak záleží jen na vás, jak se obsluze za dobré služby odměníte. V závislosti na ceně jídla a pití můžete ponechat třeba i o 15 až 20 bahtů více. Lepší restaurace si pak mohou spropitné účtovat automaticky – proto nezapomeňte zkontrolovat účtenku. Pokud nebylo zaúčtováno, je obvyklé ponechat navíc cca 10 % z útraty či více dle spokojenosti. Menší částky spropitného pak mohou očekávat taxikáři, poslíčci, recepční, průvodci anebo třeba masérky. Je to vždy na vašem uvážení, zda půjde jen o 10 THB navíc, nebo třeba klidně o 50. 

Mějte na paměti, že i když dýško Thajci obvykle nevyžadují, je určitě slušností dát něco navíc – když jste spokojení se službami. Mnozí tamější obyvatelé/zejména na nižších pozicích totiž nejsou dvakrát dobře placení, a tak si dokážou vážit jakékoliv částky nad rámec jejich platu. 

Nakupování a ceny v Thajsku

Thajsko jednou z nejoblíbenějších nákupních destinací na světě. V zemi totiž najdete zajímavé tradiční výrobky (především ručně vyráběné), starožitnosti, ozdoby i produkty z hedvábí. Velmi levně v Thajsku nakoupíte mimo jiné i oblečení nebo třeba šperky. Turistům zde doslova zrak přechází! A kam za nákupy vyrazit? Máte hned několik možností – můžete navštívit jak typické plovoucí trhy, tak třeba i víkendové bazary, pouliční trhy, noční trhy a luxusní nákupní centra. Každý si tu najde to své. Například v Bangkoku stojí za návštěvu nákupní ráj Bangkok Central World s více než 500 obchody nebo víkendový trh Chatuchak. Výtečná je však i Čínská čtvrť! 

Upozornění: Pokud si nejste jistí kvalitou vyhlédnutého zboží, neplaťte za něj vysoké částky (zejména u drahokamů a šperků). Případné podvodné jednání ze strany prodejce pak už jen těžko zpětně prokážete. Také si dejte pozor na náhodné pouliční prodejce, kteří něco nabízí s extra slevou jen v ten daný den – může jít o podvodníky. 

Jaké ceny čekat v Thajsku?

 • lahev vody (0,33 l): 10,83 THB (7 Kč)
 • cappuccino: 77 THB (49 Kč)
 • točené pivo (0,5 l): 80 THB (51 Kč)
 • lahvové pivo/dovoz (0,33 l): 150 THB (96 Kč)
 • lahev vína (střední kategorie): 700 THB (446 Kč)
 • cigarety (20 ks): 150 THB (96 Kč)
 • jídlo ve fast foodu (pro 1 osobu): 200 THB (127 Kč)
 • jídlo v levnější restauraci (pro 1 osobu): 100 THB (64 Kč)

Rozpočet

Náklady na dovolenou v Thajsku se odvíjí od toho, jakým typem cestovatele chcete být. Níže uvádíme několik typů rozpočtů:

 • S denním rozpočtem 800 až 1125 bahtů (cca 512 až 720 Kč) si můžete obvykle dovolit vlastní pokoj se sdíleným sociálním zařízením, stravování typu street food, pár nápojů denně, veřejnou dopravu a několik pěších prohlídek. Na ostrovech jsou pak ceny za služby o něco vyšší, a tak se váš denní rozpočet může vyšplhat až na 1450 bahtů (cca 928 Kč). 
 • S denním rozpočtem 1750 až 2 700 bahtů (cca 1120 Kč až 1730 Kč) si můžete dovolit ubytování v klimatizovaném pokoji, více drinků, lepší jídlo v restauracích i více výletů/aktivit a přesunů mezi konkrétními destinacemi. 
 • S denním rozpočtem 4 000 až 6 000 bahtů (cca 2 560 Kč až 3850 Kč) pak počítejte, pakliže se chcete ubytovat v resortech a dražších letoviscích. K tomu si také můžete dopřát naprostý luxus, co se týká cestování mezi destinacemi, návštěv památek a konzumace jídla i pití. Vše, co je výš, vám jedině vylepší celkový komfort dovolené. 

Možnosti slev pro turisty cestující po Thajsku

Chcete vidět co nejvíce z Thajska, a přitom ještě ušetřit? Pak vsaďte na slevové karty, které země pro turisty nabízí. Patří mezi ně například:

 • iVenture Card: tato neomezená vstupenka do více než třiceti atrakcí v Thajsku (primárně v Bangkoku, Phuketu a Pattayi) zahrnuje několik flexibilních balíčků na 3, 5 nebo 7 dní – a řídí se heslem „čím více uvidíte, tím více ušetříte“. Zakoupit ji můžete buď online anebo v kamenných prodejnách přímo v zemi. Nutná je registrace přes e-mail na oficiálních webových stránkách – poté vám přijdou konkrétní informace o tom, jak postupovat dál. 
 • All-Inclusive Pass nebo Explorer Pass od Go City: pokud míříte do Bangkoku, můžete zvážit online nákup výhodné vstupenky do několika zajímavých památek v hlavním thajském městě. Ušetříte tak nějakou tu korunu navíc. Na výběr jsou různé varianty podle individuálních potřeb. 

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) V THAJSKU

Pokud na dovolené v Thajsku nechcete utrácet za předražený roaming u svého mobilního operátora, je pro vás výhodnější pořízení thajské SIM karty (u tamějších mobilních operátorů DTAC, AIS a TrueMove H). Tu si můžete zakoupit už po příletu na letišti, v novinových stáncích, v obchodech s potravinami nebo na poště. Ceny se dle druhu SIM karty pohybují od 25 THB do cca 1 500 THB. Ještě jednodušší je pak pořízení tzv. eSIM, kterou si koupíte online ještě před odletem do Thajska a snadno aktivujete v pár krocích bez nutnosti vkládat cokoliv do telefonu. Poznámka:Ujistěte se však, že je vaše mobilní zařízení kompatibilní pro užívání eSIM. Jinak oba druhy SIM karet vám umožní levnější SMS i volání v rámci země. 

Jakmile si zakoupíte thajskou SIM kartu nebo eSIM, s telefonním signálem byste neměli být žádný problém. Místní mobilní operátoři poskytují velmi dobré pokrytí (zejména v obydlených lokalitách, velkých městech a v turisticky vyhledávaných letoviscích). Jestli se však chystáte do odlehlých zákoutí Thajska nebo na thajský venkov, prověřte si dosah signálu u příslušné společnosti (DTAC, AIS či TrueMove). 

POŠTOVNÍ SLUŽBY V THAJSKU

Možná budete chtít svým známým nebo rodině poslat pohled z dovolené v Thajsku. K těmto účelům můžete využít jednu z poboček Thailand Post (Thajská pošta). Tato společnost zajišťuje přepravu vnitrostátních i mezinárodních zásilek. Doručení vnitrostátních zásilek trvá obvykle 1 až 5 dní, kdežto doručení do zahraničí se pohybuje řádově od 7 do 15 dní. Otevírací doba Thajské pošty je běžně od pondělí do pátku v čase 8:00 až 16:30. Některé pobočky mohou mít otevřeno i o víkendech a svátcích v čase 9:00 až 12:00. 

LETENKY DO THAJSKA

Rozhodli jste se strávit dovolenou v Thajsku? Pak si letenky do vybrané destinace pořizujte ideálně s tříměsíčním předstihem (minimum je 5 týdnů), abyste získali co nejlepší cenu. Cena samotná se ostatně odvíjí i podle toho, kdy do Thajska chcete letět. Zdaleka nejvyšší částky očekávejte během hlavní turistické sezóny, tj. v červnu, červenci a srpnu. Nejlevnější letenky lze pak získat v období září a října. V rozhodování o termínu vám samozřejmě pomohou i různé internetové srovnávače a vyhledávače letenek, jako jsou Momondo, Kiwi, Pelikán nebo Skyscanner. Průměrná cena za zpáteční letenku z Prahy do Bangkoku se pak pohybuje kolem 15 000 Kč (v závislosti na termínu, ceny mohou být i vyšší). 

Letět do Thajska pak můžete nejen z Prahy, ale také například z Vídně nebo třeba z Mnichova. Mezi letecké společnosti zajišťující lety z ČR do Thajska patří například: Emirates, Air Vistara, Austrian Airlines, Eurowings, EVA Air, Ryanair, Wizz Air a další. 

SPECIÁLNÍ INFORMACE O THAJSKU

 • Bangkok má nejdelší název města na světě a znamená: „Město andělů, Velké město nesmrtelných osobností, Velkolepé město devíti skvostů, Královské sídlo, Město královských paláců“.
 • V Thajsku se nachází asi 35 000 chrámů.
 • Thajsko je jediná země jihovýchodní Asie, která nikdy nebyla kolonizována evropskou zemí.
 • Thajsko bývalo známé jako Siam, což je také země, odkud pocházely siamské kočky. Ačkoliv původně existovalo 23 typů siamských koček, nyní jich je pouze šest.
 • Ne všichni buddhisté jsou vegetariáni.
 • Světoznámý golfista Tiger Woods je synem amerického otce a thajské matky.
 • Thajci skloní hlavu, když potkají někoho staršího nebo výše postaveného.
 • V Thajsku je běžné, aby chlapci strávili nějaký čas jako nováčtí mnichové žijící v místním chrámu.
 • Národní květina Thajska je orchidej. V Thajských lesech se nachází více než 1 500 druhů orchidejí.
 • Film „Pláž“ se natáčel v Thajsku na ostrovech u Krabi.
 • Thajsko je druhým největším vývozcem rýže na světě.
 • V Thajsku uvidíte hodně lidí, kteří mají zlaté náhrdelníky s přívěsky obsahujícími svitky nebo postavy mnichů. Tito lidé věří, že přinášejí uživateli ochranu a hodně štěstí.
 • V Thajsku žije nejmenší savec světa – Craseonycteris thonglongyai (netopýr).
 • Známý hollywoodský film „Anna a král“ se v thajských divadlech nikdy neprojevil, protože byl považován za hanlivý vůči králi.
 • V Thajsku je zakázané vyjít ven z domu bez spodního prádla.

 

Pláž v Thajsku u Andamanského moře Královský palác v Bangkoku Sloni v Thajsku Božský ostrov Koh Phi PhiPlovoucí trhy nedaleko Bangkoku SEN na Maya beach v Thajsku Noční pohled z řeky na Chrám Wat ArunMost přes řeku Kwai v Kanchanaburi Historická Ayuthaya bývala hlavním městemHlava Buddhy v Ayuthaya Královský palác, Bangkok Typické thajské loďky na Krabi Buddhistický chrám v Thajsku SEN v buddhistickém klášteře Ostrov Jamese Bonda na Krabi Thajská polévka
zobrazit zájezdy do Thajska
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 35%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole