Odpočinek na krásných plážích Andamanského moře

Turistický průvodce Thajskem

Věděli jste, že:

  • Film "Pláž" se natáčel v Thajsku na ostrovech u Krabi.
  • Světoznámý golfista Tiger Woods je synem amerického otce a thajské matky.
  • Thajsko se kdysi nazývalo Siamské království.
  • V Thajsku je běžné, aby chlapci strávili nějaký čas jako nováčtí mnichové žijící v místním chrámu.
  • Thajci skloní hlavu, když potkají někoho staršího nebo výše postaveného.
Čti více
Základní údaje o zemiCestovní doklady a vízaPraktické informacePočasíRady na cestuStručný slovníkZajímavá místa

Elektrické napětí

220 V, zásuvky mají úzké kruhové otvory, občas se vyskytují i americké zásuvky, které mají ploché otvory – nutnost adaptéru. Ve většině hotelů však najdete univerzální zásuvky. V hotelech a novějších budovách se nejčastěji používají zásuvky typu B a C. Ve starších budovách se pak používají často zásuvky typu A.

Zásuvky používané v Thajsku

A - zástrčka typu A má tvar dvojice plochých kolíků. Novější varianta této zástrčky má nulový kolík zvětšený, takže již ji není možné zastrčit opačně. Starší typ zástrček lze do nového typu zásuvky zasunout, ale opačně to nejde. U některých zástrček se můžete také setkat s jedním kolíkem otočeným o 90˚.

Americká zástrčka a zásuvka typu A

B – zástrčka typu B je velmi podobná typu A, ale navíc obsahuje zemnící kolík (4,8 mm). Tento zemnící kolík může mít tvar buď kulatý, nebo tvar U (tento kolík je větších rozměrů). Dva ploché kolíky jsou nejčastěji stejné velikosti, ale občas se můžete setkat i s natočenou variantou (o 90˚). Zásuvky pro typ B mohou být v několika provedení. První je klasické provedení a druhé obsahuje otvor tvaru T, kde lze zasunout zástrčku s natočeným kolíkem o 90°.

Zástrčka a zásuvka typu B

C - zástrčka typu C je tvořena 2 hroty (tzv. eurozástrčka), které mají průměr 4 mm (typ CEE 7/16) nebo 4,8 mm (typ CEE 7/17). Vidlice typu C se používají pro přístroje, které mají dvojitou izolaci a nevyužívají zemní vodič.

CEE 7/16 zástrčka (eurozástrčka) a starý typ zásuvky C

Doprava

Do Thajska se dostanete velmi pohodlně leteckým spojením z Prahy či Vídně, většinou s 1 přestupem (závisí na letecké společnosti). Nejvýznamnějším letištěm v zemi je Suvarnabhumi v Bangkoku, letět můžete ale až na Phuket, Krabi nebo Koh Samui. Délka letu z Evropy je kolem 12 hodin. Velmi dobře zde funguje i vnitrostátní letecká doprava, kterou zajišťuje především Air Asia a Thai Airways a představuje velmi výhodný a rychlý způsob přepravy po Thajsku. Letenky doporučujeme koupit vždy s časovým předstihem online.

Autobusová doprava je v Thajsku na velmi dobré úrovni, autobusy jsou komfortní a klimatizované. Síť autobusové dopravy je hustá a spojení rychlé, silnice jsou zde ve výborném stavu. V Bangkoku se nachází čtyři autobusové terminály, z nichž se můžete dopravit do všech koutů země. Na dlouhé trasy doporučujeme klimatizované autobusy s polohovatelnými sedadly a WC. Při nočních linkách je k dispozici na palubě autobusu i občerstvení a přikrývka. Klimatizace je v autobusech většinou velmi silná, nezapomeňte si tak na cestu přibalit teplejší oblečení.

Z Bangkoku je možné využít i železniční dopravy. Čtyři trasy spojují Bangkok se severem, severovýchodem, východem a jihem země. Velmi populární je např. noční přesun vlakem z Bangkoku do Chiang Mai. Železniční doprava je bezpečná, pohodlná a také levná. Na druhou stranu však pomalejší než ostatní. Vlaky jsou rozděleny podle tříd a od toho se odvíjí i cena.

Vhodným způsobem dopravy je i zapůjčení motorky. Zejména v turistických oblastech je to rozšířený systém dopravy po okolí. Budete potřebovat pouze cestovní pas jako zálohu. Je důležité si zkontrolovat podmínky a zejména pojištění a motorku si vyzkoušet a prohlédnout.

Ve městech využívejte nejrychlejší moto taxi, nezapomeňte si však cenu domluvit předem, tuk tuk, metro či čluny po řece Chao Phraya. Tuk Tuky jsou nejoblíbenějším dopravním prostředkem zejména v Bangkoku, řidiči si tříkolky zdobí světýlky a pouští za jízdy hlasitou hudbu. Jízda je zážitkem.

Strava

základem thajské národní kuchyně, která patří k nejlepším na světě, jsou jídla s kuřecím nebo vepřovým masem, ale i čerstvé mořské plody s množstvím zeleniny a rýže. Jako koření se používá zázvor, citronová tráva, chilli, ale i kokosové mléko či šťáva z limetek. Thajsko je proslavené svým kulinářstvím a thajská kuchyně, vyhledávaná po celém světě, se vyznačuje svojí pestrostí a ostrostí. Polévka Tom Yam je v pikantnosti absolutní světovou bombou. Oblíbeným typickým jídlem je i ostrý papájový salát, který se připravuje ze zelené nezralé papáje, ochucené chilli, česnekem, limetkou a sušenými krevetkami. Thajské pokrmy skrývají své kouzlo v jednoduchosti a rychlé přípravě. Velké oblibě se tak těší pouliční stravování, kdy pokrmy jsou připravovány před vámi, přímo na ulici. Doporučujeme vyzkoušet! Na ulici ochutnáte ty největší lahůdky, včetně smaženého hmyzu. V Thajsku se nepoužívá sůl k dochucení, ale rybí omáčka, která se vyrábí z prosolených sušených ryb.

Zajímavostí oproti našemu stravování je, že Thajci si objednávají více druhů jídel, které rozloží na stůl a dělí se s ostatními strávníky. Každý tak u stolu ochutná mnoho druhů různých jídel v menších porcích. Hlavním jídlem dne je pro Thajce večeře. Oblíbené jsou thajské polévky, ať už nudlové se spoustou zeleniny a masa anebo s kokosovým mlékem s krevetami a houbami. Mezi typické thajské dezerty patří lepkavá rýže s čerstvým mangem, sladká rýže s kokosovým mlékem, smažené banány či výborné thajské palačinky. V Thajsku si užijete široký výběr exotického ovoce, např. mango, tamarind, liči, jackfruit, durian, kokos, mangosteen, guava, ananas a z nich i výborné čerstvé džusy. Čekají vás gastronomické zážitky. Vodu doporučujeme pít pouze balenou, kterou zakoupíte téměř kdekoli a u výběru jídla se řídit heslem: „oloupej, převař, ugriluj nebo to zahoď“.

Pláže v Thajsku

Nejkrásnější pláže se nacházejí na jihu Thajska, tím se tento region stává velmi oblíbenou destinací pro exotickou dovolenou, na své si zde přijdou i milovníci potápění a vodních sportů. Najdete zde ale i romantická zákoutí, pláže s průzračnou tyrkysovou vodou a bělostným pískem. Zamířit můžete do provincie Krabi, kde se nachází několik proslulých plážích obklopenými vápencovými skalami. Své lezecké dovednosti si můžete vyzkoušet na Phra Nang Beach, kam se sjíždějí lezci z celého světa, nedaleko je pak krásná pláž Railay Beach, přístupná pouze po vodě. Na jakoukoliv pláž si můžete pronajmou typickou loďku s dlouhou přídí i s řidičem. Další oblastí, kam vyrazit za plážemi jsou ostrovy Koh Lanta, nebo Ko Phi Phi, který je sice velmi turistickým místem, avšak jeho krása za to stojí. Právě zde můžete spatřit slavnou Maya Beach, z filmu Pláž s Leonardem di Capriem.

Kultura

Kultura Thajska je velmi bohatá a je ovlivněna především buddhismem. S buddhistickými stavbami a sochami se zde setkáte na každém kroku. Nejtypičtější thajskou stavbou je wat. Jedná se o stavbu, která má plnit funkci chrámu, kláštera, vzdělávacího i kulturního centra. Nacházejí se zde sochy Buddhů, modlitební síň, knihovna i obytné ložnice mnichů. Oblíbené je i thajské divadlo a tanec, které se vyznačují pomalými propracovanými gesty a pohyby celého těla doprovázenými pomalou hudbou. Divadelní herci jsou ozdobeni maskami a krásnými kostýmy. V Thajsku traduje buddhistická tradice, která je důvodem, že místní jsou velmi pokorní, přátelští a vždy s úsměvem na tváři. Lidé zde berou život s nadhledem a přijímají ho s úctou. Vydejte se napříč Thajskem a poznejte kulturní památky země, ze kterých dýchá atmosféra a historie.

Odpočinek na krásných plážích Andamanského mořeKrálovský palác v Bangkoku září zlatemProjedete se na slonech?Božský ostrov Koh Phi PhiSEN na Maya beach, kterou proslavil Leonardo di CaprioThajská polévka je základ dneOdpočinek na krásných plážích Andamanského moře
zobrazit zájezdy do Thajska
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací
ZÁJEZDY 2021 - 2022 SE SLEVOU AŽ 15 %
Lovte zážitky s CK SEN bez rizika.
Záloha pouze 5 000 Kč/osoba.  Více ZDE ➔